UIT DE OMSTREKEN. BESCHULDIGINGEN TEGEN DE BATAAFSCHE. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heelt aan den minister van Koloniën een aantal vragen gesteld naar aanleiding van in een brochure Petroleum-Adel, van A. Weeber, tegen de Bataafsche Petroleum Maatij. in Ned.-ïndië ingebrachte be schuldigingen. Gevraagd wordt o.a of de Regeering niet van meening is, dat alle contracten van de Regeering met de Bataafsche Pe- troleum-Mij. In Ned.-ïndië onverwijld be- hooren te worden opgezegd. o PATROONSBOND BOUWBEDRIJVEN. Vergadering te Alkmaar. In het Gulden Vies te Alkmaar werd gistermiddag een druk bezochte algemeene vergadering gehouden van den Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Neder land. De secretaris deelde mede, dat in de des morgens gehouden hoofdbestuursvergade ring tot leden van de arbitrage-commissie inzake de collectieve arbeidsovereenkomst gekozen waren de heeren Van Santen (Haarlem), Tersteeg (Utrecht), mr. Bouw man Cramer (Haarlem), De Vries CAssen) en Brouwer (Amsterdam). Het ledental van den Bond is op dit oogenblik 1943, verdeeld over 70 afdeelin- gen, terwijl er 25 buitengewone leden zijn. De rekening over 1930 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f. 29.357, met een batig saldo van f. 5918.69. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedjag van f. 40.735, met een voordeelig saldo van f. 4179. Het arbitrage-reglement, bedoeld in art. 10 der statuten, werd conform vastgesteld, evenals het reglement voor de districts- of gewestelijke vergaderingen. Tot bestuursleden werden bij eerste stemming gekozen de heeren T. B. Huur man te Bussum. J. Ringers te Alkmaar en J. H. Krevenveld te Hengelo. Bij volgende stemmingen werden geko zen de heeren A. den Ouden te Apeldoorn en J. van Ernst te Apeldoorn. In behandeling kwam hierop het rap port betreffende steun aan nagelaten be trekkingen bij overlijden van bondsleden. Ten slotte werd met 168 stemmen vóór en 25 tegen besloten tot het instellen van een steun-instituut. De uitwerking van deze beslissing werd in handen gesteld van de commissie, die met een nieuw rapport zal uitkomen. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden. o HET VERSCHE CADETJE. De Nederl. Bakkershond. Gisteren werd in Musis Sacrum" te Arnhem de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van den Nederland- schen Bakkersbond onder voorzitterschap van den heer Fred. C. Staehle. Het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer C, D. van Nappen, werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester en de begrooting 1932. De contributie werd vastgesteld op f. 6 en 50 cent. Als leden van het Centraal Bestuur werden herkozen de heeren H. H. Pleffers Mulder en De Vos. Tot bondsvoorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer Fred. C. Staehle. die zich bereid verklaar de zijn functie te blijven waarnemen. De secretaris deelde mede, dat als ver tegenwoordiger van de vierlandelijke or ganisaties en de Meelcentrale welke door de regeering is opgericht werd benoemd de heer Fred. C. Staehle, voorzitter van den Ned. Bakkersbond. De voorzitter deed voorts mededeelln- gen omtrent den aankoop van het perceel Vondelstraat 13 te Amsterdam, dat be stemd wordt tot bondsgebouw. Uitvoerig werd besproken de kwestie van het versche kadetje. De voorzitter stelde voor om een tele gram te zenden aan den Minister, waarin de vergadering, gezien het voorgevallene verzoekt dat maatregelen worden geno men tegenover de