DIT'Wik DE. VRIJHEIDSBOND AGENDA. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. Vreest geen Examen SCHEEPSVERBINDINGEN Graanbeurs: Vrijheidsbond.' HEDEN: Openb. Vergadering 8 uur nam. „De RECLAME. Gebouw „Prediker": Verkiezingsbiduur St. Ger. Partij. 8 uur. Hooge-Rijndijk: (Speelterrein): Verkie zingsmeeting S.D.A.P. Spr mr Van Eek. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Herv. Geref. Staaspartij. Spr. ds. Lingbeek. 8 uur nam. Dinsdag. Graanbeurs: Vergadering C. P. H 8 uur. Pieterskerk: ie Zomerconcert 8'j uur. Prediker: Opwekkings-samenkomst Chr. Hist. Unie. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Politieke bijeenkomst R.-K. Staatspartij. 8 1/4 uur. Woensdag. Breestraat: Aandeelhoudersverg. N.V. Dubbeldeman's Boekhandel. V.m. 10 uur. „Den Burcht": Jaarl. alg verg. van aan deelhouders. N.V. Leidsche Bouwmij. 3 uur namiddag. Vooruitgang en vrijheid, geen klasse- strijd of kerkelijke overheersching. Stemt een der eandidaten van lijst 3. NIEUWE UITGAVEN. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De doodende straal". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Liefde op Bevel". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Sally." 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. JUBILEUM-JAARBOEK ZUID-HOLL. VEREEN. „HET GitOENE KRUIS." Ter gelegenheid van het dertigjarig be slaan heeft de Zuid-Hollandsche Vereeni- ging „Het Groene Kruis" een jubileum- jaarboek uitgegeven, dat „ten groet en feestgave" wordt aangeboden aan allen, die deel hebben aan beheer en opbouw der vereeniging en van de haar samen- j stellende afdeelingen en instellingen of die in haar werk en streven belangstelling toonen. Het is een welverzorgd en met vele foto's geïllustreerd boekwerk, waarin men alle mogelijke bijzonderheden vindt om trent de vereeniging en haar nuttig werk, zoowel van het heden als uit de afgeloopen dertig jaar. De avond- nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juni a s waargenomen door apotheek M Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. INKRIMPING DER VLOOT DER K. N. S. M. Verkoop van eenigc schepen. Naar wij vernemen bestaat er bij de du-ectie van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. het voornemen haar vloot belangrijk in te krimpen. Eenige schepen zullen verkocht worden en verwacht wordt, dat dezen zomer nog meer schepen zullen worden opgelegd dan thans het geval is. In ver band hiermede zullen in de officiersran gen achteruitstellingen plaats hebben, welke echter tot een minimum beperkt zullen worden. (De Crt.) EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 dezer, des avonds te 9 uur. Op de agenda komt voor, goedkeuring van de in 1928 te Rome gesloten herziene Berner Conventie ter bescherming van let terkundige en kunstwerken; wijziging van de Auteurswet 1912 naar aanleiding van de in 1928 te Rome gesloten herziene Berner Conventie ter bescherming van letterkun dige en kustwerken. Woensdag vergaderen de afdeelingen ter behandeling van een groot aantal ontwer pen van eenvoudlgen aard. Donderdag 2 Juli, des v.m. 11 u. worden in openbare vergadering de volgende wets- I ontwerpen behandeld: nadere wijziging van de Visscherijwet; wijziging en aanvulling van de Nijver- 1 heidsonderwijswet; aanvulling van hoofdstuk I van de Wegenbelastingwet; machtiging tot aankoop ten behoeve van den Staat, van gebouwen en erven, gelegen aan de Laan van Meerdervoort en aan de Van Speykstraat te 's-Gravenhage; bepalingen omtrent het onderzoek naar scheepsrampen op de binnenwateren; onteigening van. perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten. noodig voor den bouw van een stuw met schutsluis bij Lith, behoorende tot de ver- j betering van de rivier de Maas voor groote afvoeren; wijziging van de artikelen 35, 47 en 49 der Octroolwet 1910, zooals die wet laat stelijk is gewijzigd bij de wet van 29 Juni 1925. 