Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. ar hos 72'* Jaargang r n LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Juli 1931 Vierde Blad No. 21889 VARIA. VOOR DE HUISVROUW. of goud gemaakt is, staat juist door haar opzettelijke eenvoud, vooral leuk bij spor tieve kleeding. Deze spelden worden b v. gebruikt om das of shawl vast te zetten (schets boven) en ook inplaats van de gesp bij een cein tuur. Een charmante noviteit is hiermee ontstaan. VOOR ELKE SPORT, is een eenvoudige ruwharige mantel aan te bevelen; deze bedekt de Jurk volkomen en staat altijd netjes. Het is de juiste dracht, wanneer men verhit van sport de behoefte voelt aan een geschikte Jas. No. XXI 1855 OP VISITE. DE MODE IN 15 UUR. Als we de verschillende kleedingstukken, ie de elegante vrouw gedurende een ge- eelen dag noodig heeft, de revue laten asseeren, komen we tot de ontdekking, at dit aantal, hoe bescheiden ook gehou- tn, toch nog tamelijk groot is. We zien it het heel noodzakelijk is hiervan een erkelijke studie te maken, als we ten- itaste hier of daar niet een verkeerde iuze willen doen, door b.v. iets te ne- len. dat best achterwege had kunnen lijven of heelemaal overbodig is. Daar de hedendaagsche omstandlg- ïsden het niet toelaten, eerst eens u gaan experimenteeren, verdient het suievellng naar een van te voren opge rukt schema te werk te gaan, hetgeen a bij de samenstelling der garderobe on vatbare diensten bewijst en ons meteen lor onnoodige uitgaven behoedt. Als regel komt toch altijd weer een be- alde garderobe-standaard terug, zoowel voor de reiskleeding, als die, welke we in de stad noodig hebben. Slechts enkele eenvoudige dingetjes, waarvan de aanschaffing ook niet zulke groote offers eischt, zijn uitgesproken at tributen voor de vacantiereis. Om een juiste indruk te krijgen van alles wat we zoo al noodig hebben, is het verstandig eens stil te staan bij de toiletjes die op de verschillende uren van den dag gedragen moeten worden. Om niets achterwege te laten, zullen we snel een aanvang maken met ons onder werp De mode in 15 uur. Laten we dan beginnen met de ochtend uren. 8 uur 'sochtends: De vrouw draagt een pyjama of een nachthemd, kiest echter juist in den laatsten tijd meer en meer het hemd, om dat ze dit (wanneer ze hierbij nog een kort ochtendjasje van flanel of eventueel een gebloemde waschbare zijden stof neemt), ook heel geschikt Inplaats van een peignoir heerlijk op het balcon in de zon of in den tuin, of in het rustige va- cantieoord kan dragen. De nieuwe nachthemden zijn heel een voudig. Natuurlijk lang en de eenige gar neering bestaat in een smal ceintuurtje op taillehoogte en een pas van solide kant met het oog op het wasschen. 9 uur 'sochtends: Mevrouw gaat naar het strand. Het bad- costuum met toebehooren is een onder werp, dat haar heel nauw aan het hart ligt, daar ze wat model en kleur betreft, haar persoonlijke smaak heelemaal kan uitleven. Nog veel belangrijker dan het badpak is de origineele pyjama; vaak wordt hierbij de fout gemaakt, van ontzettend overdreven creaties, waar bij van werkelijke elegance niet ge sproken kan worden. De moderne pyjama moet zoo eenvoudig mogelijk en daarbij toch origineel zijn, terwijl het badpak er beslist onder gedragen moet kunnen worden; mevrouw gaat n.l. graag heelemaal zonder bagage naar het strand. De beste oplossing voor dit ingewikkelde modeprobleem is een lange pantalon met bretels van 'n gebloemde, niet al te zware frottéstof. Een dergelijke frotté-pantalon staat altijd keurig en heeft bovendien nog het voordeel, in gevallen van nood als handdoek dienst te kunnen doen, waardoor de badmantel, die lastig mee te sjouwen ls, achterwege kan blijven. Verder kan too'n broek na het bad over het vochtige badpak gedragen worden. De frottéstof neemt het vocht onmiddellijk op en het bak zelf droogt dus heel snel. Van leelijke watervlekken, die bij zijden pyjama's al tijd zichtbaar blijven, is hier geen spoor te vinden. De groote strandhoed voltooid het élegante ensemble. 