AGENDA. BUITENLAND. VISSCKERIJ-BERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Heden. Leger des Hells, Hooigracht, Bazaar, 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Leger des Heils, Hooigracht, Bazar 2 u. 30—5 uur en 7 uur 30—10 uur 30 nam. Nederl. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur nam. Katwijk aan Zee: Zeesteeg dr. v. Dijk (Nieuw Beierland) 8 uur nam. Rijnsburg (zaal Verbree)Verg. Koopliedenver. „Wederzijdsch belang", 71/» uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Politiespionne 77". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „3 dagen liefde." 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Marokko". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken, wordt van Maandag 6 Juli tot en met Zondag 12 Juli a s. waargeno men door apotheek W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, telefoon 594. HET VLIEGVELD VAN ROTTERDAM EN DEN HAAG. De Rotterdamsche leden van den Raad van Beheer. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor om van Rotterdamsche zijde als leden van den Raad van Beheer aan te wijzen de heeren mr. A. de Jong en A B. de Zeeuw en als plaatsvervangende leden de heeren F. L. D. Nivard en L. de Groot. Met betrekking tot de onteigening van terreinen deelen B. en W. den Raad mede, dat het in het voornemen ligt om de ont eigening ten name van 's-Gravenhage te doen geschieden, zoodat de gemeente Rotterdam daarmede geen directe be moeiing zal hebben. o HET CONFLICT IN DE BINNENSCHEEPVAART. De commissie uit de Scheepvaart en den handel heeft Zaterdag op verzoek van de schippersbonden een bespreking met ver tegenwoordigers der schippers gehouden. De bestuurders der schippersbonden zetten in deze conferentie hun standpunt ten aanzien van het invoeren van een beurtregeling uiteen; men wilde door het tot stand brengen van een werkverdeeling de economische moeilijkheden der schip pers verlichten en beweerde misstanden van de zijde der scheepvrachters te doen verdwijnen. Van den kant van den handel werd een locale beurtregeling voor Amsterdam al leen onaanvaardbaar geacht, o.a. omdat een beurtbevrachting, welke krachtens haar wezen alle concurrentie zal buiten sluiten. noodzakelijk tot vrachtverhooging zal leiden en daarmede Amsterdam in een ongunstiger conditie dan andere havens zou brengen, waar de bevrachting van schepen en de bepaling van vracht prijzen en condities vrij plaats kan vinden. Een bemiddelingsvoorstel om een pari taire commissie uit de organisaties van handel, scheepvaart, scheepbevrachters en schippers in het leven te roepen, teneinde de beweerde misstanden in het bevrach tingswezen te onderzoeken en middelen te beramen om deze, indien aanwezig, uit den weg te ruimen, werd door de verte genwoordigers van handel, scheepvaart en scheepsbevrachters gedaan. Van schippers zijde werd dit voorstel tot mogelijke op lossing van het conflict, van de handge wezen. Daarna ging de conferentie zonder resultaat bereikt te hebben uiteen. o SPOORWEGPERSONEEL. Conferentie tusschen directie en personeelsraad. In de jongste conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den personeehaad heeft de directie, naar aanleiding van door de vakbonden aange voerde bezwaren tegen de regeling inzake de afvloeiing van arbeiders-remmer in verband met de invoering van de Kunze- Knorr- rem, toegezegd, dat zij deze be doelde regelingen nog eens zal nagaan en nader overwegen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek deelde de directie mede. bereid te zijn de diensttijden voor de wagenvoer ders bij de electrische tractie en de ben- zlne-tractie voor beide groepen op 108 uren per twee-wekelijksch tijdvak te stellen. Inzake het houden van examens