129 INSTITUTEN PONT UITSLUITEND: BREESTRAAT 58 kerk- en schoolnieuws feuilleton. DAROL FARGUHAR'S NACHTWANDELING wetenschappen. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 Augustus 1931 Derde Blad No. 21893 VERPLAATST zoo ging prof. Spronck verder, ln een In stituut „binnen te komen". Reeds in 1925 heb ik voor dr. Bendien moeite gedaan bij het „Rockefeller Insti tute for Medical Research" te New-York. Dat mislukte omdat dit „Institute" geen onafhankelijk werkende geleerden, die niet deelnemen aan één der aan den gang zijnde proevenreeksen, wenschto toe te laten! Werken in een Hollandsch laboratorium is voor een praktiseerend arts ook niet zoo eenvoudig. Als hij in het land blijft, laten zijn patiënten hem geen rust. En in do meeste klinieken voelt men er niet veel voor, een experiment te wagen met iets. dat een ander heeft uitgevon den. Dat brengt voor de directie van zoo'n kliniek ook een zeer groote verantwoor delijkheid mee. Als bij voorbeeld het Am- sterdamsche kankerinstituut honderd pa tiënten zou behandelen volgens dr. Ben- dien's methode, zou het bij die 100 men- schen de gebruikelijke methode, b.v. be straling, die nog iets kan helpen, niet kunnen toepassen. Dat is een gewaagd experiment. Maar nu moet men dr. Bendien niet ver wijten dat hij niet in een groot instituut werkte. Dat was hem niet mogelijk. Trouwens, hij heeft eenige maanden proeven genomen in het laboratorium van prof. Rabinowitz. een bekend vrouwelijk bacteriologe-serologe te Berlijn. Gelooft u dus inderdaad in het werk van dr. Bendien? Voor de diagnose heeft hij, zooals ik al zei, een merkwaardige vondst gedaan. Wat de genezing betreft durf ik nog niets te zeggen. Trouwens dat doet dr. Bendien zelf evenmin. Het komt bij kankerpatiënten voor, dat zij tijdelijk opleven. Zelft komt een spon tane genezing dezer gevreesde ziekte voor; maar dat is hoogst zeldzaam. Men zal dus reeksen van gevallen over een langdurige periode moeten hebben behandeld, voor men de gevolgtrekking kan maken, dat een bepaalde genees methode „helpt". Maar zelfs als het alleen een vervroeg de diagnose geldt, Is het belangrijk. En dat dient ernstig te worden onderzocht. Dr. Korteweg van het Amsterdamsch kankerinstituut heeft gezegd, geen aan leiding te hebben gevonden, dr. Ben- dien's proeven na te doen. Daarmee ben ik het niet eens. Dr. Bendien heeft herhaaldelijk met mij over zijn werk gesproken. Hij heett ook wel een enkele proef hier gedaan. Maar ons laboratorium is te klein, om er Iemand bij te hebben. Ik ben overtuigd, dat hij een ernstig werker is, die gedreven wordt door werkelijke wetenschappelijke belang stelling. ATHLETIEK. DE WEDSTRIJDEN om den „PRINS HENDRIK-BEKER". I Haarlem wint met grooten voorsprong. Op het terrein van de voetbalvereni ging „Haarlem" vonden gisteren de jaar lij ksche athletiekwedstrijden om den „Prins Hendrik-beker plaats. De organisatie die ditmaal opgedragen was aan de athletiekvereeniging „Haar lem" liet niets te wenschen over, de af werking van het met zorg samengestelde programma geschiedde zeer vlot, zoodat de wedstrijden precies op tijd afgeloopen waren. De publieke belangstelling was geringer dan het vorig jaar te Hilversum. Bijzondere prestaties zijn er niet gele verd. Eysker die weder nieuwe records voor discuswerpen en kogelstooten op zijn naam trachtte te brengen, mocht hierin helaas