f Scherts In Schets. INTERNATIONALE ONTWAPENING 72ste Jaargang VRIJDAG 10 JULI 1931 No. 21873 Olympische Spelen 1932. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: er regej voor advertentlên uit Lelden en plaatsen «JKTteclTaopen 'an ons Blad gevestigd zijn. Voor alle o^rtere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên hll vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Elf een maximum aantal woorden van 30. 'i pp Sn volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brierai 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen aaff EERSTE BLAD. steun gewenscht. Mncen wij U nog eens herinneren aan ■Mrenscheliikheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw .tain tie bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad f.2.50 die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij Snor een gift. zonder aankoop van loten, toïorten op ons gironummer 51055. Wij bieden U daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: f inschrijvingsbiljet. in tp zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". ndergeteekende wenscht bij te dragen de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van (ruiden met zonder Naam: Woonplaats: levering van loten. b doorhalen wat niet gewenscht wordt. teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Ds. j. wuite. Een treffende plechtigheid. ider zeer groote belangstelling is :ermiddag op de begraafplaats „Rhijn- 1" het stoffelijk overschot ter aarde ld van ds. J. Wuite, vroeger Doops- nd predikant hier ter stede, die dezer en in den ouderdom van 57 jaar te Haarlem overleed. |oBehalve vele ambtgenooten, leden van Kerkeraad en gemeente, vrienden en be iden, zagen wij o.m. op den dooden- er prof. Apeldoorn uit Amsterdam, irzitter van de Algemeene Doopsge- de Sociëteit; ds. G. Wuite uit Den Haag ajs vertegenwoordiger van de commissie voor het Doopsgez. Weekblad „De Zon- dkgsbode"; ds. S. H. N. Gorter uit Rotter dam. voorzitter van de Doopsgezinde dikantenvereeniging; ds. Hilwerda uit [olwerd als voorzitter van de Friesche lopsgezinde Sociëteit en ds. Koster uit ierenveen als voorzitter van den ring :krum van Doopsgezinde Gemeenten. Nadat de met tallooze bloemstukken erdekte kist met het stoffelijk over schot in de koepelkamer van het ontvang- aebouw was opgebaard, werd het eerst net woord gevoerd door prof. Apeldoorn uit Amsterdam, die zeide, dat hier een #Boord van eerbiedigen dank op zijn plaats is. Want de doode was niet alleen bekend en bemind in de gemeente, welke hij diende met de stille kracht van zijn per soonlijkheid. maar in veel wijderen kring. Binnen het bestek van de Sociëteit heeft zijn lijden veel mededoogen ondervonden; de tijding van zijn heengaan velen smar telijk getroffen. Al heeft spr. ds. Wuite niet heel dikwijls gesproken, toch heeft hij hem zeer goed gekend door de kracht van persoonlijkheid, welke van hem uit- ■ng. Ds. Wuite was geen man, die met rijn gaven schitterde om de eenvoudige reden, dat hij dit niet wilde. Maar toch 'erd hij door zeer velen gewaardeerd en leeft hij door zijn fijne persoonlijkheid ®™t en invloed uitgeoefend. Ook op litterair en wetenschappelijk gebied heeft hij zich bewogen. Zoo be- erksteWgde hij de vertaling van een eoekundig boek over de ethiek, zooals deze blijkt uit de werken van Shakespeare opr. kent ook het milieu, waaruit de over- Kaene stamde; hij heeft wijlen zijn vader 8» ïfl gewaardeerd en trof in den zoon h» L kenmerkende eigenschappen van Bescheidenheid, eenvoud en vroomheid jFf, ais bij den vader. Het is deze vroom- spr-> welke hem heeft geleid ?S? het aardsche lijden en door het gan- |fhj 'even. Hij voelde zich steeds in de °e..van zijn trouwen Vader. Door zijn jen yertr°uwen heeft hij alle raadse- nir, V,a,n ,"et menschelijk leven overwon nen' ,r rouwen wij. aldus eindigde spr., hoede° tllans zpn ziel toe aan Gods Namens de commissie voor „De Zon- aagsbode" sprak vervolgens ds. G. Wuite TT? Huag, die de vele moeilijkheden schetste welke aan de redactie van dit verbonden zijn. De vele stroomingen gens-tr<5omingen in het kerkelijk kimlt V®reis<;hten een groote stuurmans- «SÏÏLl n 'eS eF niet Steeds een felle rSS „tocï waren er verraderlijke de ?et noodiS maakten, dat hithe'°og hi het zeil hield en net roer