HARTEVELT's JEIEVER i AGENDA. BUITENLAND. SPORT. SCHEEPSVERBINDINGEN. Heden. Harmonie: Alg. ledenvergadering A.S.C. 8 '/j uur nam. Zaterdag. Haarlem Krelagehuis: Gladiolus-tentoon stelling. 10 uur vin. tot 10 uur n.in. Zondag. Haarlem: Krelagehuis: Gladiolus-tentoon stelling. 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Zomerzorg: Matinee „Orpheus". 3 uur nam. Rijswijk: Jubileum-wieler-wedstrijd te 2 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Hofschandaaltjes" en „Grootstadban dieten". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De markiezin v an Pompadour" en „Muiterij aan boord". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De zanger van Sevilla" en „Maha- moella", 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halttwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal. Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 10—4 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur, In October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f.0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 10—4 uur. 1 April—1 Oct. van 10—5 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 10—4 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f.0.25 overige dagen f.0.10. Geologisch Mincralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Klokstecg 25. Op werk dagen van 1.30—4.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur. 1 October—31 Maart 9—4 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 u.; 's Zon dags 14 uur. UIT NED. OOST-INDIE. VEROORDEELD WEGENS GRAFSCHENNIS. SOERABAYA, 30 Juli (Aneta) De Raad van Justitie te Soerabaya veroor deelde den notaris te Bodjonegoro Oppen kamp wegens grafschennis tot drie dagen gevangenisstraf, overwegende, dat de feiten zijn bewezen en dat is gebleken, dat twee vrouwelijke Chineesche getuigen zich ten zeerste gegriefd gevoelden over de ge pleegde grafschennis al moge dat niet de bedoeling zijn geweest van den beklaagde. Het feit dat de handelingen (het aanvan gen vah het afbreken van een grafmonu ment op het door den notaris in 1929 gekochte oude land Roepand Praoepan te Soerabaya) werden gepleegd om een uit spraak uit te lokken, doet niet af aan de strafschuldigheid. Voorts kon de notaris weten, dat hij de gevoelens van nabe staanden kon kwetsen. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. BATAVIA, 30 Juli (Aneta) Gedurende de laatste weken hadden circa 150 arres taties plaats van onregelmatige wijze in den Indischen Archipel binnengedrongen Hailam Chineezen die rechtstreeks of zijde lings propaganda maakten voor het com munisme. De autoriteiten stonden in Banka niet voor een verrassing, doch grepen krachtig in toen zij dit noodig I achtten. RECLAME. In Literflesscben f. 3.40 In Va Literflesscben f. 1.75 Exclusief glas. ALOM VERKRIJGBAAR! VOETBAL. TONA I—BAKKERSGEZELLEN. Deze wedstrijd is gisteravond gespeeld. Met rust hadden de bakkers met 21 de leiding. Tenslotte won Tona, na groote spanning, met 4—3. Scheidsreechter Van de Geer leidde uitstekend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot en met Zondag 2 Augustus a.s. waarge nomen door Apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, Telefoon 807. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot sub stituut-officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te 's Gravenhage mr. N. S. Hoekstra, thans substituut officier van justitie bij de arrondissem.