11' 2T9 R AGENDA. M I Mü tandpasta 11 B w M25&75cptube BINNENLAND. BURG. STAND VAN LEIDEN VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Reuzenletters in de lucht Persil blijft Persil Dinsdag. Leger des Heils: Wijdingsdienst Mare- kerk, 8 uur. Woensdag. Jeruël, 1ste Groenesteeg 16: Bijbelbe spreking. 8 uur. „Zomerzorg": Cabaret-avond 8 uur 15 namiddag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a s. waargeno men door Apotheken G. F. Reyst, Steen straat 35, Telefoon 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telefoon 1313. RECLAME. Dr. H. NANNING'S reinigt ~mond en^tanden. 9145 HULP BIJ ONGELUKKEN EN RAMPEN. Een volledige organisatie. Een groote organisatie om hulp te ver- leenen bij kleine en groote ongelukken over het geheele land is tot uitvoering gereed. Dit niet te onderschatten groote werk heeft jaren in beslag genomen om einde lijk tot in bijzonderheden te kunnen uit gevoerd worden. Wanneer de organisatie in werking is, zal niet alleen in elke plaats eerste hulp bij ongelukken spoedig aan wezig zijn, maar die hulp zal ook georga niseerd zijn. De geschiedenis van deze or ganisatie is feitelijk de geschiedenis van het „Oranjekruis". Elke provincie wordt verdeeld in distric ten met als centrum van elk district een stad met een „Gem. Geneesk. Dienst" of bij gebreke daaraan een groot ziekenhuis. De directeur van den G. G. D, of van het ziekenhuis is leider van het district. Deze beschikt over gegevens, waar in zijn district en in de naaste omgeving zijn: G. G. en G.-dlensten met personeel en materieel, ziekenhuizen, hospitalen e d. chirurgen en andere doktoren die kunnen worden opgeroepen, verpleegsters, verple gers ziekenauto's etc Voorts waar zijn: gemeenten met een Eerste hulpbrigade, eventueel ook transportcolonnes, of red dingsbrigades, gemeenten met enkele eer ste helpers, spoorwegstations met groote verbandkisten en draagbaren etc. etc. In al deze gemeenten zullen Eerste Hulp- meldingsposten worden ingericht. De di recteur der P.T.T verleent zijn volle me dewerking opdat de Eerste Hulpmelding- posten gevestigd worden ten huize van den stationhouder, kantoorhouder of di recteur der posterijen. Deze Eerste Hulpmeldingposten zullen dag cn nacht en voor melding van een ongeluk en voor telefoneerep openstaan Genoemde personen zullen hun woning kenbaar maken door een bord of schildje, waarop vermeld staat „Eerste Hulp mel- dlngpost" Tevens zullen in de bedoelde gemeenten in die woningen een carton worden gedeponeerd met vermelding van adressen betreffende woningen van dok toren. eerste hulpbrigade, verbandtrom- mel, draagbaren, ziekenauto's en plaats van het ziekenhuis, etc. etc. Voorts zullen die personen aangezocht worden in hun woningen zelf een verband trommel te plaatsen Voorts zullen, vooral langs de groote wegen vele telefoonposten gevestigd worden, waar om hulp getelefoneerd kan worden. De verwijzing naar deze Eerste hulp meldingposten wordt door de medewer king van den A N. W. B. gedaan door op alle wegwijzers van dezen bond een bordje te laten bevestigen, waarop naast het em bleem van den bond vermeld staat „Eerste Hulp Melding Post", Bij de ingangen van gemeente en dor pen. wordt zoo mogelijk op het plaats naambord van den A.N.W.B. en den K.N. A.C. vermeld, waar een Eerste Hulp Mel- dingpost aanwezig is. Bovendien zal in sa menwerking met den bond voor alle auto mobilisten en motorrijders een boekje met inlichtingen worden samengesteld. Personeel en materieel staat in elke ge meente onder de hoede van het bestuur der plaatselijke vereeniging. die ook zorgt voor de controle. Een signaal zal worden vastgesteld voor passeerende automobilis ten en motorrijders, waardoor kenbaar wordt gemaakt, dat hun hulp gevraagd wordt. Bij massale ongelukken, hetzij in de industrie, hetzij door het verkeer, en bij kleinere