0 UIT NED. OOST-INDIE. EEN GEHEEL GEZIN VERGIFTIGD. BATAVIA, 20 Juni (Aneta) - De 45- jarige Djoechri, wonende in de omgeving van Tjipetir in het Soekaboemische ver giftigde een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en twee dochters door wie hij jarenlang als huisvriend was behandeld, omdat de huisvader Nadi hem aanmaande een oude schuld van f. 0.45 te vereffenen, waardoor hij „maloe" werd. De onmensch werd gearresteerd en is in volle consessie. UIT BOVEN-DIGOEL TERUG. BUITENZORG, 20 Juni (Aneta) Aan 186 in Digoel geïnterneerde personen uit de B-groep is vergund naar hun geboorte plaatsen dan wel hun vroegere woon plaatsen terug te keeren. RECLAME. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten 8664 DE ALGEMEENF TOESTAND. Een zeer belangrijk voorstel van Hoover tot een algeheel moratorium van één jaar. Spoediger nog, dan wij dachten, is uit Amerika een beslissende stap gedaan in zake de algemeene crisis. Nadat Hoover nog een reeks besprekingen had gevoerd met finantieele experts, heeft hij Zater. dagavond laat een verklaring uitgegeven, die aldus luidt: De Amerikaansche regeering stelt voor, voor den duur van een jaar de betaling van alle schulden, zoowel renteschulden als oorlogs- en herstelschulden van re geeringen aan andere regeeringen op te schorten. Verplichtingen van regeeringen i tegenover particulieren zijn hierbij echter niet inbegrepen. Voorbehouden de toestemming van het Amerikaansche Congres zal de Amerikaan sche regeering aan alle buitenlandsche regeeringen een uitstel geven op de be taling van alle schulden aan de Ameri kaansche regeering, die gedurende het op 1 Juli a s beginnende belastingjaar betaal baar zijn. echter slechts op voorwaarde dat een dergelijk moratorium door de be trokken regeeringen wordt verleend voor de tusschen hen onderling bestaande schulden en aan hun voornaamste schul- I denaars. Dc verklaring bevat de namen i van 21 senatoren, waaronder Ashurst Bingham Borah, Morrow, Moses. Davis er. Reed, en van 18 leden van het Huis van Afgevaardigden, alsmede Generaal Dawes cn van Owen Young die zich met het op treden van President Hoover accoord hebben verklaard. Het doel van deze han delwijze is aldus de verklaring om het komende Jaar te wijden aan het eco nomisch herstel van dc wereld, en er toe bij te dragen, dat de krachten voor den wederopbouw, die in Amerika reeds weer merkbaar en in beweging zijn, bevrijd worden van den ongunstigen invloed, dien zij uit het buitenland ondervinden De werelddepressie heeft de Europeesche i landen sterker getroffen dan ons eigen 1 land Eenige landen voelen in zeer ern stige mate den invloed van deze depressie. Door tal van oorzaken, die alle uit de de pressie voortvloeien, zooals de waarde daling van de buitenlandsche producten en het gebrek aan economisch vertrouwen en politieke stabiliteit in het buitenland heeft er een abnormale goudtoevloed naar de Vereenigde Staten plaats gehad, waar door de credietstabiliteit van vele buiten- I landsche staten verminderd is. Deze en andere moeilijkheden :n hei buitenland verminderen de koopkracht voor onzen export en zijn in zekeren zin oorzaak van onze langdurige werkloos heid en de voortdurende prijsdaling van onze landbouwproducten. Verstandig en juist optreden kan er toe bijdragen, den druk in het buitenland van deze ongunstig werkende krachten te verminderen en het vertrouwen in de wereld herstellen. Het kernpunt van al deze voorstellen ligt hierin dat der regeeringen, die ge bukt gaan onder hun schuldenlast, den tijd gegeven wordt om weer tot welstand te geraken. Ik stel daarom aan het Ame rikaansche volk voor, dat het in zijn eigen belang een goede buur en een wijze