OVERZICHT KAASMARKTEN. UIT DE OMSTREKEN. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Rijksmerk Leidsche lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 29 Juni Oudewater 85 121 128 f f 135 f 42 f 41 f 44 f f f f— f— f 30 Juni Bodegraven 435 517 403 t— I— f44 f43 f46 f46 f45 f48 f— f— f 1 Juli Woerden 524 484 405 f— f— f39 f44 f44 145 f46 f45 f47 f— f— f 2 Juli Gouda 411 434 332 f f f f 44 f 44 f 50 f 46s f 46 f 50 f f f 3 Juli Leiden 142 164 125 f44 f43 f47 f— f— f— f— f— f— 148 f46 f46 (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 30 Juni4 Juli 1930. BIOSCOOPBRAND. Vrijdag Is in een stad in Wolhynie tij dens een bioscoopvoorstelling brand in de cabine uitgebroken, waardoor een paniek onder de toeschouwers ontstond. Vele be zoekers sprongen uit de ramen, zoodat vele gewond werden. Vijf personen moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. De operateur beging zelfmoord. Hij liet een brief achter, waarin hij zich zelf beschul digt, dat hij door zijn onachtzaamheid den brand had veroorzaakt. o BEDOUINEN-OVERVAL Or MAROKKAANSCH DORP. In den nacht van Donderdag op Vrijdag deed een bende van 60 tot een niet onder worpen stam behoorende Bedoulnen een overval op een onder Fransch protectoraat staand dorp in het zuiden van Marokko. Toen de Bedouinen het dorp binnen dron gen en trachtten het te plunderen, stuit ten zij op hevig verzet. Veertig hunner werden tijdens het vuurgevecht, dat ont stond gedood. Veertien slaagden erin te vluchten. Van de dorpelingen werden 5 ingezetenen, waaronder het opperhoofd, gedood. DE RAMP VAN DE ST. PH1UBERT. De minister van Koopvaardij, de Chap- pedelaine, heeft medegedeeld, dat door de regeering tegen een leder, die voor de ramp van de „St. Phillbert" mede aanspra kelijk is, strenge maatregelen zullen wor den genomen. Volgens zijn meening treft de eigenaren van het schip groote schuld, daar zij een dergelijke boot, onvoldoende bemand en met een kapitein die niet voor zijn taak berekend was, in slecht weer hebben laten vertrekken. Zij zullen gerech telijk worden vervolgd. EEN INBREKER DOODGESCHOTEN. Toen een man te Recklinghausen trachtte de geldlade van een restaurant te plunderen werd hij door de vrouw van den restaurateur gestoord. Op haar hulpge roep kwamen haar 21-jarige zoon en haar dochter toesnellen. Voor de deur loste de zoon een schot op den hard wegfietsenden dief. Hij werd zoo ongelukkig getroffen dat hij op slag dood bleef. De gedoode is een 28-jarige Zwitser. o NA DE TERECHTSTELLING VAN KÜRTEN. De Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken heeft de noodige maatregelen getroffen voor de verdeeling van het be drag van 15.000 mark dat voor de arrestatie van den moordenaar van Dusseldorf was uitgeloofd. Besloten werd een bedrag van 6000 mark uit te keeren aan de weduwe van Kürten, die de politie had medege deeld waar en wanneer zij Kurten zou vin den. 1500 mark krijgt mejuffrouw Schulte. een van de slachtoffers van Kürten, die er met het leven van af is gekomen en die aan de politie waardevolle inlichtingen had verstrekt, een andere vrouw krijgt 1200 mark, terwijl de rest in bedragen van 2000' mark en 1000 mark verdeeld wordt, onder twaalf andere personen, waaronder zich drie mannen bevinden. o MOORD OP EEN OUDE VROUW. In de Moritzstrasse in het Zuiden van Berlijn kreeg Zaterdagmiddag een be daagde weduwe bezoek van haar 22-jarlge neef, die geld vroeg. Toen de vrouw wei gerde hem dit te geven, haalde de jonge man een revolver uit zijn zak en vuurde daarmede eenige schoten op zijn tante af. die zoo ernstig werd gewond, dat ze na eenige oogenblikken overleed. De moorde naar is voortvluchtig. VLOOTMANOEUVRES AFGEBROKEN. De „Daily Telegraph" meldt dat de manoeuvres van een deel der Britsche Middellandsche Zee-vloot aan de golf van Patras bij Griekenland zijn afgebroken wegens de buitengewone hitte, nadat drie Engelsche matrozen tengevolge van de hitte waren overleden en velen door de hitte ernstig ongesteld waren geworden. o VALSCIIE MUNTERS IN ANTWERPEN. De Brusselsche politie heeft een persoon gearresteerd, die valsche bankbiljetten van 100 francs uitgaf. De man weigerde eenige inlichtingen te geven en wist zelfs zijn indentiteitskaart te vernietigen. Toch kwam de politie te weten, dat de gearresteerde in Antwerpen woonde bij een Nederlandsche vrouw, met name R. v. d. H. Toen de politie een inval' deed in het huis dezer vrouw, hield deze zich, alsof zij van niets wist, maar bij de huiszoeking werd volledig materiaal gevonden, dat ge diend had voor de vervaardiging der val sche biljetten. Er lag bovendien nog een pakje van „eigen fabrikaat" voor het oprapen. De Nederlandsche, alsmede een Poolsche die mede in het huis aanwezig was. wer den in hechtenis genomen. Laatstge noemde werd echter spoedig in vrijheid gesteld, daar zij niet in de valsche mun- terij betrokken bleek. (Msbde) o ONWEDER BOVEN BERLIJN. Gisternamiddag heeft een buitenge woon hevig onweer boven Berlijn en omge ving gewoed. De brandweer moest ongeveer 100 malen uitrukken voor hulpverleening bij onder- geloopen huizen. Op het Adolf Scheidt- plein te Tempelhof is tengevolge van blik seminslag een ernstige brand ontstaan in een dakkoepel. Twee personen zijn door den bliksem gedood, een vrouw zwaar gewond. CYCLOON IN FRANKRIJK. In de streek van Le Bugue tot Les Eysies (Frankrijk) heeft een cycloon gewoed waardoor in het geheele gebied boomen werden ontworteld en het gewas werd ver nield. Tusschen Canpagne en Le Begue is geen blad meer aan boomen, staat geen wijnstok meer overeind en is de geheele oogst verwoest. De straten van Le Bugue zijn onbegaanbaar door het ongehoopte slijk. Meer dan 7000 gezinnen zijn door de ramp geruïneerd. KOTTER GEZONKEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat Zaterdag op de Amur in de omgeving van Cha- barowski een Russische vischkotter is ge zonken. Vijf personen verdronken. Zeven andere opvarenden zijn door twee stoom schepen opgepikt. o COMMUNISTEN ACTIE TE VINCENNES. Zaterdagavond tegen halftien werd ge constateerd, dat de electriciteits-voorzie- ning in de verblijven der Indo-Chlneezen achter den tempel van Angkor op de Koloniale Tentoonstelling te Vincennes niet functioneerde. De politie werd ge waarschuwd evenals de bevoegde autori teiten. De stroomvoorziening kon weldra zonder eenige moeilijijkheid hersteld wor den Bij het onderzoek werden communisti sche pamfletten in de Annamietische taal gevonden, die gedurende het donker in de verblijven waren neergeleegdl. De daders zijn nog niet opgespoord. Incidenten heb ben er niet plaats gehad bij deze gebeurte nis, die overigens onopgemerkt bleef ERNSTIGE RAMP BIJ EEN VLIEGFEEST. Vele slachtoffers. Gistermiddag heeft op het Fransche vliegterrein Hirston, dicht bij de Belgi sche grens nabij de Ardennen een ernstig ongeluk plaats gehad. Tijdens een vlieg- feest. terwijl alle belangstelling der toe schouwers, die in dichte menigte om het vliegterrein stonden, geheel in beslag werd genomen door het kunstvliegen van een aantal luchtacrobaten, werd deze plotse ling gebroken door een ander vliegtuig, dat passagiers-rondvluchten maakte en dat met een aantal personen aan boord zou opstijgen. Het toestel was echter blijkbaar te zwaar belast, het tJxide eenige malen over het veld en plotseling, op een moment, dat de piloot vol gas gaf, draaide het om zijn eigen as en