H. M. PIERROT Maarsmanssteeg 14-21 MODERNE SCHOORSTEENKLOKKEN KERK- EN SCH00LNIEUWS VRAGENRUBRIEK. 1 BURG. STAND VAN LEIDEN KUNST EN LETTEREN. VARIA. ZWEMMEN. COMPETITIE HAAGSCHE ZWEMBOND. Voor de competitie van den H. Z. B. zijn de volgende uitslagen verkregen: 50 M. vrije slag: le serie: Junker (H.Z. en P.C.) 30 2/5. Munuting IL.Z.CJ 311/5. Hootsman (Z.I.A.N.) 33, Blansjaar (De Zijl) 37. 2e serie: C. v. Wijk (H.Z. en P.C.i 29 1/5 Lambrechts (L.Z C.i 32 4/5, Brummelkamp (Z.I.A.N.) 35, A Kraaenbrlnk (De Zijl) 34 2/5, V. 't Hoff (C.J.M.V 37 2/5. 100 M vrije slag: Ingenluyf (H.Z. en P. C.) 1.3 3/5, H. de Haas (Z.I.A.N.) 1.4 1/5. H. V. d. Reyden (L.Z.C. 1.10 2/5. De stand (na rug- en vrije slag zwem- hien) is 1. H Z. en P C. 288 1/5. 2 L.Z C. 3112/5. 3. ZI.A.N. 312 4/5 4. De Zijl 330 1/5. 5. C. J.M.V. 348 2/5, 6. D.Z.V. 3512/5. 7. Rijsw. Res. 3512/5. WIELRENNEN. IIET KAMPIOENSCHAP ACHTER ZWARE MOTOREN. Ook de tweede wedstrijd gestaakt. Ook de tweede wedstrijd wielrennen met tnotorgangmaklng over 100 K.M. achter zware motoren werd gisteravond op de Stadlonbaan te Amsterdam gestaakt, door tien regen, nadat pas 65 ronden gereden waren. Op advies van zijn dokter nam Bchlebaum geen deel aan den rit. BILJARTEN. voor de 2e afd. luidt: D. Piket (O.G.) 75 37 10 2.02 C. de Leeuw (de Kr.) 33 36 5 091 J. Harte velt 75 49 10 1.53 P. v. Houten 71 48 9 1.47 B. v. d. Burg 75 51 8 1.47 C. v. Schle 54 50 6 1.08 J. Brugman 75 45 9 1.66 H. Filippo 52 44 5 1.18 J. Chouffour 73 57 6 1.28 G. Hoeks 75 57 8 1.31 ken II voor de 2e afd. luidt: K. Brand ('t Gr. L.) 75 33 11 2.27 C. de Leeuw (de Kr.) 42 32 9 1.31 P. Lagas 75 35 9 2.14 P. v. Houten 48 34 7 1.41 A. Hillebrand 75 41 9 1.82 C. v. Schie 46 40 7 1.15 P. Ju 75 50 10 1.50 H. Filippo 54 49 5 1.10 N. Verhoog 75 38 8 1.97 G. Hoeks 56 37 7 1.51 't Gr. Laken 375 car., De Krans 246 car. NEDERLAAG - WEDSTRIJDEN DE KRANS. De uitslag van den wedstrijd De Krans I—O.G. I voor de le afd. luidt; pnt. brt. h.M. gem. H. Oudshoorn (O.G.) 54 25 12 2.16 N. N. (de Kr.) 100 25 15 4.00 W. v. d. Linden 69 26 10 2.65 P. Rietkerken 100 26 13 3 84 B. Boom 72 33 10 2.18 J. Zaalberg 100 33 13 3.03 Th. Lauwrens 84 38 9 2.21 J. P. Ouwerkerk 100 38 14 2 63 H. Bijl 100 62 9 1.61 N. N. 98 61 7 1.60 De Krans 498 car., O.G. 379 car. De uitslag van De Krans I— t Gr. La- hen voor de le afd. luidt: J. Pauw Ct Gr. L.) 57 23 10 2.47 N. N. (De Kr.) 100 23 18 4.34 P. Meijers 100 38 12 2.63 P. Rietkerken 82 37 12 2.21 H. Barendse 100 34 15 2.94 J. Zaalberg 85 33 13 2.57 F. Franken 67 42 6 1.59 J. P. Ouwerkerk 100 42 12 2.38 J. de la Rie 100 43 7 2.32 N. N. 74 42 9 1.76 De Krans 441 car., 't Gr. Laken 424 car. De uitslag van de Krans II—O.G. II O.G. 373 car., De Krans 285 car. De uitslag van De Krans II't Gr. La- SCHAKEN. 10e PARTIJ EUWE—CAPABLANCA. Na 29 zetten remise. De tiende, tevens laatste partij, van de schaakmatch Euwe-Capablanca. welke gistermiddag te halfvijf in de Militiezaal te Amsterdam aanving, eindigde te half zeven na 29 zetten met remise. De ope ning had hetzelfde verloop als de achtste partij, waaruit voor beide spelers nage noeg geen winst te behalen was. Dr. Euwe speelde wit. De eindstand luidt: Dr. Euwe 4 punten; Capablanca 6 punten. G. N„ te W. Warmond, Leiden. Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Blldt, Soesterberg. Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nun- speet, Elburg, Oldebroek, Duivedans, Wezep. Katerveer, Zwolle, Berkummer- brug, de Lichtmis. Balkbrug. Nolde, Lende, Zuidwolde, Ten Arlo, Hoogeveen. Totaal 204.7 K.M. D. J. D„ te O. Leiden, Hazerswoude. Alphen, Zwammerdam. Bodegraven, Woer den, Harmeien, Utrecht, de Blldt, Zeist, Doorn, Ede. de Klomp. Wageningen, Renkum, Heelsum. Totaal 110 K.M. J. G. Ch. te L. Zie hierboven. Totaal 103 K.M. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 2 AUGUSTUS. BENTHUIZEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam 6 uur (o.t.leesdlenst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdlenst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Schoenmakers van Voorburg. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdlenst. Evang. Luth. Gem.: geen dienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 101/4 uur, ds. Erkelens van Hilversum. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. de Bel van Warmond. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Plantinga van Harmeien. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Brusaart van Bloemendaal. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds Bijdcmast. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. Klehl van Hazerswoude. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 uur (Bed. H. A.) en nam. 7 uur (Dankz. H. A.), ds. Touw. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer G. H. Alblas van Den Haag: nam. 6 uur (Bed. H. D>, ds. Bruijn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. G. H. A. van der Vegte van Gro ningen. KATWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Gem.: (Zaal Prot. Bel.): Voorm. 10 uur, ds. Rutgers. Geref. Kerk: Voorm. halfnegen. ds. J. P. C. ten Brink van Gouda; voorm. half- elf en nam. 6 uur, dr. C. N. Impeta van Kampen. Irene: Nam. 6 uur, ds. ten Brink. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Bruin; nam. halfzeven, ds. Stehouwcr van Alphen. LEIDERDORP. Ned Herv. Kerk Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. van der Weêrd. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Gunst van Oegstgeest. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, af scheid van ds. Mispelblom Beijer. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. G. P. van Itterzon van Alblasserdam. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Warmolts, cand. te Scherpenzeel. Chr.'Geref. Kerk: Voorm. halfelf, lees dlenst. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Roskam Abbing van Amsterdam; nam. 5 uur, ds. Siddré van Noordwljk-aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Gem Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Jansen van Lelden. VALKENBURG. Ncd. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Makkelie; nam. halfzeven, ds. van Noort van Noordwijkerhout. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, lees dlenst; nam. halfzeven (Bed. H. D.), ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Kuiper van Kampen. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grlsnlgt. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. H. Cramer van Gouda. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Fortgens van Voorschoten; nam. 6 uur, ds. Klomp van Voorhout. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Meijer van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Nauta. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf (N. T.), de heer E. L. de Witt van Noordwijk-aan- Zee. o NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Saaksum (Gr.), A. Blink Kramer te Urk; te Colmscbate, mr. C, J. Bartels te Lathum. Te 's Heer Hendriks- kinderen, A. T W.. de Klins te Serooskerke. Te Hcukelum (bij Leerdam) F. M Muller te Eindhoven. Te Broek (bij Akkerwoude), L. Kleysen, cand, te Apeldoorn Bedankt- Voor Ouderkerk a. d. IJssel, G. v. Montfrans, te Barneveld. CHR. GER. KERK. Beroepen: Te Broek-onder-Akkerwoude, L. Kleysen, cand. te Apeldoorn. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Bergum, D. Zwart, te Oude- mirdum c.s. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. RECLAME. 