LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 Juni 1931 Derde Blad No. 21857 UIT DE RIJNSTREEK. HUISHOUD-SPECERIJEN HOLLANDIA SPECERIJEM IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT, vSillevoldts Speceryen/nalery /innol833 Rotterdam De Blauwe Diamanten van Mijnheer Merchison ALPHEVN. Raadsagenda en Raadsstukken. Vrijdag 26 Juni des namiddags zal de raau aezer gemeente in openuare ver- Inadering bijeen komen. Ue agenda luidt: I 1 onderzoek van de geloolsorijven van I je nieuw benoemde leden van den Raad, I heeren Jac. Los en A. Verruijt. 2 Voorstel van b. en W. tot het aangaan |;3iieen overeenkomst met de Ned. Spoor den inzake ingebruikneming van een I geoeelte spoorwegterrein. Ie 3 Voorstel van B. en W. tot onbswoon- I laarverklaring der woningen Hoflaan nos. \U, 21 26. I 4. Voorstel van B. en W. tot verhuur har.' de woningen Hooftstraai no. 26j, 262, 1264 en 266. 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan |van een overeenkomst inzake het recht hoor duikeren in den Rijnaan de Prins- I Hendrikstraat. I 6, Voorstel van B. en W. inzake bestrating Ivan het weglichaam benoorden de Spoor- Ihaven. B. en W. schrijven hieromtrent aan I den raad dat het blijkens een schrijven |van den Rijkswaterstaat in de bedoeling |ügt om in het voorjaar 1932 over te gaan |tót vernieuwing van de Hofbrug. Het ver- lieer met voertuigen zal dan in de Juliana- ■straat bij het terrein van de brugbouw Ivorden afgesloten, in verband waarmede omlegging van het doorgaand verkeer nood- LakeiijK is. Daar de bouw van een hulpbrug Iter plaatse practisch onmogelijk is en om leiding langs de Lage Zijde zeer onge- lïenscnt is. Nu het weglichaam benoorden Ide Spoorhaven voltooid is, is het mogelijk leen omlegging tot stand te brengen. Daar Ibet voor het rijk van groote beteekenis is, ■jat tijdig in de behoefte aan een derge- llijken weg wordt voorzien^ hebben B. en |\V. zich met den minister van waterstaat verbinding gesteld. Het resultaat van Ide gevoerde onderhandelingen is, dat van ■rijkswege aan de gemeente f. lO.OOO zal ■«orden betaald, indien deze zorg draagt ■dat 1 April 1932 een doorloopende bestra ling ter breedte van 6 M. aanwezig is Itusschen de bestaande straat bij de Chr. iMuloschool en de Stationsstraat alsmede een Ibrug over de Spoorhaven, welke geschikt Ijs voor het verkeer. I B. en W. achten de voorwaarden voor liet aanvaarden dezer rijksbijdrage alles- Izins aannemelijk, daar een belangrijk deel I der kosten, welke de gemeente in de liaaste toekomst toch moet maken, door het Irijk wordt vergoed. De verplichtingen welke ie gemeente dan op zich neemt zijn dus: I a. het maken van een bestrating benoor- Ijen de spoorhaven op den nieuw aan legden weg. b. het vernieuwen van de Havenbrug. c. het maken van een bestrating tusschen Ide Spoorhaven en de Stationsstraat. I Aannemende, dat de raad zich in be ginsel vereenigt met den straataanleg en Ijrugbouw, zooals die hiervoor aangeduid, len er van uitgaande, dat een en ander II April 1932 moet zijn voltooid, stellen IB en W. voor binnenkort met een deel lier werken een aanvang te maken. B. en |y. hebben den directeur van gemeente werken opgedragen een plan te maken wat ■sub a. betreft. Deze stelt voor het weg lichaam naast het wandelpad te walsen, ■daarna te voorzien van een ingewalste pui- llundeering en hierop aan te brengen een m M. wegdek van straatklinkers. Een en Binder moet in October zijn voltooid, opdat Idan de bestaande havenbrug kan worden ■afgebroken en een andere brug daar worden Igebouwd, welke 1 April voltooid moet zijn. |De constructie van den weg wijkt af van Ide gebruikelijke om zooveel mogelijk ver lokkingen na ingebruikneming te voorkomen iDe kosten van uitvoering worden begroot lop f. 14.000. De Commissie van bijstand Ivoor openbare werken, zoowel het col lege van B. en W. vereenigen zich met Idit plan B. en W. stellen den raad voor ■hen te machtigen uitvoering aan het voren- Istaande te geven en het genoemde bedrag Ibeschikbaar te stellen. Daarna geven zij in overweging om is beginsel te besluiten tot Ihet maken van een brug over de spoor- Ihaven en een verbinding met de Stations traat zoodat aan dén eisch van den rijkswaterstaat wordt voldaan voor het be- I komen van de bijdrage van f. 10.000. 