VI INGEZONDEN. P.Of CORRESPONHENTIE. OPLOSSINGEN. ANEKDOTES. WAT DE REGENDRUPPELS ZINGEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OVERHEIDSPERSONEEL. Nu de wereld wordt beroerd door een maatschappelijke en economische crisis, is het bevreemdend te constateeren, dat een zekere groep der bevolking, m.n. het overheidspersoneel, zoo de volle publieke belangstelling heelt. Die belangstelling is van geheel bijzonderen aard en daarom teekenend, omdat het overheidspersoneel alleen dan in het middelpunt daarvan komt te staan, als de maatschappij, het economisch evenwicht schijnt te hebben verloren. De geschiedenis toont ons, dat als het den Staat, dus hare bevolking, in maatschappelijk en economisch opzicht goed gaat, aan den Overheidsdienaar geen aandacht wordt geschonken. Immers aan het Rijkspersoneel werd eerst in de naoor- logsche jaren (1920) gedacht, toen het 6 jaar den fel strlemenden conjuctuurtijd had moeten doorstaan, niettegenstaande deze, voor het overig deel der bevolking, op een enkele uitzondering na, vette jaren waren. Toen enkele jaren geleden, de staats- begrooting, volgens berekening van de toenmalige Minister, een deficit van ver scheidene milloenen zou opleveren, was het 't Rijkspersoneel dat dit deficit met z'n toch al niet te ruim salaris moest dekken. Niettegenstaande dezelfde begrooting met evenvele millioenen werd overtroffen, als aan te kort was geraamd, werd toch de begane fout niet hersteld. Naar aanleiding van deze bijzondere belangstelling, waarin genoemd personeel, zich in deze periode weer geplaatst ziet, lijkt het mij zeer noodig, die zaak eens .nader te belichten. Wij weten dat het overheidspersoneel et- is voor de maatschappij, het maakt daar, evenals elke andere bevolkingsgroep een deel van uit en is in een geordenden Staat, een onmisbaar onderdeel. De openbare lichamen hebben ten alle tijde, over de werkkracht van hun personeel te beschik ken, maar zijn ook gehouden, dat per soneel te betalen. Wat onder behoorlijk is te verstaan is moeilijk te definieeren, doch dat het loon zoodanig moet zijn, dat een menschwaardig bestaan verzekerd is, zal een ieder toch wel met mij eens zijn. De vraag of de grondslag voor de be rekening daarvan moet zijn, de behoefte of de prestatie, dient m.i. in eerstbcdoel- den zin te worden opgevat, al is in bij zondere gevallen door den Staat onder druk van Chr. regeeringen daarvan afgeweken. in het particuliere bedrijf is het dar. ook een unicum, wanneer de loonen wor den gebaseerd op den behoeftegrondslag. I-Iet is gewoonte, dat het loon wordt be- lieerscht, door de waarde van den ge- presteerden arbeid, ja zelfs nog niet weinig door de min of meerdere fluctuatie in het bdrijf. Dit laatste blijkt wel heel sterk in den tijd van economische ont reddering, die wij thans doormaken, die natuurlijk niet zou zijn uitgebleven, ja misschien zou zijn verhaast, als algemeen het stelsel „loon naar behoefte" zou heb ben gegolden. Maar de hoofdzaak, waarop ik de aan dacht wil vestigen, is het feit, dat van enkele zijden wel eens de stelling wordt geponeerd, dat de loonen van het perso neel in overheidsdienst moeten worden geregeld, naar die in het particuliere be drijf. Zij die deze stelling verkondigen, den ken zich dit blijkbaar heel eenvoudig en komen daarmede voor den dag ik zei dit reeds in den aanhef als de econo mische toestand minder rooskleurig is, m.a.w. als er tengevolge van deze stelling, t.a.v. de loonen van het overheidsperso neel, een nivelleering naar beneden zou moeten plaats hebben. In andere geval