- rechtbank te Rotterdam. Bij Kon. besl. is C. Bakker, hoofd inspecteur van politie te Amsterdam, benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam. Bij Kon. Besl. is L. J. Quant, vice- admiraal b. d. bij H. M.'s zeemacht, be noemd tot waterschout te Amsterdam. De Fransche gezant bij het Neder- landsche Hof, de heer F. A. Kammerer. Is benoemd tot ambassadeur van Frankrijk te Rio de Janeiro. De Fransche gezant in Brazilië is in gelijke functie benoemd te Moskou. Te 's-Gravenhage is, oud 85 jaar, overleden de heer J. Eschbach, oud-resi dent op Bali en Lombok. Het 21ste retourvliegtuig is gisteren te Cairo, het 23ste postvliegtuig te Ran goon aangekomen. Met ingang van 1 Aug a.s. zullen de politie-radio-berlchten gedurende twee maanden worden uitgezonden op de golflengte van 298 meter. Wegens de malaise en mede wegens reparaties aan de machinerieën zal Van Deventer's Glasfabriek aan den Haagweg te Delft met ingang van 7 Augustus a.s. worden stilgelegd. Het personeel, ongeveer 75 man sterk, is tegen dien datum ontslag aangezegd. De minister van Waterstaat zal ge durende de maand Augustus geen audiën tie verleenen. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. WATERPOLO. H. Z.- en P. C.-VET.—DE ZIJL II 2—1. Gisteravond speelde De Zijl II haar I laatsten competitie-wedstrijd voor den H. Z B tegen de H Z. en P. C.-Veteranen. Voor de rust wist H Z. en P. C., hoewel de partijen gelijk opgingen, te scoren. Direct na de rust maakte De Zijl II ge lijk. Niettegenstaande De Zijl II sterker was, bezorgde het fortuin de H. Z. en P. C. nog een doelpunt, 2—1. ZWEMMEN. DE NEDERLANDSCHE PLOEG VOOR PARIJS. De technische commissie heeft in over leg met het bestuur van den N. Z. B. be sloten, aldus meldt de Zwemkroniek, de volgende zwemmers en zwemsters naar Parijs af te vaardigen: 100 M. vrije slag dames: mej. Marie Braun en mej. Willy den Ouden. 400 M. vrije slag. dames: mej. Marie Braun en mej. Truus Baumeister. 100 M. rugslag dames: mej. Marle Braun en mej. Johanna Korthoff. 200 M. schoolslag dames: mej. J. Kap- tein en mej. Johanna H. Huybers. Estafette 4 x 100 M.: de dames M. Braun, Willv den Ouden, Marie Vierdag en Truus Baumeister. Reserve Dini Hüs- ken en G. Klapwijk. Schoonspringen heeren: J. L. Stotijn. Schoonspringen dames: G. Klapwijk. Als technische afgevaardigden gaan mee A. S. Sirks en G. R Hemsing. die beiden ook in de jury zitten, als masseur J. M G. J. van Schaick, terwijl de ploeg voorts vergezeld wordt door mevr. Braun en den heer J. W. van Doorn, laatstge noemde voor de algemeene organisatie. ADSPIRANTEN- EN POLITIE- WEDSTRIJDEN. Donderdag 13 Augustus zullen 's avonds 7 uur de zwemwedstrijden van de adspi- ranten van De Zijl en van de Leidsche Po litie Sportvereeniging plaats hebben. De navolgende passagiersschepen zijn Zaterdag 1 Augustus in radio-telegrafi sche verbinding met de daarnaast vermel de kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. (Medegedeeld door de N. T. H. „Radio-Holland" N.V.). Baloeran, Scheven. Radio Chr. Huy- gens, idem Costa Rlca, Idem Crijns- sen, Rugby Radio Dempo, Scheven. Radio Flandria, idem Gelria, idem Indrapoera, idem Insulinde, idem J. v. Oldenbarneveldt, idem M. v. St. Aldegonde, idem Orania, idem Oranje Nassau. Rugby Radio P C. Hooft, Scheven. Radio Poelau Bras, Sa- bang Radio Poelau Tello, Monsanto Radio Rotterdam. Scheven. Radio Springfontein, Rugby Radio Staten dam Scheven. Radio Tasman, Idem Volendam, Marion Radio W.C.C. Bij verzending van een radio-telegram via Scheven. Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Periode van rust Tegen den oorlog. Momenteel heerscht er weer rust. Men is in afwachting van de ontwikkeling der situatie in Duitschland. De Fransch-Engelsche finantieele be sprekingen zijn opgeschort doch zullen volgens de „Echo de Paris" spoedig wor den hervat en met medewerking der Amerik. Federal Reserve Bank tot een goed einde gebracht. De reeks minister-reizen zal vermoe- uelijk het eerst worden vervolgd met een bezoek van Briining en Curtius aan Rome tegen het midden van Augustus. Daarna zou het Fransche bezoek aan Berlijn volgen Henderson heeft gisteravond in het La gerhuis een diner aangeboden ter eere van Stimson, waarbij Mac Donald en Alexander mee aanzaten. Een aantal Fransche parlementsleden, financiers cn