De protest-vergadering der V.A.R.A. 72sle Jaargang ZATERDAG 27 JUNI 1931 No. 21862 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Officieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35. per weekf.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden in de Kieskrin gen I. II en ni maken bekend, dat af schriften van de processen-verbaal der zit tingen van de Hoofdstembureaux. als be doeld in art. 92 der Kieswet, betreffende de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad. in het Gemeentehuis ziin aangeplakt en ter Gemeente-Secretarie (afd. Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage nedergelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, A. F. L. M. TEPE. T. S. GOSLINGA. Leiden, 27 Juni 1931. 7131 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat Th. J Verhoeven te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lammermarkt No. 27, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 27 Juni 1931. 9135 AFSLUITING GROOTE H.AVENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in verband met het verrichten van werk zaamheden aan de Groote Havenbrug, alle verkeer over deze brug in den nacht van Zaterdag 27 Juni op Zondag 28 Juni a.s. van 12 uur tot 6 uur v.m. zal zijn afge sloten, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1931. 9134 AFSLUITING HEERENSINGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Heerensingcl, gelegen tusschen de Juliana- straat en den Lagen Rijndijk, in verband met het uitvoeren van bestratingswerken, met ingang van Maandag 29 Juni a s. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen, zal zijn afgesloten en dat dit verkeer zal worden geleid over de Oude Heerengracht, de Ververstraat, de Zijlstraat en dejflaven. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1931. .eiden, 27 Juni 1931. 9133 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld, als bedoeld in art. 97 der Kieswet, voor een ieder ter Gemeente-Secretarie (afd. Algemeene Zaken) ter inzage is nedergelegd. De Voorzitter voornoemd, I A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN 9132 EXAMEN. Het is langzamerhand een gemeenplaats geworden te zeggen, dat in dezen tijd van het jaar de ééne helft van het Nederland- sche volk de andere helft examineert, evenals het gemeenplaats geworden is te schertsen, dat de ééne helft der Neder- landsche populatie de andere helft beïn- specteert. Het is natuurlijk wel na te gaan, hoeveel jonge en reeds oudere fnenschen zich voor en in de zomervacantie te onder werpen hebben aan een examen, dat is een onderzoek naar de dosis kennis welke ze zich op een bepaald gebied of op meer dan één gebied eigen gemaakt hebben. Wie de lange lijsten der examencommis sies en der deskundigen ziet, met wie de eigenlijke commissies worden uitgebreid, wie nota neemt van de vele acten van be kwaamheden, eind-examen-diploma's en wat dies meer zij, welke uitgereikt worden, die waagt er zich liever niet aan om het aantal examinandi, binnen de grenzen van ons koninkrijk, zelfs maar bij bena dering te schatten. Allicht schat hij te laag. Men heeft er wel eens over geklaagd, dat deze examens afgenomen worden in den zomer; dien mooien tijd, waarin zoo veel te genieten valt; waarin de gelegen heid geboden wordt om uitstapjes te maken. Men beklaagt de arme halzen, die zich moeten opsluiten om de laatste hand te leggen aan hun examenkennis. Veel daarvan, ze zijn van dit feit bij voorbaat overtuigd, zullen ze over boord werpen, zoodra ze het begeerde papier maar in de handen hebben. Menigeen ook vraagt zich af, wat hij toch te maken heeft met zoo heel veel kennis, waarmede hij verder niets van doen heeft in zijn Verdere leven. Hij moge bij de voorbereiding van het examen die vraag stellen; hij weet, dat op het examen zelf deze vraag niet in aan merking komt. Dat hij er voor te zorgen heeft, dat de noodige kennis zijn eigen dom wordt. Examen, het woord alleen reeds is vol doende om den persoon in