GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. FINANCIEN. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN LETTEREN. ROEIBOOTJE OMGESLAGEN TE DORDRECHT, Twee dames verdronken. In de rivier voor Dordrecht, vlak bij den Zwijndrechtschen veerpont, is gisteravond om 9 uur een roeibootje omgeslagen, waarin twee dames en een heer gezeten waren. De dames, mej. de Bres en mej. van Wingerden, de eerste uit Dordrecht, de tweede uit Zwijndrceht. konden niet zwemmen en verdronken. De heer, Nele mans genaamd, kon zich aan het bootje vastklemmen. Het water was ter plaatse niet diep. De man kon worden gered. o DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Jongeman bij Lonneker gedood. Eergisteravond wilde op een onbewaak- ten overweg van de lijn Enschede— Hengelo onder de gemeente Lonneker de vierentwintigjarige gehuwde Tichelaar, die een uit de richting Hengelo komen den benzinemotorwagen had laten pas- seeren, de spoorlijn oversteken maar zag niet, dat tegelijkertijd een motorwagen uit de richting Enschede naderde Hij werd gegrepen en over een afstand van 40 m. meegesleurd. Zwaar gewond werd hU naar een ziekenhuis te Enschede over gebracht, waar hij des nachts aan de ge volgen overleed. o ERNSTIG MOTORONGEVAL TE DEN BOSCH. Bestuurder gedood; duorijder zwaar gewond. Gisteravond ongeveer halfnegen heeft te Den Bosch een ernstig motorongeval plaats gehad. De motorrijder P. de C. uit Eindhoven kwam op dat tijdstip in volle vaart gereden van af de richting Markt naar het Windhamereindc Door de snelle vaart, die hij had, kon hij den bocht niet meer nemen en vloog met groote kracht tegen het pand van de slagerij Verbruggen. De C. werd op slag gedood. De duozittcr P. van der Zande uit Den Bosch werd bewus teloos opgenomen en naar het Groot Zie kenhuis overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het motorrijwiel is ernstig beschadigd. De recherche stelt een onderzoek in. o NOODLOTTIGE SPRONG. Gisteren wilde een 45-jarige opperman uit een 12 meter boven den grond gelegen dakvenster van een in aanbouw zijnd per ceel aan de Laurierstraat te Amsterdam op het daaronder gelegen verandaplat sprin gen, waarbij hij echter uitgleed en naar beneden stortte, waar hij bewusteloos bleef liggen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hii te zijn overleden. o DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE SPIJKENISSE. Uit een door den Keuringsdienst van Waren Ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vergiftigingsverschijnselen, na het ge bruik van karnemelk, het gevolg is van een bacterie, die aanwezig bevonden is in de Haven, welk water wordt gebruikt voor spoelwater. Dc betrokken melkslljter treft geen schuld; de oorzaak ls te wijten aan het ondeugdelijk water in de Haven. Inmiddels zijn de noodige aanwijzingen gegeven, hoe met het gebruik van dit water te han delen. ,.N. R. Crt." o VAN DEN SCHRIK DOOD GEBLEVEN. De „N. R. Crt." meldt; Op den Louise- Singel te Zutphen geraakte gisteravond een meisje te water. De bejaarde heer Z., die in de nabijheid op een bank zat. schrok hierop zoo erg, dat. hij op de plek dood bleef. Het meisje werd behouden op het droge gebracht. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De melkhandelaar K. Kole uit Ierseke. welke Woensdagavond nabij de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is aangereden door een auto van de firma Van Strien uit Goes, is Dohderdagmiddag aan de bekomen verwondingen overleden. „N. R Crt." o KIND VERBRAND. Gistermorgen had het zesjarig doch tertje van den heer V. uit Bergen op Zoom in een onbewaakt oogenblik kans gezien een doosje lucifers te bemachtigen. Bij het spelen met de lucifers zijn haar kleeren in brand geraakt. Toen er hulp kwam opdagen was het. kind reeds met brandwonden overdekt. Nadat geneeskun dige hulp was verleend is de kleine in bewustelooze toestand naar het Algemeen Burgergasthuis vervoerd. Gisteravond was haar toestand hopeloos. (Msb.) o VERDRONKEN. Gistermiddag is de 21-jarige F. A. van Hattum te Zalt-Bommel bij het zwem men in de rivier de Waal verdronken Het lijk is nog niet opgehaald. o Zakenman (dlcteerend)„Heb een nieuwe rekening geopend, maar verwacht niet dat er iets bijzonders zal gaan gebeu ren. Eh-hmm-eh-schrapt U die laatste regel maar door!". (Hómorlst) BU1TENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRANDEN IN DUITSCHLAND. Gisteren is op het terrein van de vroe gere Orlowskische Meelfabriek te Allen- stein (Oost-Pruisen), waarop thans een groote graansilo is gebouwd, een hevige brand uitgebroken. De brand breidde zich met groote snelheid uit. Het vuur vond gretig voedsel in groote voorraden olie cn benzine, die ook op het terrein waren op geslagen. De groote graansilo is geheel verwoest. Gisteren ls een zeer hevige brand uit gebroken in de Duitsche Industrie Werke Coleman te Spandau. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse kwam, stond een fabrieksgebouw in lichter laaie. In het bijzonder vond het vuur gretig voedsel in een voorraad films. Ten slotte is het gelukt den brand tot het fabrieks gebouw te beperken. Drie mannm en een vrouw werden zwaar gewond, terwijl acht personen lichtere verwondingen opliepen. Het ge bouw is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend Waarschijn lijk is de brand uit kortsluiting ontstaan. o POLITIEKE OVERVAL. Te Koningsbergen heeft men een redac teur van het nationaal-socialistisch or gaan „Ost-Preusische Zeltung" in be- wusteloozen toestand op straat gevonden. Hij was door twee personen overvallen en met een hard voorwerp op het hoofd ge troffen, waardoor hem de schedel is in geslagen, o VIJF MIJNWERKERS GEDOOD. Op het traject SavonaTurijn zijn bij een ernstig ongeluk vijf wegwerkers om het leven gekomen, terwijl negen andere arbeiders verwondingen opliepen. De ar beiders hadden in een tunnel een mate riaalwagen met ijzer geladen en de wagen in beweging gebracht. Op het afloopend baanvak kreeg de wagen evenwel spoedig vrij groote snelheid, zoodat de arbeiders haar niet konden houden. De inzittenden werden uit het voertuig geslingerd, terwijl de wagen ten slotte over den kop sloeg. o DORP AFGEBRAND. Te Pernek in het Boheemsche Woud is brand uitgebroken, waardoor vrijwel het heele plaatsje is afgebrand. De burge meester met vrouw en zoon kwamen door rookvergiftiging om. INCIDENT BIJ EEN JEANNE d ARC-HERDENKING. Bij de Jeanne d'Arc-herdenking te Ver sailles heeft zich een tragisch incident voorgedaan. De feestcommissie had be sloten den lijdensweg van Jeanne d'Arc te vertoonen. Voor de vertolking van de rol van de heilige, was een jong meisje uitge kozen, dat zich reeds weken tevoren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Volgens de toeschouwers is haar uitbeel ding Inderdaad aangrijpend geweest. Toen men haar tenslotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsch vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toe schouwers van meening, dat zij acteerde, zoodat zij in luid applaus losbarstten. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef, begon men eindelijk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloosheid ver zonken was. Naar een ziekenhuis overge bracht, bleek zij krankzinnig te zijn ge worden. In onsamenhangende zinnen riep zij steeds weer om hulp Voortdurend meende zij zich door fakkel- dragende mannen omringd. De behande lende geneesheeren hopen het meisje, hoe wel na een lange en moeilijke behande ling, weer te kunnen genezen. DE DEENSCHE VLIEGERS. Naar door de vlieghaven Krefeld wordt bericht, hebben gistermiddag om 5.30 uur de twee Deensche vliegers, die Woensdag om 7.30 uur uit New-York gestart zijn, bij Krefeld een noodlanding gemaakt, Ze verklaarden zich in de route te hebben vergist en over Spanje en Frankrijk te zijn gevlogen. De gemiddelde snelheid gedurende den tocht bedroeg 180 K.M. De beide vliegers maakten een zeer frisschen Indruk en gingen op net vliegveld te Crefeld wat eten. Gedurende den tocht hadden zij zich uitsluitend met chocolade gevoed Om 6.45 uur zijn de vliegers gister avond weer opgestegen. Het vliegtuig is een Bellanca-eendekker met een Wright Whirlwind-motor. Holrls heeft gedurende den geheelen tocht gestuurd. Om 10 min. voor 10 uur zijn beiden vlot geland op het vliegveld te Bremen, dat zij aanvankelijk passeerden, doch waarheen zij terugkeerden. Zij deelden over hun tocht mede. dat zij op een hoogte van on geveer 4000 M. vlogen en door een krach- tigen Noord-Oostenwind en groote koude naar de Spaansche kust werden afgedre ven. Zij waren gedwongen 15 uur in het donker te vliegen, zagen eindelijk door een gat in het wolkendek land. daalden en vlogen eenige malen vrij dicht over den grond. Door het zeer bedekte weer, raakten zij vervolgens boven Spanje en Frankrijk den koers kwijt. Ten slotte gelukte 't hun Crefeld te bereiken waar zij konden lan den Zij zijn weer naar Bremen terugge keerd, omdat de piloot volkomen uitge put was. De vliegers zullen den nacht in Bremen doorbrengen en des morgens naar Kopen hagen vertrekken. Wanneer echter een plaatsvervangend piloot kan worden ge vonden. kan het zijn. dat de vlucht nog in den nacht zou worden voortgezet. Vol gens binnengekomen berichten wachten duizenden menschen te Kopenhagen reeds op hun aankomst. o DE „NAUTILUS" NAAR DEVONPORT. De onderzeeër „Nautilus" wordt van Cork naar Devonport gesleept, waar de Britsche admiraliteit heeft aangeboden de gebroken cylinder te doen vervangen. Later zal de tocht naar Bergen worden voortgezet, voordat getracht zal worden de Noordpool te bereiken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE VOORKEURSTEMMEN VAN Mr. BEEKENKAMP. M. de R. Door de stad gaat de volgende legende: Mr. C. Beekenkamp gekozen met voor keurstemmen in den Leidschen Raad, zou zijn zetel hebben afgestaan aan zijn voor man op de A. R. lijst, den heer Parmentier. De persoon en kwaliteit van den heer P. blijft hier onbesproken. Zijn niet-herkie- zing werd ook in andere kringen dan die der A.R. betreurd. De kwestie grijpt veel dieper. Er zou, lang voor den uitslag, een compromis zijn gesloten, waarbij Mr B. zich zou verbon den hebben, zijn met voorkeurstemmen behaalde zetel aan den heer P. af te staan. Dit zou, ontdaan van alle politieke franje, hierop neerkomen dat alle Her vormden, die op Mr. B. hebben gestemd, en met die stem, den in Herv Kringen zoo beminde Vader in den zoon hebben willen eeren, welbewust bedrogen zijn, om de een voudige reden dat zij niet in dit geval op de A.R. Partij, maar op den persoon van Mr. B. hebben gestemd. Ik weiger vooralsnog aan te nemen, dat de toedracht der zaak zóó is. Intusschen eischen de kiezers op Mr. B. in deze vol ledig licht. En dat kan alleen worden ont stoken door het bestuur der A.R. partij Namens alle Hervormden wordt dus ge vraagd: Bevat bedoelde legende waarheid of verdichting. Wij wachten: Met dank voor de opname, J. G. VAN DIJK. Naschrift van de redactie. Wij hadden het op prijs gesteld den voorzitter van de A.R. Kiesvereeniging, den heer Goslinga van te voren in kennis te stellen met den inhoud van bovenstaand ingezonden stuk teneinde hem de gele genheid te geven liet feit van het compro mis zoo mogelijk te weerleggen. Aangezien de heer Goslinga vandaag voor dienst zaken buiten de stad vertoeft, is het ons onmogelijk geweest met hem in contact te treden. Aan den anderen kant wordt over deze kwestie in onze gemeente zóóveel gesproken, dat wij meenden de plaatsing niet langer te mogen uitstellen. IJMUIDEN, 26 Juni. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G f. 1U.80, Tongen per K G. f. 2.45—1.50, Kleine Schol per kist van 50 K.G f. 21.50-3.40, Bot f. 3.60-2.80, Schar f. 6.50—4.50, Pieterman en Poontjes f. 7—6, Groote Schelvisch f. 21.50, Mirtdel Schel- visch f. 22.50—19.50. Kteinmiddel Schelvisch f. 15.50—10, Kleine Schelvisch f. 10—2,70, Gullen f. 11.50—2.65, Wijting f. 4.85 -2.60, Makreel f.15—1150. Aangekomen 3 Stoomtrawlers: IJM. 175 met f.1303, IJM. 19 met f.2011, IJM. 57 met f.1760, 1 Duitsche kotter: S. 135 met f 474. en 1 logger: KW. 124 met f.19. NEDERL. M1DDENSTANDSBANK N.V. Gevestigd te Amsterdam. Aan het jaarverslag over het 3de boek jaar ontleenen wij het volgende: Het totaal bedrag der ons door derden toevertrouwde gelden bleef vrijwel statio nair, hetgeen gezien het feit dat wij in in den loop van het jaar tweemaal tot verlaging van onze rentetarieven overgin gen zeker een verheugend verschijn sel is. Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 Dec 1929 f.18 700 404. Idem 31 Dec. 1930 f. 18.695.307. Uitstaand crediet aan cliënten 31 Dec. 1929 f. 13.548.365. Idem 31 Dec. 1930 f. 15.199.632. De resultaten gedurende dit verslagjaar zijn iets gunstiger dan die van het vorige. Wij gingen ook in 1930 voort met ons terug te trekken uit die plaatsen, waarvan wij tot de overtuiging kwamen, dat onze vestiging op den duur niet in voldoende mate tot onze winsten zou bijdragen. Opgeheven werden 7 kantoren; 't kan- j toor Hillegersberg werd omgezet in een I zitdag van kantoor Rotterdam, terwijl de Geleen een vestiging tot stand kwam als zitdag van kantoor Sittard. De winst- en verliesrekening wijst na afschrijving van f. 40.075.13 (vorig jaar f.25 552 41) op inventaris en safe-inrich- j tingen. benevens van f. 23.600 (vorig jaar f. 14.019.28) op oprichtingskosten en Good will en een reserveering tegen bedrijfsri sico's van f.25.000 <v.j. f.20 000). een winst saldo aan van f. 7880.93. De balans bevat de volgende cijfers: Actief. Kas en kassiers f. 847.241, (v. j. f. 1.196.039), effecten f. 889.072 (f. 290.919), belangen bij bevriende instellingen f 82.004 (f.-115.457), prolongatie, On Call en voor schotten op effecten gegeven f. 3.907.078, (f. 3.922.999). rekening-courant debiteuren f. 15.158.084. (1.13.763 092), gedisconteerde accepten f. 1.025.494 f. 1.891.305), Bank- accepten en schatkistpromessen f. 350.000 (f. 495.913), kasgeldleeningen f. 1.047..500 vreemde valuta f. 136.709 (f. 164.052), saldo nog te leveren en nog te ontvangen fondsen en valuta f.26248 (f.32.914), di verse debiteuren f. 136.875. (f. 160.473), in gekochte onderpanden f. 35.731, f. 72.334), inventaris en safe-inrichtingen f. 307.000 (f. 278 000), Te vorderen interest, provisie en onkosten f. 46.798 (f 62.649). diversen f. 137.908 (f. 136.822). Passief. Aandeelenkapitaal f. 1.260.000, (f. 1.260.000). 