Het gouden feest der Meisjes H.B.S. INTERNATIONALE ONTWAPENING ^Olympische Spelen 1932. 728te Jaargang DONDERDAG 16 JULI 1931 No. 21878 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening Pale! 1 Hul LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ïe mid-, tar. rtos PRIJS DER ADVERTENTIEN: 130 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen I waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van :id,.S brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week t. 0.13 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. fit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STEUN GEWENSCHT. Imogen wij U nog eens herinneren aan Vwenschelijkheid steun te verleenen, op lat onze Nederlandsche sportmenschen |3r Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw tentje bij en steunt het Comité, hetzij t het koopen van loten ad 1.2.50, die j ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij lor een gift, zonder aankoop van loten, J storten op ons gironummer 57055. Wij bieden U daartoe de gelegenheid op Iderstaand formulier: INSCHRIJVINGSBILJET. te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". ïlfMOndergeteekende wenscht bij te dragen de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 [oor een bedrag van gulden met levering van loten. zonder Saam: Woonplaats: doorhalen wat niet gewenscht wordt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL I Nieuwe inschrijving J N.V. Uitgeversmaatschappij „Ons Oegst geest", Deutzstraat 13, Oegstgeest. Dlrec- Teur. A. G. Timmermans, Oegstgeest. Pre- pldent-commissarisC. P. J. Paardekoo- Jer, Oegstgeest. Commissarissen: J. Th. Kort, Oegstgeest; B. J. van de Meene, Oegstgeest, en J. M. Pos, Oegstgeest. Maat schappelijk kapitaal f. 5000, waarvan ge plaatst f.4600 en gestort f.4200. (Ned. Etaatscrt. van 15 April 1931, Bijvoegsel Nr. |990i Wijzigingen Visscherij-Maatschappij „Alka", Mr. E. Rahusenstraat 2, Katwijk aan Zee. De ktatuten zijn gewijzigd. Wijziging handels haam thans: N.V. Visscherij Maatschappij Ulka" Naamlooze Vennootschap Handel en In- iustrie-Maatschappij Rhenania v.h. firma R. Schouten, Stationsstraat 52, Alphen d. Rijn, asphalteeren van en handel in getrokken ijzeren gaspijpen. Uittredende commissaris: L. C. Jongenburger, Alphen a d. Rijn, dd. 1 Januari 1931. Uittredend |Pres.-Commissaris: J. R. Schouten, Lei- ien, dd. 1 Jan. 1931. Nieuwe Directeur: J. 1. Schouten, Leiden. Nieuwe Commissaris: van Ingen. Van der Horst en Van der Bijl, Juliana- straat 80, Alphen a. d. Rijn, beurtveer. Sijvoeging handelsnaam: Motorpakschuit- jienst „Rijnstroom". DE KAAGWEEK EN DE TREINENLOOP. Van Vrijdag 17 Juli tot en met Dinsdag |21 Juli a.s. zullen de sneltreinen 1155 en 11181 AmsterdamLeiden aankomst 21.51 een 23.53 te Leiden te Warmond stoppen, Ivoor het opnemen en uitlaten van reizi- I gers. o Plannen voor een nieuw schoolgebouw. „Een prettige school, waar je veel goeds leert'! De feestrede door de directrice, mej. dra. J. L. van Hoorn gistermiddag ter gele genheid van het 50-jarig bestaan der H.B.S. voor Meisjes in den foyer der Stads- zaal uitgesproken, werd door een zeer talrijk aantal personen aangehoord. Onder hen bevonden zich de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders mr. A. F. L. M. Tepe. T. S. Goslinga en Augs. L. Reimeringer; de gemeentesecre taris, mr. dr. C. E. van Strijen; de heer H. A. Vriend, chef van de afdeeling onder wijs; dr. G. H. Coops, inspecteur bij het M.O.; de heer J. A. van Hamel, oud-wet houder van onderwijs en prof. dr. W. H. Keesom, voorzitter van de Plaatselijke Cie van Toezicht op het M. O. Rede van mr. Tepe. Na de luide toegejuichte rede van mej. van Hoorn, werd het woord gevoerd door den wethouder van onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe. Deze