kwestie het klamme zweet op het voorhoofd te doen krijgen. En dan zwijgen we nog maar van bezorgde vaders en zenuwachtige moeders. De beste raad, die in deze gegeven kan worden is: doe je best; zorg, dat je zoo veel mogelijk klaar bent, dan behoef je ook niet beangst te wezen. Voor de ouders deze raad: doe alsof een examen de natuurlijkste zaak van de wereld is, als of het slagen van den zoon of dochter als vanzelf spreekt. Welk een blijdschap, wanneer het resul taat gunstig geweest is. Als dus de moeite, inspanning en opoffering niet te vergeefsch was, maar het einde het werk heeft bekroond. Vergeten wordt wat achter ons ligt. Opgeruimd wordt de blik voor waarts. Men valt uit den toon, wanneer men een pas geslaagde vraagt: hoeveel examens na dit nog gedaan moeten wor den. Ook voor de ouders is het een verheu gend feit, wanneer het kind geslaagd is. Einddoel van hun opvoeding is toch, dat het kind een eigen positie in de wereld mag innemen. Ieder welgeslaagd examen is weder een stap in de goede richting. Maar, wanneer het diploma niet uitge reikt kon worden, wat dan? Domme men- schen geven dan gaarne de schuld aan de examinatoren; heel vaak ook aan de min der goede dispositie van den examinandus. Natuurlijk, dat ligt in 's menschen heele zijn, wordt een bepaalde oorzaak gezocht. Men zoeke echter die oorzaak niet, waar die niet is. Men vrage liever: wat nu? En dan zouden we dit willen zeggen: men aanvaarde het feit gelijk het is en trekke daaruit de noodige leering. Niet slagen is geen doodwonde. Er zal weder een kans geboden worden. Wellicht, dat het dan beter gaat. Men beschouwe het niet als een wereldschokkend feit. Er zijn erger dingen in het leven. Voor velen is juist een eenmaal niet-geslaagd zijn van on miskenbaar goeden invloed op heel het leven geweest. Als we het leven goed beschouwen is het dan niet telkens en telkens weer alsof het leven ons ook een examen afneemt? Wat is een examen anders dan een aflegging van rekening en verantwoording omtrent de kennis, welke men bij heeft willen brengen of welke men zelf heeft willen verwerven? Welnu,, moeten we ook van ons leven geen rekening en verantwoor ding afleggen omtrent datgene wat het leven ons heeft willen leeren? En is dat niet ontzettend veel. Het leven is een schouwtooneel, zegt men wel eens en te recht. Maar is het niet even waar, dat het leven een leerschool is? Wat al moeten we in ons leven leeren! Wie wat verder kwamen op den levensweg en overdenken wat ze waren en dachten en voelden en liefhadden, toen ze stonden aan den in gang van het volle menschenleven, die weten, hoeveel het leven hun wel heeft geleerd. Telkens worden we weer voor dat ezamen gezet. De driftige of hij geleerd heeft zichzelf te beheerschen. De trage of hij geleerd heeft aan te pakken. De tobber tof hij geleerd heeft achter wolken de zon te zien. De hebzuchtige of hij ge leerd heeft, dat er nog andere waarden zijn dan die het oog zien Lan en de hand tas ten. De zelfzuchtige of hij geleerd heeft, dat er ook nog andere menschen in de wereld zijn dan hij alleen. Zou zouden we door kunnen gaan in een schier eindelooze reeks. Altemaal examens! Er worden geen diploma's uitgereikt. Ieder weet wel of hij geslaagd is dan wel, dat hij te studeeren heeft, opdat hij te beter slagen mag. Wie het leven zoo beziet, die verstaat de stem: doe rekenschap, doe rekenschap van uw leven. Wat hebt ge daarvan gemaakt? U werden tal van van mogelijkheden ge geven. Zijn deze mogelijkheden tot werke lijkheden geworden? Slagen in het leven moge dan een bijzondere beteekenis heb ben, afgezien daarvan zal hij het best ge slaagd zijn. die inderdaad die moreele ken nis zich eigen gemaakt heeft, welke het leven hem heeft willen leeren. DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN LEIDEN—HEEMSTEDE. Als eerste symptoom van den aanvang der voorbereidende werkzaamheden tot de electrificatie van de tramlijn Leiden Heemstede stellen B. en W. van Heemstede den