of grootere rampen zal omvang rijker hulp ingeroepen kunnen worden bij den leider van het district. Juist door de eerste hulpmeldingposten en de daarin bestaande gelegenheid tot telefoneeren dag en nacht, is dit steeds mogelijk. De leider van het district kan zich weer in verbinding stellen met zijn collega van een naburig district, met een directeur van het Centraal Bureau e.a. Hierdoor is over het geheele land als het ware een net ge weven waardoor hulpverleening bij ram pen en ongelukken systematisch en snel is verzekerd. TARWE-ORGANISATIE IN NOORD HOLLAND EN ZUID-HOLLAND. De tarwe-organisaties hl Noord- en Zuid-Holland maken bekend dat zij een aantal personen bereid heeft gevonden, hetzij als controleur hetzij als hulpcon troleur op te treden. Zij hebben tot taak de partijen op kwaliteit te taxeeren en de leveringen mede te regelen en te con troleeren. De namen en adressen dezer personen zijn: Noord-Holland: J. C. Rus Schagen: C. Bax, Halfweg, H Brands, Aalsmeer; W. Plomp, Nieuwveen; D. van Geel, Utrecht; Industrieweg 2bis; N. G. van Dijk, Am stelveen Julianapark 6; E Koolhaas, Lei- muiden: H Peters Rijk (Haarlemmerm.); P. Habermehl, Nieuwveen: O J w van Andel, Nieuw-Vennep Zuid-Holland: A van bench en Oude Tonge; J Kleykamp Brielle; M. Swemle. Brielle; P. Blijdorp. Westmaas; J. L. de Zeeuw, Pernis; J. v. Bentum. 's-Graven- deel; J. Pars, Zoetermeer. HULDE AAN GENERAAL A. VAN MENS. De generaal-majoor A. van Mens, die van 5 September 19251 Juli 1931 inspec teur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade was, zal 1 Juli den dienst met pensioen verlaten en is tot luitenant- generaal benoemd. De officieren en oud officieren, die onder zijn bevelen hebben gediend, wilden hem een huldeblijk aan bieden, waartoe een huldigingscommissie was samengesteld. Het geschenk zal bestaan uit een bord, vervaardigd bij de Porceleyne Fles te Delft Op dit bord zijn de verschillende onder- deelen, behoorende tot de inspectie der cavalerie, en de lichte brigade afgebeeld. De aanbieding van het geschenk is in Huize Voorhout te den Haag namens de officieren der lichte brigade geschied door kolonel H A. C Fabius, den nieuwen inspecteur. Zaterdagavond is generaal Van Mens een diner aangeboden in de Witte, waar aan hebben deelgenomen tal van actieve en gepensionneerde officieren der cavalerie der wielrijders en van het korps rijdende artillerie. („Vad.") o NATIONALE WONINGRAAD. Voortgezette jaarvergadering. Tot bestuursleden worden bij acclama tie herkozen de heeren W. J. Bossenbroek, J. Douwes Jr., H. Keegstra, K. R. van van Staal en Prof. dr. J. A. Veraart. Na een uiteenzetting van den heer J. Bommer, secretaris van den Bond, is de door het hoofdbestuur voorgestelde motie met algemeene stemmen aangenomen. De motie luidt: „De Algemeene Vergadering, overwe gende, dat de rente voqr nieuw te ver- leenen rijksvoorschotten ingevolge de Woningwet reeds geruimen tijd hooger is dan de rente, welke het Rijk zelf geacht kan worden te betalen; dat het thans, zeer goed mogelijk is ten aanzien van de bepaling der voorschot rente opnieuw de gedragslijn te volgen, welke onmiddellijk na de Inwerkingtreding der Woningwet werd vastgesteld, maar in 1914 tengevolge van den oorlog, verlaten moest worden; nogmaals wijzende op de argumenten, welke te dezer zake zijn aangevoerd in het adres, hetwelk het dagelijksch bestuur van den Nationalen Woningraad onder dag- teekenlng van 10 Februari 1931 tot de Mi nisters van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën richtte spreekt de hoop en de verwachting uit, dat de Regeering aan het in dit adres ge dane verzoek, om de rente weer afhanke lijk te stellen van den koers der 3 pCt. obligaties Nationale Schuld, zal voldoen". De algem. womngbouwvereen. .Arnhem" had voorgesteld dat door den Nat. Wo ningraad een adviesbureau worde