Oud-van-Dag wordt Jong-van-Vreugd 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Juli 1931 Derde Blad No. 21867 met z'n allen naar „kijkduin" dank aan het comité. PARLEMENTAIR OVERZICHT BURG. STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL. KUNST EN LETTF-RFN. jL^Jy'yyi kwïTHëtm ^Probeert Wattop^J" i dot ïgneu- lltglgdrneti Vait/i Wopc/Sc) Wblsnden O Foto's Bleuzé. De Leidsche autotocht voor Ouden van Dagen naar Kijkduin is gisteren een groot succes geworden! Nog meer oudjes dan vorige jaren namen er aan deel. Tijdens het uitstappen zal dit vrouwtje wel gedacht hebben: De deur is zoo nauw en de trap is zoo hoog! woordige economische toestand met „opklaringen" en „depressies"; zelfs brak er één oogenblik een crisis uit aan de grens van Den Haag kletterde de regen tegen de ruiten! maar niemand liet zich ontmoedigen, zoodat 't weer tenslotte ook maar vroolijk werd en 't zonnetje opnieuw liet schijnen! En 't scheen nóg, toen w\j allen ge zellig bijeenzaten op het terras van het „Koningin Wilhelmina"-hotel. de parel van het zich snel als badplaats ontwik kelende „Kijkduin". We kwamen aan de Burggravenlaan waar 't anders 's middags vrij rustig is, behalve wanneer de 3 October-optocht er wordt opgesteldmaar nukolos saal! Wat een auto's, glinsterend in heer lijk-warm, vroolijk zonnelicht! Een onge kende drukte.... oudjes uit alle deelen van de stad, uit hofjes en gestichten, op getuigd in hun mooiste kleeren! Welk een vreugde er eens echt „uit" te zijn, oen middag tegemoet vol zeldzame genie tingen, rustig je te laten meevoeren naar onbekende gebieden We zagen bij elkaar ruim 120 auto's 't leek wel 't autopark voor 't Stadion. En in al die wagens zaten onze Leidsche oudjes parmantig en glunder uit te kijken met een bloem in 't knoopsgat en ze ver gaten volkomen 't eentonige alledaagsche bestaan met de vele zorgjes, tobberijtjes en soms zoo droeve herinneringen. Nu gingen ze een middag „naar buiten" tege moet en menigeen zal aan 't kinderversje uit zijn jeugd gedacht hebben: „Vol ver wachting klopt ons hart." 't Was wel midden in den zomer, maar zomer en winter liggen als men ouder wordt dicht bij elkaarSt. Nicolaas mag ook wel eens in een andere maand komen opdagen. Ditmaal had hij maar plaatsvervangers gezonden, in den vorm van de leden van het Comité, dat deze welkome en langzaam-aan onmisbaar ge worden tochten organiseert. Ze waren druk in de weer, om 't een ieder naar den zin te maken: een hartelijk woord hier, een geruststelling daar, een kussentje voor hem, die nog wat hard zat, of een bloem voor haar. die er nog geen had. De kennismaking van vorige jaren werd hernieuwd en alle deelnemers voelden zich al volkomen gelukkig en tevreden, toen zij de vriendelijke menschen terug zagen. die hen reeds zoo veel prettige middagen bezorgden! Precies half tweede eindelooze stoet zet zich in beweging. De vlaggetjes wapperen, voorop politie en een motor rijder, die af en toe achterblijft of pijl snel terugrijdt om te zien of de file geen hiaten vertoont. Langs de Plantage gaat het de Breestraat door en de voorbijgan gers verkneukelen zich over die 400 „ouden van dagen", wie men de haast kinderlijke opgewondenheid van de stra lende gezichten kan aflezen! Op den prachtig breeden Leidschen straatweg onbegrijpelijk dat daar nog zooveel ongelukken gebeuren zijn we met onze auto een oogenblik stil blijven staan om den optocht eens voorbij te zien trekken. Tjonge wat een sliert: in een vrij vlug, doch regelmatig tempo passeerden ons alle mogelijke merken, van de nieuw ste tot soms bijna voor-historische vehi kels toe we denken b.v. aan dat Fordje uit den oertijd, waar je wel een trapleer voor zoudt kunnen gebruiken, om er behoorlijk uit te komen Maar of de grijze passagiers nu in een schitterende of in een leelijke auto vervoerd