voor machinist besliste de directie, dat zij in zooverre aan het verlangen wil tegemoet komen, dat in plaats van 27 pCt. voortaan 33 pCt. van het aantal leerlingen machi nist-ondermachinist mogen zijn Ongeveer 160 leerlingen-machinist zullen van c.eze verbetering proflteeren. Omtrent het weder in dienst nemen van vroeger afgekeurd personeel verklaarde tie directie zich bereid, een zoodanige rege ling te treffen, dat eenmaal afgekeurd personeel opnieuw in dienst zal kunnen kernen op een loon gelijk aan het verschil tusschen het pensioen en het voorheen ge noten salaris. Zij is bereid, een voorstel tot de noodige wetswijziging te doen en even tueel gegadigden in afwachting van be doelde wetswijziging op arbeidscontract in dienst te nemen na volledige goedkeuring van den betrokkene. Mgr. NOLENS ONGESTELD. Blijkens een bericht in de „Msbde" is de Minister van Staat, mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens ongesteld. Vooral sinds zijn reis naar Genève, en de werkzaamheden ter arbeldsconferentie aldaar, zoo schrijft het blad. is mr. Nolens zeer ernstig ver moeid en moet voorloopig volstrekt rust houden. VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. Beelaerts van Blokland is met verlof naar het buitenland vertrokken. Na een langdurige ziekte overleed te Tilburg de heer Ed. van Spaendonck, oudste firmant der wollenstoffenfabrieken firma André van Spaendonck en Zn. Vrijdag en Zaterdag heeft de burge meester van Breda mr W G A. van Sonsbeeck, zijn koperen ambtsjubileum gevierd onder belangstelling van de ge- heele bevolking. Te Bad Nauheim is plotseling over leden de heer M. J. W. J. Bijleveld, direc teur van de Gistfabriek te Schiedam, zus terbedrijf van de Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft. Het retourvllegtuig P H-A G R.. be stuurder Wiersma, dat 26 Juni van Batavia vertrok, is Zaterdagmiddag 2.50 uur te Schiphol gearriveerd. Zaterdag heeft de K. L. M geopend een luchtlijn Rotterdam-Haamstede (Zee land I, die alleen Zaterdags en Maandags in gebruik komt. Waar men anders 7 uur over doet, wordt nu afgelegd in ruim een kwartier. o UIT NED OOST-INDIE. ACHT TOKOs AFGEBRAND. BIMA, 5 Juli (Aneta). Op Soembawa- Besar zijn 8 toko's afgebrand. De schade bedraagt f. 60.000. -o JAPANSCH BEZOEK. BATAVIA, 4 Juli (Aneta). De als oplei dingsschepen dienstdoende Japansche kruisers Izums en Yacumo zullen van II Juli tot 14 Juli a.s. een bezoek brengen aan Tandjong Friok. De totale beman ning bestaat uit 1538 man DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog geen beslissing over het Hoover- voorstcl. Zaterdag zijn te Parijs de Fransch Amerikaansche besprekingen voortgezet. Zij duurden tot 1 uur 's nachts. Het volgende offlcieele communiqué werd uitgegeven: In den loop der besprekingen hebben de Fransche, onderhandelaars den Ame- rlkaanschen minister van Financiën, Mel lon en den ambassadeur Edge den tekst overhandigd van het Zaterdag door den ministerraad uitgewerkte „conceptver drag". De tekst zal in den nacht met de daarin tijdens de gemeenschappelijke be sprekingen aangebrachte wijzigingen wor den doorgezonden aan Washington. De regeering der Vereenigde Staten zal Maandagmorgen mededeelen of zij dezen tekstva nhet voorstel van Hoover. De de- tekst van het voorstel van Hoover. De de finitieve beslissing zal dan nog den zelf den dag kunnen worden genomen. Maan dagmiddag om drie uur zal een nieuwe bijeenkomst plaats hebben. De Amerikaansche staatssecretaris voor Financiën Mellon, is gisteren in gezel schap van den Amerikaanschen ambassa deur te Parijs. Edge, naar Normandië vertrokken, waar hij den dag doorbracht op het landgoed van een vriend. Briand had een uitnoodiging den dag op Cocherel door te brengen