7. Voorstel tvan de commissie voor het I ontwerpen van strafverordening tot aan- I vulling van de politieverordening met be palingen inzake vaste stopplaatsen voor autobussen, met intrekking van de laatst vastgestelde verordening. 8. Voorstel van B. en W. inzake grond aankoop te Aarlanderveen voor den bouw van een urinoirgebouwtje. 9 Voorstel van B. en W. inzake vast stelling van het loon van den slagersknecht. 10 Voorstel van B en W. tot toekenning van een tegemoetkoming in de schade welke C. .Heemrood heeft geleden door een on geval met zijn vrachtautomobiel bij de Havenbrug. 11. Voorstel van B. en W. om crediet te verleenen voor enkele voorzieningen aan de Landbouwhuishoudschool. 12. Voorstel van B. en W. om goed keuring te verleenen aan het besluit van het algemeen armbestuur om de aan stelling van den weesvader te verlengen tot 1 October a n. 13. Benoeming van een gemeentewerk man. Aanbevolen worden (alphabelisch): 1. A. de Graaf. 2. P. C. de Jong. 3. L. Kalshoven. 14 Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Raad huisstraat. Voorgedragen worden de navol gende dames: 1. D. H. Sikkel te den Hoorn (Texel). 2. S. P. Boerens te Steen bergen. 3. A. G. Bonenberg te Zevenhuizen. 15. Wijziging berrroo'ingen van de Water en lichtbedrijven over 1930. Middenstandsvergadering. Door de Vereeniging van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand werd in hotel „Centraal" een algemeene ledenvergadering gehouden. Voorzitter was de neer D. Raaphorst Sr. Naar het congres en de jaarvergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Zandvoort werden gekozen als afgevaardigden de heeren H. Laros en F. de Vries, tot plv. de heeren G. J. v. d. Kolk en W. B. Kroon. Door een der leden werd bij de behan deling van de agenda van hierboven ge noemde jaarvergadering gewezen op een verzoek van de Delftsche handelsver. aan het hoofdbestuur om meer contact te zoe ken met landelijke organisaties. Ook in de alhier onlangs opgerichte fflidden- standsfederatie is de wenschelijkheid van een reorganisatie van de werkwijze van den Kon. Ned. Middenstandsbond een punt van be^reking geweest, hoewel men hier echter meer voelde voor het instellen van provinciale afdeelingen, waarin de gewes telijke belangen beter kunnen worden be hartigd. De federatie heeft hieromtrent een verzoek tot het hoofdbestuur gericht, op hetwelk afwijzend werd beschikt, daar reeds een bestaande reorganisatiecommis sie verschillende plannen in studie zou hebben genomen. Den afgevaardigde werd daarna opgedragen deze wensch van de Federatie bij de behandeling van het voorstel van Delft ter sprake te willen brengen. Door den secretaris werd medegedeeld dat vanwege den Kon. Ned. Middenstands bond over het geheele land een actie wordt gevoerd tegen het cadeaustelsel, waartoe de bond strooi- en aanplakbiljet ten heeft beschikbaar gesteld. Na discussie werd voorts bij de mede- deelingen goedgekeurd door de vergade ring het voorstel van den voorzitter tot het zenden van circulaires aan fabrikan ten etc. met verzoek de actie tegen de vleeschkeuringsverordening te steunen. Eventueele belanghebbenden kunnen zich voor een bepaald bedrag garant