72tle Jaargang VRIJDAG 19 JUNI 1931 No. 21855 RAADSELS. OPLOSSINGEN. GOEDE OPLOSSINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD doon C C c/e/iJ/e TlodervJaarcf. I Er waren eens twee bengeltjes; I Ze heetten Tim en Tom, Het waren echte rakkers en In kattekwaad nooit dom! Wat d'ééne niet verzinnen zou. Bedacht de ander vast! Ze waren thuis en ook op school Haast iedereen tot last! Ze kregen wel eens ruzie, maar Steeds waren z' eensgezind, Als het een stouten streek betrof. Dan waren ze bevrind! 't Gebeurde op een zeek'ren dag, Toen 't tweetal moest naar school, Dat ze maar gingen spijbelen Ze maakten pret en jool! Ze trokken dapper belletje En gingen aan den haal. Ze maakten in een stille straat Een ongehoord kabaal! I Toen plots,een open kelderluik Door hen niet werd gezien Kwam dat door hun baldadigheid En overmoed misschien? Plof! plof! Zoo klonk het met een gil. En onze Tim en Tom Verdwenen in de diepte, maar Ze kwamen niet weerom! En in den kelder klonk nu plots Een pijnlijk, droef gesteun. Men hoorde vast een heel eind ver Hun jammerlijk gekreun. Au-au! o-wee! o-wee! au-au! Zoo klonk 't een heelen tijd. Wat hadden nu die bengels toch Een vreeselijke spijt! Doch eind'lijk iemand kwam te hulp. Die bracht hen, ja. waarheen? Naar 't ziekenhuis, want 't tweetal had 'n Gebroken arm en been! Och, wat een pijn en aak-ligheid Hun stoutigheid toch gaf! Al zei ook niemand 't 't tweetal wist: 't Was hun verdiende straf! Vast namen zij zich dan ook voor, Nooit weer te spijb'len gaan En stuurden hun baldadigheid Per vliegtuig naar de maan! Daar moest ze blijven! Tim en Tom Wenschten haar niet terug. Hun arm en been genazen nu Gelukkig toch nog vlug! (Nadruk verboden). Maar gelukkig, nu luisterde Herman Iriet meer naar die verkeerde stem. Zoo lilug hij kon. liep hij naar beneden en Is'ormde even later de huiskamer binnen. Illoeder sprong verschrikt op, toen hij Ibinnenkwam „Maar Herman, wat kom je doen? Is je |toofdpijn erger geworden?" vroeg ze. ,Nee moeder, maar ik.... maar ik... Itwam zeggen, dat vaderniet naar |(om Jan moet schrijven." „Niet naar oom Jan schrijven? herhaal- |(e vader verbaasd. „Heb je er dan geen pin in jongen?" „Ja vader, dat wel, maar ik maar lik.heb de sommen afgekeken van Piet, enne... en Verder kwam Herman niet. Maar geluk - kig het hooge woord was er uit en vader tn moeder hadden het best begrepen. „Herman, kom eens hier," beval vader. Schoorvoetend kwam de jongen voor hem staan. „Zoo, en kijk me nu eens aan." Half onwillig sloeg Herman de oogen »P „Vertel me eens Herman, heb je dat rel eens vaker gedaan? Nu keek Herman zijn vader flink in de oogen. „Nee vader, nooit, maar ik wilde nu traag een goed rapport thuisbrengen". „Om naar oom Jan te mogen gaan, met- Kaar?" De oogen neergeslagen knikte Herman van ja. Maar jongen toch," zei moeder nu, Vader had je die belofte gedaan om Je aan te moedigen, dat je daardoor flink it best zou doen. Maar toch niet, opdat iil Je toevlucht tot oneerlijke dingen zou nemen?" „En waarom kom je me dat nu vertel len, Herman?" vroeg vader weer. „Heb je er spijt van?" „Ja Vader, heusch. Daarom kwam ik het zeggen, vóór u naar oom Jan hebt geschreven". „Zoo! Dus je begrijpt dat je dat uit stapje verbeurd hebt, jongen?" „Ja Vader," antwoordde Herman flink. „Goed zoo jongen, zei vader. „Het spijt me dat je dit gedaan hebt en je begrijpt, dat je het na de vacantie ook aan mijn heer Verhoog moet zeggen. Maar omdat je uit jezelf hebt bekend en je geen beloo ning wilde ontvangen, die je niet ver diend hebt, zal ik morgen toch naar oom Jan schrijven. „Bedoelt ubedoelt u, dat ik toch naar Amsterdam mag, Vader?" „Ja jongen, dat bedoel ik". „O, Vader, wat heerlijk,", was alles wat Herman zei. Maar zijn oogen waren wel sprekender dan zijn mond. Toen Herman weer boven en in zijn bed was, viel hij spoedig in slaap. „Vader", vroeg hij 's morgens toen hij beneden kwam. „mag ik straks eerst naar mijnheer Verhoog gaan?" „Wil je het hem nu gaan zeggen?" vroeg vader verrast. „Ja jongen, dat is goed". 