len dus in gewone tijdsomstandigheden zou dit ook aan de bedoeling van deze bezuinigers par excellence een niet gewild resultaat opleveren, omdat de loonen van het overheidspersoneel als regel, in dien tijd, niet boven die van hen in het vrije bedrijf uitgaan. De maatstaf van vergelijking zou dus om eenig voordeel voor de publieke kas op te leveren altijd genomen moeten worden in een tija van economi sche depressie en dit zou de grootste eco nomist met mij, toch een niet te verde digen onrechtvaardigheid vinden. Alleen reeds daarom zou dus de ,gelijk- stelling eiken grond missen. Maar boven dien, hoe zou het den Staat of welk over heidslichaam organisatorisch mogelijk zijn, voor zijn uit zooveel heterogene elementen bestaand groot personeel, tel kens nieuwe loonregelingen te ontwerpen aanpassend aan die in het vrije bedrijf met al hun schommelingen, terwijl niet vergeten mag worden dat het Overheids personeel gebonden is aan diverse voor schriften. die het vrije bedrijf niet kent. Een streven van enkele gemeente besturen, om in dezen crisistijd verbete ring te brengen in de loonen van hun per soneel, dient m.i, behoudens het weg nemen van onbillijkheden te worden afgekeurd en bestreden, omdat het niet aangaat, thans de financieele moeilijk heden te verergeren. Het is bekend dat de loonen van personeel bij Rijk en ge meenten voor ongeveer gelijke betrekkin gen, soms aanmerkelijk verschillen, waar om een rijkssalarisrcgeling, geldende voor het geheele overheidspersoneel, zeer zou zijn te prefereeren, maar daarom ben ik nog niet van meening dat b.v. personeel in Gemeentedienst, geen hooger inkomen zou mogen hebben, dan anderen, die bij particulieren of in 's Rijks dienst soort gelijken arbeid verrichten. Er is in onze Maatschappij zooveel onderscheid in in komen tusschen de individuen, ook indien zij ongeveer hetzelfde presteeren, dat we er voorshands niet aan behoeven te den ken, bm over onduldbare bevoorrechting te spreken, waaraan een einde moet wor den gemaakt, wanneer een bepaalde cate gorie van medemenschen. het wat beter heeft dan een andere. Zoo en niet anders zie ik de zaak waar het hier om gaat, en als men mij vraagt, is er dan geen mogelijkheid tot bezuini ging bij de openbare lichamen, dan zou mijn antwoord daarop zijn: 1. Zorgt dat het personeel tot het strikt noodige worde beperkt. 2. Kiest met zorg en laat geen protectie of andere hulp aanleiding zijn, minder goede elementen een plaats te bezorgen. 3. Laat het loon behoorlijk (zie boven) zijn. 4. Ieder beschouwe de publieke kas als zijn eigen portemonnaie. 5. De leiding dient voor haar taak be rekend, zij zorge dat er gewerkt wordt en geeft zelf het goede voorbeeld. Zoo en niet anders zal verspilling van staatsmiddelen worden voorkomen en be zuiniging daarop worden verkregen. HARMSEN. o OPROEP OM STEUN. Hooggeachte Stadffenooten. Evenals gevraagd (wij zeggei wij op eer der tuber „Zonnestra zonder oni patiënten i culose niet 'n sanatori' hebben on te verricht wie de vc anderdeels liet niet r bijeen te k collecte" c ieder jaar zorg-kolon vele tub» worden, g hun gezoi schappij Kruis nan de tuberc stelling o| het gebiet ben afgev leiding de afgevaard' eenigingei allen Uw tuiging. d dit nood worden. Zeer or- nazorg-in! directeur bureau. al blijken, h Leiden o schikken. Het con collecte dat, hoev. inrichting deze uit1 overtuigir hen gezo Een ze dusver. HET KOC strokes te niet gedaan werden, vocht hij dapper door en won met 75, 75, 7—5. Het was een uiterst spannende partij, waarin de Engelsche verdediging baas bleef over den Amerikaanschen aanval. Borotra was van begin tot eind in ge- duchten vorm tegen Miki en de prachtige dijfers 64, 61, 6—2. waarmee hij het door hem gevreesde Japansche spel sloeg, toonen aan dat hij zijn tegenstander geen oogenblik onderschatte. Volleeren en smashen, het was alles weer schitterend L. D W. S. II—SPORTMAN. Zondagmiddag te 12 u. speelt L.D.WS. II te Leiderdorp tegen Haagwegkwartier „Sportman". Scheidsrechter is de heer J. Crama. S. L. F.