stellen. Van de zijde van den Ned. Kon. Bond is reeds hiervoor de medewerking toegezegd. De voorziter deelde dan mede dat de plaatselijke bakkersvereeniging met 30 leden tot de middenstandsvereeniging is toegetreden. Met het bestuursvoorstel om i op de statuten de Kon. bewilliging te vra- j gen kon de vergadering zich vereenigen, i Hierna kwam de rondvraag aan de orde 1 waarbij o.m. ter sprake kwam de nog steeds bestaande gewoonte om reductie te j geven aan ambtenaren, waaromtrent maat regelen zullen worden overwogen. De be kende rooilijn-kwestie, waarbij bleek dat B. en W. bij het al of niet toekennen van bouwvergunningen zeer willekeurig optre den en betwijfelde of genoemd college nu nog steeds niet door Ged. St. de nieuwe rooilijnverordening is goedgekeurd, even tueele verzoeken om vergunningen tot verbouw op de oude rooilijn kunnen wei geren. Als slot kwam nog aan de orde de wensch om instelling van een vast-recht- tarief voor electriciteit, waarop de verga dering op gebruikelijke wijze werd ge sloten. Morgen zal alhier 'n bloempjesverkoop worden gehouden tot dekking der kosten aan de autorit voor ouden van dagen ver bonden. Wij bevelen dezen bloempjesver koop hartelijk aan. Te 's-Gravenhage slaagde onze plaatsgenoote mej. C. Altona voor het examen onderwijzeres. Ds. Johs. Stehouwer, predikant bij de Ned. Herv Kerk Julianastraat. ontving dezer dagen voor de diaconie dier kerke lijke gemeente een bedrag van f. 100. De heer A. v. d. Linden, voorheen notabel der Ned. Herv. Kerk Julianastraat, die benoemd werd tot kerkvoogd dier kerk, heeft deze benoeming aangenomen. De opbrengst van de busjes van uit bouw der Ned. Herv. Kerk over de maand Mei 1931 bedraagt f. 184.521/!. Gevonden voorwerpen: 1 portemon- naie met inhoud, 1 paar dameshand schoenen, 1 autoband, 1 witte kip, 2 dames- parapluies, 1 damestasch en 1 duimstok. RECLAME. 7677 IN DE BIAUWE BUSJES MET DE PALMEN HAZERSWOUDE. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Woensdag a.s. te half uur v.m. (zomertijd) in open- vergadering bijeen ter bespreking der vol gende punten: Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot aankoop van ongeveer 750 M2. grond aan de Brugge- straat aan den Rijndijk voor f. 3108. Advies van B. en W. op het verzoek van enkele bewoners van het Rietveld om een tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een plaatsvervangend ambtenaar van den Burgerlijken Stand, vacature Smeets, aanbeveling: W. Kuiper. Verzoek van de afd. Hazerswoude-Kou- dekerk van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om de opcenten op de grondbelasting te laten vervallen. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aan den Rijndijk. Aan beveling: J. A. Heemskerk, W. Lommerse. Wijziging begrooting dienst 1931. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Photina, d. van W. v. d. Ploeg en M. C. Zuidwijk; Wilhelmus Chris- tianus. z. van J. Loomans en A. M. van der Meer; Johannes Arnoldus Maria, z. van A. Th. de Ruyter en A. W. van der Meij; Josina Catharina, Maria, d. van E. A. Pen- mngs en A. E. Bisschop: Josina, d. van W. Matze en A. A. Esseboom: Gerardus Elias, z. van A. Endeveld en N. de Groot. Ondertrouwde J. H. A. Broer, 24 jaar en C. A. van Veen, 21 jaar: G. Burggraaff, 30 jaar en P. van Leeuwen, 26 jaar. G. H. van Giezen, 35 jaar en J. v. Amsterdam 29 jaar: Ph. de Gelder, 27 jaar en G. van Hoff, 25, jaar. Getrouwd: G. W. v. d. Velde, 22 jaar en V. G. G. Wolvers, 23 jaar. NIEUWKOOP. Mej. C. Stam behaalde dezer dagen te 's Gravenhage het diploma machine- schrijven. o NIEUWVEEN. De heer P. v. Poelgeest alhier slaagde j dezer dagen aan het Conservatorium te Amsterdam voor de theoretische eind examens. o RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Beëediging raadslid De Bruyn - De brand spuit - Aanbesteding bouw brug - De heer Van Tol wil de politie afsehaften - De heer De Bruyn stelt vele vragen. De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Eén vacature door het bedanken van den heer S. J. Weststeijn. De voorzitter opende de ver gadering met gebed. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. De voorzitter verzoekt den heeren Dis seldorp en C. van Tol de geloofsbrieven van den heer J. A de Bruyn. het nieuw benoemde lid van den Raad, te willen onderzoeken. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering enkele oogenblikken geschorst. De heer Disseldorp verklaart namens de commissie, dat de geloofsbrie ven in orde zijn bevonden. De voorzitter verzoekt den heer Van Tol den heer De Bruyn binnen te willen leiden. Het nieuw benoemde lid legt daarna in handen van den_ voorzitter de bij de wet vereischte eedén af. De voorzitter wenscht hem ge luk met zijn benoeming. Verder spreekt hij den wensch uit dat de nieuw benoemde de voetsporen van zijn eerbiedwaardigen vader zal drukken. De oude heer De Bruyn was n.l. vroeger lid van den Raad en wethouder en wist op kalme, eenvoudige wijze de ware gemeen tebelangen te behartigen. De heer De Bruyn dankt den voorzitter voor de tot hem gesproken woerden. Vervolgens wordt overgegaan tot de be noeming van een wethouder in de vaca- ture-Weststeyn. Op den heer Bik worden uitgebracht 4 stemmen, op den heer C. van Tol 2 stemmen en op den heer A. van der Knijff 1 stem. De heer Bik is derhalve gekozen: hij verklaart echter zijn benoe ming niet aan te zullen nemen. Bij de nieuwe stemming zijn 4 stemmen uitge bracht op den heer A. van der Knijff en 2 stemmen op den heer C. van Tol. terwijl er één stem blanco is uitgebracht. De heer Van der Knijff is benoemd; hij verklaart zijn benoeming aan te zullen nemen. De voorzitter doet o.m mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten van Z.H. waarbij wordt toegezonden «en schrijven van den Minister van Binnl. Zaken en Landbouw betreffende intercommunale samenwerking tusschen de gemeente. De voorzitter wijst op samenwerking inzake de brandweer. Van het Centraal bureau voor Verifica tie en Fin. adviezen der Ver. v. Ned. Gem. is ingekomen een schreven waarin ver zocht wordt om ingevolge art. 124 der Ge meentewet zelfstandig met de controle van den gemeente-ontvanger te worden Belasf Op voorstel van B. en W. wordt het Bureau met de aangelegenheid belast. Tot leden van de schattingscommissie worden voor den tijd van 4 jaren benoemd de heeren J. Rijkelijkhuizen, E. Weststeijn, H. Hogeboom en J. Bulk. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de rekening over het dienst jaar 1928. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om nog aan enkele kleine op merkingen tegemoet tc komen. De Raad besluit in verband met een op merking het heffen van rechten voor het houden van houtveilingen af te schaffen. Schrijven van Ged. Staten dd. 18/29 Mei 1931 waarbij de begTOOting voor het dienstjaar 1931 goedgekeurd wordt. Be sloten wordt om nog tegemoet te komen aan enkele kleine opmerkingen. Ged. Staten deeien in deze brief echter ook mede dat hen gebleken is dat de ge meente niet de beschikking heeft over een mechanische brandspuit. Ged. Staten vinden het een gebiedende eisch dat de gemeente daarover beschikt. Het is ook mogelijk dat een overeen komst omtrent het gebruik wordt gesloten met een gemeente die wel een mech. spuit bezit. Voorts is het noodig dat de handspuit zoolang die nog aanwezig is 2 maal per jaar wordt beproefd met een gelijktijdige oefening van het personeel. Eveneens zullen van gemeentewege hooipeilers moeten worden aangesteld die