INTERNATIONALE ONTWAPENING 72'fe Jaargang ZATERDAG 11 JULI 1931 No. 21874 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1 pit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Olympische Spelen 1932. OFFICIEELE KENNISGEVING TER OVERPEINZING. EEN 60-JARIGE ECHTVEREENIGING. DE NIEUWE R.-K. KERK TE LISSE. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES vn rtfl eer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen „oV ótrMitscliappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle hm-p advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën aivS/.nH bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. UltSlUlieuu utj „nnrrtpn ju wpmo "volgens postrecht. Voor eventueele opzending vSwn 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 ..iTmoidmum aantal woorden van 30. GgLI nAetronhf \Tnn~r nrrnntr brieven van Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. steun gewenscht. Mneen wij U nog eens herinneren aan de wenschelijkheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? TKomt sportvrienden, draagt allen uw .tipntie bil en steunt het Comité, hetzij rtnnr het koopen van loten ad f.2.50, die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij Enr een gift, zonder aankoop van loten, S storten op ons gironummer 57055 TWO bieden U daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: inschrijvingsbiljet. In te zenden aan het bureau van het „Leldsch Dagblad". IOndergeteekende wenscht bij te dragen or de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 or een bedrag van gulden B met I levering van loten. I zonder Naam: 'oonplaats: doorhalen wat niet gewenscht wordt. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen fer openbare kennis, dat zij uit fluitend ten aanzien van den door de Ver- beniging „Het Volksgebouw" op 12, 13, 14, 15,16,17 en 19 Juli a.s. In het Volksgebouw tan de Heerengracht No. 34, alhier, te hou den bazaar, ontheffing hebben verleend |van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, geiden, 11 Juli 1931. 29 REIZEN. I Als iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen. Dus zeide reeds een ïheel oud rijmpje. We kunnen ons voor stellen, waaraan het zijn ontstaan te Banken heeft. Het stamt uit een tijd, toen fer ternauwernood van een verkeer ge- Isproken kon worden, gelijk wij dit nu *ennen. Toen er nog geen trein of tram, laat staan autobus of vliegtuig was. De Hiligeance, de trekschuit of eigen rijtuig Varen toen de middelen van vervoer. Men jon ook den geheelen weg te voet af teggen. Wanneer dan iemand uit dien tijd HET DIAMANTEN BRUIDSPAAR. Den 21sten Juli zullen onze stadgenooten Abraham Teljeur en Jansje de Vos hun 60-jarige echtvereeniging vieren. Beiden verheugen zich nog in een goede ge zondheid, zoodat wij verwachten mogen, dat hun diamanten huwelijksfeest een in waarheid heuglijken dag zal worden! De uitgebreide familie het echtpaar bezit ni. 6 kinderen, 31 kleinkinderen en 8 achterkleinkinderen alsmede de vele vrienden zullen zeker niet nalaten den jubilarissen hun welgemeende gelukwen- schen in het Tevelingshofje te komen aanbieden. De 82-jarige bruidegom, die gedurende 57 jaren bij de Koninklijke Begeer te Voorschoten werkzaam was, werd gedurende de 60 jaren van zijn huwelijk trouw terzijde gestaan door zijn thans 87-jarige echtgenoote. - Wij wenschen hen het allerbeste toe voor de komende feestdagen een verre reis gedaan had, wat had hij al te vertellen aan zijn toehoorders, welke het nog niet verder gebracht hadden dan de omgeving van de plaats hunner inwo ning! Voor fantasierijke menschen was dat een kostelijke tijd! Ze konden hun fantasie den vrijen loop laten. Er was niemand, die hun verhalen op den toest der waar heid kon onderzoeken. Hij had inderdaad veel te verhalen. Zelfs het geringste voor val, waaraan wij nu geen aandacht meer zouden schenken was belangrijk. Belang rijk ook om uitgeplozen te worden door de hoorders. Inmiddels is een andere tijd aangebroken. Het verkeer werd zoo verbeterd, dat men eerder van revolutie op dit terrein, zij het dan ook een vreedzame, dat van evo lutie kan spreken. Wie gaat nu niet op reis zou men kunnen vragen. Reizen is veel goedkooper geworden. De reisgelegen heid maakte den reiziger. Verkeersbureaux vergemakkelijken liet reizen. Er zijn reis- vereenigingen Er wordt collectief gespaard om ook collectief te kunnen reizen. Het is een tijd, waarin degenen, die nooit buiten de grenzen van het eigen land waren, hoe langer hoe zeldzamer worden. Nu is de reistijd weder aangebroken. Velen hebben hun reisplannen