—DE POST. Deze wedstrijd is door S. L F. met 32 gewonnen. Rust 12. het verhaal van een meisje, een hond en een Pa. die schrijver is De illustraties ziin van Anni v. d. Ruit. Dan noemen we nog vier boeken van de serie ,,In de vacantie", van 10—14 jaar De titels zijn: „Koert's groote vacantie"' door G Geertsema, geïllustreerd door P0i Dom „De veldkampjongens", door G j Meinen met illustraties van L. Landré' „Hinkeiepink" door Joh. Veenbaan, gefll iustreerd door Pol Dom en een meisjesboek „Lonnie Bard", door L. Huisinga—Scaf ,T.=t illustraties van Pol Dom. Verra Men „Maasb Hoew de, blei niet all afgedek leidelijl De E deel. d> spelen ben me schen Koop verzeke den Ca Hij spe nog gli als de standei van he net ga. spelen glijden cadeau de eert fore h- eerst i tweede kwam smash' afgenv weers? man v ging v verzwl Daa kelspe daag voor e in he Mathi Twee ren, een in het dames- en een in het heeren enkelspel. Senorita de Alvarez (Spanje) verloor van het Engelsche meisje miss Round, dat zich verleden jaar reeds onderscheiden heeft en nog wel in twee sets 6—36—3 Verder verloor de Amerikaan Lott met driemaal 57 van den vroegeren Engel- schen Davis Cup-speler Lee Tegenover het briljante maar nu en dan wat wilde spe) van Lott stelde Lee een eenvoudig doch veel zekerder spel met krachtige reddende slagen. Zijn lobs waren prachtig op tijd, zijn backhand was aldoor gevaarlijk en zijn vasthoudendheid buitengewoon. De eerste set sleepte hij i uit het vuur van 15 af: in de derde set stond hij 14 en hoewel er twee winning- Nu ben ik in Kloosterzande (Zeeland) en hoop er een tijd te blijven en van heerlijk buiten zijn te genieten en daar door weer sterker ie worden. Als het r.u maar een mooie zomer mag worden, dat hoop ik voor iedereen dus ook voor mij zelf, dan san ik veel buiten zitten, het is hier echt buiten, een groote tuin en echt rustig en prettig. Velen vragen of ik een goede reis heb gehad, ja, maar ik was wel doodmoe, ik had in 3 jaar niet in een trein gezeten en het is een heele reis hier heen trein, auto, boot, auto Ik hoop spoedig prijsraadsels te geven, voor de groote zomervacantie, dat weten jullie wel dat doe ik ieder jaar. Ziezoo n.u de aparte antwoorden. Eduard de Roo er waren nu 2 brieven van je in dit pakket, ook die der vorige weck. Nog wel gefeliciteerd met je ver jaardag. Jan en Eempieri Wassenaar, wat heeft Eempien een goeden verjaardag gehad. Neen dat boek ken ik niet, maar het is van eene goed bekende schrijfster. Ja hoor. als ik in Haarlem logeer in het na jaar, hoop ik te komen. Plom en Betsy v. d Eykhoff wat heer lijk dat jullie allebei een fiets hebt gekre gen, dat begrijp ik hoor dat je er vreese- lijk blij mee bent en je zult er nu wel van genieten met het mooie weer. Marietje en Fientje Simons waar was dat in Zeeland dat je moeder zulke heer lijke gele pruimen at, op een van de eilanden? ol in Zeeuwsch Vlaanderen? Kloo*-'erzar.de ligt in Zeeuwsch-Vlaan- deren, er zijn hier ook heerlijke vruchten, hoor, op het oogenblik volop aardbeien. Jansje Bedeker en Maartje Verdoes ik ben hier niet voor één weekje