Olympische Spelen 1932. 72sto Jaargang MAANDAG 29 JUNI 1931 No. 21863 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER" Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STEUN GEWENSCHT. Mogen wij U nog eens herinneren aan de wenschelijkheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw steentje bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad f. 2.50, die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij door een gift, zonder aankoop van loten, te storten op ons gironummer 57055. Wij bieden U daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: INSCHRIJVINGSBILJET. In te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden met zonder Naam: Woonplaats: levering van loten. doorhalen wat niet gewenscht wordt. VEREENIGING KONINGINNEDAG. Naar wij vernemen, beloven de kinder spelen, die 31 Aug. a.s. door de Vereeniging Koninginnedag gehouden zullen worden een groot succes te worden. Er hebben zich toch niet minder dan 915 deelnemers (jon gens en meisjes) doen inschrijven. Voor meisjes worden wedstrijden gehou den in: 80 M. hindernis-loopen, 60 M. hoe pelen om hindernissen, 25 M. wedloop'met paren (driepoot) en blokjesrapen. Voor jongens in: 80 M. kruiwagentje rijden met paren: bokspringen met paren 60 M.; 80 M. hordenloop en 100 M. hinder- nisloopen. Voor kinderen van 810 jaar wordt een apart nummer ingevoegd. PARK-CONCERT. Het programma van het concert te geven door de Leidsche Christelijke Har- monievereeniging, directeur de heer H. van der Veld, op Donderdag 2 Juli a.s. 's avonds te 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum) luidt als volgt: 1. Granada Marsch. G. Wittmann; 2. Fra- ternité, ouverture, D. Snoek; 3. Adolf van Nassau, Marsch, J. K. van der Glas; 4. Freischiitz, fantasie, M. J. H. Kessels; 5. Colonel Bogey, marsch, J. Alford. Pauze. 6. Marsch Militair, H. van der Veld: 7. Le Triomph de Concert, trombone solo, L. Vermaelen; 8. Camarade Marsch, D. D. Belleflamme; 9. La Fee aux Yeux Bleus, ouverture, A. Govaert; 10. Marsch Finale. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen en dit programma uit te knippen. BUURT- EN SPEELTUINVEREENIGING ZUIDERKWARTIER. Opening van den nieuwen speeltuin. Ook Tuinstadwijk kan zich thans -ver heugen in het bezit van een uitstekend ingerichten speeltuin voor de kinderen, welke tot stand gekomen Is op initiatief van de buurt- en speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier" en gelegen is nabij de Seringenstraat (ingang Anjelierstraat). Zaterdag had de officieele opening van dezen speeltuin plaats in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, w.o. de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen. wethouder T. S. Goslinga. ver schillende raadsleden, vertegenwoordigers van zusterverenigingen, van den Bond v. Lichamelijke Opvoeding, afd. Leiden, van Gemeentewerken, de directrice van het Leidsche Volkshuis e.a. Deze allen heette de voorzitter, de heer Peemans in 't bijzonder hartelijk wel kom, hun dank zeggende voor alles wat zij voor de totstandkoming van dezen speeltuin hebben bijgedragen. Spr. zegde ook de donateurs dank, de leveranciers van de toestellen en degenen die het ter rein in orde gemaakt hebben en voorts allen die op eenigerlei wijze de vereeniging hebben gesteund. Dankbaar was spr. dat het streven der vereeniging op deze wijze met succes is bekroond, zoodat deze in onzen modernen tijd onmisbare speeltuin tot stand kon komen. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen kreeg daarna gelegenheid het openingswoord uit te spreken. De zon mag wel schijnen, aldus spr., bij deze belang rijke gebeurtenis, nu we hier samen komen in het belang van het kind. De laatste veertien dagen heeft de burgerij zich uit gesloofd om te wijzen op de dingen waar in zij het niet met elkander eens is, maar als het gaat om het belang van het kind, dan kan zij dit toch weer eensgezind be hartigen. Door dezen nieuwen speeltuin wordt het kind van de straat afgehaald en kan het toch van de buitenlucht genie ten. Hulde aan degenen, die daartoe het initiatief genomen hebben. Geen goede zaak komt gemakkelijk tot stand, heeft spr. eens hooren zeggen door een wijs satatsman en zoo is het ook hier gegaan. Gelukkig is toch tenslotte een goede sa menwerking tusschen de vereeniging en de gemeente tot stand gekomen, volgens het naar het inzicht van spr. juiste prin cipe, dat de gemeente slechts de behulo- zame hand biedt, maar dat het initiatief uitgaat van particulieren en het beheer en de exploitatie door particulieren ter hand wordt genomen. Spr. hoopt dat het bestuur bezield zal blijven met dezelfde ijver en toewijding en besloot met ziin beste wenschen voor het welslagen van dit energiek aangepakt werk. De burgemeester knipte daarna een l'~t door waardoor de schommels in werking werden gesteld, terwijl de muziek het Wil helmus inzette, dat staande door de mees te aanwezigen werd aangehoord. Vervolgens spraken nog de heer van Rosmalen namens de woningbouwvereeni- ging „Ons Doel", de heer De Ren namens „Oosterkwartier", de heer Van Zanten na mens „Tuinstadwijk". de heer Verhoeven namens de Gemeentelijke Centrale van Speeltuinvereenigingen en vertegenwoor diger van de Speeltuinvereeniging „Bloem hof" te Alphen a. d. Rijn, de heer Gal- jaard namens de ouders en de heer Prevo, namens „Westerkwartier." Terwijl aan de genoodigden ververschin- gen werden aangeboden werden daarna door de kinderen de toestellen stormen derhand veroverd. De muziek van „Kunst na Arbeid" uit Koudekerk luisterde den middag op. SCHRIJVEN AAN B. EN W. Door de heeren J. C. van Schaik en G. W. L. Monnéé is namens het bestuur van de afdeeling Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers" het volgende schrijven tot B. en W. van Leiden gericht: Reeds meermalen werd door verschil lende leerkrachten de klacht geuit dat in de lokalen der meeste openbare lagere scholen een waschgelegenheid geheel ontbreekt. Wij zijn er van overtuigd, dat u het met ons eens zult zijn, dat zich in i het belang van hygiëne, netheid en orde in ieder lokaal een dergelijke gelegenheid behoort te bevinden. Daarom verzoeken wij u beleefd zoodanige maatregelen te nemen dat aan deze o..i billijke wensch wordt tegemoet gekomen. In het bijzonder vestigen wij uw aandacht op de scholen Schuttersveld A. en B Naar men ons mededeelde, zal daar binnenkort de centrale verwarming uit gebreid worden met eenige radiatoren op de gangen, waarvoor breekwerk aan muren enz. voor den aanleg van de buizenleidingen noodzakelijk zal zijn. Met betrekkelijk geringe kosten kan o.i. de daar ons gewenschte verbetering aange bracht worden. Geleidelijk kunnen dan de andere scholen aan de beurt komen. Op eventueel nieuw te bouwen scholen achten wij het overbodig uw aandacht te moeten vestigen, daar de klasse-lokalen in de tijdens uw bewind geopende open bare school aan de Driftstraat van een kraan met eenvoudige waschbak voorzien zijn. HONDENTENTOONSTELLING TE HAARLEM. S AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men schrijft ons: Hunkerend kijken de oudjes naar de lucht en glimlachen vroolijk tegen de zon; want mooi weer