schuld- eischer zal zijn. Ik wensch deze gelegen heid te gebruiken om openlijk mijn mee ning over onze betrekkingen tot de Duit- sche schulden en herstelbetalingen en de geallieerde oorlogsschulden kenbaar te maken. Onze regeering heeft geen deel gehad aan de vaststelling van de herstel- verplichtingen en heeft daarbij geen ge bruik gemaakt van haar stem Wij hebber, met opzet niet meegedaan aan de alge meene herstelbesprekingen, noch aan de verdeeling van koloniën en eigendommen. De betaling der schulden, die de geallieer den bij ons maakten voor het leveren van oorlogsmateriaal of voor den wederopbouw na den oorlog. Is geregeld op basis, die in geen enkel opzicht verband houdt met de Duitsche herstelbetalingen Daarom is de terugbetaling van deze schulden een zuiver Europeesch probleem, waarmee wij niets te maken hebben. Ik ben dan ook in de verste verte niet voor schrapping van de aan Amerika toekomende schuld bedragen. Het vertrouwen zou in de we reld door een dergelijke schrapping, ets dan ook door niemand is voorgestel, niet vergroot worden. Maar aangezien de grondslag van de schuldenregeling de be talingscapaciteit van de schuldenaars on der normale omstandigheden was, is het slechts in overeenstemming met onze po litieke en met onzen oorspronkelijken grondslag, wanneer wij rekening houden met de abnormale omstandigheden, die thans in de wereld heerschen Ik ben ervan overtuigd dat het Ameri kaansche volk niet den wensch koestert, te trachten eenig bedrag te verkrijgen, dat boven de betalingsmogelijkheid van eeni- gen schuldenaar uitgaat, en het is onze meening, dat het optreden van onze regeering eischt, dat men zich rekenschap geeft van den toestand, zooals deze wer kelijk is. De aard van ons optreden is vol ledig in overeenstemming met de politiek, cue wij tot nog toe gevuigd nebben. Wij begeven ons niet in de oplossing van een zuiver Europeescn probleem, waai van de oetauug oer uultscne nerstelscnuiden slechts een onderdeel is. Wij toonen ons bereid, bij te dragen tot een spoedig her stel van den voorspoed in de wereld, waarbij ons volk zeer groot belang heen. Al heelt deze daad in directen zin niets te maken met de conferentie voor de ont wapening te land, die in Februari a.s. zal worden gehouden, ik durf niettemin te be weren, dat de last der met elkaar wedijve rende bewapeningen hebben bijgedragen tot de depressie, zoodat wij tevens mogen hopen, dat dit bewijs van onzen wil om te heipen moge bijdragen tot den goeden wil, die voor de oplossing van dit nog belang rijker probleem zoo dringend noodzake lijk is. Met nadruk dus vermijdend ieder woord, dat ook maar aanleiding zou kunnen geven tot het opwekken van verzet in Amerika (men weet hoe huiverig men daar is om zich te mengen in de Europeesche poli tiek!) geelt hoover hier met lorsche daad kracht een voorstel, waarvan de beteeke- nis niet te overschatten is. Steeds hebben Duitschland's Europeesche schuldeischers verklaard, niet verder te kunnen gaan dan zij bereid zich toonden, wanneer Amerika aan zijn betalingseischen bleef vasthouden, welnu, Amerika doet thans een voorstel een jaar lang alle betalingen te doen stop zetten. Geen aanvaarding van het Young-plan doch een moratorium van één Jaar over de gansche linie. Zooals bekend, is aanvankelijk gedacht aan een moratorium van langer termijn 2 of 3 jaar), doch men mag gerust aan nemen, dat in de diverse besprekingen me: iinantleele deskundigen voldoende onder oogen is gezien de mogelijkheid van het bereiken van succes in één jaar tijds. Bo vendien blijft immers, zoo noodig altijd de mogelijkheid om na verloop van het jaar, het moratorium te verlengen. Hoover heeft Amerika geplaatst in het centrum der algemeene reddingsactie en heeft door Amerika's herstel daarin te be trekken, ook voor het Amerik