bakkers, die brood aan hotels leveren. Aldus werd besloten. Hier na hield de heer C. Snapper een uiteen zetting over het standpunt van het comité tot het verkrijgen van versch brood bij het ontbijt. HET MIDDENSTAND8CONGRES. Rede van Prof. Polak. In de middagzitting begroette de bonds voorzitter de heer Eduard G. Schurmann Z.E. den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid den heer Verschuur, den burge meester van Zandvoort, den heef van Al phen. den heer Heringa, hoofdambtenaar aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en prof. dr. N. J. Polak Minister Verschuur sprak een kort woord. De economische depressie, aldus Z.E. treft ook den middenstand, ook deze zal offers moeten brengen. Het doet spr. genoegen dat de middenstand paraat is om zulks te organlseeren. De regeering stelt een goede middenstandsorganisatie op prijs. Spr. kwam door de Drankwet en dooi de Winkelsluitingswet met den midden stand in aanraking. De minister stelt zich voor, dat de winkelsluitingswet in het belang is van den middenstand, als hoofd doel van de wet is dit belang in het oog gehouden. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor het welslagen van het congres uit te spreken. (Daverend ap plaus.) De burgemeester van Zandvoort, de heer van Alphen sprak hierop. In zijn dankwoord stelde de voorzitter voor een telegram van hulde aan H. M. de Koningin te zenden, benevens aan het bestuur van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs met betuigingen van deelneming. Prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam hield hier op een referaat over; „de huidige de pressie en de gevolgen daarvan voor den middenstand." Spr verdedigde de volgende stellingen: 1. De huidige depressie is onder meer een gevolg van wijzigingen bij overgang tot een verlaagd prijsniveau. 2. Vlotte aanpassing aan het verlaagde niveau Is een krachtig middel tot herstel. 3. Zij, die de prijsdaling te eigen bate trachten tegen te houden, loopen kans te worden uitge schakeld. 4. Derhalve kan oogenblikkelljke winstderving- of zelfs tijdelijk verlies- nemen een verstandige bedrijfspolitiek zijn. 5. Verlaging van productie- en dis- tributiekosten is voor tal van bedrijven noodig, willen zij zich op het verlaagde prijsniveau kunnen handhaven. 6. Daad werkelijke samenwerking van bedrljfs- genooten door het gezamelijk verrichten van bedrljfshandellngen, is voor die ver laging van kosten bevorderlijk. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde. Wegens het late uur werd de inleiding van den heer J. v. d. Pol te Delft, Ud van de Commissie van Voorbereiding van den Hoogen Raad van Arbeid, over het „voor ontwerp eener Bedrijfsradenwet" van de agenda afgevoerd. 's Avonds werd den congressisten door de muziekkapel „Zandvoort" een concert aangeboden terwijl de V.V.V. Zandvoort den avond besloot door een vuurwerk op het strand. o VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. Jaarvergadering. In het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem is gisteravond de vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen begonnen. De voorzitter, ir. J. W. Albarda. zeide in zijn openingswoord, dat voor de ar beidsbemiddeling een moeilijke taak is weggelegd. Wij hebben een crisis, die wij zelden hebben doorgemaakt. Allerlei zware problemen stormen op ons los. Men is geneigd wanhopig te worden. Toch moet een blik in de toekomst worden geworpen. Spr. heeft het vertrouwen, dat binnen af- zienbaren tijd betere tijden