inge steld om voorlichting te geven aan bouw- vereenigingen en bewoners bij aanleg en onderhoud van tuinen. Het H.B. onraadde aanneming van het voorstel in zijn hui- digen vorm, maar was bereid in overleg met de daartoe aangewezen organisaties om na te gaan. wat kan worden gedaan ter voorlichting van de besturen der cor poraties op dit gebied. Eenlge voorstellen waarover reeds een onderzoek gaande is werden aangehouden. Het voorstel van de woningbouwvereen. Velsen .waarbij het H. B. verzocht wordt de mogelijkheid te onderzoeken van een eenvoudiger en minder kostbare procedure welke gevolgd moet worden om nalatige huurders tot huurbetaling of ontruiming der woning te dwingen, is door het H. B. overgenomen. CONGRES NED. R.K. BOND VAN TABAKSBEWERKERS. Voortgezet congres. Het congres van bovengenoemden bond is te Nijmegen voorgezet. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren W. v. Hout, Valkenswaard, H. Ker semakers, Eindhoven, J. J. van Lankeren, uit Rotterdam B. v. Mierlo. uit Kampen, M. Trum, uil 's-Hertogenbosch en Chr. Verbeek uit Eindhoven werden herkozen. De heer J. Kok, uit Eindhoven, alge meene bondsvoorzitter, werd met algem. stemmen herkozen. Aangenomen werd het voorstel van net H.B. dat werklooze leden boven de 70 jaar, die reglementair niet meer in aanmer king komen voor door rijk en gemeente gesubsidieerde werkloozenkas. uitkeering kunnen ontvangen uit de Bondswerkloo- zenkassen Goedgekeurd werden de voorstellen om de loonspositie der gesalieerde bestuurdeis te verbeteren. De kindertoeslag werd ver hoogd f. 1 per kind vanaf het derde kind. o RECHTERLIJKE MACHT. Door de arrondissement-s-rechtbank te 's-Gravenhage is, ter vervulling der vaca ture van kantonrechter te 's-Gravenhage, de volgende alfabetische lijst van aanbe veling opgemaakt: Mr. G. A. van Haeften, advocaat en procureur en kantonrechter-plaatsvervan- ger; Mr. A O H. Teilegen. advocaat en pro cureur en kantonrechter-plaatsvervanger; Mr. C. J. de Vries, advocaat en procu reur en rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank, allen te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage is. 75 jaar oud, over leden mr. Sibrand Gratama Wzn., oud president van het gerechtshof te 's-Gra- venhage, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, commandeur in de Oranje-Nassau-orde. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Congres te Rotterdam. Zaterdag is in de groote zaal der socië teit van de Rotterdamsche Diergaarde het congres gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Voorzitter was mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. In behandeling kwam de vraag: Op welke wijze kunnen de gemeenten bevorderen dat aanleg en bebouwing van nieuwe wijken zoo doelmatig en harmo nisch mogelijk zijn; welke bezwaren wor den daarbij ondervonden en hoe kunnen deze worden ondervangen? Twee uitvoerige praeadviezen zijn uitge bracht door de heeren is. P Bakker Schut, directeur van den dienst der stadsontwik keling en volkshuisvesting te 's-Graven hage. en J J. Talsma, burgemeester-secre taris van Kamerik en Zegveld. Daarover ontspon zich een geanimeerd debat. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De Jaarvergadering. Zaterdag heeft de Vereeniging „Neder land in den Vreemde" in het „Hof van Holland" te Hilversum haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, welke door een 150-tal leden werd bijgewoond. In zijn openingswoord heeft de voorzit ter, mr. P. J. de Kanter, gewezen op de belangrijke rol. welke de vereeniging ver vult ter verbreiding van den Nederland- schen naam. zoowel op cultureel als eco nomisch gebied. Spr. bracht dank aan allen, die daartoe het hunne hadden bij gedragen. Vervolgens werd het jaarverslag van den secretaris, dr. M. de Hartogh, onder dankzegging voor den daarvoor verrichten arbeid goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, aanwijzende aan inkom sten en uitgaven een bedrag van f. 23.885,11. werd eveneens goedgekeurd. Tot leden der commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den pen ningmeester over 1931 werden benoemd mej. Joh. Westerman en de heeren R. Zui derhof en jhr I. L. v. d. Bergh van Heem stede. De aftredende bestuursleden A. Hooge- boom. C. R. T. baron Krayenhoff, ir. A. Plate, J. J. Rambonnet en dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland werden her kozen. (Vad.) o VERSPREIDE BERICHTEN. De Ged. Staten van de prov. Groningen hebben een voorstel ingediend tot het aanbrengen van een tweede schutkolk met sluishoofd en brug aan de binnenzijde van de Eemskanaalsluis te Delfzijl, die sedert lang niet meer voldoende is voor de groote aakschepen, die er in toenemende mate passeeren. De kosten bedragen f. 300.000. De minister van Waterstaat heeft zich be reid verklaard een derde bij te dragen tot een maximum van f. 100 000 De gewone audiëntie van den minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 2 Juli a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INPIE. BIJ EEN MOTORONGELUK GEDOOD. MAGELANG, 27 Juni (Aneta). De heer F. J. Aarssen, opzichter bij de pestbestrij- ding, is tengevolge van een motorbotsing gedood. W. VON TREUBERG MEDAN, 27 Juni. (Aneta). Alhier is op 81-jarigen leeftijd overleden Freiherr W. von Trcuberg, een der oudste Deli-plan- ters. Hij kwam in 1886 reeds op Deli en is sindsdien daar onafgebroken gebleven Tot zijn 74sten jaar was hij werkzaam in de cultures. COMMISSIE VOOR IN- EN EXTERNEERING. BUITENZORG, 27 Juni (Aneta). Inge steld is een commissie, welke tot taak heeft de Regeering van advies te dienen nopens de vraag of cn zoo ja. op welke wijze het mogelijk cn wenschelijk is nadere voorzie ningen te treffen ten aanzien van de rege ling van de procedure voor de in- en ex- terneering. Benoemd zijn tot lid tevens voorzitter mr. J. K. Onnen. procureur- generaal bij het Hooggerechtshof, tot leden J. C. de Vos. resident ter beschikking van den gouverneur van de Provincie West- Java: prof. dr. J. H. A Logemann, lid van de Commissie voor de flnancieele verhou dingen tusschen het land, provincies, re gentschappen. gemeenten en andere locale ressorten; B. R. van der Most. Hoofd van den Dienst der Algemeene Recherche bij het Parket van den procureur-generaal; mr. R Ng„ lid van de Commissie voor de Herziening der artikelen 153 bis en ter en 161 bis van het Wetboek van Straf recht: tot lid tevens secretaris mr. A. Mie- remet, gesteld ter beschikking van den procureur-generaal GEBOREN: Petronella. d. van D Tegelaar en D. van der Mee Adriaan. z. van A. Zaalberg en A. Biesbroek. o ONDERTROUWD. J. Schalk, jm. 24 j. en L C. J. Menijn, jd. 27 j. H Redel jm. 25 j. en N. Ouds hoorn jd.'24 j. J A. Vreeburg jm 38 j. en C. J. Wassenaar jd. 36 j. K. Pluis jm. 29 j. en M. A. van Luijken jd. 23 j. G. Carree jm. 27 j. en M. C. de Blauw jd. 27 j. J. van de Graaf jm. 23 j. en G. C. W. Dekker jd. 22 j. IJMUIDEN, 29 Juni VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.25—1, Griet per kist van 50 K.G. f.60—22, Tongen per K.G. f. 2.40—1.60, Zetschol per kist van 50 K.G. f.32—25, Kleine Schol f. 33—4.20, Schar f. 7—5, Vleeten per stuk f. 3.50—1.60, Pieter man en Poontjes per zist van 50 K.G. f.8—2.5) Groo.e Sdielvisch f.3526, Middel Schelvisch f. 23 19.50 Kleinmiddel Sehel- visch f 16.539 50. Kleine Schelvisch f.9— 3.60, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.88—55, Gullen perr kist van 50 K.G. f.17—3.10 Lengen per stuk f.1—0.25, Wij ting per kist van 50 K.G. f. 4.70—3.90, Koolvisch per stuk f.0.80, Makreel per kist van 50 K.G. f 16—14.. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: IJM. 2 met f.3173, IJM. 374 met f2158, IJM 7 met f.2624 IJM. 50 met f.1735, IJM 36 met f.2159, IJM. 70 met f 1908, IJM 123 mei f.2707. 