AGENDA. INGEZONDEN. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. HEDEN: Leger des Heils, Hooigracht. Inzege ningssamenkomst. Vrijdag. Middelweg 38. Ver. tot bestrijding der T.B.C., 5 uur nain. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. .Rio Rita". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Das Lied ist aus" en „Drei von der Tank- stelle". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De getemde Feeks". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a s. waargeno men door Apotheken G. F. Reyst, Steen straat 35. Telefoon 136 en A -T. Donk, Doe- zastraat 31, Telefoon 1313. Echtgenoote van professor: ..Wacht even Jan. weet je zeker dat je alles vergeten hebt?" (Passing Show) BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING AAN BOORD. De Britsche Admiraliteit deelt officieel mede, dat ten gevolge van een ontplof fing. welke heeft plaats gehad aan boord van liet In den Perzischen Golf gelegen Britsche oorlogsschip „Folkestone" zes matrozen gewond werden. o NOODWEER. Naar uit Scechedin (Hongarije) gemeld wordt heeft in de afgeloopen dagen in de omgeving een verwoestende stórm ge paard gaande met hevig noodweer gewoed. Het district werd totaal verwoest. Over een oppervlakte van 40 KM. bij 8 a 10 K M. is dc oogst volkomen te gronde ge gaan. Ook de bekende paprikacultures zijn door het noodweer vernietigd. De regee ring heeft onmiddellijk maatregelen ge nomen om den nood te lenigen. o ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK. In Hamilton in den Amerik. Staat On tario Is een vliegtuig neergestort. Vijf per sonen werden gedood. o DE DOOD VAN DEN ZOON VAN LEON DAUDET. In het proces van Leon Daudet tegen den chauffeur Bajot. heeft de afgevaar digde Brogly verklaard, dat dc commis saris Colombo, toen hij in Mulhouse was aangekomen, aan verschillende personen bekend zou hebben, dat hij den zoon van Daudet gedood had zonder het te weten. Twee andere getuigen bevestigden zijn verklaring, maar een derde de commis saris van politie van Mulhouse verzekerde, dat er niets van dien aard gezegd is. o DE HITTE IN' DE VEREENIGDE STATEN. De hitte in de Vereenigde Staten neemt nog toe. Er zijn thans 766 dooden en een onnoemelijk aantal paarden en rundvee is omgekomen. Te Detroit moest de ijzergieterij van Ford vanwege de warmte sluiten; 250 arbeiders hadden hulpverleening noodig; een is gestorven. o MOORDAANSLAG. Te Weenen moest een conducteur op het bureau komen om zich te verantwoorden over een klacht, die tegen hem was inge diend door een controleur. Na een korte woordenwisseling trok de conducteur een revolver en schoot den controleur neer. Vervolgens zette de man het wapen tegen den slaap en bracht zichzelf zware ver wondingen toe. o ZIJN VROEGERE VROUW VERMOORD. Een 52-jarige arbeider uit Harburg- Wilhelmsburg was vorigen Vrijdag uit de gevangenis ontslagen, na een straf van een paar Jaar. Gisteren drong de man de woning van zijn vroegere vrouw binnen, die in het proces bezwarende verklaringen tegen hem had afgelegd en nadien schei ding had gevraagd Met een kolenschop sloeg hij de ongelukkige, die nog te bed lag den schedel in. Na zijn daad te hebben ver richt. stelde hij zich vrijwillig ter beschik king van de politie. o EEN OPBRUISENDE LANDJONKER. In een stal op een groot riddergoed te Gross-Janowitz bij Liegnitz ontstond een woordenwisseling tusschen den 25-jarigen zoon van den eigenaar van het riddergoed en een paar melkers. Toen deze weigerden te voldoen aan zijn bevel den stal ter stond te verlaten, schoot de Jongeman met een geweer op de melkers, waarop een knecht werd gedood. De bewoners van het dorp poogden daarop verontwaardigd het kasteel te bestormen. De gendarmerie kon dit met veel moeite verhinderen. Ze nam den moordenaar gevangen en bracht hem over naar Liegnitz N. R. Crt. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WANHOPIGE TOESTAND. Wie is verantwoordelijk? Mijnheer de Redacteur, Beleefd komen wij u vragen eenige plaatsruimte beschikbaar te stellen voor het navolgende', bij voorbaat onzen dank. Wij spreken hierboven van wanhopigen toestand en wenschen langs dezen weg de opinie van het publiek in het bijzonder en van de werkgevers en werknemers in de bouwbedrijven te vestigen op de wijze van afdoening van verzoeken voor vergunning tot den bouw en verbouw van onderschei dene werken. Om in het kort een en ander weer te geven, beginnen wij met enkele voorbeel den. 1. Verzoek vergunning te verleenen tot den bouw van Middenstandswoningen aan den Lage Morschweg. Aanvraag ingezonden dato 19 Mei 1930; bouwvergunning ontvangen 24 December 1930 duur plm. 7 zegge en schrijven zeven maanden. 2. Alsvoren tot den bouw van Midden standswoningen aan de Morschkade. Aanvraag ingezonden 9 April 1931; ver gunning verleend na verscheidene, wij zouden haast zeggen smeekbeden. 30 Juni 1931. 3. Alsvoren tot den bouw van 20 wo ningen. Aanvraag ingezonden ongeveer 6 maan den geleden; thans is er van vergunning nog niets bekend. 4. Alsvoren tot den bouw van 28 wonin gen. Aanvraag ingezonden 4 maanden gele den, vergunning blijft nog steeds uit. Voorts nog slechts een enkel voorbeeld van kleinere werken en werkjes. Verzoek tot het bouwen van een garage met tuinafscheiding ten behoeve van een Heerenhuis aan den Warmonderweg vol gens bestaand type van het belendend perceel; verloopcn 8 weken tusschen aan vraag en vergunning. Verzoek tot het vergramen van een keu kentje. aangevraagd vijf weken geleden; op vergunning wordt nog steeds gewacht. Wij willen het hierbij voorloopig laten en de vraag stellen wat hieraan te doen. Over werkloosheid en slechte tijden enz. willen wij het thans niet hebben, de vraag dringt slechts naar voren: wie is hiervoor aansprakelijk te stellen. Vervoegt men zich ter Secretarie, dan wordt men verwezen naar Bouw- en Wo ningtoezicht, vandaar naar Gemeente werken en omgekeerd enz. Welke regeling heerscht daar? thans hebben alle evenveel of even weinig in te brengen, of hebben zij meer aandacht voor de Klok? Of moet een en ander op een andere plaats gezocht worden? Wij roepen door deze dan ook belanghebbenden zoowel Werkgevers als Werknemers op, om ge meenschappelijk hiertegen te protesteeren Mijnheer de Redacteur nogmaals dan ken wij u voor de verleende medewerking. Fa. J. 't HART en D. AANEN. Leiden, 2 Juli 1931. ALPHEN. TERAARDEBESTELLING G. BOOT. Grootc belangstelling. Onder buitengewoon grootc belangstel ling had gistermiddag op de begraafplaats aan dc Schoolstraat de teraardebestelling plaats van onzen hooggeachten plaatsgenoot der. heer G. Boot, in leven medewerkend directeur van de N.V. Scheepsbouwwerf „De Vooruitgang" en de Motorenfabriek „De Industrie" v.h. de fa. D. en Joh. Boot alhier. Reeds lang voordat de rouwstoet oj\den doodenakker was aangekomen had zien onder leiding van de politie reeds een grooto schare belangstellenden op het kerk hof opgesteld. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij o.a. het geheeie personeel der 3 bedrijven di gistermiddag waren stil gelegd verschillende vooraanstaande in- riustri.elen uit de Rijnstreek, het dagelijksch bestuur onzer gemeente, burgemeester dr. H J. Lnvink en de wethouders de heeren G. M Hemgreen en Joh. v. Leeuwen, het raadslid de heer W. Sprey, tal van zaken vrienden van den overledene, en anderen. Toen de lijkkoets op het kerkhof was aan gekomen en het stoffelijk overschot was opgebaard, schaarden zich als dragers om de baar. de verschillende chefs en onder bazen alsmede de oudste leden van het personeel der bedrijven, di: als laatste eer hun overleden directeur grafwaarts droegen. Achter de baar volgde allereerst de echt genoote van den overledene met haar 2 zoontjes, nog feitelijk te jong om het zwaar verlies te beseffen, de verdere familie en verschillende leden van het kantoorperso neel. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in een grafkelder was nedergezet en de familie zich om de geopende groeve had opgesteld, voerde het woord ds. Jhs. Stehouwer, Ned Herv. Pred. alhier in een treffende grafrede wees deze op de groole droefheid voor weduwe, kinderen, broers en zusters en verdere familiebetrekkingen, waarin deze door het zoo betrekkelijk onverwachts overlijden van den geliefden overleri n- zijn gedompeld Deze droefheid treft echter ook een groot deel onzer in woners on het personeel. Ook gewaagde snr. od vermanende wijze van de roepstem die ook aan deze groeve van den 42 jarigen heer Boot tot ons komt. Spr. richtte zich tot de familie met de woorden: „Bewaar en overleg al deze dingen in uw hart". Op verzoek van het zeer uitgebreide per soneel bracht ds. J. de Bruijn namens bet personeel aan de familie en wel bijzonder aan de thans achterblijvende weduwe van den heer Boot een eenvoudige rouwhulde, daarbij getuigende van de ontzettende ont steltenis die ook het personeel door het zoo plotseling overlijden van één hunner directeuren heeft aangegrepen Een zwager van den oyerledene dankte hierna namens de weduwe de verschillende sprekers, per soneel en andere belangstellenden voor de deelneming, tijdens de ziekte, liet overlijden en thans bij de teraardebestelling betoond. Nadat nog door de aanwezigen op verzoek van de echtgenoote van den overledene was gezongen het bekende Ps. 103 „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" verlieten de aanwezigen, diep onder den indruk den dnodenakker. Kinderkoor „Hosanna". Door het kinderkoor van de Chr. Zang- vereeniging „Hosanna" werd gisteren onder leiding van den directeur den heer v. d. Kemp alhier op het te Aalsmeer gehouden zangconcours een 2e prijs behaald met 260 punten in kl. A. Ongetwijfeld een mooi succes. Het geheel was voor de kinderen een genotvolle dag, daar de reis per salonboot „Concordia" werd ge maakt via de Kagerplassen. Tevens werd door het koor een bezoek aan het vliegveld „Schiphol" gebracht, waar met veel belang stelling het opstijgen en dalen der ver schillende vliegtuigen werd gadegeslagen. Te ongeveer 9 uur arriveerde het koor zeer voldaan, waartoe ook het heerlijke zomerweder zeer veel had bijgedragen, in onze gemeente terug. Uitstapje. Gisteren heeft de damesk-ans van de afd van den Geref. Zendingsbond met eenige bestuursleden van genoemde afdceing met hun dames een uitstapje gemaakt naar Haarlem en Zandvoort. 's Morgens per trein via Leiden naar Haarlem vertrokken, werd in genoemde stad eerst een rondwandeling gemaakt. Daarna ging het naar het eind doel der reis: Zandvoort. Na heerlijk ge noten te hebben van zee en strand, werd na een verfrisschend bad de terugreis aan vaard en kwam men weer in opgewekte stemming in onze gemeente aan. De prijsuitreiking van de gehouden schietwedstrijden van de afd. v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm alhier zal plaats hebben Woensdag 8 Juli a.s. op de bovenzaal van het huis der gemeente. Door een tot nu toe onbekend gebleven autobestuurder