1107 Critiek op het rapport-Rutgers. In de gisteren te Tiel voortgezette 85ste algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap werd o. m. besloten op voorstel van het Hoofd bestuur de eerstvolgende algemeene verga dering te doen plaats vinden te 's-Graven- hage. Voorts voerde het hoofdbestuurslid Holle het woord, die een scherpe critiek uit oefende op het in onderwijskringen be ruchte rapport-Rutgers Naar zijn oordeel moet aan het wetsontwerp, gelijk of bijna gelijk aan het ontwerp der Staatscom- missie-Rutgers den weg naar het Staats blad versperd worden. Dit oordeel vond zijn weerklank in de met algemeene stemmen aangenomen motie, welke was voorgesteld door het hoofdbestuur en die als volgt luidt: „De Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, gehouden te Tiel op 30 en 31 Juli 1931. kennis genomen hebbende van het ont werp der Staatscommissie-Rutgers betref fende de herziening der Lager Onderwijs wet 1920, gehoord de in deze vergadering gehouden inleiding en de daarop volgende besprekingen, erkennende, dat dit ont werp enkele goede wijzigingen aanbrengt, maar tevens constateerende, dat het 1. In artikel 14 een wijziging van alinea 4 en 5 van artikel 195 der Grondwet voor stelt, waardoor ernstige inbreuk wordt ge maakt op het recht der ouders op open baar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen in eigen gemeente. 2. Een leerlingenschaal wil invoeren, die inzonderheid aan kleine scholen het ge ven van vruchtdragend onderwijs vrijwel onmogelijk zal maken. 3 Verschillende bepalingen bevat, die 't Bijzonder Onderwijs boven het Openbaar Onderwijs schromelijk bevoorrecht. 4. Verbeterde opleiding, welke ln de wet- 1920 was vastgelegd totaal teniet doet. 5. Geen enkele bepaling bevat, welke te gemoet komt aan het zich In het onder wijzerscorps meer cn meer openbarende streven naar medezeggenschap der onder wijzers in de regeling der schoolaangele- genheden. 6. Een strafsysteem voor de openbare onderwijzers heeft uitgedacht, waartoe deze ambtenaren door hun gedragingen geen aanleiding hebben gegeven en dat daardoor een in hooge mate grievend ka rakter heeft. 7. Een wijziging in de benoeming van hoofden van scholen voorstelt, die tot schade van het Openbaar Onderwijs moet leiden. 8. Een schoolgeldregeling wil invoeren, die oorzaak zal zijn van onbillijkheid ten opzichte van het Openbaar Onderwijs. Van oordeel, dat een wet, overeenkomstig dit ontwerp een miskenning van de betee- kenis der onderwijzers zou bevatten, een onberekenbare schade zou toebrengen aan de inrichting en de resultaten van het onderwijs, een benadeeling zou brengen van velo openbare scholen en zoodanig tot het te- I gengestelde zou leiden van wat artikel 195 der Grondwet eischt, i spreekt als haar rapening uit, dat dit ontwerp niet tot wet mag worden ver heven. draagt het Hoofdbestuur op zoo noodig een krachtige actie te voeren om te voor komen, dat een wetsontwerp, geheel of grootendeels gebaseerd op het ontwerp der Staatscommissie Rutgers door de Staten-Generaal wordt aangenomen. De besprekingen omtrent de fusie wer den tot de vergadering van hedenochtend uitgesteld. Dienst der Ned. Haringcontrole. Horlogemaker - Huga-verkooper. Wie een Klok of Uurwerk zoekt, slaagt bij ons, want onze keuze is onovertroffen in Bronzen garnituren nog nooit zoo billijk Hmja-Horloges in elke' uitvoering. Eigen reparatie atelier. ADRES VAN DE K. v. K. INZAKE DE UITVOERING DER HARINGVVET. De uitvoer van milkers naar Amerika. De Kamer van Koophandel voor Rijn land heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw onderstaand adres verzonden: Door een onzer ingeschrevenen werd onze Kamer in kennis gesteld met de cir culaire No. 295, van den Dienst der Ned. Haringcontróte betreffende „Milkers". Uit deze