AGENDA. VRAGENRJTOEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Breestraat 39: Alg. verg. v. aandeel houders N V. H. G. v. Luyken. 8 uur nam. Noordwijk, Casino: „Rotterdamsch Hof stad Tooneel. „De Wonderdoktoor". 8 uur 15 nam. Woensdag. Katwijk aan Zee, Zeesteeg: Ds. van Oost (Zeist), 8 ur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Hofschandaaltjes" en „Grootstadban dieten". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matlnéc. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8u. „De markiezin van Pompadour" en „Muiterij aan boord". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De zanger van Sevilla" en „Maha- moella". 's Woensdags en 's Zaterdags famillema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Aug. tot en met Zondag 9 Aug. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tele foon 552. DE CRISIS IN HET DUITSCHE BANK EN GELDWEZEN. Moeilijkheden voor vcde Nederlandsche crediteuren. Door den heer Kortenhorst zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat door de crissis, waarin het Duitsche bank- en geld wezen zich bevindt, vele Nederlandsche crediteuren, zoowel uit de kringen van den land- en tuinbouw, zuivelproductie en aan verwante bedrijven, als uit die van de nijverheid, geen betalingen van hun Duit sche debiteuren kunnen verkrijgen en dat daardoor voor het Nederlandsche bedrijfs leven moeilijkheden zijn ontstaan? Is de regeering bereid pogingen in het werk te stellen, om de Nederlandsche cre diteuren in het bezit te stellen van de hun toekomende bedragen? o DE AFGEWENDE CATASTROPHE OP DE MOERDIJKBRUG. Welke veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Het lid der Tweede Kamer de heer ir. van der Bilt heeft den minister van Wa terstaat gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, als zou onlangs een groot onheil op de brug bij de Moerdijk zijn voorkomen door de tegenowordlgheld van geest van twee beambten van de Nederlandsche Spoorwegen? 2. Zoo ja. is het Zijne Excellentie ook bekend, dat de Nederlandsche Spoorwe gen 'n onderzoek naar de reden, waarom zich twee treinen tegelijk op de brug konden bevinden, hebben ingesteld. 3. Is de minister bereid mede te deelen welk resultaat dit onderzoek heeft opge leverd en of het tot het nemen van meer afdoende veiligheidsmaatregelen heeft geleid? o— MGR. NOLENS. De Volkskrant meldt, dat men zich be zorgd maakt over den toestand van mgr. dr. W. H. Nolens, al is waarschijnlijk nog geen direct levensgevaar aanwezig. o- A. N. W. B. Algemeene jaarvergadering. De A. N W. B. heeft, gelijk gemeld, zijn algemeene jaarvergadering gehouden te 's-Hertogenbosch. Reeds in de morgen uren vereenigden de deelnemers zich op de Groote Parade, waar burgemeester Van Lanschot de leiding op zich nam, om de bijzondere schoonheden van de kathedraal St. Jan aan te toonen en uiteen te zetten. Des middags te 12 uur ontving het ge meentebestuur den A. N. W. B officieel op het Stadhuis, waarna het gezelschap in den Raadskelder aanzat aan een Brabant- sche koffietafel. Baron Hugenpoth riep de vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen het welkom toe en noodiede deze uit, na afloop een bezoek te willen brengen aan het Brabantsch Museum in de bovenzalen. Hierna opende de heer Bergsma de ver gadering. De vaststelling der notulen lokte geen bespreking uit. De heer De Jong (Groningen) deed een ei listig beroep om de afdeelingsvergade- ringen en tochten niet meer op Zondag te laten houden. De voorzitter zal de zaak onder de aan dacht brengen van het dagelijksch be stuur. De traditie getrouw hield de voorzitter daarna zijn sluitingsrede, waarin hij uit eenzette, dat door het toerisme den vrede wordt gediend. In het Casino zette men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Tot slot hield de heer dr. Jac. P Thijs- sen een inleiding over de Oisterwijksche vennen en bosschen, in verband met de excursie op Zondag. De dag werd besloten met een avond feest in den IJzeren Man te Vught. DE NIEUWE G.