Raad voor een crediet van f. 271.000 toe te staan voor aankoop van grond ter verbreeding van den Glipperweg, vernieu wing van Van Merlebrug en Glipperbrug, en andere werkzaamheden. De N.Z.H. tram wil voor f64.000 in deze kosten bijdragen. Er zal zooveel mogelijk een dubbele baan voor de tram worden aangelegd. o GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL. Eerste groep, 5 candidaten. Geslaagd de dames: J. R. de Bink en R. F. Eilders, al hier, C. A. Gisolf, Voorburg, A. G. M. Mon- tanus en A. W. J. Ruygrok, belden alhier. Waarom geen uitzending der Matteoti - herdenking In de, het schitterende weer in aanmer king genomen, uitstekend bezette Stads gehoorzaal, belegde de afdeeling Leiden der V.A.R.A. gisteravond een protestver gadering in verband met het verbod der Radio-omroep Controle Commissie van de uitzending der Matteoti-herdenking. Als sprekers traden op de heeren A. de Vries en C. van der Linde, resp. voorzitter en hoofdbestuurslid der V.A.R.A. Na een inleiding van den voorzitter der Leidsche afdeeling, was het woord aller- eerst aan den heer C. van der Linde. Rede van den heer C. van der Linde. Niet in de eerste plaats sprak spr. over de Radio-Controle-Commissie, bij afkor ting genaamd Rococo, doch het herdenken van den Italiaanschen voorvechter der socialistische denkbeelden Hiertoe ging spr. terug naar het jaar 1924 en de nieuwe Kamerbezetting, voorafgegaan door een fascistische terreur, waardoor hel aantal fascistische Kamerleden steeg van 30 tot 350. De sterke socialistische beweging was geknakt door moord en doodslag en een vervalschte verkiezingsuitslag in deze Meimaand. Typeerend is de moord op den voorzitter van den landarbeidersbond in deze dagen, typeerend voor de heerschende tyrannie. De in de Kamer gekomen fascis ten gedoogden niet. dat de oppositie-partij het woord verkreeg. Toen voorgesteld werd de fascistische lijst zonder meer goedkeu ring te geven, vroeg Matteoti het woord, en op kalme, zekere wijze zeide deze toen het zijne over de fascisten en Mussolini, on danks bedreigingen van doodslag en ge fluit Mussolini het den spreker kalm be- leedigen, hoewel hij als behoorlijk mensch tusschenbeiden had moeten komen. Toen Matteoti klaar was zeide hij de gedenkwaardige woorden tot zijn vrienden: „En thans kunt gij mijn lijkrede prepa reeren". Mussolini was dienzelfden avond, 30 Mei, met zijn vrienden bijeen en zei: „Indien gij geen lafaards waart, zou nie mand zoo'n rede hebben kunnen uitspre ken". Tien dagen later werd in den na middag Matteoti door 4 of 5 menschen beetgepakt, in een auto gesleurd en ver moord. niet dan na heftig verzet van den verslagene. Door deze daad kwam een eind aan het socialistische leven in Italië. Het idee van de V.A.R.A. was, deze ge beurtenis voor den microfoon te doen her denken door een korte rede. Zonder bij voeging van de bezwaren deelde de „Ro coco" mede de uitzending niet toe te kun nen staan. Bij nadere informatie werd medegedeeld, dat er nog beraadslaagd moest worden of deze bezwaren openbaar gemaakt mochten worden. Volgens spr.'s opvatting maakt de secretaris der commis sie te zamen met het dienstdoende lid uit, wat uitgezonden mag worden. Later wer den de bezwaren medegedeeld; de commis sie zag in de herdenking een gevaar voor den Staat, hoewel dagelijks de kranten kunnen mededeelen. welk „een bandieten troep" het in Italië is. de omroepvereeni- gingen mogen het echter van achter den microfoon niet!! Niettegenstaande de heerschende werk loosheid houden de fascisten 3 millioen politietroepen op de been op kosten van de anderen en de kranteïl deelen eensge zind mede, dat na 8 jaar fascistisch beheer Italië op den rand van een bankroet is gekomen. Zoowel binnen als buiten Italië komen de machten meer en meer op om Musso lini te wippen. Scherp becritiseerde spr. onder applaus der vergadering, het bewind der fascisten. Hiertegenover staat het be stuur in België tijdens de rechtzaak tegen De Roza. die een hem