ZUID-SLAVIË, TOERISTENLAND DER TOEKOMST Poam©'Ü 67» Arbeid adelt. HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE «f DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN RADIO-PROGRAMMA. VADERIANOSCHE BANK VI (Slot) In wit, grijs en zwart. - Waar de honger heerschte en de moeder moorden leerde. - Lectuur over Joego-Slavië. - Schilderkunst en tooneel. - Tot 1867 stond Servië onder Turksche overheersching. - Tehuis voor studenten. - Slovenië en z'n hooiharpen. - De stad waar het pad niet te vinden was. - De Betonstad wacht op 'n Berlage. Beo-grad. de Witte Vesting. „Belgrade, la Blanche", zooals de Franschen het met hun elegante charme zeggen. Voor het eerst zien we hier gedurende deze reis een grijzen hemel. Lijkt daarom de eigenlijke burcht, die hooger op den rechteroever van de Donau machtig om hoog rijst, ons óók grijs toe? In de ontzag lijke zware muren telkens roode plekken van de baksteenen, waarmee men de bressen gedicht heeft, bij 't bombardement in Juli 1914 door de Oostenrijksch-Hon- gaarsche kanonnen er in geschoten. Hoevele malen heeft hier in de nood lottige jaren 1914—'18 de krijg met z'n wisselvallig verloop gewoed! Hoe einde- looze malen hebben- in vroeger eeuwen Hongaren, Serviërs en Turken om dit ge weldig bolwerk gevochten, dat in den bloeitijd van Servie onder Tsaar Doesjan de uiterste Noordgrens van het rijk be duidde, evenals dat bij het uitbreken van den wereldoorlog het geval was. Nu ziet alles er uit als een bruidsfeest voor den vrede. Op de breede wallen zijn bloemperken aangelegd en dank zij het koesterend klimaat van Centraal- en Oost-Europa staan de witte Irissen, de blauwe en paarse violen in vollen bloei: moinge bloemenloopers, die de fraaie for tificatie aflijnen. Heel boven op de muren nog wat pruikerig gras, ook daar zal bin nen enkele weken alles in kleurenpracht zijn aangelegd. Mestrovic, „Overwinnaar", een adelaar met uitgespreide vleugelen op den linkerarm, wijst met de rechter hand naar de overzijde van de Save, die hier met de Donau samenvloeit, naar het „bevrijde land". De Save, de lievelings- stroom der Joego-Slaven, omdat ze drie deelen: Slovenle, Kroatië en Servië ver bindt, ontspringend in het eerste, uit mondend nu na den wereldoorlog binnen het territorium van het derde lands gedeelte. Binnen het hooger gelegen deel der ves ting, kazernes en hospitalen, een oude kerk, die in den Turkentijd als kruitmaga zijn gebruikt werd, een graf van een Grootvizier. We zien links de steden Semum en Pantsjewo, die straks met de hoofdstad één administratief geheel zullen vormen. We zien de in de oorlogsjaren nu eens door de Oostenrijksche dan door de Ser vische legers verwoeste en weer herstelde spoorbrug, nu nog de eenlge oeverver binding, waar een groot werk in aanleg ls voor auto- en voetverkeer. Onder de grootste boog van 150 meter lang zullen de schepen ongehinderd kunnen door varen. Achter de vesting de Kalemegdan, vroe ger een Turksch kerkhof, en tevens de piek waar de Turken de Servische gevan genen ter dood brachten. Nu is het een mooi park in aanleg, waar het gedenk- teeken, tot dankbaarheid aan Frankrijk opgericht, den roem van den schepper Mestrovic verkondigt. Een der neutrale geschiedschrijvers tij dens den wereldoorlog heeft gemeend, dat eenmaal de Serviers voor Aristide Briand ccii gedenkteeken zouden oprichten, den minister-president, aan wiens initiatief de expeditie naar Salonlkl