5','n obllg.eening f. 156.150 if. 249.6501, bankiers f. 1.723.348 (f216.075) prolongatie en callgeld. f. 952.000 (729.500) crediteuren en spaargelden f. 14.238.552 (f. 14 020.581), deposito's f. 5.132.557, if.5.430.927), deposito's met effectenon derpand f. 179.972. (f, 167.301), vreemde va luta's: Cliënten H/R. f. 13.297 (f. 13.113), diverse crediteuren f. 204.596 (f. 208.110). Te betalen wissels f. 41.997 (f. 45.986). Af te rekenen incasso's f. 142.272 (f. 156.625), diversen f. 57.169 (f. 109.085), winstsaldo 1930 f.7381 (f. 33.278). De winst- en verliesrekening geeft aan: Debet. Onkosten en salarissen f. 995.613 (f. 989.781), afschrijv. f.63.675 (f 39.572), reserveering tegen bedrijfsrisico f25.000, (f. 20.000), winstsaldo f 7881 f.33 278). Credit. Interest f 638.518 (f. 655.858). provisie f. 448.237 (f. 406.847), diversen f.5414 (f. 19.929). AALSMEER. Tuinbouwvergadering. Gisteravond vergaderde de af deeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde in hotel „De in Kolommen", onder voorzitterschap van den heer G. Oud. Na opening las de secretaris, de heer C. J. Augustijn, de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden vastge steld. Het hoofdbestuur bracht in een schrijven dank voor de ontvangst der af- deeling van de deelnemers aan de hier ge houden vergadering van voorzitters en secretarissen der Mij. Voorts werd meege deeld. dat een vriendschappelijke samen komst van leden der Mij. wordt gehouden op 22 Juli te Bussum; dat de Ned. Dahlia- vereeniging een groote Dahlia-tentoon stelling in Den Haag zal houden van 1720 September; dat de Ned. Lathyrusvereeni- ging op 10, 11 en 12 Juli in Enschedé een tentoonstelling organiseert. Nadat het in- gezondene op de prijsvraag was gekeurd en in de rondvraag nog het een en ander was besproken, sloot de voorzitter de ver gadering. Jaarverslag Proeftuin. Verschenen is het jaarverslag 1930 van den Proeftuin alhier. Daarin lezen we om. over een gehouden lichtproef: „Bij een partij rozen-zetlingen is een proef geno men met nachtbelichting. De bedoeling was te weten te komen, of de rozen bij nachtbelichting beter en steviger zouden doorgroeien. Het resultaat was nihil. De groei was niets beter dan bij andere rozen, die niet belicht werden. Na 40 nachten belichten was geen verschil te zien. In dien nu in 60 dagen de rozen snijrijp zou den zijn, dan zou de belichting kosten aan electrische energie per M. 2 60 x 10 f6. Daar komen dan nog bij de kosten van aankoop der lampen enz., bijgevolg, al zou er eenig voordeel te behalen zijn, dan zou den de te maken kosten nog veel te hoog komen tegenover de eventueele opbrengst." Alhier is opgericht door de Chr. Ar beiders-organisaties een Besturenbond. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Paarlberg, terwijl de andere functies on derling verdeeld zullen worden. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Benoeming tijdelijk gemeente-ontvanger. Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen onder presidium van den burgemeester. Aan wezig waren 10 leden, afwezig de heer Baan Batelaan. De voorzitter opent de vergadering, sprak het gebed uit en zeide dat de ver gadering noodzakelijk is geworden door het plotseling overlijden op slechts 40- jarigen leeftijd van den heer C. van Pijn, gemeente-ontvanger. Dit overlijden beteekent voor de ge meente Bodegraven een ernstig verlies. De overledene was een der beste ambte naren van de gemeente, een man van groote kennis, toewijding en nauwkeu righeid en van groote tegemoetkomend heid tegenover het publiek; 27 jaar lang was hij werkzaam in dienst der gemeente op de Secretarie. Aanvankelijk als klerk en sinds 1914 als gemeente-ontvanger, sinds 1922 mede als administrateur van het electrisch bedrijf. De administratie is na het overlijden geheel opgenomen en de noodzakelijke controle beoefend, waarvan het proces verbaal juist heden gereed kwam. Alles is tot in onderdeelen volkomen in orde be vonden. Echter maakt het overlijden noo- dig dat tijdelijke voorzieningen worden getroffen. Daarom stellen B. en W. voor over te gaan tot de benoeming van een tijdelijk ontvanger, waartoe een voor dracht wordt ingediend bestaande uit de namen van de beide ambtenaren ter se cretarie. Mej. van Benten