industrieelen hebben zich aaneengesloten, om een comité voor een internationale samenwerking te vormen, gebaseerd volgens de bedoeling der op richters, op Fransch-Duitsche samen werking. De idee gaat uit van den bekenden industrieel en afgevaardigde van Lyon, Etienne Vougêre. In het comité hebben o.a. zitting de senatoren de Jouvenel, Le Trocquer en Francois Marsal en de afgevaardigden Pierre Cot, Julien Durant, Laurent Eynac en Queuille. Van de industrieelen en financiers heb ben o.a. Theodor Laurent, Peyerimhoff en Duchemin zitting in het comité. Daar in dit comité, met name wat de industrieelen betreft, bijna alle takken van de Franschen economie vertegenwoor digd zijn, verwacht men van de totstand koming ervan in alle betrokken kringen practische resultaten. De socialistische arbeiders internatio nale heeft op het congres te Weenen met groote meerderheid een motie tegen dsn oorlog aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de strijd tegen het oorlogs gevaar thans de voornaamste taak van alle socialistische partijen is De socialistische partijen zijn vast be sloten om met alle in het bereik van nun macht liggende middelen iedere regeering te bestrijden, die den vrede zou willen verstoren. De motie herinnert aan het be sluit van het congres van Brussel, vol gens het welk tegenover iedere regeering die zich niet naar een internationale scheidsrechterlijke uitspraak schikt, en tot oorlog overgaat alle. ook revolutio naire middelen toegepast moeten worden. Het gemeenschappelijke parool moet thans voor allen zijn: Op voor den oorlog tegen den oorlog. Snowden eindigde met te wijzen op de soliditeit der financieele positie van Groot- Britannië en hoopt dat het door de bui- tenlandsche naties gehoord zal worden. De positie der markt van Londen is door en door solide, zij is de beste markt van de wereld voor de buitenlandsche beleggin gen en wat Snowden zelf en de regeering aangaat, zullen zij alle maatregelen tref fen, om te verzekeren, dat de stevige positie der Britsche credieten niet geschokt zal worden. Door 168 voor het meerendeel conserva tieve afgevaardigden is aan de regeering een memorandum overhandigd waarin wordt aangedrongen op maatregelen, welke onverwijld tot leniging van den nood in den landbouw dienen te worden geno men. Het memorandum wijst op den on- gunstigen toestand in den Britschen land bouw en dringt er op aan, dat de thans te nemen nood-maatregelen later door wet telijke maatregelen zullen worden ver vangen. o SPANJE. Zamora blijft. De Cortes hebben hun vertrouwen in de regeering van Zamora uitgesproken, zoo dat deze vooreerst aanblijft. DUITSCHLAND. De economische toestand. De Rijksraad keurde het door den Rijksminister van financiën ingediende voorstel tot aanmunting van vijfmark stukken tot een totagl bedrag van 100 millioen mark goed. De aanmunting zal onverwijld ter hand worden genomen. De onderhandelingen over een Still- halte-consortium zijn afgebroken. Dr. Schmitz, directeur van de I. G. Far- ben Industrie, die genoemd werd als can- didaat voor de functie van commissaris voor het bedrijfsleven en het bankwezen en van wien het gerucht ging, dat hij tot minister van Handel en Nijverheid be noemd zou worden, heeft verklaard een dergelijke benoeming niet te zullen aan vaarden. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de president van de Chase-National Bank Wiggin zich bereid verklaard zitting te nemen in de commissie van de Bank voor Internationale Betalingen tot bestudee ring van den financieelen toestand in Duitschland. Voor Frankrijk is aangewezen Moreau, de vroegere gouverneur van de Banque de France, voor Nederland Termeulen. Te Cuxhafen is gearresteerd het nat. socialistische Rijksdaglid Kaufmann, be schuldigd van beleediglng van den Prui- sischen premier Braun. VEREENIGDE STATEN. Sombere voorspelling. Green, de voorzitter van het Verbond van den Arbeid voorspelt, dat er dezen winter 7 millioen werkloozen in de V. St. zullen komen, zoo de industrieele toe stand niet spoedig verbetert. CHINA. Fcng weer op 't toonecl. Feng, de bekende „Christen-generaal" doet weer van zich hooren. Volgens Russische berichten heeft gene raal Feng zijn troepen gemobiliseerd voor den strijd tegen de regeering van Nanking. De troepen van Feng marcheeren op naar Peking. De regeenng van Nanking heeft te Moekden verzocht om militaire maatregelen ter bescherming van Peking. Door het recente ingrijpen van den vroegeren leider der Noordelijke opstande lingen in den strijd tegen Tsjanlc kai sjek wordt de situatie van de Centrale regee ring van Nanking, die strijd heeft te voeren tegen de Communistische horden en tegen de regeering van Kanton, nog moeilijker Terwijl Tsjang kai sjek op 't oogenbllk slechts een bondgenoot heeft in Tsjang soe liang. den heerscher over Mandsjoerlje, hebben zijn tegenstanders, de regeering in Kanton behalve de stérke Communistische macht en de in het Noor den onder leiding van Tsji hioe sjan opereerende armee door het ingrijpen van Feng een nieuwe versterking gekregen, waardoor in het bijzonder in Tsjili de toestand zeer ernstig is te noemen. EEN FRANSCHE LEENING! PARIJS, 31 Juli. (Belg. Tel. Ag.) Een consortium van de voornaamste Parijsche handelaars in schilderijen en antiquiteiten j is in oprichting teneinde Duitschland een leening van één milliard franc aan te bie- j den. met schilderijen van oude meesters i als onderpand. Deze schilderijen, die zich momenteel in Dultsche musea bevinden, zullen in j Frankrijk blijven, totdat de leening zal I zijn afgelost, en in hiertoe geschikte za- i len worden tentoongesteld. De lecning zal op zeer gunstige voor waarden worden aangeboden. ENGELAND. Snowden over Engeland's finantieelen toestand. In het Lagerhuis heeft Neville Chamber lain gisteravond betoogd dat de kanselier der Schatkist in zijn ramingen der loo- pende ontvangsten veel te optimistisch was geweest en de volgende begrooting op geen stukken na zou sluiten. Aangezien belastingverhooglng niet ter sprake kon komen, wilde spreker gaarne weten wat de Regeering zou doen. Snowden verklaarde, dat de regeering voor de volgende begrooting een zeer ern stig vooruitzicht onder oogen zal moeten zien. tenzij er zeer belangrijke bezuinigin gen tot stand worden gebracht. Nochtans, zeide hij, is de budgetaire positie van Engeland meer bevredigend dan die van eenig ander groot land. Niets is strijdiger met de waarheid, dan de in druk, die in het buitenland schijnt bin nengedrongen te zijn, dat de budgetaire toestand van Engeland wanhopig is en op den rand staat van het bankroet. Hoofd zaak is het evenwicht der begrooting en hij zal alle mogelijke maatregelen nemen om de toekomstige begrooting in even wicht te brengen, hoe onaangenaam het procédé moge zijn. Snowden zeide. dat de oorlogsschulden de zwaarste last zijn die op de nationale financiën weegt. Hij kondigde aan, dat hij een voorstel heeft voorbereid voor een reusachtige conversie van de oorlogslee- ning, waardoor men een enorm bedrag aan rente zal besparen. Waren de jongste financieele verwikke lingen niet voorgekomen, de conversie zou reeds tot stand gekomen zijn, want er zou zulk een bezuiniging voor de nationale uitgaven uit voortvloeien, dat zij veel zou bijdragen tot de besparingen, die voor de volgende begrooting vereischt zijn. Er zijn slechts twee middelen om den begrootingstoestand te behandelen: lo. de belastingen verhoogen; 2o. de uit gaven beperken. De regeering overweegt ernstig het rap port der economische commissie en is be reid de resultaten aan het Lagerhuis voor te leggen in October. BRIAND ONGESTELD. PARIJS. 