ËlecFröiwc Model XII LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. SPORT. UIT DE OMSTREKEN. DE DO X. De Do X is te Rio de Janeiro aangeko men. o GOED GESLAAGDE PROEFTOCHT VAN DE „SCHIENENZEPPELIN". Gistermorgen te 3 27 uur is de propel lerwagen van ir. Krukenberg, vanwege den vorm van den wagen bijgenaamd de Schienenzeppelin", uit Borgedorf naar Spandau vertrokken, waar het voertuig na een rit van lv uur en 38 minuten te 5.05 uur aankwam. Ondanks het vroege uur had zich op het station te Bergedorf een groot aantal belangstellenden verza meld, om bij het vertrek aanwezig te zijn. Ook op de tusschenstations bevonden zich vele belangstellenden. Het traject, dat de wagen in 1 uur en 38 minuten heeft afge legd, bedroeg 257 K.M., waarbij slechts op een betrekkelijk klein gedeelte de maxi mum-snelheid gereden kon worden. Tus- schen Wittenberge en Bad Wilsnack mocht bijv. op last van de Directie der Rijks- spoorwegen slechts met een snelheid van 30 K.M. gereden worden. Daarentegen werd tusschen Wittenberge en Karstadt een snelheid van 230 K.M. per uur be reikt. Gedurende de geheele rit werd de wagen vergezeld door een vliegtuig, dat gecharterd was door het „Hamburger Fremdenblatt". Toen de wagen echter met zijn maximum-snelheid van 230 K.M. per uur reed, bleef het vliegtuig aanzienlijk achter. Bij aankomst op het hoofdstation te Spandau werd ir. Krukenberg, die met zijn echtgenoote, eenige andere ingenieurs en een aantal monteurs en tecnici de rit had meegemaakt, hartelijk verwelkomd, terwijl men den uitvinder van alle kanten gelukwenschte. Nadat ir. Krukenberg ten behoeve van de geluidsfilm een korte rede had gehouden voor microfoon en lens van de U. F. A., vertrok de wagen naar het station van het Grunewald Stadion, waar maatregelen zijn getroffen om het publiek in de gelegenheid te stellen, den wagen te bezichtigen. o AUTO-ONGEVAL. Een vrachtauto met Relchsbannerleden, die terugkeerden van een feest te Gross- Breltenbach (Saksen-Welmar) reed in een bocht bij den ingang van het dorpje. Moehrenbach door de te groote snelheid tegen een steenen brug, waardoor de auto omsloeg. De chauffeur en een lid van de Relchsbanner werden gedood, terwijl 17 andere leden min of meer ernstige ver wondingen opliepen. Slechts vier inzitten den bleven ongedeerd. De gewonden wer den opgenomen In het ziekenhuis te Ilme- nau. o DORPSBRAND. In den afgeloopen nacht is in het Pool- sche dorpje Luczice bij Kowel een groote brand uitgebroken, waardoor een aantal hulzen ln de asch werd gelegd. De bewo ners uit een der huizen konden zich niet tijdig redden, waardoor een vrouw en drie kinderen in de vlammen omkwamen. De lijken werden na blussching van den brand geheel verkoold van onder de puinhoopen vandaan gehaald. NAUTILUS EN ZEPPELIN. In een onderhoud, dat de correspondent van het „Berl. Tageblatt" met dr. Eckener heeft gehad, deelde deze mede. telegra fisch bericht te hebben ontvangen, dat de duikboot „Nautilus" van Wilkins, als ge volg van de opgeloopen averij, niet in staat is de Noordpool op tijd te bereiken, zoodat ook het samentreffen van de duik boot met de Zeppelin in de nabijheid van de Noordpool niet zal plaats hebben. Het