TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. SPORT. VISSCHERIJ-BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 772. TELEGRAFISCH WEERBERICHT f,h. Kon. Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt Hoogste stand 773,4 te Scilly. Laagste stand 747.4 te Akareyri. Verwachting tot den avond van 29 Juni: Zwakke tot matige wind uit Westelijke nchtingen, Gedeeltelijk bewolkt. Droog »-eer. Des ochtends iets warmer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voórm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). 12 uur 's middags: 20'/; gr. C. (69 F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. Voorm. te 7 u. 54 m.; nam. te 2 u. 13 m. Voor Maandag. Voorm. te 2 u. 41 m.; nam. te 3 u. 6 m. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 's Middags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 's Middags 12 uur: 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 9.54 n.m. tot 4.11 v.m. Zondag: 9.54 nm. tot 4.11 v.m. DUITSCHLAND. De noodverordening. Op het schrijven van het bestuur der Soc.-Dem. Rijksdagfractie aan Rijkskanse lier Brüning, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelijk onderhandelingen aan te vangen betreffende wijziging der nood verordening, is thans door Staatssecretaris dr. Pfiindler een antwoord gezonden aan den Voorzitter der sociaal-democratische Rijksdagfractie, dr. Breitscheid. In dit antwoord wordt o.a. verklaard dat de regeering geen hinderpalen in den weg wil leggen voor doelmatige wijzigingen, en volkomen bereid is medewerking te ver kenen aan eventueel in den Rijksdag door te voeren verbeteringen. Op deze basis heeft het Rijkskabinet reeds eenige dagen geleden de aangele genheid behandeld en de instanties ver zocht zoo spoedig mogelijk de betrekkelijke kwesties te onderzoeken. o FRANKRIJK. HET HOOVER-VOORSTEL IN DE KAMER. Het Fransche antwoord. Gisteren begon de Kamerzitting met voorlezing door den premier Laval van het Fransche antwoord aan Hoover. De regeering verklaart daarin, dat zij, in de onderstelling dat de Fransche Kamer zulks goedkeurt, bereid is het plan-Hoo- ver te aanvaarden en wel voor den duur van een jaar. Evenwel staat Frankrijk er op, dat de onbeschermde annuiteitcn van het plan-Young gedurende dit jaar voortgang vinden, opdat de principes der schuldregeling bewaard blijven. Daaren tegen wil Frankrijk de Herstelbank een bedrag ter beschikking stellen, gelijk aan het Franscne deel van de onbeschermde annuïteit. Dit bedrag moet dan weer. in den vorm van een crediet, ter beschikking van Duitschland worden gesteld. O.m. wordt gezegd: Ten aanzien van den aard der vrijwillige geaccepteerde ver plichtingen van het plan-Young en den emst waarmede het definitieve en onver anderlijke karakter der onbeschermde betalingen is bepaald, zal 't gevaar groot zijn, dat het vertrouwen in de waarde der onderteekeningen en verdragen geschokt zal worden, indien bij het voorgestelde moratorium het onbesohermde deel op dezelfde wijze zal worden behandeld ais het beschermde deel. De Fransche regee ring legt er den nadruk op, dat een for- meele leiddraad is opgesteld voor de par ticuliere schulden van het Rijk (Young- leening en Krugerleening) en de nog niet gemobiliseerde onbeschermde betalingen. Mocht men derhalve afstand doen van dc betalingen der onbeschermde annuïtei ten, dan zou zulks de grondslagen en de nadrukkelijk in het plan-Young vastge legde voorwaarden aantasten. De Fran sche regeering is dan ook de opvatting toegedaan dat het van de grootste mo- reele beteekenis is, dat de betalingen der onbeschermde annuïteiten tijdens den door Hoover voorgestelden duur, in geen enkel opzient worden opgeschort. De Fransche regeenng wenscht in den ruim- sten zin aan de poging mede te werken, de gevolgen der huidige crisis te tempe ren en is bovendien van meening, dat het om die reden er met nadruk op moet