- AGENDA. KERK- EN SCH00LNIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Stadsgehoorzaal: Protestvergadering der V A R A. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De doodende straal". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllle-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Liefde op Bevel". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Sally." 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen dlphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Bcheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u. in Maart. April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur, In October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 10—3 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 1—4 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum. Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.30—4 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 07 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist. v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 2—0 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept. 9—6 uur. I October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Allé werkdagen behalve 's Maandags van 104 u.; 's Zon dags 1—4 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 23 Juni a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. EEN TOLLENKWESTIE. Eerlang oplossing van het probleem te wachten? Eenlgen tijd geleden werd door den A.N. W.B. en de K.N.A.C. de aandacht van het Gemeentebestuur gevestigd op de omstan digheid, dat op de borden van de tollen aan den Zijlweg (weg langs de Ztjl vanaf de Spanjaardsbrug) en op de vernieuwde Leiderdorpschebrug te Leiderdorp (beide concessletollen, waarvan de concessionaris de gemeente Leiden is), niet het tarief is aangegeven voor auto's, motorrijwielen en rijwielen, terwijl ook in de concessievoor waarden niets over de tolheffing van deze voertuigen vermeld is. Het gemeentebe stuur van Leiden deelt daarop mede, dat de tarieven voor de tolheffing aan de Lei- derdorpsche brug en aan den Zijldijk wer den vastgesteld in een tijd toen automo bielen, motorrijtuigen en fietsen nog niet bestonden, en dat, al mogen nu deze ta rieven verouderd zijn, daaruit niet kan volgen, dat deze vervoermiddelen zonder betaling de brug of den weg mogen pas- seeren. De pachter is wel degelijk gerech tigd ook voor het passeeren van automo bielen, motorljtulgen en fietsen tol te hef fen, en wel tot een naar analogie bere kend bedrag. ïntusschen zijn, wat den Zijldijk betreft, onderhandelingen gaande, die, naar het zich laat aanzien in de naaste toekomst zullen leiden tot opheffing van den tol aldaar, terwijl met betrekking tot den tol aan de Leiderdorpschebrug, door het be stuur van de Gemeente Leiden stappen zijn gedaan om met toepassing van de Ve- renwet tot aanvulling en verduidelijking van het tarief te geraken. Deze kwestie ls aanhangig gemaakt dooi den heer H. Jonkman, caféhouder te Oude Wetering, die reeds op den eersten dag, dat de nieuwe pachter, de heer Heij in dienst trad, nJ. 1 Mei j.l. met dezen in conflict kwam, omdat hij weigerde voor zijn auto een dubbeltje tolgeld te beta len en niet bereid bleek meer te betalen dan een voetganger, n.l. IV» cent. Toen de tolgaarder weigerde den heer Jonkman te laten passeeren, riep deze de assistentie in van den Leiderdorpschen veldwachter, die tegen den heer Heij proces-verbaal op maakte wegens het onrechtmatig versper ren van den weg. Van dien datum af heeft do heer Jonkman onder protest telkens zijn dubbeltje tolgeld betaald in afwach ting van de uitspraak van den Leidschen Kantonrechter. Maandag j.l. zou de zaak dienen, doch twee dagen daarvoor ont ving de heer J. van den Ambtenaar van het O. M. bericht, dat de zaak niet behan deld zou worden, aangezien de tolgaarder de kwestie met hem had geregeld. De heer Jonkman concludeerde hieruit, dat Heij had