niet slagen, hij bleef onder zijn vroegere prestaties, hetgeen zeer zeker is toe te schrijven aan de weersomstandig heden. De 100 Meter gaf niet veel strijd te zien en onze populaire Chris Berger werd onbedreigd eerste. Bij het polsstokhoogspringen zegevierde natuurlijk de Haarlemmer v. d. Zee,- hij mocht er echter niet In slagen een record te vestigen. Bij het hoogspringen wist een viertal deelnemers het in de finale tot 1.75 M. te brengen. De finale van de 110 Meter hordenloop gaf mooien strijd te zien. De jonge Haarlemmer, W. Kaan was cr zelfs bijna in geslaagd een nieuw record te vestigen. Hij liep evenwel ln recordtijd. Op de 5000 Meter zagen we den Hagenaar Peters en Trekvogels weer eens verschij nen. Hij nam onmiddellijk met den Blauw-Witter, Gerbrands den kop hetgeen zoo afwisselend tusschen deze twee loo- pers geruimen tijd bleef. Gerbrands RECLAME. 1141 EN ERKENDE pontscholen in Nederland Nu wij 1 Bept. ook te Leiden overgaan tot Invoering van de, lo andere plaatsen reeds populaire „speciaal-opleldingen" voor jongelui met H. B. S„ GYM of U. L. O., als b.v.: 1141 PRIVÉ-SECRETARESSE - CORRESPONDENT-STENO-TYPIST(E) KANTOOR-OPLEIDING - BOEKHOUDER-CORRESPONDËNT(E) B moesten wij uitbreiden. Daartoe is het INSTITUUT PONT naar BREESTRAAT No. 58, alwaar dagelijks 11—12, 2—3 en 7—8 de inschrijving is geopend voor bovengenoemde cursussen. Naast Stadsgehoorzaal nKBBBBmHWrtwi scheen echter het tempo niet vol te kun nen houden en zakte af. Van strijd was nu geen sprake meer en won de Hage naar met grooten voorsprong in den tijd van 16 min. 45.8 sec. Bij de estafettenummers was zeer veel spanning te zien. Haarlem won het num mer 4x 100 Meter ln 43.5 sec.; de AV. 1923 het nummer 4 x 400 Meter in 3 min. 29.9 sec. BIJ het speerwerpen misten we onzen kampioen Knol en werd dit gewon nen door den Haarlemmer Visser, die irt de toekomst plaatsvervanger voor Knol moet worden, met een worp van 49.63 M. Na afloop van dezen alleszins goedge slaagde wedstrijden werden de prijzen door den vieê-voorzltter van de K. N. A. U. den heer A. J. G. Strengholt uitgereikt. De Athletiekvereeniging „Haarlem" legde oök ditmaal weder beslag op den beker met een puntenverschll van 29 op de A. V. 1923. De uitslagen luiden als volgt: 100 Meter hardloopen (beslissing): 1. C. Berger (Haarlem) 10.7 sec.; 2. Benz (Haar lem) 11.3 sec.; 3. H. de Boer (V. en Li 11.4 sec.; 4. Hummel (Trekvogels); 5. van Buuren (A. V. A. C.); 6. Jansen (V. en L.) 110 Meter hordenloop (beslissing): 1. W. Kaan (Haarlem) 15.5 sec.; 2. A. Kaan (Haarlem) 15.6 sec.; 3. Weber (V. en L.): 4. Otten (A A. C.)5. Dommershulzen (A A C.) 400 Meter hardloopen (beslissing): 1. A. Sierhuis (A. V. 1923) 50.3 sec.; 2. Prins (Bi. Wit) 51.8 sec.; 3. Dop (V. en L.); 4. Kok (Trekvogels). 800 Meter hardloopen (beslissing)1. O. Lljflander (A. V. 1923) 2 min. 5 sec.; 2. He- bers )V. en L.) 2 min. 9 sec.; 3. Visser (Feyenoord) 2 min. 6 sec.; 4. Sassen Haarlem); 5. Brandenburg (Haarlem); 6. Lodewijks (A. V. A. O.) 1500 Meter hardloopen (beslissing): 1. W. Effern) 4 min. 19.9 sec.; 2. Jansen (Feyenoord) 4.21.6; 3. van Gelder (Feyen oord) 4.22.6; 4. Oostermeyer (A. V. 1923); 5. Buis (Haarlem); 6. Schmidtke (A. V. 1923) - 5000 Meter hardloopen (beslissing): 1. Peters (Trekvogels) 16 min, 45.8 sec.; 2. Toorenenburg (A. V .A. C.) 17.03.1; 3. Mul der (A. V. A. C.) 17.23.2; 4. Wolf (V. en L.), 5. Gerbrands (BI. Wit); 6. Stuyfzand (A. A. C.