AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Heden. Leidsch Drankweer-comlté: Verg/ In gebouw I. O. G. T., Hoogl. Kerkkoor- steeg, 8 u. Leger des Hells. Hooigracht 30: Jonge- lleden-demonstratie, 8 u. Vrijdag. Harmonie: Alg. ledenvergadering A.S.C. 8 V» uur nam. Zondag. Zomerzorg: Matinée „Orpheus", 3 uur nam. Dinsdag. Breestraat 39: Alg. verg. v aandeel houders N.V. H. G. v. Luyken. 8 uur nam. DageiUks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Ein Tango fuer dich". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinéc. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Een nacht in Londen" en „Vogelvrij". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Monte-Carlo". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot en met Zondag 2 Augustus as. waarge nomen door Apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, Telefoon 807. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GRAF ZEPPELIN. De Graf Zeppelin is weer op de thuis reis. Gistermorgen bevond het luchtschip zich boven Nova-Zembla, gisteravond boven Archangel. Het begeeft zich naar Leningrad, waar het vandaag verwacht wordt. Men maakte zich al eenigszins ongerust, omdat geruimen tijd niets werd gehoord, doch daarvoor was geen reden. De leider van het draadlooze station van de luchtschepenwerf, Speck, die op voorstel van dr. Eekener met eenige heeren van de Duttsche vereenlging voor radio experimenten tijdens den Pooltocht van het luchtschip het toezicht op den radio dienst op de werf heeft overgenomen, deelde mede, dat niet verwacht is. dat na het passeeren van den 80sten breedte graad (Poolgrens) contact met het lucht schip mogelijk zou zijn. Gisternacht had de „Graf Zeppelin" draadloos contact met het stoomschip „Resolute", dat zich op weg bevindt van Reykjavik (IJsland) naar Spitsbergen. De laatste directe verbinding met het radiostation Frledrlchshafen had plaats in den nacht van Maandag op Dinsdag. De geluidsterkte was toen zeer goed te noemen, maar gisternacht kon zelfs het groote radiostation Norddeich geen ver binding met de „Zepp" tot stand brengen. Dat men uit het Poolgebied niets meer hoort op de korte golf van het luchtschip houdt slechts verband met de bijzondere atmosferische toestanden, vooral omdat daar geen nacht doch een schemertoe stand heerscht van voorbljgaanden aard, die, het is bij herhaling geconstateerd, de draagwijdte van kortegolfzendlngen on gunstig beïnvloedt. EEN AANVARING BIJ KROONSTAD. Nabij Kroonstad is een Russisch stoom schip. met een troep tooneelspelers aan boord, in aanvaring gekomen met een Duitsch stoomschip. Zestien menschen vielen overboord. De primadonna Wasiljwa en een matroos kwamen in de golven om. Acht menschen werden zwaar gewond. De oorzaak van de aanvaring is niet bekend. Prof. PICCARD OPNIEUW NAAR DE STRATOSFEER? Volgens het Brusselsche blad Dernière Heure heeft prof. Piccard verklaard, dat hij voornemens is een nieuwe hoogte- vlucht te ondernemen om zijn stratosfe- rische onderzoekinstrumenten op de proef te stellen. Hij zou bij deze gelegenheid nog hoogere lagen trachten te bereiken dan bij de vorige proef. Verder verklaarde Piccard, dat Duitsche en Fransche ingenieurs de wetenschappe lijke resultaten van zijn vroegeren tocht benutten om zich toe te leggen op den bouw van vliegtuigen, die zich in de stra tosfeer zouden kunnen bewegen. DE OCEAANVLUCHTEN. Hugh Herndon en Clyde Panghorn. die Dinsdag omstreeks half 12 Amst. tijd van New-York vertrokken waren, zijn te Mar- lowsgrove in Pembrokeshire (Wales) ge land. Nader