en de heer Ver- voorn. B. en W. achten het gewenscht deze voorziening te zoeken bij het vaste perso neel, dat de gang van zaken kent. Echter zal van het bureau van de Vereen, van Ned. gemeenten een extra controle en extra hulp bij het opmaken van de rekening worden gevraagd. Na ge houden stemming blijkt. Mej. van Ben ten met 8 van ae 10 stemmen gekozen te zijn. Aan B en W. wordt nu een crediet van f 300 toegestaan voor de te verleenen extra-hulp. Zij vragen een blanco crediet óf een willekeurig crediet, dat later aange vuld kan worden. Op voorstel van den heer Beijen wordt het laatste gekozen. De voorzitter was voornemens de verga dering te sluiten, maar werd er door den secretaris aan herinnerd, dat de nieuw benoemde tijdelijk-ontvanger nog moet worden beëedigd. Deze wordt nu binnen geleid en legde in handen van den voor- i zitter de beide eeden af. Nadat hij de vergadering heeft verlaten, wordt deze gesloten. Vergadering Chr. Schoolvereeniging. De Chr. Schoolvereeniging hield een buitengewone ledenvergadering in een der lokalen van de Verhoeff-Rollman-school, voornamelijk ter verkiezing van een be stuurslid, noodig geworden door het be danken van den heer F. Noordhoek in de vacature-N. Kooij. De vergadering, die door den voorzitter de heer A. de Wit op de gebruikelijke wijze werd geopend was vrij goed be zocht. De beide door het bestuur gestelde candidaten de heeren F. Looij en T. Vink verklaarden geen benoeming te kunnen aanvaarden. Dus werden uit de vergadering nieuwe candidaten genoemd. Nadat gestemd was, werd herstemming gehouden tusschen de heeren J. Burggraaf en IJ. de Joode. Eerstgenoemde verzocht liever niet in aan merking te behoeven te komen. Daarop werd met groote meerderheid gekozen de heei IJ. dé Joode Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting. De heer D Kruijmer te Nijkerk heeft de benoeming tot hoofd der Groen van Prinstererschool alhier aangenomen. HAZERSWOUDE. De Christ. Jongemeisjesvereeniging ..„Febe" heeft een uitstapje gemaakt naar Marken. Onder begunstiging van prach tig weer ging men per autobus naar Am- j sterdam In opgewekte stemming kwam l het jonge volkje 's avonds omstreeks elf uur hier weer aan, opgetogen over het genot wat het reisje hun had verschaft. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus, zoon van Jacoba Ma ria de Koning. Getrouwd: Johannes Gerardus Doeres j.m. 24 jaar en Jannetje Grietje Roden burg, j.d. 17 jaar. Uitvoering Gymnastiekvereniging. In het Patronaatsgebouw alhier gaf do R.K. Meisjes-gymnastiekvereen. „Sport en Spel" haar eerste uitvoering. Het vrij talrijk opgekomen publiek toonde veel belangstelling voor de presta ties dezer nog jeugdige vereeniging. Inder daad is dan ook door „Sport en Spel" ge toond hoeveel variaties er op het gebied van gymnastiek mogelijk zijn. Zoo werden o.a. uitgevoerd verschillende vrije en orde oefeningen, lenigheidsoefeningen. een mooie knotsoefening, hoogspringen, aar dige reidansen in costumes en naboot singsspelletjes voor de kleintjes. Deze eerste uitvoering mag in alle op zichten werkelijk geslaagd heeten. Bij 't slottableau werd aan de leidster Mej. E. j. Stolwijk een bloemenmand aangeboden. In een gehouden vergadering van in gelanden van den polder Broekveld en Nettenbroek onder deze gemeente werd de gewone omslag voor 1931 bepaald op f. 83 per H.A. De begrooting voor het loopende jaar werd vastgesteld met een totaal eindbedrag aan ontvangsten en uitgaven van f. 18267.50. LITERATUUR-PRIJS. Havas meldt uit Parijs, dat de Académie Frangai.se den Grand Prix voor letterkun de heeft toegekend aan Raymond Echolier voor zijn geheele oeuvre. NIEUWE UITGAVEN. Ter gelegenheid van haar Rozen-ten toonstelling welke van 1618 Juli