>. 4 x 100 Meter estafette: 1. Haarlem in 43.5 sec.; 2. A. V. 1923 in 45.2 sec.; 3. Trek vogels; 4. V. en L.; 5. A. V. A. C.; 6. A. A. C. 4 x 400 Meter estafette: 1. A. V. 1923 in 3 min. 29 9 sec.; 2. V. en L. in 3 min. 33.3 sec.; 3. Haarlem; 4. BI. Wit; 5. A. V. A. C. Hoogspringen met aanloop: 1. J. Kan stra (V. en L.), S. Visser (Haarlem), P. Nieuwland (Feyenoord), Kuell (A. V. 1923), align 1.75 Meter. 2. J. Krijgsman )V. en L.), P. v. Leeu wen (A. V. A. C.), H. Snijder (A. V. A. C.), allen 1.70 M. Verspringen met aanloop: 1. van Wel- senes (Haarlem) 7.175 M.; 2. H. de Boer (V. en L.) 7.05 M.; 3. Blankers (A. V. 1923) 6.71 M.; 4. Fiedler (A. V. 1923) 6.63 Meter; 5. van Henkei (Trekvogel)6. H. E. Rempe (A. V. A. C.) Polsstokspringen1. A. v. d. Zee (Haar lem) 3.70 M.; 2. Haitsma (A. V. 1923) 3.20 M.; 3. Bas (A. A, C.) 3.20 M.; 4. Schenk. Jr. (Haarlem) 3.10 M.; 5. Schemmekes (A. A. C.); 6. Karman (V. en L.) Kogelstooten: 1. G. Eysker (Haarlem) 12.20 M.; 2. Houtzager (V. en L.) 11.77 M.; 3. Selman (A. V. 1923) 11.40 Meter; 4. Dommershuizen (A. A. C.)5. Blankers (A. V. 1923); 6. Coster (Haarlem). Discuswerpen: 1. G. Eysker (Haarlem) 40.65 M.; 2. Coster (Haarlem) 35.61; 3. Blankers (A. V. 19231 34.325 M.; 4. Selman (A. V. 1923); 5. Houtzagers (V. en L.); 6. Loloff (Trekvogels). Speerwerpen: 1. Visser (Haarlem) 49.63 M.; 2. A. Ras (A. A. C.) 41.85 M.; 3. Sel man (A. V. 1923) 41.10 M.; 4. Kok (Trek vogels) 40.15 M.; 5. H. de Boer (V. en 6. den Engel (Trekvogels). Einduitslag: 1. Haarlem 90'/»pnt.; 2. A. V. 1923, 61'/.pnt; 3. V. en L. 56'/* pnt.; 4. A. A. C. 30 pnt.; 5. A. V. A. C, 34 pnt.; 6. Trekvogels 23 pnt,; 7. Feyenoord' 17*/* pnt,; 8. BI. Wit 10 pnt. FRAAIE NEDERLANDSCHE SUCCESSEN, Wedstrijder» te Brussel. In de gisteren te Brussel gehouden inter» nationale - - •- wist de schillende uitslagen zijn: Discuswerpen: Mej. Pels (Nederland), 34.79 M.; 2. mej. Munnjkes (Nederland) 32,18 M.; 3. mej. Petit (gelgië), 29,84 M l mej. Rombouts (Nederland) was 6de?, met een worp van 23.98 M. Hoogspringen-: 1. mej. Lêeksma (Neder land) 1,46 M.; 2. miss Greep (Engeland?, 1,45 M.; 3. mej. v. Truyen (Belgisch kam pioene), 1,45 M.; mej. Bakker (Nederland) was vijfde met 1 35 M. 100 M.: 1. Mej. Schuurman (Nederland! ln 121/5 sec.; 3. mej, Martin (Nederland! op 2 M.; 3. mis? Dunner .(Engeland?; 4. mej. Dumee (Nederland); 5. miss Tiffin (Engeland). Kogelstooten: 1. Mej. Petit (België) 9,60 M.; 2. mej. Munnikes (Nederland) 9.45 M. 3. mej. Bakker (Nederland), 8.80 M 4. miss Birchenough (Engeland) 8.05 M.; 5. mej. Leeksrrm (Nederland) 7,88 M 800 M.: 1. Mej. Vandevelde (België) ln 3 min. 301/5 see. (nieuw Belgisch record i; 2. mies Stefenson (Engeland). 80 M. horden; 1. Miss Tiffin 'Engeland) ln 13 sec.; 2. mej. Leeksma (Nederland) op 1 M. Speerwerpen; Mevr. Beerman-Rembouts (Nederland) 30,59 M.; 2. mej. v. Kesteren (Belgie) 30,08 M. (nieuw Belgisch record); 3. mej. Mulder (Nederland) 29,18 M.; 4. mej. Van Llerde (België), 24,63 M 6. mej. Munnlkes (Nederland) 24?63 M.; 6. mej. Leeksma (Nederland) 23,46 M. 4 x 100 M. estafette: 1. Nederland (met de dames Dumee, Aengenendt, Aalten en Schuurman) in 50 sea; 2. België ln- 631,5 sec.; 3. Engeland; 4. Nederl. fi (L'éekjroa, Rombouts, Pels en Martin), „Crt." WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Woensdagavond