regelmatig toezicht uitoefenen op de in de gemeente aanwezige hooibergen en rietschelven. B. en W. stellen den Raad voor om aan de gemeente Leimuiden te vragen op welke voorwaarden hij bereid is met onze ge meente een overeenkomst te sluiten om trent het gebruik van de daar aanwezige motorspuit. De heer van Tol vraagt of de handspuit niet goed meer is. De Voorzitter zegt. dat Ged. Staten een mechanische spuit eischen. Aan de hand spuit mankeert heel wat, ook de brandraad is de laatste jaren heel weinig actief. Ge lukkig is er de laatste jaren geen enkele brand geweest. Een nadeel van de hand spuit is ook het groote personeel dat er aan werkzaam moet zijn. bij een omvang rijke brand zal veel heel veel arbeidsloon moeten worden uitbetaald. De heer de Bruijn vraagt wat er gebeurt als de Raad niets doet. De Voorzitter zegt, dat dan Ged. Staten wel de noodige maatregelen zullen treffen. Besloten wordt aan den Raad van Leimuiden de voorwaarden te vragen waarop hij bereid is een overeen komst te sluiten. De heer van Tol zegt dat dit jaar de spuit nog niet beproefd is, z.i. wordt het hoog tijd, het brandgevaar wordt nu de hooibouw binnen komt eiken dag erger. De heer Visser zegt dat broei nog wel even op zich zal laten wachten. De Voorzitter zegt dat de samenwerking tusschen B. en W. en den Brandraad niet goed is. Meermalen is de spuit geprobeerd zonder dat B. en W. het wisten. De heer van Tol vraagt hoe het komt dat over 1930 aan den Brandraad geen pre sentiegeld wordt uitbetaald. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten mededeeling willen van het aantal vergaderingen. In 1930 is geen enkele vergadering gehouden, het is dus begrijpelijk dat geen presentiegelden zullen worden uitbetaald. De heer Van Tol zegt dat nu de brandraad de spuit niet wil beproeven. Hij vraag t of de brandraad onder B. en W. staat of zelfstandig kan handelen. De Voorzitter zegt dat alleen B. en W. zeggenschap hebben. Wethouder Visser zou de heele brand raad maar op stal willen zetten. De heer de Bruyn wil dat B. en W. een conferentie met den Brandraad houden. De Voorzitter zegt dat B. en W. den brandraad om een spoedige beproeving zullen vragen. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Sta ten het besluit tot overname van het molenpad in eigendom, beheer en onder houd door de gemeente goedgekeurd heb ben. Van Ged. Staten is ingekomen de ver gunning tot het vervangen van de bas- culebrug over het Joost Stollengat door een enkelvoudige ophaalbrug. Een behoorlijke noodbrug zal moeten worden aangebracht. B. en W. stellen voor om thans tot publieke aanbesteding van het werk over te gaan. De heer Van Tol vindt de brug nog zoo slecht niet. Hij vraagt hoe het staat met de plannen om trent den provincialen weg. De voorzitter zegt dat de onderhandelingen op 't doode punt zijn gekomen. De heer Disseldorp raadt aan spoedig een besluit te nemen. De heer Compeer zou niet publiek aan willen besteden, hij wil de metselaars in de gemeente een kans geven. Weliswaar is indertijd een voorstel van den heer Van Tol aangenomen om werken boven f. 150 bij publieke aanbesteding uit te laten voe len. Toch zou hij thans hiervan willen af wijken. De voorzitter is voor publieke aan besteding, hij wijst op de misère bij het leggen van het paardenspoor. De heer Bik zegt dat publieke aanbe- steling de weg is, vooral in een tijd als deze nu de menschen om werk verlegen zitten. Publieke aanbesteding zal het voor- deeligste zijn. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, tegen de heeren Compeer en Disseldorp. Het kohier voor de hondenbelasting 1931 wordt vastgesteld op f. 58. De voorzitter deelt mede dat de verbou wing van de woning van het hoofd der o. 1 school ongeveer f.600 heeft gekost. De begrooting dienst 1931 zal met dit be- I Geautoriseerde vert. uit het Engelsch van 11. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). 131 Mazaroff had natuurlijk de sleutel I van dit schrift, maar die zal met zijn op- I schrijfboekje gestolen zijn. Het blijkt hoe I langer hoe duidelijker, dat wij eerst een I onderhoud moeten hebben met mijnheer Armintrade. Maar eerst iets anders. Wij verlieten het hotel. Maythorne ging I naar een nabijzijnd telegraafkantoor, I Crole en ik gingen lunchen. I Dat is zeer eigenaardig, Holt, zeide I Crole, terwijl wij in een rustig hoekje I tingen zitten. Ik bedoel wat wij vanmor- I ten ontdekten. U heeft Armintrade ont- Imoet, nietwaar? I Een paar minuten, antwoordde ik. Ito het jachthuis van Courthope, toen liuffrouw Elphinstone mij daar bracht om I inlichtingen in te winnen na het verdwij nen van Mazaroff. Wat is hij voor een man? vroeg hij. Een sluw type, zou ik zeggen. Iemand I die alles hoort en niets zegt. Het lijkt mi] I iemand die zal zeggen dat de dood van I Mazaroff hem niet aangaat. Zoo'n indruk I Maakt hij. I Ik zou willen, dat wij dat testament |Ionden vinden voor u. Ik niet! antwoordde ik. En ik heb I leeds gezegd waarom. Wees niet dwaas, weiger nooit geld. Het was de wensch van dien man. Het is misschien veel beter dat u dat geld krijgt dan zijn weduwe en zijn dochter. Dat deed mij terugdenken aan de woor den van Sheila. Daar Crole een scherp zinnig man was, vertelde ik hem dat on derhoud. Waarom is zij zoo bang, dat haar moeder en zij dat vermogen zullen krijgen? vroeg ik. Crole legde zijn mes en vork neer, leunde achterover in zijn stoel en na een oogen- blik nadenken lachte hij. Een lief meisje! zeide hij. Wat bedoelt u daarmede? Hij boog zich vertrouwelijk voorover; Onder ons gezegd, Holt, hoeveel is uw inkomen? Ik heb jaarlijks ongeveer vijf honderd pond van mijzelf en ik geloof dat ik er nog vijf of zes honderd pond zal bijkrijgen als mijn vader sterft. Juist! zeide hij. Een duizend pond per jaar. Nu een anderen vraag. Als mevrouw Elphinstone in het bezit kwam van een vermogen van acht of negen honderd duizend pond, gelooft u dan, dat zij haar dochter zou geven aan een weinig ver mogend man. Waar wilt u heen? riep ik uit. Dat is vrij eenvoudig. Ik veronderstel dat juffrouw Sheila u lief heeft en daarom ziet zij dat vermogen liever In uw handen dan in dat van haar moeder. Wees niet dom, Holt; als wij het testament te pakken krijgen, dan krijg jij het geld en dan houdt je het stevig vast. Na de lunch verliet ik hem en ging ik naar mijn kamers. Het scheen mij toe, dat ik eenige jaren lang afwezig was geweest Ik bracht daar verder den dag rustig dooi en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen om negen uur kwam Maythorne. Ik kreeg gisteravond een telegram uit Kaapstad, zeide hij. Herman Kloop is In Londen in First Avenue Hotel. Ga mee wij gaan Crole ophalen en dadelijk Cloop interviewen. HOOFDSTUK XIII. De diamant-wereld. Wij vonden den heer Cloop aan zijn ontbijt in de bijna verlaten eetzaal van zijn hotel: een klein mannetje met een joodsch uiterlijk, keurig gekleed, maat meer uitgedoscht met goud en diamanten dan wij dat van Engelschen gewend zijn. Hij toonde zich niet verbaasd over ons be zoek en wees op een stapel couranten. Uw namen zijn mij uit de couranten bekend, zeide hij. Wie is mijnheer Crole? Mijnheer Maythorne? Mijnheer Holf Ik kwam gisterenavond hier aan, vervolg de hij. toen wij gingen zitten. Ik las in de couranten over Mazaroff, komende van Harwich ik ben gedurende de afge- loopen week in Amsterdam en Antwerpen geweest en toen ik hier kwam, heb ik onmiddellijk gevraagd naar de couranten van de laatste dagen en ze