toegegeven en vroeg het z.i. te veel betaalde bedrag terug. Heij bleek niet bereid dit te geven en evenmin om den heer J. tegen het tarief van 1'/; cent voortaan met zijn auto te laten passeeren. Waarop de politie andermaal te hulp werd geroepen en opnieuw proces-verbaal werd opgemaakt. Velen zien met groote belang stelling een uitspraak van den - 'on rechter tegemoet. o De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd Zater dag 27 Juni as. spreekuur te houden. Geslaagd voor het theoretisch ge deelte examen hoofdacte Chr. Bewaar schoolonderwijzeressen de dames N. v. Wijk, B Plaizier en M. van Steenwijk, leerlingen van de Chr. Vormschool voor Bewaarschoolonderwijzeressen alhier, dir. P Herfkens. Mej. J. Lubbe van Voorschoten ls al hier geslaagd voor het diploma costumière Het examen is afgenomen door de Leid- sche Mode Vakschool. De heer W. F de Bree, onderwijzer aan de opleidingsschool voor U.L.O. alhier is benoemd tot hoofd eener lagere school te Wassenaar. Bij de gehouden keuring van nieuwe vaste plant-luptnen op de proeftuinen van de Royal Horticultural Society te Wisltv (England), werd Luplnus poly- phyllus Miss A. E. Groll, ingezonden dooi de Alpen-, Rots- en Vaste Planten- kweekerij K. J. van Veen, alhier, be kroond met een getuigschrift van ver dienste. Te 's-Gravenhage slaagde voor de Nijverheidsakte No. III (bouwk. teekenen) onze stadgenoot, de heer L. Th. v. d. Laken, opgeleid aan den cursus voor Uil- gebreid Technisch Onderwijs „U T. O." al hier. Geslaagd voor Stenografie „Groote" Mej. T. v. Licht. M, v. Heek, J, d. Winter, A Nleboer en T. Miltenburg en voor ma- chineschrijven Mej. Ch. Poelsma, T. Rei- zevoort, L. v. Son en L. Verhoeven, allen leerlingen der Eerw. Zusters in de Peli kaanstraat. Woensdagmiddag werd, naar de „Tel." meldt, een verpleegster van het Diacones- senhuis alhier, die te Anna Paulowna logeerde, aldaar door een vrachtauto aan gereden, toen de bestuurder voor een andere auto uitweek. Het slachtoffer be kwam een hoofdwonde en een beenbreuk en werd op haar verzoek naar Leiden ver voerd. De Lloydraplde van het ss. „Indra- poera" wordt morgenmiddag te 15 uur 30 in Den Haag verwacht. De afd. Leiden van „Kerkherstel" hopt 13 Juli a.s. een gemeente-avond te houden, waar als sprekers zullen optreden: Ds. M D. Gijsman van Nieuwe-Pekela, Ds. J. Ch. W. Kruishoop van Bodegraven en Ds. L. D. Poot, van Amsterdam: de respectievelijke onderwerpen zijn: „Een heid in Christus", „Bezwaren tegen het Ned Herv. Verbond?" en „Een ondubbel zinnig getuigenis." Op Zondag 5 Juli zal er een goed- koope trein rijden van Leiden naar Apel doorn, Zutphen en Lochem en terug. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 28 JUNI BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, lees- dlenst: nam. 6 uur (O. T.), ds Streeder van Leiderdorp. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en C uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Kruishoop; nam. 6 uur, de heer Muller Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10 uur (herdenkingsdienst), ds. Haumersen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Glas. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer de Jonge. Evangelisatie: Voorm. halftien, de neer Sidérlüs, cand. te Utrecht; nam. 6 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer C. Stroo, cand. te Koudekerk. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Touw KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voonn halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KATWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur, ris. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. hallzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer J. Booij, ber. pred. te Hijken (Dr NIEUWKOOP. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, ds War- nink van Ter Aar; nam. halfacht, lees dienst. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Misyelblom Beijer NOOEDWIJKERHOUT. Ncd Herv Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur (Jeugddienst), ds. Henne- mann. Irene: Voorm. 10 uur, ds. Bolssevain van Leiden; nam. 5 uur, ds. Henneman. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Broeyer. SASSENIIEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Kriikamp. Gerei. Kerk: Voorm. halftien en nam 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, prof. F. Lengkeek van Apeldoorn. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam .halfzeven, ds. Hermanides. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 en nam 5 uur, as J. de Wit. Geref. Kerk- Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Boukerna. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, lees dienst; nam. halfzeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Siridt. Chr. Afg. Gem.- Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnlgt. WARMOND. Ned. Herv Kerk: geen opgave ont vangen. WOUBRUGGE. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tonnon van Hoogmade; nam. 7 uur, ds. de Bruin van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Nauta. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm halfelf. ds. Eijkman. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Haastrecht, G. L F. W. B. H. F. K de Voogd van der Straaten, te Nieuwenhoorn (Z.H.) Te Putten o. d. Ve- luwe, J. E. Klomp, te Ede. Te IJlst, O. S. Cazemier, te Stavoren. Aangenomen: Naar Hagestein. J. van Rootselaar, cand te Poortvliet. Bedankt: Voor 's-Gravenmoer, J van Rootselaar, cand. te Poortvliet. Voor Delf zijl, J. van Kuiken, te Exmorra. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Den Helder (2e maal), Joh. Meynen, te Zalk en Veecaten. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Irnsum-Poppingawier. G. J. den Herder, proponent. DE ALGEMEENE TOESTAND. Stimson naar Amerika Toenemende kans op een Fransch-Duitsche ontmoeting; De uitvoerige bespreking tusschen Hoover, Stiinson en Mills van Woensdagavond is gisterochtend voortgezet. De beric .ten van den Amerikaanschen ambassadeur uit Parijs zijp. zoo bemoedigend, dat Stimson besloten heeft zijn oorspronkelijk reisplan te hand haven Hij vertrekt, dernalve neden met de Conté Grande naar Napels, van waar hij direct doorgaat naar Rome. Vandaar zal hij zich omstreeks 17 Juli naar Parijs begeven. Te Berlijn wordt hij omstreeks 21 Juli ver wacht. Vandaar gaat hij naar Londen. Als zijn diplomatieke zending afgeloopen is zal hij geruimen tijd ter ontspanning in Schot land doorbrengen. Begin September keert hij dan naar Amerika terug. Op het departement van staat acht men den toestand thans wel van dien aard, dat Stimson liet er op wagen kan éen zeereis van 12 dagen te bhclornetïieu. In Europa zal Stimson naar men verwacht, door per soonlijk contact met de Europeesche staats lieden en door het gezag van zijn positie er veel toe kunnen bijdragen om eenstem migheid te bewerken nopens de nood zakelijke details van hel moratorium, Men is op het departement van meening. dat de grondslag voor het welslagen van Hoovers voorstel gelukkig gelegd is. Voor de eerstkomende weken ligt liet zwaar te- punt in d^n diplomatieke!! arbeid in Europa, ïntusschen zal president Hoover te Was hington zijn best blijven doen om te zorgen, dat de aanneming van zijn voorstel door het congres verzekerd is. Daar reeds meer dan de helft der congresleden voor het voorstel gewonnen is, ziet de president den verderen loop van zaken met groot optimisme tegemoet. Mellon is te Parijs gearriveerd Hij heeft geruimen tijd met den Amerikaanschen ge zant geconfereerd, en zich daarna voor een eenvoudige beleefdheidsvisite naar den minister van Financiën Flandin begeven. Hel eerste contact met de Fransche regee ring zal heden plaats hebben op een lunch dien de minister-president aan Mellon aanbiedt. Misschien gaat Mellon ook naar Berlijn. De Italiaanschc regeering heeft de regee ringen