INTERNATIONALE ONTWAPENING Olympische Spelen 1932. 72** Jaargang ZATERDAG 18 JULI 1931 No. 21880 TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brferen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Bit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STEUN GEWENSCOT. Mogen wij U nog eens herinneren aan I de wenschelljkheid steun te verleenen, op- [dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? I Komt sportvrienden, draagt allen uw I steentje bij en steunt het Comité, hetzij 1 door het koopen van loten ad f. 2.50, die 1 aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij door een gift, zonder aankoop van loten, 1 te storten op ons gironummer 57055. I Wij bieden U daartoe de gelegenheid op Icaderstaand formulier: INSCHRIJVINGSBILJET. |ln te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen Toor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 rcor een bedrag van gulden 1 met zonder levering van loten. I Naam I Woonplaats: doorhalen wat niet gewenscht wordt. NIET VERSAGEN. Tegenover de elementen der natuur I staat de mensch nog vrijwel machteloos, f wanneer puntje bij paaltje komt. Als de waterstroomen in al hun geweldigheid aanbruisen hoe dikwijls ervaren we dat in ons eigen waterlandje bezwij ken niet zelden de sterkste waterkeerin- gen. Wanneer de orkaan loeiend vliegt over het vlakke land, staan we daar machteloos tegenover. Wanneer de vuur duivel zijn muil openspert, verteert hij alles wat onder zijn bereik verteerbaar is. De, we kunnen wel zeggen, nationale ramp, welke Nederland in en buiten Europa getroffen heeft op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, heeft daarvoor weder een veelzeggend bewijs geleverd. Wanneer de aarde beeft op hare grond vesten is er niet veel, dat standhouden kan. Het wordt alles terneder geworpen. Wel is de mensch groot in zijn kunnen en kennen! Hij kan ontzaglijk veel. Snelt over de aarde heen, stijgt op in de lucht en daalt af in de diepte der zeeën. Hij heerscht als met macht bekleed. Maar het heeft toch allen schijn, dat hij meer leenman dan souverein is. Want er is een einde aan zijn kunnen en kennen! Er zijn deuren toegesloten en hij vermag die niet te openen. Er is een grens gesteld aan zijn macht en hij kan die grenzen onmogelijk overschrijden. Hij is en blijft mensch: machtig ongetwijfeld; maar bij lange na niet almachtig. Juist omdat hij mensch is. En het is teekenend, dat de opgezette val der verzoeking door een bijbelschrijver geteekend wordt met de woorden: gij zult zijn als God. Maar hij wordt niet god, hij blijft niet anders dan mensch. Het is goed, wanneer we deze zicht- en tastbare waarheid van iederen dag ons goed voor oogen houden. In het bijzonder in onzen tijd. Nu heeft het toch den schijn alsof de mensch al een goed eind gevorderd is op den weg naar souvereiniteit, alsof de greep naar de al macht hem niet zal mislukken. Men moge dan over dat streven van den mensch den staf breken; hem beschuldigen van meer te willen dan hij kan of mag, dat stre ven is toch een machtige drijfkracht op den weg naar meer ontwikkeling, naar meer kennis en naar een beter beheer- schen van de ongetemde natuur. De Italiaansche wijnbouwer vlucht, wanneer de aardbeving zijn dorp en zijn wijngaard en zijn huis vernielt, niet zoo dra is het gevaar van de bevende of vuur spuwende aarde voorbij, of hij keert terug naar de oude woonstee en herstelt wat vernield werd hij versaagt niet. De Hollandsche boer moge nog zoo vaak zijn land achter de dijken overstroomd zien, telkens komt hij er weer terug, want hij weet, dat de