't Was wel een moeilijke tocht voor Herman, maar hij volbracht hem toch. Mijnheer Verhoog ontving Herman vriendelijk. Toen hij alles gehoord had. reikte hij hem de hand en zei: „Jongen, ik vergeef het je. Dat is eens en nooit weer, nietwaar?" Verheugd knikte Herman van ja. Twee dagen later ging hij op reis en bracht een allerprettigste vacantie <bij oom Jan in Amsterdam door. RAADSELS VOOR ALLEN OM UIT TE KIEZEN DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. I. Ingezonden door Wim Kruit. Ik ben niet warm. Verander mijn le letter, dan word ik een kostbaar metaal. II. Ingezonden door Jan Geenjaar. Welk woord wordt korter door er 2 let ters bij te voegen. III. Ingez. door Reinier en Annie den Hertog. Een plaats in Friesland. Haalt men er 2 letters af, dan blijft er tien over. IV. Ingezonden door Leny Oostveen Welke trommelslagers trommelen met hun neus? V. Ingezonden door Johan Ouwersloot. Mijn geheel is een land van 9 letters. 2, 6, 6, 7 is een meisjesnaam. 9, 7. 6, vindt men waar bergen zijn. 7, 5, 3, 2, 8, 1, 4, 8 is een gebergte in België. 2, 3, 4 een dorp in Gelderland. VI. Ingezonden door Frans v. d. Nat. Wij gebruiken het dagelijks, het is bijna onmisbaar, en toch vindt men het ver drietig als men het moet houden VH. - Ingezonden door Annie Zaalberg. Ik ben een lichaamsdeel, verander mijn le letter, dan word ik een groente. VIII. Ingezonden door Marietje Laterveer. Iedereen heeft mij noodig en toch wil niemand mij zijn. PRIJS DEZER COURANT:; Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 en Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 :co per post f. 2.35 4- portokosten. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER 1. Net, tin, koek, tor, toren, kort, inkt, kin, knoet, inktkoker. 2. Hooge boomen vangen veel wind. 3 I£rssi kr&sl Zeven; hij bezat maar één zoon, die na tuurlijk de broeder van die 6 dochters was. 5. J j o 1 Johan kat n 6. Indigo. 7. Berk, el, Berkel. 8. Neger, regen. GOEDE OPLOSSINGEN DER RAADSELS ONTVANGEN VAN: Neeltje Bervoetsen, Geesje Oelius (brie ven der vorige week veel te laat ont vangen), Jannie Verboon, Maartje Ver- does, Jansje Bedeker, Willy C. Mulder, Marietje Simons, Fien Simons, Neeltj, Vogelaar, Gerard de Geus, Dorus de Geus, Betsy van den Eykhoff, Ploni van den Eykhoff. Geesje Oelius en Neeltje Ber- voets (de brieven van deze week), Willy de Neys, Wim Kruit, Abram van Es, Adri Bavelaar, Dirkje Hopman, Nelly Nagtegaal, Annie Dorrepaal, Gernt Dorrepaal. Suze van Polanen, Johan van Nood Maurits van Nood, Adri van Nood (Leiden), Henk Boom, Reinier den Her tog, Annie den Hertog, Leny Oostveen, Francina Brussee. Lena van der Reyden, Bram Nicolaas Wijnnobel, Johan Ouwer sloot Petronella Ouwersloot, Clara Ouwer sloot Jo de Wekker, Nico van der Hout, Annie Bootsma, Ali Krassenburg. Marietje Laterveer, Tonnie Wit, Gerharda Eggink, Christiaan Eggink, Hennie de FEcluse, Leo van Veen, Joop Offnnga, Ru van Dijk, Bas van Dijk, Jan Geenjaar, Lena Geenjaar, Agnes Louise Planje, Anje de Gelder, Jan