plan van een samenwerking tus schen Wilkins en Eckener zal dus dit jaar niet uitgevoerd kunnen worden. In ver band daarmede zal ook de eigenlijke Noordpooltocht van de „Graf Zeppelin" niet doorgaan. (Hbld.) DE PAARDENFOKKERIJ IN HAARLEMMERMEER. Eenige jaren geleden was tengevolge van de malaise in den landbouw ook de ambitie voor de paardenfokkerij in Haar lemmermeer dermate verflauwd, dat er van achteruitgang kon worden gesproken. De resultaten van de laatste jaren hebben echter doen zien dat men niet bij de pak ken is blijven neerzitten, maar al het mogelijke heeft gedaan om de goede repu tatie, die Haarlemmermeer gedurende tal van Jaren op het gebied van de paarden fokkerij heeft genoten, te handhaven. Een duidelijk bewijs hiervan leverde de te Hoofddorp gehouden groote keuring van merriën van 1 tot 7 jaar en merrieveulens van één- en tweejarige hengsten van het tuigpaardenras; de kostelijke verschijning van vele, edele en prima dieren, die een groot succes was voor deze gemeente. Niet minder dan 175 dieren werden voorgebracht, w.o. ruim 100 van het type tuigpaard en pl.m. 70 van het trekpaard. Er waren vooraf in het N. S. Tulgpaarden nog ingeschreven 29 en van het Trekpaar dentype 11 stuks. Het zou ons te ver voeren om van den loop en den uitslag van deze uitgebreide keuring een volledige beschrijving te geven en we mogen dan ook volstaan met de mededeeling dat de 1- en 2-jarigen van zoodanige kwaliteit bleken te zijn, dat de jury nagenoeg aan allen een premie kon toekennen, terwijl er ook van de ouderen een groot aantal werd bekroond. Deze gunstige uitslag was voor de paardenfok kers in Haarlemmermeer zeer bemoedi gend en zal bij hen ongetwijfeld de animo voor het aanhouden van jonge hengsten sterk bevorderen en een verlevendiging van de hoop op goede verwachtingen voor de toekomst met zich brengen. Velen deed het aangenaam aan en het bleek dan ook een groote verbetering te zijn, dat de keuring ditmaal werd gehou den op het gemeentelijk concoursterrein. De burgemeester van deze gemeente, Mr. A. Slob had daartoe het initiatief genomen en kan evenals de regelingscommissie, jury, fokkers enz. met groote voldoening op deze keuring en het ingebruik nemen van het prachtige keuringsterrein terug zien. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Opheusden, N. C. Bakker te Oudemirdum. Te Oud-Alblas, J. E. v. d. Graaf te Nijkerk. Te Den Bommel, H. van Eist te IJzendoorn. Bedankt: Voor Slijk-Ewijk ds. J. Ronge te Hoog-Blokland: voor Roermond ds. P. Blaauw te Eerbeek; voor Suawoude en Tietjerk (toez.) door ds. N. Warmoltz Nzn., te Wezep. AUTOMOBILISME. AUTOMOBIELKAART VAN NEDERLAND DER K. N. A. C. Ten einde te kunnen voldoen aan de herhaalde verzoeken van automobilisten om een automobielkaart van Nederland beschikbaar te stellen, welke tot den laat- sten tijd nauwkeurig is bijgewerkt en breekt met de gewoonte om daarop tal van bijkomstigheden te vermelden, welke de overzichtelijkheid bemoeilijken, heeft de Koninklijke Nederlandsche Automobiel- Club thans de uitgifte van een dergelijke kaart van Nederland op zich genomen, welke in alle opzichten voldoet aan de eischen, welke het moderne verkeer daar aan