zooals jullie denken, ik hoop hier meerdere we ken te blijven. Het is nu zeker wel heer lijk aan zee, en ik begrijp best dat je in je vrijen tijd graag op het strand bent. Jannie Verboon ja zeker heb ik je mooie ansicht uit Glnneken ontvangen, wel bedankt er voor. Het zijn daar mooie bosschen, dai weet ik, ik heb meermalen in Breda gelogeerd en vond het er erg mooi Warer, iuilie met 32? een heel ge zelschap. Maartje v. a Marei dat was vervelend hoor rlat Je weer naar Den Haag moest om die parasol te vragen, en hadden ze de parasol gevonden in de tram? Gerard en Dorus de Geus, ja het was een heele reis naar hier. maar nu ben ik al uitgerust en ik zit nu lekker buiten aan jullie te schrijven Zoo, mag Dorus weer probeeren te schrijven? het zal eerst nog wel moeilijk zijn, en niet vlug gaan. Arie de Graaff weer dank voor de har telijke wenschen in vers, en voor het briefje, heel netjes geschreven van Jan. Ik hoop dat alle goede wenschen in het gedicht zullen vervuld worden, dat zou heerlijk zijn. Malie v. d. Wolf ja ik' kreeg nu 2 brie van van je, dus heel wat om te lezen. Is het prettig op de zangles? Nu is het mooi warm weer, tenminste hier wel, de laatste dagen heb ik heel veel bulten gezeten, ik zit dit nu ook buiten te schrijven. Annie van Woudenberg ik ben ook heel dankbaar dat ik weer naar hier kon gaan, dat was 3 jaar geleden, en vroeger logeer de ik hier o zooveel. Leni en Willie Schilp dank voor de al leraardigste teekening, die weer in den brief was. Je vraagt of ik mij nogal kan schikken in de nieuwe omgeving, maar het is hier niet nieuw voor mij, ik heb hier vroeger 12 jaar gewoond en daarna heel veel hier gelogeerd. Lydla Slootweg het dorp waar ik nu ben, ligt niet op een der eilanden, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen. ik moest met een boot de Schelde over om hier te komen. Nico, Celia. Hans Kret ik had een goede reis, al was ik ook heel erg moe bij aan komst, maar ik kon den volgenden dag goed uitrusten. Leny Oostveen ik hoop dat je in je vol genden brief kunt schrijven dat N. is ge slaagd voor haar examen. Juup Offringa daar kan ik niets aan doen, als je bij vergissing Jaap of Joop wordt genoemd Wat beteekent Juup, waar is dat van of is het een bijnaam? Ik heb heusch wel genoeg werk voqr mijn raad- seljeugd. vindt je niet? dus zoo'n vragen- rubriek doen we er maar niet bij. Neeltje Ultee je zegt dat je blij bent dat ik geen onderwijzeres ben. maar zie je, ik ben vroeger altijd gouvernante geweest en heb examens gedaan, dus dat lijkt er toch ook wel op. Dat kleedingstuk is man chet dus kan niet voor dat raadsel dienen. Bram Lasschuit dat was een heel mooi uit stapje dat je met de school maakte, ik ben daar ook overal geweest, het zijn mooie plaatsen. Willie Wielinga je naam stond alleen op het couvert, wil je dien ook onder je brief zetten. Is je moeder nu weer geheel her steld? Dat raadsel heeft er al ingestaan. Suze v. Polanen waar ik hier logeer, is een heel groote tuin, met een mooie laan en veel boomen en bloemen, maar bos schen zijn hier niet. Is Floepie een lieve poes? Koos en Tom Nieboer ja ik hoop op veel mooi weer, want hoe meer ik buiten kan zitten, des te beter is het voor mijn ge zondheid. Willy de Neys ik geniet hier buiten, ik heb al veel buiten gezeten en al veel ge reden. ik hoop dat de buitenlucht mij sterker zal maken. Zaterdag was het 'hier ook mooi weer en zat ik veel buiten. Nico van der Hout ik ben hier om vele redenen, niet enkel om mijn gezondheid ik heb hier 12 jaar gewoond en o zoo dik wijls gelogeerd. Johan en