BINNENLAND. Tweede Blad No. 21854 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Juni 1931 STEUN AAN MOBILISATIE- SLACHTOFFERS. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag er Tweede Kamer over het nieuwe ont- rerp tot het doen van uitkeeringen aan IE mobilisatieslachtoffers. Blijkens dit verslag gaven verschei- iene leden uiting aan hun bevreemding "er de omstandigheid, dat hoofdzakelijk 'P grond van financieele overwegingen -e belangrijke mate is afgeweken van te voorstellen der commissie. Is de regee- hng van meening, dat in eenig geval redenen van financieelen aard moeten praevaleeren, dan lokke zij geen voor dellen uit van een commissie, indien niet le voren vaststaat binnen welke grenzen tee zich zal hebben te bewegen. In dit verband werd de vraag gesteld, kelk bedrag met de uitvoering van de 'oorstellen der hierbedoelde commissie ïtmoeid zou zijn geweest. Dat het rapport dier commissie niet is gepubliceerd, ver- baarden verscheidene leden te betreuren, 'i] drongen alsnog op publicatie aan. Verscheidene leden achtten de voorge melde regeling geheel onbevredigend. In 'e eerste plaats miste men het vastleggen yan het recht der betrokkenen op 'n jaar- ajische uitkeering. De toekenning van een btkeering zal dus weder afhankelijk ge- yld worden van de resultaten van aller- 'r onderzoek en informatie, welke tot 'osver juist tot zoovele klachten hebben ieleid. De opsomming van personen, die voor uitkeering in aanmerking kunnen ko len dient als een verbetering erkend, Jaar er worden nog velen voorbij gegaan, ®e onder de wet hadden moeten vallen. Deze leden achtten het onmogelijk deze teeling als een definitieve oplossing te "schouwen. Andere leden bleven bij hun meening, te een „recht" te dezer zake niet is te ttnstrueeren. De kenmerken van een z.g. ®°j>ilisatieslachtoffer zijn niet vast te "tien. Daarom stond ook de wet van 13 Mei 1927 reeds op wankele basis. Te meer springt dit gebrek aan een deugdelijken grondslag echter thans in 't oog, daar aan het aantal personen, die onder de werking van de wet worden gebracht, nog een uit breiding wordt gegeven. Met een nog verder gaande uitbreiding van het aantal onder de wet vallende per sonen, konden deze leden zich uiteraard niet vereenigen Verscheidene leden gaven uiting aan hun misprijzen van de wijze, waarop door den Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden is en nog wordt opge treden. Verscheidene leden verklaarden het zeer op prijs te zullen stellen indien de regee ring er haar medewerking toe zou kunnen verleenen, dat de onderhavige regeling nog in dit zittingsjaar wordt afgedaan. Daartegenover werd opgemerkt, dat een overhaaste behandeling behoort te worden vermeden. o NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND. De voortgezette vergadering te Nijmegen. Gisteren is volgens de N. R .Ct. te Nijmegen de vergadering van dezen bond voortgezet. De Zaandamsche Slagersvereeniging stelde voor te streven naar een uniforme uitvoering van de bepalingen derVleesch- keuringswet, door de uitvoering enkel te doen geschieden vanwege het rijk en niet door medewerking van de gemeentebe sturen. Tér toelichting werd medegedeeld, dat, zooals de wet thans wordt uitgevoerd, deze in elke gemeente verschillend werkt en dit niet in het belang van den vleesch- keuringsdienst en van de slagers is. De laatsten staan steeds bloot aan de wille keur van een of ander gemeentebestuur, hetgeen reeds blijkt uit den gevoerden strijd over het oprichten van een abat toir, welke niet zou hebben plaats gehad indien genoemde wet uitsluitend door de regeering was uitgevoerd. Het bondsbestuur dat nog steeds met bemiddeling van de commissie van over leg naar een uniforme uitvoering van die wet streeft, doch thans een weinig tege moetkomende houding van de regeering ziet, wijl ook de in uitzicht gestelde voor stellen tot wetswijziging nog altijd op zich laten wachten vroeg en verkreeg machtiging van de vergadering om met klem bij de regeering aan te dringen, de bedoelde voorstelen bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken. In aansluiting aan het Zaandamsche was er een voorstel van den Frieschen Slagershond, om het bestuur te verzoeken met alle ten dienste staande middelen bij de autoriteiten te ijveren voor een betere toepassing der Vleeschkeuringswet. Voor steller wenscht: uitvoering zoo mogelijk door het rijk; uitsluiting van practisee- rende veeartsen; keuring van alle slach tingen; geen bedrijfsslachtingen in nood- slachtplaatsen; het uitsluitend toestaan van slachtingen in inrichtingen, welke aan wettelijke eischen voldoen; afschaf fing van in- of doorvaar-keurloonen. Het bestuur achtte de laatstebedoelde afschaffing in de