31 Juli. (V.D.) Sedert eenige dagen doet in parlementaire kringen het gerucht de ronde, dat de gezondheidstoe stand van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Briand veel te wen- schen overlaat. Sedert jaren lijdt Briand aan een asthmatische aandoening, waar van hij vooral na zijn Londensche reis veel last kreeg en zich gedwongen zag zijn arts te consulteeren die hem rust voorschreef Overigens zou de toestand van Briand geenerlei reden tot bezorgd heid geven. DE I. B. B. GENEVE. 31 Juli. (V.D.) Naar verluidt in welingelichte kringen zal Maandag a s. een vergadering worden gehouden van de Raad van Beheer van de Internationale Bank der Herstelbetalingen. DAWES OPTIMISTISCH. LONDEN. 31 Juli. (V.D.)De Amerikaan- sche ambassadeur te Londen General Dawes, wijdt in de „Daily Express" een artikel aan den economischen toestand der wereld. Hij komt tot de conclusie, dat de hujdige crisis een reactie is op een tijd van over-speculatie en overdreven uitbrei ding van zaken, welke periode in 1927 en in 1929 een hoogtepunt bereikte. Vroegere ervaringen hebben getoond, dat de periode van dalende conjunctuur ongeveer gelijk is aan die van stijgende conjunctuur, zoo dat het keerpunt voor den terugkeer tot normale verhoudingen, in het jaar 1931 moet vallen. Een teeken daarvoor ziet Dawes reeds in verschillende takken van het bedrijfsleven. De inkomsten van een aantal groote Amerikaansche maatschappijen, zijn in het tweede kwartaal van 1931 grooter ge weest dan men oorspronkelijk verwachtte. GEVAARLIJKE SPECULATIES. BREMEN, 31 Juli. (V.D.). Eenige dagen geleden moest de Bakkers-Inkoopcoopera- tie te Bremen haar betalingen >taken. Het onderzoek heeft uitbewezen, dat deze cata strophe veroorzaakt is door mislukte spe culaties van den inmiddels ontslagen be drijfsleider, die zonder medeweten van het bestuur en van den Raad van Toezicht met gelden der coöperatie heeft gespecu leerd, waarmee hij 400.000 a 450.000 mark verloor. Het werkkapitaal der coöperatie bedroeg 415.000 mark. SNOWDEN's REDE. LONDEN. 31 Juli. (V.D.). De Engelsche bladen bevatten uitvoerige beschouwingen over Snowden's rede van gisteren, in het Lagerhuis. De „Daily Herald" verwacht van de uiteenzettingen van den Kanselier van de Schatkist een verhoogd vertrouwen van de City in de financieele positie van Engeland. Ongetwijfeld zal de rede ertoe bijdragen, de geruchten onschadelijk te maken, die spreken van moeilijkheden in de Engelsche Bankwereld. Het blad hecht groote waarde aan de opmerking van Snowden, dat de uitvoering van de aanbe velingen van de bezuinigingscommissie, wier rapport heden gepubliceerd zal wor den. een zaak is, waarvoor het geheele Lagerhuis de verantwoordelijkheid moet dragen en waaraan het in zijn geheel zou moeten medewerken. Wanneer deze.verwijzing een ultnoodi- ging zou beteekenen aldus de „Daily Telegraph" tot het vormen van een. coalitieregeering, dan dient men te be denken, dat de conservatieven voor dit denkbeeld slechts te vinden zouden zijn, wanneer minstens hun voorwaarde zou worden ingewilligd dat een algemeen douanetarief zou worden ingevoerd. Maar zelfs dan is zij van meening, dat de regee ring moet aftreden. Anderzijds is het ook zonder dit alles noodig. dat de oppositie haar stilzwijgende toestemming tot be paalde bezuinigingsmaatregelen zal kun nen geven, zonder daardoor haar, onaf hankelijkheid prijs te geven. Onder alle omstandigheden zal de regeering dan echter weerstand moeten bieden aan de eischen der vakvereenigingen. Ook de andere conservatieve pers richt zich tegen den invloed der socialistische idee, waaraoor bezuinigingsmaatregelen onmogelijk worden. Alle bladen zijn het er echter over eens, dat de stabiliteit van de Londensche markt, volgens de oude tradi tie onaangetast moet blijven, opdat Lon den het middelpunt van de geldwereld zal blijven. UIT SPANJE. MADRID, 31 Juli. (Belg. Tel. Ag.). De algemeene arbeiderspartij verklaart in een nota, dat geen enkei socialist of anarchist, die voor zijn