suisde met groote snel heid in de menigte toeschouwers. Vijf personen werden op slag gedood en 10 andere personen ernstig gewond. Een aantal gewonden werd in levensgevaar lijken toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Het vliegfeest werd terstond afge broken. KRING „DUINLAND". De schietwedstrijden door den Kring „Duinland' waarbij zijn aangesloten de Burgerwachten van Valkenburg, Voorscho ten, Oegstgeest, Wassenaar, Katwijk cn Rijnsburg, zijn een week vervroegd en zullen plaats hebben op Dinsdag 28 Juli n.m. 2,45 op de Rijksschietbanen te Katwijk a. d. Rijn. o BENTHUIZEN. Een prachtig Schoolreisje. Door de kinderen der heide scholen werd het jaarlijksche schoolreisje gemaakt, dit maal naar Gelre's schoone hoofdstad, met als toegift nog een tochtje naar Berg en Dal, en een sprongetje over de grens naar DuitschlandHoe is hiervan, ondanks egnige vermoeidheid, ook door de geleiders, ge noten! De ongekende schoone panorama's, zal niemand vergeten. Hier sprak de natuur een sprake, welke menschelijke gedachten kan opheffen tot den Schepper! Zoo klom en daalde de zon en noopte de tijd tot terugkeeren. Het westen werd met het snelle verkeer spoedig weer bereikt. En vroolijk zingend, gezeten op de auto.s deed de jeugd, begroet door de wachtende ouders weer haar blijde intocht in onze gemeente. De droeve morgen was profetie geweest van een heerlijken zonnigen dag. Dank aan allen, die meewerkten om kindeven cn ouders dezen goeden dag te bereiden! Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, d. van Pieter Ver meulen en Jannetje Slootweg. De heer J v. d. Eijk, tlie gekozen was tot raadslid heeft voor die benoeming (hoewel eerst aangenomen) thans bedankt. In zijn plaats is gekozen verklaard de heer W. Mets. o HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 9 Jul. a.s. des namiddags te 2 uur. De volgende punten zullen aan de orde worden gesteld. Ontslag en benoeming van onderwijzend personeel: voorstel tot voorziening in de vacature van gemcente-verloskunde te Schiphol: benoeming Van leden van de plaatselijke schoolcommissie; aanwijzing boekhoudkundige voor het nazien van de rekeningen; voorstel tot wijziging van de verordening op de keuring van waren; onderzoek geloofsbrieven van de nieuw- gekozen raadsleden, voorstel tot vaststel ling van een bebouwingsvoorschrift voor Schiphol, voorstel tot onbewoonbaarver klaring van een woning te Nieuw-Vennep; id. verlenging van het erfpachtscontract betreffende de langs de Raadhuislaan ge legen tuintjes; aanvragen voorschotten in zake de landarbeiderswet, adres R.K. kerk bestuur in zake aanschaffing van nieuwe leermiddelen; vaststelling vergoedingen in verband met art. 101 der lader onderwijs wet; wijzigingen begrooting 1931, supple- toire begrootingen voor 1929 en af- en over schrijvingen dienst 1930; goedkeuring reke ning burgerlijk armbestuur dienst 1930; voorloopige vaststelling gemeenterekening en die der bedrijven over 1930. Kon inginnef eesten. Op verschillende plaatsen in Haarlemmer meer zijn de oranjeverenigingen druk in weer met het organiseeren van feesten ter herdenking van den verjaardag van H M. de Koningin voor Nieuw-Vennep en Vijf huizen is reeds een voorloopig programma samengesteld en als datum voor de feest viering vastgesteld resp. 27 en 31 Augustus. Ook Hoofddorp. Rijk, Schiphol, Aalsmeer- derdijk, Abbenes enz. zullen dit jaar wel niet achterblijven om met een flink pro gramma voor den dag te komen. Bijna verdronken. Zaterdag geraakte een 6-jarig meisje in een langs den Hoofdweg gelegen sloot. Toen het kind uit het water werd gehaald bleek het reeds in bewusteloozen toestand te verkeeren. Gelukkig keerde het bewust zijn