wij zen, dat de algeheele opschorting dezer betalingen slechts een onvoldoende hulp beteekent. De in het bedrijfsleven van Duitschland en de andere Europeesche staten alge meen dreigende gevaren hebben een an deren oorsprong en zijn in het bijzonder het gevolg van belangrijke credietbeper- kingen en het opvragen van gelden door het buitenland. De Fransche regeering is bereid, op voorwaarde dat het parlement zulks goed keurt. een bedrag gelijk aan het Fransche deel der onbeschermde betalingen ter be schikking te stellen. Slechts zal zij voor de uitvoering van reeds gesloten over eenkomsten in zake levering in natura de aoodige gelden inhouden. Het geld dat op deze wijze zal toe vloeien aan de Herstelbank zal direct aan gewend kunnen worden voor credietver- leening aan Duitschland en verder aan die Europeesche Staten, welke moeilijk heden zullen ondervinden in verband met de opschorting der Youngleening. Van zelfsprekend staan de op deze wijze aangewende sommen na afloop van het moratorium van een Jaar weer ter be schikking. Voorts is de Fransche regeering van meening. dat alle voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen ten einde te verzekeren dat deze bedragen slechts voor economische doeleinden zullen worden aangewend en het gevaar voor de finan ciering van „dumping" uitgesloten zal zijn. Frankrijk herinnert er aan, dat zijn openbare schuld het viervoudige bedraagt van de schulden van het Duitsche Rijk en dat de inspanningen die het zich on geveer vier jaren geleden heeft getroost om zijn eigen financiën te herstellen, niet in gevaar mogen komen. Het antwoord eindigt met de mededeeltng dat de Fran sche Republiek derhalve solidair is met de regeering der Vereenigde Staten. Amerika's antwoord. Daarop werd kennis gegeven van een schrijven, dat de ambassadeur der Ver eenigde Staten te Parijs, Edge, gericht heeft aan den minister van Bultenland- sehe Zaken, Briand. De ambassadeur neemt hierin kennis van een telegram zijner regeering, volgens het welk deze den hartelijken vorm der Fransche antwoordnota erkent, en de hoop uitspreekt, dat de Fransche regee ring de aanwezigheid van den secretaris van Financiën, Mellon, te Parijs, zal ten nutte maken om met hem en den Ameri- kaanschen ambassadeur de verschillende problemen, die het gevolg zijn van het Amerikaansche voorstel en het Fransche antwoord, te bespreken. De ambassadeur heeft, evenals Mellon, alle inlchtingen ont vangen nopens de houding der Amerikaan sche regeering. Het antwoord uit Washington bepaalt zich dus tot het constateeren van het feit, dat te Parijs officieele onderhandelingen tusschen de belde regeeringen zullen wor den gevoerd, dan wel reeds aangevangen zijn. Voor deze onderhandelingen zullen zoowel het voorstel van president Hoover, als de Fransche nota, als basis dienen. Eerst tijdens deze besprekingen zal kun nen blijken, of en zoo ja in hoeverre, pre sident Hoover bereid is, af te wijken van zijn grondgedachte ten gunste der Fran sche reserves. De debatten. De radicaal socialistische afgevaardigde Margaine opende als eerste spreker de debatten, en zeide bij de toelichting van zijn interpellatie o.m., dat men Amerika de vraag moet stellen of het bereid is zich met Europeesche aangelegenheden bezig te houden of niet. Als Rijkskanselier Dr. Bruening naar Parijs komt, dan is zulks zeer goed. Wat de bespreking met de Duitsche poli tici betreft, is reeds vooruit te zien dat Bruening er op 'zal wijzen, dat Duitsch land credieten noodig heeft. Frankrijk zal dan over Polen spreken, terwijl de Rijks kanselier de kwestie van de Poolsche corri dor zal ter sprake brengen. Spreker stelde vervolgens de vraag of het niet beter zou zijn te beginnen met probeeren overeen stemming te verkrijgen in zake financieele en practische noodzakelijkheden? Dan zou men zich kunnen gelukwenschen, indien het bezoek van den Duitschen