v.ROSSEM's TROOST 1 heGerefUlKerk: Voorm. 10 uur en nam. ZOMER-ÜITVfiRKOOP ZEER BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN 72$te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Juli 1931 Vierde Blad No. 21867 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. predikbeurten. reclame. Heerenbaai EEN DUBBELTJE reclame. Leest vooral morgenavond onze Advertentie, welke INGEZONDEN. FEUILLETON. De Blauwe Diamanten van Mijnheer Merchison voor zondag 5 juli. benthuizen. Ned Herv. Kerk Voorm. half tien en nam 6 uur (o.t.). ds. van Apeldoorn van LeGeref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 uur leesdienst. bodegraven. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. I H.D ds. Kruishoop; nam. half zeven, de ^Geref^Gem.: ^oorm. io uur en nam. h mngeLutheSKerkVoorm. 10 uur, ds. Toxopeus van Breda. boskoop. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D.i, ds. Glas. Salvatori: Voorm. half tien, ds. de Bruin van Alphen; nam. 6 uur. ds. Tonnon van Hoogmade. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur Is. Petersen. Chr Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. hoogmade. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (Voorb. H.A.i, ds. Tonnon. de kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Touw. KATYVIJK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Ingwersen. katyvijk aan den rijn. Ned. Herv. KerkVoorm. half tien, de heer Le Nooij van Den Haag; nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Meijering. koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorin. 10 en nam. 7 uur, ds. P. van der Marei van Dreesum. noordyvijkerhout. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.), ds. van Noort. oegstgeest. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur, ds. H. M. Sasse van Am sterdam. Irene: Nam. 5 uur, ds. Jansen Schoon hoven. oude-wetering. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien ds. Broeyer. rijnsburg. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, prof. J. Wisse van Apeldoorn. sassenheevi. Ned. Herv. Kerk; Voorm 10 uur, de heer K. H. Kammeijer van Amsterdam; nam. 5 uur. ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond: Voorm. half elf, ds. E Pekema van Enschede. ter aar. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, lees dienst; nam. 2 uur, ds. van Bennekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk; Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Warnink. veur-leidschendam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. yvaddinxveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 ump (Bed. H.D.) en nam. half zeveh, ds. De Looze Geref. KerkVoorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. 3 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. yvarmond. V Ned, Herv. Kerk: geen opgave. yv assen aar. Ned. Prot Bond: Voorm. half elf, ds. D. Drijver van Haarlem. woubrugge. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brouwer van Alphen; nam. 7 uur, ds. Eijk- man van Zoeterwoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. Nauta. zoeterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Eijkman. o <ed. herv. kerk. Beroepen: Te Birdaard en Janum, L. Knier cand. te Leeuwarden. Te Cuyk c.s. ds. H. Stegeman te Urmond (L.) Aangenomen: Naar Haastrecht, W. de Voogd v. d. Straaten, te Nieuwenhoorn (Z.