mag stellen. De nieuwe kaart zal uit drie bladen be staan waarvan het blad 2 thans is ver schenen, dat Centraal Nederland omvat, dat wil zeggen de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland en de belangrijkste gedeelten van Noord-Holland en Overijs sel en het Noordelijk gedeelte van Noord- Brabant Het is een geheel op linnen gedrukte kaart, welke op practische wijze zoodanig is gevouwen, dat men haar bij gebruik niet geheel behoeft open te slaan om den te volgen weg te kunnen raadplegen. Een groot voordeel is verder, dat alle hoofd verkeerswegen rood zijn gekleurd, de we gen voor locaal verkeer ln geel zijn ge houden, terwijl zandwegen en verboden wegen eveneens op duidelijke wijze zijn aangegeven door middel van witte en geel zwart geblokte kleuren. De kilometer-af standen tusschen de belangrijkste plaat sen zijn eveneens vermeld. Een opvallend nieuwtje van deze kaart is, dat alle onbewaakte overwegen daarop zijn vermeld, hetgeen ongetwijfeld de ver keersveiligheid ten goede zal komen. De bekende teekenaar, de heer B van Vlijmen, heeft er een levendig omslag voor geteekend. Het Noordelijke blad zal tegen het a.s. najaar in omloop worden gebracht en het Zuidelijke blad in het volgende voorjaar. Ieder blad zal voor de leden van de K.N. AC. verkrijgbaar zijn voor f. 1, en voor niet-leden ad f.2. o MOTORSPORT. GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND. Spannende ritten te venvachten. Het Circuit van Drente is nog nooit zoo snel geweest als thans. De wegen verkee- ren in schitterende staat en de tot heden binnengekomen inschrijvingen laten het waarschijnlijk achten, dat alle records zullen worden gebroken. Naast de beste Nederlandsche rijders zullen o.a. aan den start verschijnen Dod- son, Woods, Hunt, Grégoire Demeuter, Slmcock, Duncan. Tyler, Archer, Handley, Davenport, Loof. Johnstion, Mellors, de Gebroeders Crabtree, Cmyral, Femihough enz. enz. Bovengenoemde rijders zijn allen van internationale klasse. Onder hen bevindt zich Hunt, die verleden week de Engelsche T T. in recordtijd heeft gewonnen; Hand ley wordt algemeen beschouwd als de beste renner van Europa: Simcock, een Australiër, werd verleden jaar te Assen winnaar in de 350 ccm. klasse. o SCHAKEN. IIET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Om den wisselprijs van het Leidsch Dagblad. W. Demmendal en G. Bosscha moesten nog tegen elkaar spelen. Van den uitslag dezer partij hing af, wie de tweede plaats zou bezetten. Won Demmendal dan was hij No. 2, speelde hij remise, dan kwamen van Evbergen en Demmendal gelijk. Hij verloor echter de partij en nu is de eindstand aldus: W. H. Bosscha, 4 pnt.; J. G. v. Eybergen 2 pnt.; W. Demmendal en G. Bosscha, elk 1 'h pnt. en P. L. J. Rassers 1 pnt. Hier volgt nog bovengenoemde partij Reti-opening: wit: G. Bosscha, zwart: W. Demmendal, 1. Pglf3 f7f5; 2. g2g3 Pg8—f6; 3. b2—b3 b7—b6; 4. Rfl g2 Rc8b75. Rel—b2 e7—e8; 6. 0—0 Rf8e77. c2—c4 0—0; 8. d2—d3 Pb8—a?; 9 Pbl—c3 c7—c6; 10. Tal-^cl Dd8—c7; 11. e2—e4 Pf6g4; 12. h2—h3 Pg4—h6; 13. Pc3e2 g7—g5. 