zullen ln het Alphenseh zwembad de navolgende wedstrijden wor den gespeeld aanvangende 8 uur: A.Z.C. I Alphen—L.Z.C. II; A.Z.C. II Alphen— L.Z.C. IV. AUTOMOBILISME. wordt lid VAN de K.N.a.C. Onder bovenstaande titel heeft de Ko» nlnklijke Nederlandsche Automobiel Rub een sierlijk boekwerkje uitgegeven, (Jat in ruimen kring verspreid wordt en de be doeling heeft de automobilisten op te wek ken om lid te worden van deze Club, welke blijkens den inhoud van het boekje zoo veel doet voor het automobilisme en voor de beveiliging van het verkeer. Wie uitvoeriger over een en ander inge licht willijn, vrage het boekje aan bh het Secretariaat der K.N.a.C., Lange Vijver berg 10, Den Haag. ned. herv. kerk. - Beroepen: Te Welsum, J. B. Groenewe- een cand te De Bilt. Te Oud- en Nieuw Gestel Cr Broekhuizen, te Oostrum. Te Wagen'lngen', E. Warmolts, te Scherpenzeel. Aangenomen: Naar Sluipwijk, H. Schro ten, cand. te Hasselt. Bedankt: Voor Waverveen (toez.) Rijn- saterwoude, Lopikerkapel, Asperen, Vln- vevppn Gravenmoer en Kockengen, H. Schroten, cand. te Hasselt. geref. kerken. Aangenomen: Naar Ten Boer, A. Adema te Opende (Gr.) Bedankt Voor Burum, A Adema te Opende (Fr.); voor Rotterdam (vac. C. K. Bavinck) L. Oranje Czn. te Laren. O algemeene synode der nederl. hervormde kerk. XVI. In de zestiende zitting van do Algi. Synode der Ned. Herv. Kerk bracht de heer Tammens rapport uit over da consideraties der kerk omtrent het voorstel de ongehuwde vrouwen tot het predikambt in zijn vollen omvang too to Injen. Over het geheel ge nomen zijn de consideraties ongunstig, zoo wel van do Provincialo Kerkbesturen als van do classicale vergaderingen. Slechts een tien twaalftal classicale vergaderingen waren cr in meerderheid voor; In ver schillende vergaderingen werd het voorstel riet behandelfl, omdat eerst later de aan dacht was gevestigd op een wijziging van art. 17 van het Algemeen Reglement. Er werden ingebracht princlpieele bezwaren I en practische. De principicelc bezwaren zijn, dat men niet de gelijkheid van de vrouw met den man als waardig voor alle Juncties erkent, dat do Evangeliebediening, aan een vrouw toegekend, niet tot haar recht kan komen, omdat de geest der Schrift is, dat de man de leiding heeft, dat het hier gaat tegen do natuur der dingen en daarom ook tcgpn God, die de natuur geschapen heeft. De kerk heeft zich niet te regelen naar de wereld, maar naar de Schrift en daaruit niet af te leiden is, dat do bediening des Goddelljken Woords behoort aan do vrouw; do vrouw heeft een andere psychische gesteldheid dan de man. Zij is niet geroepen zaken van opjectief belang te bedisselen, dat de Christenvrouwen in onze kerk het ambt van predikant niet aan de vrouw willèn aipn toegekend. Ook practische bezwaren. In de practijk heeft zich tot dusver nog niet de behoefte doen gevoelen om der vrouw het volle predikantsambt toe te kennen: dat de tijd -,tior deze wijziging er nog niet is, dat in de praotljk zich moeilijkheden zullen kunnen voordoen, ómdat de vrouw tegen den vollen omvang van het werk misschien niet opgewassen is, dat onwillige of on machtige gemeenten met betrekking tot het reglement op de predikantstraktementen zullen trachten een vrouwelijke predikant te krijgen, die immers met minder honora rium toe ban en dus dispensatie zullen vragen van do verplichting, het