van Engeland, Frankrijk en Duitsch- land oflicieel ingelicht omtrent de Itali- aansche aanvaarding vap Hoovers voorstel. Gistermorgen he.eft volgens aanwijzingen van het hoofd der regeering, in het Depar tement van Buitenlandsche Zaken een bijeenkomst plaats gehad van de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Finan ciën, en den gouverneur der Batik van Italië, om de vereischte maatregelen te treffen, ten einde met ingang van 1 Juli de spoedige en onmiddellijke uitvoering van het voorstel van Hoover te verzekeren. Scullin, de Australische premier, heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden te Canberra, met hartelijke waardeering zoowel voor het voorstel van Hoover als de uitbreiding, door de Engelsche regee ring er aan gegeven, verklaard dat Australië gaarne van het Engelsche aanbod gebruik zou maken. Wanneer Hoover's voorstel aan genomen en uitgevoerd zou worden in den geest van verzoening, die liet kenmerkte, dan zou dit volgens Scullin de eerste beslissende stap zijn naar herstel van het wederzijdsch vertrouwen en de econo mische positie van de geheele wereld. Hoewel officieel nog niets bekend is, neemt de kans op een ontmoeting tusschen de Fransche en Duitsche ministers toe. Gisteravond zou de Fransche minister van buitenlandsche zaken den Duitschen ambassadeur hebben medegedeeld, dat de Fransche regeering mei genoegen een be zoek der beide Duitsche ministers zou tegemoet zien. In officieele Fransche kringen zou men zich reeds thans bezig houden met de samenstelling van liet programma voor een eventueel bezoek. Waarschijnlijk zouden dan eerst besprekingen plaats h?bb:n tus schen dr. Bruening en Laval en tusschen Briand en dr. Curtius, waarna in een bijeenkomst van vier een algemeene ge- dachtenwisseling zou kunnen plaats hebben. BELGIE. De landsdefensie. In den Senaat heeft de minister van defensie verschillende sprekers beantwoor dend, o.a. gezegd dat men in het verdedi gingsplan volledig rekening gehouden heeft met de nieuwe oorlogswerktuigen, gas, vliegtuigen, zware artillerie en, al zijn de kanonnen onder koepels in de forten nog gehandhaafd, toch zijn er ook voorzieningen getroffen voor een mobiele artillerie. Voorts deed hij opmerken dat een verdedigings linie langs de geheele grens niet uitvoer baar en bovendien veel te duur zou zijn. Dergelijke uitgaven staan onze middelen ons niet toe, aldus de minister en er zou den niet genoeg soldaten zijn, daar de wet .inzake het legercontingent ons in dezen aan banden legt. De regeering is voor nemens ten volle haar plicht te doen voor de nationale veiligheid en de zaak van de industrieele mobilisatie is het voorwerp van nauwkeurig onderzoek. ENGELAND. Sir John Simon naar de conservatieven? - Uit het mijnbedrijf. 0|r.nieuw verluidt, nu van de zijde van Labour dat sir John Simon voornemens zou zijn binnen afzienbaren tijd uit de Liberale Partij te treden. Als motief voor deze houding zou gei den het feit, dat Sir John Simon en eenige zijner aanhangers niet langer de door de liberalen gevoerde partijpolitiek zouden kunnen steunen. Vermoed wordt dat Sir John zich later bij de Conservatieve Partij zal aansluiten. Of liet nu juist zal blijken? De mijneigenaars hebben aan de federatie het voorstel gedaan om de 6 Juli afloopende zoogenaamde stabilisatieperiode in het be drijf voorloopig nog een half jaar te ver lengen mits de del vers gedurende dien tijd genoegen zouden blijven nemen met den werkdag van 7Vg uur De eigenaars zullen dan de bestaande loonen door blijven be talen. FRANKRIJK. Uitvaart ex-president Fallières. De begrafenis van Armand Fallières, den oud-president der republiek, droeg, zooals de overledene gewenscht heeft, een eenvoudig karakter. Een talrijke menigte, o.w. vele bekende persoonlijkheden, vergezelden het stoffe lijk overschot naar het familiegraf op het kleine dorpskerkhof, waar de oud-minis ters Leygues en Marraud, en de minister