spoedig terug en kon de ontboden geneesheer constateeren, dat de toestand van de kleine bevredigend was. Overplaatsing. De heer A. Kroes, hoofd van de openbare lagere school no. 6 te Abbenes alhier, heeft een verzoek ingediend om in gelijke betrekking te worden overgeplaatst naar schooi 7 aan den Bennebroekerweg hoek Aalsmoerderweg, alwaar op 1 December a.s. door de ontslagaanvrage van den heer S. Veldman de betrekking van hoofd der school vacant zal komen. Aanrijding. Zaterdagavond kwam op den Stoterweg een wielrijder in aanrijding met een pas- seerende vrachtauto, waardoor eerstgenoem de kwam te vallen en een vrij ernstige beenkneuzing opliep. Hoewel men elkander van het gebeurde de schuld gaf en onder het oog bracht verkeerd of niet voldoende te hebben uitgeweken, was de vrachtauto bestuurder toch zoo wellevend om den wielrijder in zijn wagen te helpen en te brengen naar zijne woning, alwaar genees kundige hulp werd ingeroepen. Op de voordracht. Voor de benoeming van een gemeente- verloskundige in het dorp Schiphol, wordt voorgedragen mej. H. van 't Hof alhier. Tot onderwijzeres aan de R.K. St. Josephschool B. te Hoofddorp (hoofd de heer P. Heilker) is benoemd mej. E. J. C. v. d. Bosch te Haarlem en tot onder wijzer aan de bijz school te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Dengerink) de heer C. Tromp de Vries te Harderwijk. HILLEGOM. Trekhonden-keuring. Bij de keuring van trekhonden zijn 10 dieren aangeboden. Hiervan werden 9 als trekhond goedgekeurd, terwijl er 1 afge wezen werd. Het aantal trekhonden wordt regelmatig kleiner. Schuurbehandeling. Door ir. K. Volkersz Rijkstuinbouwcon- sulent te Lisse, is een lezing met licht beelden gehouden in de zaal der Coop. Veilingvereeniging alhier. De heer Meskers voorzitter van het veilingbestuur leidde den spreker over het belangrijke onder werp in. De spreker behandelde de schuur behandeling van tulpen en hyacinten. Zijn doel was een inzicht te geven van den bouw en de ontwikkeling van bol tot plant en bloem omdat dit inzicht bij velen der beoefenaren van het vak ontbreekt. Veel dank is het vak verschuldigd aan prof. Blaauw te Wageningen, die zijn studie wijdt aan dit onderwerp. Het gesproken woord werd met vele prachtige lichtbeelden toegelicht. Naast de verwarming tot op verschillen de graden en gedurende verschillende tijden, zoowel van dé tulpen als van de hyacinthen, werd ook gesproken over het remmen van de ontwikkeling der bloem in de bol door lage temperaturen. Hier van verwachtte spr. een groote verande ring in de toekomst met het oog op export naar de warme landen. Behalve voor het werk van prof Blaauw verzocht ir. Vol kersz om aandacht en steun voor de uit breiding der bloembollenschool te Lisse, waar een schuur wordt gebouwd. Daarin zal de verwarming en de afkoeling der bloembollen door de leerlingen worden toegepast. De lezing op den prachtigen zomeravond werd door velen met volle aandacht ge volgd. Een hartelijk applaus en woorden van dank. door den voorzitter gesproken, vielen den spreker teri deel. Openlucht-demonstratie Turnsport. De Chr. Gymnasti'ekver. „Jahn" heeft Zaterdagavond een demonstratie in de openlucht gegeven. Omstreeks zes uur ver trokken de turnsters en turners, ruim 200 tezamen, uit het gebouwtje „Patrimo nium". met de Hillegomsche Harmonie- kapel en eenige extra tamboers uit Lei den voorop, via de Van der Endelaan naar het terrein van „Hillinen" achter de Zweminrichting. Daar wapperden de vlag gen en daar woei een frisch windje waar door het heerlijk weer was voor de turners. Leden van Eerste Hulp bij Ongelukken waren aanwezig op het terrein, onder meer ook de eere-voorzitter ds. Mulder. Onder leiding