te danken is ge weest, die onder leiding van den generaal Sarrail het begin werd van de uiteinde lijke herovering van het land, het eenige land gedurende den oorlog 1914'18, dat volledig in handen van de Centralen is gevallen. Men heeft het ruimer opgevat dan aan een groot politicus alleen te denken, want al is aan de eene zijde het krijgs bedrijf herdacht door een relief van soldatenfiguren, aan de andere zijde ziet men de vrouw „la France", die de jeugd tot zich roept en leert. Immers duizenden Serviërs hebben destijds naar Frankrijk moeten uitwijken en hebben zich de ken nis verworven, die nu weder dienen moet om hun land op nóg hooger cultuurpeil te brengen. Het voetstuk van Mestrovic's schepping bekroont een vrouwenfiguur, half knie lend op het rechterbeen, het linkerbeen vér achteruit, het gewaad in zware plooien naar achteren wapperend, als worstelde ze op tegen den stormwind van ellende en verwoesting, die over het land einde- looze maanden gewoed heeft. De rechter arm houdt zij voor het gelaat, de linker is weggestrekt. Is het wonder, dat op dat oogenblik weer de ontzettende verhalen in me op doemen die de jonge Joego-Slavische, welke op bultenlandsche congressen m'n weg kruiste, nauwelijks over de lippen bracht, als een diepe aandoening het ern stig gezichtje pijnlijk vertrok en 'n „nooit meer oorlog" haar mond ontsnapte? Nu werkt ze, afgestudeerd, hard aan den opbouw van haar volk aan een der hygië nische instituten, buiten onze reisroute. Maar wat ik toen maar half bevroedde, is me nu al veel eerder bevestigd door de in hun beheerschtheid niet minder aan grijpende mededeelingen van den secre taris van ons Nederlandsch consulaat in Zagreb. Hoe de honger woedde onder de in het gebergte gevluchte bewoners, die in het onderworpen land niet leven wil den en wien men ook niets gelaten had, toen Mackensen met z'n stormtroepen ze gevierend het land onderworpen had. Hoe hij meer dan eens had gezien, hoe de moeders, die geen voedsel meer hadden voor zuigeling of kleuter, de eenige daad van barmhartigheid begingen, die nog mogelijk was: de kleine kuste en dan met een wanhoopsgebaar in den afgrond te pletter wierpen. Die ontzettende vertwijfeling voel je op nieuw bij Mestrovic's meesterwerk. Ver klaarbaar waarlijk dat een neutraal, Zwit- sersch oorlogscorrespondent uit die jaren, die ook de voortdurende bombardementen van de openliggende stad Monastir-Bitolj in Macedonië meemaakte, telkens weer schrijft over Wilhelm von Hohenzollern en Ferdinand von Coburg als de kindermoor denaars, in wier naam namelooze wreed heden zijn geschied. Mestrovic, die volgens een der werken, ons door het officieele Regeeringspers- bureau geschonken door een Saraje- voër Mitya Mitrlnovic, een idealistisch volgeling van Kropotkin, zoowel als van Tolstoj, op het nationale voetstuk is ge bracht, en daarmee tot den buitenland- schen roem, die hem zoo ten volle toe komt, is op 't oogenblik in New-York bezig met den bouw van een kerk, nadat zijn „Indiaan", die in Chicago staat, hem het hart der Amerikanen had doen ver overen. De geweldenaar in marmer is in de Nieuwe Wereld zeker niet minder op z'n plaats dan in zijn eigen, de grootheid tegemoetgaand Joego-Slavië. Luttele van z'n werken, dezelfde, die ongeveer acht jaar geleden ln Amsterdam ten toon ge steld waren zijn in een merkwaardig, eenvoudig en klein lustslot ondergebracht, zooals dat voor de Servische vorsten