INTERNATIONALE ONTWAPENING 72*te Jaargang MAANDAG 3 AUGUSTUS 1931 No. 21893 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. VACANTIE-FOTO'S. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Gedurende de maand Augustus openen wij wederom de gelegenheid ons Vacantie-foto's toe te zenden. Doet eens Uw best, amateurs, om aardige kiekjes te vervaardigen! Voor iedere geplaatste foto zullen wij f. 2.50 vergoeden. De beoordeeling blijft geheel aan ons en ingezonden foto's kunnen niet worden teruggegeven. DE DIRECTIE. DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN MOEDER. Op eenvoudige, doch daarom niet min der hartelijke wijze is gister de verjaar dag van H.M. de Koningin-Moeder her dacht Al ging deze dag niet met feestelijk heden gepaard, toch is ongetwijfeld in stilte door menigeen een gelukwensch uitgegaan naar Koningin Emma, Wier vriendelijke en medelevende persoonlijk heid, wij sinds zoo vele jaren in ons mid den mogen zien. Uit vele openbare gebouwen alsmede particuliere huizen wapperde de Vader- landsche driekleur, terwijl ook de trams door een vroolijke vlaggenversiering op vielen. Volgend telegram is Haar gezonden: De Leidsche Chr. Oranjevereeniging kan het niet laten om Uwe Majesteit met heel het Vorstenhuis van harte geluk te wen- schen met den rijken zegen van den dag van gisteren. God's Goedheid spare en zegene Uwe Majesteit nog vele jaren in het midden van de Koninklijke familie en van het volk dat Uwe Majesteit als een Moeder bemint. H. THOMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOY, Secr. UITVOERING „HET NIEUWE TOONEEL". Viering van het eerste lustrum. Het zag er Zaterdagavond recht gezel lig uit in de concertzaal van „Concordia" waar „Het Nieuwe Tooneei" haar eersts lustrum vierde. Het vaandel prijkte tus- schen de palmen; de bestuurstafel stond vol bloemen, en lest best werd ieder voor zien van een prachtige roos. Voeg daarbij de muziek van „Aufgepast" onder leiding van den heer Alb. Gerritsen en men kan zich indenken, dat de goede stemming daar niet ontbrak Het was te ongeveer negen uur, dat het scherm voor het eerst opging wel wat laat, maar voor dezen avond was ook heel wat te doen en het bestuur zich op het podium vertoonde. De heer P. v. Egmond ais voorzitter heette alle aanwezigen en in het bijzonder de genoodigden van verschillende zuster- vereenigingen hartelijk welkom. Voorts memoreerde spr. in het kort het 5-jarig bestaan, bracht dank voor de felicitaties en de ontvangen bloemstukken en sprak den wensch uit dat hetgeen dezen avond geboden zou worden tot ieders genoegen zou zijn. Hierna volgde een reeks van feli citaties. welke alle vergezeld gingen van een huldeblijk en waarvoor de voorzittel wederom zeer dankbaar was. Hij hoopte, dat de verstandhouding, welke thans met de zusterverenigingen bestaat, nog vele jaren zou mogen voortduren. Toen het scherm andermaal opging was dit voor een tableau, dat heel aardig was samengesteld en waarmede gehoord het applaus, het bestuur veel succes had. Ver der vermeldde het programma, optreden van de heeren N. Boer, J. Piket en A. Beij, die dit op een wijze hebben gedaan, waar voor hun alle lof toekomt en het applaus wel verdiend was. Ook werd nog een kluchtspel in twee bedrijven opgevoerd, n.l. „Een repetitie avond van Eensgezindheid" door L. J. Pikker dat ook naar beste kunnen is gege ven en danig de lachspieren in beweging bracht. Toen het programma was afgewerkt volgde een gezellig bal onder leiding van den heer C. Bink, dat tot laat in den nacht heeft geduurd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Leidsch Advertentie en Reclame Bureau B Voorham en Co. St. Aagtenstraat 2, Leiden. Uitgeven van