-G. VAN NED.INDIK. Jhr. de Jonge vertrekt op 17 Aug. De nleuw-benoemde Gouverneur-Gene raal, jhr. B. C. de Jonge, zal de reis naar Ned.-Indlè met de „Patria" van den Rot- terdamschen Lloyd maken. De heer De Jonge zal zich 17 Augustus naar Marseille begeven om zich daar in te schepen. o CUMULATIE VAN FUNCTIES IN DE S. D. A. P. De Federatie Amsterdam der S. D. A. P. heeft, den heer A. H. Gerhard, Tweede Ka merlid en lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, voor de keus gesteld voor een dier beide functies te bedanken. o LANDBOUWCONFLICT. Nog geen oplossing. Onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer Westerdijk, is Zaterdagmiddag in het gemeentehuis te Assen opnieuw een bespreking gehouden tusschen de land bouwers en de arbeidersorganisaties, die betrokken zijn bij het landbouwconfllct in Drente en Oost-Groningen. De bespreking heeft ook nu nog niet tot oplossing van het loonconflict geleid. Aangezien in de verschillende dorpen de loonregelingen uiteenloopend zijn, is besloten, dat deze in het begin der volgende week in elke streek afzonderlijk onder het oog zullen worden gezien. Daartoe aangezocht zal de heer Westerdijk dan met betrokkenen vergade ren te Ter Apel, Emmercompascum, Erica, Gasselternijeveen, Drouwenermond, Nieuw Duinen en Musselkanaal. COMMISSARISSEN VAN POLITIE. Vergadering te Hilversum. Onder voorzitterschap van den heer A. L. van Beusekom, commissaris van politie te Hilversum, vond aldaar de vijfde lan delijke vergadering van commissarissen van politie in Nederland plaats. Deze vergadering, gehouden onder lei ding van het bestuur der Broederschap van Commissarissen van Politie in Neder land, werd druk bezocht en er werden o.m. de volgende onderwerpen besproken: 1. Toezicht op het gebruik van woonwagens, het kenmerk dier wagens en de controle hierop; 2. Uniforme regeling voor wat be treft het geven van verkeersteekens door verkeersagenten: 3. Het nut van het ge bruik van motorrijtuigen bij politiedien sten en 4. een commissie-rapport betref fende de wijziging van de Vreemdelingen wet. Als voorzitter werd herkozen de heer A. L. van Beusekom. Besproken werden de navolgende onder werpen: Weduwe-pensioen; de rechtspo sitie van ambtenaren en de benoemings regeling van politie-ambtenaren tot com missaris van politie, enz. Overigens werden verschillende huishou delijke zaken behandeld. Omtrent het een en ander zullen voorstellen aan de regee ring worden gedaan. CALVE DELFT. Verkorting van arbeidstijd. In de gehouden vergadering van de directie der Oliefabriek Calvé Delft met de vertegenwoordigers van de vakvereeni- gingen is overeenstemming bereikt betref fende de in te voeren werktijdverkorting van 48 tot 44 uur per week. Gedurende de maanden Augustus, September en Octo ber zullen de werklieden een bijslag op het weekloon ontvangen. De verkorte arbeids tijd gaat deze week in. o— De POSTVLUCHTEN. Het 21ste postvliegtuig op de terugreis is Zaterdagochtend 10 u. 45 te Weenen aangekomen, om 11 u. 50 van daar vertrok ken en in den laten middag op Schiphol aangekomen. o VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, zal