GRATIS REIZEN Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. KERK- EN SCH00LNIEUWS Katwijk, Noordwijk enz. tzauHhhh RADIO-PROGRAMMA. VERBOUWING SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. De Directeur van Gemeentewerken heeft een plan ontworpen voor het aanbrengen van een scheiding tusschen de in het schoolgebouw aan de Duivenbodestraat onder te brengen opleidingsschool voor Ui.O. aan de Heerenstraat en de reeds ln dat gebouw gevestigde o.l.school B, als mede voor het maken van een tweeden toegang tot dat gebouw. Blijkens dit plan zal de splitsing van het gebouw omvatten verandering van de bestaande trap en het aanbrengen van een gemetselden wand in het trappenhuis. Een nieuwe toegang tot het schoolge bouw zal worden verkregen door verbou wing van de benedenwoning van het on langs door de gemeente aangekochte per ceel Drie Octoberstraat 27—27a. De boven woning (no. 27a) ondergaat geen veran dering en blijft dus voor bewoning ge schikt. De kosten van deze en bijkomende wer ken als het plaatsen van zes verwarmings radiatoren in de gangen van het school gebouw, het aanbrengen van handwasch- bakjes in de lokalen, alsmede die van de aanschaffing van eenig meubilair enz. worden in totaal geraamd op f. 6600. HET RIOLEERINGSPLAN. De aanleg van de centrale rioleering, uitgevoerd overeenkomstig het daarvoor opgemaakte werkprogramma, is thans zoover gevorderd, dat binnenkort begon nen kan worden met de aansluiting van wijk XII, welke wijk is gelegen ten Oosten van den Zijlsingel, tusschen Ouden en Nieuwen Rijn. De daartoe uit te voeren werkzaamheden zullen bestaan in het leg gen van een stamriool, wijd 50/75 cM., in den Zijlsingel, van den Ouden Rijn tot de Trompstraat, aansluitende aan het be staande stamriool in den Lagen Rijndijk door middel van een rioolzinker, wijd 60 cM., in den Ouden Rijn; voorts zal het bestaande riool in de Trompstraat worden opgeruimd en in die straat het stamriool worden doorgetrokken door het leggen van een riool, wijd 40/60 cM, terwijl een ne venriool, eveneens wijd 40/60 cM., zal wor den gelegd in de Waardstraat, van den Zijlsingel tot de Munnikenstraat, ter ver binding van de bestaande rioleering aldaar met het nieuwe stamriool. Ten slotte zal een nooduitlaat worden gemaakt op de Rijnkade, bij de Oosterstraat. Een en an der is op de bij dit voorstel overgelegde teekening aangegeven en in de ter visie gelegde stukken nader toegelicht. De kosten van de hier bedoelde werken worden geraamd op pl.m. f. 70.000.—, welk bedragovereenkomstig het steeds ge volgde systeem ten opzichte van aanslui ting van wijken aan de centrale rioleering uit geldleening zal kunnen worden ge vonden. VERBETERING NOORD EINDE. Zooals bekend, is in 1926 een proef ge nomen met asphalteering van het Noord einde, in dier voege dat tusschen Rapen burg en Oude Varkenmarkt een z.g.n. Termacdek en tusschen Oude Varkenmarkt en Wittepoortsbrug een dek z.g.n. Dam- manasphalt op de oude keibestrating is gelegd. Sedert is gebleken, dat deze proef als mislukt moet worden beschouwd: her haaldelijk doen zich ernstige gebreken in het wegdek voor, waardoor duidelijk is ge worden, dat dit niet te handhaven zal zijn. Afdoende verbetering zal voor de onder havige straat, welke een intensief verkeer tot zich trekt, naar meening van B. en W. alleen dan worden verkregen, wanneer het bestaande wegdek geheel wordt ver wijderd en vervangen door een geheel nieuwe bedekking. Aangezien te verwach ten is, dat in den komenden winter zich weder ernstige gebreken zullen vertooner., achten B. en W. het wenschelijk de vei- nieuwing zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Het komt hun voor, dat als nieuwe weg constructie gekozen moet worden een as- phaltdek, bestaande uit een deklaag van zandclinkerasphalt, dik 3 cM., met een tus- schenlaag van asphaltbeton, dik 4 cM., op een gewalste puintundeering ter dikte van 25 éi 30 cM. Aldus zal een modern wegdek worden verkregen, hetwelk behoorlijk aan de eischen van het drukke verkeer over het Noordeinde zal kunnen voldoen. Een dergelijk wegdek is aangebracht op den Rijnsburgersingel, waar het goed voldoet, en zal ook voor Mare- en Heerensingel worden toegepast. Tevens zal het noodig zijn de verouderde en in minder goeden staat verkeerende trottoirkolken te ver vangen door nieuwe, terwijl voorts de versleten trottoirbanden en ten deele ook de trottoirtegels vernieuwd zullen moeten worden. De kosten van een en ander worden ge raamd op pl.m. f. 24.500.welk bedrag, evenals laatstelijk de kosten van de ver betering van een gedeelte van den Zoe- terwoudschesingel, ware te putten uit het Fonds voor Stadsverbetering en andere Sociale Doeleinden. Aangezien dit fonds momenteel echter uitgeput is, zal het te voren moeten worden aangevuld, en wel door te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijke batige slot van den dienst 1930. Verder zullen in verband met deze ver betering de gasleiding en een klokken- kabel naar de trottoirs moeten worden verlegd. De kosten hiervan, geraamd op onderscheidelijk pl.m. f. 4.900.en pl.m. f. 350.zullen, gelijk gebruikelijk is, voor rekening van het Bedrijf der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit komen. DE MIDDELSTEGRACHT. Toen in het jaar 1929 een gedeelte van de walmuren langs de Middelstegracht in stortte, bleek bij onderzoek, dat de toe stand van het verdere gedeelte van dien aard was, dat afdoende voorziening spoe dig noodig zou zijn. In verband daarmede rees de vraag, of het nu in elk geval ten behoeve van deze gracht omvangrijke en kostbare voorzieningen noodig zouden zijnwenschelijk was de Middelstegracht als vaarwater te behouden, dan wel of het geen aanbeveling zou verdienen deze gracht te dempen. Bij de beantwoording van die vraag moest tevens in aanmerking worden genomen, dat binnen afzienbaren tijd tot aansluiting van de Middelstegracht aan de centrale rioleering zou moeten worden overgegaan en dat het uit econo mische overwegingen wenschelijk was den aanleg van de rioleering tegelijk met de overige voorzieningen uit te voeren. Demping van de Middelstegracht zou uiteraard het groote voordeel meebrengen, dat in plaats van dit onooglijke en kwalijk riekende grachtje, met zijn smalle en voor verkeer van eenigen omvang geheel on voldoende rijwegen, een behoorlijke ver keersstraat zou worden verkregen, Verder zouden alsdan de aan de belde uiteinden van de gracht gelegen bruggen, de St. Annabrug ln den Nieuwen Rijn welke ten behoeve van het verkeer daarover dringend verbeterd, nJ. verbreed en ver laagd, moet worden en de Middelste- grachtbrug in den Ouden Rijn welke eveneens te smal is en in vervallen toe stand verkeert, zoodat vernieuwing daar van ook niet zal kunnen uitblijven geheel kunnen vervallen. Bovendien zou demping ook daarom in het belang van de gemeente zijn, omdat zulks geldelijk aan merkelijk voordeeliger zal uitkomen dan handhaving van het vaarwater; in het laatste geval toch zullen de noodige wer ken een uitgave vorderen van plan. f. 100.000.(afgezien van de op pl.m. f. 20000.