reclame-periodieken m den meest ruimen zin voor eigen re kening en in opdracht van derden en net verzorgen van de advertentie acquisi- tle daarvan. Door uittreding van den vennoot R. C. J M. Voorham is de ven nootschap onder firma verbonden, ter- Wjl de zaak zal worden voortgezet door den eigenaar P. W. C. Adriaans onder den naam: Leidsch Advertentie- en Reclame bureau. FEESTELIJK 30-JARIG JUBILEUM. Van het muziekgezelschap „Orpheus". Het was gisteren groot feest voor de bekende muziekvereeniging „Orpheus", die te dezer plaatse gedurende lange ja ren op een goede reputatie mag bogen! Het 30-jarig bestaan is op vreugdevolle wijze gevierd in den tuin van „Zomer- zorg" en velen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt het Bestuur te complimenteeren. Tegen drie uur was de tuin reeds aar dig bezet; kort daarop werd de ijverige directeur, de heer J. Vink, die van het be gin der oprichting at, de leiding in han den heeft, ingehaald onder de klanken van den door hem 5 jaar geleden ter ge legenheid van het zilveren jubileum ge- componeerden marsch „Feestklanken" De voorzitter, de heer Brouwer sprak den directeur eenige hartelijke woorden van welkom toe, terwijl de eere-voorzitter, de heer Mulder o.a. het feit memoreerde, dat zoovele leden reeds van jongsaf aan bij de vereeniging aangesloten en daaraan nog steeds verbonden zijn. nu zij reeds tot de oudere generatie behooren Zelfs de voorzitter is als leerling bij „Orpheus" ge komen. Een mooi programma hield gedurende ongeveer een uur de aanwezigen op zeer aangename wijze bezig en toen de slot- marsch „Vivat Orpheus" geëindigd was, kwamen diverse vertegenwoordigers van plaatselijke vereenigingen hun gelukwen- schen overbrengen, onder overhandiging van prachtige bloemenmanden. Zoo her innerden o.a. de heeren v. d. Steen en Fabel, resp. namens „Nut en Vermaak" en het Leidsch A. V. R. O. actie comité, aan de zoo zeer gewaardeerde medewer king van „Orpheus" bij hun uitvoeringen of bijeenkomsten. Voorts zagen wij afgevaardigden van de N. Z. H, T. M., de Post, Werkman's Wils kracht, T. en D. en den Leidschen Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen, die ieder op hunne wijze, hun beste wen- schen uitten. Een speciaal compliment mogen wij hier wel neerschrijven aan het adres van den heer Vink, aan wien de ver. „Or pheus" haar muzikale opvoeding te dan ken heeft. Met groote animo en energie wijdt deze directeur zich nog steeds aan het gezelschap, dat hem zoo na aan het hart ligt. Onder de aanwezigen zagen wij nog den loco-burgemeester, den heer Reime- ringer alsmede den heer Rosier, referen daris ter gemeente-secretarie. Nog langen tijd 'bleef men bijeen, ge nietend van het heerlijke zomerweer en vol ambitie voor de komende jaren, waar na het feest door een gezellig diner be sloten werd. Wij vernemen nog, dat aan de jubilee- rende vereeniging een féestmarsch „N. Z. H aismede de herinneringsmedaille der Lustrumcommissie is aangeboden. Van deze plaats feliciteeren wij „Or pheus" eveneens met het zoo geslaagde jubileum en spreken de hoop uit, dat deze vereeniging de Leidenaars nog vele ma len van haar uitvoeringen zal laten ge nieten. DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Zoo druk als het Zaterdag op de stations der Ned. Spoorwegen was is het langen tijd niet geweest: het leek veel op een Pinkster Zaterdag. Reeds vroeg in den midaag begon de drukte en waren alle treinen hier aan het station goed bezet. De grootste drukte heerschte echter,in Utrecht waar op de perrons nu en dan zooveel reizigers waren, dat om ongelukken te voorkomen het verkeer geregeld moest worden. De inspecteurs van het vervoer, de heeren van Meurs en