gedurende de maand Augustus met verlof afwezig zijn. Als gevolg van de onlangs genomen beslissing door de directie der Ned. Spoor wegen tot uitbreiding van bevordering van onder-machinisten zijn 36 leerling-machi nisten tot onder-machinist bevorderd. o UIT NED. OOST-1ND1E. HET HOOGGERECHTSHOF. BUITENZORG, 1 Augustus (Aneta). Be noemd met ingang van 2 September 1931 tot vice-president van het Hooggerechts hof van Nederlandsch-Indië jhr. mr. H. J. van Vierssen Trip, thans raadsheer aan dit gerechtshof. o VERZET GEBROKEN. BUITENZORG, 1 Augustus (Aneta). Resident Menado seinde d.d. 31 Juli 1931 aan de regeering bericht te hebben ont vangen als zou in Tamado gewapend ver zet worden voorbereid naar aanleiding waarvan een patrouille derwaarts werd gezonden. Bij aankomst bleek dat een veedrijver, zekere Kontomojo grooten invloed op de bevolking uitoefende die hij voorspiegel de dat zij geen heerendiensten meer zou den behoeven te verrichten terwijl hun vrijdom van belasting zou worden ver leend. Hoewel gewapend verzet in zijn voor nemen lag. werd hij door de patrouille dusdanig omsingeld, dat hij zonder verzet kon worden gearresteerd waarbij de pa trouille blanke wapenen in handen vie len. De deels vertrokken bevolking keert thans terug. De patrouille blijft daar eenigen tijd ter geruststelling. Mej. H. B.V. te L. Eerst gaat men de bramen eenige malen goed doch voor zichtig afwasscl\en. Vervolgens gaat men ze onder toevoeging van een weinig water en suiker opkoken. Daarna laat men alles met elkaar koud worden, waarna de brandwijn bijgevoegd kan worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Crediet aan Engeland De Duitsche ministers naar Rome Einde van het socialistencongres te Weenen De communistische 1 Augustus De bank van Frankrijk, de Federale Reserve Bank te New-York en de Bank van Engeland hebben een overeenkomst gesloten, krachtens welke de eerstgenoem- aen aan de Bank van Engeland een cre diet verleenen elk voor de helft van 50.000.000 p. st. Engeland betaalt 3 3/8 pet. interest plus bankcommissie. Verscheidene vooraanstaande bankiers gaven de meening te kennen, dat Londen om het even welk crediet kan verkrijgen, dat het hier zou vragen. Men herinnert er ook aan, dat het crediet van 200 mil- lioen dollar, dat in 1925 door de Bank van Engeland werd besproken, nooit is ge bruikt. Volgens de jongste ramingen beschikken de V. S. over ca. 4950 millloen dollar goud, Frankrijk over 2300 mllioen en de Bank van Engeland over 650 milioen van het wereldtotaal van 12.000 millioen. Voorts hebben tusschen den gouverneur van de Banque de France, Moret en den Parijschen vertegenwoordiger van de Duit sche Bank, onderhandelingen plaats ge vonden over de deelneming van de Fran- sche finacieele wereld aan het voor het brengen van hulp aan Duitschland te vormen uitstelconsortium. Aan deze besprekingen, die in het ge bouw van de Banque de France gevoerd worden heeft ook deelgenomen de direc teur-generaal van de Banque de Paris en des Pays Bas. Naar uit wel ingelichte bron verluidt heeft deze laatse verklaard, dat hij als lid van de deskundigenconferentie besloten is de onvoorwaardelijke deelneming te eischen van de Fransche banken aan het uitstelconsortium. Kwesties van politeken aard zijn niet opgeworpen, daar het in dit geval om zuiver technische en bankzaken handelde. Naar verluidt is het resultaat van de onderhandelingen gunstig en is een groote stap gedaan in de richting van deelneming van Frankrijk Wat de details betreft, er schijnt zich een commissie van 