vanmorgen gelezen Een vreemde zaak, heeren! Hoe hebt u ontdekt dat ik hier was? Wij vonden deze briefen van u in de kamers van Mazaroff in hotel Cecil, ant woordde Maythorne, en daaruit maakten wij op, dat u een intieme vriend van hem was; ik telefoneerde gisteren aan uw adres in Kaapstad en ontving antwoord, dat u hier was. Is u geheel op de hoogte van da zaak, mijnheer Kloop? ik heb uit de couranten gezien, dat de politie iemand verdenkt, een ongunstig type. Het is mogelijk maar ik zou zoo oppervlakkig zeggen, dat er meer achter steekt. Ik zou mijnheer Holt een paar vragen willen stellen. En die zijn vroeg ik. Heeft u gedurende uw auto-tocht bemerkt, dat Mazaroff door iemand ge volgd werd? Voor zoover ik weet niet, zeide ik. Is het u niet opgevallen dat u in de hotels, waar u overnachtte, telkens weer eenzelfde persoon zag? In mijn gedachten legde ik den weg nogmaals al, dien ik met Mazaroff had gevolgd. Het eenige, wat ik mij herinner, ls dit; Den eersten avond waren wij in Hun tingdon. Ik zag toen Mazaroff in de rook kamer in een vertrouwelijk gesprek met iemand: ik zelf ging naar bed. Eenige da gen later zag ik hem met denzelfden man praten bij een boekenstalletje op het sta tion in York. Sprak hij later met u over die ontmoe tingen? vroeg Kloop. Neen, dat deed hij niet. Zij schenen elkaar zeer goed te kennen. Ik kreeg den indruk, dat dit een kennis uit Lon den was. Zoudt u den man herkennen? vroeg Kloop. O. ongetwijfeld! Een blond, keurig gekleed jongmensch van ongeveer vijf en twintig jaren oud. Waren er in de herberg „De Hout snip" nog andere gasten? vroeg Kloop. Neen, antwoordde ik. Kloop vouwde zijn handen op de tafel en keek van den een naar den ander. Ik geloof zeker, dat Mazaroff door iemand gevolgd is. zeide Kloop. Mijnheer Kloop, zeide Maythorne. Wij hoopten van u, als intiem vriend van Mazaroff, verschillende dingen te hooren, die in deze zaak eenig licht geven. Kloop keek op zijn horloge. Toen stond hij op. Laat ons in de rookkamer gaan, zeide hij. Wij steken een sigaar op en ik zal u van Mazaroff vertellen wat ik weet. Mis schien kan u dat van dienst zijn; ik ge loof echter, dat het geheim van de zaak alleen opgehelderd kan worden door het doen en laten van Mazaroff na te gaan sinds zijn vertrek uit Londen. Kloop was blijkbaar een even goed ken ner van sigaren als hij later bleek een expert op het gebied van diamanten te zijn. In plaats van sigaren van het hotel te bestellen, zond hij een bediende naar zijn kamers om een kistje te halen; hij bood er ons een paar aan en beval ons die bijzonder aan Hij rookte een paar mi nuten voordat hij onze aandacht vroeg. Nu over onze arme vriend Mazaroff, zeide hij. Ik h»b hem vele jaren zeer goed gekend wij waren dikke vrienden. Hij en ik.*.. Een oogenblik, als het u belieft, want er valt mij iets in, zeide Maythorne. U heeft zeker gelezen, dat er bij het onder zoek is gezegd, dat Mazaroff in werke lijkheid Andrew Merchison is. Weet u daaromtrent iets? Neen, antwoordde Kloop. Maar ik neem gaarne aan dat hij dat was, want hij was een geheimzinnig mensch; ik heb hem echter alleen als Salim Maza roff gekend. U begon met te zeggenzeide Maythorne. Ik zei, dat hij en ik elkaar jaren lang in Kaapstad hebben gekend, vervolgde Kloop. Wij waren leden van dezelfde club, onze kantoren lagen naast elkaar en wij deden tezamen zaken. Toen ik hem leerde Hij bood er ons een aan en beval die bijzonder aan. kennen, handelde Mazaroff in verschil lende artikelen, doch later alleen in dia manten Hij verdiende daarmede veel geld. doch omstreeks Kerstmis eindigde hij dien handel en ging naar Engeland met een partijtje diamanten. (Wordt vervolgdj. -

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9