oude vijand voor dat ver lies hem te grooter winst geven zal: hij versaagt niet. Stormen mogen een vis- schersvloot uit elkaar slaan, offers eischen van mannen en schepen. Is de storm uit gewoed dan wordt de averij aan de oude schepen en aan het oude vischtuig her steld; nieuwe schepen worden gebouwd en nieuw vischwant gebreid: de visscherver saagt niet! Nog smeulen de puinhoopen. van wat eenmaal de trots was van iede ren Nederlander, die de Parijsche ten toonstelling bezoeken mocht, toen reeds de couranten vermeldden: wij versagen niet, we gaan weer opbouwen, we zullen der wereld laten zien, wat Nederlandsche energie vermag. Moeilijk kan een andere eigenschap verwacht worden bij een volk, dat een land bewoont, misschien niet op ons ver zoek, om met de Génestet te spreken, maar dan toch ontwoekerd aan de zee. Het niet-versagen heeft de geschiedenis aan het volk in de lage landen aan de zee als erfenis medegegeven. Het is een kostelijke erfenis. Echter mag niet vergeten worden, dat een erfenis als dood kapitaal weinig waarde heeft. Dat het er dus op aan komt, dat we deze erfenis haar rente op laten brengen; dat we productief maken ten bate van onszelf, maar ook van anderen. We hebben er bitter weinig aan. wan neer we wat de geschiedenis leert, wel kennen, maar niet verstaan. Dit verstaan brengt met zich mede een in toepassing brengen van het geleerde: we moeten in ons leven niet, kan het zijn, nooit versagen Ongetwijfeld is dit niet zelden buiten gewoon moeilijk. Het kan toch zoo donker wezen in ons en om ons, dat we met den besten wil ter wereld geen enkel lichtstreepje aan het firmament kunnen ontdekken. Om dan toch niet te wan hopen, niet te versagen, dat kost de grootste inspanning, maar een inspan ning, welke onmogelijk onbeloond blij ven kan. Ze zal vrucht dragen in het leven. Ook al is het niet aanstonds. Wie niet versaagt, die kan ook wachten. Hoe moeilijk of dat wachten soms ook zijn kan. Is er wel iets moeilijkers dan wach ten? Wanneer het ééne uur na het andere, de éëne dag na den andere verstrijkt zonder dat te brengen, wat we van ganscher harte verwachten. Maar wie niet versaagt, niet desespe- reert, om het met de woorden van J. P. Coen te zeggen, die zet de tanden op el kaar, die houdt vol en die weet: het zal komen, door mijn niet-versagen trek ik het als 't ware magnetisch naar me toe. Welk een vreugde en dankbaarheid, wanneer het schijnbaar onbereikbare be reikt wordt; het onhoudbare schijnbaar toch vastgehouden kan worden, Wanneer dus proefondervindelijk in ons leven ge demonstreerd wordt, dat de aanhouder wint; dat die niet versaagt bereikt dat gene, waarnaar hij zoo vurig verlangen kan. Iedere arbeid wordt gekend in zijn vruchten. Niet versagen is geestelijk werk en het wordt gekend in de vrucht, welke het draagt: óf het doel wordt bereikt of althans de geestelijke kracht wordt ge staald. GEMEENTELIJKE HOOGERE BURGERSCHOOL. De Toelatingsexamens. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: L. G. Apol, H. Arnoldus, J. A. Bendegom, P. J. Bezooijen, H. Boerstra, J. L. Boertee, Mar. M. Boon, P. Brouwer, J. Cahen, E. J. H. Cunaeus, G. Delfos, W. Dikkers, W. R. Drooglever Fortuyn, L. van Duuren, W. P. C. van Dijk, J. S. Favier, C. Filippo, J. L. Flinterman, E. Fijlstra, T. van Gelder, H. F. Gescher, H. A. L. de Haas, E. A. van der Harst, C. E. v. d. Hoog, J. J. Hout kamp, Joh. Huysman, Joost Huysman. W. H. v. d. Jagt, A. de Jong. Corn. A. van der Kloot, D. Knuttel, M. Koolhaas. J. L. Krol, Douwa. Krop, E. E. Kuijntjes, A. J. Los, E. W. Manuel, K. P. Marlet, A. Mel- lenbergh, J. W. C. Meyer, Wilha. F. Monné, Jansje