4 personen te hebben gevormd uit de groote Fransche banken die de voorstel len van den Duitschen Rijksbankpresident dr. Luther inzake een uitstelconsortium zal behandelen. De voorbespreking der presidenten van de circulatiebanken die gistermiddag te Bazel heeft plaats gehad in het gebouw der Bank voor Internationale Betalingen heeft twee uren geduurd. Behalve de president der Duitsche Rijksbank was eveneens afwezig de gou verneur van de Bank of Engeland, Mon tague Norman, die ongesteld is. Het belangrijkste besluit der voorbespre king is de resolutie dat de door de Bank voor Internationale Betalingen benoemde „Stillhaltecommissie" a.s. Zaterdag voor de eerste maal te Basel zal bijeenkomen. Men neemt algemeen aan, dat de leden der Commissie zich na de besprekingen met het directorium van de Bank voor Internationale Betalingen onverwijld naar Berlijn zullen begeven. Van de resultaten van haar onderzoek zal dan afhangen of een nieuwe Conferentie van financieele experts zal plaats vinden dan wel of de Commissie zal worden uitgebreid. De rijkskanselier Brüning en de minister van buitenlandsche zaken Curtius zullen waarschijnlijk Woensdagvond naar Rome vertokken. Zij komen daar dan Vrijdag morgen aan. Het congres der 2de Internationale te Weenen is gesloten. Aangenomen werd nog volgende economische resolutie: Zonder de voordeelen te ontkennen, die uit de werkzaamheid van den Volkenbond kunnen voortvloeien, moet het congres toch vaststellen, dat alle pogingen van den V.B.. om het economische leven aan het algemeen belang aan te passen, tot nog toe mislukt zijn. De Volkenbond kan in zijn tegenwoordige samenstelling de hem toebedeelde taak niet vervullen. Hij zal eerst dan een bruikbaar orgaan voor een nieuw economisch leven zijn, wanneer de georganiseerde arbeiders in zijn leiding een leidende rol krijgen. Aan het slot der resolutie heet het: De arbeidersklasse moet alle mogelijkheden van den klassestrijd gebruiken om. onder den druk der economische crisis, de inter nationale eenheid voor de afweer van alle aanvallen der reactie en voor de Verwe zenlijking van het socialisme en den vol- kerenvrede te bewaren. Zooals men weet. hadden de communis ten den lsten Aug. uitgeroepen tot strljd- tiag. Over het geheel genomen is deze dag ithter nogal rustig verloopen. Meerendeels waren demonstraties verboden. In Duitschland hebben slechts enkele nor male botsingen plaats gehad, zooals die aan de orde van den dag zijn. Het ergste was een botsing tusschen communisten en Nazis te Wittstock, waarbij 2 dooden vielen en 5 gewonden. Te Halle werden 17 politieagenten ge wond bij het uiteenjagen van een demon stratie. Er hadden vele arrestaties plaats. In Frankrijk verliep de dag rustig: er hadden te Parijs eenige arrestaties plaats. In Oostenrijk kwam het tot botsingen te Klagenfurth. waarbij een politiebeambte door een communist levensgevaarlijk door een steenworp werd gewond. Te St. Jacob bij Klagenfurth hebben de oommunlsten een herberg in brand ge stoken. Bij de ongeregeldheden aldaar wer den twee politie-agenten door revolver schoten gewond. In totaal werden 32 per sonen, o.w. verscheidene buitenlanders, gearresteerd. Te Bruck lin Stiermarken) moest de gendarmerie met gevelden bajonet een troep demonstranten uiteendrijven. Te Graz is het eveneens tot ongeregeldheden gekomen. In Roemenië zijn een 500 communisten gearresteerd. Bij Athene hebben communisten van uit een hinderlaag in een eenzame streek een buiten dienst zijnden, onbewapenden politieagent vermoord. Een tweede politie man, die