Rijkskan selier zal leiden tot de consolidatie van den vrede in Europa. Nadat afgevaardigde Dubois het woord had gevoerd, besteeg oud-minister Marin, de leider van den rechtervleugel in de Fransche Kamer, de sprekerstribune. Marin verklaarde, dat wanneer Hoover spreekt over een herstel van het evenwicht in het bedrijfsleven, men hem moet voorhouden dat het in werkelijkheid slechts gaat om het herstel van het Duitsche bedrijfs leven, en deels om het Amerikaansche dat groote sommen heeft geinvesteerd in Duit sche ondernemingen. Vervolgens stelde Marin Duitschland zelf verantwoordelijk voor de crisis die het doormaakt. Herriot heeft gelijk, aldus Marin, indien hij zegt, dat Frankrijk ten slotte het pantserschip „Duitschland" be kostigt, indien het 't voorstel van Hoover aanneemt. Het Amerikaansche voorstel zal bovendien slechts dan kunnen bijdragen tot een opleving van het bedrijfsleven, indien het zal worden uitgebreid tot de toekom stige betalingen van de intergeallieerde oorlogsschulden. Het voorstel van Hoover is evenwel voor Duitschland geheel onvol doende en beteekent voor Frankrijk slechts ontzaggelijke moreele en economische of fers. Onder de huidige omstandigheden, aldus Marin. moet men zich afvragen of het in de toekomst nog mogelijk zal zijn leeningen te plaatsen. Men moet ook zeker heid hebben van een eenjarig moratorium, in werkelijkheid staat evenwel het geheele Youngplan op het spel. Indien de Fran sche regeering derhalve niet vastbesloten te kennen geeft, dat aan het onbeschermde deel van het Youngplan evenmin geraakt mag worden als aan de basis van het Youngplan, moet men de geheele aangele genheid als begraven beschouwen. Indien men thans toegeeft tegenover Duitschland, zal men nog beleven, dat uit financieele eischen territoriale eischen groeien. Frankrijk zoowel als Duitschland hebben er alle belang bij, dat leveranties in natura worden uitgevoerd. De Fransche regeering moet er onvoorwaardelijk op aandringen dat het onbeschremde deel der herstel betalingen, niet zooals zulks in de tegen voorstellen tot uitdrukking komt, aan de Herstelbank. doch direct aan de Banque de France geschieden. Vervolgens betrad de minister van finan ciën Flandin de tribune, onder groot ru moer der Kamer, die een onderbreking der zitting wenschte. Eerst na een stemming, waarbij de voorstanders van een onderbre king in de minderheid bleven, kon Flandin zijn redevoering aanvangen. Flandin zeide o.a. in enkele dagen heb ben de verliezen van de Rijksbank aan goud en deviesen een onrustbarend karak ter aangenomen. Dit was het gevolg van twee oorzaken, n.l. het opvorderen der buitenlandsche gelden voor Amerikaan sche rekening en de vlucht van het Duit sche kapitaal uit het eigen land. Men stond hier dus voor een uitgesproken cri sis in het vertrouwen. In die dagen heeft Frankrijk echter geen enkel verzoek om hulp van de Rijksbank ontvangen. Eerst in de laatste dagen is de Rijksbank met voorstellen gekomen, waardoor het crisis gevaar verminderd is. Wat is nu het geval? President Hoover heeft de Amerikaansche belangen in Duitschland willen verdedigen. Twee hy pothesen kunnen ten opzichte van de ge volgen worden opgesteld. Of het plan Young blijft verder van kracht, en Ame rika heeft de mogelijkheid niet onder het oog gezien het Young-plan op te heffen, of wel de Duitsche regeering vraagt het moratorium van het Young-plan aan en Frankrijk ontvangt na zijn betaling aan Amerika en Engeland gedaan te hebben in totaal 251 millioen mark, maar dan moet Frankrijk aan de Bank voor Inter nationale Betalingen 500 millioen Mark betalen ten gunste van zijn mede-credi teuren tegenover Duitschland. Men kan dus zeggen dat het voorstel van Hoover een voordeel tegenover een door Duitsch land gevraagd moratorium vormt. De re geering was eenstemmig van meening dat niet afgezien kon worden van de betaling der onbeschermde