geklemd in de vaste hand. Zóó heeft ds. Wuite inderdaad het scheepje bestuurd. En als de bemanning wegliep, dan deed hij alles alleen. Dan tooverde hij ons weer artikelen voor, die regelrecht voortkwamen uit de onuitputtelijke schatkamer van zijn fijnen geest. Op deze wijze heeft hij, zooals hij het zelf eens heeft uitgedrukt, het weekblad gemaakt „tot een dienend orgaan van de Doopsge zinde Broederschap". Uit de hooge opvat ting van die taak sprak zijn warme liefde tot de dingen van het Koninkrijk Gods. Voor dat alles bracht spr. hem hartelijk dank. Daarnaast wil hij bij de baar van zijn jeugdvriend en wapenbroeder ook gaarne een persoonlijk woord spreken. „Sempre idem" (altijd dezelfde), dat kan van dezen man worden getuigd. Van zijn jeugd af is hij begiftigd geweest met vele talenten; was hij bescheiden, oot moedig, oprecht, zachtmoedig en trouw tot in den dood. Dit is geen lofspraak, maar waarheid. Spr .kan hem het beste vergelijken bij „een schat in aarden va ten." Zijn zwak lichaam heeft hem be lemmerd in de Broederschap de plaats in te nemen, welke hij verdiende, doch door diezelfde broosheid is de schat des te blinkender geworden. Een trouwhartig mensch verdient een trouwhartig woord. Onze Nederlandsche taal kent er vele. Een van de mooiste is „houden van". Welnu, Jan Wuite, aldus spr., wij houden van u en die wij zijn velen. Namens die allen dankte spr. God voor wat Hij hun in den ontslapene heeft gegeven en beval zijn ziel in de hoede van Hem in Wien de dierbare doode heeft ge loofd in hart en ziel. Tenslotte richtte spr. woorden van troost tot de nabestaan den. Namens de Friesche Doopsgezinde So ciëteit dankte de voorzitter, ds. Hilwerda voor het kostelijke zaad, dat ds. Wuite, ook middels het Weekblad, in tal van Friesche harten heeft gezaaid. Ds. Koster uit Heerenveen bracht na mens den ring Akkrum een laatsten groet aan den overledene, die zich ook in het Noorden des lands vele vrienden heeft verworven en wiens aandenken ook daar in dankbare herinnering zal blijven. Nadat het gemeenteiid, de heer Struik, nog een kort afscheidswoord had gespro ken, dankte een zwager van den overle dene namens de familie voor de groote belangstelling en de laatste eer. Daarna had in allen eenvoud de ter aardebestelling plaats, waarna ds. Bonga andermaal dankte voor de belangstelling. Hiermede was deze treffende plechtig heid afgeloopen. H B S. VOOR MEISJES. Toelatingsexamens. H. A. Boutmy, A. Bronger. A. J. van Eek, B. M. Elout, H. G. Filippo, N. Franssen, H. Groenhoff, A. v. Hamersveld. C. M. Has- pers, D. Huurman, B. B. v. Iperen. W. Jan sen, B. D. de Jong. C. Ch. de Jong, E. A. Kerpestein. D. A. v. d. Kloes, G. M. Küjn, W. N. M. Kooiman. M. v. d. Kraats, M. A. Krantz. G. Kristensen, E. J. Landaal L. P. M. Maclaine Pont, H. Modderman, H. W. Monsma. D. P. Munk, W. A. Nelissen, C. Nijholt, H. Ch. Persant Snoep, C. Pierrot, C. Rademaker, Ch. J. v. Rossem, M. Seret, I. G. Taconis, C. E. Tegelaar, M. H. Tiele- man, M. A. Timmers, C. J. v. d. Veen, W. Verkoren, A. v. d. Weide, W. Wiggers, W. A. M, A. v ,d. Worm, D. Wijtenburg. T. v. Koolbergen, M. Blanken. W. A. van Royen, A. OpdenCamp. Voor de Ilde klasse: C. Ch. J. Kettenis, E. Bronger. J. Louwerse. Voor niA: R. van Ditmar. Voor IV B: N. Würtz. Voor IV A C. van Emmerick. Voor V A: H. S. Goester. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de gedeelte (prak tijk) nijverheidsonderwijs van de akte N VIII. leerares Koken en Voedingsleer, Mej. E. F. Lommen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen Firma B. de Kier, Nieuwe-Rijn 45, Lei den, het uitoefenen van den boek- en daaraan verwanten handel in den meest uitgebreiden zin. Bovengenoemde handels zaak is d.d. 1 October 1930 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma B. de Kier (Beperkende Be palingen). Venn.: B. de Kier, Leiden en J. de Kier, Leiden. Coöp. Verbruiksvereeniging „Helpt El kander" G. A„ Voorstraat 4949a, Kat wijk. De statuten zijn gewijzigd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bijkantoren werd. in den loop der maand Juqi op spaarbankboekjes inge legd f. 130.378.61, en terugbet. f. 92.868.97. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 37.509.64. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 126, Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 2.800 en afgeschre ven nominaal f. 1.500. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 1.300. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. E. J. SCHOO t Midden in zijn arbeid, gisteravond te omstreeks zes uur, is de heer E. J. Schoo, hoofd van den centralen dienst van het Gemeentelijk Gas- en Electriciteitsbedrijf hier ter stede door een beroerte getroffen en weinige oogenblikken later overleden. Vanzelfsprekend veroorzaakte het bericht van zijn plotseling verscheiden onder het personeel een groote consternatie. Onmid dellijk werden door den Eerste-Hulpdienst en dr. Poortman pogingen aangewend om de levensgeesten te doen terugkeeren het heeft helaas niet meer mogen baten. In de kracht van zijn leven, in den leef tijd van slechts 43 jaar is deze voortreffe lijke ambtenaar en echtgenoot uit zijn werkkring en gezin weggerukt. Een voortreffelijk ambtenaar...., dat was hij inderdaad! Nauwgezet en ijverig als hij was in de vervulling van zijn eigen plichten, eischte hij dat ook van zijn ondergeschikten, bij wie hij om zijn strikte rechtvaardigheid en groote humaniteit uitermate bemind was. Het personeel zag in den heer Schoo lang niet alleen een chef, maar bovenal een ouderen vriend, die in voor- en tegenspoed hartelijk met hen medeleefde en daarvan eiken dag opnieuw op ondubbelzinnige wijze blijk gaf. Door de uitgebreidheid van zijn werk kring, kwam hij in aanraking met talloos vele stadgenooten en menigmaal hebben wij uit hun mond woorden van groote waardeering vernomen over de ongemeen prettige samenwerking met den heer Schoo. Ook wij bewaren aan zijn welwillende persoonlijkheid de vriendelijkste herinne ringen. Toen voor en tijdens de groote Electrl- citeitstentoonsteliing het vorige jaar van zijn werkkring het uiterste werd gevraagd, hebben wij hem eens opgezocht in de receptiekamer der Stadszaal. Hij zat tot over de ooren in het werk; de exposanten maakten queue voor zijn deur, maar niet temin was hij onmiddellijk bereid ons te ontvangen en diende hij ons op de hem eigen rustige wijze van voorlichting, alsof hij niets anders te doen had dan een beetje met ons praten. En diezelfde be minnelijke welwillendheid betoonde hij tegenover iedereen, die met hem in aan raking kwam en zijn advies vroeg. Bekwaam ambtenaar, humaan chef en hoogstaand mensch zal zijn heen gaan door het gansche personeel der Lichtfabrieken van hoog tot laag diep wor den betreurd. Hij ruste in Vrede Egbert Jan Schoo werd 11 April 1888 te Haarlem geboren; hij bezocht de H. B.S. aldaar en was van 15 November 1906 tot 1 Januari 1912 als klerk-opzichter werk zaam bij de gasfabriek te Beverwijk. Ver volgens was hij tot 1 December 1916 boek houder der gasfabriek te Tiel, waar hij ge- ruimen tijd den directeur verving, waarbij hem zijn technische, administratieve en organisatorische kennis uitstekend te pas kwam. Op 1 December 1916 werd hij in den rang van adjunct-hoofdinspecteur be noemd bij de afdeeling gasdistributie hier ter stede. Een halfjaar later stond hij aan het hoofd dier afdeeling. Kort daarna ging hij over naar den commerciëelen dienst. Met ingang van 1 Januari 1918 werd hij benoemd tot chef van den centralen dienst welke functie hij het laatst in den rang van referendaris tot aan zijn overwach- ten dood heeft bekleed. ORGEL-RESTAURATIEFONDS PIETERSKERK. De heer Mens meldt ons dat hij voor het orgel-restauratiefonds der Pieterskerk deze week een gift ontving van f. 300 van iemand die onbekend wenschte te blijven. Dit instrument dat door z'n zeer goede klank-kwaliteiten een staal van oud- Nederlandsche orgelbouwkunst genoemd kan worden ('n feit dat door autoriteiten als Dr. Johan Wagenaar en Prof. Alb. Schweitzer volmondig erkend wordt) heeft 'n herstelling dringend noodig. Dit bewijs van belangstelling in muzi kale cultuur mag 'n verblijdend feit ge noemd worden. EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Geslaagd voor afdeeling B de dames: Ch. H. den Blaauwen, H. M. M. Hartgers en K. C. Klokkemeyer (Woubruggei en de heeren J. F. Abelman, J. H. van Bockel, J. E. Boeke. P. Bos, J. A. Buys (Voorscho ten), Choufour, L. J. van Duyn (Katwijk), J. E. Eeckelaert, J. H Eilders, C. T. Fon tein, G. A. Beerman -(Wassenaar), W. N. Broekhuizen, A. M. Koolhaas, H. J. de Koster. P. C. Kraan (Oegstgeest), H. v. d. Laan (Voorschoten), J. van Hellemond (Noordwijk). R. Hesselink, H. P. P. van der Horst. F. A. A. N. Janssens. G. M. Lam- brechts, J. Nix, D. J. M. van Norden. C. van Oven. L. Lyklema, J. Montfoort, J. van Nes (Noordwijk), J. de Roo, J. W. Rijnders, W. A. H. de Wit (Den Haag), J. W. Heringa H. A. Jansen, G. J. ter Poorten, J. A. Voormolen, G. F. Wilmink, H. Treffers, J. M. Verhoog, W. C. A. J. van der Wilde en P. J. van der Zanden. Afgewezen 14. Onder de namen van de voor het toelatingsexamen Gymnasium 1ste klasse geslaagde leerlingen komt voor die van M. K. H. Ors. Dit moet zijn M. K. H. Vos. DEN PALM WEGDRAGEN. Namens het Bestuur van de Studen ten Sociëteit „Minerva" alhier, is door den heer Herm. v. d. Kloot Meijburg, Architect te 's-Gravenhage, aan den heer H. Kors- wagen Nzn. Aannemer alhier, onderhands opgedragen, het verbouwen van die Socië teit. Tengevolge van een verkeerde ma noeuvre van een voor haar rijdenden on bekend gebleven wielrijder is gisteravond omstreeks halfzeven de 15-jarige D. B. op den Hooge-Rijndijk met haar fiets ge vallen, waarbij zij het ongeluk had een been te breken. De E. H D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. BINNENLAND. De administratieve organisatie der Zuiderzee-gronden; advies der Unie van Waterschapsbonden aan den minister. (Binnenland, 2e Blad). De jaarvergadering van den Bond van Chr. P. T. T.-personeel. (Binnenland, 2e Blad). Brand in de Van Musschenbroekstraat te Den Haag. (Gemengd, 2e Blad). Bij Markelo is een autobus met 16 passa giers over den kop geslagen; 7 personen zijn gewond. (Gemengd, 2e Blad). De inschrijvingen voor de Kaagweek. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Bezoek van Stimson aan Rome, bezoek van Luther aan Londen en Parijs. (Buiten land. Ie Blad). De Pruisische Landdag verwerpt het voorstel tot ontbinding. (Buitenl. Ie Blad). Mussolini verbiedt, dat fascisten lid zijn der Katholieke Actie. (Buitenl. Ie Blad). Ernstige dynamietontploffing in Chili. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Opnieuw7 brand ter Parijsche tentoon stelling. (Tel. Ie Blad). Stel Uw onderteekening van het Petitionnement niet langer uit! In het voorjaar van 1932 komt de Ont wapeningsconferentie te Genève bijeen. Die conferentie beteekent een gewichtig keerpunt in de geschiedenis tenminste wanneer zij slaagt. Maar zij moet slagen, want anders valt de wereld terug in den ergsten en gevaarlijksten bewapenlngs- strijd, waarvan oorlog het einde is. De spreuk: „Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog" is sinds 1914 wel geheel losgelaten; het devies is thans: „Wie den vrede wil, bereide zich ten vrede". Om dit echter te bereiken moet gewerkt wor den „van binnen uit". De volkeren moe ten getuigen van hun wil, dat de oorlog niet langer is een instrument, dat in een beschaafde maatschappij thuis behoort. Niet het bruut geweld regeere de wereld. De jongste wereldoorlog heeft het menschdom toch voldoende geleerd, wat de oorlog is? Wie heeft die ailerschrikke- lijkste vernieling van menschenlevens en goederen niet gezien op de oorlogsfilms, gelezen uit boeken als Rémarque's „lm Westen nichts Neues"? En dat zijn nog maar schetsen der werkelijkheid, die niet halen bij de waarheid Voor ieder volk, groot of klein, is een groote taak weggelegd vóór de conferen tie bijeenkomt, die over het wel en wee der gansche wereld zal beschikken. Daar over zijn alle groote leiders het eens: Henderson, Briand, Curtius, jhr. Loudon en alle anderen. Op ieder volk rust de verplichting het zijne te doen voor het welslagen van deze conferentie. Laat Nederland ook doen, wat het doen kan, opdat nimmer het verwijt ons land kan treffen: „Ja, maar gij hebt ook niets ge daan, gij hebt in deze belangrijke uren alles over Uw kant doen gaan". Getuigt allen van Uw wil, den vrede te handhaven, van Uw wil den oorlog uit te bannen. Teekent nog heden het Petitionnement, zoo gij dit nog verzuimde. Stel niet lan ger uit! van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam- Adres- Naam Adres Naam Adres Naam Adres Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen!

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1