zullen volgen. Vervolgens weidde spr. uit over de wet op de arbeidsbemiddeling, waarna hij voorstelde, aan den oud-minister van ar beid. prof. Slotemaker de Bruine een te legram van erkentelijkheid te zenden, omdat deze de wet tot stand heeft ge bracht. (Applaus.) Na goedkeuring van een aantal ver slagen is besloten, in de Noordelijke en Zuidelijke provincies een cursus te houden waaraan ten minste 10 personen moeten deelnemen. Aan deze cursussen zal meer ten koste worden gelegd dan aan die van het Centrum is gedaan. De volgende jaarlijksche vergadering zal te Tilburg worden gehouden. Vervolgens richtte mr. Rueb penning meester van het bestuur, zich tot den heer Albarda. die zich niet meer als voor zitter beschikbaar heeft gesteld. Spr. bracht den voorzitter dank voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan en bood hem namens de vereeniging van di recteuren van arbeidsbeurzen een ge schenk aan. Namens de vereeniging van directeuren van arbeidsbeurzen dankte de heer Geelen uit Utrecht den heer Albarda. Hij deelde mee, dat het geschenk een fauteuil naar het huis van den heer Albarda was gezonden. De heer Albarda dankte voor de vrien delijke woorden en het geschenk en bracht hulde aan de heeren A. Folmer en Rueb, die in het afgeloopen Jaar heb ben meegewerkt aan de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Drees wethouder te 's-Gravenhage. De heer A Folmer werd als secretaris herkozen. Vandaag wordt de vergadering voort gezet ter behandeling van de prae-ad- vlezen. (N. R. Crt.) -o BURGEMEESTERS-BENOEMING. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Juli 1931 benoemd tot burgemeester van Laren (G.) W L. van Weideren baron Rengers; met ingang van 15 Juli 1931 tot bur gemeester van Dongen K L. J. Wouters, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Vinkeveen; met ingang van 15 Juli tot burgemees ter van Hoogkerk F. Tjaberings, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Nieuwolda; met ingang van 1 Juli 1931 op verzoek eervol ontslagen D. H. Doeksen als bur gemeester van Terschelling; op verzoek met 1 Augustus 1931 eervol ontslagen met dankbetuiging voor lang durige diensten S. Reijnders als burge meester van Rolde o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Amsterdam J. Zwart, candldaat- notaris, wonende te Heemstede. o UIT NED OOST-INDIE. ERNSTIGE BRAND. BUITENZORG. 1 Juli. (Aneta). De han delswijk van Kobaboems in Zuid- Sumatra is volgens een bij de regeering ontvangen telegram door een brand ge teisterd. Tien pintoe's zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Een Chineesche werd levensgevaarlijk gewond, terwijl een kind in de vlammen omkwam. De schade be draagt ongeveer f. 55.000, waarvan f, 12.500 door verzekering is gedekt. o SMOKKELAARS GEVAT. MEDAN, 1 Juli. (Aneta). De veldpolitie in het Loeboekpakamsche hield 'n vracht auto aan, waarmede werd getracht 72.000 dozijn pakjes lucifers te smokkelen. Vfjf Chlneezen, die op de vrachtauto waren gezeten, zijn gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. AALSMEER. HET MUZIEK- EN ZANGCONCOURS. Verdere uitslagen. Onder begunstiging van prachitg zomer weer Is gisteren het concours voortgezet. In vervolge op de reeds door ons ver melde uitslagen, volgen hier nog: Kinderkoren (klasse B) Looft den Heer, Hazerswoude (dir. M. Kouprle) 2e pr. met 287 punten; Astoria, Amsterdam (dir. J. v. Hees) niet opgekomen: Zangvogeltjes, Rijk, Haarlemmermeer (dir. P. Stoutha- mer) 2e prijs met 282 punten; 