-H.) Naar Wierden, F. v. Asch. te Randwijk Naar Zuidbroek door Jac. Jonker, cand. te Werkendam. Bedankt: Voor Kockengen, C. Vlasblom, te Oude Tonge Voor Nigtevecht, N. Luijendijk, te Hoek van Holland. geref. kerken. Tweetal: Te Treebeek. F. Dresselhuis te Oldeboorn en J. Snoey te 's-Gravenmoer. Beroepen: Te Groningen, (v. d. miss. dienst op Soemba), P. J. Luijendijk, cand. te Den Haag. doopsgezinde gemeente. Beroepen: Te Surhuisterveen, G. J. den Herder (prop. te Amsterdam). DE LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. De vierde lustrumdag is evenals de drie voorgaande goed geslaagd. De Delftsche en Amsterdamsche Senaten recepieerden in de middaguren resp. in hotel Noord- Brabant en Bellevue, terwijl in het paleis van Montezuma op het Vreeburg dat het centrum der feesten is een the- dansant werd gegeven. In het bijzijn van den rector magnificus der Rijksuniversi teit, prof. jhr. dl', de Savornin Lohman, en de secretaris van 't colege van curatoren, baron de Geer van Jutphaas, de senaat van het U. S. C. en vele anderen werd een film van de feestelijkheden vertoond. Cortez heeft in den loop van den middag vergezeld van eenige ruiterkapiteins een bezoek gebracht aan verscheidene straten om de commissies voor de versieringen te bedanken. In tegenwoordigheid o.a. van de in ons land vertoevende Indische prinsen werd 's avonds een reprise gegeven van het openluchtspel. Na afloop hiervan werd ten tweede male een nachtelijke tocht door de stad gemaakt door de spelers. 5516 9436 Opgericht 1875 Haarl.str. hoek Donkerst. 2-4-6 zal bevatten. leeraarsbenoemingen. Bij Koninklijk Besl. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Enkhuizen A. A. Prins te Amsterdam; is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R H.B.S. te Den Helder dr. ir. A. E. Loen te Assen; is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Hoorn dr. H. Dulfer, thans tijdelijk leeraar aan die school; zijn wederom tijdelijk be noemd aan de R.H B.S. te Wageningen tot leeraar A. van der Woude en tot leerares mevrouw A. M. ItalianerBruins; zijn aan de R.H.B.S. te Middelharnis benoemd tot leeraar J. N. Swaan, thans tijdelijk leeraar aan die school, tot tijdelijk leeraar dr. J. A. A. Vrijdaghs en tot tijdelijk leerares mej. D. P. A. Hent-schel, allen aldaar; is eervol ontslag verleend aan J. Spier als tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen; zijn benoemd tot leeraar aan de R.H.B S. te Wageningen dr. D. van der Veen en B. J. Timmer, beiden thans tijd. leeraai aan die school; is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Gorinchem F. J. J. van Makkelenberg, thans tijdelijk leeraar aan die school; zijn aan de R.H.B.S. te Neuzen benoemd tot leeraar G. A. den Decker, tot tijdelijk leeraar H. Bruch en M. Klok en tot tijdelijk leerares mej. W. A. Zijlstra, allen thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. dr. N. d. VAN LEEUWEN. Dr. N. D. van Leeuwen, die tegen 1 Juli zijn ambt van predikant in de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Leeuwarden heeft neergelegd, is naar het „Hbld." meldt, lid geworden van de Ned. Herv. Kerk. PROF. C. SPAT t. Op 65-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden prof. C. Spat, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht en leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. het rapport-rutgers. Een adres van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten. Verschenen is eeij .(Adres van de Ver. van Ned. Gemeenten inzake het verslag der Staatscommissie-Rutgers. Kort na het verschijnen van het rap port der Staatscommissie-Rutgers heeft het'bestuur van deze vereeniging een com missie samengesteld, belast met een onderzoek van bovenbedoeld rapport. Bij de opdracht stelde het bestuur, dat aan dit onderzoek der genoemde commis sie in het algemeen dezelfde beperkingen moesten worden gesteld als waaraan oök de Staatscommissie bij haar opdracht ge bonden was, dat dus, positief gesteld, het onderzoek zich in het algemeen moest