ge bruikelijk was. Merkwaardig voorwaar, vooral om de indeeling. Het is slechts één verdieping hoog, het middengedeelte steekt iets vóór de lange zijvleugels uit en vier schoor- steenen zijn vrijwel de eenige versiering. Binnen trekt al dadelijk rechts en links een groote ovendeur de aandacht, de „centrale" verwarming van het palelsje. Daarachter een ruime „hall", het vaste gedeelte wat verhoogd, terzijde tal van kleinere vertrekken, soms met iets dat wel een badhok geweest kan zijn; elders een merkwaardige stookplaats met het spit voor de speenvarkentjes, die op een open vuur van gloeiende kolen worden geroosterd. Twee breede houten trappen leiden om hoog, 'n enkel zeldzaam mooi bronsbeeld van 'n ander beeldhouwer; het rustade- mend afbeeldsel van „mijn moedertje", „moja majka", van Mestrovic zelf en tal van hypermoderne schilderijen waar van de collega kunstcritica me vertelde, 1 dat er prachtige dingen bij zijn. Ze kun nen ln mij slechts de verwondering wek ken van wat tijdgeest beteekent; in de Haagsche collectie van mevrouw Kröller waren ze ongetwijfeld uitnemend op hun plaats. Ook later ln LJablana vallen in het Nationale Museum doeken op in die sfeer. Hoeveel hebben we in die twee dagen in Joego-Slavië's hoofdstad doorleefd! De hartelijke ontvangsten in de bureaux der dagbladen, Prawda, het Recht, Wreme, de Tijd en Politica, het nationalistische blad, dat in de annexatledagen van de land streken de rasgenooten een zoo leidende rol gespeeld heeft. Eigenaardig, hoe ook toen het tooneel z'n rol vervulde men denke aan de „Muette de Portici" destijds in Brussel opgevoerd en Rostand'6 Aiglon zoo goed als de nationale tragedie „Balkanska Carica" van de hand van koning Nlkita van Montenegro tot storm achtige demonstraties tegen de Habsbur- gers leidde. Want al was toén Beograd nog een arme stad, nog geen halve eeuw uit Turksche overheersching bevrijd! waar de keien niet als kinderhoofdjes maar als reuzen koppen het plaveisel vormden, waar voor namelijk kleine huizen stonden, talloo- ze in den typisch Turkschen bouw met de överstekende verdieping en de vensters met houten horren literair was dit boe renvolk, voorzoover het geen analfabeten waren, volkomen bij. Waren niet toen reeds Brandes, Björnson, Ibsen, Balsac en de Maupassant en al de klassieken in het Serbokroatisch vertaald? Gaven niet in de front-theaters soldaten 'n opvoering als van Moliere's Misanthroop? Hebben ooit in de mobllisatiedagen onze grenshoeders het zoover gebracht? Hoe is er geworsteld en armoe geleden om kennis te vergaren, om een graad te halen! Nu heeft men dat van hoogerhand geregeld; we zien een zeldzaam goed in gericht Tehuis voor Studenten; 'n medi cus is er directeur, het is alles tiptop in orde, alleen een flinke groote studiezaal leeszaal, en recreatiezaal ontbreken nog. Maar de slaapkamers, telkens voor twee ingericht, zijn luchtig, de individueele smaak laat zich even gelden, nu eens in 'n kranig aanplakbiljetje met Skaut er op, dat je padvindstershart verwarmt, dan door 'n kleurige lap. De waschgelegenhe- den zijn netjes in orde, het wekelijksch bad verplicht, terwijl tweemaal in de week het linnengoed voor de modern Ingerichte wasscherlj moet worden opgeleverd, waar voor ze 30 dinar, nog geen f. 1.50 per maand, moeten betalen. We bezoeken er zelfs de keuken en de gezellige kokkin, die uitstekend Dultsch spreekt en die een echt gemeend compli mentje