werd op den Steekterweg een lantaarnpaal stuk gereden. De politie stelt een onderzoek in. De schietwedstrijden van den Rijnkring der burgerwacht zullen aanvangen 1 Augus tus a.s. Woensdag 8 Juli zal alhier een bloemp jesdag worden gehouden door de afd alhier van de verg. „Het Hoögcland". De gewone schietoefeningen met scherp van de afd. v. d. Bljz. Vrijw. Landstorm zullen a.s. Zaterdagavond aanvangen op dc schietbanen aan de Aarkade. BOSKOOP. Autobusdiensten. Door den heer J. v. Gelderen, R. Hz alhier is bij Ged. Staten dezer provincie een verzoek ingediend, tot het inwerking brengen van een autobusdienst. a. van Boskoop over Waddinxveen naar Gouda, v.v. over den Nieuwen provincialen weg langs de Gouwe; b, van Bpskoop naar den Haag v.v. over den nog aan te leggen weg door de z.g. Hcogevcn, langs Benthuizen, Zoetermeer en Voorburg. Rijkspostspaarbank. Aan de RIj'r se os'spaarbank alhier, werd gedurende d? afgeloopen maand ingelegd f.1916031 en t'rug betaald f 6137.6". Het laatst? door de spaarbank uitgegeven boekje draagt het nummer 5120. o WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. De herstelling van het zwembad - Een overigens onbelangrijke agenda. Onder leiding van den burgemeester kwam de Raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering met het-uitspreken van het ambtsgebed. Daarna stelt hij aan de orde punt 1 dei- agenda. namelijk de vaststelling van het verslag der raadsvergadering, die gehou den is op 8 Mei j.l. Dit verslag wordt zon der discussie of stemming, onveranderd vastgesteld. De voorzitter stelt den Raad hierop in kennis met de ingekomen stukken, o.a.: Een adres ven den Bond van Vereeni- gingen en Stichtingen bedoeld in art. 6 der Landarbeiderswet, in de provincie Groningen, gevestigd te Groningen, met verzoek invloed te willen aanwenden om den rentevoet van 4 pCt„ geldende voor de door het Rijk verleende voorschotten ingevolge de Landarbeiderswet, verlaagd te krijgen- hetzij door het zenden van een adres van adhac-sie: hetzij door het zenden van een afzon derlijk adres aan de Regeering. De voorzitter deelt mede. dat er z. i. bezwaren bestaan tegen het nemen van een beslissing als door den Bond in dat schrijven wordt voorgesteld. Het gaat hier tegen de methode van behandeling. Besloten wordt daarom, aangezien de gemeente Waddinxveen aangesloten is bij dn Veieeniglup van Nederlandsche Ge meenten, den Bond naar die Vereeniglng te verwijzen. Een schrijver van dc N.V. Fabrieken Waddinxveen v/h A Kempkes. waarbij wordt bericht dat genoemde N.V. accoord gaat met de door den Raadsgestelde voor waarden Inzake den weg-aanleg ten zui den van de Jan Dorrekenskade. De ont- werp-overcenkomst zal derhalve gereed worden gemaakt Een schrijven van den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, waarbij wordt bericht, dat het tijdstip van inwer kingtreding der Winkelsluitingswet 1930 op 1 Maart 1932 wordt gesteld aan Ge meentebesturen. welke het voornemen hebben verordeningen als bedoeld in de artt. 6 en 9 dier wet ter goedkeuring in te zenden. In overweging wordt gegeven, aan dit voornemen uiterlijk 1 October a.s. gevolg te geven. De voorzitter stelt zich voor deze aan gelegenheid in de eerstkomende vergade ring van den Raad, alsmede het adres in zake de caféslulting op Zondag daarbij te behandelen Hierna stelt de voorzitter aan de orde het adres van het Bestuur der Vereen. Waddinxveen's Zwembad, waarbij ge vraagd wordt een bedrag van hoogstens f. 1550 van gemeentewege beschikbaar te stellen, benoodigd om het verzakte ge deelte van het zwembad weer tot de oor spronkelijke diepte terug te brengen. Het