— geraamde verbetering van de Middelstegrachtbrug), terwijl bij demping de kosten slechts pl.m. f. 80.000.zullen bedragen. Ten slotte zou demping zijn in het hygiënische en verkeersbelang van het St. Elisabeths Gasthuis, dat met zijn kort geleden tot stand gekomen nieuwbouw aan de Middelstegracht grenst en aan die zijdè een groot aantal ziekenkamers, de toegangen tot het lijkenhuis waar uit de begrafenissen plaats vinden tot de garage voor ziekenauto's en tot het zusterhuis, alsmede den dienstingang heeft Wezen al deze factoren derhalve wel zeer sterk in de richting van demping van de gracht, daartegenover kwam te staan, dat de firma Tieleman en Dros, die aan de Middelstegracht nabij den Ouden Rijn reeds gedurende lange jaren haar bedrijf gevestigd heeft, tegen de demping ernstig bezwaar bleek te hebben, aange zien zij meende het vaarwater voor den aanvoer van groenten van den Ouden Rijn af niet te kunnen missen. Bovendien deed ongeveer te zelf der tijd de N.V. Conserven- fabriek „De Verwachting" voorheen E. J. SchoondergangSpeet, welke de gebouwen en terreinen van de N.V. Wed. A. Parmen- tier aan de Oostzijde van de Middelste- gracht, nabij de Groenesteeg, had verwor ven, ten einde daarin haar conserven- fabriek te vestigen, het verzoek het vaar water van de Middelstegracht bruikbaar te maken voor haar groentenaanvoer van de zijde van den Nieuwen Rijn, door het uit diepen van de gracht, het verhoogen van de Dulvelshoornbrug en de St. Annabrug en het verbreeden van de vaargeul onder laatstgenoemde brug. Het bleek niet gemakkelijk deze ver schillende belangen met elkaar te ver zoenen en een oplossing te vinden, waar mede alle belanghebbenden, de gemeente, het St. Elizabeths Gasthuis en de beide Industrieën, zouden zijn gebaat; langdu rige onderhandelingen waren daartoe noodig. Wat de wenschen van de N.V. Schoon dergangSpeet betreft is gebleken, dat deze aan demping van het vaarwater der Middelstegracht niet in den weg zullen be hoeven te staan. Deze N.V. toch zal, naar zij heeft medegedeeld, even zoo goed met verbetering van de Uiterstegracht, waar aan haar complex ook grenst, als met die van de Middelstegracht zijn gediend. Met de firma Tieleman en Dros is ten slotte overeenstemming bereikt. Deze firma had, zooals boven reeds vermeld, overwe gende bezwaren tegen demping van de gracht: zij achtte deze nl. als toevoer- water voor haar bedrijf onmisbaar. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat de gemeente met gewich tige belangen van de industrie ter dege dient rekening te houden. Daarom hebben zijn gemeend van algeheele demping van de gracht te moeten afzien en te moeten ingaan op het voorstel van de genoemde Commissie om het noordelijk gedeelte van de gracht, ter lengte van ongeveer 215 Meter, open te houden ten behoeve van de firma Tieleman en Dros. Weliswaar wordt op die manier niet een doorloopende. ruime verkeersweg verkregen, daar de be staande toestand (twee smalle wegen langs het water) op het Noordelijk deel der gracht behouden blijft, doch daar staat tegenover, dat de belangen zoowel van de industrie als van het ziekenhuis kunnen worden gediend en althans tusschen de Groenesteeg en den Nieuwen Rijn een behoorlijke verlceersverbetering wordt tot stand gebracht. Voorts zullen de kosten, aan gedeeltelijke demping verbonden, min der bedragen dan die van het geheel onge dempt laten van de gracht, n.l. pl.m. f. 91.000.