te hulp wilde snellen, werd ge wond. In verband hiermede zijn in totaal 50 personen gearresteerd. Te Serres ontstond een botsing tusschen politie en communisten, waarbij een in specteur werd gedood en een brigadier ge wond. Naar eenige kazernes werden hand granaten geworpen. Ook te Barcelona vielen eenige gewon den, te Warschau één doode en vier ge wonden, terwijl elders in Polen ook nog velen gewond werden. DUITSCHLAND. Nieuwe maatregelen. Het bestuur der Duitsche Rijksposte- rjjen heeft besloten het giro-verkeer, dat op 20 Juli was gestaakt voor post- en Rijks bankcheques en post- en Rijksbank-over schrijvingen wederom vrij te geven. Het betreft hier giro-cheques, die krachtens bijzondere bepalingen worden aangeno men, zonder dat de posterijen zich te voren hebben overtuigd, dat het tegoed voor de afgegeven cheques inderdaad aan wezig is. Het giro-verkeer zal, zoodra de omstandigheden zulks veroorloven, ook voor cheques op particuliere banken ge trokken, worden hersteld. De banken hebben van de Rijksbank aanwijzingen ontvangen betreffende de voorbereidingen van het normale beta lingsverkeer. Een der belangrijkste maat regelen der Rijksband is de afrekening van wissels bintien tien dag tot het momenteel geldende hooge disconto van 15 'la. De inleveraars van wissels moeten zich ver plichten hun wissels binnen tien dagen wederom van de Rijksbank terug te trek ken en wel zonder rekening te houden met den looptijd der wissels. Deze maat regel heeft verschillende voordeelen vooral voor het herstel van het betalingsverkeer wanneer de aan de Rijksbank te stellen eischen weder spoedig verminderen. Daar van hangt het natuurlijk ook af, hoe lang het hooge disconto gehandhaafd zal blij ven. Het verkeer bij de spaarbanken wordt deze week dusdanig geregeld, dat niet meer dan M. 50 mag worden uitgetaald, In den loop van de volgende week zullen voorbereidingen tot verhooging van dit bedrag worden getroffen. De Stempel-vereeniging heeft, naar aan leiding van de verhooging van het disconto door de Rijksbank, besloten, den rente voet (credit) voor dagelijks opvraagbare gelden te verhoogen tot 11 'la zoowel voor oude als voor vrije rekeningen, die vrij v. provisie zijn en tot 12°, o voor rekeningen waarop provisie verschuldigd is. De rente voet voor spaargelden blijft met 8 "la voorloopig onveranderd. De debetrente wordt, verhoogd tot 16 'la met bijbereke ning van provisie. o ENGELAND. Mc Donald met vacantie Rede van Baldwin. De eerste minister Mc. Donald is per vliegtuig naar Lossiemouth zijn geboorte plaats, in Schotland vertrokken, waar hij vermoedelijk zal blijven tot de bijeen komst van de tweede Ronde Tafelconfe rentie te Londen omstreeks half Sep tember. De conservatieve oud-premier Baldwin, die te Worcester het woord heeft ge voerd, wees op de vaak moeilijke positie van den leider der oppositie. De moeilijk heden bestaan er niet alleen in om de re geering te bestrijden, maar ook om te be slissen wanneer het moment is gekomen om de regeering te steunen in een aange legenheid, waarin nationale eenheid te genover de buitenwereld een eerste ver- eischte is. Op het oogenbllk, zoo vervolgde Bald win, is er een internationale crisis, waar tegenover wij vereenigd dienen te staan en waarbij wij moeten trachten Duitsch land op de been te helpen. Met betrekking tot den financieelen toestand van Groot-Brittannië merkte Baldwin op dat de regeering den steun der conservatieven zal hebben indien zij besloten is een krachtige poging te doen om het financieel evenwicht te herstellen. o ITALIË. Rede