ondiepe gedeelte van het Zwembad, dat gewoonlijk gebruikt wordt door kinderen, is n.l. zoodanig verzakt, dat het gevaar kan opleveren voor verdrinken De deskundige, de heer P. D. Stuurman, heeft een afdoende oplossing, door aan brenging van een houten vloer, geballast met zand over een lengte van 12 Mvoor gesteld. B en W. stellen den Raad in hun prae- advies voor, voor genoemde werkzaam heden uit de gemeentekas een bedrag van f. 300 disponibel te stellen. Na de stichting van de bad- en zweminrichting werd ook reeds een bedrag van f. 2000 gevoteerd- voor uitbreiding van het aantal kleed kamertjes. Zoowel over het verzoek als over het aan den Raad ter kennis gebrachte praeadvies van B. en W. werd vrijwel door alle leden van gedachten gewisseld, zoodat hieruit een drietal voorstellen geboren werd. I. Voorstel-Fafianie: herstelling volgens het deskundige advies en de kosten, begroot op f. 1550 voor rekening der gemeente. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen; II. Voorstel-Van der Hee: herstelling volgens deskundig advies, doch de helft der kosten te betalen door de gemeente en de helft door het Waddinx- veens Zwembad. Dit voorstel werd even eens verworpen met 8 tegen 5 stemmen; III. Een nader voorstel van B. en W. (rietvulling) en verder aanvulling met zand, waarvan de kosten worden geraamd op f 500, werd aanvaard met 7 tegen 6 stemmen. Vervolgens werd behandeld punt 4 der agenda: Aanwijzing van een deskundige voor het opnemen van boeken en kas van den ontvanger. De voorzitter deelt mede. dat in verband met de gewijzigde gemeentewet de raad deze bevoegdheid heeft. Besloten wordt hiervoor aan te wijzen het Centraal Bu reau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten, ook wat betreft de aan wijzing van een boekhoudkundige voor het nazien en deugdelijk verklaren van de bedrij fsrekeningen Wat betreft de regeling ter uitvoering van art. 125 sub k der ambtenarenwet- 1929, deelt de voorzitter mede. dat de Raad binnenkort zal kunnen kennis nemen van de nieuwe ontwerp-verordeningen dien aangaande. Hierna volgt punt 7 der agenda: Voor stel tot uitbreiding van het personeel bij de gemeentebedrijven. Lettend op de steeds doorgaande uit breiding aan de bedrijven, en de uitge strektheid der gemeente, is de meter opname en de incasseering voor één per soon ondoenlijk en wordt besloten tot uitbreiding van bedoeld personeel over te gaan. In verband hiermede deelt de voor zitter mede, dat tot tijdelijk-meteropne- mer-incasseerder. met. machtiging van B. en W. reeds is aangesteld de heer A. Th. Zocthoutmaar. Verder werd door den raad aangeno men het voorstel tot electrificatie van de Kleikade, den Onderweg en de Jan Dor rekenskade. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur. werd overeenkomstig het advies van de financieele commissie, betreffende het dienstjaar 1930, goedgekeurd. Vervolgens werd besloten tot wijziging der begrootingen vcor 1930 en 1931. waar na nog werden behandeld eenige verzoe ken om ontheffing van schoolgeld. Ten slotte werd. na rondvraag, deze vergadering door den voorzitter gesloten. ZEVENHOVEN. Ongeval. Toen de laatste trein uit Alphen a. d. Rijn alhier arriveerde en mcj. S. wilde uit stappen, zette de trein zich weer in be weging, hetgeen tot gevolg had, dat zij kwam te vallen, en zich ernstig bezeerde. Algemeen wordt hierover geklaagd, daar cr maar een halve minuut gegeven wordt tot uitstappen. Een klacht is bij de Maat schappij ingediend. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Hoover-voorstel. Gistermiddag zijn de Fransch-Ameri- kaansche besprekingen hervat. Zij begon nen om half vier. De besprekingen hadden plaats in het departement van binnenlandsche zaken. -Aanwezig waren Mellon, Edge, Laval. Briand en Francois Poncet. Over net ver loop van de zitting publiceert men een mededeeling, waarin gezegd wordt Minister Mellon en ambassadeur Edge hebben san de Fransche onderhandelaars een document overhandigd, waarin het standpunt der Amertkaansche regeering tegenover alle technische zijden van de Fransch-Amerikaansche onderhandelingen nogmaals uiteengezet wordt. Het document wordt thans door de in aanmerking ko mende Fransche autoriteiten bestudeerd en zal verder in een tegen heden beleg den ministerraad grondig overwogen wor den. In dezen ministerraad zal de Fransche regeering in elk geval definitief haar standpunt tegenover het document bepa len. Het omvat de opvatting der Ameri- kaansche regeering tegenover alle tech nische zijden van het probleem. Aangezien men te Parijs meent ge gronde vrees te hebben, dat In geval de Fransche regeering een weigerend ant woord zal geven Amerika met een even tueel nieuw voorstel Frankrijk zal voorbij gaan. is, naar verluidt, de stemming ncgal verdeeld. De regeering bevindt zich in de uiterst moeilijke positie te moeten laveeren tus schen de wenschen van het parlement en de politieke stroomingen in het buiten land. In ieder geval heeft men er niet toe kunnen besluiten tegenover het Ame- rlkaansche memorandum stelling te nemen voor een bespreking in den Ministerraad. Op het oogenblik is het nog niet mogelijk eenige voorspelling te doen. FRANKRIJK. De Texielstaking. De pogingen, door de regeering ingesteld om in het tusschen werkgevers en werk nemers in de Noord-Fransche texiellndu- strie. gerezen ionflict te bemiddelen, zijn opnieuw op niets uitgeloopen. Gisteravond heeft minister-president Laval den strijdenden partijen een nieuw voorstel doen geworden, dat door de ar beiders werd aanvaard, door de werkge vers evenwel werd verworpen. De staking duurt thans reeds 43 dagen. ENGELAND. Het Hoogerhuis voor protectie - Dc arbeidstoestanden in Indic. Het Hoogerhuis heeft met 42 tegen 14 stemmen een motie van Lord Lloyd aan genomen. waarin betreurd wordt, dat de financieele voorstellen van de regeering van dit jaar geen enkelen maatregel be helzen ter bescherming van de nationale industrieën of ter begunstiging van de economische rijkseenheid. De regeering had de motie bestreden. Gisteren is het zeer lijvige rapport ver schenen van de commissie van twaalf zes Engelschen en zes Indiërs die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden op de arbeidsmarkt in Indie. De commissie-heeft bijna twee jaar ge werkt, meer dan 500 fabrieken bezocht, benevens plantages enz. en het rapport bevat niet minder dan 357 anonieme en bepaalde voorstellen tot verbetering van de heerschende toestanden, tendeele van wetgevenden aard. ten deele als raadge vingen aan ondernemers. Achtereenvol gens worden arbeidsvoorwaarden, loonen, vrouwen- en kinderarbeid, veiligheid, wo ningtoestand van den arbeider, vakbewe ging, dus alle verschijnselen, die met ar beid voor loon te maken hebben, be sproken. Tot de misstanden, die dringend om in grijpen van regeeringswege roepen, be hoort in de eerste plaats het woekerwezen. Uit traditie en omdat crediet makkelijk te krijgen is zijn de meeste fabrieksarbei ders diep in de schuld en gewoonlijk heb ben ze twee weken tot vier maanden voorschot op hun loonen, waarvoor den woekeraar gemiddeld 75 procent per jaar betaald wordt, De commissie heeft echter gevallen gevonden van 150 procent. In grove trekken gelooft de commissie, dat 25 procent van het arbeids-jaarloon in de