(uiteraard te vermeerderen met die van verbetering van de Middel stegrachtbrug, ad pl.m. f. 20.000. Aan den anderen kant mag niet uit het oog worden verloren, dat de hier aan gegeven oplossing belangrijk duurder is dan algeheele demping van de gracht: het verschil tusschen beide bedraagt immers f. 11.000.vermeerderd met pl.m. f. 20.000 voor de verbetering van de Middelste grachtbrug. Gelet daarop zijn B. en W., evenals de Commissie van Fabricage, van gevoelen, dat de gemeente alleen dan tot het gedeeltelijk open houden van de gracht zal mogen overgaan, indien de direct be langhebbende industrie, de firma Tieleman en Dros. in de daardoor veroorzaakte extra kosten een bijdrage verstrekt. Met de firma is thans dienaangaande overeen stemming bereikt: zij heeft zich name lijk bereid verklaard in de uit te voeren werken een bedrag van f. 5.000.— bij te dragen. Daarbij is tevens overeengekomen, dat, ten einde verversching van het open blijvende grachtgedeelte mogelijk te ma ken, door de gemeente aan het kopeinde van genoemd gedeelte een afsluitbare ver binding met de centrale rioleering zal wor den gemaakt en in de landhoofden van de Middelstegrachtbrug sponningen zullen worden bevestigd voor het aanbrengen van een afdamming, zoodat men, wanneer noodig, het water door de centrale riolee ring zal kunnen doen afstroomen; de kosten van plaatsing en verwijdering van de afdamming in geval van algeheele ver versching van het grachtgedeelte zullen voor rekening komen van de firma Tiele man en Dros. B. en W. meenen, dat er aanleiding bestaat op dezen voet tot de gedeeltelijke demping van de Middelste gracht te besluiten. Wordt hiertoe overgegaan, dan zal aan de wenschen van de N.V. Schoondergang Speet slechts voldaan kunnen worden door de Uiterstegracht als haar toegangs water in te richten. Deze wenschen be treffen thans het uitdiepen van de gracht, het verbreeden van de vaargeul over een geringen afstand nabij den Nieuwen Rijn tot 3.60 M. en het verhoogen van de Kwa- kelbrug. Ook te dezen opzichte achten B. en W. een tegemoetkomende houding van de gemeente tegenover de industrie aangewezen. Noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bestaat be zwaar tegen inwilliging van de twee eer ste wenschen; de kosten van het ver breeden van de vaargeul kunnen globaal op plm. f. 1000.worden gesteld. Ten aanzien van de Kwakelbrug is de Com missie echter van oordeel en B. en W. sluiten zich daarbij aan dat verhooging daarvan met het oog op de belangen van het rijverkeer langs den Nieuwen Rijn te eenenmale uitgesloten is; veeleer moet de brug verlaagd worden, waarbij zij tevens dient te worden verbreed. Ten einde met de belangen van de N.V. Schoondergang Speet zooveel mogelijk rekening te hou den, geeft de Commissie in overweging de brug beweegbaar te maken en wel in dien zin, dat zij zoover omhoog gebracht zal kunnen worden, dat de schuiten der N.V. daaronder door kunnen varen. Dit beteekent echter, dat de globaal op pl.m. f. 10.000.geraamde kosten van het ver beteren van de Kwakelbrug met pl.m. f. 10.000.— zullen worden verhoogd. Na onderhandeling is de N.V. ten slotte be reid gebleken in deze extra-kosten een bedrag van f. 5.000.bij te dragen, in verband waarmede B. en W. thans, in overeenstemming met de Commissie van Fabricage, zouden willen voorstellen tot deze oplossing te besluiten. Indien de Raad zich met een en ander vereenigt, zal dus de Middelstegracht als vaarwater voor een groot deel verdwijnen en de Uiterstegracht als zoodanig be houden moeten blijven. Nu is in den opzet van het systeem der centrale rioleering, zooals dit indertijd aan de hand van het rapport van Ir. F. C. J. van den Steen van Ommeren werd aanvaard, er van uitge gaan, dat de Uiterstegracht zou uitmaken een onderdeel der Noord-Zuid-verbinding, terwijl deze gracht tevens werd aange wezen om te worden overkluisd en voor waterberging te dienen. Een en ander zal bij het thans voorliggende plan niet kun nen worden verwezenlijkt. Echter is, mede