3 Deensche Kotters E. 246 met f. 614, E. 45 met f. 1513, E. 245 met f.938. en 18 loggers: K.W. 110 met f.525, K.W. 161 met f.395, K.W. 70 met f.735, K.W. 57 met f.365, K.W 68 met f.610, K.W. 41 met f.525, K.W 144 met f.925, K.W. 138 met f.615, K.W 14 met f. 1032, K.W. 147 met f.570, K.W 158 met f.215, K.W. 163 met f.415, K.W. 97 met f.684, K.W. 45 met f.735, K.W. 22 met f.480, K.W. 24 met f.710, K.W. 49 met f.630, SCH. 210 met f.993. DE ALGEMEENF TOESTAND. De besprekingen te Parijs over het Hoover- voorsteï Een Duitsch-Italiaansch Chequers. Zaterdagmiddag om kwart over drie zijn de aangekondigde Fransch-Ameri- kaansche besprekingen in het Fransche departement van Binnelandsche Zaken begonnen. Er werd aan deelgenomen door den Amerikaanschen minister van Financiën, Mellon, den Amerikaanschen ambassadeur Edge, den Franschen minister-president Laval, den minister van Buitenlandsche Zaken Briand, den minister van Finan ciën Flandin en den ondersecretaris voor economische zaken Frangois-Poncet, De besprekingen duurden tot zes uur. Na afloop der bespreking had Laval een onderhoud met den Duitschen gezant Von Hoesch. Hij deelde hem mede dat de Fransche regeering het a.s. bezoek der Duitsche ministers te Parijs met oprechte vreugde begroet. Het tijdtip van het be zoek zal nog nader worden geregeld. De Fransch-Amerikaansche onderhan delingen zullen heden weer worden voort gezet. Laval en Briand waren Zaterdag avond dermate vermoeid, dat zij den Zon dag wilden besteden om uit te rusten. Mel lon heeft president Hoover telefonisch op de hoogte gebracht van de eerste offici- eele besprekingen. Tot dusverre zijn drie groote punten van bespreking naar voren gekomen Amerika elscht. dat het totaal bedrag der onbeschermde betalingen renteloos aan Duitschland ter beschikking wordi gesteld, Frankrijk eischt daarentegen, dal ook de kleine Midden-Europeesche Staten er in participeeren. Bovendien verlangt Frankrijk, dat de Bank voor Intern. Be talingen zich garant stelt, voor de leening, die door Frankrijk met het onbeschermde gedeelte aan Duitschland gegeven wordt Naar in Amerikaansche kringen ver luidt heeft Mellon zich tegen dit laatste punt nadrukkelijk verzet. Ten slotte staat Frankrijk nog op het standpunt dat het onmogelijk is Duitschland zoo ver-gaande flnancieele steun te verleenen. zonder daartegenover politieke en economische, garanties te stellen. Het ligt in de bedoe ling van Frankrijk een nauwkeurige con trole te eischen over het gebruik van vrij komende tribuutgelden. In dit licht moet ook het onderhoud van den Duitschen gezant met Laval, Briand en Flandin be schouwd worden. Laval verlangt van de Rijksregeering zeer bepaalde garanties in zake vreedzame bedoelingen en een eerlijk verlangen tot samenwerking. Bij dit on derhoud zou Laval er ook op gewezen hebben, dat Duitschland moet afzien van de doorvoering van de tolunie met Oosten rijk. Verder eischte hij, dat noch de rijks marine, noch het rijksleger iets van de vrijkomende gelden zou ontvangen. Omtrent het bezoek van dr. Curtius is men hier algemeen van opvatting, dat een bijeenkomst niet voor eind Juli kan plaats vinden. Gistermiddag is Mellon de gast geweest van den minister van Financiën Flandin. Hierbij waren aanwezig de gouverneur en onder-gouverneur van den BanqUe de France, de gouverneur van de Banque de Paris en een groot aantal leidende beamb ten van het ministerie van Financien. Behalve zuiver technische zaken werden tevens de financieele en economische toe stand besproken. Stimson blijft optimistisch, al heeft hij een heele reeks bezwaren opgesteld tegen de Fransche opvattingen. Volgens den New Yorkschen correspon dent van den „News Chronicle" zal dt Amerikaansche regeering voorstellen dat, wanneer eenige landen door