krijgt, dat haar schotels er zoo keurig opgemaakt uitzien, vindt dat we het nu ook proeven moeten en het is héél lekker, zelfs de soep van schape koppen waarvan de zielige schedeltjes al dadelijk bij 't binnenkomen uit de groote kookpot ons waren opgevallen. Kraakzin delijk alles. Als we in de eetzaal komen en onze ge leider verteld heeft, wie we zijn, klinkt 'n spontaan en hartelijk handgeklap. Is het vreemd, dat een even spontaan „Zivila Jugoslavia" (leve Joego-Slavië!) onzer zijds volgt, dat de naar ons toegekeerde jongensgezichten doet opglanzen? Hoe graag zou ik nog lang stilstaan èn bij de hoofdstad èn bij de hoofdstad van Slovenië, Ljubjana, waar we het meest officieele diner van dezen tocht, voorgeze ten door den vice-burgemeester, prof. Eugen Jarc, meemaakten. Vandaar ging het naar het vriendelijke, koesterende dorpje Bied, zomerresidentie van het koningspaar, in open auto's, zoodat we ten volle van den altijd sneeuwgekoepel- den Triglad, van de schilderachtige, voor Slovenië typeerende hooiharpen, van de bloesempracht der pere- en appelboomen der Alpenweiden konden genieten. Bied, dat 500 M. hooger ligt, is een wintersport- oord in opkomst waar de drie konings kinderen de ski-kunst onder de knie pro- beeren te krijgen, waar het weer in de zomermaanden altijd een temperatuur heeft boven de 25 graden en waar een Zwitsersch arts, Arnold Riklé. die z'n tijd ver vooruit was, al in het midden der vorige eeuw, z'n zonne-kuren invoerde, zoodat we nog een vijftigtal „luchthutten" aan den oever van het meer als een uit- noodiging tot 'n „natuurleven" vonden. „Wasser thut 's freilich, Höher jedoch steht die Luft; am hóchsten aber das Licht". Land van licht en lucht en bloe men. Slovenië, in één en kwart dag be reikbaar en waar men in het drukste sei zoen ln de modernste hotelkamers niet meer dan zes gulden pension betaalt, mid dagthee inbegrepen! Mits men met het eten, dat sterk op 't Zuid-Duitsche lijkt Kaiserfleisch en Hühnerkleinreis, Kai- serschmarm en Palatschinken genoegen wil nemen. Of er dan heelemaal niets op Zuld- Slavlë aan te merken valt? O ja wel! Als ook het vroegere Servië ooit toeris- tenland der toekomst worden wil, zal het naast het Cyrillische schrift, op z'n straat naambordjes het door veel meer volken gebruikte Latijnsche schrift moeten invoe ren. Nu staat de vreemdeling machteloos, want de gewone methode om met een stra tenplan zelf je weg te zoeken is uitgescha keld. En de taxi's zijn er onbetaalbaar èn omdat ze weinig gebruikt worden wij hebben 1 auto op 80 inwoners, Joego- Slavië 1 op 1200 èn omdat de benzine er vijf- of zesmaal zoo duur is als bij ons. Het is begrijpelijk, dat men van de oude schrijfwijze, die 'n heiligdom is, omdat 't mèt den pravoserblschen (orthodox-katho lieken) godsdienst het eenige was, wat men onder den Turkschen vizier kón be houden, geen afstand wil doen. Maar zóó kan het niet langer, en zoo moet het toe risten. die zelfstandig reizen, handicappen en daarmee afschrikken. Belgrado, de Betonstad met z'n reusachtige gebouwen, z'n sinds den oorlog verdrievoudigd inwo nerstal, mist op 't oogenblik nog den kunstenaar-achitect, die de evenknie is van z'n kunstenaar-beeldhouwer. Laat men Jonge menschen naar Nederland zenden. Wij hebben daar véél geleerd op ieder ge bied; op dit gebied kan men van ons leeren. W. WYNAENDTS FRANCKEN— DYSERINCK. Stephen Graham St. Vitus Day. Voorts noem ik Lettres du