van onderwijs Roustan de nagedachtenis van den overledene hulde brachten. o SPANJE. Onrust in Galicië. Naar het blad „El Mati" meldt, zijn er 1018 candidaten gesteld voor de verkiezin gen der Cortes, bijkans alle republikeinen. Uit Carballino (Galicié) wordt gemeld: Ten gevolge van het besluit der regeering om de werkzaamheden aan de spoorlijn ZamoraOrense stop te zetten, waren de gemeenteraden van de streek voornemens hun ontslag ln te dienen en het is moge lijk. dat de kiezers Zondag a.s. weigeren hun stem uit te brengen. Een commissie voor de hervatting van de werkzaamhe den gevolgd door een groote menigte, be gaf zich naar den zetel der burgerlijke regeering, om het antwoord der. regeering van Madrid te vernemen. Dit gaf geen vol doening aan de bevolking, welke het stad huis wilde bestormen. Zij werd van dit voornemen teruggehouden. De menigte riep: Leve de Republiek Galicië! en begaf zich naar het postkantoor, waar zij een beambte dwong een telegram naar La Corogna te zenden, waarin de uitroeping der republiek wordt aangekondigd. Het is mogelijk dat de algemeene staking nog heden ingaat. o LITHAUEN. Verbreking van het Concordaat? Naar verluidt zou gisteravond bij de Lithausche regeering een nota van liet Vaticaan ontvangen zijn in verband met de uitwijziging van den Pauselijken nuntius Bartóloni. Over den inhoud der nota be waart men van officieele zijde het stil zwijgen. Goed ingelichte kringen beweren echter dat de nota een onverwacht scherpen toon aanslaat. Het Vaticaan zou, voor het geval Lithauen niet geneigd is bepaalde wenschen in te willigen, het op een ver breking van het concordaat willen laten aankomen. HOOVER'S MORATORIUM-VOORSTEL. PARIJS, 26 Juni. (Ned. Tel, Ag.) In het Parlement zullen heden de groote debat ten beginnen over het voorstel-Hoover. Laval zal de bespreking openen met de voorlezing der Fransche tegenvoorstellen. De debatten zullen in ieder geval heden teneinde gevoerd worden, om vertraging der uitvoering van Hoovers plan te ver mijden. Talrijke afgevaardigden hebben interpellaties ingediend, zoodat de debat ten wel tot laat in den nacht zullen duren. Men zal trachten een resolutie Op te stel len waaraan alle partijen van het Fran sche Parlement hun toestemming kunnen verleenen. ATHENE, 26 Juni. (Ned. Tel. Ag.) Veni- zelos is voornemens een reis te doen naar de Europeesche hoofdsteden teneinde de regeeringen op de hoogte te brengen van Griekenlands houding inzake Hoovers voorstel. De Grieksche bladen verklaren dat de regeering vast houdt aan haar eisch dat de uitvoering van dit plan voor Grieken land geen nadeel mag opleveren. WASHINGTON, 26 Juni. (V.D.). Volgens de laatste berichten uit Parijs zouden de kansen voor de voorstellen van president Hoover verbeterd zijn. In verband met de besprekingen, die Mellon onmiddellijk na zijn aankomst te Parijs met den Ameri kaanschen ambassadeur te Parijs had, wordt aangenomen, dat Frankrijk zya tegen-voorstellen op de voorstellen van president Hoover, zal intrekken. Van Amerikaansche zijde worden echter geen redenen opgegeven, waarom men dit ver wacht. Slechts wordt medegedeeld, dat verwacht wordt dat de Fransche bezwaren tegen het betrekken van de onbeschermde Duitsche betalingen in de overeenkomst zullen worden teruggenomen. Er wordt daarbij opgemerkt, dat Frankrijk alleen niet de verantwoordelijkheid kan dragen voor de mislukking van het voorstel van president Hoover. PARIJS 26 Juni. VX>In Fransche politieke kringen wordt het aanstaande bezoek van den Duitschen Rijkskanselier dr. Bruening en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken dr. Curtius aan Parijs, dat tegen het einde van de volgende week wordt verwacht, uitvoerig besproken. Tegenóver de berichten van Fransche zijde, dat het bezoek in het begin van Juli zou plaatsvinden, verluidt echter van Duitsche zijde, dat het bezoek niet zal plaats hebben voor het onderhoud met de Engelsche ministers te Berlijn en het be zoek van Stimson. De Fransche pers waarschuwt tegen te groot optimisme. LONDEN. 