Congres het voorstel alleszins acceptabel gemaakt. Naar verluidt zou Rijkspresident Von Hindenburg eenige dagen geleden een be roep hebben gedaan op het Amerikaan sche volk in den vorm van een boodschap, gericht tot President Hoover, waarin hij erop wijst, dat Duitschland in den grootsten nood verkeert. Geen wonder daarom, dat de Duitsche regeering zich gehaast heeft haar instemming te be tuigen met het plan Hoover. Men verwacht niet slechts een verbete ring van den toestand in Duitschland. doch ook een algemeen gunstigen invloed op den wereldtoestand Niettemin is men van meening. dat alle gevolgen van het Amerikaansche optreden nog niet zijn te overzien. Het belangrijkste voor Duitsch land acht men de stopzetting van alle be talingen voor den duur van een jaar, en bet feit. dat Hoover hieraan de voor waarde verbonden heeft, dat alle credi- teurënstaten de hun toekomende schuld betalingen voor een jaar móeten opschor ten. Naar Duitsche opvatting beteekent het aanvaaiden van Hoover's voorstel dat niet alleen de transfer-betalingen, maar ook het niet-beschermde deel der Duitsche betalingen voor een jaar opge schort kan worden. Rekening houdend met het feit, dat Duitschland ondanks het plan van Hoover toch nog verschillende rentebetalingen zal hebben te doen. betee kent de aanvaarding ervan voor Duitsch land ln de periode van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 een verlichting van de schul denlast met 1500 millioen mark. waarvan ongeveer 800 millioen de Rijksbegrooting ten goede komt en 660 millioen de Rijks spoorwegen. Uit de verklaring van instem ming door een aantal Amerikaansche se natoren en afgevaardigden van alle poli tieke partijen maakt men op. dat Hoover zijn actie goed heeft voorbereid, zoodat men hoopt, dat Hoover in het Amerikaan sche Parlement niet op noemenswaardigen tegenstand zal stuiten Tevens neemt men aan, dat ook Engeland en Italië met het plan accoord zullen gaan, doch wat de houding van Frankrijk zal zijn is te Ber lijn nog onbekend. Als men in aanmerking neemt, dat men de laatste dagen reeds het plan koesterde, een speciale commissie van de Bank voor Internationale Beta lingen bijeen te roepen, dan lijdt het geen twijfel, dat het plan van President Hoover voor Duitschland de gunstigste oplossing biedt. Dc mecning in Frankrijk. En de ontvangst in Frankrijk? Officieel zijn reeds de eerste besprekingen ingeluid De pers is over het geheel tevreden, al worden bedenkingen natuurlijk geuit. De „Matin" legt er den nadruk op, dat uit het voorstel van de Vereenigde Sta ten blijkt, dat Duitschland de onbe schermde annuïteiten van het Youngplan gelijk tot dusverre aan de Europeesche crediteuren zal moeten blijven betalen. Amerika heeft ingezien, dat een uitstel van betaling onder de gegeven omstandig heden het eenige middel is om nieuw le- van in de bedrijfswereld te brengen en de in Duitschland belegde kapitalen van Wallstreet te beveiligen. In de „Echo de Paris" schrijft Perti- nax, dat het moratorium verre uitgaat boven de mogelijkheden, die in het Youngplan waren voorzien. Duitschland zal al zijn betalingen, behalve de onbe schermde, onderbreken Aan Frankrijk en de overige crediteuren moet nog worden gevraagd of zij bereid zijn tot een ver mindering van dit gedeelte? De stap van Hoover is zeer ernstig, daar hij, voor zoo ver thans vastgesteld kan worden op vele plaatsen strijdig is met de Fransche rechten Ten eerste wordt de onaantast baarheid van het onbeschermde gedeelte weggenomen en ten tweede wordt Frank rijk beroofd van het overschot, dat ge bruikt is voor den eersten opbouw van het verwoeste gebied. Frankrijk kan de kosten van deze hulpactie niet dragen en eischt de onverminderde betaling van het positieve overschot, zoowel als de strikte verbinding van zijn schulden