Wassenaar, Eempien Wasse naar, Koos Nieboer, Tom Nieboer, Betsie Philippo. Arie de Graaff, Jannie de Water, Frans de Water, Lena Schilp. Ploma Vis, Leni Bij, Dammes Boef, Maartje van de Marei, Marietje van der Mey. Schets. ■TJE. DERING ÏSCHE BOND. Gistermiddag zijn de deelnemers aan de algemeene vergadering van bovengenoemde tneentebestuur in „de Lakenhal" ontvangen. De heeren op de voorste rij zijn v.l.nx. oud- de Sande Bakhuyzen, T. S. Goslinga, mr. dr. C. B. van Strijen en mr. vereeniging officieel door het ge- minister J. Th. de Visser, mr. A. van A. F. L. M. Tepe. (tepolitick. ,e Nutszaal een legd door den nd met de a.s. De bijeenkomst 1, die het woord (elke een korte heid van prof. is er op, dat het tepolitiek zeker it de grondslag s geweest is gelijkmaking irwaarden voor i het individu, ^en belang. immer gestre- innenkiesrecht, meen vrouwen- ng bijv. met de zulks nog niet ior achteruit te ;ze!fde principe oor de ethische e mr. Van De- •est voor ieder- - -r hiervoor was V.-D voor een i werkgever en •act van dr. voortgaan met zij weten, dat ■aar zijn. 'd gegeven aan Vos. die 't een nschte mede te teraadslidmaat- is groote over- te bewegen zich habetische lijst. wenschte hem te zien. arden van het :er verantwoor- niet competent, irschen. rijz.-Dem. Bond angen en stan- rade kan gaan, en van het be- verwachten dat in uitvoerig het ook niet noo- terband op het aarschoolonder- ver dat onder- ïen het van te g eens was. Zoo dan toch on- ts in het debat kt noodzakelijk ,jke zaak, waar- varing bezit en gedurende een vast aanhanger verwoed tegen- onderwijs ge- wuüch. ivaaiuiu <neu nij .^aar en wanneer het eerste verdedigen en het zg. christe lijk onderwijs bestrijden. Na een woord van opwekking dankte snr. hierop voor de welwillende aandacht. Hierop was het woord aan den heer De Ren, No. 4 van de candidatenlijst. Ook deze snr wenschte geen rede te houden, doch wilde speciaal eenige Leidsche zaken bespreken, die zijn bijzondere belangstel ling hebben. Volgens spr dienen de ver keerswegen hier ter stede aanzienlijk ver beterd te worden, speciaal het doorgaand verkeer is ellendig slecht. Een goede ver keersweg van het Noorden naar het Zui den. van den eenen naar den anderen kant is broodnoodig. Als tweede nunt. noemt spr. het oprichten van speeltuinen voor de jeugd; het spelen op straat is in den tegenwoordigen tijd voor de kinderen levensgevaarlijk. Vervolgens behandelde spr. de kwestie van den Zondag. Spr. is er BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Parijs (Bin nenland, 1ste Blad). Een anti-dumpingswet bij den Raad van State in voorbereiding (Binnenland, 1ste Blad). Interpellatie-Oud over de Tarwewet. (Parlementair Overzicht, 3de Blad). De bankierszaak Van Heel en Co te Goes heeft haar betalingen gestaakt en sur seance van betaling aangevraagd (Laatste Berichten, 1ste Blad). Met ingang van 1 October wordt een wekclijksche vliegdienst tusschen Neder land en Indië ingesteld. (Laatste Berich ten, 1ste Blad). BUITENLAND. 17, 18 en 19 Juli zullen Mc Donald en Henderson het Duitsche bezoek beant woorden. - De Ainerik. secretaris van Staat Simson komt 21 Juli naar Berlijn. (Bui tenland, 1ste Blad). Motie van vei trouwen voor de Belgische regeering (Buitenland, 1ste Blad). Ender legt in Oostenrijk de opdracht tot kabinetsformatie neer. (Buitenl., 1ste Blad). voor, om, wanneer de morgendiensten zijn afgeloopen, optochten etc. toe te staan. In verband -met de volksgezondheid en hy giene zou spr. gaarne zien, dat alle krot bewoners in de gelegenheid