aangenomen. De onderhandelaars zullen heden weer te Parijs terugkeeren. waar, naar ver wacht wordt dan in den middag de laat ste besprekingen zullen plaats hebben. Ook Hoover heeft gisteren toch nog vacantie genomen en heeft den dag in Virginia doorgebracht. Het nieuwe verdrag kan in twee afdee- llngen worden gesplitst: 1. De kwesties welke alleen tusschen Amerika en Frankrijk geregeld kunnen worden; 2. De kwesties waarbij de Vereenigde Staten slechts indirect geïnteresseerd zijn en waarvoor de goedkeuring der signa- tuurstaten van het Youngplan noodig is. Tot de eerste afdeeling behoort aller eerst de kwestie der terugbetaling van het aan Duitschland te verstrekken crediet. Terwijl Amerika oorspronkelijk 25 jaren had voorgesteld en Frankrijk 5 jaren is men tot een compromis gekomen waar bij het crediet wordt verleend voor 12 jaren Een tweede geschilpunt werd gevorma door de kwestie der steunverleening aan andere Midden Europeesche Staten. In deze aangelegenheid is in zooverre over eenstemming bereikt dat een gemeen schappelijke centrale kassa de behoeftige landen leeningen zal garandeeren, waar van de duur voor ieder afzonderlijk ge val zal worden vastgesteld. Dit fonds be draagt 30 millioen dollars. Onder de tweede groep valt de kwestie der leveranties in natura en die aan gelegenheden van 't garantiefonds waar bij de Vereenigde Staten slechts zijde lings betrokken zijn. Ten aanzien van de leveranties in na tura stelt Frankrijk zich op het stand punt dat de staking der leveranties het Fransche particuliere bedrijfsleven zeer ernstig schade zal doen. Ten slotte is men in deze aangelegenheid tot overeen stemming gekomen langs den weg van onderhandelingen met Duitschland en de andere mogendheden, die eveneens bij deze aangelegenheid geïnteresseerd zijn. Wat de terugbetaling van 't onbeschermde deel der reparaties in den vorm van een crediet aan Duitschland betreft, werd be sloten deze zaken ter beschikking te stel len van de Rijksbank, met de uitdrukke lijke bepaling dat zij hierover beschikt en eventueel ter beschikking van de Rijks- regeering kan stellen Wat de kwestie van een algeheele goed keuring door de staten, onderteekenaars van het Youngplan. betreft, wordt er al gemeen op gerekend dat deze conferentie reeds in de eerste dagen van de volgende week waarschijnlijk Dinsdag, zal plaats vinden. Of hieraan slechts zal worden j deelgenomen door de groote mogend- heden, dan wel door alle onderteekenaars van het Youngplan is nog niet bekend. Ook de plaats (Londen of Parijs) is nog niet bepaald Amerika zou de voor keur geven aan Londen. De regeering der Ver. Staten heeft van Duitschland de verzekering ontvangen, dat het niet het moratorium zal benutten om zijn bewapening uit te breiden. Dr. Brü- ning heeft het volgende telegram naar Washington gezonden: „Met het oog op de vrees, die In sommige kringen is geuit, dat de bedragen, die op Duitsche begroo ting vrijkomen door de verlichting der herstellasten, zouden kunnen worden ge bruikt voor vergrooting der bewapening, verklaar ik, dat eenigerlei hoogere uit gaven voor leger en vloot gedurende het moratorium-jaar nimmer is overwogen-en nooit zal plaats hebben De verlichtingen, die Duitschland zullen toevloeien als ge volg van het Hoover-plan, worden geheel vereischt om het tekort in de ontvangsten te dekken; zij moeten den financieelen toestand consolideeren en Duitschlands economisch leven redden". Rijkspresidënt von Hindenburg heeft aan president Hoover een felicitatietele gram gezonden, bij gelegenheid van de viering van den Amerikaanschen onaf hankelijkheidsdag. Het telegram besluit met de woorden: „Ik hoop. dat de vriendschappelijke be trekkingen. welke tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bestaan, steeds hartelijker worden, en dat de door u be gonnen edelmoedige actie, voor de geheele wereld vrucht mogen dragen. o DUITSCHLAND. Het Stresemann-monument onthuld Britsche oorlogsschepen te Kiel. Onder buitengewone belangstelling werd gisteren te Mainz het Stresemann-monu ment, ontwerpen door den beeldhouwer Lipp, onthuld. De weduwe en de zoons van Stresemann waren daarbij mede aan wezig. De gedacht jnisrede werd uitgespro ken door den leider der Duitsche Volks partij Dingeldey. Namens de rijksregeering en den Volken bondsraad werd het woord gevoerd door dr. Curtius, die er op wees, dat de uitvoering van het plan Hoover een nieuwe phase zal inleiden in het wereldbedrijfsleven en den weg zal vrij maken voor een vertrouwe lijke samenwerking der volkeren ter stabi liseering van den vrede. Stresemann, aldus dr. Curtius, trad in het bizonder bij inter nationale congressen op den voorgrond. De achting der wereld, welke hij genoot, be rustte er op, dat hij getrouw zijn princieps uitvoerde, die hij in zijn redevoering te Genève in den herfst van net jaar 1296 ontvouwen heeft. De rijksminister sloot met de woorden, dat Stresemann al zijn kra hten aan de natie heeft gegeven. Na Me onthulling van het monument wer den kransen gelegd, o.m. door dr. Curtius, namens de rijksregeering, waarna het e?re- gedenkteeken werd overgedragen het gemeentebestuur van de stad Mainz. Bij de onthulling van het monument is het tot een kort incident gekomen. Na de rede van Dingeldey trad een der eeregasten naar voren en riep vföor de microfoon „Deutschland erwafh?De politie arres teerde dezen gast én leidde hem V;g. Het verdere deel der plechtigheid ver liep rustig. Voor het eerst na 1914 zijn te Kiel twee Engelsc'ie kruis'rs. de Dorsetshire" en de „Norfolk" binnengeloop :n. o FRANKRIJK. Het textielconflict. Het textielconflict in Noord-Frankrijk loopt teneinde. Heden zullen 94 van de 360 fabrieken weer geopend worden en zullen een 30 000 arbeiders het werk hervatten. o ITALIË. De hertog van Aosta. De hertog van Aosta is Zaterdagmiddag om halftwee overleden. Prins Emmanuel van Savoje, hertog van Aosta, is twee en zestig jaar oud gewor den. Hij is een volle neef van koning Victor-Emanuel, daar diens vader (koning Umberto I) en de vader van den over ledene (prins Amedeus van Savoje, hertog van Aosta) broeders waren. Hij is gehuwd met prinses Helena van Frankrijk (Bour bon) en heeft vier zoons: de hertog van Apullië, de hertog van Spoleto. de graaf van Turijn en de hertog van Abruzzen. o DF. VATICAANSCHE STAAT. De Paus verweert zich scherp tegen het faseisme. Naar de „Times" meldt, heeft de Heilige Stoel de jongste Italiaansche nota terug gezonden Deze daad schijnt vooral ge volgd te zijn uit ontstemming over de wijze, waarop de nota in de pers gepubli- I ceerd was. De .Bayrische Kurier", het Centrumblad te Munchen, maakt een nieuwen omzend brief van den Paus over de katholieke actie openbaar, welke gericht is aan t'e hooge geestelijkheid. De inleiding van den brief zegt. dat het niet noodig is nopens de gebeurtenissen, die den laatsten tijd te Rome en in geheel Italië zijn gebeurd in bijzonderheden te treden. Men heeft getracht datgene doodelijk te treffen wat den Paus steeds het dier baarste is geweest en ook steeds zal blijven en de wijze, waarop dit is gebeurd, is bui tengewoon kwetsend geweest. Daarom rekent de Paus het zich een be hoefte en een plicht zich tot alle katho lieken op de wereld te wenden om de waarheid en gerechtigheid in een zaak te verdedigen, die de vitale belangen en rechten van de katholieke kerk raakt Na dank gebracht te hebben aan de van alle katholieken ondervonden bewijzen van steun en trouw, keurt de Paus de