zegt, dat de Meisjes-H.B.S. een kind der gemeente is, d w. z. van de geheele burgerij. Zoo wil spr. namens die allen de gevoelens vertolken evenals een ouder dat zou doen bij een herdenkings feest van zijn kind. Dat kost spr. ook geen moeite, want het kind is in den loop der jaren een lieveling geworden, dat terecht aanspraak mag maken op de volle waar deering en sympathie. De H. B. S. heeft in de afgeloopen 50 jaar de gevolgen door staan van vele en velerlei wisselende stroo mingen. Eenerzijds dreigde de Scylla van het kortzichtig conservatisme, anderzijds de Charybdis van overdreven radicalisme en er is heel wat stuurmanskunst voor noodig geweest om het scheepje tusschen de klippen naar den veiligen haven te brengen. Dat dit gelukt is zonder eenige averij is te danken aan de gezonde men taliteit van hen, die geroepen waren om de school te besturen en zulks deden met volkomen eerbiediging en behoud van „das ewig weibliche". Het feit, dat het be houd en de gestage bloei der Meisjes- H, B. S. spr. zeer na aan het hart ligt, is een uitvloeisel van zijn oprechte overtui ging, dat deze school van grooten zegen voor onze stad is geweest en nog is. Het is te doen gebruikelijk, aldus spr., dat op een herdenkingsfeest geschenken worden aangeboden, waarvan de waarde eenerzijds verband houdt met den graad van bloedverwantschap en anderzijds met de intensiviteit van onze dankbaarheid. En het verdient aanbeveling bij de keuze van dat geschenk verband te leggen tusschen de wenschen van den jubilaris en de be hoeften. Het is, aldus spr., het gemeentebestuur door vele omstandigheden niet mogelijk u hier een bij uitstek passend geschenk aan te bieden in den vorm van een nieuw schoolgebouw of zelfs ook maar 'n positief plan daartoe. Maar wei geeft spr. de ver zekering, dat binnen afzienbaren tijd de Meisjes-H. B. S. nieuw zal worden gehuis vest en dat hij alles zal doen, wat in zijn vermogen ligt, om dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Spr. besluit met woorden van lof, dank en gelukwensch tot het corps leeraressen en leeraren en de directrice onder wier voortreffelijke leiding de liefde voor, het vertrouwen in en daar door de bloei van de school in belangrijke mate is toegenomen. Rede van dr. Coops. De inspecteur van het M. O., dr. G. H. Coops heeft uit de rede van de directrice vernomen, dat Leiden niet de eerste ge- Foto Bleuzé Een foto van de directrice, leeraressen, leeraren en het bestuur der schoolclub „Dispereert niet" tusschen de talrijke bloemstukken tijdens de receptie. meente in ons land is geweest, waar een Meisjes-H.B.S. tot stand kwam, maar hij stelt daartegenover, dat Leiden toch niet i het voorbeeld volgde van zoovele andere gemeentebesturen, die onder den drang j der finantieële moeilijkheden, de school ophieven. Hij hoopt, dat de toezegging van den wethouder spoedig in vervulling moge gaan en dat het gemeentebestuur nog vele jaren getuige moge zijn van den bloei dezer school. Het docentencorps en de oud-directrice wenscht hij eveneens van harte geluk met het heuglijk feit van heden. Hij hoopt, dat de herziening van de Middelbaar-Onderwijs-wet niet al te lang meer zal uitblijven en dat alsdan de gele genheid wordt geschapen om ook Middel bare Meisjes-scholen te subsidieeren. Met vreugde heeft spr. vernomen van de suc cessen in beide afdeelingen, hetgeen onge twijfeld te danken is aan den voortreffe- iijken geest onder het personeel, doch met nog meer blijdschap heeft hij uit den mond van de directrice gehoord, dat bij de opleiding der meisjes niet het zwaarte punt wordt gelegd op haar vorming voor wetenschappelijken arbeid. Spr. eindigt met zijn beste wenschen uit te spreken voor een zonnige toekomst en voor zulk gunstig