richten naar de bezwaren, welke bij de toepassing van de Lager-onderwijswet 1920 met name voor de gemeenten aan het licht zijn getreden, alsmede naar wenschelijk gebleken verbeteringen, maar dat in elk geval niet mocht worden ge raakt aan het beginsel der financieele gelijkstelling tegenover de openbare kas sen van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, gelijk dit is neergelegd in art. \l95 der Grondwet. De resultaten van dit onderzoek zijn thans neergelegd in een adres aan den minister van onderwijs. Ten einde de overzichtelijkheid te bevorderen, heeft de commissie haar adres aldus ingedeeld, dat allereerst wordt stilgestaan bij de wijze, waarop de financieele lasten van het lager onderwijs over de publieke kassen zijn'verdeeld. Daarna volgen enkele be denkingen, welke de commissie heeft te gen de door de Staatscommissie voorge stelde beperkingen van de gemeentelijke vrijheid in zake het onderwijs en voorts tegen de door haar voorgestelde berech ting van geschillen. Vervolgens wordt stil gestaan bij de voorgestelde wijzigingen in de leerlingenschaal en enkele richtlij nen gegeven, welke bij de stichting en de distributie van scholen zouden moeten worden gevolgd. In een verder deel wordt een critische beschouwing gegeven ten aanzien van de voorgestelde bepalingen in zake de vergoeding van kapitaals- en exploitatie-uitgaven der bijzondere scho len en in zake het onderwijs in de licha melijke oefening. Ten slotte volgen bij de betrekkelijke artikelen door de commissie gewenschte veranderingen of aanvullin gen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE VOORKEURSTEMMEN VAN Mr. BEEKENKAMP. Geachte Redactie. Na lezing van het stuk van den heer J. G. van Dijk, dezelfde die in 1927 geen woord van afkeuring had toen mr, J. Schokking, als No. 1 van de lijst der C.-H. Unie gekozen, bedankte omdat hij tot een anderen staat des levens, in een andere plaats overging, kan ik mijn ingezonden niet anders beginnen dan met de eerste drie regels-van den 133en Psalm: Ei ziet! hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen Van 't zelfde huis, als broeders, zamen- woyien Daar 't üefdevuur niet wordt verdoofd!.. Men kan over de handelwijze van de A.-R. Kiesvereeniging verschillend den ken, maar laten wij toch beginnen met den aanhangers der C.-H. Kiesvereen. het recht te ontzeggen daarop kritiek uit te oefenen. Er zijn er maar weinigen die aan nemen dat mr. J. Schokking in 1927 niet reeds voor de verkiezingen wist dat het ambt van burgervader van Katwijk voor hem bestemd was. Waar is toen de afkeu ring uit die C.-H. kringen gebleven? Na het stuk dat ik indertijd als antwoord op een ingezonden van denzelfden heer J. G. van Dijk schreef, is de zaak doodge zwegen. Daarom zie ik het verlies van een C.-H. zetel niet anders als loon naar werken. En nu de kwestie mr. Beekenkamp zelve Eenerzijds is daar de verklaring van het bestuur van de A.-R. Kiesvereen. De na men der beide onderteekenaars moesten feitelijk eiken twijfel buitensluiten. Aan vankelijk deden zij dit bij mij dan ook. Maar.uit A.-R. kringen bereikt mij de mededeeling dat er wel degelijk een af spraak gemaakt is. Ook dit is een zeer positieve verklaring welke eveneens allen twijfel moest uitsluiten! Hier hapert dus iets. Laten nu beidepartijen, die dan toch blijkens hun woorden van den invloed der christelijke beginselen op het stadsbestuur niet afkeerig zijn toch eerst eens beginnen met die beginselen daarbuiten in praktijk te brengen. Laten zij beide nu eens den geheelen sluier èn van 1927 èn van 1931 opheffen, „vast overtuigd", om het woord van den voorzitter der A.