be gane daden van geweld en oneerbiedigheid in scherpe woorden af, vooral de persoon lijke beleedigingen in een deel van de pers. Omdat bij de daden van geweld vele per sonen in uniform zijn gezien, ligt de ge dachte voor de hand, dat de bevelen van hooger hand afkomstig zijn geweest. Het zoogenaamde document van de tegenpartij, waarin alle laster tegen de Kerk is bijeengebracht, die maar te vinden was, heeft den Paus ten zeerste bedroefd. Zelden heeft hij een officieus document onder de oogen gehad, dat zulke tenden- tieuse mededeellngen bevatte en zoozeer in tegenspraak met de waarheid nopens de Katholieke actie stond: Er wordt o.a. van den „zwarten ondank der priesters ge sproken, die zich tegen de partij zouden gewend hebben, die de religieuse vrijheid in Italië gevestigd zou hebben." De Paus spreekt dan over de angst en zorg, die hem bezielen omtrent de toekomst van de godsdienstige vrijheid. Aanvallen op de Katholieke actie waren ten slotte ontaard in gewone politiemaat regelen, wat den H. Stoel eindelijk ge noopt had tot het nemen van tegenmaat regelen Met groote smart moest de Paus vaststellen, dat in Rome en geheel Italië een campagne op touw gezet was tegen datgene, wat de kerk en haar hoofd van oudsher het heiligst geweest was de rech ten der ziel. Ofschoon de Paus zelf herhaaldelijk be toogd had, dat de Katholieke actie, zoowel in opzet als in de practijk. boven en buiten iedere partijpolitiek stond, werd de ver volging ongestoord voortgezet. Volgens geruchten zal de congregatie van het heilige officium, het belangrijkste orgaan van het katholieke centrale kerk bestuur, ingesteld tot het zuiver houden van geloofs- en zedenleer, een veroordee ling bekend maken van zekere principes van het fascisme betreffende jeugdopvoe- ding. Wanneer dit waar mocht blijken, zou de thans gepubliceerde brief van den Paus slechts een eerste stap vormen. In officieele kringen bewaart men vol ledige reserve tegenover den nieuwen toe stand. In fascistische kringen heersc'nt ernstige ontstemming en men verwacht een energiek antwoord van Mussolini. De „Giornale d'Italia" zegt in een des betreffend bericht: „Het schijnt, dat de politieke invloed van den clerus op de massa is overschat. In ieder geval schijnt het, dat deze invloed afneemt, wanneer hij niet door den staat als werkeliike macht wordt ondersteund. Dit blijkt bijv. bij de tot voor eenige jaren als bijzonder religieus beschouwde volkeren als Russen. Turken en misschien tegen woordig bij de Spanjaarden. De Heilige Stoel moet zich door zekere successen (bedoeld schijnen hiermede de betuigingen van instemming uit de geheele wereld) niet tot overschatting van moreele krachten laten verleiden. Hij behoort den invloed van de kerk op den staat niet te forceeren aangezien hli dan gevaar loopt de religieuze autoriteit der geestelijken, der kerkelijke organisaties en in laatste instantie ook het religieuze gevoel van de massa's te comnromitteeren." Zoover de „Giornale d'Italia", waarin zeker een drei gement ligt opgesloten. o POLEN. Standbeeld van Wilson onthuld Communisten gearresteerd. In aanwezigheid., van den Staatspresi dent Moscicki. van den kardinaal, den Amerikaanschen gezant te Warschau Willo, den Poolschen gezant te Washington Filipowitz, andere eeregasten en een onge hoorde menschenmenigte, o.a. delegaties uit geheel Polen, ls te Posen op plechtige wijze het door Paderewski aangeboden ge- denkteeken ter eere van Wilson, den over leden president der Vereenigde Staten, onthuld. Na een korte toespraak van den burgemeester, onthulde de staatspresident het monument. Daarna las de Amerikaan sche gezant een boodschap van Hoover aan het Poolsche volk voor. waarin ge wezen wordt op de tot den