26 Juni. (V.D.). De „Daily Herald" oefent scherpe critiek op de wei gering van Frankrijk om de niet be- schèrmde Duitsche betalingen eveneens onder de betalingsopschorting te doen vallen. Het blad veroordeelt voorts het Fransche plan om het bedrag der niet be schermde betalingen na storting door Dultschland weer in den vorm van leenin gen ter beschikking van Duitschland te stellen. Op deze manier zou Frankrijk een winst van ruim 100 millioen Mark kunnen maken, terwij] Amerika en Engeland door het Hooverplan zonder meer goed te keu ren belangrijke offers zouden brengen. o NAAR EEN ENGELSCHE MIJNWERKERSSTAKING? LONDEN, 26 Juni. (Ned, Tel. Ag.). In de Engelsche mijnindustrie dreigt een cri sis, daar de werklieden organisaties de patroons voorstellen als ontoereikend heb ben verworpen. De arbeiders handhaven hun eisch voor gelijk grondloon welke door de eigenaars wordt afgewezen. De regeering zal op een Dinsdag te houden conference pogen de mijneigenaars tot toegeven te bewegen. Mocht dit niet gelukken dan zal de staking onvermijdelijk uitbreken. o DE BRITSCH-INDISCHE FINANCIËN. In het Lugeihuis heeft de Britsche eerste minister Mc Donnlri lieden een verklaring atgelegd over den financieelen toestand van Bntsch Indië. Hij verklaarde, dat de Indische financiën in zoodanig slechten toestand schenen, dat wijziging van de grondwet niet mogelijk is zonder de finan- cieele stabiliteit te verzekeren. Daarom zal de re&eering indien noodig het parlement verzoeken zijn sanctie te willen verleenen aan steun teneinde het Indisch crediet, te handhaven waarvan de oplossing van de constitioneele vraagstukken en het herstel der financien afhankelijk zijn. o ZWARE BELASTING IN NIEUW ZUID-WALES SYDNEY, 26 Juni. (Reuter). Lang, de eerste minister van Nieuw Zuid-Wales, heeft een wetsontwerp ingediend tot het heffen van een buitengewone belasting. Deze zal bedragen een shilling per P.ond Sterling van salarissen tot 4 Pond Sterling per week tot vijf shilling per Pond Ster ling van 10 Pond Sterling per week en daarboven. Lang verklaarde: „Daar de banken ons geen geld willen verschaffen, moeten wij het bij het volk halen." Hij ls voornemens krachtig aan te drin gen op een spoedig aannemen van het wetsontwerp, dat in politieke kringen veel beweging heeft veroorzaakt. o BESCHULDIGD VAN MALVERSATIES. PITTSBURGH, 26 Juni (V.-D.) Bur gemeester Charles H, Kline van Pitts burgh wordt beschuldigd van malversaties in verband met den aankoop van levens middelen. Ook de directeur der levens middelen-voorziening B. Succop wordt hiervan beschuldigd. Het is de eerste maal sinds meer dan 100 jaar, dat dergelijke malversaties zijn voorgekomen. Tegen den burgemeester zijn 48 en tegen Succop 46 beschuldigin gen ingebracht. o ZWAAR WEER IN ZWITSERLAND. BERN. 26 Juni, (Ned. Tel. Ag.) In ge heel Zwitserland hebben hevige onweders groote verwoestingen aangericht, vooral in de cantons Bern en Luzern, waar de rivie ren buiten haar oevers traden en een brug werd weggeslagen. o TER DOOD VEROORDEELD. NEW-YORK, 26 Juni. (Reuter). De Phi- lippijn Cavino Demier, die den bekenden oog-, neus- en keel-specialist dr. Dolly vermoordde en zich op 7 Juni aangaf is schuldig bevonden aan moord in den eer sten graad. Dit beteekent. dat hij automa tisch is ter dood veroordeeld. De beklaag de bekende den dokter te hebben ver moord. omdat hij geld noodig had. o DE „RAILSZEPPELIN". BERLIJN. 26 Juni. (V.D.) De propeller wagen van ir. Krukenberg is hedenmorgen te half zes van het station Grunewald naar Dusseldorf vertrokken. Overeenkomstig het rljplan arriveerde de wagen te 7.28 uur te Maagdenburg. Over Iringenheim en Pader- born wordt het voertuig te 13.47 uur te Dusseldorf verwacht. Op alle stations be stond wederom groote belangstelling. o 8-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2