aan Ame rika met de in het Youngplan vastgestel de beschermde betalingen. Frankrijks eischen moeten cathegorisch worden ge formuleerd. De .Figaro" schrijft, dat men door de angst voor in Duitschland belegde kapi talen oogenschijnlijk het hoofd is kwijt geraakt Zelfs de zoo goed ingelichte pre sident Hoover heeft, verwonderlijk ge noeg, niet begrepen, dat het streven van Duitschland is zijn buitenlandsche schul den evenzoo gekwijt te krijgen als de binnenlandsche door de inflatie te niet werden gedaan Men zal het nog beleven, dat het arme Duitschland zijn bedrijven op gang brengt om met zijn eigen producten de buiten landsche waren te beconcurreeren. Het linksche blad „Ere Nouvelle" schrijft, dat Duitschland ongetwijfeld niet.tevreden zal zijn. daar het meer ver wacht. Duitschland zal, naar men kan aannemen, een verlaging van den rente voet van zijn schuld eischen, daar de rentevoet in alle landen van de wereld aanmerkelijk is gedaald. Men zal steeds herhalen, dat Frankrijk het Duitsche Rijk niet meer tan bieden, dan wat door de Vereenigde Staten wordt geboden. „L'Oeuvre" legt er den nadruk op. dat de voorstellen van Hoover buiten het door het Youngplan opgestelde kader omgaan, daar het Youngplan de onschendbaar heid van de onbeschermde betalingen eischte. De meening in Engeland. De Engelsche regeering zal ernstig het plan in studie nemen Het is thans echter nog te vroeg om eenige verdere verkla ring over dit punt af te leggen. Toen staatssecretaris Mellon het be richt van de verklaring van Hoover ver nam, riep hij uit. dat dit goed nieuws was. Er wordt in Londen vooral veel betee- kenis aan de verklaring van Hoover ge legd. aangezien dit de eerste maal is, dat officieel verband erkend wordt tusschen de schuldbetalingen en de tributen, en daar Amerika in dit opzicht thans dich ter bij het Engelsche standpunt is komen te staan De uitvoering van het plan-Hoo- ver zal de goudtoevloed naar Amerika verminderen en daarmede het goudpro bleem gunstig beinvloeden. Belangrijk is ook, dat het Hoover- moratorium buiten het plan-Young om gaat en zoodoende geheel vrij staat. Ver heugend is tevens, dat Amerika thans op eigen initiatief de eerste stappen doet. Toch zal men goed doen zich de gevolgen van deze verklaring niet al te rooskleurig voor te stellen, want men moet er zich wel van bewust zijn, dat de verdere be handeling van de Europeesche kwestie nog vol moeilijkheden zit In Amerika. In Amerika heeft Hoover algemeen bij val gevonden. Met nadruk wordt er op gewezen dat men verwacht, dat de tege moetkomendheid van Amerika zal worden beantwoord met een Europeesch toegeven op het gebied der bewapeningen, ofschoon president Hoover met nadruk heeft ver klaard. dat zijn plannen niet in verband staan met de ontwapeningsconferentie van het volgende jaar Opmerkelijk is ook de verklaring van senator Borah, dat dit alles volkomen vruchteloos zal blijken, wanneer niet de Europeesche regeeringen alle bewapeningen, ook practisch. vermin deren en wanneer niet de Duitsche reparatiebalingen in overeenstemming gebracht worden met de betalingscapaci teit van het Duitsche Rijk. De invloedrijke senator Kien verklaarde, dat het reparatieprobleem tot een wereld probleem geworden is. Men ziet thans in, dat het lot van Duitschland onverbreke lijk verbonden is met de economische en politieke belangen van alle volkeren. Er is daarom geen plaats meer voor de theo- riën van diegenen die voorstanders zijn van volkomen isoleering van Amerika van de overige landen van de wereld. Senator Walsh verklaarde, na een lang durig onderhoud met Hoover, dat het eigenlijke doel der Hooverplannen is Duitschland te ontlasten, wat een voor waarde is voor het herstel van de geheele wereldeconomie. Nog steeds wordt het voorstel tot een algemeen schrappen van