HEVEAwp BITTERE CHOCOLADE rons BLOKJES UIT RIJDEN. GOLF. FRANKRIJK—HOLLAND 5—3. Dinsdag werd op de golfbanen te Gran ville de landenwedstrijd gespeeld tegen de Franschen. De einduitslag was 53 voor Frankrijk. De uitslag der foursomes was als volgt: G. M. del Court v. Krimpen met jhr. mr. E. Michiels v. Verduynen verliezen met 5/4 van A. M. Vagliano en Quellec. Jhr. mr. A. M Rnouck Hurgronje met B. Carp winnen met 3/1 van J. Bourln en Dela- mare. K. G. v. Leyden met A. Kerkhoven spelen gelijk tegen R. Segard en Gaveau. De Nederlanders wonnen dus 1 partij van deze foursomes en de Franschen 1 partij. De singles verliepen als volgt: G. M. del Court v. Krimpen verliest met 2/1 van A. M. Vagliano. Jhr. mr. E. Michiels v. Verduynen wint met 8/6 van Quellec. Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje verliest met 1 down van Delamare. K. G. v. Leyden verliest met 1 down van J. 3ourln, B. Carp wint met 3/2 van R. Segard. A. Kerkhoven verliest met 6/5 van Gaveau. Twee partijen werden van de singles gewonnen door de Hollandsche spelers en 4 door de Franschen. De laatste drie jaar was de beker door Holland gewonnen. ——o GYMNASTIEK. TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN. Door den Turnkring Leiden en Omstre ken werd gisteren de laatste gymnastiek- competitle, zoowel voor dames als voor heeren verwerkt in de zaal aan de Pie terskerkgracht. Als juryleden fungeerden de heeren Hage en Timmer te Den Haag, de heer De Wilde uit Utrecht en de heer Schwantje te Lelden. De wedstrijd, waar aan door een negentigtal dames en heeren werd deelgenomen, had, dank zij de lei ding van den heer Nievaart, een vlot verloop. De heer Metz kon reeds te 10 uur een aanvang maken met de prijsuitrei king. De uitslag luidt aldus: Vereenlgingsprljs Dames: lste „Brunhilde" 1341/2 punt. Zilveren wisselbeker (tweede maal). 2de „Concor dia" met 128 3/4 punt; 3de „Hou-Vast" met 127 3/4 punt 4de „Aspasia" (Koude kerk) 99 3/4 punt. Personeele prijzen dames: W. Dieben, „Brunhilde", 48 1/2 punt; J. Verkerk, „Hou-Vast" 46 1/2 punt; B. Plu, „Brunhilde", 441/2 punt; A. Veylbrief, „Concordia" 44 punt; N. Sleval „Concor dia"'42 3/4 pnt.; M. Blok „Concordia" 42 pnt.; I. Joha „Hou Vast" 411/2 pnt.; A. Snel „Brunhilde" 411/2 pnt. Vereenlgingsprljs heeren: lste „Hou-Vast" 1651/2 punt. Zilveren wisselkrans (tweede maal). 2de „Wils kracht en Genie" 145 1/2 punt; 3de. „Ex celsior" 1411/2 punt. Personeele prijzen heeren: Van Zwieten, „Hou-Vast" 58 1/2 punt; G. Zuidam, „Hou Vast" 55 punt; N. de l'Ecluse, „Excel sior" 53 1/2 punt; H. van 't Wout „D.O.S." 53 punt; Karter „Hou-Vast" 52 punt; Stijger, „Wilskracht" 491/2 punt. o CRICKET. IIET FLAMINGO—JUNIORESTOURNOOI. De juniores-wedstrijd tusschen Lelden en Haarlem op het terrein de Kempenaer- straat begint Zaterdag a.s. niet om half- drie, doch om twee uur. o OLYMPISCH NIEUWS. DE O. S. EN DE FILM. Naar wij vernemen heeft zich onder lei ding van den heer Louis B. Mayer, een bekend voorman der filmindustrie een comité gevormd, dat zich ten doel stelt beroemde filmsterren te bewegen zich tij dens de 10de Olympiade te Los Angeles op te houden teneinde voor de gezamenlijke buitenlandsche athleten op te treden. Men is reeds bezig plannen te ontwerpen voor den bouw van een groot openlucht-thea ter. dat in het Olympisch dorp, waar de mannelijke athleten zijn ondergebracht, zal verrijzen. Hier zal lederen avond een gevarieerd programma worden opgevoerd. Dergelijke voorstellingen worden ook voor bereid voor de vrouwelijke athleten in haar kwartieren ln de universiteit van Z.