circulaire blijkt, dat er groote kans bestaat, dat de voorstellen van dien dienst van kracht worden, waardoor het niet meer mogelijk blijft om onder den naam „Milkers" gemengde haring naar Amerika en Canada te verzenden. Maatregelen van den aard als bovenge noemd, strekkende om den goeden naam van onze Nederlandsche producten hoog te houden, juicht de Kamer ln principe zeer toe en zij waardeert ten zeerste wat op dit terrein reeds is tot stand gekomen. Dit neemt echter niet weg, dat derge lijke maatregelen zeer ingrijpen in onzen export en deze niet noodeloos of door min der practische wijze van uitvoering, mag worden geschaad. Vooral in crisistijden is het doorvoeren van minder juiste maat regelen al zeer ongewenscht en is daarom uiterste voorzichtigheid geboden. Nu stelt de Kamer zich in het onder havige geval geenszins partij. Zulks werd ook niet gevraagd. Op grond van de inlichtingen door de Kamer ontvangen, meent de Kamer ech ter het volgende te mogen opmerken Geklaagd werd dat er geen voldoende overleg met belanghebbenden is gepleegd. Wel is over het al of niet wenschelijke van een dergeüjken maatregel ten vorigen jare door den Dienst der Ned Haringcon trole met den Bond van Haringhandelaren gesproken, zonder dat echter voorzoover onze Kamer bekend, een definitief resul taat is bereikt. Toen naderhand zich nieuwe feiten voordeden, werden deze niet besproken. Niet werd aan den Bond voor Haringhan delaren, noch aan de betreffende Kamers van Koophandel mededeeling gedaan dat bepaalde maatregelen ln overweging waren genomen en noch minder wérd derhalve advies daarover gevraagd. Ook zelfs thans is niet officieel bekend hoe de maatregelen zuilen zijn. Van belang acht de Kamer ten deze ook, dat nog steeds wordt onderhandeld over de mogelijkheid om de Haringcontrole aan een particuliere organisatie over te doen. evenals zulks voor andere branches met zooveel succes is geregeld. Hangende deze onderhandelingen acht de Kamer het niet juist, dat de Dienst der Ned. Haringcontrole met de reeds thans bestaande organisaties niet de ingekomen klachten bespreekt teneinde na te gaan, in hoeverre deze Juist zijn of tecM.'r? gewicht in de schaal leggen. Ook heeft het de Kamer getroffen dat er geen beroep Is gedaan op wat het bui tenland terzake voor regelingen heeft ge steld, iets wat toch van het hoogste belang moet worden geacht. De Kamer meent tevens dat moeilijk kan worden gezegd dat hier al die voor zorgsmaatregelen, noodig om een minder gewenschte regeling te voorkomen, getrof fen zijn, welke onder de gegeven omstan digheden noodzakelijk geacht moeten wor den. De Kamer vraagt zich daarom af of in dezen crisistijd gezien de scherpe con currentie welke de Hollandsche export naar Amerika en Canada uit andere lan den ondervindt, het wel de juiste tijd is om door dergelijke maatregelen als voor gesteld, de exportmogelijkheden nadeelig te beïnvloeden. Al het bovenstaande in aanmerking ge nomen. zou de Kamer het zeer op prijs stellen indien over de te nemen maatrege len alsnog het advies der betrokken Kamers van Koophandel en andere daar voor ln aanmerking komende organisaties zou kunnen worden Ingewonnen. De Kamer veroorlooft zich met te meer vrij heid dit verzoek tot Uwe Excellentie te i-ichten, omdat zij den indruk heeft ont vangen, dat er zeer wel een wijze van uit voering kin worden gevonden, welke aan de ernstige bezwaren tegen den vermoede- lijken inhoud van den thans voorgestelden maatregel tegemoet komt. Naar de Kamer hoopt, zal Uwe Excel lentie van het hoog belang van zeer deug delijk en nauw contact met het bedrijfs leven zoozeer overtuigd zijn. dat dit ver zoek der Kamer in welwillende overweging zal worden genomen. Naar aanleiding van het bovenstaande