14. Ddld2 f5f4; 15. g3xf4 g5 x f4; 16. Rb2—e5 Re7—d6; 17. Re5 x Rd6 Dc7xRd6; 18. e4—e5 Dd6—b4; 19. Dd2b2 Tf8—f7; 20. Kgl—h2 Db4—e7; 21. Db2—d2 Ta8—f8; 22. d3—d4 c6—c5; 23. d4d5 Ph6—f5; 24. a2—a3 Pf5—h4; 25. Pf3 x Ph4 De7 x Ph4; 26. Rg2—f3 Tf7—g7; 27. Pe2—c3 TI8—f5: 28. Tfl—gl Tf5—g5; 29. Tgl x Tg5 Dh4xTg5: 30. Tel—el Pa6 c7; 31. Dd2d3 Pc7—e8; 32. d5xe6 Rb7 x Rf3; 33. Dd3xRf3 d7xe6; 34. Df3—c6 Kg8—f8; 35. Pc3—b5 Dg5—f5; 36. Dc6—e4 D15—h5, 37. Tel—gl Tg7xTgl; 38. Kh2 x Tgl Dh5—g5t; 39. Kgl—fl Dg5—h4; 40. Kfle2 a7a6; 41 Pb5—16 Dh4h5t 42. Ke2—d2 Dh5h4; 43 Kd2—el Dh4—g5; 44 keie2 Dg5h5i 45. Ke2el Dh5 g5; 46. b3—b4 Dg5—gl t; 47. Kei—e2 Dglcl; 48. b4xc5 b6xc5; 49. De4a8 Del—c2t; 50. Ke2—f3 Dc2—d3 i; 51. Kf3 x f4 Dd3d4 t; 52. Kf4—f3 Dd4—d3t; 53. Kf3g2 Dd3g6 54. Kg2—h2 Dg6—h5; 55 Da8xPe8 t Dh5xDe8; 56. Pd6xDe8 Kf8 x Pe8; 57 Kh2—g3 Ke8—f7; 58. Kg3— Si Kf7—g6; 59. h3—h4 h7—h6; 60. h4— h5 f Kg6—g7; 61. f2—f4 Kg7—f8; 62. f4— f5 e6 x f5; 63. Kg4xf5 Kf8—e7; 64. e5—e6. Zwart geeft op. De regeling, die dit jaar gold, heeft beter voldaan dan die van vorige jaren. De wedstrijd is nu op tijd afgeloopen. Wel dreigde nog eenige stagnatie bij de voor wedstrijden, maar gelukkig was het vrij spoedig beslist, wie No. .1 in elke groep zou worden, zoodat de enkele nog te spe len partijen daarop geen invloed meer konden uitoefenen. BENTHUIZEN. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor den bouw van drie dubbele arbeiders woningen voor rekening van de bouwver- eeniging „Algemeen Belang" alhier, is als volgt: Veldhuizen en Huurman, te Zegwaard f. 14700; Gebr. Huurman te Zegwaard f.14400; J. Bontebal te Zevenhulzen f. 13975; J. Groen te Boskoop f. 13800; v. d. Wiel te Hazerswoude f. 13200; J. v. d. Wilde te Boskoop f.13150; W. M. Oppelaar, te Boskoop f. 13075; Gebr. Graper te Benthui zen f. 12880; J. v. Noort te Benthuizen f.12569; Groen en Bregman te Benthuizen f. 12567. De gunning werd aangehouden. Onze dorpsgenoote mej. C. J. Diep hout, slaagde te Utrecht voor het examen cllnisch analyste eerste gedeelte. Bij de gehouden verpachting voor het recht van visschen in de aan deze ge meente toebehoorende wateren voor den tijd van drie jaar, werd de heer A. Buijs, alhier pachter voor f.25 'sjaars. Bij het te den Dolder gehouden examen voor Krankzinnigenverpleegster slaagde onze dorpsgenoote Mej. M. Snoep met lof. o HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Magdalena, d. v. J. J. van Haaster en H. G. Suidgeest. Truitje d. v. L. van Slooten en N. Westland. Thomas Jacobus, z. v. A. Touw en J. M Otte. Gerardus Johannes, z. v. G. J. van der Laan en A. Smit. Nicolaas Jas per, z. v. J. van Staveren en C. Blom. Maria Bartha, d. v. E. K. Nederveld en E. A Emens. Willie, d. v. B. Grosscurt en W. Heeren. Jan, z. v. J. P. Tienstra en C. G. L. Janssen. Theodora Willemina, d. v. M. W. van der Jagt en A. J. van Schagen. Jan, z. v. G. van der Luit en M. H. van Es. Seraphinus, z. v. M. Spreeuw en J. Stroomer. Petrus Cor- nelis, z. v. C. F. Dam en C. Gouweleeuw. Ondertrouwd: W. Borst 36 j. en J. Hes- seling 27 J. D. van den Oever 22 j. en A. van den Berg 25 j. J. J. van der Veldt 32 j. en M. J. Dam 22 j. C. Pijl man 24 j. en E. H. Zoeteman 25 j. M. J. W. Hartog 25 j. en H. C. J. E. Rooden- burg 22 j. Gehuwd: C. Verkerk 31 j. en T. M. Elen- baas 24 j. A. J. Kats 24 