Front Macé- dono-Serbe door R. A. Reiss; Jugoslaviëns Entstehung door Dusan A. Loncarevic; Königreich Jugoslavie 19191929, uitgege ven door het Zentral Pressbureau des Minlsterratsprasidiums; en The Balkan Pivot: Yoslavia, a Study in Government and Administration, bij Charles A. Bear and George Radin. Voor wie er in belang stelt diene, dat ik deze werken over eenige weken aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag zal overdragen, daar me bleek, dat in die voornaamste boekerij van ons land niets dan een onbeduidend boekje over het nieuwe koninkrijk te vinden was. Men kan het daar dus aanvragen, voor zoover men bij de Bibliotheca Regia geïn troduceerd is. RECLAME. Het fnttrument, dat U xoudj vylllen bozitterr, bevindt z;ch ln onzen voorraad. Komt U eens kennismaken I pianoï-vleugels-radio-gramofoons LEIDENHoogewoerd 90. I AMSTERPAM-POTTERPtM-bBNHEM-BREDA-LEIDEN 9059 VOOR ZONDAG 28 JUNI. Hilversum, 298 M 8.30—10.00 VARA. 10.00—12.00 VPRO. 12.00—5.00 AVRO, 5.00— 8 00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.30—8.45 Gymnastiek o. 1. v. G. Kleerekoper 8.45: Voetbalnieuws en Postduivenber 9.00: 5 S. Lantinga: „Rupsen en hun bestrij ding" 9.3010.00: Orgelspel Joh. Jong I 10.00: Kerkdienst uit de Bethlehem Kerk te Zwolle 12.00—1.00: Omroepor kest o. 1. v. N. Treep 1.00: L. J. Jordaan: De groote regisseurs 1.30: Vervolg con cert 2.00: E. d'Oliveira spreekt over „Etzel Andergast" van J. Wasserman 2.30: Gramofoonpl. 2.453 00 c a In tern. Atletiekwedstrijden in het Stadion te Amsterdam 3.00—4.30. Aansluiting Kurhaus te Schevenlngen. Residentie-or kest o. 1. v. Ign. Neumark. H. Jolles, piano 4.30: De Kluchtige Avonturen van Pop Topsy, vertelling a. d. vleugel door Cath. v. Rennes. Daarna Vaz Dias 5 00: Kin deruurtje 5 30: Orgelspel Joh. Jong 6 00' Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot 6.30: Gramofoonpl. 6.35: Ver volg concert 7.15: Volkszangdemonstra tie onder leiding v. P. Tiggers. M. m. v. „De Wielewaal" (Zanggroep der A'damsche A.J.C.) 800: Vaz Dias 8.15. Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte 9.00—9.20: Zang door Albert May (tenor), vleugel: Egbert Veen 9.20 —10.00: Kovacs Lajos 10.00—10.40: De Strop met Pongo, verhaal van P. G. Wode- house 10.4011.00: Kovacs Lajos 11.00 —12.00: Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.30: NCRV, 9.30—5.00 KRO, 5.00 NCRV 7.45—12.00 KRO. 8.30 —9.30: Morgenwijding o. 1. v. ds. C. J. Hoekendijk 9.30—10.15: Gramofoonpl 10.15—11.45: Uitz. van de Hoogmis uit de Kerk van Maria Hemelvaart te Kam pen 11.4512.00: P. J. v. Horssen: „De Altaarwacht bij nacht" 12.0012.20: Feestrede door den eerw.heer kap. H. J. J. M. van Straelen, ter gelegenheid van het 15-jarlg bestaan van den R.-K. Voetbal bond ln het Aartsdiocees 12.202.00: Concert Balalaika-orkest o. 1. v. Iwan Schustow 2.002.45: Driegesprek: „Ka tholieken en de Film" 2.454.30: Con cert KRO-sextet o. 1. V. P. Lustenhouwer 4.30—5.00: Ziekenuur 5.00 Kerkdienst uit de Maranathakerk te Rotterdam. Daar na tot 7.45: Orgelbespeling door den heer Ferdinand Kloek te Hilversum 7.45 8.10: Roestam E. Perpatih: „Minangka- bau" 8.10: Voetbaluitslagen 8.15 10.40: Concert KRO-Orkest o. 1. v. J. Ger ritsen. Solist: J. Moes. Vleugel: Fr. Bos- hart ca. 9,00: Vaz Dias 10.40—11.00: Epiloog door het Klein Koor o. 1. v. J. H. Picckers Daventry, 1554,4 M. 3.20: Orkestcon cert 4.15: Kinderuurtje 4 35: Concert Orkest, A. Catterall (viool) 5.50: Zang door Emml Leisner (alt) 6.206.35: Le zing 8.15: Kerkdienst 9.05: Lezing 9.10: Berichten 9.25: Concert. The London String Players, Jo Vincent (sopr.) 10.50: Epiloog. Langcnberg, 473 M. 7.208.20: Or kestconcert 8.208 50: Gramofoonpl. 