het stopzet ten der herstelbetalingen in jnoeilijkheden zouden geraken, er een gemeenschappe lijke leening voor hen zal worden uitge geven door de Bank van Engeland, de Federal Reserve Bank, de Fransche Bank en de Bank voor Internationale Herstel betalingen. De Fransche uitlatingen gisteren bij de herdenking van den slag bij Verdun herhaald maken vrij algemeen een slechten indruk. Zij zijn opnieuw koren op den molen der Duitsche nationaal- socialisten etc., die dan ook daarvan danig gebruik maken! Gelukkig blijft de optimistische stem ming over den afloop der besprekingen nog volledig gehandhaafd. Thans wordt gemeld, dat de Italiaan- sche regeering met de Duitsche regeering onderhandelt over een Duitsch-Italiaan- sche conferentie naar het voorbeeld der Duitsch-Engelsche besprekingen. Een for- meele uitnoodiging van de Itaiiaansche regeering aan den Rijkskanselier en den Rijksminister van buitenlandsche zaken naar Rome te komen is tot nu toe echter niet ontvangen. Het is daarom ook nog onzeker wanneer de Duitsch-Italiaansche bijeenkomst zal plaats hebben. Van Duitsche zijde wordt reeds thans het denkbeeld van een conferentie tus schen Duitsche en Itaiiaansche staats lieden toegejuicht. FRANKRIJK. De Kamerbeslissing. De 189 afgevaardigden, die bij de stem ming over het voorstel van Hoover tegen de regeering gestemd hebben, waren onder de verschillende fracties verdeeld als volgt: 11 communisten, 5 sociaal republi keinen, richting Boiaud, 12 sociaal-republi keinen, richting Chambrun, 98 radicalen, 9 leden der onafhankelijke linkerzijde, 13 leden der radicale linkerzijde (Loucheur), 4 leden der socialistische en radicale lin kerzijde (Franklin Bouillon), 5 links republikeinen, 6 leden die bij geen enkele fractie zijn aangesloten, 8 onafhankelij- ken, 5 leden der democratische en sociale actie (Maginot), 13 leden der democra- tisch-republikeinsche vereeniging (Marin). 18 afgevaardigden stemden blanco. Afwe zig waren er 17. Dat de regeering de toestemming gekre gen heeft de onderhandelingen voort te zetten, is grootendeels te danken aan de socialisten, die ditmaal voor het eerst voor de motie van vertrouwen gestemd hebben. Daardoor alleen is een meerderheid van bijna 200 stemmen verkregen, die anders nauwelijks 20 zou zijn geweest. Het schijnt dat de aanwezigheid in de couloirs van den Duitsche socialist Breitscheid, die zijn Fransche partijgenooten kwam bezweren, mede te helpen aan de totstandkoming van het moratorium, omdat anders in Duitschland de revolutie voor deur stond, niet vreemd geweest is aan deze beslissing. Laval zeide o.a. nog het volgende: Hij verklaarde te weten wat hij aan RECLAME. Op een hoogte van circa 4000 Meter schreef Zaterdagmiddag een vliegenier met zijn vliegmachine het woord „Persil" in de lucht boven onze stad. Al vielen de letters anders uit dan hier beneden in spiegelschrift is afgebeeld, hij vormde ze toch met zoo'n volkomen zekerheid en vertrouwen, alsof hij rustig aan zijn bureau het woord „Persil" zat te schrijven. Deze grootsche reclame voor het wereld beroemde zelfwerkende Waschmlddel „Persil" hetwelk door E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V. te Amsterdam in den handel wordt gebracht, wekte de algemeene bewondering; duizenden volg den met belangstelling en spanning aide bewegingen van den schrijver aan het firmament. De Piloot, met zijn machine hoog in de lucht manoeuvreerende. ontwikkelt tevens uit de chemicaliën, die hij daartoe mede- voert. per seconde ongeveer 8000 kubieke Meter rook. Door dezen rook achter uit de machine te stooten, worden de letters door hem, al vliegende met een snelheid van 150-200 K.M. per uur in spiegelschrift geschreven (volgens afbeelding), opdat men ze vanaf den beganen grond kan lezen. De letters P en 1 verkrijgen daarbij een hoogte van Vit K.M., de overige let