11 uur voormiddag: Stralende zon, zoodat 'n badpak gewenscht ls, waarin Je heerlijk kunt „verbranden". We hebben hier het laag uitgesneden zonnebad-pak" afgebeeld, waarbij het nadeel van de costuums uit 't vorige sei zoen, toen je precies kon aantoonen, tot waar het pak kwam, geheel is opgeheven. 1 uur: Het is tijd voor de lunch, in veel bad plaatsen is het mogelijk en ook gebruike lijk in pyjama aan tafel te gaan. doch verschillende dames prefereeren voor deze gelegenheid toch 'n eenvoudig japon- netje, dat van kleurechte shantung of De dame heeft een japon van „faille" aandit is een bijzonder soort soepele taffetas zijde; blauwe strepen tegen een beige ondergrond; het cape-manteltje, „mantelet" genaamd In dien tijd, is van fijne crème-kleurige Utrechtsche kant. Het tienjarig meisje naast haar, heeft een groen rokje aan met een geruiten band versierd; het jakje is met tressen en koordjes gegarneerd; uit de driekwart mouwen komt de witte blouse-mouw, die onder het jakje gedragen wordt, tevoorschijn; de schoen tjes zijn eveneens groen. G. V. de inhoud klokt, dan is het ei niet zuiver meer; een versch ei heeft een vasten in houd. Hoe een bedorven ei er uitziet in geopenden staat, behoef ik u hier niet te beschrijven, want dan werden al mijn dierbare lezeressen ziek! Melk die niet versch meer is, wordt zuur; een uiterst gemakkelijke aanwijzing! Karnemelk gaat vreemd ruiken en krijgt een bittere smaak. De beste manier om levensmiddelen goed te houden in zomer tijd is ze op een koele plaats te bewaren, b.v. in een kelder of in een provisiekast op de tocht. Giet over vleesch, dat een paar dagen bleef staan, als voorzorg wat azijn, dus niet wanneer het al een weinig bedorven is; dan moet het onverwijld wor den weggegooid. Melk kunt u nog betrek kelijk lang bewaren, wanneer u haar twee maal daags opkookt en in een bak met koud water bewaart. Sla in den zomertijd niet te veel eieren en boter tegelijk in. Boter wordt gauw sterk als het te warm is en dan kunt u er niet meer mee be ginnen Nog werd mij gevraagd om het patroon van een rond gehaakt tafelkleedje. Ik zag er juist een bij een vriendin en vroeg haar subiet om dat patroon aan mij af te staan. Het bestaat uit allerhande kleuren sportwol; te zamen 100 gram. Haar kleedje heft een middenlijn van 105 c.M.; zij sloot in deze ronding af met een halve vaste: en als zij een nieuwe ronding begon dan werkte zij 3, 4 of 5 kettingsteken, al naar het uitkwam, om het eerste stokje te ver vangen. Begin met in kleur A een ronding te maken van lossen of kettingsteken en werk daarin 8 vasten. Nu de 1ste toerin iedere vaste 2 stokjes; 2 de toer: 16 stokjes onderling door één kettingsteek geschei den; 3de toer: 31 dubb. stokjes onderling door één kettingsteek gescheiden; 4de toer 55 driedeelige stokjes gescheiden door 1 kettingsteek; 5de toer net zoo, maar in kleur B.; 6de toer: 27 kruisstokjes; voor het 1ste kruisstokje worden 3 kettingste ken, 1 dubbel stokje in het volgende gaatje, 6 kettingsteken, 1 stokje op het kruispunt en 2 kettingsteken gewerkt. Voor alle volgende kruisstokjes: 1 drie- deelig stokje in het volgende gaatje, waar bij echter slechts twee maal twee lussen worden afgewerkt, dan in het volgende gaatje 1 dubb. stokje, waarna de zes lus sen op de naald in vijf keer afgewerkt worden. Nu twee kettingsteken en 1 stokje in de beide bovenste lussen van het kruispunt; 7de toer: kleur C.: 2 driedeelige stokjes in ieder gaatje van de vorige toer, gescheiden door 1 kettingsteek; 8ste toer: Om iedere kettingsteek van den vorigen toer 1 driedeelig stokje, de stokjes steeds door 1 kettingsteek gescheiden; 9de toer kleur D. kruisstokjes als in den 6den toer doch' nu steeds 1 gaatje overslaan en door 3 kettingsteken gescheiden; 10e toer: om ieder gaatje 2 driedeelige stokjes en iedere stokjesgroep door 3 kettingste ken gescheiden; 11de toer kleur E om alle boogjes van kett.st. worden nu 3 drie deelige stokjes gewerkt, steeds door 3 kettingst. gescheiden; 12de toer kruisst.: door 3 kettingst. gescheiden. De kruis stokjes komen dan juist boven de ruimten tusschen 2 stokjesgroepen; de eerste steek wordt gewerkt in het laatste stokje van een groep en de 2de in het eerste stokje van de volgende groep; 13de toer: in ieder gaatje en op ieder stokje wordt nu 1 driedeelig stokje gewerkt; na leder stokje 1 kettingsteek; 14de toer: kleur F.: in ieder gaatje van den vorigen toer tel kens 1 kruisstokje. gevolgd door 1 ketting steek; 15de toer, kleur G.: als de 14de; 16de kleur H x 3 driedeelige stokjes naast elkaar; 1 kettingsteek, 1 steek overslaan X. Wat tusschen deze X X staat herhalen. 