weer als men voor feestviering j maar kan gebruiken. Rede van prof. Keesom. Prof. dr. H. W. Keesom, voorzitter van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs zegt in die kwa liteit niet te kunnen spreken over jaren lange ervaring, omdat de commissie in de huidige samenstelling nauwelijks een jaar bestaat. Maar wel heeft hij een eersten indruk gekregen en deze is onverdeeld gunstig. Het is hem herhaaldelijk opge vallen. welk een bijzonder hartelijke samenwerking er bestaat onder de docen ten. Maar ook in zijn hoedanigheid van Leidsch ingezetene weet spr., dat het onderwijs aan deze inrichting op hoog peil staat en dat er een buitengewoon prettige geest heerscht. Geen wonder dus, dat het aantal leerlingen gedurig toeneemt, In zijn kwaliteit van deskundige bij de eind examens heeft spr. gemerkt, dat de waarde van dat examen in het algemeen niet zoo hoog wordt aangeslagen als bijvoorbeeld 25 jaar geleden. Een werkgever stelt zich niet langer bij sollicitaties tevreden met het einddiploma H. B. S„ doch vraagt over legging van de cijferlijst. Spr. wil eindigen met den wensch, dat van het onderwijs aan de Leidsche Meis jes-H. B. S. een zoo goeden naam moge uitgaan, dat het einddiploma dier inrich ting vaste waarborgen biedt voor de ge schiktheid van de candidaten. Rede van mevr. KroesLigtcnberg. Mevrouw dr. Chr. KroesLigtenberg als woordvoerdster namens dertig oud-leera- ressen (waarvan de helft aanwezig) zegt aller vreugde over het feit, dat zij hier een deel van haar levenstaak hebben mogen vervullen, niet beter kan uitdruk ken dan in den vorm van een geldelijk geschenk onder portefeuille, waarvan de inhoud bestemd is voor de verfraaiing van de nieuwe leslokalen. Rede van mej. Zaayer. Mej. J. Zaayer brengt namens de oud leerlingen een. eere-saluut aan de aan wezige en thuisverblijvende oud-leerares- sen, die aan haar schooljeugd glans, rijk dom en diepte hebben gegeven en een stille hulde aan hen, die ons door den dood zijn ontvallen, in het bijzonder aan de lieve nagedachtenis van mej. Engelman, die zoo vurig had gehoopt dit jubileum te mogen beleven. Ongetwijfeld behoorde mej. Engel man tot een ouderen tijd, maar toch stond zij nooit afwijzend tegenover het nieuwe en was zij steeds bereid het op haar school in te voeren, ook al was dit dan misschien niet altijd met haar geheele hart. Haar opvolgster, mej. Numan heeft een bijzonder moeilijke periode meegemaakt. Zij zag het nieuwe, dat aanvankelijk zoo frisch en vol beloften leek, onsympathieke vormen gaan aannemen en heeft heel wat overwinningen op zichzelf moeten behalen om zich innerlijk niet tegen dat nieuwe te verzetten. Over het directoraat van mej. van Hoorn kan spr. het minst oordeelen, doch wel kan zij zeggen, dat deze heeft blijk gege ven den nieuwen tijd te begrijpen. Mej. Zaayer hoopt, dat de jeugd in het toekomstige nieuwe schoolgebouw een even rijken, zonnigen tijd mogen ondervinden als zij indertijd in „het oude hok" en wenscht mej. van Hoorn toe, dat eens de leerlingen met evenveel liefde aan haar zullen terugdenken als de oud-leerlingen aan mej. Engelmhn. Ook deze spreekster bood namens de oud-leerlingen een geldelyk cadeau aan met het verzoek dit te willen,bestemmen voor de inrichting der nieuwe school. Mej. Tineke Meyers, sprekende namens de tegenwoordige leer lingen, noemt de Meisjes-H.B.S. „een prettige school, waar je veel goeds leert" pn uit den wensch, dat de kinderen tot in het verre nageslacht de inrichting zullen bezoeken. Nadat een der jongste leerlinge- tjes mej. van Hoorn bloemen had aange boden, dankte deze voor de waardeerende toespraken en geschenken, waarna de receptie aanving. Te zes uur vereenigden de oud-leerlingen en genoodigden zich aan het feestdiner in „Zomerzorg", gevolgd