uit een ter zake ingewonnen nader advies van genoemden ingenieur, ge bleken, dat voor de genoemde doeleinden de Uiterstegracht niet onontbeerlijk is: de Middelstegracht biedt, ook al wordt zij slechts ten deele gedempt, voldoende ge legenheid voor den aanleg van een riool, wijd 50/75 cM., als noodig is voor de Noord-Zuidverbinding, terwijl voor de wa terberging zonder bezwaar een andere gracht in de omgeving, n.l. de Waardgracht kan worden bestemd. Ook uit dezen hoofde bestaat tegen de gedeeltelijke demping van de Middelstegracht c. a. derhalve geen bezwaar. Een en ander kan men in de ter visie liggende stukken meer uitvoerig lezen. De thans beoogde verbetering van de Middelstegracht geeft op het te dempen gedeelte over nagenoeg de geheele lengte een rijweg van 9 meter breedte, met aan weerszijden ruime trottoirs. Slechts bij de uitmonding in den Nieuwen Rijn, waar aan de Oostzijde langs het water thans geen ruimte beschikbaar is, zal de rijweg niet breeder dan 5.50 meter kunnen worden en zullen ook de trottoirs smaller moeten zijn. Het ongedempt blijvende grachtge deelte zal grootendeels versmald worden en gebracht op een breedte van 4 Meter wat aan de breedte van de rijwegen ten goede zal komen behoudens dat een tweetal wijkplaatsen ter breedte van 7 en ter lengte van pl.m. 35 meter noodig zal zijn. De wegen ter weerszijden van het water zullen in verband daarmede een breedte verkrijgen, welke wisselt tusschen 3.90 en 6 meter. Nabij den Ouden Rijn is aan weerszijden een smal trottoir ge dacht; het is de bedoeling dit trottoir aan de Oostzijde van de gracht door te trek ken tot de aldaar aanwezige school, zulks in het belang van de veiligheid van de schoolgaande kinderen. Voorts zal tegelijkertijd de Middelste grachtbrug worden verbeterd en tot, ren hefbrug gemaakt met en verkeersbreedte van 5 meter en een hef hoogte tot 1,40 N. A. P. De thans voorgestelde werken zullen derhalve de volgende uitgaven vereischen: Verbetering en gedeeltelijke demping van de Middelstegracht pl.m. f. 91.000.— Verbetering van de Middelstegrachtbrug pl.m. f 20.000. Te zamen pl.m. f. 111.000.— waarvan f. 5.000.komt voor rekening van de firma Tieleman en Dros. Verbreeding vaargeul Uiterste gracht pl.m. f. 1.000. Verbetering en beweegbaar maken van de Kwakelbrug pl.m. f. 20.000. Te zamen pl.m. f. 21.000. waarin f. 5.000.zal worden bijgedragen door de N.V. SchoondergangSpeet. De gemeente zal dus resp. pl.m. f. 106.000. en pl.m. f. 16.000.in totaal dus pl.m. f. 122.000.hebben uit te geven, welk be drag uit geldleening zal kunnen worden gevonden VERHOOGING BEGROOTINGSPOSTEN EN DEKKING. De Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon deelt mede, dat van de voor 1931 beschikbaar gestelde subsidie van f. 215.000. over het le half jaar 1931 reeds f. 148.000 is uitgegeven, d.i. f. 35.282 méér dan over het le half jaar 1930. Vermits de hoogere uitgaaf voor het 2e halfjaar 1931 op f. 16.000 wordt ge raamd, zullen de uitgaven over 1931 ver moedelijk in totaal plm. f. 5.000 meer be dragen. dan aanvankelijk was gedacht, zoodat verhooging van volgn. 537: „Sub sidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon" met f. 50.000 noodig is. Ook de op volgn. 553 voor „Steun aan uitgetrokken werkloozen" beschikbaar ge stelde som van f. 110.000 is niet voldoende om daaruit de uitgaven over 1931 te be strijden Van genoemd bedrag was op 18 Juli reeds f. 86.338.04 uitgegeven, zoodat op dien datum nog slechts f. 23.661.96 be schikbaar was. Mede met het oog op de stijging van het aantal werkloozen, die thans reeds valt waar te nemen, wordt voor het ver dere gedeelte van 1931 nog een bedrag van rond f. 100.000 noodig geacht, ln verband waarmede eene aanvulling van volgn. 