17de toer: boven iedere stokjesgroep van den vorigen toer wordt 1 kruisstokje ge werkt, gevolgd door 2 kett.steken; 18de toer kleur A.: 3 driedeelige stokjes boven ieder kruisstokje: na iedere groep 3 ket tingsteken; 19de toer: X 1 driedeelig stokje tusschen de 1ste en 2de steek, 1 kettingsteek en 1 dried, stokje tusschen de 2de en 3de steek van een groep; 3 ket tingsteken X. Wat tusschen X X staat herhalen; 20ste toer X Om de 3 kettingst. 2 dried, stokjes, 1 kettingsteek. 1 dried, stokje boven de enkele kett.steken, 1 kett.st. X; van X X herhalen; 21ste toer: zwart: boven de kettingsteek 2 driedeelige stokjes, afwisselend gescheiden door 1 of 2 kettingsteken. Op deze manier doorgaan tot het kleed groot genoeg is naar uw zin; dan het af werken met een groot picotrand van ket tingsteek-lussen, opgevuld met vasten en aan iedere punt een kleine kraal of zil veren balletje om het zwaar te doen af hangen. anders glibbert het kleed steeds van tafel af. POEDER EN SCHMINK OOK IN DE VOGELWERELD. Als zoo menig middeltje is ook schmink en poeder geen uitvinding van menschen. Moeder natuur heeft bij haar schoonste schepsels en dit zijn de vogels, van deze beide schoonheidsmiddelen 'n kwistig ge bruik gemaakt. Wie wel eens in de gele genheid geweest is, een duif, een reiger of een papegaai stevig in de veeren te grijpen, zal gemerkt hebben, dat zijn han den, wanneer hij den vogel losliet, over dekt waren door een meelachtig poeder. Bij sommige vogels komt deze poederlaag zoo dik voor, en dit is het geval vooral bij den zeldzamen Kagu in Noord-Caledonië, dat wanneer de vogel zijn reerenpak schudt, 't poeder er in een wolk afschuift Echter brengen weer niet alle vogels dit ï>oeder voort, de meeste hebben het maar zeer weinig, maar het meest hebben die vogels de poederlaag, die voorzien zijn van fijne, wollige veeren. In zulk een ge val wordt niet de geheele vederkiem door de vorming van veerharen in beslag geno men en de ruimte die overblijft, wordt ge vuld met een substantie die uiteenvalt in kruimeltjes van een duizenste milli meter dikte. Bij de ontplooiing van de vee ren stuiven deze korreltjs uit en bedek ken de veeren geheel. Bij sommge vogels is zelfs sprake van poederveeren, die ge heel belast zijn met poederproductie. In de meeste gevallen onderbreken deze poe derveeren de productie of heel kort of in het geheel niet meer. zoodat de vogel voortdurend door een poederlaag bedekt is. Welke taak heeft het poeder nu wel? In de eerste plaats is het een schoonheids middel. Aan aschgrauwe vogels verleent het een zeldzaam fijne glans en tint. En dan en dit is wel het voornaamste, ver vult het dezelfde taak als het vet van de wortelklieren. Het poeder neemt geen wa ter aan en zorgt er dus voor, dat de vo gels, die aan weer en wind blootstaan, niet doornat worden. Een merkwaardige waarschijnlijk door het ijzerrijke vet van de wortelküer geleverde ..schmink" ver leent aan den haardgiek zijn prachtige levendige roestkleur. Maar hierover is men het nog niet eens. De natuur heeft op haar beurt ook nog zeer vele „Fabrieks geheimen". toile de soie gemaakt is; een eenvoudig modelletje met een paar plooien en een breede ceintuur is het aardigst. De korte mouwtjes zijn deze zomer heel gewild. (Laatste schets van de bovenste rij). 3 uur 'smiddags: De vroege middaguren worden graag besteed voor een boot- of zeiltochtje en men draagt bij deze gelegenheden een witte rok, met een kort blauw jasje met smal ceintuurtje dat altijd aardig staat. Natuurlijk zien we deze jasjes ook in an dere kleuren, waarvan cerise, groen en zwavelgeel de meest gewilde zijn. (Afbeel ding I op de 2e rij). 