schrijft, de K. v. K. te Vlaardingen volgens de N.R.C. aan den Minister: Begrijpelijkerwijze bestaat bij onze kamer, in welker district zich het centrum van den haringhandel bevindt, levendige belangstelling voor het onderwerp door de Leidsche Kamer ter sprake gebracht. Uit verschillende besprekingen met exporteurs, die gewoon zijn op Amerika zaken te doen, is komen vast te staan, dat er één groep is. welke zich tegen ieder ingrijpen van overheidswege op dit gebied verzet, daar zij vreest, dat door het aan banden leggen van den handel de export, speciaal naar Canada zal verminderen of geheel te niet gaan. Deze groep meent n.l„ dat men in Canada genoegen neemt met verschillende soorten haring, indien slechts het woord „milker" op het vaatje vermeld staat. Hiertegenover staat een even belang rijke groep van exporteurs, die het zeer zou toejuichen, indien de controleur be halve de maat en het gewicht van de ton, officieel zou vaststellen de juistheid van den inhoud, voor zooverre het betreft „mil kers". Deze gaat van het standpunt uit, dat de reëele handel alleen gebaat kan worden door de strengst doorgevoerde maatregelen ter bescherming van het pro duct. Onze kamer kan zich geen partij stellen in deze kwestie, die nog meer kanten heeft welke wij evenwel onbesproken zullen laten, omdat het ons bekend is, dat de ambtenaren van den dienst der Nederland sche haringcontrole in Februari 1930 over deze aangelegenheid een bespreking heb ben gehouden, waarbij zeer duidelijk de verlangens der exporteurs naar voren zijn gekomen. Het treft ons echter, dat over de voor gestelde maatregelen niet het advies is ingewonnen van de eerstbelanghebbenden, de reeders. De haringwet 1927 is indertijd tot stand gekomen tot bescherming niet van den handel, doch van de visscherij. die er groot belang bij heeft, dat het door haar aan de markt gebrachte product een goeden afzet vindt. Nu kan het zijn, dat men van reeders- zijde zegt: „iedere maatregel strekkende om den naam van den Nederlandschen haring hoog te houden heeft onze sympa thie". doch de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat men dieper in de voorgestelde bepaling tredende, een steeds grootere vraag naar „milkers" voorziet, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat de „kuiters" tenslotte waardeloos worden, hetgeen niet in het belang is van de reederij. Ook in deze kwestie stellen wij ons geen partij. Echter verzoeken wij uwe excellen tie beleefd maar dringend niet over te gaan tot het uitvaardigen van zeer ver strekkende voorschriften, zonder alle be langhebbenden en daaronder behoort zeer zeker de reederij te hebben gehoord. Eenige exporteurs van haring naar Amerika en Canada schrijven in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw: Wij hebben met eenige verbazing kennis genomen van een door de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden aan Uwe Excellentie gericht, adres, houdende verzoek, het door den dienst der Neder landsche haringcontróle voorgenomen toe zicht op de verpakking van milkers tot nader order op te schorten. Dit verzoek is gegrond op de overweging, dat deze zaak onvoldoende zou zijn voor bereid. en dat in dezen crisistijd een maat regel als voorgesteld van nadeeligen in vloed zou kunnen zijn op de exportmoge lijkheden van het artikel. Wij veroorloven ons Uwe excellentie erop te wijzen, dat het eerstgenoemde argument o.i. aan de waarheid te kort doet. Door den dienst van de Nederland sche Haringcontróle is deze zaak bij her haling met belanghebbenden en met den Bond van haringexporteurs besproken. Hoewel erkend wordt, dat het expor teert)) van haring onder onjuiste bena ming m casu het verpakken van mengde haring als milkers, een misbruik is. wordt getracht, deze