reeds kant en klaar. Ze scheppen er een bijzonder genoegen in om maanden van tevoren, gewapend met kaarten en reisgidsen, het doel van hun zomerreis te bepalen. Dat zijn ongetwijfeld de reislustigen, wien reis staf en reiszak wèl is toevertrouwd. Ze weten precies, waar ze wezen moeten, wat ze moeten gaan zien en waar ze moeten Foto W. Bleuzé. mor?0i?WjVan de nieuwe R-K. Kerk aan de Beekbrug alhier, welk imposant gebouw Sit i -vln verren afstand ontwaren kan, nadert haar voltooiing. Het fraaie e-gehêêl werd gebouwd volgens de plannen van den architect Jan LiiuS Den Haag en uitgevoerd door den aannemer W. P. de Vreede te Noord- vnit™M^n' ln }s met den bouw begonnen in Maart 1930 en zal knpi^mncJinin.September as- Den 2den October vindt de consecratie plaats. De peiDescniidermg van den kunstschilder Dunselman belooft een sieraadv voor dit 6choone kerkgebouw te worden, overnachten en met welke gelegenheden ze moeten reizen. Wie dan ook van reizen genieten mogen, deze lieden zeker het meest. Maar hoe dan ook, het is goed, wanneer een menschenkind in dit drukke leven eens van zich afschudden mag de dingen van het dagelijksche leven in eigen min of meer kleinen kring. Hoe vast toch kan een mensch gesnoerd zitten aan de dagelijksche gewoonten; den eigen kring met dezelfde menschen iederen dag; dezelfde besognes, die met doodende regelmatigheid telkens weer terugkeeren. Dat moet invloed uit oefenen ook op de geestelijke gesteldheid. De geest wordt beperkt in ervaring en uitzicht. Derhalve is het noodig, dat hij dit alles van zich afzetten kan, al is het maar voor korten tijd. Dat werkt ver- frisschend, zooals na een waritien stoffigen dag van excursie een frisch bad iemand weer fit maken kan. Wie met zulk een voornemen, om verfrischt te worden naar lichaam en geest, eigen woon verlaat om korten tijd elders te toeven, hij zal daarvan ontegenzeggelijk de groote voordeelen ge nieten. Zijn geest zal verfrischt worden; zijn geestelijke spankracht gesterkt; zijn geestelijk uitzicht verwijd. En we zouden vragen: wie heeft dat niet noodig? Ster ker nog: aan wien mag dezen nood niet als een eisch worden opgelegd. Immers het geestelijke is meer dan het stoffelijke. We zijn maar al te zeer geneigd op te gaan in de stoffelijke dingen. De man in zijn zaken, de vrouw in haar werk, in huis of daarbuiten. In negentig van de honderd gevallen heeft dit alles een zeer stoffelijken kant. Daar uit bestaat voor velen, en dat is inder daad funest, het leven: uit de stoffelijke dingen van al den dag en voor het idieele, het geestelijke, het hoogere is daarin zoo heei weinig plaats. Ofschoon met dank baarheid geconstateerd mag worden, dat in den laatsten tijd voor de idieele waarden allerwege meer belangstelling gekomen is. Dan, zoo op eenmaal uit te trekken uit die wereld, die bijna uit sluitend bepaalt bij den stoffelijken kant van het leven, om elders te zijn: nieuwe gezichten te zienvan rijke natuur schoonheid te genieten; frisschen indruk ken op te doen, hoe goed moet het dan wel wezenEn van hoe grooten invloed kan dat zijn op het leven, op de levens- en wereldbeschouwing. Wie zóó het reizen ziet, die heeft er de ware vreugde en de grootste winst van. We spreken van ons leven wel alsof het een reis is. En dat is het juist. Wie reist heeft geen blijvende plaats. Ook wij hebben hier bepeden geen blijvende plaats. We gaan verder van dag tot dag. We zijn passanten, die verder trekken, telkens weer. Waarheen? Wat is ons reisdoel? Het is ontzettend koud om te zeggen: naar het graf. Om geen hoogere bestemming te weten dan de groeve der verteering. We hebben toch ook een eeuwige bestem ming. Het is daarheen, dat we op reis zijn. Nu eischt iedere reis, dat we niet slechts het doel weten, maar ook zorgen, dat we zoo goed mogelijk reizen en dat we zorgen voor de reis alles in orde te hebben. Dat vraagt ook de levensreis naar de eeuwige bestemming. Ieder heeft die vraag te be antwoorden in den meest bevestigenden zin. Naar die bestemming reizen we allen. We zijn dus reisgenooten. „We veizen met elkander", dus luidt een oud gezang. Jam mer genoeg is het nog geen werkelijkheid wat daarop volgt: „We reizen hand in hand". Maar die mensch, die zijn leven hier op aarde beschouwt als een reis naar de eeuwigheid en daarna geduriglijk denkende zijn leven inricht, zal het beste leven heb ben. Want hij reist niet tevergeefs. Zijn reis draagt rijke vrucht WINKELWEEK HOOGEWOERD. De officieele opening. Het is zeker een aardige en van goed zakeninzicht getuigende gedachte van eenige winkeliers aan de