van den directeur der heeren-afdeeling werden verschillende massale oefeningen uitgevoerd, terwijl de Harmonie met haar muziek het rythme aangaf. De dansen der turnsters waren zeer mooi en een succesnummer. Deze stonden onder leiding van de directrice der dames- afdeeling. Het pfogramma. dat uit verscheidene oefeningen bestond, werd afgewisseld met demonstraties van de Leidsche turners van D.V.V. Zij werkten heel goed, en heb ben met de Harmonie veel bijgedragen aan het welslagen van deze openlucht- uitvoering. Velen hebben bij mooi weer genoten van de demonstratie door groote en kleine turners en turnsters. Mej. J. Hijkema, alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Oude Wetering. KATWITK. Loop der bevolking. Vertrokken: M. H. Hogenwoning naar Leiden, Havenstraat 23 - J. Chr. Waterreus naar Oegstgeest, De Kempenaerstraat 14 J. Noort naar Soest, Kolonieweg 5 W. van Duyn naar Noordwijk, P. Heinstr. 24. Gevestigd: J. Taffijn en gezin van Lei den. Morschweg 176b. thans Varkevisser- straat 311 G. Sirach van Leiden, Oos terstraat 6a, thans „De Branding" C. Zuijderduin en gezin van Amsterdam, KI. Beerstr. 20. thans Tramstr. 61 E. W. J. Sauerland en gezin, van Haarl.liede, woon schip, thans woonschip Overrijn Chr. C. Corts en gezin, van Wassenaar, Backers- haegenlaan 6. thans v. Wassen.kade 57 I. Gallo van Leiden, Molenstraat 18, thans Voorstraat 37a J. A. Susan en gezin van Leiden. Molenstraat 18, thans Voor straat 37a G. v. Schetsen van Voor schoten, Rijndijk 34, thans Duinoord 16 L. Noort van Apeldoorn. Tuinmanslaan 24, thans Valkenb.weg 18 J. Been van Am sterdam, Prinsengracht 434, thans Zeeweg 14 P. Been, van idem, thans 3de Vuur baakspad 4 J. Been van idem, thans Ccmmand.laan 4 C. Breider van Oegst geest, Wllhelminapark 14, thans J. Toorop- straat 10 C. van Vliet van Hilligersberg, Julianalaan 9b, thans Zeehospitium J. G. Zandbergen van Rijnsburg. Oegstgees- terweg 56, thans Kerkstraat 16. KATWITK AAN ZEE Verkeersstremming. Op den Sluisweg is van een groote vrachtauto, volbeladen met netten, een wiel afgeloopen. De wagen kantelde daar door om en versperde den weg. Het ver keer moest door de politie worden omge leid ,tot de wagen weer aan den kant van den weg stond. o LISSE. Ned. Herv. Kerk. Door de Ned. Herv. Kerk alhier is beroe pen, ds. G. Tichelaar, te Groningen. De nieuwe R.K. Kerk. De beschildering van den grooten koepel der nieuwe R.K. Kerk bij de Beekbrug alhier is ougedragen aan den Kunstschil der Kees Dunselman. De Staatscourant bevat de Statuten van den Bond van Werkgevers in het Bloembollenbedrijf alhier. NOORDEN. Alhier overleed plotseling de heer W. de Jong Jz. gedurende 28 jaar kerkvoogd der Herv. Gemeente alhier, en lid van de gemeenteraad van Wilnis. o OEGSTGEEST. EERSTE STEENLEGGING 2de NED.-HERV. KERK. Door mej. H. E. Drost. Zaterdagmiddag vond aan den Warmon- derweg voor de kerkelijke gemeente van Oegstgeest, een gewichtige gebeurtenis plaats. Tegen 4 uur had zich op het bouw terrein een groote menigte belangstellen den verzameld, om getuige te zijn van de eerste steenlegging van de tweede Ned.- Herv. Kerk. Met het bestuur en de leden der Veree- niging voor den kerkbouw, merkten wij o.a. op ds. A. J. Ruys em.