Nout, F. W. J. Oosterhof, Const. Rademaker, M. Roep, Suz. H. Roodhuyzen. Corn. J. Root, F. J. Simons. B. Sloos, Cath. W. Straatman, A. J. Tol, A. Trip- penzee, R. Tweehuijsen, J. P. Turion, Ineke W Verhaar. Anna S. Verstraaten. G. v. d. Wiel. G. v. d. Wijk, S. H. Wijnnobel, Cath. J. v. d. Zanden, P. van 't Zelfde. Tot de tweede klasse: D. Auër, C. J. de Graaff. Tot de derde klasse: P. Plu. Tot de vierde klasse: Trees C. Marlet, J. M. Pijnacker Hordijk. Tot de vierde klasse, oeconomische af- deeling: Lenie Verhaar. Tot de vijfde klasse: F. B. Sanders. GIDS VOOR STUDENTEN. Uitgegeven door boekhandel Patria al hier in opdracht van de Senaat van Uni- tas Studiosorum Lugduno-Batava is een gids voor Eerstejaars-studenten versche nen. Met deze gids wordt een tweeledig doel beoogd ni. het verstrekken van stu die-inlichtingen aan de Eerstejaars en verder propaganda voor de vereeniging Wat betreft het eerste doel, is voor elke studierichting een artikeltje samengesteld om de aankomende student in kennis te stellen met de indeeling van de studie en wat daarmede in verband staat. Aan het hoofd van elk dier stukjes zijn de namen van eenige leden vermeld, die zich bereid hebben verklaard om alle nog gewenschte mondelinge inlichtingen te verschaffen. Voor het tweede zijn verschillende stuk jes geschreven over de Sociëteit, de sub- vereenigingen, de principes, het novitiaat, de Vinculum Studiosorum, het officieele orgaan der U. S. L. B. Daarnaast wordt de aandacht gevestigd op aangelegenheden die tot de organisatie van de Universiteit behooren, alsmede op de doelstellingen van de andere studen tencorporaties hier in Leiden. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de gedeelte (prak tijk) van het examen N VII, leerares huishoudkunde en waschbehandeling, de dames: A. M. Dieben, M. M. Dieben, A. H. B. M. Hillen en M. Janssen (Zr. Mech- tilde). DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. Maurice Chevalier.. De naam van dezen geestigen Parijschen chansonnier en acteur is, sinds hij voor de film ging spelen, over de gansche we reld als een tooverklank verbreid. Dank zij de paar films, waarin hij tot nu toe optrad, stroomt men naar de theaters om hem te zien en te hooren, als weleer naar artisten, wier roem reeds sinds lang verbleekt is. Ditmaal zien wij hem in Tristan Bernard's bekend tooneelstuk ,,'t Cafétje" en volgen den „onnavolgbaren" Maurice in al zijn charmante avonturen. Vlot, levendig en geestig is zijn spel, ook dat van de diverse andere acteurs en actrices, wier rappe Fransch een langen tijd door de zaal weerklinkt. Maurice als kellner en als millionair, als zanger en als duellist boeit en schittert in deze film op een zeldzame wijze. Men begrijpt volkomen den razend snellen groei van zijn populariteit. Zijn echtgenoote Yvonne Vallée blijkt een kit tige Francaise te zijn, wier aandeel in deze kostelijke, avontuurlijke geschiedenis groot is. Men moet deze nieuwe „Cheva- lier-schlager" absoluut gaan zien De bekoorlijke Hongaarsche actrice Vilma Banky zien wij in een alleraardigste en vriendelijke comedie „Een hemel op aarde": de geschiedenis van een arm meisje, die met een schatrijken telg uit het geslacht Vanderbilt trouwt, terwijl zij meent, dat hij slechts een eenvoudigen chauffeur is. Hier een opeenvolging van lieflijke momenten, waarnaar een ieder van het begin tot het einde met genoegen kijkt. Een Amerikaansche film, die wij een zeer groot succes durven voorspellen! Summa summarum: een vacantie- programma, dat werkelijk groote voldoe