zeer urgente zaak op de lange baan te schuiven, en bona fide handelaars moeten nog altijd toezien, dat zij het veld ruimen moeten voor hen, die door oneerlijke practijken hun concur renten den loef afsteken. Alsof niet de haringwet in 't leven was geroepen om misbruik te voorkomen en tegen te gaan. Het tweede argument, dat de beoogde maatregel van nadeeligen invloed zou kunnen zijn op de exportmogelijkheden, kunnen wij niet deelen. De praktijk heeft altijd het tegenovergestelde geleerd. Juist in crisistijden zijn betrouwbare levering en loyale concurrentie de midde len om zich te handhaven. De enkeling moge bij oneerlijke practijken tijdelijk voordeel hebben, het bedrijf als zoodanig is er nooit mee gediend en gaat er mee ten gronde. Wij zouden ons met minder klem tot uwe excellentie wenden, indien wij niet voor zagen, dat bij bestendiging van de be staande misbruiken een ingrijpen van Amerikaansche zijde te verwachten was. Ook importeurs hebben over het euvel ge klaagd, en o.a. het consulaat te Rotter dam heeft zich erover doen inlichten. Dat een „examination" bij ontvangst van de goederen anders onaangename ge volgen zou kunnen hebben dan de con trole door uwen dienst, behoeft geen nadere uiteenzetting. Adressanten verzoeken den minister, die maatregelen te treffen, welke het mogelijk maken, dat in het naderende seizoen de milkers-contröle afdoende worde geregeld. GEBOREN: Aritonius, z. van A Bakker en H. M. van Amsterdam; Bertus, z. van B. Smits en M. E. van der Post. ONDERTROUWD. B. Bekooij, jm. 27 jaar cn C. Wassing, j.d. 24 jaar. OVERLEDEN M. J. Straathof-Hoogeveen, vr. 45 jaar. EEN BELANGRIJK SCHILDERIJ AANGEKOCHT. De raad van Rotterdam heeft gisteravond goedgekeurd den aankoop voor het Museum Boymans van het beroemde schilderij „De Verloren Zoon" van Hieronymus Bosch, dat uit de voormalige collectie Figdor te Weenen afkomstig is. De kosten van dezen aankoop bedragen f. 262 000. Door particu lieren is hiervan f.82 000 beschikbaar ge steld, waarvan f. 25 000 van de Vereeniging „Rembrandt". Het restant zal door de ge meente Rotterdam worden gefourneerd uit het legaat Van der Schilden. WOORDEN, DIE VAN BETEEKENIS VERANDEREN. De Nederlandsche taal heeft, evenals andere talen, woorden en zegswijzen, die in den loop van den tijd een geheel andere, soms geheel tegenovergestelde beteekenis hebben gekregen. Wanneer men in de middeleeuwen bij het einde van een maaltijd de schotels en de opgeslagen tafels wegnam, sprak men van „opdoen". Bracht men een of ander gebruik in zwang, dan sprak men van „een gewoonte opheffen". „Hulde" aan iemand bewijzen, had toen de beteekenis van „genade van het Opperwezen" ont vangen. Met „de wereld", werd niet de aarde, maar een „menschenleeftijd" aan geduid. Een „gedicht" was ook proza, een jongeling ook een meisje evenals in Frankrijk een dame een heer. „Ternauwernood zijn vriend kennen" beteekende in de middeleeuwen, dat men in den nood zijn vrienden leert kennen. De aanprijzing van den laster: „Men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan", kende men toen niet, maar sprak: „Men noemt weieens een koe bont, die nochtans niets wits heeft", dus juist het tegenovergestelde, iets wat ook met de zegswijze: „Men doet wèl, een slapenden hond wakker te maken", is gebeurd. Iemand met een zekere „hebbelijkheid" was vroeger beschaafd, van goede manie ren. Wie in dien tijd „simpel" werd ge noemd, was een oprecht, eenvoudig mensch. „Slecht" was iemand met een rechtschapen aard. Lachen noemde men „grienen" of „grij- nen". Een kastelein was een burggraaf, een hofmeester, een ceremoniemeester aan een hof. Maakte men met het een of ander een aanvang, dan „staakte" men. 2i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14