-predikant dezer gemeente, de beide wethouders der Burg. Gemeente, de heeren H. W. Rubenkamp en N. Zandbergen, als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, (de burgemees ter had bericht van verhindering gezon den), de heer en mevr. v. d. Endt als ver tegenwoordigers van het Zendingsbureau. Allereerst liet het muziekgezelschap „Sangka Madali" van leerlingen der Zen dingsschool zich hooren door het spelen van koraalmuziek onder leiding van den heer Hupkens, waarna de Chr. zangver. ..Debora" onder leiding van den heer P. de Rook het „Lof der Godheid" zong. Mu ziek en zang gaven aan deze plechtige ure ongetwijfeld een ernstige wijding. Hierna betrad ds. T. J. Jansen Schoon hoven het, van gewapend beton opgerichte voetstuk van den toren, tot 't uitspreken zijner rede. Als voorzitter van de Vereen, tot den bouw eener tweede Kerk der Ned-Herv. Gemeente v. Oegstgeest riep spr. den aan wezigen een hartelijk welkom toe. in 't bijzonder het dag. best. der gemeente Oegstgeest. vertegenwoordigd door de wet houders Rubenkamp en Zandbergen: en vervolgens tot de leden van den kerke- raad en de kerkvoogdij dezer gemeente, den nadruk leggende op den grooten dankbaar ontvangen steun van den kerke- raad; tot ds. A. J. Ruys, oud-predikant der gemeente; tot den heer en mevr. Van der Endt. die als vertegenwoordigers van het Directorium van het Zendingsbureau aan wezig waren; tot den heer Jantzen als ar chitect; den heer Mulder, aannemer; den heer Fledderus. dag. opzichter en allen die met hen aan den bouw deelnemfen. In 't bijzonder dankte de predikant het mu ziekcorps der Zendingsschool „Sangka Madali" en de zangvereeniging „Debora" voor hun medewerking. Spr. gaf daarna uiting aan den diep gevoelden dank welke het bestuur der Vereeniging vervult nu. 6'/i jaar nadat het eerste teeken werd gezien, reeds den eersten steen kan wor den gelegd. (Zooals bij velen bekend, is in Januari 1925 in een der collectezakjes in den kerkdienst 'n gouden tiengulden stuk gevonden waarbij was vermeld„voor de tweede kerk".) Wij hebben daaruit geconstateerd dat hier niet alleen een menschelijke kracht aan 't werk was, en mogen dan ook vpl- mondig zeggen: ..Soli Deo Gloria" (Gode alleen zij d'Eer). „Het is een wonder in onz' oogen. Wij zien het, maar doorgronden 't niet. Dan vraagt spr. verder: Wat is ons uit zicht dezen dag? Zullen wij tevreden en een weinig trots zijn als de kerk er straks zal staan en als het een mooie kerk zal wezen, zal dan ons doel bereikt zijn? Wij weten dat dit niet zoo is. Het doel moet hooger wezen. De kerk moet niet alleen een doel zijn, maar ook een middel tot het geestelijk Godsgebouw, de ware kerk van Christus die leven is. waar Christus in de harten het nieuwe leven wekt Die kerk heeft een andere draagkracht noodig dan de 165 palen, die zijn ingeheid. Het is de kerk. gegrondvest in Zijn bloed zooals de Apos tel zegt. Daarom zal er ook in den gevel steen staan: Niemand kan een ander fun dament leggen dan hetgeen gelegd is, het welk is Jezus Christus (1 Cor. 3 11). Verder gaande zegt spr.: Men zou kun nen vragen: Hoe durft ge het aan in dezen tijd van verwereldlijking en afval uw kerk te gaan bouwen? Spr. antwoordt: Een kerk en een Christendom dat zich zelf ten val helpt, staat ongetwijfeld zwak, Maar daar is een ander Christendom dat dienen wil en helpen en zich geven; dat het Evangelie niet begrijpt als een leus, maar als een kracht. Wij zouden in deze, zich uitbreidende gemeente, iets van dat Christendom wil len verwerkelijken. Dat moest het doel van dezen kerkbouw zijn. Maar dan stelt die bouw ons zware eischen. De kerk moet de gemeente bouwen zooals Paulus zegt n.l.: Gods gebouw zijt gij! Het bestuur heeft gezocht naar een naam voor de kerk waarin deze gedachte van de levende kerk, die als een centrum van kracht in de wereld staat, wordt uitgedrukt. Het wilde dat nog, temeer omdat deze kerk zal worden gebouwd aan den rand van het groote Zendingshuis. Toen heeft het bestuur ten slotte ge dacht aan den Heiden Apostel die de Zendingsman was bij uitnemendheid; die het Evangelie als een kracht Gods heeft begrepen en zelf den drager van die kracht was; die