-R. Kiesvereeni ging in de „Koerier" van Lijst 6 te ge bruiken, „vast overtuigd, dat alléén in de zuivere toepassing harer (hunner) begin selen hulp en redding uit velerlei nood is/ te verkrijgen." Met hartelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend: J. DE REN Jr. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik een plaatsje voor onderstaande regelen in uw veelgelezen blad, waarvoor mijn dank Met diepe verontwaardiging heb ik en velen met mij kennis genomen van het ingezonden stuk afkomstig van J. G. v. Dijk. Hoewel ik het debatteeren en Ingezon den Stukken schrijven aan meer bevoeg den overlaat, kan ik nu toch niet zwijgen, daar genoemde heer zich niet ontziet, de A.-R. Partij en inzonderheid de Geref. onder hen te bekladden en als politieke zwendelaars voor te stellen. De geheele inhoud is zoo beleedigend, dat ik daar in 't geheel niet op in wil gaan, aangezien de schrijver daarin zich zelf en de Herv. kiezers het meest bla meert. Hij zelf laat zich hier in z'n ware ge daante zien n,l, als iemand, die zijn kerke- lijken haat van de daken af verkondigt, tot groote vreugde van de tegenstanders. Daar hij hierin zijn Herv. broederen betrekt, verwacht ik wel, dat die hem hier voor eens duchtig onderhanden zullen nemen. Toch moet ik nog eenige opmerkingen maken aan het adres van den schrijver: le. Als de heer v. Dijk zegt, dat er een storm van verontwaardiging opsteeg in de vergadering toen mr. Beekenkamp zijn besluit mededeelde, moet ik dat beslist tegenspreken, er steeg een luid applaus op na dit besluit en slechts eên heel zWak protest, wat door den voorzitter ook niet door machtsgeschreeuw behoefde te wor den bezworen. Wel verzekerde de voorzitter aan mr. B dat dit applaus niet beteekende, dat de vergadering zoo blij was, dat hij nu niet naar den Raad zou gaan, maar juist be doelde mr. B. te bedanken voor dit per soonlijke offer. 2e. Wat den verderen inhoud betreft, aangaande Herv. Chr. scholen; ik geloof niet dat het „L. Dagblad" de plaats is om daarover te discussieeren, daar dit in de kerkelijke pers voorkwam; ook wat schrij ver zegt aangaande de Chr.-Hist. Unie. laat ik voor zijn rekening, misschien was daar ook nog wel iets over te zeggen, maar zooals ik in het begin schreef, dit laat ik aan meer bevoegden over. Met dank voor de verleende plaats ruimte, W. KRUIT. Hoogachtend, Leiden, Oude-Vest 115. Wij ontvingen in deze kwestie nog eeni ge stukken, doch moeten deze als onge- teekend terzijde leggen. Red. „L. D." Geautoriseerde vert. uit het Engelsch van J. S FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). 28) HOOFSTUK XX. De verkoop der diamanten. Ik ging naar mijn kamer nog vervuld van de gebeurtenissen van dien dag. Pars- lave in 't huis van Eccleshare, hetgeen aantoonde dat er tusschen hen de een of andere verhouding bestond; de komst van mevrouw Elphinstone en haar hooghartig optreden: het besliste optreden van Sheila tegen haar moeder; de mogelijkheid dat mevrouw Elphinstone iets van den moord afwist dat alles was hoogst geheim zinnig. Het scheen hopeloos om deze raad- I en °P te lossen, toch kon ik niet be- 2f"n,Fei? daartoe een poging te wagen. I wam de gedachte bij mij boven, I dat mevr°uw Elphinstone betrokken was dij Mazaroffs moord, en als dit juist bleek, was zij het dan na of vóór de misdaad? was hiogelijk. Er was iets geheim- zinnigs in het doen en laten van Mazaroff I geweest, nadat wij in Marrasdale waren gekomenstond dat met haar in verband? Hadden deze twee personen elkander na zoo veel lange jaren weder ontmoet? Had zij ons voor den gek gehouden toen ,oe en ik haar ondervroegen? Eén feit was aan het licht gekomen; zij was in het be^t gekomen van het testsament. dat alles waren mijn