ning schenken zal! Luxor-theater. „Het gele masker" is een romantisch filmverhaal, bewerkt naar het gelijknamige boek van Edgar Wallace. Warwick Ward speelt er op voortreffelijke wijze de rol in van Li-San, de heerscner van Manchina, die naar Londen is geko men om daar uit den Tower den beroem den Yang Sing-diamant te stelen. Wie dit kleinood bezit heeft het lot van Manchina in handen, zegt de legende en Li-San is een goed zoon van zijn volk. Dus bijge- loovig! Onder zijn bekwame leiding gelukt het den Chineezen den diamant te stelen en omdat zijn geweten toch al zwart is als roet ziet Li-San er geen bezwaar in tege lijkertijd de mooie Mary Trayne de ver loofde van captain John Carn, tegen haar wil mee te nemen naar zijn land....! Daar in het Oostersche Rijk wil hij het meisje dwingen met hem te huwen en doordat hij haar verloofde in arrest heeft kunnen stellen, schijnt zijn plan wel te zullen slagen. Maar tenslotte komt er toch een kink in den kabel: de kapitein wordt bevrijd, dank zij een ontrouwen Chinees en een berouwvollen broer, soldaten worden in alle stilte verzameld en juist als de huwelijksplechtigheid in vollen gang is komt John bij den heer Li-San de reke ning vereffenen De dramatische geschiedenis wordt over het algemeen uitstekend vertolkt en aan spanning ontbreekt het daarbij niet. Er is bovendien een merkwaardig personage (voorgesteld door den onovertrefbaren Lupino Lane), die als journalist de dolste avonturen beleeft, -telkens weer in het conflict wordt gemengd, heele troepen Manchineezen verslaat en het publiek doet schaterlachen De film is een product van de Ufa, doch Engelsch sprekend. Heel de opzet is trou wens naar Amerikaanschen trant' Het bij programma omvat een detective- en een teekenfilm. Casino-theater. Voor de pauze wordt in dit theater een allervermakelijkste film vertoond. „Mickie in de loopgraven". Eveneens als eerste hoofdfilm „De strijd om Diamant A", een Wild-Westfilm waar spannende momenten in voorkomen. Na de pauze de tweede hoofdfilm „De rotten der Wereldstad", een film, waarin de hoofdrollen op uitstekende en vlotte wijze worden vertolkt. In een der mon daine hotels van een wereldstad wordt ingebroken; de inbreker maakt zich mees ter van eenige zeer kostbare sieraden van een beroemde danseres Daar ontdekt zij hem echter op haar kamer en wil om hulp roepen. Doch dit wordt door den dief belet en om te ontkomen zonder door de politie gesnapt te worden zit er niets anders op dan de artiste van het leven te berooven. In hetzelfde hotel is ook een dokter met zijn verloofde onder de gasten Door een samenloop van omstandigheden wordt de jonge dokter van den gruweldaad ver dacht en daar alle bewijzen op hem rusten en de sieraden bij hem in zijn zak zijn gevonden, wordt hij op grond daarvan tot de doodstraf veroordeeld. Zijn meisje is niet alleen een politle-fotografe, doch ont popt zich later met behulp van den advo caat van den dokter als een uitstekende detective. Aan de sieraden, die op den dokter gevonden zijn, ontbreekt echter een met briljanten bezette horloge-armband. Nadat dit aan den rechter is medege deeld wordt hij veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Doch het meisje blijft hier niet bij stilstaan en met behulp van den advocaat weten zi.i oo het sooor van den werkelijken misdadiger te komen en hem over te leveren aan de noli tie. waarna deze den medicus zoo spoedig mogelijk op vrije voeten stelt. Een spannende geschiedenis! MORGEN BLOEMPJESDAG. Morgen (Zondag) zal u weer een bloempje worden aangeboden door de R.