annuïteiten, aangezien het Young-plan een definitief karakter draagt. Het is moreel ontoelaatbaar en gevaarlijk voor den vrede wanneer plech tige en definitieve verplichtingen niet na gekomen worden. Men moet dus vasthou den aan de onvoorwaardelijke betalingen opdat het Young-plan niet zal worden op geheven. Overigens is Duitschland dit jaar in staat deze betalingen te doen, aange zien na de laatste noodverordening de be grooting in evenwicht is. Tenslotte wees Flandin er nog op, dat de Duitsche regee ring gedwongen zou zijn de door niet-be- taling van de onvoorwaardelijke annuï teiten vrijkomende gelden te besteden voor verhooging der werkloozenondersteu- ning of van de oorlogsbegrooting. In dit geval echter zou het Duitsche bedrijfsle ven er zelfs geen voordeel van hebben, maar het defioit op de begrooting zou voor het a.s. Jaar nog worden verhoogd. Flandin besloot zijn uiteenzettingen met een beroep op de Kamer om de antwoord nota der Fransche regeering aan Amerika goed te keuren. Hierna werd de zitting on derbroken. Na de hervatting der debatten nam de minister van financiën Flandin nogmaals het woord. Spr. zette uiteen, waarom Frankrijk een tegenvoorstel had gedaan. „Wij zijn het er allen over eens, aldus besloot Flandin zijn rede, dat de verschil lende demonstraties in Duitschland er niet toe bijdragen, het vertrouwen te verster ken. Duitschland heeft er bijzonder be lang bij zich los te maken van de fouten van een vorig regiem. Op den vooravond van het bezoek van den rijkskanselier, zou ik het begroeten, wanneer Duitschland uit eigen beweging de verklaring zou willen geven, dat het het onbeschermd gedeelte der reparaties wil doorbetalen." De Kamer had tevoren de credieten voor den aanleg der vestingwerken in hes Oosten, ten bedrage van 2527 millioen frank met 430 tegen 155 stemmen aange nomen. Minister Maginot had er op ge wezen, dat het geen nieuwe credieten waren, maar dat zij een deel vormden van het vijfjarig plan dat einde 1934 gereed moet zijn. Als men ze thans zou weigeren zouden de reeds begonnen werken geen voortgang kunnen hebben. o ENGELAND. Het werkloosheidsfonds. Het Engelsche Lagerhuis heeft bij de 2e lezing van de wet op het verstrekken van een crediet van 25 millioen p. st. voor de werkloosheidsverzekering een conser vatief amendement Om dit bedrag tot 10 millioen terug te brengen, verworpen met 240—180 stemmen. o SPANJE. Groeiende onrust. Te Algorta bij Orihuela, werd de zoon van een mijneigenaar door een aantal per sonen overvallen, omdat hij verboden had, dat uit een hem toebehoorende groeve, steenen gehaald zouden worden. Hij werd mishandeld en vervolgens door revolver schoten gedood. De politie arresteerde vijf tien personen. Te Valencia is het trampersoneel in sta king gegaan. Te Granada staken de bouwarbeiders. Uit Asturië worden twee nieuwe stakin gen gemeld. Naar de correspondent van de „Times' uit Madrid verneemt, heeft het telefonis ten-syndicaat. echter medegedeeld, dat het, om aan het publiek een bewijs te le veren, dat het geen politieke bedoelingen heeft, besloten heeft, de staking tot na de verkiezingen uit te stellen. HOOVER'S PLAN IN DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 27 Juni. (Ned. Tel. Ag.) Nadat minister-president Laval het standpunt der regeering en de andere redenaars de houding hunner fracties hadden gepreci seerd, waarbij de socialistische afgevaar digde Leon Blum aankorigde vóór de re geering te zullen stemmen werd begon nen met de stemming over een resolutie- Fougère. voor welke Laval de kwestie van vertrouwen had gesteld. De dagorder werd aangenomen met 386 tegen 189 stemmen. Deze dagorder luidt: De Kamer keurt het antwoord der Fransche regeering aan den president der Vereenigde Staten gogd. Zij rekent er echter op. dat de regee ring de onaantastbaarheid van het te 's-Gravenhage door alle betrokken mo gendheden aangenomen onvoorwaarde lijke betalingen, 'zal veilig stellen, ten einde politieken vrede te krijgen en tot economische samenwerking te geraken. De Kamer verwerpt iedere toevoeging en gaat over tot de orde van den dag. o DE WERELDVLUCHT. IRKOETSK. 