553 met f. 75.000 noodzakelijk is. Hieronder zijn niet begrepen de uitga ven voor werkverschaffing (de Leidsche Hout, grondwerk ten behoeve van den tuin van het nieuwe Academisch Zieken huis in het z.g. Boerhaavekwartier en werken van de Leidsche Duinwater Maat schappij) en ook niet de bijdrage van de gemeente in de kosten van wachtgeld regelingen (Kon. Ned. Grofsmederij). Voor de hier aan verbonden kosten, welke ten laste van afzonderlijke posten behooren te worden gebracht, zal te zijner tijd een begrootingsregeling ter vaststelling worden aangeboden, waarbij dan tevens de middelen tot dekking zul len worden aangewezen, indien en voor zoover deze niet gevonden kunnen wor den door afschrijving van den thans ver hoogden post „Steun aan uitgetrokken werkloozen." In de dekking van de hierboven bedoel de hoogere bedragen van f. 50.000 en f. 75.000, of in totaal f. 125.000, kan wor den voorzien door verhooging van volgn. 154 „Belasting naar het inkomen" b. be treffende het ln het dienstjaar eindigende belastingjaar (eventueele navordering be treffende eenig belastingjaar inbegre pen). Ter zake van deze op 1 Mei JJ. afge schafte belasting op dit onderdeel, naar het zich thans laat aanzien, eene hoogere ontvangst van plm. f. 127.000 worden verwacht. BENOEMING EN ONTSLAG. B. en W. stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Opleidingsschool voor U L. O. aan de Langebrug A aan den heer W. F. de Bree en in deze vacature te voorzien door over plaatsing daarheen van mej. S. M. Kors- wagen, thans onderwijzeres aan de L. O. S. Duivenbodestraat. Verder stellen B. en W. voor op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer A. Metz als leeraar in de Lich. Oefening aan de Gem. Kweekschool voor Onder- wijers (essen) en aan den heer J. A. Schreuder als stadsgeneesheer en school arts. RECLAME. Pot 90 cent, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. 869 NED. HERV. KERK. Beroepen te Bolsward (evangelisatie) dr. J. J. Woldendorp te Stedum; te Ernst ds. H. G. v. d. Hoek te Driesum. Bedankt voor Holysloot ds. L. Plette te Etersheim-Schardam (NJH.). Aangenomen naar Beetgum, bij Leeuwarden, dr. W. Swart te Sybranda- buren. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Vrijhoeve's Grevelduin- Capelle, W. v. d. Bosch, cand. te Nijkerk. Aangenomen: Naar Genemuiden, A. Quak. cand. te Amsterdam. Naar Nieuw- Weerdinge, M. Kamper, cand. te Meerkerk. CHR. GER. KERK. Beroepen: Te Dokkum, D. Henstra, cand. te Harlingen. ALGEMEENE SYNODE DER NEDERL. HERVORMDE KERK. XI. De president opent deze zitting met het voorlezen van het laatste gedeelte van Rom. 8. In behandeling komt het jaarverslag van de commissie voor Diaconale Armenzorg. Deze commissie heeft tengevolge van het overlijden van den heer J. A. Ruys haren secretaris verloren en de president der Synode herinnert aan den ijver waarmede deze secretaris de belangen van de diaco nale armenzorg heeft behartigd. Wat ver der de samenstelling der commissie be treft, deelt het verslag mede, dat de heer J. G. Kruisbergen is opgevolgd door den heer A. Middelhoven, diaken te Veenen- daal. Het verslag zelf is opgesteld door den waarnemenden secretaris, ds. C. J. van Paassen, terwijl de heer D. Eilerts de Haan voorzitter is. De commissie hield te Leeuwarden, te Assen en te 's-Gravenhage vergaderingen met vertegenwoordigers van de classis, ter bespreking van vragen over het beheer van de diaconiegoederen en over de toe passing van het reglement. Zij is van plan die conferenties ook