zakken van den geldschieter ver dwijnt. De commissie stelt dus ernstige controle op het geldschietersbedrijf voor, dat zoo niet geheel onmogelijk, dan toch uiterst moeilijk zal worden gemaakt. Een tweede kanker van de Indische ar beidsmarkt is het verschijnsel, dat de meeste arbeiders in de katoenspinnerijen 3 tot 4 maanden werken en dan naar hun dorpen terugkeeren om er de warme maanden in luiheid door te brengen. Daar de. Indiërs niet even langdurig kunnen werken als arbeiders in het Wes- tersche klimaat, stelt de commissie voor den werktijd in de fabrieken van 60 op 54 uur te verminderen en voor vrouwen en kinderen speciale beperkende maatrege len. De inlander is gehecht aan zijn dorp, maar de commissie is van oordeel, dat tweemaal per jaar een vacantie van 3 weken met behoud van zijn plaats op de fabriek aan de werklust en de productie ten goede zal komen. Een derde euvel is het geven ge dwongen in verreweg de meeste gevallen van kleine fooien tot betrekkelijk be langrijke sommen aan de ronselaars, die betrekkingen weten. Arbeidsbeurzen zijn slechts in een paar groote steden bekend, maar niet op het land, waar voor de kleinste positie een bemiddeltngssom moet worden betaald. Dat omkooperij en -be drog hier welig tieren de bemiddelaar verkoopt dezelfde „positie" vast aan drie of vier gegadigden is vanzelfsprekend. Organisatie van de inlanders in vak- vereenigingen is ln het algemeen nog niet aan te bevelen, maar in enkele bedrijven bezitten de arbeiders daartoe ontwikke ling genoeg en dc commissie beveelt b.v. erkenning van den bond van Indisch spoorwegpersoneel met nadruk aan. Ten slotte acht de commissie de instelling van een Industrieelen Raad te Bombay of Calcutta met bijkantoren ln de andere groote steden aan. in welk lichaam ook de arbeiders vertegenwoordigd moeten zijn. o ITALIË. Nieuwe nota van het Vaticaal aan het Quirinaal. De heilige stoel heeft opnieuw een nota doen overhandigen aan de Italiaansche regeering. Over den inhoud hiervan wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Sinds den aanvang van het geschil over dc- Katholieke Actie is dit reeds de zeven de nota, die tusschen beide partijen is gewisseld. o SPANJE. Tal van moeilijkheden. De moeilijkheden voor de vaststelling van den definitieven verkiezingsuitslag zijn zoo groot gebleken, dat de minister van binnenlandsche zaken heeft besloten de herstemmingen, die waar zij noodig zouden zijn op 5 Juli a.s. zouden worden gehouden, uit te stellen tot 12 Juli a.s. De minister van oorlog heeft de alge- meene officiersscholen te Saragona, Val- ladolid. Arila en Guadelajara opgeheven en hiervoor in de plaats twee nieuwe scholen geopend te Toledo en te Segonia. Het provinciaal bestuur in de provincie Navaria heeft vertegenwoordigers bijeen geroepen van alle gemeentebesturen op 13 Juli a.s. te beraadslagen over de Baski- sche autonomieplannen. Uit geheel Spanje komen thans be richten binnen, die meldden, dat de sta kingen een ernstig karakter hebben aan genomen. Te Valencia zijn de bakkers in staking gegaan terwijl de transportsta king nog voortduurt. Ook te Malaga wordt de algemeene staking voortgezet en on dervindt de levensmiddelenvoorziening der bevolking groote moeilijkheden. Te Castellon en Aragon is eveneens de alge meene staking afgekondigd terwijl de sta king van havenarbeiders te Gijon is ver scherpt Te Sevilla is de toestand nog on veranderd. o VEREENIGDE STATEN Te kort op dc begrooting. Naar uit Washington gemeld wordt, wijst de loopende periode der begrooting een deficit aan van ongeveer 900 millioen dollar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2