j. en T. Eijken 32 j. M. Korsuize 22 j. en L. Trommel 27 j. L. J. Duk, 24 j. en M. Scharrighui- sen 20 j. A. H. Buckens 24 j. en G. G. Verhaar 24 j. A. Vellekoop 28 j. en A. J. van der Groef 24 j. Overleden: Johannis Korthals 78 j., geh. met N. Meijdam. Gaudina de Ridder 44 j„ geh. met P. Wilner Leendert Noor man 81 j, wedr. v. A. M. van Loo. Aart van den Bosch 75 j. geh. met J. de Jong. Aan dc gevolgen overleden. Hoewel er aanvankelijk in den toestand van den 54-jarigen stucadoor J. Zomer, die op den Ringdijk nabjj Vijfhuizen alhier, door een auto werd aangereden en een schedelbruk bekwam, een kleine gunstige wending was gekomen, waardoor er eenige hoop op levensbehoud bestond, heeft de man de ernstige verwondingen toch niet te boven kunnen komen en is hij te Haar lem in de Mariastichting aan de gevolgen overleden. Met pensioen. De heer S. Veldman, hoofd van de open bare school aan den Bennebroekerweg hoek Aalsmeerderweg alhier, heeft als zoodanig wegens het ebreiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 December a.s. oc HILLEGOM. Concert in de tent. De Hillegomsche Harmonie Kapel heeft het plan Donderdagavond een concert in de muziektent staande in 't van Waveren- park te geven. o KATWITK. Loop der bevolking. Vertrokken: B. S. Beijerink van Sluiswag 79 naar Almelo, Tuinstraat 14 A. H. van den Berg van Forkstraat 29, naar Hillegom Emmastraat 1 J. Ruwaard en gezin, van Duinstr. 12e, naar Oegstgeest, Dorpstraat 23 J. L, Castein, van Zeehospitium, naar Utrecht, Kanaalstraat 18. Gevestigd: P. W. Ouwehand, van Wage- ningen, Belmontelaan 5 thans Pr Juliana- laan 5 A. den Ouden, van Voorburg, Noordenburglaan 57, thans Duinoord 29 M. C. v. d. Haaken en gezin, van Oegst geest, Valkenburgerweg 1. thans Zeeweg 3 J. M. Elsevier, van Ermelo, Nunspeet- wijk L.L. 4. thans Zeehospitium A. Schouten en gezin, van Leiden, P. Kruger- straat 18, thans, de W. Malefijtstr. M. G. Broekhoven van Eindhoven, Frederik- laan 70, thans Zeehospitium. Het nieuwe Gemeentehuis. Door Ged. Staten is thans bericht van goedkeuring ingekomen betreffende de verschillende raadsbesluiten inzake den bouw van het nieuwe gemeentehuis aan den Julianalaan te Katwijk a. d. Rijn. Daar Woensdag a.s. den termijn verstrijkt voor de gunning van den bouw van het nieuwe gemeentehuis, laagste inschrijver de heer K. Ouwehand alhier voor f. 144.400 kan deze gunning zeer spoedig worden verwacht. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op het adres van den heer N. Parlevliet o.a. Inzake het Gemeentehuis. o KATWITK AAN ZEE. De mondorgelclub „Concordia" heeft met haar directeur, den heer D. v. Wouw uit Leiden, Zaterdagavond een groot succes geboekt met haar 1ste openluchtconcert. Er stonden dichte drommen menschen op den Boulevard en rondom de muziektent. Dat het spel in den smaak viel bewees telkens het langdurig applaus, vooral na de gespeelde marschen en de vaderland- sche liederen. De heer Fl. van der Rhee alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School, hoofd de heer G. Bos, te Smilde. KATWITK AAN DEN RITN. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal gegeven worden in het Gemeentehuis te Katwijk a. d» Rijn op Donderdag 25 Juni a.s. n.m. 2 uur. De ge neeskundige dr. Cleveringa zal daartoe zitting houden. O LISSE. Aanbesteding. Door den bouwkundige P. G. Marseille alhier werd aanbesteed het bouwen van een kantoor, werk- en bergplaatsen, koel cellen, stookkelders en broeikas op het terrein van den Rijkstuinbouwschool al daar. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Stikvoort, Leiden, f. 41.000; Voordauw, Zwammerdam, f. 16.600; v. Duyn en Vink, Noordwijk, f. 16.290; Ven en Venhoven, Vogelenzang, f. 15,657; Gebr. A. M. v. Breda Sassenheim, f. 14.972; Opdam, Haarlem, f. 14.950; N. J. Tromp, Overveen, f. 14.650; Mevr. Heeten, Haarlem, f. 14.590; Reehorst Aalsmeer, f. 14.189; Th. Reeuwijk, Sassen heim, f. 13.992; Oppendam, Haarlem, f. 13.350; NijmanRusman. Hillegom. f. 12.931; v. Gastricum, Wijk en Duin, f. 12.665; Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg. f.12 476; C. J. Janssen, Hillegom, f. 12.443 Daudy en Co., Lisse, f. 12.008; Gebr. Rans- dorp, Haarl.-meer, f. 11.464; Vergunst, Lisse, f. 11.380. De gunning werd aangehouden. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. van J. G. Snel en van M. Mastenbroek; Sophia Johanna Cornelia, d. van P. v. Duin en van M. Kortekaas; Johannes Maria, z. van H. A. Akerboom en C. A. Staphorst. Bartholo- meus Johannes, z. van I. C. Bouckaert en van M Balkenende. Overleden: Wilhelmus Johannes Jos'phus van Schie, 7 jaar. Ondertrouwd: A. Imanse en C. de Jong; H. van Haaster en M. A. v. Winsen. Gehuwd: J. W. v. d. Veer en G M. v. Diemen. De gemeenteraad komt a.s. Woensdag middag om 3 uur in openbare zitting bijeen. o— NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren: Leuntje, d. van G. van Roon en ,H van Rooijen; Theodora Maria, d. van L. Steenvoorden en G. Zwiep; Apolonia Cornelia, d. van P. C. Smit en A. van Schooten, Gijsbertha, d. van J. Pasfchier en J. M Rietkerk. Ondertrouwd: W. van Duijn, 27 jaar en L. van Duin, 26 jaar, J. den Elzen, 28 jaar en M. Steenvoorden, 24 jaar. Gerouwdt: B. de Groot, 23 jaar en J. M. H. Verhoeven, 25 jaar. Overleden: Hendrika Jeannette Dersjant, 48 jaar geh. met G. A. E. Duijster. Anna Maria Tiemissen, 49 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: T. B. Bödeker, kok, van R'dnm Dreef 117, naar Rembr.weg 9; H. de Geus, meubelmaker, van Rotterdam Siondwarsstr. 40 h, naar Rembrandtweg 9; W. G. de Haas, geb. Schrama, van Oegstgeest, Oegst- geesterweg 4, naar Scheveningschestr. 18; M. H, Th. van den Broek, huishoudster, van Bergen, Breelaan 9, naar Rembrandt weg 8; W. J. M. Deutz, 11. verpleegster, van Rotterdam, van Waerschutstr. 40 a, naar Langeveld 29; C. Kleyn, bloemist, van Utrecht, H. de Keijzerstr. 17, naar Vinkenlaan 7; J. Smit, dienstbode, van Kwadijk 130, naar J. Kroonsweg 6; A. de Jong. dienstbode, van Katwijk, Vuurbaakpl. 7, naar Voorstraat 40; Gr. Apel, dienstbode, van Leiden, Rijnsburgerweg 24, naar Oude I Zeeweg 52. Vertrokken: L. van der Luyt, hulp in de huish., van H. t. Duinstr. 