5 uur 's middags: Het is tijd voor de thé-dansant: hier voor wil men graag een smaakvol flattee- rend toiletje hebben. Een bonte voile ls hiervoor wel heel snoezig: het halflange model is voor deze gelegenheid het ge schiktst, daar dit bovendien bij voorko mende gelegenheid ook 's avonds gedragen kan worden. Een klein parasolletje met dezelfde voile bespannen, staat hier snoe zig bij. 7 uur: De zon staat al laag: het is ook frlsscher geworden. Daarom vlug naar de tennis baan. De ervaring heeft geleerd dat het eenvoudigste hier het meest op zijn plaats j is. Een eenvoudig weinig klokkend jurkje, j zooals hier op de onderste rij is afgebeeld, zal bij 't tennissen ongetwijfeld het meest voldoen. 11 uur 'savonds: Nu het voornaamste; het avondtoilet. Het moet van de draagster, die men tot op dit oogenblik in uiterst eenvoudige toi letjes gezien heeft, plotseling een heel an dere verschijning maken en daarom wordt nog steeds de lange japon gekozen, waar aan vaak, door een eenvoudige bloemen- garneering op taillehoogte een elegante afwerking gegeven wordt. Kant, gaas en de moderne glimmende zijden stoffen zijn alle heel geschikt voor de zomersche avondtoiletten. (Laatste afb.) DE VEILIGHEIDSSPELD ALS SIERAAD Dergelijke harige jassen zijn natuurlijk uiterst eenvoudig, hebben breede revers, opgestikte zakken; zijn aan alle kanten doorgestikt en worden door middel van een ceintuur gesloten. Vroeger zag men deze modellen uitsluitend in 't wit; tegen woordig echter zien we harige jassen in alle mogelijke pasteltinten; ook komen ze voor in uitgesproken schelle tinten, zooals korenblauw, vuurrood en hard groen, die ook alle zeer voldoen. W. U. RECLAME. is niet iets alledaagsch. We kunnen deze beschouwen als een nieuwe modegril, die niettegenstaande ze pas nieuw is, al veel aanhangsters gevonden heeft. Zoo'n veiligheidsspeld, of ze nu van staal, zilver Een lezeres heeft, nog wel ni de schoon maak, stof, rook en ander vuil op het be hang gekregen en vraagt nu of daar nog iets tegen is te doen, omdat overnieuw be hangen zoo duur is en bovendien niet noodig want verschoten zijn de papieren muren niet. Havermeel is hier de redder in den nood! Neem 'n flanellen lap, strooi daar 't meel op, bind die lap om 'n bezem of stoffer met lange steel en wrijf hier mee het behang af. Het wor;]t door deze behandeling weer zoo goed ais nieuw! Een ander trouw klantje in deze rubriek maar een nog heel jonge huisvrouw heeft minder prettige ondervindingen met haar levensmiddelen op warme dagen op ge daan en vraagt of er voorzorgen kunnen worden genomen bij 't inslaan van vleesch visch, eieren enz. in dezen tijd. U moet het vleesch keuren, dat u ge bracht wordt. De kleur van vleesch en vet moet normaal zijn en de geur volkomen zuiver. Het mag kil en vochtig aanvoelen, doch niet kleverig zijn. Wanneer u twijfelt of het wel volkomen frisch ruikt, moet u het even inwrijven met een handvol zout, daarna afspoelen, met een schoonen doek afdrogen en het dan nogmaals aan alle kanten beruiken. Is er dan nog twijfel bij u, keur het dan gerust af, want het moet na zoo'n „zoutkuur" totaal zuiver wezen. Is dit het geval, begiet het dan tot besluit nog even met kokend water en be gin het daarna te braden. Versche visch is te herkennen aan: hel dere oogen, roode kieuwen, frissche reuk. hard en elastisch vleesch. Is de visch. niet zuiver dan zal b.v. het oog troebel en In gezonken zijn; bij den kop zal de huid geelachtige plekken vertoonen en wanneer u op de visch drukt, zal het merk van uw vinger in het vleesch blijven staan. Wees dan heel voorzichtig, want u kunt er zeker van zijn, dat die visch bedorven is en dus voor de consumptie ongeschikt. Eieren zijn te keuren op hun schaal. Deze moet glad, wat glimmend en min of meer doorschijnend zijn; bovendien kunt u zoo'n ei even voorzichtig schudden: als RECLAME. 9482

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13