4e afd. Ge mengde koren: Excelsior, Waverveen (dir. D. Groot) 2e prijs met 277 punten; 4e afd. Dameskoren: Excelsior. Koekengen (dir. J. de Geus) le prijs met 314 punten; 3e afd. Gemengde Koren: De Lofstem, Vin keveen (dir. D. Groot) 2e prijs met 265 punten; Cantate Deo, Wilnls (dir. A. A. L. Tlggers) le prijs met 309 punten; Kin derkoren (klasse A): Klein Hosanna, Al- Shen a. d. Rijn (leider v. d. Kemp) 2e pr. iet 260 punten; Het Noorden, Amsterdam (dir. H. v. d. Heide Wijma) le prijs met 335 punten; Superieure afd. Kinderkoren: 't Biltsch Kinderkoor, de Bilt (dir. H. van Rheenen) le prijs met 328 punten. Kin derkoren (klasse B): Kattenburg Amster dam (dir. B. Brouwer) le prijs met 311 punten; Jong Zanglust, Castricum-Bak- kum (dir. Stephen Jansen) le prijs met 325 punten; 4e afd. Gemengde Koren: Asaf, Uithoorn (dir. E. Terwee) 2e prijs met 290 punten; afd. Uitmuntendheid: Gemengde Koren: Hoofddorp te Hoofd dorp (dir. P. Zwager) le prijs met 321 punten; Halleluja, Aalsmeer (dir. J. C. Hulsbos) 2e prijs met 293 punten: 4e afd. mannenkoren: Bloemenlust's Klein Man nenkoor, Aalsmeer (dir. S. v. Willigen) le prijs met 302 punten; Mannenkoor Maarssen te Maarssen (dir. J. W. Vijver) 2e prijs met 286 punten; 3e afd. Dubb Mannenkwartetten: Con Amore, Zeist (dir. Chr. Carstens) 2e prijs met 296 p.; Zang en Vriendschap, Alkmaar, (dir. Corn. Jonker) le prijs met 341 punten: afd. Uitm. Gem. Koren: Nut en Genoegen Amstelveen (dir. A A. L. Tlggers) 2e prijs met 295 punten; le afd. Dubb. Mannen- kwartetten: Internos, Amsterdam (direct. Gerard Boen le prijs met 306 punten; Eere-afd. dubb. mannenkwartetten: On derling Kunstgenot, Nieuw-Vennep (dir. M. C. v. Staveren) 2e prijs met 295 pun ten; le afd. Dubb. Gem. Kwartetten: Ons Genoegen, Zaandam (dir. mej. A. G. A v. d. Kwast) le prijs met 321 punten: 3e afd. Dameskoren: Vivo, Amsterdam (dir. mej. A. G. A. v. d. Kwast) le prijs met 331 punten; le afd. Gem. Koren: Harpe Davids, Amsterdam (dir. Alb. Rill) 2e pr. met 288 punten; 4e afd. Gem. Koren: Kunst door Oefening, Amsterdam (dir. H. J. Keman Jr.) le prijs met 333 punten. De jury bestond uit de heeren: Fred. J. Roeske, Amsterdam, voorzitter; Isr. J. Ol- man, Amsterdam en J. R. van der Glas. Amersfoort. Op dezen tweeden concoursdag was het buitengewoon druk en zoowel op het ter rein als in het dorp bewogen zich veel van heinde en verre gekomen menschen. Het concours-comité kan tot nu toe te vreden zijn over het verloop van het con cours. Op den eersten concoursdag werden nog prijzen als volgt behaald: 4e afd. Fanfare: Patrimoniums Muziekgezelschap Amstelveen, le pr. met 300 punten; 3e afd. Harmonie, Soli Deo Gloria, Amsterdam, le prijs met 301 punten. Eere-wedstrijd: Leidsch Politie Muziekgezelschap le prijs met 164 punten; Fanfarecorps Nieuw Leven, Nieuw-Loosdrecht, 2e prijs met 161 punten; Aalsm. Harmonie, 3e prijs met 161 punten. Nieuw Leven verwierf tevens, als hebbende het hoogst aantal punten, den directeursprijs. BENTHÜIZEN. Schietoefeningen. Uitslag van den gehouden derde serie schietoefening der Bijz. Vrijw. Landstorm voor de klasse-indeellng. Maximum aantal punten 300. 1. M. Havenaar 284 pnt.,. 