Rambonnet re gelden zelf het verkeer. Een en ander gaf evenals de lading der fietsen veel vertraging in het treinverkeer zoodat de middagtreinen met een halfuur en meer vertraging naar Leiden vertrok ken. Zco groot was het vervoer van de fietsen, dat ze in personen rijtuigen gela den m.'es-ten worden. Van vacantie-kaarten en gezelschaps biljetten werd een druk gebruik gemaakt. Ook gisteren was het nog druk en wer den verschillende extra-treinen ingelegd. EEN BELEEFDE UITBREKER. Hij biedt verontschuldigingen aan voor zijn vlucht. Een korte vreugde. De 22-jarige metselaar J. B., wiens aan houding wij Zaterdag meldden, in ver band met de hier ter stede gepleegden boekendiefstal, heeft in den afgeloopen nacht kans gezien uit zijn cel in het po litiebureau te ontsnappen. Om 2 uur had de surveilleerende hoofdagent nog niets bijzonders bemerkt; om 4 uur leek bet alsof de arrestant nog rustig en wel op zijn bed lag doch toen de agent de zaak niet vertrouwde en eens van dichterbij ging kijken, bleek de vogel verdwenen. Zooals gemeld, is B. metselaar van be roep; dat is hem bij zijn ontvluchting goed te pas gekomen. Hij heeft n.l. eerst een poot van een tafel afgebroken en daarmede vlak bij den grond in den ge- metselden muur een gat willen maken. Het pleisterwerk liet gemakkelijk ge noeg los, doch toen stuitte hij op de roode baksteenen en dat bleek met het primi tieve gereedschap dat hem ten dienste stond minder vlot te gaan, zoodat hij ten slotte deze poging heeft opgegeven. Het puin verborg hij zorgvuldig onder een bankje. Daarna is zijn aandacht gevallen op een luchtkoker, welke in den hoek van de cel, waar de W. C. staat, is aange bracht. Staande op twee houten balkjes, kon hij deze luchtkoker ter hoogte van ruim drie meter boven den beganen grond juist bereiken. Heel voorzichtig heeft hij hier het metselwerk verwijderd en daarna het ventilatierooster eruit gehaald, zoo dat een gat ontstond van niet grooter dan 25 bij 30 centimeter. Door deze nauwe opening heeft hij zich naar buiter. gewerkt, nadat hij in zijn cel met krijt het volgende op den muur had geschreven: M. H Het spijt mij dat ik u moet ver laten, maar er is mij nog een kans gege ven om te veranderen Groet mijn vrouw en dochter van mij Als ik het in bui tenland bolwerk, zal ik hen laten weten. Neemt mij niet kwalijk, dat ik vlucht. Het is mijn kans en er wordt mij een- kans geboden. Niemand heeft mij geholpen J. B. Toen de handige uitbreker eenmaal bui ten was, heeft hij na een plat dak, den tuin en de muur in het hoekje van het Pieterskerkhof den openbaren weg be reikt. Direct nadat de vlucht was bemerkt, toog de recherche onder leiding van den chef. Inspecteur Weijers aan het werk. Met het oog op een eventueel schuil hou den in de aangrenzende tuinen werd al lereerst het geheele huizenblok rondom het politiebureau afgezet en systematisch onderzocht Een inmiddels gerequireerde politiehond wees daarna het spoor aan, dat de uitbreker op zijn weg naar de gul den vrijheid had gevolgd Dit spoor leidde tot aan het Pieterskerkhof Andere aanwijzingen gaven de politie aanleiding een onderzoek in te stellen ten huize van den vluchteling aan de Vliet. En werkelijk in den kelder, welke te be reiken is door een luik in den vloer van de woonkamer, dat met zeil en karpet aan het oog was onttrokken, vond men den uitbreker, verborgen onder een hoop kranten en papieren. Om twintig minuten over negen was de vogel weer gevangen. Hij bleek bij zijn sprong van een hoo- gen tuinmuur verschillende kneuzingen te hebben bekomen, zoodat hij naar het Academisch Ziekenhuis werd overge bracht. kaMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Uitvoer naar