woorden verantwoordelijk is, zal beweren een betere staatsvorm te ken nen als de republiek in Spanje. Daarom zullen zij deze niet omverwer pen, daar men sjechts vernietigd, hetgeen men beter kan opbouwen. De nota eindigt: Wij zijn nog niet klaar en wenschen nog geen plaats in de re publiek. MADRID, 31 Juli (Belg. Tel. Ag.). Com pany's, de leider der linksche Cataleensche partij heeft gisteren een lang telefonisch onderhoud met Macia gehad, die hem ver weet hun standpunt slechts te hebben ver dedigd. Hierop heeft Companys den pers een nota verstrekt, waarin hij zegt, dat de linksche partij niet voor liet vertrouwen in de regeering zal stemmen, doch wel met de regeering zal samenwerken om de orde in Catalonie en Spanje te hand haven. MADRID, 31 Juli. (Belg. Tel. Ag.). In de Kamer verklaarden verscheidene sprekers dat zij voor het vertrouwen in de regeering zouden stemmen. De regeering stelde de kwestie van ver trouwen en verliet enkele minuten de ver gaderzaal. Toen zij wederom hier terugkeerde, werd zij door de afgevaardigden staande ont vangen en luide toegejuicht. Dc voorloopige regeering van Spanje zal dus voortgaan het land te besturen totdat de grondwet zal zijn aangenomen. DE ZEPPELIN THUIS. FRIEDRICHSHAFEN. 31 Juli. (Wolff). Hedenochtend 4.22 landde de Graf Zep pelin te Friedrichshafen onder luid ge juich van de toegestroomde menigte. Een half uur later werd het luchtschip voor de hangar gebracht, waar het om 5.20 on der het weerklinken van het „Deutsch- landlied" werd binnengebracht. Toen dr. Eckener aan de deur van den gondel ver scheen, werd hij met gejubel begroet. Hij verklaarde zich zeer tevreden over den tocht. Hedenavond zal een vergadering plaats hebben, waarop het verloop van den tocht zal worden besproken. Na de begroeting deelde dr. Eckener nader aan de journalisten mede. dat het luchtschip zich geheel had gehouden aan de oorspronkelijk vastgestelde plannen en ook de van te voren opgemaakte route had gekozen. Het afgelegde traject bedraagt ongeveer 13.000 KM. De postzakken, die het luchtschip van boord van den Sovjet-ijsbreker ..Malygin" had meegenomen, werden direct na aan komst te Friedrichshafen door postbeamb ten in ontvangst genomen en verder ge- expedieerd. De persvertegenwoordigers hadden ver volgens een onderhoud met de weten schappelijke deelnemers aan de expeditie, namelijk de Russische professoren Samoi- lowitsj en Molsjanow en den Amerikaan- schen onderzoeker Ellsworth De beide laatsten, die de Duitsche taal niet vol doende machtig zijn om uitvoerige bijzon derheden te kunnen mededeelen, verklaar den voortdurend dat de vlucht „fabelhaft" en „glanzend" geweest was. Professor Sa- mmlowitsj deelde het volgende mede: Gedurende de eerste acht dagen mogen wij nog niet veel zeggen en hebben wij de verplichting op ons genomen om over we tenschappelijke resultaten te zwijgen. Ik mag U echter verzekeren, dat de vlucht een tegen alle verwachtingen in uitmun tend verloop had. Bij een Pooltocht be hoort geluk en dat hebben wij in groote mate gehad. Gedurende de geheele vlucht hadden wij helder weer en gunstigen wind. Wij hebben zeer veel geleerd en vóór het vertrek had ik me een zoo groot succes niet durven droomen. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen om op den terugweg nog een be zoek aan Moskou te brengen, maar de weersomstandigheden deden het den ka piteins van het luchtschip beter achten dadelijk naar Berlijn terug te vliegen. Prof. Dr Hausmann, onder wiens lei ding de verschillende instrumenten voor de Poolvlucht in het luchtschip waren in gebouwd, was ook bij de landing aanwezig en werd door dr. Eckener hartelijk begroet. Prof Hausmann zal heden in den loop van den dag de instrumenten uit het lucht schip laten verwijderen. De aardmagneti- sche apparaten, die voor een deel ge- 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2