- Callfornlë. o FRANKRIJK EN DE OLYMPISCHE SPELEN. De Fransche Kamer heeft een crediet van 7 millioen francs toegestaan om Frankrijk op de Olympische Spelen te Los Angeles te laten uitkomen. o VOETBAL. D. S. O. I—U. V. S.-COMB. 3—2. Een U. V. S.-comblnatie bracht gisteren een bezoek aan de pas gepromoveerde Zoetermeerders D. S. O. U. V. S. nam met een mooi schot de leiding, doch nog voor de rust maakte de thuisclub gelijk. Na de hervatting was U. V. S. sterker, doch succes kwam aan de andere zijde, toen de Leidsche verde diging onvoldoende wegwerkte en D. S. O. de leiding nam. Zelfs bracht de thuisclub den stand op 31. waarna U. V. S. eindelijk nog eens tegenscoorde. Hoe U. V. S. zich ook Inspande, 't mocht haar niet meer gelukken den uitstekend spelenden D. S. O.-keeper Van Leeuwen te passeeren. Door deze overwinning bleef D. S. O. ln het bezit van den uitgeloofden zilveren lauwertak. Scheidsrechter Honsbeek leidde voor treffelijk. L. F. C.-COMB.HAAGWEGKWARTIER „SPORTMAN". Gisteravond speelden op het L. F. C.- terrein bovengenoemde Vereenigingen een viiendschappelijken wedstrijd. Onder lei ding van den heer T. Segaar werd om half acht aangevangen. Sportman trapt af en stormt direct op het L. F C -doel af. doch de goedspelende Arnoldus onderbreekt den aanval. Dan zien we de kleine L. F. C.'ers mooi combineerend op het Sportman-doel afgaan en als v. d. Spek goed voorzet loopt F. v. Leeuwen op keurige wijze in, 1—0. Twee minuten later geeft R. v. Leeuwen goed door en Link Jr. schiet onhoudbaar in (20). Het spel gaat dan een tijdlang gelijk op, vooral P. Crama en Loef spelen een aardigen wedstrijd, doch ze kunnen niet voorbij het backstel Segaar-A. van Leeuwen komen. Even later maakt L. F. C. een derde doelpunt. De rust gaat in met 30 voor L F. C. Na de rust komt Sport man goed opzetten Als Van Leeuwen hands ma"'-' T 31. Even doch de s( spel geflot houdbaar ten aanva) Arnoldus, einde koir nlng voor Scheldsr genoegen. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX, 30 Juni van Alicante n. Barcelona. CERES, 30 Juni van Patras te Calamata. COSTA RICA, 30 Juni van Barbados naar A'dam. DOROS, 30 Juni van Cauta n. Valencia. HOLLAND BRITSCH-IND1E LIJN. STREEFKERK, thuisr., 30 Juni te Colombo PACIFIC-JA VA-BENGALEN LIJN. BINTANG, 29 Juni v. Penang n. Rangoon. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISALAK, 29 Juni v. Hongkong n. Ba tavia. i/ïersfer/c 9332 F HE7 In verba ging „Voor terrein te a.s. te hoi men we d, ningin in van meda: medeleven De maa den" schol beker voo: met lange extra-prijs Van anc ren werd' bekers en begin dus Het ind tweede ét luidt als vi 1. de wej uur 37 mil Wierts, we? ste gegroei stand op JF merllnck O Het lar, met 3, Bel} groepen r Fransche p 5. de Austr; uur 55 mlr Het alge: luidt voor wegtourist; merllnck O 5. Ie Cal (België). Voor he van den tc gelegd op LEIDSCI De uitslc tralningsrit 1. J. Riet Severijnen 31 m. 3 sec J. v. Wezel ln 33 m. 15 B-klasse: Ruyter 32.2 J. Riethove 39.21. OM HET F De eerste C. Th. Duiv P. Duivenvc P. Duivenvc G. C. Deggi C. Th. Duiv G. C. Degg' P. Duivenvo P. Duivenvi De stand 1. P. Duivel 2. C. Th. D) 3. G. C. De 4. P. Duivel 5. Ant. v. d A.s. Dinsc den in café Voor de de volgende lste klaf J. KleerO laars 02, Meinema6 drees 20, 2de klassf 2—0, J. Dre d. Wijngaai De club-k ontvangen. jou. want je baas zal er wel niet vriendelijk om zijn". „Nee", zei Karei zachtjes, „dat geloof ik ook niet". Toen keerde hij zich om en ging weg. Eerst zocht hij nog een keer de straten af di? hij langs gegaan was, maar toen ook dat geen resultaat gaf, kon hij het niet langer uitstellen. Hij moest terug naar de zaak! „Wat ben je lang weggebleven Karei', zei de winkeljuffrouw toen hij binnenkwam. „Hoe komt dat?" Doch op 't zelfde oogen- blik zag ze zijn bleek gezicht. „Wat is het jongen? Ben je niet goed?" „Ja jawel juffrouw, maar ik maar ik ben 't biljet van twintig gulden kwijt". „O Karei", zei de juffrouw ontstelt, „o Karei dat is ook wat. Ben je het verloren?