27 Juni (Reuter) De Amerikaansche vliegeniers Post en Gatty zijn hier even voor den middag aan gekomen. o FRANCO AFGEZET. MADRID, 27 Juni. (Ned. Tel. Ag.) In de stad doen hardnekkige geruchten de ronde dat de bekende vlieger-majoor Franco gearresteerd is. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat door de agitatie van Franco de openbare orde in gevaar wordt gebracht Daarom is Franco ook van zijn post als commandant der luchtmacht ontheven. Waarschijnlijk zal nog heden de reor ganisatie van het militaire vliegwezen worden bekend gemaakt. GEWELDIGE FABRIEKSBRAND NABIJ HELMOND. Een schade van eenige tonnen. In den afgeloopen nacht heeft in de onmiddellijke nabijheid van Helmond we derom een enorme fabrieksbrand gewoed. In den vroegen morgen was het aan de Zuidwillemsvaart een fantastisch gezicht. In de verte de hoogoplaaiende vlammen te zien, met daarboven toevalligerwijze een passeerende luchtballon, die in Weste lijke richting verdween. Tegen drie uur in den nacht werd brand ontdekt in de fabrieken van de N.V. Van Dam's Stroofabrieken en in de golfpapier- fabriek van den heer O. Henny. Het gebouwencomplex is gelegen nabij sluis 7 van de Zuidwillemsvaart op het grondgebied van de gemeente Aarle Rixtel, Het vuur moet toen reeds groote afme tingen hebben aangenomen. Een der kin deren van de familie Henny werd te on geveer drie uur wakker gn zag uit het venster van een kamer van de in de on middellijke nabijheid van het fabrieks complex gelegen „Huize Karelstein" het vuur woeden. Aan den anderen kant van het fabrieks gebouw, ongeveer 250 meter verder, werd een der kinderen van een der arbeiders van de thans afgebrande fabriek wakker door het knetteren van vlammen. Dit huis is ingebouwd in de stroofabriek, zoodat in allerijl de bewoners moesten vluchten. Een weinigje huisraad kon nog gered worden. Door bijzondere omstandigheden, zooals deze in Aarle Rixtel bestaan, duurde het vrij geruimen tijd voordat de brandweer ter plaatse was. Des nachts is de gemeente Aarle Rixtel telefonisch niet te bereiken, terwijl van Helmond uit de brandweer geen assistentie mag verleenen zonder toe stemming van den Burgemeester van Aarle Rixtel. Een der firmanten van de N.V van Dam's Stroofabrieken is onmid dellijk nadat de brand ontdekt was, per auto naar Aarle Rixtel gereden om den burgemeester te waarschuwen, die daarop onmiddellijk de brandweer van Aarle Rix tel en Helmond opriep. In Helmond was de brand reeds door enkele nachtwakers van fabrieken opgemerkt, en aan de politie gemeld, zoodat men hier gereed was om onmiddellijk assistentie te verleenen. Dit was oorzaak, dat de brandweer van Hel mond met haar twee motorspuiten en autoladders reeds op de plaats van den brand aanwezig was, voordat de brandweer van Aarle Rixtel arriveerde. De brand had zich intusschen zoo snel uitgebreid, dat toen de brandweren ter plaatse verschenen, het groote fabrieks complex reeds één vuurzee vormde. Bo vendien stond nog ongeveer anderhalve hectare stroobergen in vollen vlam. De brandende en laaiende vuurzee besloeg een oppervlakte van bijna twee hectare. Aan alle kanten zag en hoorde men daken Instorten. Dichte zwarte rookwolken van de vele op het terrein liggende olievaten kronkelden uit het loeiende vuur. Aan het aspect van den fatalen brand was door de brandweren niets te veranderen, daar alles reeds een prooi der vlam men was. De brandweer van Aarle Rixtel pro beerde een woning, ingebouwd in den Noordelijken hoek der fabriek van de N.V. Van Dam's Stroofabrieken, te behou den. Dit gelukte echter niet. De Helmond- sche brandweer was met „Huize Karel stein" gelukkiger. Zeer