gesteld wer den, geriefelijke arbeiderswoningen te be wonen. Deze zijn er volgens spr. nog te weinig. Als laatste punt noemde hij het Levendaal. dat dringend gedempt moet worden. Ook het overleden raadslid de heer Sijtsma heeft daar steeds op geha merd. Met de Stadhuiskwestie is men nu nog even ver als twee jaar geleden. In dien onmiddellijk na den brand een stem- ming was uitgeschreven, dan zou deze in het voordeel van het oude stadhuis zijn uitgevallen. Oud en nieuw door elkander acht spr. verkeerd. Hij zou willen óf een stadhuis geheel in ouden stijl, óf een vol komen modern gebouw op een nieuwe plaats. Na nog eenige persoonlijke mede- deelingen, gaf de vifcirzitter het woord aan mr. Oud, tot behandeling van het onder werp: „Gemeentepolitiek", in verband met de V.-D beginselen, die in iedere stad de zelfde zijn. Het is goed zich rekenschap te geven van het democratisch beginsel, om dat dit juist nu aan veel aanvallen bloot staat. De V.-D. partij heeft gestreden voor het algemeen kiesrecht in den ruim- sten zin van het woord. In 1917 diende mr. Merchant het initiatiefvoorstel voor het vrouwenkiesrecht in, waardoor de volle dige doorvoering der democratie kon plaats vinden. Ook nu bevindt men zich in een ernstige, economische inzinking. De toestanden van vóór den oorlog ver schillen hemelsbreed van die van tegen woordig. Er wordt nu gezegd, dat de de mocratie fiasco geleden heeft, doch dit aclit spr onbillijk. Zie bijv. naar Rusland (bolsjewisme), Italië (fascisme), dank zij de dictatuur hebben daar de minderheden het heft in handen. Spr. trekt vergelijkingen tusschen vroe ger en nu en vraagt zich af, of het in dertijd in niet-democratische tijden zoo veel beter was. Thorbecke heeft reeds gezegd, dat de politieke belangstelling gewekt moest wor den voor de burgerij in het algemeen. Vóórdien bezat slechts een uiterst klein getal menschen stemrecht. Spr. acht het juist, dat tegenwoordig een ieder de handelingen van de gekozenen in den Raad kan beoordeelen en dat ge broken werd met de methode, waarbij een lid van den Raad (uit het „puikje" van de burgerij i voor het leven werd gekozen. Thorbecke heeft met alle kracht de nood zakelijkheid betoogd van openbare behan deling in de gemeenteraden, want de dis cussies waren in de geheime zittingen tot een zeer laag peil gedaald. Op de grondslagen van Thorbecke is later voortgebouwd; de trapsgewijze ont wikkeling van het algemeen stemrecht is tenslotte gekomen. Spr behandelde hierop de scheidings lijn tusschen de sociaal-democraten en de vrijz.-democraten. De V.-D zien niet slechts twee klassen kapitalisten en arbeiders met den daaruit voortvloeien- den klassenstrijd en de pogingen vernieti ging van het kapitalisme. Er zijn integen deel oneindig veel meer klassen, groepen, die geleidelijk in elkander overvloeien (ambtenaren, middenstand, onderwijzers etc i Men kan de maatschappij niet ver deden uitsluitend in werkgevers en loon arbeiders, die vijandig tegenover elkaar meten staan. Er zijn wel belangentegen stellingen, maar er is nog veel meer be- langen-gemeenschap, zoowel voor den ka pitalist als den werknemer Vooral in dezen crisistijd ondervindt men dat in sterke mate. Wanneer het bedrijfsleven niet flo reert. dan is zulks nadeelie voor beide gre -n en ook in socialistische groepen begint zulks door te dringen (akkerbouw- weti. De socialistische practijk moet wel anders zijn, dan de theorie. De socialisti sche partij is steeds oppositiegroep en alle

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3