werden.... dat kwam er immers niets op aan! Hoofd zaak was je kalm te laten meenemen, uit te kijken en op je gemak al het schoons te bewonderen, dat aan beide kanten van den weg lag uitgespreid. Bij het Viaduct verwachtten ons de Haagsche agenten al en 't bleek, dat zij reeds meer van zulke zaakjes hadden op geknapt, want de vriendelijke motor politie leidde de gansche karavaan met beleid en besliste zekerheid door de Resi dentie, langs kolossale „flat"-gebouwen in Amerikaanschen stijl, langs het Vredes paleis en door „Zorgvlied", tot aan de nieuwste buitenwijken toe die in de laatste jaren van Houtrust tot aan Kijkduin met verwonderlijke snelheid uit den grond verrezen zijn. Het weer hield zich gelukkig goed 't Zag er meermalen wel uit als de tegen „Kijk mensch, we komen in de courant!" en deze „bond van drie" was 'n dankbaar object voor onzên fotograaf. „Tjonge, wat smaakt dat koekje lekker!" Heeft U ooit een oudje zóó zien genieten? Hoe keken allen zich hier de oogen uit over de eindelooze zee, die zoo kalm en blauw te golven lag, alsof zij zich op haar allerbest aan de Leidsche gasten, die haar slechts zoo weinig kunnen bewonderen, wilde toonen! „Dat is nog eens wat," zei het oude mannetje tegen me, „als je zóo iets ziet, zou 't waarachies zonde zijn om dood te gaan!" en vol verrukking hapte hij in zijn koek, slurpte van zijn thee en genoot van alle andere lekkernijen, die hem ieder oogenblik uit onuitputtelijk schij nende manden door vriendelijke dames met een onverzadigbare gulheid werden toegereikt! In een ander hoekje zat er nog een in 't felle zonlicht tegen me te knipoogen en hij dampte verrukt aan de hem toege stopte sigaar. „Zég meneer," klonk het fluisterend en hij pak me bij een arm, „krijgen we nog het half onsie tabak van verleden jaar?" Dat was zoo fijn!" ,,'t Zal best in orde komen, hoor!" knipoogde ik 'm terug en u had zijn ge- zicht moeten zien, toen hij ,,'t half onsie" bij 't weggaan werkelijk kreeg! Ja, daar op 't terras was 't een „thee- 1 uurtje" om niet gauw te vergeten en zoo als de oudjes het nooit in hun gewone doen kunnen hebben. Zee. duinen, fris- sche lucht, een blauwe hemel, een gramo- fcon, die ongekend moderne nummertjes liet opklinken, thee. limonade, koekjes, tabak. ja. wat niet al! De indrukken stapelden zich op. men koesterde zich met een oneindig welbehagen in deze overdaad van genoegens als poesjes ach ter een warme kachel. I Wat een jammer, toen er eindelijk weer moest worden opgebroken. Aan alle pret komt nu eenmaal een eind. Maar zij, aan wie in de hcog-genummerde auto's een plaatsje was toegewezen, konden nog wat na-genieten, want 't bleek een lang durige oppak, voordat ieder oudje in zijn wagen was gekropen. Als je niet meer jong bent, gaat dat nu eenmaal wat moei lijker! Maar we gelooven. dat over dit wachten niemand spijt gehad heeft: wie zou er i ooit genoeg van krijgen, zoo dicht bij de zee te zitten, als 't je maar éénmaal op een jaar overkomt? „Ik zou hier best vannacht nog willen blijven!" zei 'tmannetje van de levens lust en als hij niet in zijn auto had moe ten stappen, zat-ie er nóg! Dat is zeker! Tenslotte waren allen dan toch waar zij wezen moesten: ieder bij zijn eigen chauf feur. wat een vertrouwd gevoel gaf. De zusters en comité-leden hadden 't warm gekregen van 't heipen maar dat was 't toch in alle opzichten waard geweest! Dank zij de voortreffelijke organisatie liep ook de terugreis zonder ongelukken af: zoo mogelijk werd hiervan, verzadigd ais men was van alle veelzijdige trac- taties. nog meer genoten, al temperde het gevoel, dat het plezier nu al weer bijna tot het verleden behoorde, wellicht de vreugde-stemming. Maar Oost West. thuis best dat is een gulden en onvergankelijk spreekwoord. Huis en hof voor langen tijd te verlaten is niet alles, vooral wanneer men