-K. Ver. tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht", comité Leiden Op aller offervaardigheid wordt opnieuw een beroep gedaan. De dank zal bestaan in de overtuiging een goede daad te heb ben verricht in het belang van uwe naasten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijvingen J. M. Corts, Nieuwe Wetering C. 73, Al kemade. Brood-, koek- en banketbakkerij. Eigenaar: J. M. Corts. Alkemade. Bern. van Velzen, Hoofdstraat 94, Voor hout. Slagerij (gemengd bedrijf.) Eige naar: B. M. L. van Velzen, Voorhout. Visser's Luxe Autoverhuur, Haagweg 52, Leiden. Eigenaar: J. Mieremet. echtge noote van D. S. Ph. Visser, Leiden <H. V.), (O.K.). Gevolmachtigde: D. S. Ph. Visser, Leiden. Wijzigingen: Visser's Rijwielhandel, Morschstraat 7, Leiden. Uittredend Eigenaar: J. Mieremet, echtgenoote van D. S. Ph. Visser, Leiden, dd. 1 Juli 1931. Wijziging handelsnaam thans: B. Sjouke. Wed. A C. van der Zijden, Hoofdstr. 94, Voorhout. Slagerij. Uittredend Eigenaar: Wed. A. M. van der ZijdenVolgering, Voorhout, d.d. 13 Juli 1931. Wijziging han delsnaam thansBern. van Velzen. Coöp Brandwaarborg Maatschappij Noorden-Nieuwkoop G. A., Noorden, Wijk B. 93, Nieuwkoop. De statuten zijn gewij zigd. BINNENLAND. Overleden is de heer H. W. Nicolai, te Den Haag, oud-voorzitter van den verze keringsraad. (Binnenland, 2e Blad). Een aanslag op de spoorlijn Sittard Beek. (Gemengd, 2e Blad). De eerste dag van de Kaagweek. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. De Duitsche ministers op weg naar Parijs. (Buitenl., Ie Blad). Engeland en Amerika tegen de Fransche eischen. (Buitenl,, le Blad). In Duitschland een momenteel voor spoedige gang van zaken. (Buitenl., le BI.) PARKCONCERT. Het programma van het op as. Dinsdag te houden concert, in het Plantsoen (Musis), te 8 u. nam., luidt als volgt: No. 1. Marsch Militair, Schubert; 2. Ouverture „Rosamunde", Schubert; 3. Entr' Aktmusik „Rosamunde", Schubert; 4. „Unvolendete Sinfonie", Schubert; a. Allegro Moderato; b. Andante con Moto; 5. „An der schone blaue Donau" wals, Strauss; 6. „Leiden Vooruit", marsch (1ste uitv.), Geijp. Aanbeveling van Erich Maria Remarque. Erich Maria Remarque schrijft naar aanleiding van het Petitionnement: „Ik beveel het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers ten krachtigste aan. Het streven er van is immers ook mijn levens werk. Bovendien is het op het psychologisch juiste oogenblik ondernomen. Er zou geen sprake meer kunnen zijn van een „volgenden oorlog wanneer de menschen thans beseften, hoe die zijn zou. Een volgende oorlog zou niet de oorlog der loopgraven zijn, maar de oorlog tegen de bevolkingen in het „Hinterland", tegen de mannen, vrouwen en kinderen in de steden en dorpen, ver achter het front. Londen, Parijs en Berlijn zouden door middel van de moderne oorlogstechniek van de aarde weggevaagd worden. Niemand zou zich storen aan het verbod van het gebruik van gifgassen en andere duivelsche uitvindingen. Laten wij ons niet meer in gedachten ophouden bij den vorigen oorlog. Laat ons beseffen wat een volgende oorlog voor de mensch- heid zou beteekenen. Nog hebben velen niet geteekend. Doet het nu terstond Nog een goed voorbeeld: De directie der H T. M. heeft bij dienstorder haar personeel aangezet tot teekenen. Aan ambtenaren zijn lijsten uitgegeven met het verzoek daarop handteekeningen te willen verzamelen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres: Naam Adres: Naam Adres Naam Adres Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post als drukwerk l'/i cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1