niets voor zich zelf, maar een wereld heeft gewonnen voor zijn gekruisigde Heer en Heiland. Het bestuur der vereeniging zou wenschen dat de tweede kerk der Ned -Herv. Gem. van Oegstgeest voortaan zal heeten: „de Pauluskerk". Gekomen aan het eind van zijn indruk wekkende rede deelde ds. Jansen Schoon hoven mede dat in de laatste vergadering van de kerkbouwvereeniging was besloten de eerste steenlegging in handen te stel len van mej. H. E. Drost en noodigde haar daarom uit deze daad voor de gemeente te willen verrichten. Alvorens hiertoe over te gaan, verklaar de mej. H. E. Drost dit te willen doen met den wensch en bede dat deze bouw moge strekken tot eer van God en tot uitbrei ding van Zijn Koninkrijk. Diep onder den indruk volgden de aan wezigen daarna de eerste steenlegging, welke werd verricht met een zilveren trof fel, waarop aan de eene zijde is gegra veerd de datum en naam en de andere zijde het voorfront van de „Pauluskerk". Na afloop daarvan overhandigde de aannemer, de heer W. Mulder dezen trof fel aan mej. Drost, als een herinnering aan dit plechtig gebeuren. Door mevr. Van Riessen werd haar een bloemstuk aangeboden. In een opengehouden vak onder den toren heeft ds. T. J. Jansen Schoonhoven een voor dit feit vervaardigde oorkonde, in looden buis, ingemetseld. Op de plaats van de steenlegging zal een gevelsteen worden aangebracht waarop voorkomen de woorden: De eerste steen van deze kerk werd ge legd den 4en Juli 1931, door mej. H. E. Drost en waaronder de woorden van 1 Corinthe 3 IX. Ter bevestiging van dit treffend gebeu ren zongen de aanwezigen Psalm 89 1, waarna ds. T. J. Jansen Schoonhoven voorging in dankgebed. De zangvereeni ging „Debora" zong daarna „Boven de Sterren" en de muziek speelde nog enkele koralen. Na afloop dezer plechtigheid werd de gelegenheid opengesteld daadwerkelijk mede te werken aan den kerkbouw door het metselen van een steen. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik. De opbrengst daarvan bedroeg de som van f. 359.67'/s. De heer A. v. Schie alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het onderwijzers examen, afgenomen door de Staatscom missie. o SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier is in de 2e helft der maand Juni als onbestelbaar terugontvangen de volgende brief: Hanse Matusche, Mainz. o VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Overleden: C. Spierenburg-v. Egmond, 70 jaar. De heer H. Mulder neemt ontslag. De lieer H. Mulder, veldwachter alhier, heeft tegen 1 September ontslag gevraagd uit zijn functie. Op 7 April 1902 werd hij benoemd tot buitengewoon gemeente veldwachter te Sassenheim en met ingang van 15 Mei 1907 tot gemeente veldwachter alhier Met 1 September heeft hij hier dus ruim 24 jaar dienst gedaan en is al dien tijd trouw op zijn post geweest. Dat hij dan nog maar vele jaren van zijn rust moge genieten. De opbrengst van de collecte voor noodlijdende kerken en personen bracht f. 16.75 op. o VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Overleden: J. J. van Haaster, 6 jaar. Ondertrouwd: R. van den Hoek, 23 jaar en G. Ch. M. van den Bos, 21 jaar. Getrouwd: W. L. van Brecht en G. Kooyman. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. H. P. J. Ingenhoes van Schaik, Veurscheweg 31b, van Den Haag: E v. Norden. Papelaan 84e, van Utrecht; M van der Hoeven en gezin. Veursche weg 126, van Veur; S. Luinenburg en echtgenoote. Wijngaardenlaan 24, van N.O.I Vertrokken: J. Langenberg en echtgen. nar Oegstgeest; A. C. van ter Tooien naar 's Gravenhage; W. L. van Brecht en echt genoote naar Veur; J. P. Meijer en echr- genoote naar Woubrugge. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6