10, naar Zeist, Pauw v. Wieldrechtslaan 19; F. P. J. Wan- rooy. van Rembrandtweg 6, naar Leeuwar- deradeel Hempens; N. M. Passchier, 11. verpleegster, van O. Zeeweg 84, naar Krom menie, Verpleeghuis; H. Koblenzweij, geb. Diemei, van Wilhelminastraat 15, naar Voorbout, Huize St. Agnes. Diefstal. Alhier is Zaterdagnacht bij de familie v. O. en S. aan den Heerenweg ingebroken. De dief of dieven hebben zicli door ver breking der deuren toegang verschaft. Bij de heer v. O. werd een rijwiel uit dé bollenschuur gestolen en een gebraden kip uit de keuken. Bij den heer S. werd een rijwiel uit de schuur gestolen. De politie stelt een onderzoek in. o OEGSTGEEST. Een plechtig zendelingen-afscheid. In den ochtendkerkdienst hebben giste ren de zendelingen B. A. ten Haaff en B. v. d. Walle mede namens de andere dit jaar naar Indië vertrekkende zendelingen, afscheid genomen van de Ned. Hervormde Gemeente. De belangstelling was voor dezen dienst bijzonder groot. Als eerste spreker trad in dezen dienst op ds. Jansen Schoonhoven die dit af scheid van de vertrekkende zendelingen niet beschouwde alleen voor de kerkelijke gemeente van Oegstgeest, maar voor het geheele vaderland. In Januari 1931 was het juist 100 jaar geleden dat de Groot vader van ds. Jansen Schoonhoven in zijn eerste gemeente als predikant werd be vestigd. Zijn vader volgde dit voorbeeld en daarom verheugde Z.E. zich dat ook zijn twee oudste zonen in Christus dienst zul len treden. De oudste zal Z.E. volgende week in zijn eerste gemeente als predikant inleiden en thans behoort de tweede zoon onder hen, die dit jaar het groote zendingsveld zul len betreden. Z.E. sprak daarna naar aanleiding van een gedeelte van 2 Corinthen 8 5, en vestigde in 't bijzonder daarbij de aan dacht op het zich geheel geven aan den Heer. Zendeling ten Haaff sprak namens de medevertrekkenden als „hebbende goe den moed" (2 Cor. 5 8). Hij bracht dit afscheid in verband met Jezus, die wist dat velen tegen Hem waren; maar God was met Hem. Zoo gaat het ook den zendeling. Zeer veel is in de wereld tegen hen. maar: „Wij mogen niet stil blijven zitten, moeten medegaan met Jezus, trachtende mede te bidden op Golgotha om de wereld door Zijn Woord te overwinnen. RECLAME. LEIDEN - STATIONSWEG No. 17 TELEF. 1872. 4007 Spr. vroeg de gemeente te bidden voor hen, die dit jaar van hier weggaan. „Hebt lief, en goeden moed". Met deze gedachten, lust en leven zullen wij uit gaan, trachtende God te dienen. Zendeling v. d. Walle sprak daarna, zich bepalende tot de woorden uit Lucas 17 5 Wij allen weten, zoo zeide spr., dat ons geloof zwak is, maar wij geven ons aan God en Zijnen dienst, levende in het diepe besef van niet te kunnen en bid dende met Paulus „Heer helpt ons". Langen tijd hebben wij in Uwe gemeente vertoefd, hetgeen ons, maar ook U een taak geeft. Hij deed daarom een beroep op het medeleven van hen die weggaan, maar ook voor hen die achterblijven. De Zendingsschool kan, zooals begrijpe lijk, nooit zoo voldoen aan ons jonge men schen, als de huiselijke kring. Meer con tact met de gemeente kan daarin veel ten goede doen. Wij uitgaande zendelingen danken u, gemeente, voor al het goede wat wij mochten ondervinden en bevelen ons, de achterblijvenden en hen die.pns nog zul len volgen van harte aan. Draagt daartoe het zendingswerk in uw gebed. Het slotwoord werd gesproken door dr. Fockema, directeur der Zendingsschool. Bij