2. W. Mets 281 pnt., 3. Abr. van der Maas 280 pnt., 4. W. Snoep 277 pnt., 5. D. Havenaar 271 pnt6. P. Francken 270 pnt. o HAARLEMMERMEER. Aan den grond gcloopen. Gisteren liep in de Ringvaart een groot vaartuig, na de brug bij de Cruquius te zijn gepasseerd, aan den grond vast. De met een sleepboot aangewende pogingen om het schip vlot te krijgen, hadden aan vankelijk niet het gewenschte resultaat Dit gelukte eerst eenige uren later. Als onderwijzer en onderwijzeres aan de bijzondere school te Hoofddorp (hoofd de heer Dengerink) zijn benoemd resp. de heer J. Berg te Koudekerk en inej. van der Veer te Leidschendam. o KATWIJK AAN DEN RIJN. JUBILEUM VAN DEN HEER D. MINNEE. 40 jaren Organist. Gisteren 1 Juli was het voor den heer D. Minnee organist der Ned. Herv. Kerk alhier een dag der gedachtenis; daar hij zich mocht verheugen in het feit dat hij 40 jaar geleden in de functie van organist werd benoemd, en. men kan zeggen haast onafgebroken als zoodanig heeft gearbeid. Daar zijn 25-jarig jubileum onopgemerkt was voorbijgegaan, meende H.H. Kerk voogden, dezen dag voor hem tot een on- vergetelijken te moeten maken. Iemand, die altijd met lust en ijver zijn werk ver vult, mag niet vergeten worden! Nadat hij eerst in de gehouden kerkdienst door Ds. Bruyn namens de gemeente was gelukge- wenscht, is hem gisterenavond, door Ds. Bruyn, Kerkvoogden en Notabelen een be zoek gebricht, en wenschte Ds. Bruyn hem namens het college van harte geluk met zijn 40-jarig jubileum, daarbij de hoop uit sprekend. dat het den bijna 70-jarigen Organist mag vergund worden, nog vele jaren de gemeente met orgelspel te mogen begeleiden. Hij overhandigde hem uit erkentelijkheid een gouden horloge. Nadat door den heer Minnee zijn harte- lijken dank was betuigd bleef men nog eenigen tijd met de familie gezellig bijeen. De gehouden extra inaandelijksche collecte in de Ned.-Herv. Kerk, voor res tauratie kerkgebouw, heeft 1.1. Zondag op gebracht de som van ruim f. 100. o- KATWIJK AAN ZEE. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f. 9106.61 en terugbetaald f. 6375.39. Op den girodienst werd gestort i. 154176.29 en uitbetaling in hetzelfde tijdvak f. 33911,48. Bruinvisch aangespoeld. Even ten Noorden van de uitwatering is een groote bruinvisch aangespoeld. Met het oog op het drukke verkeer op het stille strand, ware wel wenschelijk, dat het cadaver, dat reeds een onaangename reuk begint te verspreiden, op de een of andere wijze vernietigd werd. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Conflict tusschen den voorzitter en den heer van Pareeren. Benoemingen. Geldleeningen. Een saiariskwestie. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering Dijeen. Voorzitter: Burgemeester van Iersel. Afwezig: Jhr. J. H. Gevers van Kethel en Spaland. De voorzitter opende met gebed en deed daarna mededeeling van verschillende ingekomen stukken, alle van onderge- scnikt belang. De secretaris las hierna de notulen. Na afloop hiervan ontspon zich een ernstige discussie tusschen oen Voorzitter en den heer J. van Pareeren, over huur nieuwe woon- en winkelhuizen in de Duinstraat. Wederzljdsche verwijten en heftige woor den weerklonken. De Voorzitter riep den heer J. van Pareeren herhaaldelijk tot de orde, doch deze gaf 't niet op. De voor zitter merkte op, dat hij den heer v. P. steeds heeft beschouwd als een deskundige in 't bouwvak; 't is hem echter nu geble ken, dat de deskundigheid ver te zoeken is. De heer v. P. verweet den voorzitter, dat hij belang heeft bij de combinatie „Wil- lemse" en als deskundige oordeelt hij, dat de huur van de nieuwe winkelhuizen in de Duinstraat hooger moet zijn en de huur van de arbeldershulzen lager. De voorzitter heeft een deskundig onderzoek doen instellen, waaruit het tegenovergestelde blijkt. Aan de heftige woorden kwam