ters e-r-si een hoogte van 1 K.M., terwijl het geheele woord 7000 Meter lang is en bij helder weer in een omtrek van meer dan 100 vierkante K.M. leesbaar blijft. Laat komen wat wil 9161 Briinlng zal mededeelen. De heilige rech ten van Frankrijk zullen verdedigd wor den. Toen Frankrijk zich in 1926 in een nog veel moeilijker toestand bevond dan Duitschland thans, heeft men geen beroep gedaan op buitenlandsche hulp. Frankrijk heeft zichzelf toen de noodzakelijke offers opgelegd Duitschland wendt zich thans tot Frankrijk. Tegenover Duitschland heeft Frankrijk steeds een politiek van samen werking gevoerd, en het is niet van mee ning, dat de tijd gekomen is, om deze po litiek op te geven. Duitschland beleeft moeilijke dagen. Het zal onder zekere omstandigheden in Frankrijk den noodigen steun vinden. De regeering zal dit aan dr. Brüning mede deelen, opdat deze politiek van Europee- sche samenwerking in de toekomst zich verder kant ontwikkelen. Duitschland moet echter het zijne doen, om een duidelijke atmosfeer te scheppen. Tusschen de Stahihelm-demonstratie en den tegenwoordigen ernstigen toestand bestaat groote tegenstrijdigheid. De regeering zal dr. Brüning zeggen, dat Frankrijk besloten heeft Duitschland te helpen onder voorwaarde, dat de tien milliard, waarmede de Duitsche begroo ting wordt verlicht, niet zullen worden aangewend voor bewapening tegen Frank rijk of tegen andere landen. (Levendige bijval). De regeering zal aan dr. Brüning verder zeggen en dat is ook aan president Hoover verklaard dat de Fransche openbare meening niet ongestraft met zich zal laten spelen. (Levendige bijval). De regeering wil, dat de beide groote buurvolken zullen samenwerken tot het organiseeren van den vrede. (Levendige bijval). SPANJE. De verkiezingen. De verkiezingsstrijd is in Spanje volgens de tot dusverre voorhanden berichten zonder buitengewone incidenten verloopen. Inci denten van eenigen omvang worden gemeld uit Vergara, waar republikeinen een Bas- kisch-nationalistische auto met revolvers overvielen en een inzittenden doodden en verscheidene anderen wondden. Vervolgens overvielen de nationalisten de republikein- sche club, waar ook een persoon gedood en verscheidene anderen zwaar gewond werden. Te Badalona hebben communisten een vuuroverval gepleegd op een auto der guardia civil. De chauffeur werd gedood en een voorbijganger. In de hoofdsteden is de dag rustig verloopen. Over de uit slagen der verkiezingen zijn nog slechts gedeeltelijke en officieuze berichten binnen gekomen. Te Madrid is in leder geval de rcpublikeinsche socialistische coalitie over weldigend in de meerderheid. Ook in Sevllla schijnt de coalitie goede resultaten te boe ken te hebben. Franco en zijn revolution- naire aanhangers schijnen in tal van Anda- loesische dorpen succes bereikt te hebben. Naar nader blijkt hebban in Sevilla grootsch opgezette plannen tot het sabo- teeren van de verkiezingen bestaan. Al leen aan het snelle en doortastende optreden van generaal Sanjurjo is het te danken, dat deze plannen op het laatste moment konden worden verhinderd. De leider van het geheele plan schijnt majoor Franco te zijn geweest wiens uitlevering door de man schappen van het vliegveld werd geweigerd. Eerst na arrestatie van den commandant van het vliegveld en andere raddraaiers lieten de vliegers hun oproerige plannen varen. Te Sevilla heerscht, zooal niet de jure, dan toch in feite den staat van beleg. De omliggende dorpen hebben ver sterkingen gekregen. De rust is thans her steld. De regeering dementeert de berichten over opstand in Sevilla en beweert, dat het hier slechts oefeningen van het gar nizoen betrof. Niettemin is een zeer strenge censuur op de telegrammen aan het buiten- lang ingesteld. Ook in Galicie is het nog steeds onrustig. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2