achtervolgenden fascist doodschoot. In het openbaar kon den toen de uitgeweken Italiaansche socia listen hun partijgenoot verdedigen en ge lijk de gelegenheid te baat nemen om het beleid van Mussolini te becritiseeren. Toen Koningin Wilhelmina Paul Kruger op een Nederlandsch oorlogsschip uit Transvaal liet halen, tegen de belangen van Engeland in en later tegen allen aandrang in ex- keizer Wilhelm asylrecht verleend werd, teen durfde Nederland nog, niet meer toen Trotzki om asylrecht vroeg en evenmin thans bij de herdenking van den sterfdag van Matteoti. Tijdens de kwestie van de Wielingen kreeg Camiel Huysmans niet alleen gelegenheid om voor den V.A.R.A.- microfoon te spreken, doch tevens een pluimpje omdat zijn rede in den smaak o'er regeering viel. Vervolgens ging spreker na welke stuk ken in den loop der tijden door de Con trole-Commissie zijn opgevraagd, hieron der bevonden zich o.a een rede van Schaper een verhandeling over „Drie man in een Boot" en het werk van Jacques van Looy „Jaapje". Waarom werden deze stuk ken opgevraagd, in totaal 157 teksten, is den voorzitter der Commissie eevraaed, doch deze moest hierover het stilzwijgen bezwaren Van de 157 opgevraagde stukken waren 108 afkomstig van de V A R A. Naar aanleidine van het verbod van de Soinoza-herdenking van dr Bierens de Haan citeerde spr. tenslotte een deel uit een der werken van dezen grooten Neder lander. Ook de verantwoording van de VA.RA. bij de Controle-Commissie werd gememoreerd, waarbij de geheele buurt rendom de Javastraat te Den Haag door politie-agenten was afgezet Door het fascisme aan de kaak te stellen wil de V.A.R.A. den strijd tegen het fascisme in deze gesteund door de S.D.A.P. en N.V.V. al is het buiten de parlementaire mid delen om, voortzetten en den fascisten het leven in Nederland onmogelijk maken. Rede van den heer A. de Vries. De heer De Vries releveerde in de eerste plaats de overwinning van 15 Mei 1930 als besluit van een aantal jaren van strijd. Toen belegde de V.A.R.A. feestvergaderin- gen om haar leden gelegenheid te geven hun vreugde te uiten, doch tevens om mi nister Reymer tegen de aanvallen der A.V.R.O. een riem onder het hart te steken. De oplossing van den minister was niet buitengewoon moedig of vindingrijk, doch volkomen logisch. Daar het de taak van het V.A.R.A.-bestuur is om vaak bij den minister te komen, bemerkte het, dat de feestvergaderingen den minister door haar veelvuldig bezoek, moedig voor de latere beslissingen ten bate van den alge- meenen omroep en dien der V.A.R.A. in het bijzonder maakten. Onmiddellijk werden de leden echter ge waarschuwd voor den verderen strijd in de radio, en deze waarschuwingen zijn niet tevergeefs geweest. De arbeidersbeweging ondervond altijd tegenstand en aangezien de radio het machtigste strijdmiddel werd der arbei dersbeweging, konden conflicten niet uit blijven. Het eerste conflict kwam op 14 September en was het congres van N.V.V. en S.D.A.P., nauwelijks 2'h maand na de indiensttreding der controle. Trotsch is men er nog op. dat de sprekers van dit congres toen weigerden hun redevoerin gen ter censuur op te sturen. Toen was het nog een strijd tusschen den Staat belichaamd in de Controle-Commissie doch deze verwerd tot een kamp tegen de V.A.R.A., die bedreigd met straffen de uit zending niet door liet gaan, doch als pro test allerlei strijdliederen uitzond. Evenwel werd de verbinding afgesneden, toen me- dedeelingen werden gedaan over het mili tairisme, voortvloeiende uit de overtuiging der menschen zelve en gebasMrd op sta tistische berichten. Dit eerste Treffen was een uiting van zuiveren klassenstrijd. In tegenstelling met haar tegenstanders komt het partijbestuur der S.D.A.P. er voor uit, dat het den klassenstrijd strijdt. Na 14 September werd de toestand geheel anders. Alle commissieleden zijn gestudeerde lui met een academischen graad en gepresi deerd door een doctor in de godgeleerd heid. gestudeerd op kosten der groote