onafhankelijk heidsoorlog teruggaande betrekkingen tus schen Polen en de Ver. Staten, en waarin Hoover zijn dank uitspreekt voor de eer aan Wilson bewezen. De plechtigheid werd besloten met een toespraak van Zaleski. De Poolsche politic-autoriteiten hebben een razzia gehouden onder de vooraan staande communistische leiders te War schau en 20 communisten gearresteerd, terwijl talrijke huiszoekingen werden ge daan. waarbij veel compromitteerend materiaal moet zijn gevonden. o BULGARIJE. Stakingsbeweging. Over geheel Bulgarije gaat een stakings beweging. Het gevaar van een algemeene staking schijnt voor de deur te staan. In een groot aantal textielfabrieken, steen fabrieken en ander industrieele onder nemingen zijn reeds in het geheele land de arbeiders in staking gegaan. Zij verlangen een algemeene loonsverhooging van 20 pet. De autoriteiten zijn van meening, dat men hier te doen heeft met een communis tische actie. In Jambol zijn botsingen tus schen stakende arbeiders en politie voor gekomen, waarbij de laatste twee salvo's in de lucht gaf, welke door de stakers met revolverschoten werden beantwoord. Er vielen ongeveer tien zwaar gewonden. De ongeregeldheden duurden volle twee uur. o RUSLAND. Verandering van koers. De „Prawda" van 6 Juli publiceert een redevoering van Stalin, gehouden tijdens de conferentie van geleerden te Lening rad. Stalin legt in deze redevoering den nadruk op het feit, dat de oproep van Februari van dit jaar zonder uitwerking is gebleven. Door gebrek aan technische werkkrachten is het niet gelukt het vijf jaarsplan zoo uit te voeren, als hij ge hoopt had. Desondanks zijn de regeering en de partij met de uitvoering van het plan tevreden. Stalln betoogde echter na drukkelijk de noodzakelijkheid om de in telligentsia aan te trekken, vooral de technische geleerden, welke onontbeer lijk zijn voor het 5 jarenplan. Naar de „Montagspost" nog uit Moskou meldt, is de redevoering van Stalin vooral belangrijk omdat er een totale verande ring van koers in tot uiting komt, n.l. een zich afwenden van de radicale communis tische methode en het aanvaarden van direct kapitalistische methoden. Stalin verklaarde in zijn rede o.a. nog, dat men voortaan veel moest verbranden, dat men tot dusverre had aangebeden en veel moest aanbieden dat men tot dusverre had ver brand. Onder de nieuwe richtlijnen is een der belangrijkste punten de volledige door voering van gespecificeerde loonen voor gekwalificeerde en niet-gekwalificeerde arbeid, voor licht en zwaar werk. Stalln geeft toe, dat men ter verhooging van de prestaties rekening moet houden met het menschelijk begeeren naar verhoogde in komens. Vervolgens zette Stalin uiteen, dat in Rusland nog in het geheel geen commu nisme heerscht, doch slechts een soort tusschenstadium. Het is thans tijd om o.a. geleerden van het burgerdom en van de oude school aan te trekken. Vervolgens wendde Stalin zich tegen de onderbroken arbeidsweek van 5 dagen. Er moet worden overwogen of niet een aantal fabrieken voorloopig slechts een 6-daagsche werkweek moeten invoeren. De grootste eisch blijft de rentabiliteit, de alle bedrijven. Ook op het tot dusverre doorgevoerde systeem der zoogenaamde collegiale lei ding in de bedrijven oefende Stalin scher pe critiek uit. Hij eischte, dat hieraan een einde gemaakt werd en dat overal slechts één directeur met eenige plaatsvervan gers het bevel zou voeren. o VEREENIGDE STATEN. Onafhankelijkheidsdag: De werkloosheid Op de gebruikelijke wijze is Zaterdag de onafliankelijksdag gevierd. Het aantal slachtoffers te New-York bedroeg tenge volge van het afsteken van vuurwerk etc. bijkans 200. 