dicht in de nabij heid stond een laaiende strooberg en be dreigde ernstig de villa. De brandweer slaagde er evenwel in „Huize Karelstein" te behouden. Te zeven uur hedenmorgen brandde alles nog verder. De enorme stroomassa's, papier, olie, enz. boden steeds nieuw en gretig voedsel aan het vuur. Even na zes uur Is de Helmondsche brandweer inge rukt, daar er toch geen hulp meer kon worden verleend. De brandweer van Aarle Rixtel had het vanaf dit oogenblik in handen uitbreiding van den brand te voorkomen. Naar men ons mededeelde, moet het vuur van buiten af zijn ontstaan, waar schijnlijk in de opgestapelde stroobergen. Vandaar uit heeft het vuur zich met enorme snelheid uitgebreid en zich over het geheele terrein verspreid. De heer Van Dam, een der directeuren der fabriek, met wien wij nog een kort onderhoud hadden, vertelde ons dat hij even over drie te Eindhoven werd ge waarschuwd. Reeds achter Eindhoven kon hij in de richting van Helmond het vuur waarnemen. Behalve de enorme voorraden materiaal, zijn nog vele machines een prooi der vlam men geworden. Verwoest zijn o.a. acht tien strookoordmachines, achttien stroo- hulzenmachines, vier stroopersen en een twintigtal motoren, lieren enz. Verleden jaar was nog een nieuwe machine geplaatst van f. 30.000. Een zestal auto's ging even eens in het vuur op. Van de groote golfpapierfabriek van den heer O. Henny is eveneens niets over ge bleven. In het geheele complex waren ge vestigd de stroohulzenfabriek, een koord en matenafdeeling, een stroo- en hooiper- serij en de golfpapierfabriek. De gebouwen besloegen een oppervlakte van 5100 vierkante meter, de oppervlakte der stroobergen bedroeg anderhalve hec tare. De aangerichte schade was nog moelij k te schatten, doch zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. Alleen de schade aan machines beloopt zeker een ton. 2 a 3 mil lioen K.G. stroo is verbrand en 17 V: mil lioen K.G. papier. Zeventig arbeiders uit Helmond en Aarle Rixtel zijn tengevolge van den brand werkloos geworden. De schade is door Engelsche beurspolis verze kerd. Hedenmorgen te acht uur was de toe stand nog hetzelfde; het vuur woedde nog steeds voort. Duizenden belangstellenden trokken naar de plaats van den brand. Voor de brandweer valt er niets anders te doen dan rustig af te wachten en de vlam men hun vernielend werk te laten voort zetten. Waarschijnlijk zal het nog eenige dagen duren voordat de enorme voorra den brandbaar materiaal, waarin het vuur zich genesteld heeft, verbrand zijn. De oorzaak Is onbekend: van broeiing schijnt geen sprake te zijn. De meening van den heer v. Dam is, dat de brand moet zijn gesticht. Een der fabrieksgebouwen bestond uit 3 verdiepingen. HET CONFLICT IN DE STROO-CARTONINDUSTRIE. Aan de vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemers in de stroo-car- tonindustrie zijn gisteren door de Rijks- bemiddelaar mr. C. de Vries voorstellen voorgelegd tot bemiddeling. Gebleken is, dat nader overleg onmogelijk en een con flict onvermijdelijk is. o Het s.s. „Statendam" van de Hol landAmerlka-lijn dat 20 Juni uit New- York vertrok, zal hedenavond in Rotter dam aankomen. De reis zal dan afgelegd zijn in 7 dagen, hetgeen in vergelijking tot de snelvarende schepen „Europa" en „Bremen" een goede tijd genoemd kan worden. WEEKBLADEN. Uitvoerige beschouwingen worden in de „Haagsche Post" gewijd aan de nota van Hoover en het Herstelvraagstuk; voorts artikelen over „Indië naar de Afbraak?"; de P.E.N.-gala-avond; „Waarom geen Hol- landsche Klankfilm-industrie?" en „Ver wilderde Kinderen in Sovjet-Rusland". In de „Groene Amsterdammer" schrijft prof. mr. Scheltema over volledige voor lichting naar aanleiding van de bekende Tribune-kwestie; W. J. Cannegieter be spreekt een nieuw serum tegen kinder pokken: Jordaan teekende bekende koppen van het P.E.N.