te Amsterdam, Middelburg, Den Bosch en elders te houden. Op die wijze kunnen mis verstanden uit den weg worden geruimd. Daarom is het wel jammer, dat sommige classikale besturen hebben geweigerd, aan de besprekingen deel te nemen, omdat er h.i. toch niets positiefs bereikt wordt, of cok, omdat men geen voorlichting noodig acht. Op de genoemde bijeenkomsten en elders werd de klacht vernomen, dat de werk zaamheden toenemen en dat er overbelas ting van de diakenen is. Art. 3 van het Reglement voor de Diaconieën geeft hier voor geen oplossing. Daarom is uitbreiding van het aantal diakenen naar sommiger oordeel het eenige middel. Met het oog hierop is dan ook een voorstel tot wets wijziging bij de Synode ingediend, terwijl ook de commissie zelve eenige voorstellen tot reglementswijziging heeft ingediend. Ook is de klacht geuit, dat de burgerlijke armenzorg steeds meer het diaconale ter rein moet betreden, omdat de diakonale armenzorg niet in bepaalde nooden voor ziet. Voorts wordt geklaagd over de vele collecten, die schade toebrengen aan de opbrengsten voor de diaconie. Aan bepaal de artikelen van het reglement (14, 15. 18, 22. 28) werd bijzondere aandacht gewijd. Besproken werd ook de vraag, of, nu ver- eenlgingen binnen het kader van de kerk zich organiseeren, en dit doen in exclusie ven vorm, niet de tijd gekomen is, dat de kerk in haar geheel het werk der barm hartigheid ter hand neme. Ten opzichte van oude rechten, fondsen en bezittingen is het noodig. daaraan meer aandacht en studie te wijden. Ongeveer 80°/o van het aantal diaconieën heeft den arbeid der commissie geldelijk gesteund. Deze diaconieën mogen nu op haar beurt dankbaar gebruik maken van de admini- stratieboeken en formulieren welke de commissie verkrijgbaar heeft gesteld. Ook aan den diaconalen ligger heeft de com missie bijzondere aandacht gewijd. Boven dien betrof een onderzoek, dat veel tijd en arbeid vorderde, de geneeskundige ar menzorg. Ten vorlgen jare in een tweetal provincies begonnen, is dit onderzoek in het afgeloopen jaar in de overige ressor ten voortgezet. Tenslotte zou de commissie het op prijs stellen, indien de mogelijkheid bleef be staan, dat voor studenten in de godge leerdheid voordrachten werden gehouden bepaaldelijk over diaconale armenzorg. De president der Synode brengt dank aan de commissie voor al haar arbeid in het bijzonder voor haar optreden in de classikale ressorten Sommige sprekers gewagen van de moei lijkheden welke zich voordoen, als 't komt tot samenwerking tusschen burgerlijk en kerkelijk armbestuur. Dit laatste moet na tuurlijk een zuiver kerkelijk karakter be houden. Op voorstel van den president wordt be sloten de commissie voor diaconale armen zorg uit te noodigen, ln het kerkelijk or gaan de aandacht der diaconieën op be langrijke zaken, dit werk betreffende, te vestigen. In den namiddag werden twee synodl contractae gehouden. „Vad." o NAAR HET STERKAMP TE OMMEN. Ter gelegenheid van het Internationale Sterkamp te Ommen, zullen de Ned. Spoorwegen op 28 Juli en 6 Aug. verschil lende extratreinen naar Ommen laten loo- pen.. Er zullen dit jaar 533 personen uit Nederland aan deelnemen, verdeeld als volgt: 173 personen uit Amsterdam, 70 uit Utrecht en Leiden. 70 uit Bussum en Hil versum, 19 uit Rotterdam, 176 uit Den Haag en 25 uit Amersfoort. RECLAME. met uw huisgezin per Tram naar WIJ vergoeden U de reiskosten Leest de achterzijde van Uwe Tramkaartjes. Bet kost 0 niets. Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-6 898 VOOR WOENSDAG 29 JULI. Hilversum 1875 M. Uitsl. VARA-uitzen- ding. 6.457.00 en 7.307.45: Gymna stiekles o. 1. van G. Kleerekoper 8.00: Gramofoonpl. 