9.25—10.20: Evang. Morgenwijding 11.5012.35: Bach-cantate. Orkest, koor en solisten 12.351.35: Stein-herdenking. Redevoeringen 1.35—2.50 Concert. Man nenkoor en orkest 5.106.20: Orkest concert 8.20: Orkestconcert en zang. Daarna: Berichten en tot 12.20. Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 M 12.20—1.20: Or kestconcert 1.502.20: Gramofoonpl. 2.204.20: Verslag van voetbalwedstrijd ZwedenDenemarken 8.209,10. Or kestconcert 9.109.35: Zang 10.00 10 20: Liederenvoordracht 10 3011.20: Concert. Orkest en solisten 11.2012.50: Dansmuziek. Brussel, 338,2 en 508 5 M. 338,2 M.: 5.30: Orkestconcert 6.05: Gramofoonpl. 6.20: Orkestconcert 6.50: Gramofoon- platen 8.20: Orkestconcert 9.25: Or kestconcert 508,5 M.: 5.30: Orkestcon cert 6.20: Orkestconcert 6.50: Gramo foonpl. 8 20: Orkestconcert 9 20: Or kestconcert en zang. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 8.05: Gramofoonpl 12.50. Orgelmuziek 1 20 Gramofoonpl 1.50: Gramofoonpl 2 20: Gramofoonpl. 4 20: Gramofoonpl. 7.50' Circus Radio-Paris 8.20: Radio- Tooneel 9.05: Radio-Tooneel 9.50: Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 7.20: Orkestconcert 8.20—9.15: Berichten 9 15: Morgen wijding 11.50: Bachkantate „Ich ruf' zu dir. Herr Jezu Christ" 12.35: Freiherr vom Steln-Feest 1.40: Orkestconcert 3.20: Mandoline-orkestconcert 4 35: Duitsche Derby 5.05: Orkestconcert 5 507.35: Lezingen 7.35: Solistencon cert 8.103.50; Berichten 3.50: Radio potpourri „Operette in Berlijn". Orkest, koor, solisten 10.35: Berichten Daarna tot 12.50: Dansmuziek. VOOR MAANDAG 29 JUNI. Hilversum, 298 M. Algemeen Program ma. Verzorgd door de VARA. 6.457.00 en 7.307.45: Gymnastiekles 3.00: Gra mofoonpl. 10.00: Morgenwijding VPRO. 10.15: Voordracht door Mevr. Fr. Koote Gerrese 10.30: Voor de Zieken 11 30 Gramofoonplaten 12.00: Tijdsein - 12.00: Gramofoonplaten 1.45: Zen derverzorging 2.15: Joseph Compers leest uit zijn boek „Maasiejoth" 3.00: I Gramofoonpl. 3.30: Vegetarische keuken door P. J. Kers 4 00: Gramofoonplaten 4.30: Leon. Roggeveen leest voor de kinderen voor uit egen werk 5.15: Gra- mofoonpl. 6 00: Foto-halfuurtje. Mi crofoon-reportage uit een „Donkere Ka mer" door D v. Kreveld en E. Bomli 6.30: J. Rood: „Verzorging van den hond" 6.55: Gramofoonpi. 7.00 Ra dio-reportage vanuit een groote Kweekerij te Aalsmeer door G. J. Zwertbroek en S. Lantinga 7.30: Concert uit Haarlem. Haarl Orkestvereen. o. 1. v. E. v. Beinum. Plano: Ed. van Beinum 8 15: Voor dracht W. v. Cappellen 8.45: Vervolg concert 9.30: Voordracht door W. van Cappelen 10.00: Vaz Dias 10.10: Concert VARA-orkest o. 1. v. B. H. de RECLAME. VOOR BELASTE WAARDEN 's-GRAVENHAGE Tegen oeurskoers 0BL1GATIEN m. jaarl. oitloting Groot 11.00: Gramofoonpl. n.xo 12.00Slot concert. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV.-uitzen ding 8.00: Schriftlezing 8.15—9.30: Gramofoonpl. 10.30: Ziekendienst -1 11.00: Lezen van Chr. lectuur door Mej Doyen 11.30; Gramofoonpl. 12.00: Politieber. 12.1512.30: Gramofoonpl 12.30—1.45: Orgelconcert door Jan Zwart 1.452.35: Gramofoonpl. 