een einde, doordat de heer A. H. van Noort het voor stel deed, een commissie te benoemen tot rehabilitatie; dit voorstel werd niet aan genomen doch de gemoederen kwamen wat tot kalmte. Op voorstel van B. en W. werd de alge meene politieverordening gewijzigd. De bebouwde kom wordt uitgebreid van het Station tot de Zonneveldsbrug. Er zullen verschillende borden geplaatst worden met maximum snelheid 20 KM, Streng toe zicht op automobilisten zal gehouden worden. Open-bebouwing vervalt voor verschil lende wegen, terwijl op het „Harde Pad" heelemaal niet meer gebouwd mag worden met dispensatie voor eenige lui, die reeds daar bouwplannen hadden. Eenige ingezetenen krijgen op verzoek vergoeding uit de Gemeentekas ingevolge art. 13 der L.O.-Wet 1920. Op voorstel van B. en W. zal grond aangekocht worden van H. Wolken (Zilk) en ook van de Landexploitatie-Mij „Noord- wïjkerhout", gevestigd te Sassenheim, en wel ln de Zilk een stukje grond voor een transformator-huisje a f. 100 en van de exploitatie-maatschappij tegen f. 2.40 per vierk. M. voor het plaatsen van een gas houder. Toegestaan wordt het verzoek van het bestuur der Parochiale H. Hart-School (Zilk) om overeenkomstig art. 72 der L.O.- #et 1920 gelden uit de Gemeentekas be schikbaar te stellen voor zaalhuur in ver band met de toename van het leerlingen tal en wel voorloopig f.450 per jaar. Medewerking zal verleend worden aan het Bestuur der R.K. school „Voorzienig heid" om overeenkomstig art. 84 L.O.- wet 1920 vergoeding toe te kennen voor de kosten, wegens het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen. Tot leden der schattings-commissie, be doeld in art. 57 der Wet op de Inkomsten belasting 1914 worden benoemd de heeren L. P. Heemskerk, P. Bekkers, Coenraad Bouwmeester en Job Pennlngs. Op voorstel van B. en W wordt over gegaan tot het aangaan van een kas- geldleening groot f. 150.000 en wel tegen slechts 2 pCt.. dit geld is echter slechts 3 maanden beschikbaar en wel van 1 Juli 1 Oct. as. daarna zal met 1 Oct. as. een leening gesloten worden van f. 100.000 tegen 4 pCt. koers 96'/! met de Levens- verzekerings Maatschappij „De Nederlan den" te Amsterdam en wel voor 50 jaren. Tevens wordt dan een leening aangegaan van f. 75.000 a 4 pCt tegen koers 96'/- met het algemeen Mijnwerkersfonds voor de steenkolenmijnen in Limburg, gevestigd te Heerlen, voor 50 jaren. De heer Langeveld vraagt of 't niet beter is het geld te gebruiken, dat terug komt van de provincie (restitutie van de wegen). De voorzitter zegt dat het de be doeling is, met dit geld de leeningen, af te lossen, indertijd gesloten tegen hooge renten van 5'/: pCt. en hooger, waaruit de gevolgtrekking gemaakt wordt, dat de Voorzitter een goed „econoom" Is. De nieuwe schoolgeldheffing is door Ged. Staten goedgekeurd, behoudens eenige wijzigingen De Gemeente-begroo ting 1930 en 1931 worden gewijzigd. Op verzoek krijgt A L. v. d. Peyl een stukje gemeentegrond in recognitie tegen betaling van „een kwartje" per jaar. De Chef-agent van politie krijgt f. 100.o. r. op hem niet is toegepast de dienst tijd doorgebracht in andere Gemeenten, toen zijn salaris werd vastgesteld. Het voorschot op de vergoeding aan de besturen der bijzondere scholen ingevolge artikel 101 L. O Wet 1920 wordt nu vastgesteld op f. 10 per leerling vroeger was dit f. 9. In Geheime zitting wordt het voorstel gedaan tot het aangaan van een dading (vergelijk). Na afloop der zitting bleek dat dit punt betrof een salaris-kwestie met Ingenieur