den aanvang zijner 'ede stond hij stii bij het voorkomend onverwacht ern stig gebeuren van tegenslag, hetgeen een stempel zet op het zendingswerk, in zen dingskringen en in het zendingsgezin. Het gaat niet altijd voor den wind en dit mag wel beschouwd worden door hen, die buiten het zendingswerk staan. De zendeling heeft vanaf den aanvang zijner studie tot aan het einde zijns le vens een opdracht te volbrengen, n.l. het zich geheel overgeven aan den Heer en Zijn arbeid. Een verblijdend teeken is weer, dat voor het nieuwe jaar zal zijn aangebroken, een groot aantal jonge menschen den grooten Oceaan zullen zijn overgestoken om hun arbeid te aanvaarden in Indië. En hoewel er donkere wolken aan den hemel zij n. zoo hebben wij allen toch goeden moed, be- hoorende tot de Christelijke gemeente. Het arbeidsveld is groot, en roept allen in den dienst des Heeren. Zich richtende tot de ouders, zeide spr. „Voor u zullen zeker zware dagen aanbre ken, maar geen van alle jonge menschen zal willen terugtreden." Gods weg is niet onzen weg, en dat weten zal voor allen een geweldige span ning zijn. God zaait naar Zijnen wil en Zijne rich ting, want alle handelingen zijn door Hem gemaakt. Wij zullen de vruchten niet zien van al dien arbeid, maar laat ons in den oogst gelooven. Dan hebben wij goeden moed en dan kan naar Gods belofte verwacht worden een nieuwe Hemel en nieuwe aarde, waar gerechtigheid wonen zal. Dat is onze toe komst, ook voor hen die worden uitge zonden. Na het dankgebed en het zingen van Psalm 138 2 en 4 sprak dr. Fockema den zegen uit. waarmede deze plechtigheid was beëindigd. Raadsagenda. Hedenavond te 7 uur zal de gemeente raad in openbare vergadering bijeen komen ter behandeling van: 1. Notulen, mededeelingen en ingeko men stukken. 2. Voorstel B. en W. tot ondershandsche aanbesteding van het construeeren der wegen in het Juliana-Prins Hendrikpark, Terweeweg en gedeelte de Kempenaer- straat, aan de N.V. „de Geruisehlooze weg" te Heemstede. 3. Rondvraag. Inzake ons bericht over „Vrouwen- twist" verzoekt men ons te willen melden, dat mej. v. d. W. alhier in haar eigen huis bezoek kreeg van mej. K. eveneens in deze gemeente woonachtig. De laatste ver wondde zich hierbij aan het door haar stukgeslagen servies. 0 SASSENHEIM. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. H. van Drunen. Hoofd straat 209 van Dussen (N.B.); Mej. A. A. M. RuijgrokVerkleij, Rijksstraatweg 69, van Alkemade Mej. A. Groenen, Hoofd straat 224, van Leiden Mej. J. M. Rom- baut, J. P. Gouverneurlaan 52, van Leiden Mej. G. Passchier. Beukenlaan 29, van Noordwijk. Vertrokken: B. Bakker en gezin, van Charbonlaan 14. naar Lisse G. v. d. Stelt,, van Kerklaan 49, naar Voorhout Mej. J. Klimanek, van Hoofdstraat 302, naar Duisburg (D.i; A. J. M. Floor en ge zin, van Jac. v. Beierenlaan 1, naar Noord wijk. De opbrengst der Collecte voor den Gewapenden Dienst bedroeg in deze ge meente ongeveer f. 35. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. van A. van San ten en C. C. Nell. Ondertrouwd: A. J. van Mourik 29 j. en N. van Bemmel 31 j. Getrouwd: J. P. Meijer en M. A. Mens. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6