wordt over de landing van de beide Oceaanvliegers Hemden en Pangborn vernomen, dat zij in Wales een noodlan ding moesten maken, daar zij door den dikken mist niets konden zien. De landing geschiedde zonder ongeval in het open veld. Toen de vliegers er zich van hadden overtuigd, dat hun machine in veiligheid was. hebben zij in Cardigan een hotel opgezocht. Zij zijn hedenmorgen bij het aanbreken van den dag vertrokken naar Croydon en daar gearriveerd om dan hun tocht verder voort te zetten. De piloten waren in goede 'conditie, alleen erg vermoeid. MASSAVERGIFTIGING NA IJSGEBRUIK. In Catania (Italië) zijn eenige honder den personen volgens de bladen van 100 to 400 na het gebruik van ijs met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in de ziekenhuizen en particuliere klinieken. NOODWEER IN SAUERLAND. In het Sauerland hebben hevige onwe- ders gewoed. Te Meggen werd een arbei der, die een tent voor het sportterrein op sloeg, door den bliksem getroffen en ge dood. Zijn zoon werd eveneens getroffen en verlamd. In Friedewald werd een hut. waarin verscheidene vrouwen, die op het veld werkzaam waren, toevlucht hadden ge zocht, door den bliksem getroffen. De hut brandde geheel af. De vrouwen konden echter worden gered met uitzondering van een. die terstond gedood was door den bliksem. In Meggen ontstonden door de hevige regens groote overstroomingen, waardoor veel schade werd aangericht. ALPENJAGERS NEERGESTORT. Een kapitein van het derde regiment Italiaansche Alpenjagers is van de Monte Corbisna omlaag gestort, waarbij hij om het leven kwam Twee luitenants van het tweede regiment Alpenjagers kwamen aan de Valle Veratta om het leven. LICHTE AARDBEVING IN UMBRIE. In Umbrie (Italië) zijn gisteren ver scheidene aardschokken waargenomen, die deels door onderaardsch gerommel werden begeleid. Te Poggio di Otricoli, Narni en in Calvl zijn verscheidene huizen beschadigd en eenige ingestort. Gelukkig schijnt de aard beving geen slachtoffers te hebben ge- elscht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten is slechts een persoon gewond. ROOFOVERVAL IN FRANKRIJK. Twee zoons van den voormaligen Fran- schen minister, thans senator. Lefèvre, die zleh Maandag per motorrijwiel in een bosch nabij Beauvals bevonden, werden daar plotseling overvallen door twee tot de tanden gewapende individuen. Nadat deze hen gekneveld hadden, ontroofden zij hun alle voorwerpen van waarde en geld en verdwenen op de motorrijwielen. De ge alarmeerde politie omsingelde het bosch en wist de bandieten te vinden. Er ont spon zich een geregeld vuurgevecht waarbij een der achtervolgden gewond werd. Deze kon, nadat beiden opnieuw de vlucht hadden weten te nemen des avonds worden gearresteerd. De achtervolging van den ander, een berucht misdadiger, is tot dusverre vruchteloos geweest. Oom: „En nu Bobby, zullen we een menschetende tijger zien." Bobby: „Zou u niet liever eerst 'n cake- etende jongen zien, oom?" (Passing Show). IJMUIDEN. 30 Juli 1931. VISCIIPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1 601.25. Griet p. kist van 50 kilo f. 7030, Tongen per kilo f.3 10—2 50, Zetschol f. 45-30, Kleine Schol f.31—5, Bot f. 10—0.80, Schar f.6, Vleeten per stuk f. 3,501.04. Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f. 21.20, Groote Schelvisch f. 3723. Middel Schel- visch f. 2516, Kleinmiddel Schelv. f. 9 50- 5.50; Kleine Schelvisch f. 5175: Kabel jauw per kist van 125 K G. f 4228: Gul len per kist van 50 K.G. f 9.501.75; Lengen per stuk f 0.70—0 40: Heilbot per K.G. f. 1.60—1.50; Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.70—2.30; Koolvisch p. stuk f. 0.24 0.08; Makreel per kist van 50 K.G. f 12 —10.50. 