minimum- traktement uit te keeren en dat zal ver lammend werken op do beweging om het traktement op een behoorlijk peil te brengen; dat, al is do gemeente vrij om een vrouwelijke predikant te beroepen, vacantp gemeenten, die ganschelljk niet met een vrouw-dominé gediend zijn, haar als ring-predikant op den kansel zouden moe ten toelaten. Daarom wilde men in een paar classes haar toelaten als predikant voor bijzondere werkzaamheden, waarop ook de .Rond voor Godsdienstonderwijzeressen wijst Ook zou dit voorstel beroering brengen in de kerk. Do commissie van rapport komt met een eenparig advies om deze wijzigingen niet definitief vast te stellen, twee leden, omdat zij principieele en praciische bezwaren hebben; vier op grond van de in groote meerderheid ongunstige consideraties. Deze conclusie wordt aan genomen door de Synode. De heer Barbas .brengt rapport uit over een voorstel tot wijziging van art. 17 Al gemeen Reglement om de vrouwen benoem baar te stellen voor ouderling en diaken, ingediend door een paar classicale ver gaderingen. De commissie adviseert dit voorstel af te wijzen, waartoe besloten wordt. De heer Addink rapporteert over de consideraties omtrent de wijziging van art. 23 van het reglement op de vacaturen. De Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 12) Daarop Boulogne met zijn geschreeuw Jan blauwkielen, douane, paspoortcon trole, wgchten op den langen trein met rijn verrassend hooge treeplanken, de Fransche vruchtenkoopvrouwen, het was alles even nieuw voor Sheila, evenals de kostelijke ommelette en de heerlijke ijs pudding in den restauratiewagen waar rij de lunch gebruikten, het rumoer in het Gare du Nord en het gevoel van als een ei geklutst te worden in den hossenden taxi, die haar door het drukke Parijs bracht naar den rustigen faubourg, de met boo ten geplante straat, dan een tuin, ten slotte een wit gepleisterd huis, waarin Peg woffjngton haar apartementen had. voor de Inrichting van die woning had ri] gezorgd met den goeden smaak en het gevoel voor gezelligheid, welke haar wa ren toebedeeld, niet aan banden gelegd ?°°r het gevoel, dat zij dit graag zou wil- *en hebben of dat zij zich dat niet kon ÏÏJridrioven. Bovendien werden haar geen rijnaerpalen in den weg gelegd door de h (M liefhebberij van anderen, be ha? zi' niet te vreezen voor op de meu- P, gedeponeerde tabakspijpen, deuk- pt? P' oucie glacé-handschoenen maat rtoL- .kringen van whiskyglazen op het jfksjl de piano, scheerpapiertjes met aioüders zeep, tabakslucht en etensgeu- consideraties zijn gunstig. De commissie stelt voor do wijziging definitief vast te stellen en aan de hoofdelijke stemming van do leden der provincialo kerkbesturen te onderwerpen. Aldus besloten. Do heer Smit brengt rapport uit over een mode van de classicale vergadering van Amersfoort inzake den arbeid der Evange lische Maatschappij. Da conclusie is de motie voor kennisgeving aan te nemen, waarmede de vergadering zich vereenigt. Eveneens rapporteert hij over een schrij ven van het classicaal bestuur van Appinge- dam, dat zich beklaagt over een missive van de Synodale commissie. De meerder heid der commissie meent, dat het classi caal bestuur geen reden heeft zich te be klagen en stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waarmede de vergadering instemt. De heer Brandligt brengt rapport uit over