gedachten nog vervuld, toen ik met Maythorne den nUof Sen m°teen in het kantoor van Sorl!L«WaT?i i troffen daar den heer groette Pl die ons vriendelijk be- U brengt nieuws! merkte Crole la- koniek op. Nieuwe verwikkelingen? Ik ben onmiddellijk na mijn ontbijt hier gekomen om het te vertellen, zeide Kloop. Ik hoorde het gisteravond van een handelsvriend. Nu zal iedereen het daar in Hatton Garden wel weten. De twee blauwe diamanten van Mazaroff zijn ver kocht! Aan wien? vroeg Maythorne. De bijzonderheden zijn niet geheel bekend. Maar ik geloof, dat hetgeen mij verteld werd wel juist zal zijn. Ze zijn verkocht aan een syndicaat van drie wel bekende handelaars. Voor een enorme prijs ook! Tegen welken prijs? vroeg Maythorne. Men zegt twee honderd duizend pond. Natuurlijk zijn ze dat waard, en meer En zooveel meer, dat de verkoop; rs een aardige verdienste zullen hebben, in dien zij ze verkoopen. Als zij dat natuur lijk willen. Frobenius noemde welk bedrag? vroeg Crole. Een honderd zestig duizend, zeide Maythorne. Dat is een groot verschil! Hij wendde zich weer tot Kloop. Wie ver kocht ze? Armintrade! Dat is geen geheim, Armintrade, de bankier. Armintrade kwam eerst gisteravond hier terug, zeide Maythorne. Waar en hoe werd die koop gesloten? Ja, antwoordde Kloop. Daarvan weet ik wel iets, doch niet alle bijzonderheden. Het gebeurde schriftelijk. In ieder geval kwam dat syndicaat gistermorgen in het bezit van die steenen en 's middags heb ben eenige uitverkorenen ze gezien. Mijn zegsman wist mij te vertellen, dat het syndicaat het bod van een handelaar met tien duizend pond heeft verhoogd. Een feit is, dat de beide diamanten samen een kwart millioen waard zijn. Maythorne keek Crole aan; Crole schudde zijn hoofd. Wat ons aangaat, merkte hij op, dat is het feit dat Armintrade deze eigendom men van Mazaroff verkocht. Wij wisten dat Armintrade in het bezit was van de blauwe diamant no. 1 en wij weten ook, dat Mazaroff de blauwe diamant no. 2 bij zich had, toen hij naar het Noorden reis de. Dus moet Mazaroff Armintrade ont moet hebben en hem den tweeden dia mant hebben gegeven. Zij hebben elkaar zonder dat iemand het wist in Mar rasdale ontmoet. Werd de naam van Armintrade ge noemd als verkooper, vroeg Crole aan Kloop. Zeer zeker, antwoordde Kloop. Zon der omwegen. Werd de naam van Mazaroff ge noemd? Ja! Als de eigenaar der diamanten. In welk verband werd er over Armin trade gesproken? Ik geloof als agent. Dat is echter van weinig belang. Hij bracht den koop tot stand. En kreeg hij de kooppenningen? Die kreeg hij! Maythorne Stond op en knoopte zijn jas dicht. Er valt maar één ding te doen, zeide hij, terwijl hij naar Crole keek. Jij en Holt en ik moeten onmiddellijk naar Armin trade. Juist! merkte Kloop op. En u zult zien, dat het in orde is. Wat bedoelt u daarmede? vroeg Maythorne. Dat een man met gezond verstand een dergelijke transactie niet openlijk zou doen, indien de zaak niet in orde was. Een transactie van twee honderd duizend pond! Toch moeten wij inlichtingen van hem vragen, zeide Maythorne. Wij namen afscheid van Kloop en gin gen daarna naar Courthope's Bank. Het is nu vrij duidelijk, zeide May thorne, dat Mazaroff niet vermoord werd om de diamanten. Waarom werd hij dan wel vermoord? Om welke reden? Hij had nog andere dingen van waarde bij zich, merkte Crole op. Toen wij in Courthope's Bank waren aangekomen, werden wij onmiddellijk in een wachtkamer gelaten. Na ongeveer tien- minuten verscheen Armintrade. Het spijt mij, dat ik u moest laten wachten, heeren, zeide hij. Komt u hier binnen. Hij schonk weinig aandacht aan May thorne en mij, doch wel aan dr. Crole. Mijnheer Crole, begon hij. Wat