Driessen, aangaande het waterleidingbedrijf over de uitbetaling van het ir. Driessen toekomende salaris zal een compromis worden vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer L. M. v. Noort om beter toezicht op het lossen van mest nabij het Vellingsgebouw. Tevens wenscht hij meer raadsvergaderingen. De Voorzitter acht het beter dat de raadsleden vooreerst niét te druk zullen vergaderen met 't oog op de verkiezings hartstochten. De Gemeente Leiden moet opmerkzaam gemaakt worden op 't verzakken van de berm langs de Leidsche Vaart, nabij „tuin v, d. Putten. De heer v. d. Klauw wees op de slechte bestrating van het „Harde Pad." De gemoederen waren nu tot rust ge komen en ln vrede gingen de „Vroede Va deren" tegen het middernachtelijk uur huiswaarts: SASSENHEIM. Verslag gemeentebedrijven. Aan het verslag van de gemeente-be drijven over 1930 ontleenen wij het vol gende: Gasbedrijf. Op 31 Dec. 1930 bedroeg de lengte van het buizenne t 12.291 M., terwijl deze op 31 Dec. 1929 was 11.219 M., derhalve een uitbreiding van 1.072 M. In gekocht werd van de Lichtfabrieken te Leiden 604.173 M3 gas, tegen in 1929 566.616 M3. Het gasverlies bedroeg 25.880 M3 of 4.28"/o, in 1929 bedroeg dit resp. 31.260 en 5.52°/o. Afgeleverd werd: Over gewone meters 1930: 350.703 M3, 1929: 324.345 M3; over penningmeters 222.551 M3, 206.923 M3; over muntmeters 2.748 M3, 2,908 M3: voor de straatverlichting 2.291 M3, 1.180. M3. In totaal 578.293 M3. In 1929 535.356 M3 De prijs van het gas bedroeg, evenals ln 1929, voor gas over een gewonen meter 10 ct„ en voor gas over een penningmeter 11 ct. per M3. Voor eiken M3 boven een jaarverbruik van 500 M3 werd 5 ct. re ductie verleend. De reductie bedroeg 182.977 M3 a 5 ct. is f. 9.148.85 (in 1929 161.255 M3 a 5 ct.) Aan 291 van de 492 verbruikers (gewone meters) werd een reductie verleend van f. 7.428.60 en aan 159 van de 512 verbruikers (penning meters.) f. 1. 720.25. Het aantal gasverbruikers bedroeg op 31 Dec. 1930 1.004 (ln 1929 9.49.) De totale aanschaffingswaarde der activa bedroeg op 31 Dec. 1930 f. 173.334.09'/!, waarop tot en met 1930 f. 74.950,67'/j werd afgeschre ven. De boekwaarde bedroeg derhalve f. 98.383.42. In 1930 werd afgeschreven f. 5.640.12. De schuldrest der leeningen bedroeg op 31 Dec. 1930 f. 67.488.73 tegen op 31 Dec. 1929 f. 71.281.41. De netto winst over 1930 bedraagt f. 3.056.86. Met inbegrip van de winst over 1930 bedroeg de reserve op 31 Dec. 1>30 f. 23.749.38. Waterleidingbedrijf De lengte van 't buizennet bedroeg op 31 Dec. 1930 14.855 Meter, terwijl deze bedroeg op 31 Dec. '29 12.392 Meter, derhalve in 1930 een uitbrei ding van 2. 463 Meter. In 1930 werd het buizennet doorgetrokken vanaf perceel Rijksstraatweg 54 (C. Verdegaal) tot de Leidschevaart. De lengte van deze uit breiding bedraagt 1.623 Meter. Van het Gemeente Pompstation te Hil- legom werd ingekocht 58.865 M3 water (in 1929: 57.895 M3.) De eenheidsprijs van het afgeleverde water bedroeg 30 ct. per M3. Voor in- dustrieele doeleinden en bedrijf, bij ga rantie van een minimum verbruik, was de prijs 20 tot 25 ct. per M3. Het aantal waterverbruikers bedroeg op 31 Dec. 1930 993 (in 1929 900.) De uitbreldingskosten bedroegen in '30 f 20.310.35. De totale aanschaffings waarde der activa bedroeg op 31 Dec. 1930 f. 124.744.82"!. De totale afschrijving tot en met 1930 bedroeg f. 16.296.84, zoodat de boekwaarde bedroeg f. 108.447.98'/j. In 1930 werd afgeschreven f. 4.1172.46. De schuldrest der leeningen bedroeg op 31 Dec. 1930 f. 111.583.33. De netto-winst over 1930 bedraagt f. 3.607.19 welk bedrag is bestemd voor extra afschrijving. Grondbedrijf In 1930 werden 8 bouw- perceeltjes verkocht met een opbrengst van f. 8.598.70. De opbrengst van verkoch ten grond tot en met 1930 bedraagt f. 97.421.24. De gevormde reserve wegens grondverkoop bedroeg op 31 Dec. 1930 f. 62. 