een molie van de classicale vergade ring van Dokkum, dat er meer contact Rome tiissohen den raad van beheer, do vereeni- ging van kerkvoogdijen en den Bond van predikanten. De commissie Is van oordeel, dat mén inliohtingeh over verschillende zaken moet vragen aan de Synode of de Synodale commissie, wat wordt aangenomen Do heer Van der Veen rapporteert over een schrijven van het classicaal bestuur van Bommel betreffende de quotisatie. De commissie adviseert dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, waartoe besloten wordt. De president sluit da zitting met dank gebed. (Hbld Dr. BENDIEN. Nadat dr. Bendien Zaterdagavond aan een maaltijd te Londen nog een aantal Engelsche medici ontmoet had, die zich voor het kankervraagstuk lnteresseeren, is hij onmiddellijk daarna weer naar ons land vertrokken. Gedurende zijn korte verblijf is hij overstroomd met tele foontjes, telegrammen en brieven van kankerpatiënten. Hij heeft echter nie mand ontvangen. In de „Voorwaarts" treffen wij een in terview aan met prof. Spronck. Wij geven het hieronder weer: „Probeer alle dingen en behoud het goede." Dat was de kern uit hetgeen prof. dr. C. H. H. Spronck to Zeist, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ons mededeelde op onze vraag, wat hij denkt van dr. Bendien's werk. Zooals bekend ls de crltlek op dat werk gebaseerd op een door dr. B. onlangs uit gegeven boekje. Wij hadden den raad gekregen, eens te gaan praten met prof. Spronck, die te Zeist een bacteriologisch-serologlsch la boratorium heeft. Hij heeft dr. Bendien van nabij aan het werk gezien. Zoo to gen wij dus naar Zeist. Hij heeft stellig iets gevonden, dat belangrijk is, aldus prof. Spronck. Name lijk de spectografische diagnose. Dr. Ben dien fotografeert het spectrum van de hem ter onderzoek gegeven bloed-sera en daarbij heeft hij merkwaardige dingen ge vonden. „Ook voor een „vervroegde" diagnose van den kanker?" Dat zal nog moeten blijken. Daarvoor zijn nu in Engeland, onderzoekingen aan den gang. Maar reeds dit op zichzelf is belangrijk. U bent het dus niet eens met de scherpe critiek uit medische kringen? Nederland heeft altijd aan de spits gestaan.... van de critiek. Te zeer zoekt men naar hetgeen te laken valt. Laat ons opzoeken wat er valt te prijzen! Zijn die 38 bloed-sera, waarop dr. Bendien verleden week zijn proeven voor het Engelsche instituut heeft genomen, ook door die methode van fotografie van het spectrum onderzooht? Ja. De firma Zeiss te Jena heeft het zeer dure en ingewikkelde toestel, dat daarvoor noodig was, naar Zeist gestuurd, met twee helpers er bij. Want al dat werk is In 2 maal 24 uur door één mensch niet te verrichten. Het is nog een wonder, dat dr. Bendien het met die hulp heeft klaar gespeeld. De officieele medische wetenschap verwijt dr. Bendien, dat hij dit allemaal alleen heeft gedaan, niet naar een groot laboratorium ls gegaan. Is dat juist? De oude professor glimlachte. „ET zijn wel meer groote uitvindingen, uit kleine laboratoria gekomen. De idee komt uit het hoofd, niet uit het gebouw. Bovendien is het niet zoo gemakkelijk, ren. Zij was er alleenheerscheres en be hoefde zich bij de inrichting van haar woning om niets en niemand te storen. Alles zag er keurig en in de puntjes uit en dat was het werk van een glimlachende en nijvere Fransche bonne a tout faire. In haar eentje verzette