is er van uw dienst? U kunt ons zeer gewenschte inlich tingen geven, mijnheer Armintrade. U weet, natuurlijk, dat wij de zaken van mijnheer Mazaroff waarnamen en dat wij mijnheer Maythorne hebben gevraagd een onderzoek naar den moord in te stellen. Nu hebben wij gehoord van den heer Her man Kloop uit Kaapstad, een vriend van Mazaroff die nu in Londen is, dat Maza roff twee zeer kostbare diamanten bezat. Een daarvan heeft hij naar Marrasdale meegenomen, terwijl de andere sinds eenigen tijd bij u in bewaring was Kloop heeft ons gezegd, dat u deze twee diaman ten aan een syndicaat heeft verkocht voor twee honderd duizend pond. Is dat juist? Armintrade knikte. Geheel juist! antwoordde hij. U is volkomen op de hoogte. Zou u ons daarover alles willen ver tellen? vroeg Crole. Mij dunkt dat de heele zaak hoogst eenvoudig is! Zoo klaar als een klontje, antwoord de Armintrade glimlachend. Ik ben als zijn agent of bemiddelaar, of zooals u het wilt noemen, opgetreden. Ik kende hem uit briefwisseling, door mijn deelgenoot schap van mijn vorige bank. Zooals u ge zegd heeft, had ik den eersten diamant eenigen tijd in bewaring. De tweede over handigde hij mij persoonlijk in Marras dale, op den tweeden dag van mijn ver blijf aldaar. Zoo, heeft u hem daar ontmoet? Ja zeker! Volgens afspraak? En waar? In Birnside, 's namiddags. Wij waren hoogstens tien minuten samen. En wat gebeurde er toen? Wij spraken over den verkoop van de diamanten en kwamen tot een overeen komst. Mag ik vragen tot welke overeen komst? Zeker! Hij gaf mij de voorkeur. Zoo, zoo. Een voorkeur? Dus u kon ze tegen een bepaalden prijs koopen? Natuurlijk Maar ik zal u de voor waarden laten zien, geschreven door Ma zaroff. Hij heeft mij die door hem getee- kend gebracht! Uit een lessenaar nam hij een stuk pa pier en gaf het aan Crole. Ik heb het gezien, zeide deze. Hij gaf u voor een maand de voorkeur om de dia manten te koopen voor een honderd vijf en zeventig duizend pond. En u heeft dat aangenomen? Ik heb dat aangenomen en de dia manten verkocht voor twee honderd dui zend. Dat is alles! Crole knikte. Daarna boog hij zich voorover en keek Armintrade strak in het gezicht. Juist. En wat gebeurt er nu met de honderd en vijf en zeventig duizend pond, die aan Mazaroff hadden uitbetaald moe ten worden? Dat geld staat ter beschikking van de wettige erfgenamen. Crole wees op mij. Mijnheer Holt is universeel erfge naam, hij heeft recht op alles. Armintrade keek mij glimlachend aan. Dat is heerlijk voor meneer Holt. Maar is u daar zeker van? Wat is er waar van hetgeen men vertelt: Salim Mazaroff zou Andrew Merchison zijn en mevrouw Elphinstone in werkelijkheid mevrouw, Merchison? Ook hoorde ik dat het testa ment verdwenen is! Het testament is hier! zeide Crole, terwijl hij een enveloppe liet zien, u mag het lezen. Armintrade las het stuk aandachtig en gaf het daarna terug. Wat zegt u als advocaat en notaris van dit document? vtoeg hij rustig. Dat niets het ongeldig kan maken, antwoordde Crole. De erfenis kan ook niet bestreden worden. Alles wat mijnheer Mazaroff bezat behoort aan mijnheer Holt, Dus. Dus ben ik mijnheer Holt honderd vijf en zeventig duizend pond schuldig zeide Armintrade met een glimlach. Zeer goed zal ik de chéque en de papieren aan u zen den, mr. Crole? Het zal dadelijk gebeuren. Ik ben b!;j dat het testament gevonden is. Wij stonden op. Vond u het niet noodig om bij het onderzoek getuigenis af te leggen? Vroeg Maythorne aan Armintrade. Wat moest ik getuigen? Mijn zaken met Mazaroff hadden niets te maken met den moord. Mathorne knikte en daarna gingen wij heen. (Wordt vervolgd),,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13