1134 kisten versche haring ad f. 5.20 2.85 per kist. Aangekomen 13 Stoomtrawlers. HC 231 met f. 1928; O N 141 met f. 3324; IJM 44 met f. 2197: IJM. 482 met f 1879; IJM. 48 met f. 2738; IJM 175 met f. 1593; IJM. 43 met f. 2075; IJM. 10 met f. 2100; IJM. 120 met f. 1632. IJM 109 met f. 1500; IJM. 427 met f. 2000; IJM. 137 met f. 1300; IJM. 70 met f. 1856; 1 Deensche kotter E. 84 met f. 900 en 2 loggers K.W. 20 met f. 566; K.W. 23 met f. 775 besomming. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus." 28 Juli. Op ongeveer 1 gr. 10' Wl. en 55 gr 30' Nbr SCH. 3, 13 last; SCH. 161, 20 last; tusschen 1 gr. 15' en 1 gr 25' Wl. en 55 gr. 15' en 55 gr. 35' Nbr. SCH. 4. 20 last; SCH. 7, SCH. 32, 23 last; SCH. 37, 10 last; SCH. 47. 32 last; SCH. 57, 21 last; SCH. 73, SCH. 79, 12 last; SCH. 95, 20 last; SCH. 106, 70 kantjes; SCH. 132, 21 last; SCH. 180, 14 last; SCH. 181. 20 last; SCH. 210 14 last; SCH. 243, 8 last; SCH. 289, 5 last; SCH 332, 20 kantjes; SCH 339. SCH. 402, SCH. 443. VL. 14, 6 last; VL. 39, 19 last VL. 117, 16 last; VL. 121, VL. 166, VL. 172, VL. 200, 27 last; VL. 203, 15 last; VL. 204, 14 K.W. 22, K.W. 34. 27 last; K.W. 64, K.W. 85. K.W. 95, 11 last; K.W. 97, 5 last. DE ALGEMEENE TOESTAND. EngelandFrankrijk. De telegrammen hebben gisteren duide lijk aangegeven, hoezeer tusschen Frank rijk en Engeland niet-offlcleel de stem ming is vertroebeld. En dan bedenke men nog daarbij, dat de Fransche pers er ge heel naast wasDe financieel be sprekingen verloopen in alle kalmte!! Het Argentljnsche blad „La Prensa" pu bliceert een scherp artikel van Lloyd George over Frankrijk. Lloyd George ver gelijkt Duitschland bij een patiënt die bezig is dood te bloeden, en voor welken de doktoren niets anders kunnen doen dan een collega (die den patiënt tracht te dooden door hem nog wat bloed af te tappen) dit te beletten. De Franschman is hoont Lloyd George dapper In den strijd en in de neder laag. Als overwinnaar toont hij zijn slechte eigenschappen: aanmatiging en grove baatzucht. Op een vraag in het Engelsche Lager huis of de regeering een gemeenschappe lijke actie overwoog of genegen was te overwegen tusschen Engeland, de Vereen. Staten en Duitschland om de financieele en economische moeilijkheden van Europa op te lossen, heeft Dalton, de onder- -staatssecretaris van buitenlandsche za ken geantwoord, dat de regeering zich ten doel stelt een zoo breed mogelijke inter nationale samenwerking te verkrijgen voor de oplossing dezer moeilijkheden. Toen hem werd gevraagd of hij niet dacht dat het noodig kon zijn buiten Frankrijk om te handelen en of hij de zaak al over wogen had om tot uitvoering te geraken, begon Dalton te antwoorden, doch de Speaker viel hem in de rede. dat Snowden het niet wenschelijk acht op dit oogen- blik eenigerlei mededeeling te doen over den internationalen financieelen toestand, maar dat de regeering er over dacht het parlement zoo noodig vóór 20 October bij een te roepen. Men ziet hoe de stemming zich ont wikkelt! o DUITSCHLAND. De aandacht weer op de economie gevestigd. Nu het Engelsche bezoek is geëindigd, heeft de regeering de handen vrij om zich weer geheel te geven aan de econo mische toestanden en gisteren hebben de eerste besprekingen plaats gehad, waarbij het nog niet tot beslissingen schijnt te zijn gekomen. t Ook op de vergadering van het Rvjks- verbond der Duitsche Industriën zijn nog geen besluiten gevallen, al werd