a.s. te Zeist gehouden wordt, heeft de Ver. tot Bevordering der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" een keurige reclameplaat het licht doen zien. De Electrische Steendrukkerij en Transferfabriek Nout en Co. te Utrecht heeft de plaat in twee kleuren offsetdruk uitgevoerd. Door keurige uitvoering, goed harmonieerende kleuren en duidelijke let ters trekt de plaat een ieders aandacht. De tiende druk van het bekende boek „Harten van Goud" schetsen uit Schotland van Ian Maclaren door W. van Nes kwam bij de N.V. J. M. Bredee's Boekhandel en Uitgevers-Mij. van de pers. Van den Uitgever W. de Haan te Utrecht ontvingen wij de volgende vertaalde boe ken: „Ik ga uit en jij blijft thuis" dc roman van een mannequin van Wilhelm Speyer, den bekenden auteur van „Char iot, 'n tikje zot". We twijfelen er niet aan of deze geestige, spannende en vlot ge schreven roman uit de „modewereld" zal hier evenveel opgang maken als in Duitschland. De Nederlandsche vertaling is van H. M. A. Ludolphvan Everdingen. „Vrede" door Ernst Glaeser, een span nende roman, uit de na-oorlogsche jaren van den beroemden schrijver van „Gewas" 1902, dat eigenlijk het vervolg hierop is. Uit het Duitsch vertaald door John Kooy. „Job", roman van een simpel man, door Joseph Roth, geautoriseerde vertaling van Jeanette WinkNijhuis. N.V. A. W. Bruna en Zoon's U.-M. Utrecht: „Tiny Carterect". door Sapper, vertaling van jhr. R. H. G. Nahuys. Bij D. A. Daamen's Uitg.-Mij. N.V. te 's-Gravenhage, verscheen een nieuwe Ivans, getiteld „Slinksche wegen", een roman uit het Delische plantersleven. Bij de N.V. J. Emmering's Boekli. en Uit geverij te Amsterdam verscheen de radio rede, getiteld: „Eenheid boven Geloofs verdeeldheid" welke voor de V.R.O. (Vrij denkers Radio Omroepvereeniging) op Za terdag 21 Maart 1931 door Prof. Mr. Dr. Leo Polak, hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen ge houden werd, in druk. Zutphen. W. J. Thieme en Cie. Bij deze U. M. is de 6e herziene uitgave verschenen van de „Handleiding" bij de studie van den Burgerlijken Stand" door K. M. Hou taar, met een inleiding van J. Kardux. J. Ruibing herzag, en vulde deze druk aan. „Zeepbellen" is de titel van een aller- geestigsten roman van humbug en bluf, die bij den uitgever Andries Blitz te Am sterdam van de pers kwam en waarvan R C. Megrue en W. Hackett de auteurs zijn. De bewerking uit het Amerikaansch is van Truus Uges—Visser. We herinneren ons nog allemaal het naar dezen roman bewerkte blijspel: „Reclame", dat hier te lande met zooveel succes opgevoerd werd. Dat dit boek aller - genoegelijkste lectuur is voor de vacantie- dagen, spreekt bijna vanzelf, Dc uitgave werd aantrekkelijker gemaakt door een zestal illustraties, welke ontleend zijn aan tafreelen uit de opvoering van het gezel schap „Het Hollandsch Tooneel". Bij dezelfde U.-M. verscheen „De zwarte Kameel" door E. D. Biggers, een Charlie Chan mysterie, dat den lezer van begin tot eind voortdurend in hevige spanning houdt. De vertaling is van B. v. Leeuwen Boomkamp-Belinfante en T. Leeser tee- kende de omslagteekening erbij. De N.V. Em. Querido's Uitg. Mij. zond ons het werkje van L. Fles „Water en vuur toe", een kritiek op de houding der S. D. A. P. ten opzichte van den gods dienst. In samenwerking met de Ned. Reisver. werden door de N.V. Uitg Mij. Kosmos te Amsterdam een drietal practische boek jes in zakformaat uitgegeven, die ons op reis goede diensten zullen kunnen bewij zen. Het zijn niet anders dan gidsen, die ons den weg wijzen om ons in het Fransch, Duitsch of Engelsch verstaan baar te maken. Naar het Engelsch van W. J. Hernan werden ze bewerkt door Fry's taaiinstituut. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6