door een avondfeest. Er heerschte een gezellige stemming, dank zij ook de uitnemende wijze waarop de directie van Zomerzorg ziche van haar taak gekweten had. Oude vriendschaps banden werden weer aangeknoopt, oude herinneringen opgehaald. Vandaag hebben in het schoolgebouw de reeds door ons aangekondigde tentoonstel lingen en opvoeringen plaats, terwijl de dag wordt besloten met een bal in de Stadsgehoorzaal. Morgen nemen de feestelijkheden een einde met een boottocht van docenten en leerlingen over de Kager- en Braassemer- meren. CONFEDERATION INTERNATIONALE DES ETUDIANTS. De Nederlandsche delegatie naar het Congres van de Conféciération Internatio nale des Etudiants dat van 8 tot 18 Augustus a.s. te Boekarest gehouden zal worden, is als volgt samengesteld: J. de Blieck, praeses van het L.S.C. leider der delegatie, jhr. J. de Ranitz Delft. J. G. de Beus Leiden, J. Posthumus Amsterdam en mej. N. Gorter Leiden (B.VJ3.V.) Aan deze delegatie zijn toegevoegd als substituut leden de heeren: H. A. van Beu- ningen Leiden, R. Regensburg, Leiden, F. Hoyer Amsterdam, J. Blankenaar Leiden, C. Croon Leiden. BINNENLAND. Oprichting van een nieuwe Katholieke Jeugdorganisatie in het bisdom Haarlem (Binnenland, 3e Blad). Conflict tusschen de gemeente Sleen en de regeering (Binnenland, 3e Blad). Vergadering van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). Drama op Ameland (Gemengd, 2e BI.). Het 23ste concours-hippique te Hoofd dorp; de voorkeuring van landelijke rij- vereenigingen en politieruiters (Sport, 3e Blad). Ingesteld is een commissie van onder zoek inzake den nood in de trawlvisscherij. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De nieuwe Duitsche verordeningen in zake de regeling van het geldverkeer na heropening der banken. Eenige ontspan ning .merkbaar (Buitenl., le Blad). Henderson en Stimson te Parijs aan het confereeren (Buitenl. en Tel., le Blad). Engeland noodigt de mogendheden uit tot een conferentie op 20 dezer te Londen (Buitenl. en Tel., le Blad). Chili kondigt een gedeeltelijk morato rium af (Tel., le Blad). Een Hongaarsche Oceaanvlucht is be gonnen (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Moeten vyij U nogmaals wijzen op den persoonlijken plicht van ieder Nederlander, man of vrouw, deel te nemen aan'het Petitionne ment? Neen toch, U teekent nog heden! Een paar goede voorbeelden mogen hier nog een plaats vinden: Op initiatief van het Nutsdepartement te Borger werd in het hotel Bieze aldaar een vergadering gehouden, waarop de beide pre dikanten en de besturen van de verschillende onderwijzersorgani saties, alsmede het bestuur der Landbouwvereeniging „Borger" waren uitgenoodigd, teneinde te komen tot een gemeenschappelijke actie inzake massale onderteekening van het door de Nederlandsche dagbladpers op touw gezette petitionnement voor internationale ontwapening. Besloten werd de handen ineen te slaan en door huis bezoek zooveel mogelijk handteekeningen te verzamelen. Dit voorbeeld van Borger is zeker waard nagevolgd te worden. Een dienstplichtige uit Ede meldt aan het „Volk", d.d. 14 Juli: Hedenmorgen heeft de commandant van het 22ste regiment infanterie een toespraak gehouden tot de dienstplichtigen van dat regiment, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van het teekenen van het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers. Het is te hopen, dat andere commandanten dit voorbeeld zullen volgen en dat maatregelen getroffen zullen worden om de duizenden handteekeningen der dienstplichtigen niet verloren te doen gaan. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam Adres: Naam Adres Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post ais drukwerk l'/i cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1