een motie aanvaard. Wegens het belang van de op de agenda voorkomende vraagstukken, waren de be kende economische leiders uit alle deelcn van het Rijk verschenen. Over den toe stand hebben gesproken dr. Stlverberg en Geheimrat Kastl. Ook'peheimrat Schmitz bracht verslag uit over zijn verschillende onderhandelingen. In kringen van de Industrie staat men, naar de bladen vememen, In zoover scep tisch tegenover de hervatting van het algemeene betalingsverkeer, dat thans nauwelijks te vermijden zal zijn, dat de verhoudingen na de hervatting van het betalingsverkeer, zich zoo toespitsen, dat nieuwe maatregelen getroffen moeten worden. Op den voorgrond der besprekingen staat ook de vraag, hoe van dc waarborg der 1000 grootste ondernemingen in Duitschland gebruik kan worden gemaakt. De gedachtenwisseling, die op de inlei dingen volgde, was voornamelijk gewijd aan de politiek van de rijksbank. Eensge zind bleek men van meening te zijn, dat de voornaamste taak van het emissie instituut thans is te zorgen voor voldoen de circulatiemiddelen. In een motie, die aan het einde van liet debat werd aanvaard, worden maatrege len verlangd tot consolidatie van de schulden op korten termijn van landen en gemeenten. De motie pleit voor een zoo zuinig mogelijk beheer van alle officieele lichamen en voor herstel van de circula tie voor zoover zulks in het belang van het bedrijfsleven is. Ook wordt een uit- voer verbod voor de rijksmark en ophef- fing van de reisbelasting geëischt De rijksregeering heeft Geheimrat Schmitz van de I. G. Farben Industrie en Melchior. den bekenden Hamburgschen bankier, uitgenoodigd de buitenlandsche bankdeskundigen Sprague en Wallen berg. die te Berlijn op het oogenbhk den financieelen en economischen toestand bestudeeren, daarbij behulpzaam te wil len zijn Het bestuur van den algemeenen Duit- schen Vakbond heeft tezamen met den Afabond, tijdens een gisteren gehouden zitting de volgende motie aangenomen m verband met den huidigen toestand. De ernstige toestand in het Duitsche be drijfsleven eischt beslist en snel hande len. De vakvereenigingen. als vertegen woordigers van de door den nood het hardst getroffen massa's stellen daarom de volgende eischen op: 1. Opdat de hervatting der betalingen bij de private en openbare banken en spaarkassen gelijkmatig en zoo snel moge lijk wordt verzekerd, moet de rijksbank noodzakelijk toereikende geldmiddelen verzorgen door verdere disconteering van wissels. 2. Teneinde de noodzakelijke opruiming der magazljnvoorraden en de valuta te verzekeren, en den noodigen druk uit (e oefenen op de afgifte van deviezen en bankbiljettenvoorraden mag men niet terugschrikken voor tijdelijke verhooging van het disconto van de Rijksbank. 3. De regeling van terugbetaling der schulden op korten termijn aan het bui tenland mag slechts geschieden door be middeling van de Rijksbank. Hierbij moet dc „Stillhalte"-overeenkomst door een ge deeltelijk buitenlandscli moratorium wor den nagestreeft. 4. De binnenlandsche geld- en kapitaal markt behoeft openbare leiding en con trole. In dit verband moeten de noodza kelijke maatregelen hiertoe worden ge nomen. 5. De naar het buitenland en in buiten landsche deviezen gevluchte kapitalen moeten weer teruggevoerd worden naar het Duitsche bedrijfsleven De tot dus verre uitgevaardigde noodverordeningen hebben slechts betrekking op de vlucht in de deviezen en moeten derhalve uitge breid worden: a. Alle buitenlandsche effecten in Duitsch bezit moeten de Rijksbank te koop worden aangeboden. b. De verplichting tot aangifte van de viezen moet worden uitgestrekt tot alle buitenlandsche vorderingen, zonder aan zien van grootte en vervaltermijn. c. Het toestaan van uitzonderingen bij de aflevering van deviezen op grond van de noodverordeningen mag slechts on middellijk door de Rijksbank geschieden. 