9.30: Orgelspel door Fr. Uytenbogaard 10.00: Morgenwijding VPRO. 10.15: Onze Keuken door P. J. Kers 11.00: Gramofoonpl. 11.05: Me vrouw J. StamDresselhuys: „Kinderen in den tuin" 11.3512.00: Gramofoon- platen 12.00: Polltieber. 12.15: Con cert VARA-septet o. 1. van Is. Eyl en Gramofoonpl. 1.45: Onderbreking 2.15: Gramofoonpl. 2.30: Kindermati- née uit het Kurhaus te Scheveningen o. I. van Henri Nolles 3.35: „Dansen van verschillende volken" (Gramofoonplaten) 4.30: Kindervertellingen door Ben Groeneveld 5.15: Concert VARA-septet o. 1. van Is. Eyl 6.00: Radio-Bulletin van den Volkenbond. De Kalenderhervor ming. 6.10: Vervolg concert 7.00: M. J. Brusse: „Mijn leven onder de men- schen." 7.30: Politleber. 7.45: Orgel spel door Fr. Uyttenbogaard 8.00: Con cert door een Ensemble uit het VARA-or- kest o. 1. van Harry Wiggelaar 8.30: Vervolg Orgelspel 8.45: „Die duivelsche Koelies" hoorspel in 5 klankbeelden van Fan Kwae. Door het Groot Volkstooneel - 9.15: Vervolg Concert 10.00: Vaz Dias 10.10: Vervolg concert 10.4012.00 5 Gramofoonplatenconcert. Huizen 298 M. Uitsl. NCRV-uitzending - 8.00: Schriftlezing 8.159.45: Gramo foonplaten 10.3011.00: Ziekendlenst - II.0012.00: Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz. Zang door mej. C. de Jager (so praan) en mej. M. Bakker (alt) 12.00: Gramofoonpl. - 12.302.00: Concert Mevr, C. v. RavenzwaayMöllenkamp (zang).H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano) 2.00: Gramofoonpl. 2.30: Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wen- tink 3.004.30: Concert H. van Calste- ren (viool), B. Oskam (cello) en A. Ro denhuis (piano) 4.304.45: Gramof.- platen 5.006.00: Kinderuurtje 6.00- 7.00: Gramofoonpl. 7.008.00: ChristeL Liederenuurtje door Joh. de Heer - 8.00 10.30: Concert, G. Scheepmaker (zang), J. G. Meijer (cello), F. Kloek (orgel) 9.00 Envoy A. v. Vlaardingen: „Mijn Jorda- nertjes" 9.3010.30: Vervolg Concert - 10.30: Vaz Dias 10.4011.30: Gramof.- platen. Daventry 1554 M. 10.35: Morgenwijding 11.05: Lezing 12.20: Gramofoon 1.05 Orgelconcert 1.50: Lichte muziek. Fras- cati's orkest 3.50: Symphonie-orkest v. Bournemouth 5.05: Concertorgelbespe- speling 5.35: Kinderuurtje 6.20 Dans muziek 6.35: Nieuwsber. 7.00: Rugby wedstrijd EngelandNieuw Zeeland 7.10: Moderne sonates voor cello en piano 7.30: Lezing 7.50: Liederen van White J. Robertson, tenor 8.05: „The wrecker", mysterie der zee van M. Talbot 9.20: Nieuwsber. 9.40: Causerie door senator Marconi, uitvinder der Radio 9.55: Orkestconcert B. B. C. Orkest o. 1. van S. Robinson. De Wireless singers 11.0512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris" 1725 M. 8.05, 12.50, I.25, 6.50 Gramofoonmuziek 9.05 „Jean- Marie", radiotooneel 9.50: Gramofoon. Kalundborg 1153 M. 12.202.20: Con cert. Instrument, ensemble 6.10: Gra mofoon 8.20: Concert. Omroeporkest P. Knudsen, zanger 9.55: Pianoconcert 10.30: Symphonieconcert 4e Symphonie Mendelssohn 11.10—12.50: Dansen. Langenberg 475 M. 7.25—11.00, 11.55, 12.20: Gramofoonmuziek 1.25: Orkest- concert 5.20—6.20: Orkestconcert - 8.20 Wagner-avond, Werga-orkest o. 1. van Buschkötter, E. Bettendorf, sopraan, M. Lorenz, tenor 10.40: Gramofoon II.2012.20: Dansmuziek. Brussel 508.5 M. 5.20: Gramofoon 6.35 Lezing 6.50: Gramofoon 7.35: Lezing 7.50: Nieuws 8.20: Gramofoon 9.05: Gramofoon 9.25: Populaire avond (338.2 M.) 5.20:Dansmuziek 6.20: Gramofoon 6.35: Lezing 6.50: Gra mofoon 7.55: Lezing 7.50: Nieuws 8.20: Gramofoon 8.35: Vocaal concert - 8.50: Voorlezing 9.20: Concert Casino Knokke. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10