-congres, C. A. Klaasse be handelt het voorstel van Hoover. „Het Leven" brengt Engelsche mode- extravagantie's van de Derby- en Ascot- rennen: we gaan weer naar den ouden tijd terug! Volgt een aantrekkelijke foto van „Miss Universe", alsmede opnamen van de Koninklijke familie in Parijs, van „book makers" op de Engelsche renbanen en van Mengelberg op vacantie in Zwitserland. Interessante foto's brengt de „Wereld- Kroniek" uit den groeitijd der foto-repor tage; zeer fraai is het gezicht op de kuddo van 150 olifanten in de steppen van Cen- traal-Afrika. Ook hier veel merkwaardigs van de rennen te Ascot. Tenslotte beelden van Granowsky's veelbesproken film „Het lied van het Leven". VOETBAL. L.P.S.V.—EXCELSIOR 4—4. Gisteravond speelde voor een zeer tal rijk publiek bet eerste elftal van de L.P.S.Y, een vriendschappel ijken wedstrijd tegen Excelsior. Als de heer Honsbeek te ruim 7 uur laat aftrappen, laten de politiemannen zich al direct overbluffen wat ten gevolge heeft, dat na 10 minuten de stand reeds 3—0 voor Excelsior is. Doch nu is het ook gedaan met het Excelsior-overwicht. Geleidelijk komen de politiemannen er beter in en herhaaldelijk wordt het Excelsiorfloel fel bestookt. Ouwerkerk is op zijn hoede en blijkt buitengewoon in vorm te zijn. De politiemannen zijn in de meerderheid, doch de schutter die de vele mooie kansen weet te benutten ontbreekt. Eindelijk opent Verstraeten de score voor de politie 3—1. Het spel blijft van doel tot doel gaan. Een penalty door Slot genomen brengt den stand op 2—3. Zoo gaat de rust in. Na de thee wordt al spoedig de stand op 2—4 gebracht, doch als dan Excelsior tweemaal hands maakt in het beruchte gebied, weet Slot den stand op 4—4 te brengen. Na afloop offreerde de aanvoerder van Excelsior aan de LP.S.V. een fraai zilveren medaille. Donderdag 2 Juli: L.P.S.V. I-Roode Duivels. IJMUIDEN, 27 Juni. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.30—0.90, Griet per kist van 50 K.G. f.66—30, Tongen per K.G. f. 2.45—1.60, Zetschol per kist van 50 K.G. f. 36-28. Kleine Schol f. 21-4.40, Bot f.15 —1.80, Schar f.7—5.10, Vloeten per stuk f. 4.30 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 17—2.60 Kleine Schelvisch f.11 —5,50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 65, Gullen per kist van 50 K.G. f. 16—6, Wijting f. 6.50-2.60. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 165 met f.2546, IJM. 152 met f.2040. en 13 loggers: K.W. 162 met f.878, K.W. 175 met f.407, K.W. 4 met f.175. K.W. 31 met f.768, K.W. 127 met f.505, K.W. 23 met f.607, K.W 41 met f.918. K.W 121 met f.363, K.W. 65 met f.585, K.W. 56 met f.561, K.W. 67 met f.219, K.W. 38 met f.327, K.W. 178 met f.813 besomming. LEIDEN, 27 Juni Botermarkt. De prij zen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieks- boter (controle) f. 1.40 per K.G.; prima boerenboter f. 1.301.40; goede boeren- boter f. 1.20—1.25. Aangevoerd 10/8, 22/16 vaten, wegende 2250 K.G. Handel matig. Turfmarkt van 2227 Juni. Aanvoer lange turf 120.000 stuks. Prijzen per 1000 stuks f.7f.8. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. „Lelden en Omstreken", 26 Juni 1931. Andijvie per 100 stuks f. 12. Kroten f. 24. Komkommers f. 18. Bloemkool I f. 814. Bloemkool II f. 19. Pieterseli9 f. 12. Kropsalade f. 12. Selderie f. 12. Wortelen f.316. Perziken f.5—15. Snlj- bolnen per 100 kilo f. 4859. Stokboonen f. 80—90 Stamboonen f. 5763. Tuinboo- nen f 814. Doperwten f. 2026. Peulen f. 2043. Postelein f. 48. Spinazie f. 10 f. 11. TER AAR, 26 Juni. Centrale Veiling. Peulen f. 4.60—1.00, Doppers f. 1.70—2.00, Tuinboonen f. 0.851.00, Snijboonen f. 4.70 5 63 Pi cesseboonen f.10, Bloemkool 13 16 cent. VEUR „Wapen van Veur" Aanv. 25498 kippeneieren f. 4.054.90. 1058 eenden eieren f. 3.60—4.10. 205 kippen f. 0.40—1.70, 5 eenden f. 0.851.30. 18 Konijnen f. 0.40— f. 2.05. 30 Duiven f.0.10—0.50. 3-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3