hebben we noodig voor het feest, dat Donderdag 2 Juli zal plaats hebben. Dan gaan ze weer eens uit rijden en ze zullen getracteerd worden, zooals ook vorige jaren het geval is geweest. Hoe glunderen de oudjes tegen de autobezit ters als deze hen komen afhalen! Maar de oude oogen kunnen nog huilen, als er enkelen wegens tekort aan auto's moeten worden afgewezen; en dit zal het geval moeten zijn wanneer nog niet meer auto bezitters de hand over het hart strijken en zich eens bedenken, wat het zeggen wil, om zóó oud te worden'en maar één keer in het jaar te kunnen genieten van een autotochtje. De stoet zal om kwart voor twee ver trekken van de Burggravenlaan, en rijden langs Plantage. Plantsoen, Korevaarstraat, Breestraat, Noordeinde. Vandaar zal ge reden worden langs de Leidsche straat weg door Den Haag naar Kijkduin, waar gepauseerd zal worden Tegen halfzeven wordt men te Leiden terug verwacht en zal dan rijden langs Noordeinde Kort Rapenburg. Princesse- kade. Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Koppenhinksteeg, Kaasmarkt, alwaar de stoet zal worden ontbonden. We mogen niet klagen, daar vooral de giften in natura in ruime mate zijn toege vloeid. Daarentegen zijn de giften in geld dit jaar belangrijk minder dan verleden jaar. terwijl het aantal oudjes, dat ge tracteerd moet worden, grooter is dan het vorige jaar en de kosten natuurlijk in ver houding gestegen zijn. Het Comité dringt er dan ook bij de Leidsche burgerij ten zeerste op aan, om even een girobiljet ii\ te vullen aan mej. M. S. van IJsselsteyn, (giro 78364 Leiden). Doe het nu! Foto Bleuzé. Zaterdag is de speeltuin in „Zuiderkwartier" geopend. - Onze foto geeft een beeld van de feestvreugde, welke er al spoedig onder de jeugd in dit stadsdeel heerschte. De BRAND op de PARIJSCHE TENTOON STELLING EN HET ETHNOGRAFISCH MUSEUM ALHIER. De schade is, hoewel aanzienlijk, niet onherstelbaar. Zooals men weet is bij den brand in hei Hollandsche Paviljoen op de Kolo niale Tentoonstelling te Parijs ook een aantal ethnografische voorwerpen, afkom stig uit het Rijksethnografisch Museum aan het Rapenburg alhier verloren gegaan. Vlak voor zijn vertrek naar Parijs, had den wij gistermiddag nog een kort onder houd met den conservator van dat Mu seum. de heer C. C. Krieger. die ons mede deelde. dat zijn ingezonden ethnografica, betrekking hebben op de geheele Indische Archipel, doch voornamelijk Borneo en Nieuw-Guinea benevens een collectie muziekinstrumenten, in totaal ongeveer 300 voorwerpen. Al is de schade natuurlijk aanzienlijk naar ruwe schatting ongeveer een halve ton zoo achtte de heer Krieger het verlies aan kunstwaarde niet onherstel baar. De door het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming overgelegde lijst van verlangde ethnographica is door de museum-directie met het oog op het bijzondere risico, dat elke tentoonstelling medebrengt, namelijk aan een scherpe schifting is onderworpen. De op die lijst voorkomende kostbaarste en geheel onver vangbare museumstukken heeft men, mede in overleg en op aandringen van curatoren en vooral van mr. van de Sande Bakhuyzen, niet aan de gevaren van het transport naar en het verblijf op de tentoonstelling willen blootstellen. Eigenlijk is alleen datgene gestuurd, wat direct te vervangen is Wanneer bijv. van een voorwerp twee of meer exemplaren aanwezig waren, Is het minst kostbare ingezonden. King Caesar of Blackland. Op de gisteren te Haarlem gehouden 15e internationale hondententoonstelling behaalde de New Foundlander „King Caesar of Blackland" een eerste prijs