0 0 Twaalf honderd vooraanstaande mannen cn vrouwen in de Vereenigde Staten hebben een request gericht tot president Hoover om een speciale zitting van het congres bijeen te roepen ter behandeling van het vraagstuk der werkeloosheid. Er worden voorzieningen gevraagd, die drie en een half millioen dollars zullen kosten. MEXICO. Ontstemming tegen de Ver. Staten. De president van Mexico. Rublo, heeft zijn twee zoons de Vereenigde Staten doen verlaten. Deze zullen nu in Canada hun studies voortzetten tengevolge van het feit dat zijn neef en een andere student zijn gedood in Ardmore (Oklahoma). In- tusschen verwacht men dat een schade vergoedingsactie van een millioen dollar zal worden ingesteld tegen den staat Oklahoma door de ouders van de twee gedoode jonge menschen. o JAPAN. Chineesch conflict in Korea. Te Saoul en Sjemulfo (Korea) hebben ernstige anti-Chineesche incidenten plaats gehad, welke een gevolg zijn van kleine twisten, welke reeds gedurende de laatste maanden tusschen Chineezen, Japanners, Koreanen en Mandsjoerijnen bestonden. De onmiddellijke oorzaak van de relletjes was een Incident te Wang Pao-sjan ln de provincie Kirin, waar naar uit Japansche bron verluidt, op 1 Juli j.l. Chineesche boeren een door boeren uit Korea ge bouwde afwateringsdam hadden vernield. Bij de vechtpartijen maakten Chineesche soldaten gebruik van mitrailleurs, hetgeen groote opwinding in Korea veroorzaakte. In den nacht maakten duizenden Korea nen te Sjemulfo zich meester van de win kels in de Chineesche wijk. De Chineezen concentreerden zich daarop rondom hun consulaat en trachtten gewapend met bamboestokken de Koreanen terug te dringen, terwijl om de Japansche politie pogingen deed om de orde te herstellen. Dezelfde gebeurtenissen speelden zich te Saoul af. waar een groote menigte Ko reanen de winkels der Chineezen be stormde. 130 Chineezen zijn gedood of gewond. IJMUIDEN, 6 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.25—0.90, Griet per kist van 50 K.G. f.54—19, Tongen per K.G. f 2 40—1 80, Zetschol per kist van 50 K.G. f. 30—18,50, Kleine Schol f. 23—4.10, Schar f 6 50—4 20, Roggen per 20 stuks f23—13, Vleeten 'per 20 stuks f. 3.20—2 50, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 17—3.60, Groote Schelvisch f. 32—27, Middel Schel- visch f. 25—18, Kleinmiddel Schelvisch f. 15 —9, Kleine Schelvisch f. 7.50—4.10, Kabel jauw per kist van 125 K.G. f.65—45, Gulien per kist van 50 K.G. f.11—1.90. L«ngen per stuk f. 0.85, Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.60-3.50, Makreel f. 20-17. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: IJM 43 met f.1548, IJM. 73 met f.2270, VM. 418 met f.2778, IJM 112 met f.2735, IJM 19 met f.3188, IJM 115 met f.2640, IJM. 88 met f.1803, IJM. 161 met f.1500, IJM. 17 met f.130. 3 kotters: E 498 met f.1098, E. 542 met f.1118, O. 179 met f.222. en 16 loggers: IJM. 490 met 32 last pekelharing. KW. 4 met f 638. K.W. 67 met f.610, K W. 57 met f 767, K.W. 23 met f. 670, KW. 49 met f.610, K.W. 3,1 met f.727, KW. 127 met f 730, K.W. 41 met f.960, KW 121 met f 669. K.W. 97 met f.620, KW. 45 met f 662, K.W. 158 met f.538, KW 178 met f 623, K.W. 141 met f.650, KW 144 mei f.842. De navolgende passagiersschepen zijn Dinsdag 7 Juli 1931 in radiotelegraflsche verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M Rad. Holland N.V. Amstelkerk. en Alphacca, Rugby Radio Baloeran, Colombia. Costa Rica. Dempo, J. P. Coen. Johan de Witt. Johan v. Olden- barnev., Marn. v. St. Aldegonde Zeelandia, Orania, alle Scheveningen Radio Oranje Nassau, Le Havre Radio Patria, Scheve ningen Radio Poelau Laut, Sabang Ra dio Poelau Tello, Medan Radio Poe lau Roebiah, Niton Radio v. Rensselaer, Rotterdam, Sibajak, Statendam, alle Sche veningen Radio. o 2—1 3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2