Josephine het werk, dat elders de inspanning van een legertje dienstpersoneel vereischte en zij deed het steeds met onverstoorbaar goed humeur. Kussens, luie stoelen, bloeiende plan ten, penteekeningen achter glas en vooral boeken en nog eens boeken vond men door de gansche woning en dit alles sprak van een artistieken geest van een nijvere bil gelijk Peg Wofflngton was. De keurige, vrooiijke keuken was het kleinste vertrek van de woning. Het grootste en weelde rigst ingerichte de badkamer, gelijk steeds het geval zal zijn wanneer de vrouw al leenheerscheres is in haar huis en haar middelen haar veroorloven te doen wat zij wil. Maar we willen niet langer in deze be haaglijke woning toeven, waar een aan gename werkkring in een prettige omge ving was weggelegd voor de als papelroof- ster verdachte Sheila Curtis. Keeren we terug tot den man, die haar van den dief stal verdacht. HOOFDSTUK VDI. Den storm het hoofd geboden. We behoeven wel niet te zeggen, dat de neef van de firma Mackenzie en Moss zeer goed begreep, dat hij een onvergeef lijke domheid had begaan door de van diefstal verdachte kantoorjuffrouw veilig en wel te laten vertrekken. Maar tevens was hij zich bewust, dat het hem ten allen tijde onmogelijk zou zijn anders te han delen. Op die angst voor de gevangenis had hij gereageerd ais een klein kind, dat angstig de kachel vermijdt waaraan het zich eens gebrand heeft. En hij zou het nogmaals hebben gedaan. Als die juffrouw Curtis een dag, een week. zelfs een maand nadat zij was heengegaan, weer voor hem op het kantoor was verschenen, met alles tegen haar evenals op dien noodlottige?» morgen, dan zou hij weder hebben gezegd wat hij toen had gezegd: „ik geef u verlof heen te gaan." Ja, zelfs een maand later. Maar het was veertien dagen later dat de ellende kwam en de jonge Farquhar den storm het hoofd had te bieden. De oude Farquhar was, nadat de dokters en, wat meer be duidt, ook de pleegzusters hem hadden opgegeven, aan de beterende hand geraakt en had zich hersteld met den spoed, welke het gevolg is van een ijzeren wil, gepaard met een vast doel in het leven. Wij zeiden het zooeven, dat de oude heer een god heid had, die hij onbepaald vereerde. Dat was het geld Hoe kon hij er dan toe be sluiten om dit aangename, prikkelendo bestaan te verlaten, nu er nog zooveel geld te verdienen viel? Hat lijkt wel een grappige onderstelling, dat, omdat hij het geld niet met zich in het graf kon medenemen ,de Oude Kei be sloot. tegen de overtuiging van den ge neesheer in, in de wereld te blijven, waar hij zijn geluk kon vinden. En aan dien man, met die opvattingen, moest de mededeeling worden gedaan, dat, terwijl hij tusschen leven en dooa zweefde, zijn zaak een verlies van zeven duizend Pond had geleden De mededeeling van die verpletterende tijding geschiedde in zijn eigen huis in Bloomsbury In het groote, vijf verdie pingen hooge huls met zijn ruime, somber gemeubileerde en ongezellige kamers, Be woonde hij slechts twee vertrekken. Eenige jaren geleden had hij aangeboden zijn neef in zijn woning op te nemen als beta lende logé, maar deze had het aanbod liever niet aangenomen. De jonge Far quhar had er de voorkeur aan gegeven kamers te betrekken in Chelsea, vanwaar hij uitzicht had op de rivier, die minder ingesloten waren en vanwaar hij eiken dag naar het kantoor kon wandelen. Vóór de