schulden afgewezen, de gevaarlijke we reldtoestand maakt echter een voorbij gaande maatregel als deze dringend nood zakelijk. De voormalige secretaris van financiën, die een belangrijke rol gespeeld heeft bij de behandeling der intergeallieerde schul den sprak zich uit ten gunste van een al gemeene verlaging van alle politieke schulden. Alleen door een zoodanige maat regel kan de wereldchaos vermeden wor den. Alleen senator Black verklaarde zich tegen de voorstellen van Hoover. Het plan loopt, aldus Black, uit op een geschenk aan Europa en draagt er niet in het minst toe bij de catastrophale werkeloos heid in Amerika te verminderen. Men moet er aan denken den landbouw te helpen. Door het Fransche Ministerie van Fi nanciën wordt een officieel bericht gepu bliceerd inzake de vorming van een stu diecommissie voor Midden-Europa (be doeld is: de kleine landen in Oost- en Zuid-Oost Europa). Vertegenwoordigers der Fransche industrie hadden reeds eeni- gen tijd geleden hun voornemen te kennen gegeven den toestand in Midden-Europa ter plaatse te bestudeeren en de mogelijk heden te onderzoeken, die de Fransche industrie daar zou kunnen benutten. Bij deze gelegenheid zou men de gedachte hebben gekregen met deze of gene bui tenlandsche industriëele groep tot een overeenkomst te geraken tegen voor het Fransche kapitaal gunstige credietvoor- waarden De voornaamste voorwaarde voor een positief resultaat was,de samen werking tusschen industriëele- en bank- kringen De Minister van Financiën heeft zich toen slechts tot taak gesteld deze sa menwerking te vergemakkelijken en door zijn advies te steunen. Verder heeft hij de richtsnoeren aangegeven hoe de afzet mogelijkheden voor de Fransche industrie zouden kunnen harmonieeren met de al gemeene doeleinden die zijn neergelegd in het door de Fransche regeering te Genève aanhangig gemaakte memorandum inzake den economischen wederopbouw. In een zitting van den Franschen eco nomischen raad heeft de onderstaatsse cretaris Franqois Poncet een rede gehou den. waarin hij o.a. erop wees, dat Europa voor haar wederopbouw behoefte heeft aan credieten op langen termijn. Dergelijke credieten konden echter slechts worden gegeven op voorwaarde, dat de politieke atmosfeer rustig en de beleggingen be trekkelijk veilig zijn. Op het oogenblik achtte hij de verhoudingen echter niet gunstig, aangezien nauwelijks geheelde wonden weer worden opengereten en men zich bezig houdt met allerlei pogingen en eerzuchtige plannen, die slechts verwezen lijkt kunnen worden ten koste van alge meene beroering. Wanneer men werkelijk vruchten wil oogsten, moet men echter geen stormen verwekken, maar juist alle energie er op richten zoo min mogelijk beroering te wekken DUITSCHLAND. Thüringen tegen de noodverordening Tegen de gifgassen. De Thüringsche Landdag heeft in ziin laatste zitting voor net zomerreces een motie van de Volkspartij aangenomen waarin verzocht wordt „bij de rijksregee' ring aan te dringen op een wijziging der- noodverordening van 5 Juni 1931 en te trachten een opheffing der tribuutbeta lingen te bereiken." Deze zin is met alge meene stemmen aangenomen De resolutie luidt verder: „te wijzigen zijn de bepalingen van de noodverorde ning, waardoop aan het Duitsche volk bo ven de tot nog toe ondragelijke lasten no» nieuwe lasten opgelegd worden." Deze zin is aangenomen onder onthouding van de sociaal-democraten en de communisten Verder werd uit een resolutie der Natio naal socialisten de volgende passus aan genomen: „Aan de regeering wordt opge dragen omgaand bij de Rijksregeering te protesteeren tegen de noodverordening van 5 Juni, welker uitwerking het levens peil van het Duitsche volk op de ondra gelijkste manier naar beneden drukken en de getroffenen tot vertwijfeling moch ten brengen." Een