massa, aldus spr. De openbare lagere scho len worden mondjesmaat bedeeld, de mid delbare en voorbereidende hoogere scholen worden weer beter gesteund en de hooge- scholen grootendeels. Niet alleen maken die leden het thans den menschen het leven zuur, doch tevens zichzelf belache lijk. En krachtens het feit, dat zij de be noeming hebben aanvaard, kan men ver wachten. dat zij bekwaam zijn voor hun taak. Van Adama van Scheltema b.v. kan men niets voor den microfoon brengen zonder voorafgaande censuur der Com missie. Hun optreden is tevens onwettig. Ge wone menschen moeten wetten en veror deningen onder bedreiging van straf na volgen. Waarom onwettig? Alle omroep- vereenigingen hebben een uitzendacte, waarin zij gewettigd worden om uitzendin gen. ook van oolitieken aard. te verzorgen. Het is niet alleen maar verboden om poli tiek in de aether te brengen, doch het is BINNENLAND. De loting voor den dienstplicht; wie vermoedelijk vrij zullen zijn (Binnenland, 2de Blad). De vergadering der Maatschappij voor Nijverheid en Handel (Binnenland, 2de Blad). Piloot Van Dijk over de moeilijkheden der postvluehten (Binnenland, 2de Blad). Groote fabrieksbrand nabij Helmond. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND De Fransche regeeringsverklaring en het debat in de Fransche Kamer over Hoover's voorstel (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De Deensche vliegers te Kopenhagen. (3de Blad). zelfs zwart op wit toegestaan. In de Radio- wet wordt de beperking gemaakt van het in gevaar brengen der veiligheid van den staat, de openbare orde en de goede zeden. Dan weet een omroepvereeniging dus waar zij aan toe is, doch de Radio-Controle- Commissie, die ook bestaat uit Nederland- sche burgers, heeft zich evengoed aan deze wetten te houden. Aan de omroepvereeni- gingen stuurt zij dan b.v. op 21 Januari j.l. een brief thuis, waarin zij mededeelt, voortaan geen bespreking van de radio politiek van de regeering of regeeringscol- leges uit te zenden. Hierdoor plaatst dit college zich boven de wet! Protest is ge volgd op grond van de zendtijdmachtiging. Met opzet werd toen een hoorspelletje ver vaardigd, waarin het radiobeleid werd be spottelijk gemaakt. De secretaris, de heer Weber, volgens spr. een aarts-vijand der V.A.R.A., zag staan „Gevleugelde Daden" en vroeg opgaaf. Onder verwijzing van haar brief van 21 Januari werd de uitzen ding niet toegestaan. Het gesChil ging ver der en kwam in kort geding voor de recht bank in Den Haag met het gevolg, dat de leeken (het VAR.A.-bestuur) het van de juristen (Controle-Commissie) gewonnen hebben. Onder opleg van straf werd de Staat bij voorbaat beboet als de uitzen ding zou worden gestaakt. De weigering van de Matteoti-herden- kingsuitzending was een slag in het ge zicht van het Nederlandsche proletariaat, aldus spr. Eenparig besloot het hoofdbe stuur toen een uiteenzetting voor den mi crofoon te geven. Uitvoerig ging spr. toen de verantwoor ding voor de Commissie na. Daar de Com missie de uitzending qualificeerde als staatsgevaarlijk werd verwezen naar de publicatie van de aangekondigde redevoe ring, waaraan politie, justitie en Mussolini niets deden en dus door deze lichamen niet als zoodanig werden beschouwd. Blunder op blunder, aldus de heer De Vries, stapelt de Controle-Commissie op. Op allerlei kleinigheden worden bezwaren ingebracht per briefje en het groote gevaar dat hieruit voortvloeit is een knechting der vrijheid. Daarom moet men allen te zamen ten strijd trekken tegen deze ge vaarlijke censuur. Een strijd, waarin èn de vakvereenigingen èn de partij ten volle achter het V.A.R.A.-bestuur staan. Beide sprekers werden door de aanwe zigen stormachtig toegejuicht en herhaal delijk werden de redevoeringen door ap plaus onderbroken. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende - wonende straatNo wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t m.opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1