Hendrik Mulder niets erg dat je eens oversloeg. Kijkt Nellie nog veel plaatjes? Klaas en Henk Vonk nu zou ik aan jul lie precies hetzelfde moeten antwoorden als net hiervoor aan Nico v. d. Hout, dus lees dat maar even. Dirkje Hopman ik vind dat je niet veel weegt voor je leeftijd, je moet maar flink veel eten. dan komen er wel meer pon den bij. Jacobus Laurier, ik heb nu weer een massa raadsels liggen, ik weet dus heusch niet uit mijn hoofd of er een van jou bij is. Marietje Laterveer, je raadsels en anec dotes zal ik later eens plaatsen, ze zijn goed. Jaap en Iteke Verkoren, is Jaap ziek geweest? Wat scheelde er aan? Was het alleen de bof en heeft dat zoo lang ge duurd? En toen Tineke ook nog de bof? Ik logeer hier in Zeeuwsch-Vlaanderen, dus ik moest de Schelde oversteken. Willy C. Mulder, het is nu niet bepaald vacantie voor mij, want een vaste betrek king heb ik niet meer, door mijn zwakke gezondheid en mijn werk voor mijn raadseljeugd doe ik ook, al ben ik uit logeeren. Hoe is het met de kuikens? Dal raadsel heeft er al ingestaan. Jo de Wekker, heel hartelijk al je goede wenschen voor mijn gezondheid, ik hoop dat ze vervuld mogen worden. Tonnie Wit, ik hoop voor je dat je heel veel naar zee kunt gaan. Ja, aan het stille strand ben je natuurlijk veel vrijer dan te midden van alle badgasten. Annie van Dorp, zijn je broer en zuster tweelingen of zijn ze tegelijk jarig en verschillen ze in leeftijd? Veel plezier hoor op dien dubbelen verjaardag. Frans Schouten, de brief en het cou vert waren extra aardig beteekend deze week, ik liet het hier zien en men vond het bijzonder aardig bedacht allemaal, dus je hebt er succes mee. Betsy Mareelis, ik wist eerst heusch niet van wie die tweede brief was. daar stond heelemaal geen naam onder, en onder dien eenen van Mijntje ook niets. Denkt er nu voortaan beiden goed aan, vooral met de prijsraadsels, dat jij en Mijntje allebei je naam onder de brieven zet. Plonia Vis, heerlijk dat alle kuikentjes zoo goed groeien. Gaan jullie dikwijls zelf konijnenvoer zoeken, heb je veel konijnen en zorg je er zelf voor? Leni Bij, dan kan je in de vacantia breien voor je poppetje, dan zal je het zeker al wel hebben. Heb jij ook konijntjes net zoo als Plonia, hoeveel heb je er? Frans v. d. Nat, ik kreeg nu pas je brief van de vorige week, daardoor kon ik je vorige week niet vermelden, mis schien had je je brief te laat bezorgd. Heb je alle postzegels al in je album ge plakt? Anje de Gelder, wat heerlijk, dat tochtje met de club naar Noordwijk. Jullie trof fen mooi weer, dat kan je best gebruiken aan zee. Is je fototoestel al gekomen en heb je iemand die je kan wijzen, hoe je het moet gebruiken. Hoe grappig bedacht dat schrift met handteekenlngen en dat Piet er ook in staat. Nu heb ik tot besluit een heerlijk nieuwtje voor mijn raadseljeugd. Ik ont ving bericht van de redactie LD. dat ik bij de volgende prijsraadsels 16 boeken mag verloten, wat zeggen jullie daar wel van? Misschien geef ik de volgende week al prijsraadsels, ik zal een soort geven dat iedereen prettig vindt. Hartelijke groeten van Mej. A. KOOPMANS VAN BOEKEREN. Kloosterzande (Zeeland), OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER: 1. Koud, goud. 2. Het woord „kort" want als je daar er achter zet wordt het korter. 3. Stiens, tien. 4. Alle trommelslagers, want geen een zal zijn neus wegdoen als hij gaat trom melen. 