met kwalificatie „uitmuntend" benevens drie speciale prijzen. Eigenaar is de heer H. Ramak alhier. „Tacha von Reckleben" Samojeed, de eenige van dit ras in Leiden, eigenaar A. van Duyn alhier behaalde een tweetal lste prijzen met kwalificatie „zeer goed", benevens een speciaalprijs. De Duitsche herder, genaamd „Kasawan" eigenaar de jongeheer Jo Visser, alhier verwierf een eerste prijs en twee spe ciale prijzen, benevens de kwalificatie „Goed Tenslotte behaalde de kortharige St. Bernardshond „Figaro vom Rigi", eigenaar de heer Alb. de la Rie alhier, de hoogste onderscheidingen (le prijs Uitmuntend) in de Open- en Nieuwelingsklasse. „EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP." Een goed geslaagde uitvoering. Zaterdagavond gaf dit gezelschap zijn 37ste uitvoering in de Concertzaal „Con cordia" en wel in besloten kring. Nadat het strijkje onder leiding van den heer van Zijp er de stemming onder de aanwezigen door het geven van vroolijke en goede muziek had ingebracht, ver scheen te ongeveer halfnegen de Voorzit ter, de heer J G. van Heuzen. voor het voetlicht en heette alle aanwezigen harte lijk welkom. Als eerste executant verscheen toen ten tooneele de heer Heuzen, die op zijn be kende manier eenige liedjes ten beste gaf. waarmede hij evenals de heer K. Ravens- bergen, die later in den avond optrad en eveneens geen onbekende is, een 'hartelijk applaus oogstte. Verder bracht ons het programma een duet „Zeeman's Thuiskomst" opgevoerd door den heer en mej. Groenendijk, ge volgd door een klucht in één bedrijf „Kareltjes eerste Liefde". Dat alle mede spelenden hun best hebben gedaan om het geheel goed tot zijn recht te laten kom^n, behoeft geen betoog, en dat het gelukte, bleek wel uit het applaus. Als laatste stukje werd over het voetlicht gebracht „Welkom Moeder", door mej. J. Jansen en de heeren K. Ravensbergen en C. Groenendijk. Deze opvoering wist de lachspieren zoodanig in beweging te bren gen, dat de lachsalvo's niet van de lucht waren Een daverend applaus viel den spelers dan ook ten deel. Een gezellig bal onder leiding van den heer Van Wijk vormde het slot van den goed geslaagden avond, waarvan velen genoten hebben en waarop de vereeniging met voldoening kan terugzien. CHR. KWEEKSCHOOL. Geëxamineerd zes candidaten. Geslaagd de dames: A. Barnhocrn, Noordwijk aan Zee; W. C. C. H. van Maanen. Katwijk a d. Rijn; A. W. Swets, Katwijk aan Zee: J. W. Wechgelaer, Den Haag en J. W. Wilbrink, Leiden. Afgewezen 1. GEMEENTELIJKE H.B.S. G slaagd voor diploma A de dames C.J. den Dopper en S. S. van Luijken en de heeren W. G. van Bergen, J. A. Bever sluis, J. J. G. M. Cornelissen, H. G. Holtz N. van der Lof, J. A. Mooy en J. le Poole, allen alhier. Afgewezen 1. BRAND IN EEN ELECTRISCHEN TREIN. Zaterdagmiddag zagen reizigers die met den electrischen trein om 13.17 van Leiden naar Den Haag vertrokken waren even voor Den Haag rookwolken tusschen de verbindingsbalgen tusschen de 3de klasse rijtuigen uitkomen. Toen even later de vlammen uitsloegen, waarschuwden zij den hoofdconducteur, die met het aanwezige snelbrandbluschapparaat den brand wist te blusschen. Waarschijnlijk was door een der reizigers achteloos een brandende lucifer of bran dende sigaret weggegooid, welke tusschen de verbindingsbalgen was gaan smeulen. Doordat de brand spoedig gebluscht kon worden ontstond geen materieele schade, alleen was er een groot gat in de verbin dingsbalgen gebrand. BINNENLAND. Nederland getroffen door een zware ramp, doordat het Nederl. Paviljoen ter Internat. Koloniale Tentoonstelling is af