resolutie der communisten om de noodverordening in Thüringen niet toe té passen werd verworpen. Het 50ste Duitsche artsencongres heeft een resolutie aangenomen inzake dc aan wending van gifgassen voor militaire doeleinden. Daarin wordt verklaard, dat aangezien de toepassing van gifgassen m een eventueelen komenden oorlog de be schaving zal vernietigen en een chaotl- schen toestand zal te weeg brengen, het congres eischt, dat de rijksregeering op de a.s. ontwapeningsconferentie in inter nationale overeenkomsten de toepassing van gifgassen en ziekteverwekkende bac teriën onmogelijk zal maken. Voorts wordt in de resolutie verklaard, dat het, in verband met de door vele lan den getroffen voorbereidingen voor de toepassing der genoemde gassen, abso luut noodzakelijk is, reeds thans garan ties te eischen, dat ook de voorbereiding van dergelijke onmenschelijke methoden zal uitgeschakeld worden. FRANKRIJK. De textielindustrie. De werkgevers hebben zich zonder ver dere pogingen tot bemiddeling van den minister van arbeid af te wachten, bereid verklaard heden hun fabrieken weer open te stellen Zij wenschen echter geen enkele tegemoetkoming te doen aan de loon- eischen van de arbeiders, zoodat het nog onzeker is of voldoende arbeiders het werk zullen hervatten. ENGELAND. Conflict vermeden. Na langdurige onderhandelingen werd een voorloopige regeling in het dreigende conflict in de machine-industrie bereikt, waardoor een staking van vele honderd duizenden arbeiders is vermeden. OOSTENRIJK. Een kabinet-Buresch gevormd. Nadat ook Seipel's poging een kabinet te formeeren was mislukt, heeft president Miklas, na opnieuw met diverse leiders te hebben geconfereerd, opdracht gegeven aan dtn chr.-soc. gouverneur van Neder- Oostenrijk dr. Carl Buresch. die een reall- teits-pollticus moet zijn. Deze is geslaagd en volgend ministerie is door hem in elkaar gezet: Bondskanselier: Dr. Buresqh. Vice-Kanselier en buitenlandsche zaken: Dr. Schober. Binnenlandsche Zaken: Dr. Winkler. Sociale Zaken: Dr. Resch. Verdediging: Vaugoin. Landbouw: Dolfuss. Onderwijs: Czermak. Financiën: Dr. Redlich. Handel: Haindl. Justitie: Dr. Schürff. De Bondspresident heeft reeds zijn goed keuring aan de ministerlijst gehecht. De nieuwe regeering zal in haar politiek een voortzetting van de regeering-Ender zijn. Het is een kabinet van den midden koers, dat waarschijnlijk ook door de soc.- democraten zal worden ondersteund. Bur gemeester Zeitz heeft op vragen van jour nalisten geantwoord, dat de soc.-demo- craten der nieuwe regeering geenerlel moeilijkheden in den weg zullen leggen. EGYPTE. Opening van het parlement. Gisteren had in tegenwoordigheid van den koning de opening plaats van het nleuwgekozen parlement. In de troonrede werd er den nadruk op gelegd, dat het Egyptische volk uitdrukking heeft gege ven aan zijn voldoening over de weldaden van de nieuwe grondwet door de verkie zing van de nieuwe volksvertegenwoordi ging De regeering zal er steeds naar stre ven de tusschen de buitenlanders en de Egyptenaren bestaande banden van sym pathie en overeenstemming te versterken. De volgende passagiersschepen zijn Dinsdag 23 Juni ln radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde: kust-stations en via die stations reent-s- streeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland. Aludra Rugby Radio Baloeran. Scne- veningen Radio Cottica, Rugby Radio Crijnssen. idem Dempo, Schevenin- gen Radio Gelria. idem Indrapoera, idem Insulinde. idem Joh. van 01- denbarnevelt. idem Marnix van St. ai- degonde. idem Orania. idem "9,1, Laut. Alexandria Radio Poelau Roeman. Aden Radio - P C. Hooft. Schevemngen Radio Rotterdam, idem Statendam, idem Tasman, idem (Batavia Kaapstad) Venezuela, Schevemngen Radio. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2