van Mussolini. Mussolini heeft te Ravenna een aqua duct plechtig geopend, waarbij hij een lange redevoering hield. De Fascisten, al dus Mussolini, zijn die Italianen, die met name in den tegenwoordigen tijd, het werkwoord willen kunnen vervoegen. Zoo hebben wij in 1915 de deelneming aan den oorlog gewild, in 1917 het verzet tot het einde, in 1918 de overwinning, in 1922 de fascistische revolutie en in 1925 hebben wij het openlijk verzet willen bre ken. Wanneer zoo nu en dan. de door den boog van onzen wil afgeschoten pijl. haar doel ook mist dan beteekent dat niets. Het komt er op aan, voortdurend en met kracht te willen. ïk wil hier uitdrukkelijk verklaren, dat de fascistische regeering den vrede wenscht met de naburige volken en ook met hen die vlak bij ons wonen, niet om dat wij de gevaren van den oorlog vree zen, maar omdat wij een grootsch werk tot voleinding brengen moeten. Wij willen het Italiaansohe volk zoo spoedig mogelijk bevrijden van de lasten van de thans heerschende malaise, omdat wij fascisten vooral voor het volk werken en wij aan het volk niet alleen zijn rech ten geven doch ook zijn plichten. Wij hebben in dit werk onze geheele onwrikbare wil gelegd maar dezelfde wil, onbuigzaam als het staal van een zwaard, zullen wij gebruiken om alles wat zich in den weg van de fascistische revolutie zal stellen omver te werpen en te vernietigen, omdat de fascistische revolutie aan het volk de welvaart en het bewustzijn van zijn steeds stijgende nieuwe grootheid zal brengen. o POLEN. Ontslagen. Wegens het toenemende tekort in de schatkist heeft de Poolsche regeering tegen 1 September 3000 ambtenaren in de ver schillende ministeries, 1000 belastingamb tenaren en 900 onderwijzers ontslagen. o RUSLAND. Mutaties in de leiding der G. P. Oe. Het presidium van het Executief Comité der Sovjet Unie heeft den waarnemenden commissaris der arbeiders- en boeren- inspectie, Akoelow, benoemd tot waar nemend chef van den G. P. Oe, Tweede waarnemend chef wordt de huidige eerste plaatsvervanger Jagoda en derde waar nemer de chef der G. P. Oe in de Oekrajine Balicka. De eerste plaatsvervangende voor zitter, Messing, wordt van deze functie ontheven en lid van de leiding van het Executief Comité der communistische Internationale. De mutaties bij de G. P. Oe hebben te Moskou eenig opzien gebaard. Het bericht, dat Mensjinski van zijn functie als chef der G. P. Oe ontheven zou worden, is tot nog toe niet bevestigd.. Mensjinski, die reeds geruimen tijd ernstig ziek is, heeft in verband hiermede ontslag uit zijn functie gevraagd, dat hem echter niet verleend is. Door de tijdelijke benoeming van een plaatsvervanger hoopt men dat het moge lijk zal zijn, dat hij na herstel van zijn ziekte zijn werkzaamheden als chef der G. P. Oe hervat. CHINA. De Chincesche Stalin gefusileerd. De Chineesche communistische Centrale deelt bijzonderheden mede omtrent het fusilleeren van Tsjangfoea, den secreta ris-generaal der Chineesche communisti sche partij, die bekend stond als „de Chi- neeséhe Stalin". Sjanfoea zou op illegale wijze Sjanghail zijn binnengedrongen en in Fransche concessie hebben gewoond. Door het verraad van drie leden der partij kon de Fransche politie Sjanfoea arresteeren, waarna hij aan de Chinee sche autoriteiten werd uitgeleverd. Na een kort proces veroordeelde de Chinee sche rechtbank hem ter dood. De verra ders werden naderhand door andere communisten herkend en doodgeschoten. DE ENGELSCHE KOLENINDUSTRIE. LONDEN, 3 AUg. (V.D.). Den Engel- schen mijneigenaars is een memorandum