gebrand. Bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan de ruïnes. (3e en le Blad). Een volledige organisatie ingesteld tot verleening van hulp bij ongelukken en rampen over het geheele land. (Binnenl. le Blad). Overleden is de heer A. J. Schölvinck oud-burgemeester der gemeente Warmond. (Uit de Omstreken 2e Blad). Een reeks verkeersongevallen en bran den. (Gemengd 2e Blad). Huldiging van den architect Joseph Cuypers bij zijn 70en verjaardag. (Kunst, 3e Blad). BUITENLAND. De besprekingen over Hoover's voorstel te Parijs. (Buitenl. en Tel. le Blad). De scheuring bij de Engelsche liberalen is een feit geworden. (Buitenl., le Blad). Het verloop der verkiezingen in Spanje. (Buitenl. en Tel. le Blad). In Bulgarije treedt Malinoff op als kabinetsformateur. (Buitenl. le Blad). OPBRENGST ZONNESTRAALDAG. De op Zaterdag j.l. gehouden Zonne straalcollecte heeft voor de gemeente Lei den opgebracht de som van f. 1600.03'/: Voor de gemeente Oegstgeest, waar de collectie ook op dien dag gehouden werd. was de opbrengst f. 256.78. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. Vermeulen en Zonen, Hooge Rijndijk F. 214/215, Zoeterwoude, vervaardiging en handel in aardewerk. Wijziging handels naam thans: Aardewerkfabriek De Hoop, J. Vermeulen en Zonen. De alhier tot arts bevorderde semi- arts F. M. Vonk is bestemd tot officii; van gezondheid 2e kl. bij het Oost-Indiscn leger. Benoemd is tot bediende aan het Rijkszuivelstation met ingang van 1 Juli de heer P. Groenendijk alhier. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Ver. van Leeraren", de heeren J. G. Bon, Voorscho ten en P. Fakkel, alhier, leerlingen van den heer J. A. Jansen alhier. Gistermiddag te ongeveer vier uur heeft op den Hooge Rijndijk nabij de villa „Grenshoek" een aanrijding plaats gehad tusschen drie motorrijtuigen, ten gevolge waarvan de auto van den heer J. F. S. alhier ernstig werd beschadigd De beide andere auto's kwamen er goed af. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin de directie van „Zomer- zorg" voor Woensdag a.s. een tuinfeest aankondigt, waarop behalve de gevierde cabaretiers Tholen en van Lier zullen op treden de bekende goochelaar prof. Ali- Ben-Libi en de buispreker Baradini. Zaterdagmiddag is de Persilschrijver weer boven Leiden geweest. Hoog cirkelend boven de stad, schreef de vlieger met greote behendigheid Persil tegen de strakke lucht. Zeven kilometer is het woord lang. De Radion-fabriek maakte eveneens per vliegtuig reclame boven onze stad door een groot wit doek. waarop te lezen stond: „Radion", wascht alleen. De vroegere pakhuizen. Vrouwenkerk- koorstraat 1 en 3. tevens achterzijden van perceelen aan de Haarlemmerstraat, zijn onder de bekwame leiding van den archi tect A. van der Heyden, verbouwd tot kleine winkelpanden met een smaakvoj gevelfront, waardoor de Vrouwenkerkkoor- straat er zeer op vooruit is gegaan. Het werk werd uitgevoerd door den aannemer M. Kool te Warmond. De heer Kouprie, bekend door zijn sigarenmagazijn aan de Breestraat. tegen over sociëteit ..Minerva", heeft in No. I etn filiaal geopend. Wie liefhebber is van een fijne sigaar, za, het zaakje, aantrekkelijk zoowel door aanzien als door inhoud, niet kunnen voorbijgaan, zonder er een voorraad geu rige „Kouprie's" in te slaan. In de Stedelijke werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. ners. Kinderen Totaal Maand 22 Juni 38 38 Dinsdag 23 Tuni 36 36 Woensd. 24 Juni 40 40 Donderd. 25 Juni 37 37 Vrijdag 26 Juni 35 35 Zaterdag 27 Juni 33 33

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1