ziekte van zijn oom had hij nog nooit een nacht doorgebracht in het huis in Bloomsbury. Alleen in de dagen van crisis had de jonge man gelogeerd in een groot bed met vier bedstijlen in een somber, spookachtig vertrek en hij was innig dankbaar geweest, dat do gunstige wen ding in de ziekte van zijn oom het hem mogelijk had gemaakt zijn koffer weer te pakken en naar zijn kamers in Chelsea terug te keeren. Op dien onheilsdag, toen de dokters hem hadden medegedeeld, dat zijn oom zoover hersteld was, dat hij zaken met hem kon bespreken, hem zelfs slecht nieuws kon mededeelen, zat de oude Far quhar op in een leuningstoel in zijn slaapkamer. De gaskachel brandde, een kamerscherm achter hem beschermde hem tegen elk tochtje, dat van den kant van de ramen mocht komen. De oude man was geheel gekleed en droeg over zijn donkere jas nog meer beschuttingen tegen ?nogelljke kwade invloeden van bulten. Een dikke kamerjapon van bruine stof was over zijn magere doch vierkante schouders geworpen en een reisdeken lag over zijn magere beenen. Vervallen, bleek en vermagerd ten gevolge van zijn ziekte, zat hij rechtop in zijn stoel en zijn gelaat deed denken aan dat van een gier, maar terwijl de roofvogel een krans van groeze lige veeren om zijn nek draagt, droeg de oude Farquhar een halsboord met zwarte das en daarop prijkte de zwarte par.pl als doekspeld, het evenbeeld van die, welke bij wijze van reclame door zijn neef werd gedragen. Terwijl hij zloh naar de woning van zijn oom begaf, had de jonge Farquhar tot zlchzelven gezegd: de hemel mag weten, hoe ik het er afbreng. Zonder veel om wegen kwam hij maar dadelijk met de zaak voor den dag en zelde: U herinnert zich zeker wel dat hals snoer van de Russen, waarvan de gravin den aankoop aan ons had opgedragen. Nu, die ketting ls spoorloos uit hét kan, toor verdwenen in den nacht voor hij aan de cliënte moest worden afgeleverd'. Er is geen spoor meer van teruggevonden. Ziezoo, het was er uit en het was ge hoord. HU zag, hoe de oude man ziehtbaqr ouder scheen te worden, hoe zijn gelaat als het ware verschrompelde. Wacht, laat ik u egn beetje cognac geven. Een oogenblik van dqodsche stilte, ter wijl hij den cognac inschonk, het glas aag zijn oom gaf en deze het in één slók leegdronk. Daarop werden zijn ooren getroffen door een zachten uitroep van verontwaar diging: Het parelsnoer Verdwenen? Zeven duizend Pond? Het glas weder van den ouden heër aannemend, zelde Farquhar snel: Nu ja, dat geld is wel terug te krijgen! Wat wil je daarmee zeggen? Toch niet voordat de parels weer terecht zijh. Ze waren nietwaar is piijn zakdoek? Hij veegde er zijn voorhoofd mede af. Groote genade! Ze waren niet verzekerd! Ja, zoo gaat het altijd. Die malle wezens van vrouwen denken aRijd, dat ze wel voldoende zplf voor hun Juweelen kunnen zorgen!Dat geldhoe zon hft te recht kunnen komen? Stel je voor rik zou het niet kunnen verschaffen. Wie zou het dan kunnen terugbezorgen? Nu, ik, antwoordde Farquhar. zich tot kalmte dwingend. Daar ik in die dagen voor de zaak zorgde, oom, acht ik mczëi- ven verantwoordelijk Dat snap ik niet recht. Je mist het geld voor zoo iets. Hoe zon je er san kun nen komen? Gelukkig heb ik nog mUn moederlijk erfdeel, dat bedroeg zgven duizend Pond en is nog in zijn geheel aanwezig. .(Wojdt vervolgd,)'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9