heel wat kruisjes achter den rug heeft! En zoo zullen de oudjes zeker tevreden met wat deze mooie dag hun geschonken heeft, naar de Leidsche haardsteden zijn teruggegaan. Was 't niet aardig om te zien hoe fees telijk zij in de hun vertrouwde Sleutelstad werden ingehaald? Het was een teeken. dat het nageslacht de voorgangers niet vergeet en hen noode missen kan! De Leidsche oudjes hooren hier; we zouden 't niet goed kunnen heb ben, als ze ons ontrouw werden! Een hartelijk afscheid, met de stille hoop op een „tot weerziens 't volgend jaar" volgde op de Kaasmarkt. Welgemoed ging men uit elkaar met dank in 't hart aan de leden van 't Comité, dat als steeds met zooveel liefde voor dezen bijzonderen dag gezorgd had! Een ieder mag hun werk prijzen: zij, die nimmer een tocht als deze meemaak ten, kunnen nauwelijks beseffen welk een intense en waarachtige vreugde zulk een feestdag voor de honderden deelnemers is! Moge de deelname, die dit jaar al weer zooveel grooter was, een volgend maal nog uitgebreider zijn. Dat is onze harte lijke wensch! Tenslotte nog een woord van grootc er kentelijkheid aan alle autobezitters, door wier medewerking het mocht gelukken, weer een schitterenden auto-tocht voor Ouden van Dagen te organiseeren! Dank past eveneens aan de vele firma's, die giften in natura zonden en waarvan de oudjes zoo buitengewoon genoten hebben. Dr. Horst, de voorzitter van het Comité, heeft aller hoogelijk te waar- deeren medewerking in hartelijke be woordingen op het terras van het hotel te Kijkduin gememoreerd. EERSTE KAMER. ALLERLEI ONTWERPEN. Nadat de Eerste Kamer Dinsdag-avond een korte voor-vergadering had gehouden, waarin de Voorzitter, baron de Vos van Steenwijk, en de Minister van Justitie, hartelijke woorden spraken naar aanlei ding van de Nederlandsche ramp te Parijs werd de Donderdag besteed aan het af doen van een groot aantal wetsontwer pen, die achtereenvolgens onder den hamer doorgingen. Bij enkele daarvan werd een kort debat gevoerd. Zoo gaf de heer Hermans bij het ont werp tot wyziging der Visscherij-wet uiting aan zijn vrees, dat het de vrije hengelsport als liefhebberij zou belemme ren. doch Minister Ruys de Beerenbrouck sprak dat tegen, al stelde hij dan ook in het licht dat de belangen der beroeps- visschers moesten voorgaan. Het ontwerp werd aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging van de J wet op het Nijverheidsonderwijs heeft de heer De Veer eenige bezwaren geuit tegen de regeling volgens welke de onbevoegde door bevoegde leerkrachten vervangen zullen worden: menschen. die jaren-lang goed gewerkt hebben mogen niet zonder meer worden vervangen. De Minister van Onderwijs antwoordde dat hij geen an dere regeling ziet om het aantal onbe voegde leerkrachten te beperken, maar hij zou nagaan wat er eventueel nog gedaan kan worden Ook dit ontwerp werd aangenomen, evenals, na enkele opmerkingen van den I heer Smeenge, het ontwerp inzake bevei- j liging tegen scheepsrampen op de binnen- t scheepvaart Bij het ontwerp tot wijziging der Woningwet verklaarde de heer Wibaut, dat de sociaal-democraten zouden tegen stemmen, aangezien zij meenden dat de belangen der grondeigenaars worden ge steld boven die der gemeenschap, speciaal met het oog op de regeling der waarde bepaling bij onteigening in het belang der volkshuisvesting. Daarentegen vond de heer Van der Hoeven juist deze regeling zeer goed, om dat zij aan billijke bezwaren tegemoet komt Ook de heerKranenburg achtte de bezwaren van den heer Wibaut overdreven en wees er op. dat het ontwerp vele ver beteringen bevat. Deze verbeteringen heeft Minister Verschuur nog eens in het licht gesteld, waarna ook dit ontwerp zonder stemming werd aangenomen, ech ter met de aanteekening, dat de socia listen er tegen zijn. Eenzelfde aanteekening werd geplaatst bij