793.09'/i. De aankoopwaarde der gronden, inrichting speelterreinen, bouw van woningen enz. bedroeg op 31 Dec. 1930 f. 150,486.99'/!, welk bedrag gedeelte lijk is bestreden uit de reserve winst op grondverkoop. De schuldrest van 't Rijks voorschot oorspronkelijk bedragende f. 140.000.00. bedroeg op 31 December f. 116.678.64'/!, Op de inrichting van de speelterreinen „Sporthoff" en „de Kool", en woningen is tot en met 1930 afgeschre ven f. 1.946.71. Het verlies over 1930 be draagt f. 1.086.32. Woningbedrijf De aanschaffings waarde der woningen „Kerklaan" en com plex Amerika" bedraagt f. 28.527.57, waarop tot en met 1930 is afgeschreven f. 4.341.31. Het verlies van de woningen „Kerklaan" en complex „Amerika" be draagt over '30 resp. f. 741.94 en f. 2.377.04 De schuldrest van het Rijksvoorschot is gelijk aan de boekwaarde der woningen. Badbedrijf De stichtingskosten be dragen f. 35.869.55. In 1930 is hierop af geschreven f. 831.96. Het aantal genomen baden in 1930 bedraagt 11.869. De op brengst van abonnementen, maandkaar- ten, enkele baden bedraagt, f. 2.718.00. De schuldrest der leeningen bedraagt per 31 December 1930 f. 32.200.00. Het verlies over 1930 bedraagt f. 2.556.13. GEMEENTERAAD. De rioleering. - Onderzoek geloofsbrieven Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. De heer van der Geest was afwezig. De notulen werden na een kleine opmer king goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren derhalve goedgekeurde raadsbesluiten, ook de begrooting 1931 is nu door Ged. Stalen goedgekeurd. Dc voorzitter deelde mede, dat de aan nemer van de riooleering Beukenlaan enz. veel tegenslag ondervonden heeft en men verzocht de opleveringstermijn met twee maanden te verlengen. B. en VV. vragen nu het oordeel van den raad wie de kosten van den opzichter ad. f. 260 per maand moet betalen. Over dit punt voerden zoo goed als alle leden het woord, tenslotte werd besloten deze kosten voor rekening der gemeente te nemen. Dc commissie tot wering van school verzuim, dankte voor de toegestane pre sentiegelden. Zij zijn, zegt de voorzitter, dankbaar, doch niet voldaan en verzoeken de regeling te doen ingaan op 1 Januari 1931. Dit wordt toegestaan. Door de heeren Gortman en Hoekstra worden aan den Menneweg een tweetal woningen gebouwd. Aan de bouwvergun ning was de voorwaarde verbonden, dat de sloot voor de huizen gedempt en ge- rioleerd moesten worden. Zij vragen nu via een advocatenkantoor, dat de gemeente de eenc helft, (eigendom der gemeente) dempt en voor de rioleering zorgt. b. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Hun college heeft een '.tegemoet komende houding aangenomen. Aldus wordt besloten. Vaststelling pensioen grondslag v. d. heer O. v. Eek. Deze wordt vastgesteld. Bepaling huur woning parkwachter. Deze wordt bepaald op f. 3.35 per week. Besluit om terrein aan de Oosthaven te verhuren voor ten minste f. 0.35 per M. De voorzitter licht toe. Er is reeds een terrein verhuurd en nu is er weer een aanvraag. De heer v. Breda wijst er op, dat vorig jaar reeds een aanvraag was, 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6