6. Behalve de ter overwinning van de voor de oogenblikkelijke stopzetting noodzakelijke maatregelen moeten voor het terugkeeren van het vertrouwen in binnen- en buitenland hervorming van het effectenrecht en uitbreiding van de kartel en monopoliecontrole worden inge voerd. Tevens moeten maatregelen geno men worden voor de openbare financien, voor den steun van het reëele inkomen van de arbeiders Loonsverlaging moet als verkeerde maatregel worden afgewezen. Teneinde de voorraden op te ruimen mag niet teruggedeinsd worden voor verkoo- pen met verlies. De Duitsche buitenland sche politiek moet allereerst gericht wor den op een verzoening met Frankrijk. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, is voor de doorvoering van de besluiten van de Londensche conferentie een belang rijke vooruitgang bereikt inzake de Still- halte-actie ten gunste van Duitschland. Te Bazel is de top-organisatie van de nationale Stillhalte-consortia, de Still- halte-commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen gevormd. Te Berlijn is met de vertegenwoordigers van de Engelsche en Amerikaansche banken prlncipieele overeenstemming bereikt, waarbij zij zich verbinden tot „stilhou den" met hun aan Duitschland gegeven credieten. Men neemt hier aan, dat de groote banken van Nederland en Zwitser land zich bij deze actie zullen aansluiten. Voor de doorvoering en detail is aan de Engelsche en Amerikaansche banken de verzekering gegeven, dat zij een zeker be drag van haar vorderingen op andere Duitsche firma's kunnen overdragen. De gouddiscontobank zal als nieuw adres voor de vorderingen kunnen optreden. Te Breslau hebben drie arrestaties plaats gehad wegens overtreding van de noodverordening op het verkeer met buitenl. betalingsmiddelen, w.o. een ban kier uit Weenen. Het ging om het hamste ren van dollars. ARGENTINIË. Oud-president gevangen genomen. De vroegere president van Argentinië, de Alvear en Pueyrredon zijn te Buenos Aires gearresteerd, onder beschuldiging van revolutlonnaire werkzaamheid. Alvear was president van 1922 tot '28, toen hij door Irigoyen bij de stembus ver slagen werd. Deze heeft vorig jaar Sep tember moeten wijken voor den tegen- woordigen president generaal Uriburu. Pueyrredon is een vriend van Alvear. ENGELSCHE PERS-UITINGEN. LONDEN, 30 Juli (V.D.) In de berichten in artikelen in de Londensche pers over het bezoek van McDonald en Henderson aan Berlijn komt allereerst tot uiting, dat het bezoek geen enkel tastbaar resultaat ten gunste van Duitschland heeft opgele verd, hoewel het wel bij het Duitsche volk een goeden indruk heeft achterge laten. Het heeft, aldus de Times, den goe den wil tusschen belde landen versterkt, de psychologische uitwerking ervan in Duitschland kan men thans reeds voelen. De van Engelsche zijde gedane vriend schappelijke aanbeveling om tot een ver gelijk met Frankrijk te komen is voor Duitschland weliswaar weinig aanlokke lijk, maar de noodzakelijkheid van een dergelijk vergelijk, waarvoor zoo noodig ook offers zouden moeten worden gebracht wordt thans door veel meer Duitschers erkend dan eenige weken geleden. Men ziet thans in Duitschland den toestand beter in dan vroeger, hoewel het vroeger optimisme over de mogelijkheden die voor de Duitsche politiek