Hoogewoerd ge weest. om ter gelegenheid van de restau ratie dezer straat, een feestelijke winkel- weck te organiseeren. Men kan het be grijpen, dat zij verheugd zijn, met de tot standgekomen verbetering en dat ieder een nu weer vrij en zonder stoornissen de étalages kan bezichtigen. Daarvan heeft men werkelijk veel werk gemaakt: het is een genot langs de ongeveer 90 winkels te wandelen en telkens blijft men geboeid staan v oor de smaakvolle uitstallingen. Daarbij geven de veie vlaggen en de eere poorten het geheel een vroolijk aspect! Als een bijzondere attractie is aan de Winkelweek verbonden een verloting: voor eiken aankoop van f. 0.50 verkrijgt de koo- per een bon, welke recht kan geven op een der vele prachtige prijzen w.o. 4 hoofdprijzen welke in twee panden zijn tentoongesteld. Dat zulks op hoogen prijs gesteld werd, bleek gisteravond reeds dadelijk op over tuigende wijze: het liep al storm! Trouwens: den ganschen avond heersch- te op de Hoogewoerd een ongekende drukte, vooral tijdens de opening. Tegen 7 uur formeerde zich een optocht, voorop het Winkelweekcomité onder voorzitter schap van den heer Trossel, die zich in hooge mate voor 't welslagen der Winkel week heeft beijverd. Medewerking ver leenden o.a. het muziekcorps van „Werk- man's Wilskracht" en ongeveer 500 kin deren uit de omliggende scholen. Op enthousiaste wijze zongen zij diverse liederen, o.a. het inslaande „Hoogewoerd Vooruit!" Hun wandeling langs de winkels trok groote belangstelling. Wij wenschen de winkeliers met hun initiatief geluk en spreken den wensch uit, dat de Winkelweek een succes moge worden! Nog zij vermeld, dat de bekendmaking van de uitslag der verloting zal plaats vinden op Maandagavond 20 Juli. De heer Kuperus schonk 125 liter limo nade voor de schoolkinderen, die aan de aubade deelnamen. Zij werden hierop in de scholen van het Gesticht „de Voorzie nigheid" onthaald. Als bijzonderheid ver melden wij de aanwezigheldl van een zeer geslaagde afbeelding van een toekomstig theehuis in de „Leidsche Hout", geheel vervaardigd van suikerwerk, die wij in een der étalages aantroffen. BINNENLAND. De heer A. Fokker afgetreden als tech nisch directeur van de Fokker Aircraft Corporation en de General Aviation Cor poration (Binnenland, 2de Blad). De vacantie-regeling van het winkel personeel; vragen aan den minister (Bin nenland, 2de Blad). Diefstal van een aangeteekenden brief met een waarde van f. 4850 te Dordrecht (Gemengd, 2de Blad). Doodclijk motor-ongeluk bij Woerden (Gemengd, 2de Blad). Te Gendt, bij Nijmegen, zijn vier wonin gen afgebrand (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Engeland heeft de uitnoodigingen voor een deskundigen-conferentie verzonden. (Buitenl. 1ste Blad). Zuid-Slavië weigert het Hoover-voorstel te aanvaarden (Buitenland, 1ste Blad). Luther's besprekingen te Parijs (Bui tenland, 1ste Blad). Noorwegen verklaart Oost-Groenland tot Noorsch gebied (Buitenl., 1ste Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer L. J. Stikkel (Den Haag); candidaats-examen Ned. letteren de heer K. A. Heeroma (Zwolle); candi daats-examen wis- en natuurkunde letter B de heer W. C. Martin (Den Haag)doc toraal examen klassieke letteren de heei H. A. v. d. Ven (Herwen Gld.)doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. M. Tjeenk Willink (Bilthoven) en de heer H. Beucker Adreae (Leeuwarden); candidaats-exa men rechtsgeleerdheid mej. A. W. van Nes (Apeldoorn) en de heeren C. A. de Meijere (Deventer), D. W. Detmeijer (Scheveningen) en J. A. v. Dijk (Leiden.) CHR. H. B. S. Toegelaten tot de 3e klasse van de Chr. H. B. S.: J. J. Timmers, W. J. v. d. Vliet. Tot de 4e klasse: A. Keyser. Hebt U reeds geteekend? Ieder, die nog niet deel heeft genomen aan het Petitionnement, doe dit nog heden. Stel in een zoo alles overheerschen- de materie als de Internationale Ontwa pening is, niet uit tot morgen, wat gij heden kunt doen! Getuigt mede met gansch ons volk, onverschillig van welke richting of politieke kleur, voor het be houd van den vrede. Laat ook uw stem klinken in het anti-oorlogskoor. Zendt ons het formulier ingevuld ten spoedigste toe! Hoezeer de beweging wordt gewaardeerd, bewijst het volgende: De overheid te Arnhem steunt de bewe ging door de lijsten ter inteekening te leggen in het Gouvernementsgebouw en het Stadhuis. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam- Adres:-{ Naam:- Adres Naam: Adres: Naam Adres: Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post ais drukwerk Vis cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1