toegezonden, samengesteld door de Com missie tot reorganisatie van de Engelsche kolenindustrie, welke werd ingesteld vol gens hoofdstuk II van de Kolenwet van 1930. Als grondslag voor verdere uitwer king wordt een reorganisatie voorgesteld, bestaande uit een geografische indeeling der kolengebieden in zes ongeveer even groote en uniform beheerde kolendistric- ten, waaraan eventueel nog kleinere districten toegevoegd kunnen worden. In elk district wordt de industrie sterk ge centraliseerd en geleid door een centrale commissie, die behalve de productie ook den verkoop en de verwerking der kolen regelt. Volgens het plan zal een aantal onproductieve mijnen worden stilgelegd, waardoor ruim honderduizend arbeiders ontslagen moeten worden. De reorganisatie zal in etappes doorgevoerd moeten worden. Men verwacht dat de onderhandelingen, die naar aanleiding van dit rapport met de mijneigenaars en de mijnwerkersorga- nisaties gevoerd zullen worden, moeilijk heden zullen opleveren. o STIMSON IN SCHOTLAND. LONDEN, 3 Aug. (Reuter) Stimson heeft voor zijn verblijf in Schotland een villa in de Hooglanden gehuurd, waar Mc. Do nald twee dagerf zijn gast zal zijn. Men vermoedt, dat de besprekingen, welke de beide ministers op de interna tionale conferentie hebben gehad, dan zullen worden voortgezet. o DE ONTVOERING VAN JOHN THORBURN LONDEN, 2 Aug. (V.D.). In verband met de Engelsche klachten over de ont voering van den Engelschman John Thor- fflirn, wordt thans door de Chineesche overheid verklaard, dat de regeering geen enkele verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Hij is zonder pas het binnenland ingetrokken. o DE WERELDVLUCHT VAN HERNDON EN PANGBORN. MOSKOU, 3 Aug. (V.D.)De Ameri- kaansche wereldvliegers Herndon en Pangborn, die willen trachten de record wereldvlucht v. Post en Gatty te verbete ren zijn gisteren te Chita in Siberië aan gekomen. Post en Gatty maakten hun wereldvlucht in 9 dagen en kwamen op den zesden van hun vlucht te Chabarowsk, 1000 mijl verder dan Chita, aan, Pangborn en Herndon startten Dinsdag j.l. uit New- York, landden Woensdag in Wales en .vlo gen vandaar vla Croydon, Berlijn en Moskou naar Siberië, waar zij gistern juist op den zesden dag van hun vlucht te Chita arriveerden, zoodat zij ongeveer 1000 mijl bij Post en Gatty achter zijn. o AMY JOHNSON. MOSKOU, 3 Aug. (V.D.). De jeugdige Engelsche vliegster Amy Johnson die Dinsdag j.l. van het vliegveld Lympne in Kent is gestart voor een solovlucht naar Tokio, is gisteren te Irkoetsk in Siberië aangekomen en zou hedenmorgen haar vlucht voortzetten. o DE ROODE PROPAGANDA. MOSKOU, 3 Augustus (V.D.). Het Presidium van het Executief Comité der communistische Internationale Centrale is voornemens op 15 September a.s. in ge heel Europa en Amerika een grooten inter nationalen werkloosheidsdag te beleggen. o VLUCHT NAAR TOKIO. SEATTLE, 2 Aug. (Reuter). De beide vliegers Robbins en Jones, die de vorige maand hier zijn opgestegen, om den non- stopvlucht naar Tokio te volbrengen en daarmede den door het Japansche blad Nlsji-Nisji uitgeloofden prijs te winnen, doch die toen evenwel moesten noodlan- den, zijn heden weer opgestegen. Tijdens de vlucht zullen zij al vliegende door een ander vliegtuig van benzine worden voor zien. FAIRBANKS, 3 Aug. (Reuter). De vlie gers Robbins en Johnes zijn de stad ge passeerd na een vlucht van 13 uur boven Brltsch Columbia, van Pugeteound ko mend. Na in de lucht benzine te hebben opge nomen, hebben zij koers gezet naar de Yukon. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2