zouden worden geopend door de medewerking van de Fransche macht en het Fransche goud thans wel is geweken. ENGELAND. Mc Donald en Henderson weer thuis. Mc Donald en Henderson zijn te Londen teruggekeerd. Bij aankomst informeerde Mac Donald allereerst naar den toestand van Lloyd George. In antwoord op desbetreffende vragen, deelde de Britsche premier mede dat de besprekingen met Bruening en Curtius te Berlijn tamelijk vruchtdragend zijn ge weest. Wij hebben de besprekingen die op Chequers waren aangevangen, voortgezet. Op de vraag of nog verdere besprekingen zullen plaats hebben, antwoordde Mac Donald dat hij dit op het oogenblik nog niet kon zeggen. De arbeid zal nog ver schillende stadia moeten doorloopen. Het is onmogelijk reeds thans te zeggen, welke verdere wending de gebeurtenissen zullen nemen. De eerste gewichtige zaak is even wel rapport te ontvangen van de finan cieele experts. Mac Donald zeide woordelijk: Wij heb ben alles besproken, den vrede, den handel en de ontwapening en alle kwesties, die daarmede verband houden. Wij zullen onze taak voortzetten, want er moeten nog heel wat étappes afgelegd worden. Wij moeten nu echter eerst het rapport van de deskundigen uit het bankwezen afwachten, dat inderdaad van groote beteekenis zal zijn. Vanuit Calais heeft Henderson volgend telegram aan Curtius gericht: „Ik wensch den Rijkskanselier en U mijn warmsten dank te betuigen voor het aangename be zoek te Berlijn. Het buitengewoon vriend schappelijke karakter van mijn ontvangst heeft op mij een diepen Indruk gemaakt en het was mij een genot, op Duitschen bodem het contact te hernieuwen, waar van onze samenkomsten te Chequers, Parijs en Londen de gelukkige voorloopers zijn geweest. Ik zie onze eerstvolgende ontmoeting te Genève tegemoet, dat tot mijn vreugde zeer nabij is". De Britsche premier, Mac Donald, heeft op zijn terugreis naar Engeland het vol gend telegram gezonden aan den Rijks kanselier Alvorens het Kanaal over te steken wensch ik u de verzekering te geven, dat de hartelijke ontvangst die u mij bereid heeft, mij ten zeerste heeft verheugd en spreek ik de hoop uit, dat deze samen komst moge bijdragen tot den vooruitgang en den vrede van Europa." De toestand van Lloyd George is bevre digend. o CHINA. Overwinning van Kanton. Engelschman verdwenen. Werd gisteren onder de telegrammen melding gemaakt van een overwinning van Nanking op de roode troepen, in het Noorden hebben de aanhangers van Kan ton onder aanvoering van generaal Shik Joe Sjan. de Mantsjoerijsche troepen een nederlaag toegebracht te Paotingfoe. waar hij de vijandelijke linie doorbrak en 8000 gevangenen maakte. Zijn buit bestond verder uit vier vliegtuigen en toestellen voor draadlooze telegrafie. Hij rukt thans op naar Tsjangchow. Het spoorwegverkeer op de lijn Peking- Paotingfoe is onderbroken. Den 3den Juni verdween te Soetsjau plotseling de negentienjarige Engelsch man John Thornburn. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het jongmensch er van werd verdacht twee Chineesche poli- tie-agenten met schoten doodelijk te heb ben gewond, naar aanleiding waarvan hij werd gearresteerd en- aan de Chineesche militaire autoriteiten overgegeven. Sedert werd niets meer omtrent het verblijf van John Thorburn vernomen. De Engelsche regeering heeft haar gezant te Peking op gedragen een ernstig vertoog tot de Chi neesche regeering te richten waarvan de bedoeling is dat de Chineesche regeering de verblijfplaats van den Engelschman opspoort en dezen aan de Britsche auto- j riteiten overgeeft. Maar