2.35 3.15: A. J. Herwig: „Zomersnoei der fruitboomen' 3.153.45: Knipcursus 4.00—5.00: Ziekenuurtje 5.006.30: Con cert. Mevr. A. de Vink—Verschoor (so praan), Mevr. H. Meijerv. d. Woude (cello), Mej. S. ter Braake (viool), Mej. C. Rietveld (viool) en H. Schouwman (piano) 6.30: Verteluurtje voor jongeren 7.00800: Chr. Llederenuurtje door Joh. de Heer 7.307.45: Politieber. 8.00—9.00: Ged. Uitzending v. d. Volks zangdag uit Park Sonsbeek te Amhem Ca. 12.00: Schoolkinderen en H.B.S.-or- kest. Leiding P. Frequln. Plano: Mej. v. Rooien 9.00—10.30: Concert door de Stafmuzlek van het 6de Reg. Inf. te Breda o. 1. v. L. de Morée 9.4510.00: Vaz i Dias 10.3011.30: Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35: Mrogenwlj- ding 11.05—11.20: Lezing 12.20: Con cert M. Pegram (sopraan), Trio 1.35— 2.20: Orkestconcert 2.202.50: Gra mofoonpl. 4.20: Orkestconcert 5.35: Kinderuurtje 6.20: Berichten 6.50: Cricketmatch EngelandNieuw Zeeland 7.051 Piano-recital door V. Hely—Hut chinson 7.20: Lezing 7.50: Vaudeville 9.20: Berichten 9.35: Berichten 9.40Lezing 10.00: Concert J. Chlng (plano) Orkest 11.2012.20: Dansmu ziek. Langenberg 473 M. 7.208.50: Gra mofoonpl. 9.2510.20: Kath. Morgenr wijding 10.3511.20: Feestconcert 1 252.50: Orkest en zang 5.20—5.50: Concert. Sopraan en kinderkoor 5.50— 620: Orkestconcert 8.20: Concert. Or kest en liedjes bij de luit. Daarna Be richten en tot 12.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20. Or kestconcert 3.505.50: Orkestconcert en piano-soli 6.20—7.10: Orgelspel en zang 8,20—9.00: Orkestconcert 9.2010.20; Concert. Koor en solisten 10.3511.35: Orkestconcert. Brussel, 338 2 en 508.5 M. 338.2 M: 5.20: Orkestconcert 6.05: Orkestconcerl 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Kamermu ziek 9.20: Orkestconcert en zang. 508 5 M. 5.20: Orkestconcert 6.05: Orkest- concert 6.35: Zang-voordracht 6.50: Gramofoonpl. 8 20: Orkestconcert en zang 9.05: Liederen-voordracht 9.20: Gramofoonpl. 9.25: Hoorspel-uit zending, Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05: Gramofoonpl. 12.50: Gramofoonpl. 125; Gramofoonpl. 6.20: Gramofoonpl. 8.20: Radio-Tooneel 9.05: Concert. Koor en solisten 9.50: Vervolg concert. Zeesen, 1635 M. ca 7.00: Gramofoon platen 9.2012.50: Lezingen. Berichten 12.50: Gramofoonpl. 1.15220: Berichten 2.203.20: Gramofoonpl. 3,204.50: Lezingen 4.50: Concert 5.503.20: Lezingen 8.20: Concert 9.05: Lezing 9 40: Symphonieconcert 10.40: Berichten Daarna tot 12.50: Dansmuziek. RECLAME. Bij den vakarbeid der mannen en zoo ook bij de verzorging van auto of rijwiel en allerlei andere bezigheden, worden de han den soms verwond en gaan er vaak onoog lijk uitzien. Bij dit alles bewijst Purol goede diensten. Allen die dezer dagen ln Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koo- pen, ontvangen daarbij zoolang de voor- raad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing. 9036 417, Eensklaps pakte de aap het arme clowntje Het kereltje had geen kwaad gedaan. De aap sprong op hem toe en greep hem Met zijn harde handen aan. En Wim, die slechte nare jongen. Die had nu weer heel veel plezier Hij stond hard-op in het circus te lachen Om de wilde streken van het dier. 418. De dag daarop werd het feest begonnen Een groot en heerlijk festijn. De blanken aan een paal gebonden Zouden het hoofddoel van de feesten zijn. De wilden dansten verwoed en vurig Rondom Pim en de Piloot Dreigend de blanken met hun speeren, Pim dacht: „Weldra komt nu de dood." 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10