het wetsontwerp tot wijziging der Octrooiwet, dat. na kort debat, hoofdza kelijk tusschen mr. Mendcls en Minister Verschuur, eveneens werd aangenomen. Aan het eind der vergadering heeft de heer De Gijselaar geïnformeerd hoe het staat met de behandeling der Pachtwet ten Wanneer worden deze behandeld? De Voorzitter antwoordde, dat hem veie dergelijke vragen hebben bereikt en daar om heeft hij bij Minister Ruys de Beeren brouck geïnformeerd wanneer de Memorie van Antwoord te wachten is. De Minister antwoordde: niet voor 1 October Over dit antwoord gaf de heer Blomjous zijn teleurstelling te kennen Zoodoende blijft het ontwerp veel te lang aanhangig. Hii hoopte, dat in October nu maar weer geen lecsm een verre reis gaan maken, anders wordt de behandeling misschien weer uitgesteld. Hierna werd de vergadering gesloten. HAGENAAR. GEBOREN: Jacobus Johannes, z. van C. P Th. Omt- zigt en van B. C M. Laken Bertha Maria Theresia, d. van C. J. A. Schmidt en M. W. M. Straathof Jilles, z. van J. Verhoof en G. G. Hoogteijling. ONDERTROUWD. A Gerritsen, jm. 23 j. en J. Doornik, jd. 22 j. Th. C. J van Veldhuizen, jm. 23 j. en H. J. M. de Vrind. jd. 24 j. A. F. van Itterbeek, jm. 26 j. en G J. Hueber jd. 32 j. OVERLEDEN J. J. van Haaster, z. 6 j. ZES AVONDCONCERTEN VAN DE CONCERTDIRECTIE DR. G. DE KOOS. Door de concertdirectie dr. G. de Koos te 's Gravenhage zullen in het komende seizoen 1931/32 wederom 6 avondconcer ten te Leiden gegeven worden, waarvoor de navolgende artisten geëngageerd zijn Vrijdag 30 October 1931. Georg Kulen- kampff. violist; 13 November Poltronieri- Kwartet; 4 December, Mischa Levitzki. pianist; 22 Januari 1932, Emml Leisner, alt; 12 Februari, Ludwig Wullner. declam. met C. V. Bos, pianist; 11 Maart Enrico Mainardi. cellist. Deze concerten die om 20 uur aanvan gen. zullen wederom in de Stadsgehoor zaal plaats vinden. NIEUWE UITGAVEN. N V. van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij., Amsterdam. „Harlekijntje is weer terug" is de titel van het 5e deel der Harle kijntjes-serie. Wie Harlekijntje's avon turen gevolgd heeft moet natuurlijk deze vroolijke geschiedenis, zoo smakelijk ver teld dooor Josephine Siebe en waarbij E. M. ten Harmsen van der Beek de grap pige teekeningen verzorgde, ook lezen. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2<;oo (op 2 lijnen") REDACTIE 1507 WIE HELPT? In West-Duitschland, waar 30.000 Ne derlandsche gezinnen werkzaam zijn, heerscht groote werkeloosheid en dienten gevolge ook groote nood onder de jeugd. Wie in den a.s. zomer een kind voor zes weken wil opnemen, melde zich bij het Nat. Comité tot steun van den Ned. Bond in Duitschland te Rijswijk, Waldeck Pyr- montlaan 1, met opgave van geslacht, leef tijd en geloof van het kind. De penningmeester zal gaarne geldelijke giften in ontvangst nemen, giro nr. 121942 AFSLUITING MIDDELWEG VOOR AUTOVERKEER. De heer J. H. B. vestigt de aandacht van desbetreffende autoriteiten op den slech ten toestand, waarin de Middelweg ver keert en bepleit de wenschelijkheid om dezen weg voor autoverkeer af te sluiten. Waarom dit niet omgeleid via Hooigracht en Hooglandsche Kerkgracht. RECLAME. Wood-Milne Rubber- Leder wordt geheel gelijk leder be vestigd, kost niet duur en is minstens 3'72 x zoo sterk. De Bulldog.rubberhak is de beste die gemaakt wordt. Beide artikelen zijn in elke schoenmakerij en lederwinkel verkrijgbaar, maar let op de naam, daar reeds zeer minderwaardige namaak in den handel is. Indien Uw schoenmaker deze artike len niet voorradig heeft, gelieve U zich te wenden tot een der volgende adressen: „Ons Belang", Pieterskerkkoorsteeg. J. Kerkvliet, Langegracht No. 192. D. Schilp. Haarlemmerstraat No. 193. S. G. Tierolf, Heerenstraat No. 65. A. Verhoog, Haarlemmerstr. No. 57

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9