* Aandachtig luisterde ze toen naar het verhaal dat Karei haar deed. „Ja jongen", zei ze tenslotte, ,,'t is het beste dat je het ook maar zoo aan mijnheer vertelt, Hii moet het toch weten, 'k Zal hem even gaan roepen". 't Hart zonk Karei in de schoenen. Hoe wel hij wist dat het niet kon, had hij toch nog in stilte gehoopt, dat mijnheer het niet zou behoeven te weten. „Laat Karei maar even in het kantoortje komen, als hij mij wat te zeggen heeft", hoorde hij mijnheer tegen de juffrouw zeggen. „Karei, of je maar even Inj mijnheer komt", zei de juffrouw toen ze weer in den winkel kwam. Met looden schoenen liep Karei naar het kantoortje. Mijnheer van der Goes wilde een grapje tegen Karei maken, maar hij bedacht zich toen hij het ontstelde gelaat van den jongen zag. „En Karei, wat had je mij te vertellen?" vroeg hij alleen. Bevend en stotterend deed Karei hem nu hetzelfde verhaal dat hij zoopas aan de juffrouw had gedaan. Mijnheer van der Goes liet hem^ uit spreken, zonder hem een enkele maal in de rede te vallen, terwijl hij hem aldoor onder zoekend aankeek. Ér zou hier toch geen bedrog in het spel zijn? Karei zou zich toch niet het geld van zijn patroon willen toeëigenen? Maar 't bleeke, ontstelde ge zicht van den jongen nam die verdenking weer weg. Nee, slordig en nalatig was Karei ge weest. doch een dief was hij gelukkig niet. „Ga direct naar het politiebureau Karei en geef daar kennis van je verlies. Je begrijpt dat ik het er niet zoo maar bij laai zitten". Blij, dat hij gaan kon, spoedde Karei zich weg. Dat viel toch een beetje mee. Heimelijk was hij bang geweest dat mijn heer hem een flink standje zou geven. Op 't bureau was Karei spoedig klaar. De dienstdoende agent verzekerde hem dat er nog geen bankbiljet hier gebracht was. 's Middags tusschen 12 en 2 mocht hij weer komen hooren Als degeen, die bet gevonden heeft eerlijk is en het hier brengt, dan bof je jongetje, voegde de agent er aan toe. Ja. dat geloofde Karei ook wel en toen hij later in de bakkerij met de andere knechts sprak, werd hij in die meening nog bevestigd. inmiddels was het twaalf uur geworden, de tijd waarop Karei gewoonlijk naar huis ging om het middagmaal te gebruiken „(ia maar Karei", zei mijnheer nu ook, waar denk er om, dat je eerst even naar het bureau gaat". Dat behoefde mijnheer hem waarlijk niet te herinneren, dacht Karei. Er was heusch geen gevaar dat hij dat vergeten zou. Even later stond Karei voor de tweede maal op dien dag op het bureau. Maar ook nu kreeg hij een ontkennend antwoord toen hij vroeg of het bankbiljet soms al gebracht was.. Veel minder luidruchtig dan anders be trad Karei zijn ouderlijk huis Wat zouden vader en moeder wel van zijn verlies zeggen. Kareis vader was al geruimen tijd zonder werk. Hij was dan ook evenals de meeste dagen thuis, toen Karei binnenkwam. „Wat kom jij stilletjes binnen, jongen, begroette vader hem Dat ben ik niet van je gewoon Je hebt toch niets uitgehaald? „Nee vader, dat niet, maar.maar. „Nu, wat max, voor den dag er mee jongen' auisi kwam moeder ook de kamer bin nen Ze hoorde met zorg vaders laatste