Noord-Mantsjoerije. In zijn economisch verslag over Noord- Mantsjoerije (gepubliceerd ais bijlage van .Handelsberichten" no. 11671 maakte de Consul te Harbin top blz. 2491 melding van zijn ter plaatse verkregen indruk, dat er, wat den invoer van Nederlandsche fabri katen betreft, veel meer zou kunnen wor den gedaan dan destijds het geval was. Sindsdien is de Consul op deze aange legenheid terug gekomen met een voorstel tot ontwikkeling van den handel van Ne derland en Koloniën met dit gebied door middel van een aan het Consulaat te ver binden monsterkamer van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische producten, welk voorstel, door Hr. Ms. Gezant te Peking in de aandacht der Regeering werd aanbe volen. Over dit denkbeeld is overleg gepleegd met den Nijverheidsraad, waarbij bleek, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de invoer van producten der Neder landsche industrie in Noord-Mantsjoerije belangrijk zou kunnen worden uitgebreid. Alvorens verdere maatregelen, als het Instellen van een monsterkamer te Harbin te nemen, zou echter eerst moeten worden vastgesteld, of er bij de industrie belang stelling voor de uitbreidng van dezen export bestaat. Om dit te kunnen doen, zou aan de betrokken takken van nijvetr heid een inzicht moeten worden gegeven, welke voorwerpen in genoemd gebied wor den gebruikt. Teneinde dit voorloopig doel te bereiken, werd aan den Consul te Harbin opdracht gegeven een collectie monsters bijeen te brengen van artikelen, welke in Noord- Mantsjoerije worden gebruikt en welke naar diens oordeel in Nederland zouden kunnen worden vervaardigd. Aanvankelijk bestond het voornemen, deze monstercollectie op de jaarbeurs te Utrecht ten toon te stellen: het mocht echter niet gelukken de zending tijdig voor de najaarsbeurs in ontvangst te nemen. Ten einde een zoo groot mogelijk aantal fabrikanten in de gelegenheid te stellen deze monstercollectie te bezichtigen heeft de afdeeling Handel en Nijverheid deze gedurende eenigen tijd ter beschikking gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Te Leiden zal deze monstercollectie worden geëxposeerd 4, 5 en 6 Augustus a.s. in het gebouw der Kamer, Stationsweg 43, waar ze voor ieder belangstellende gratis ter bezichtiging is uitgesteld. Wij spreken de hoop uit, dat een groot aantal fabrikanten uit het district deze interessante collectie zal komen zien. ECHTE BURGERZIN. Iemand, die blijkbaar onbekend wenscht te blijven, heeft onder de letter J. A. P. f. 300.in de kas van den Leidschen Hout gestort Uit 't bijschrift blijkt, dat ZEd. bijzonder ingenomen is met het debuut van het Park en de wijze, waarop het aan zijn doel beantwoordt. Den onbekenden schenker zij langs dezen weg den dank van het Bestuur, of beter gezegd van het Leidsche publiek gebracht. Te Utrecht slaagden voor het examen van de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht' als gezel in het plaat-smidsbank werken: de heeren: G. v. Houten en W. J. U. Mulder, alhier: als gezel in het machi- ne-bankwerken: de heeren: J. den Hoed en J. v. Hooven, alhier; als gezel in het machine-draaien: de heeren A. Berger en W. Lut, alhier. Gejioemde heeren ontvingen allen hun opleiding aan den Cursus voor uitgebreid Technisch Onderwijs „U.T.O.", hier ter stede. Bij de laatste examens van „L.I.T.E.H." slaagden voor Handelscorrespondentie, Nederlandsch: Th Perquin alhier; idem Duitsch: J. Langeveld; H. Schubert, beiden alhier; idem Engelsch' H. Broer, Warmond J Burger, Mejuffr. M. de Nijs en J. van der Waard allen alhier. Mejuffr. V. Har- telt. Rijnsburg en Mejuffr. M Pluim Mentz Oegstgeest. Zaterdag slaagden te Amsterdam voor den Ned. R, K. Bond „St. Genesius" voor