tot nu toe houden de Chineesche I eutoriteiten zich doof. I ONTTREKKING VAN CREDIETEN AAN JAPAN. TOKIO, 30 Juli. (V.D.). De Japansche bladen melden dat ook op de Japansche geldmarkt in de laatste weken een voort durend afvloei an van buitenlandsch kapitaal merkbaar is. De Bank van Japan heeft in hei laatste kwartaal tweehonderd millioen yen aan beleggingen verloren, waarvan honderdtwintig millioen yen naar het bui tenland zijn gegaan. PROF. CASSEL OVER DE FRANSCHE VALUTA-POLITIEK. STOCKHOLM, 30 Juli. (V.D.) In een hoofdartikel in het „Svenska Dagbladet" van heden constateert de Zweedsche eco noom. prof. Gustav Cassel, dat de Fran sche valuta-politiek in niet onbelangrijke mate heeft bijgedragen tot de verslech tering van den economischen toestand. Sedert 1928 heeft Frankrijk zijn goudbe- zit met niet minder dan 28 milliard francs vergroot, en dat niet om economische re denen. maar louter om zich zijn huidige politieke machtspositie te scheppen. Alle andere landen hebben moeten erkennen dat zonder Frankrijk niets gedaan kan worden en daardoor heeft Frankrijk de mogelijkheid gekregen om politieke eischen aan Duitschland te stellen. Reeds bij het begin van de affaire met de Oostenrijk- sche Creditanstalt heeft Frankrijk ge tracht Oostenrijk tot vazalstaat te ma ken, doch het ingrijpen van Engeland heeft deze plannen verhinderd. Ook En geland heeft moeten voelen, dat het van Frankrijk afhankelijk is. Het valt te vree zen, dat Frankrijk ook in de toekomst zal trachten met zijn geldmacht politieke eischen af te dwingen, die anders slechts door een duren en bloedigen oorlog ver kregen kunnen worden. De gevolgen van de Fransche machtspolitiek, veroorzaakt en mogelijk gemaakt door zijn reusach tige goudvoorraden, zullen ongetwijfeld een verscherping van de economische wereldcrisis zijn. MOORDAANSLAG OP TSJANG KAI SJEK. NANKING, 30 Juli. (Reuter). Gisteren is een poging gedaan Sjang Kai Sjek te vermoorden. Toen hij met zijn auto door het park van Nanchang, het hoofdkwar tier van de Nationalisten, reed, werden vanuit een boschje schoten op hem afge vuurd, die hem evenwel niet troffen. Zijn lijfwachten onderzochten het boschje, doch vonden niemand. Later werden in de stad nasporingen gehouden, die leidden tot de arrestatie van een drietal personen, die bekenden door de regeering te Kanton te zijn uitge zonden om Sjang kal Sjek te vermoorden. Men meent, dat zij gefusileerd zijn. DE SPAANSCHE CORTES. MADRID, 29 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Bij de opening van de zitting van de Cortes deelde de voorzitter Besteiro mede, dat met het oog op het aantal afgevaardigden dat het woord had gevraagd (14) eiken spreker een half uur is toegezegd. De voormalig monarchistisch spreker deed een aanval op de republikeinen en op de door hen gebruikte methoden om de republiek af te kondigen. Zijn woorden ontketenden een storm van protest. Benuza. de leider der Baskische minder heid. verdedigde de autonomie van het Baskenland. GEEN GRONDVERKOOP AAN VREEMDELINGEN MADRID, 30 Juli (V D.). Een officieele vverordening besluit, dat aan vreetndelingen geen landerijen en gronden verkocht inogen worden, zonder toestemming van de re- gcering Wanneer een buitenlander door erfrecht in het bezit van landerijen of gronden komt, is hij verplicht, deze binnen een jaar tc verkoopen. De regeering hierdoor verhinderen, dat de door de aan gekondigde grondbezit-hervorming beang stigde grondbezitters hun land aan buiten landers verkoopen. 2-1 i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2