woorden en zei: „Heeft Karei wat op zijn hart? Dan maar gauw opgebiecht jongen." Karei werd afwisselend rood en bleek, i ,,'k Hebik hebo moeder, ik heb Vrouw Kakel met haar kind en man, Verzon een dol-gezellig plan! Hun buurman Sprinkhaan was koetsier! Die had een wagentje voor vier! Een slak trok dien wagen voort. Zoo heel bedaard, zooals het hoort! Nu willen zij een eindje rijden Door bosschen en door groene weiden Het plan ging door en heel verrukt, Zijn zij met bloempjes fraai gesmuWi HETTY BOREll (Nadruk verboden). twintig gulden verloren van mijnheer" En zoo groot als Karei was, toch sprongen hem de tranen in de oogen. En vader zei: „Weet mijnheer het al en wat zegt hij ervan?" Nu Karei eenmaal het nare nieuws ver teld had kon hij ook wat rustiger verder sp reken „Hij vertelde dat mijnheer hem al twee maal naar het bureau had gezonden en ge zegd «lat hij het er niet bij zou laten zitten „En op 't bureau was het natuurlijk niet", zei vader bitter. „Dat kun je wel begrij pen, dat iemand dat geld zou terugbren gen „Vader*waagde Karei, „mag ik uit mijn spaarpot een advertentie betalen? De knechts op de zaak zeiden, dat, als we een belconing uitloofden, we het geld mis schien terug zouden krijgen." ,,'k Heb er niet veel moed op", zei vader, „maa toch kunnen we het wel probeeren. Dan kan mijnheer tenminste zien, dat wij ook al het mogelijke doen. Maar jongen, jongen, dat je toch niet voorzichtiger bent geweest We hebben toch al zooveel zor gen wie weet wat er hier weer voor narig heid uit voortkomt. Maar kom, ik zal vlug even naar het bureau van de krant gaan, anders is liet te laat en wordt de adver tentie niet meer aangenomen." Dienzelfden avond kon men in de cou rant lezen: Verloren door een loopjongen een bankbi'jet van twintig gulden. Ver zoeke tegen belooning terug te be zorgen bij Van Dam, Slikstraat 28. Toen Karei dien middag weer in de zaak kwam vroeg mijnheer Van der Goes Yladelijk o! hij al iets van het bankbiljet wist. „Nee mijnheer, op het bureau was het nog niet. Maar mijn vader heeft een ad vertentie geplaatst en een belooning uit geloofd. Misschien komt het nu wel terecht." „Nu jongen, ik hoop het voor jou. Want als het niet terecht komt, dan moet je het zelf betalen. Je begrijpt wel dat ik die schade door jouw slordigheid niet lij den wil." Geheel terneergeslagen ging Karei aan het werk. Dus dat bedoelde mijnheer toen hij zei, dat hij het er niet bij zou laten zitten. O, wat zouden vader en Moeder wel zeggen als ze dit hoorden. Als vader nu maar niet zonder werk was, dan zou het misschien zoo heel erg niet zijn. Maar nu konden zijn ouders het vast niet betalen. En in zijn spaarpot was 't natuurlijk ook niet. Stel je voor dat hij zoo rijk was, dat hij twintig gulden in zijn spaarpot had. Maar kom, hij zou de moed nog maar niet opgeven. Misschien hielp het wel, dat vader een belooning had uit geloofd. Ja, die belooning zouden ze ook wel zelf moeten betalen, maar *je kunt gemakkelijker een paar dan twintig gulden geven, dat spreekt vanzelf. Misschien werd het geld vanavond al teruggebracht Dienzelfden avond zaten mijnheer en mevrouw van der Helm rustig is hunne huiskamer. M^Vrouw hield zich onledig met een handwerkje terwijl mijnheer de cou rant voor zich had, waar hij zoo nu en dan zijn vrouw iets uit voorlas, 't Waren reeds bejaarde menschen, de heer en mevrouw van der Helm. Toch was mijnheer nog steeds met lust en liefde werkzaam als hoofd eener school. „Ja", zei hij soms tegen zijn vrouw. „Ik zal er zoo zachtjes aan toch eens over moeten gaan denken, om