5 Nederland, Ella, dal. Ede, Ardennen 6. Het bed, want het bed houden is ziek zijn, dus verdrietig 7. Teen, peen. 8. Arm (lichaamsdeel) heeft men noodig- arm (tegenovergestelde van rijkiwii niemand zijn. Onderwijzeres (bijzonder mager): „Als ik nu bijvoorbeeld zeg; ik was dik, dan is dat verleden tijd. En als ik nu zeg „ik ben dik", wat is dat dan? Leerling (verheugd lachende): „Een grao van u, juffrouw!" Vader: (tot zijn zoontje, die aan het strand steeds op zijn hoofd gaat staan) „Hé Henk schei daar nu toch eindelijk eens mee uit". Moeder (zeer zuinig): „Weineen laat hem maar begaan, dan slijten in dien tijd zijn zolen niet". Ingezonden door Jo de Wekker. Miesje: „Zeg Karei, heb jij wat gekre gen van Oma?" Karei: „Nou en óf, heerlijke appels." Miesje: „Hè zeg, hoeveel?" Karei: „Raad maar eens, en als je goed raadt, dan krijg je ze allebei." Ingezonden door Wim Kruit Moeder tot Jantje: „En als je nu heel goed oppast en je leert goed je lessen op school, dan krijg je een plak chocolade van mij." Jantje: „Maar moeder, u denkt toch niet, dat ik mij iaat omkoopen." Ingezonden door Marietje Laterveer. In het museum. Krelis (boerenzoon tot zijn vaderi: „Zeg eens. vader wat beduidt dat nummer dat op dit schilderij van Jan Steen is ge plakt?" Vader: „Och jongen, dat zal het tele foonnummer van dien man zijn." Tik! Tik! tik! de regendruppels Vallen ruischend naar omlaag. Tik! tik! tik! ik hoor ze vallen! 'k Luister naar hun liedje graag: Kindertjes, nu heusch niet boos zijn En niet mopp'ren op het weer! Wij toch kunnen het niet helpen. Mopp'ren helpt niet éénen keer! Wij doen rustig onzen plicht maar: Lesschen dorst van dier en plant, Van dec bloemen en de boomen, Van de groenten op het land! Van de halmen op den akker. Zie, ze hangen slap ter neer! 't Komt, omdat ze zoo verlangen Naar het milde regenweer! Regendruppels, val maar zachtjes, Drenk de aarde met Je vocht. Ik was eventjes maar boos, hoor! Omdat 'k niet naar buiten mocht. Maar je toovert alles frisch weer. Dankbaar kijkt de kleinste spriet. Hoe zou ik boos kunnen blijven? Zeg nu zelf! dat gaat toch niet! CARLA HOOG (Nadruk verboden.) L. P. S. V.Excelsior. Morgen speelt het eerste elftal van de L.PS.V. een wedstrijd tegen „Excelsior" hetwelk in onderstaande opstelling uit komt: Doel: J. Ouwerkerk: achter: A. Meers hoek Jr. en A. Leune; midden: G. Goddijn F. Hakkaart en A Vasel; voor: Cl. Fasel, T Hendriks, w. v. d. Baan, F. Franken en G. Pont. Door „Excelsior" is een zilveren me daille beschikbaar gesteld De wedstrijd vangt om 7 uur aan op het LP.S.V.-terrein. bij al z'n overgespaarde geld letterlijk in rook vervliegen. Maar daarom niet getreurd. Met zijn capaciteiten en jeugdig optimisme is hij er gauw weer bovenop. Wij zien hem terug als apotheker cn als echtgenoot van Onne. zijn lieve vriendinnetje, van heel, heel lang geleden. T. Leeser, teekende hierbij aardige platen. „Si Talve, de dessajongen", door S. Franke, speelt, zooals we direct al aan den titel kunnen hooren, in Indië en zal daarom bijzonder geschikte lectuur zijn voor kinderen, die het leven in Indië kennen. De talrijke goede illustraties, die zich vol komen bij den tekst aanpassen, zijn van Pol Dom. „Jimmy en ik", door Hellen Randers, is Mobile n. Kuam, Genhl 23 Juni van Port Londen, pass. 22 DELFSHAVEN, te Hamburg. MAASHAVEN, te Havre. JONGE JOHANNA, Juni Finisterre. MARPESSA. pass. 23 Juni Gibraltar. SELENE. 21 Juni v. San Louis du Rhone n. Suez AGNITA. aar. 22 Juni te Curacao. SCOPAS arr. 18 Juni te Curacao. AMSTERDAM, tank, 22 Juni van R.dam te New Orleans. SEMIRAMIS, naar Constanza, pass. 22 Jun Stamboul. ANASTASIA 22 Juni v. Rort Said te Haita. S—i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 4