het examen stenografie „Groote". Letty Schade en Annie Verhoeven en voor Ma- chineschrijven: Suze Mennes, leelingen der Zusters Mariaschool, Gistermiddag is een kinderwagen, waarin een 2-jarig kind was gezeten, in de Mare te water gereden. Een 17-jarig zusje H. K. sprong niettegenstaande het feit dat zij niet kan zwemmen, onmiddel lijk geheel gekleed te water en wist de kleine zoolang boven water te houden, dat de slager P. Bergers een reddingshaak kon halen en haar. op den wal kon trekken. Gistermorgen vertrok met trein 571, die 6.38 van hier vertrekt onder leiding van mej. Schumacher de Leidsche A.J.C. met vaandels en banieren naar Utrecht. Vandaar vertrokken zij met nog andere afdeelïngen per extra trein naar Nunspeet, alwaar zij in de bosschen een week zuilen kampeeren. A. M Koopman te Rijnsburg had bij de politie te Katwijk aan Zee aangifte gedaan van diefstal van een vloerkleed, dat in de maand Juni van zijn wagen was ontvreemd. In verband daarmee heeft de politie Zaterdag aangehouden den koopman J. v. O alhier die reeds bekend heeft. Dat vloerkleed is door de politie in be slag genomen ten huize van mej. G. uit het Westpad te Katwijk, aan wie de ver dachte het vloerkleed had verstrekt. Zaterdagmiddag heeft mevr. Stafleu— Bosman in het perceel Korevaarstraat 49 onder den naam „Zuiderkwartier" een zaak geopend in babygoed, wollen kousen en sokken, tricotgoed, lingeriën en heeren modeartikelen. Van alles is een groote sor teering aanwezig, zoodat men al zeer bij zondere eischen moet stellen, wil men in „Zuiderkwartier" niet slagen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Dagen Volwassen Kinderen Totaal Personen Maandag 27 Juli 31 31 Dinsdag 28 Juli 31 31 Woensdag 29 Juli 32 32 Donderdag 30 Juli 33 33 Vrijdag 31 Juli 32 32 Zalerdag I Aug. 27 27 BINNENLAND. Gift van H. M. de Koningin voor het Nederl. Paviljoen te Vincennes (Binnenl., lste Blad). Vragen van Kamerleden (Binnenland, lste Blad). Ernstige brand te Amsterdam (Gemengd Nieuws, 2de Blad). Het verkeer heeft wederom slachtoffers geëischt (Gemengd Nieuws, 2de Blad). BUITENLAND. De Duitsche ministers gaan deze week naar Rome (Buitenland, lste Blad). Nieuwe verordeningen in Duitschland (Buitenland en Tel., lste Blad). De communistische 1-Augustus-dag (Bui tenland en Tel., lste Blad). Edison's toestand baart ernstige zorg (Buitenl. Gemengd, 2de Blad). ONS PAVILJOEN TE VINCENNES. Gift der Koningin. De Koningin heeft een aanzienlijk be drag ter beschikking gesteld van het co mité voor den wederopbouw van het Ne derlandsch paviljoen op het terrein van de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Vincennes. DE TARWEWET. Vragen van ds. Kersten. Dg heer Kersten, lid van de Tweede Ka mer, heeft zich met de volgende vragen tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gewend: Is het den minister bekend, dat met name in Zeeland, graanhandelaren wei geren door hen gekochte tarwe te aan vaarden, tot groot ongerief der landbou wers, die geld behoeven. Kan de minister meededeelen of deze weigering grond vindt in de onzekerheid of de regeering deze geschatte en ver kochte tarwe inderdaad afnemen zal? Is de minister bereid ten spoedigste maatregelen te treffen om alle landbou wers in gelijke rechten te doen deelen? LAATSTE OPROEP. Heden plaatsen wij nog éénmaal het formulier voor het Petitionnement. Laten de achterblijvers deze laatste gelegenheid benutten. Zendt ons alsnog Uw handteekening. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres: Naam Naam Adres Naam Adres Men gelieve dit formulier Ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post als drukwerk I'/i cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1