rust te ne Maar 'k zie er nog erg tegen op. liever zou ik nog een paar jaar voor school werken". "O, zei mijnheer plotseling, terwijl zijn bril recht zette, „daar heb ik nu de advertentie waar ik naar zoek". „Welke advertentie?" vroeg mevrouw verwonderd. „Wat bedoel je toch?' „Ja, zei mijnheer, dat is waar ook heb je dat nog niet verteld. Vanmid ben ik op straat Karei van Dam teg< gekomen. Die jongen heeft kort geleden school verlaten. Hij zag er echter lang i zoo vroolijk uit als toen hij bij mij school ging. Dus moest ik hem noodzake even aanhouden om te vragen wat er scheelden. Nu, dat was geen best niei wat ik te hooren kreeg. Verbeeld je, knaap is loopjongen in een bakkerszaak nu had hij vandaag twintig gulden v loren van zijn patroon. Mijnheer had ge zé als 't geld niet terecht kwam, moest K« het zelf betalen. Je zult begrijpen dit voor die menschen beteekent, als fk zeg dat Karel's vader reeds geruimen zonder werk is. De jongen zat dan i zoo in de put dat ik echt met hem doen kreeg'". „Maar wat heeft daar nu die adverlwrt mee te maken?*' vroeg mevrouw. „O ja, dat vergat ik je nog te zeggt Karei vertelde mij ook dat zijn vader e advertentie geplaatst had en een belooni uitgeloofd had. En nu heb Ik die adn tentie gevonden. Wacht ik zal hem je voorlezen", en nu las mijnheer de vertenüe voor die Kareis vader geplas had ,,'k Hoop dat ze het terug krijgen", mevrouw, „maar ik vrees" „Juist vrouw ik ook. En daarom ik een plannetje bedacht. Luister ma eens' En nu vertelde mijnheer aan mevroi dat hij voornemens was om na een p dagen eens te informeeren of het terugbezorgd was. Als dit, zooals ik wacht, niet gebeurd is, dan wou ik menschen het geld teruggeven. Maar niet een aalmoes, want daar zijn de mensc veel te fatsoenlijk voor. Nee, ik zou wil dat jij er dan heenging en deed alsof het geld gevonden had, en nu kwam ten bezorgen Wat zeg je daarvan vrouw? LI je mijn plan goed?". „Ja, ja", lachte mevrouw, „ik herken er weer heelemaal in Als jij je schoolf gens maar goed kunt doen, dan heb je zin". „Nee vrouw, zeg dat nu niet. Je i zelf zien als je in dat gezin komt, wat keurig nette menschen het zijn, die wai zijn geholpen te worden". ,,'k Geloof je best man", zei mevro: nu ernstiger. „Je hebt maar over mij bevelen koor. 'k Zal precies doen wat verlangt Maar zeg, 't is toch erg dat zo| man zoo lang zonder werk is. Zou déór geen raad op weten? Dan zouden eerst recht geholpen zijd, als het gelukte voor dien man werk te bezorg „Ja vrouw, daar heb ik ook al over dacht, 'k Zal eens hier en daar rond hoo wie weet gelukt het mij dan niet baantje voor den vader van de jongen krijgen". 't Was twee dagen later. Mijnheer der Helm liep in de straat waar b van der Goes woonde, op en neer. 't Scl alsof hij op iemand wachtte. En dat zoo. Mijnheer wilde Karei ontmoeten te weten of het geld nog terugbef 425. Door een hoepel moest Mimi springen. Een kunststuk moeilijk en zwaar Want als deze toer mislukte Liep het meisje groot gevaar. Wim en de clown hielden vast den hoepel Belden hadden hem stevig beet. Het meisje riep: „Hooger dien hoepel," Maakte zich voor den sprong gereed. 426. Moeroe dacht aan haar wilden broeder Die haar zeker wel helpen kon. Hij stond bij de dorpsgrens te waken In de gloeiend-felle zon. Zij verliet haar hut om hem te roepen Zag hem in de verte staan. „Kom," dacht ze, „laat ik het wagen, Ik wil even naar hem gaan." 2—3 Een zeer fijne bittere Chocolade die fot dusver voor dezen prijs niet verkrijgbaar was» 6162

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 12