practijk niet voor uit voering vatbaar en vereenigde zich met de overige wenschen van voorsteller. De varkensslachtersvereenigirig Amster dam stelde voor aan de Vereeniging tot bevordering van slagersvakonderwijs (Eer ste Nederl. Slagersvakschool te Utrecht een jaarlijksch subsidie van f. 250 te ver leenen. Het bondsbestuur adviseerde elk jaar ten opzichte van dit subsidie een beslis sing te nemen en nu voor 1931 f.250 toe te kennen. Aldus werd besloten. De Vereenigde Rotterdamsche Slagers stelden voor het bondsbestuur op te dra gen stappen te doen in een richting, welke zal leiden tot een algeheele samenwerking van hen, die in den vee- en vleeschhandel hier te lande hun bestaan vinden. Zij achten den tijd gekomen een meer landelijke actie te voeren. Indertijd is reeds getracht in deze richting werkzaam te zijn; toen is er om geldige redenen niets van gekomen, doch de tijdsomstan digheden dringen ertoe de zaak weer op te vatten. Subsidiair stelden de Vereenigde Rot terdamsche Slagers voor het bondsbe stuur op te dragen het daarheen te lei den, dat aan de commissie van overleg meer zelfstandigheid wordt toegekend en ze daarna om te zetten in een commissie van actie. De voorzitter verdedigde het standpunt van het bondsbestuur dat de commissie van overleg bevredigend heeft gewerkt en de bondsopdrachten goed heeft uitge voerd. Als voor bijzondere gevallen met de besturen der samenwerkende bonden ruggespraak is gehouden, dan kan de commissie op het eerste sein van de bon den geheel zelfstandig optreden. Een uit breiding van haar bevoegdheid acht het bondsbestuur niet wenschelijk. Wanneer dwe omstandigheden het vorderen is het bondsbestuur bereid tot samenwerking met andere organisaties over te gaan. De vergadering vereenigde zich met het door het bondsbestuur opgemerkte. Naar aanleiding van het verzoek van den Frieschen Slagershond, dat 't bonds bestuur zijn voortdurende aandacht zal schenken aan de afschaffing van den ac cijns op het geslacht, gaf de voorzitter te kennen dat deze zaak bij 't bondsbestuur en de commissie van overleg urgent blijft; ze wordt ter hand genomen zoodra de ge legenheid daartoe gunstig is. Gistermiddag hield het bestuur in ver band met het 40-jarig bondsbestaan recep tie, waarna ook in de Vereeniging een bondsmaaltijd en een feestavond in de groote Concertzaal volgden. o PLICHTSVERZUIM DOOR EEN ARTS? Opzienbarend besluit van den gemeenteraad van Groesbeek. Sedert eenigen tijd is te Groesbeek een kwestie hangende tusschen den gemeente geneesheer dr. Beijnes en het gemeentebe stuur naar aanleiding van klachten, dat de arts zijn armenpraktijk schromelijk zou hebben verwaarloosd en ook overigens handelingen zou hebben gepleegd, die den toets der critiek niet kunnen weerstaan. Als gevolg van een en ander werd inder tijd een raadscommissie ingesteld, tenein de een onderzoek naar de juistheid der klachten in te stellen. Het rapport van deze commissie is thans verschenen en in een openbare vergadering van den ge meenteraad uitgebracht. In dit rapport deelt de commissie mede, dat de ernst der bij haar ingekomen klachten het wensche lijk maakte eenige dezer klachten op schrift te stellen en door de klagers te doen onderteekenen. Het aantal monde linge en schriftelijk klachten, dat bij de commissie inkwam, was zóó groot, dat het niet mogelijk was alle in het rapport te behandelen. Alle klachten werden in af schrift aan dr. Beijnes toegezonden, ter wijl aan deze een aantal schriftelijke vra gen werd gesteld, die hij schriftelijk heeft beantwoord. Als gevolg van een en ander is de commissie tot de conclusie gekomen, dat dr. Beijnes zich onrechtmatig en dub bel heeft laten betalen voor door hem ver plichte diensten, die hij niet genegen is het onrechtmatig genotene aan de ge meente en de betrokkenen terug te beta len, dat door het weigeren van dood- schouw, anders dan tegen contante beta ling en of tegen voldoening van open staande vorderingen, een gevaar ontstaat voor de openbare orde, de veiligheid en de volksgezondheid, dat de arts hardvoch tig geweigerd heeft in diverse gevallen van uitersten nood genees- en heelkundige hulp te verleenen en dat alle tegen hem ingebrachte klachten in hoofdzaak ge grond zijn. Op grond van het bovenstaande gaf de commissie den Raad in overweging, den arts volgens art. 2 van de Verordening re gelende de genees-, heel- en verloskundige armenverzorging in de gemeente Groes beek en overeenkomstig art. 37 der Ar menwet oneervol te ontslaan en bijaldien op wettelijke gronden direct ontslag niet mogelijk is, den arts in zijn functie van gemeentegeneesheer te schorsen tot aan het oogenblik, waarop dit ontslag mogelijk en wettig zal zijn. Bij de behandeling van dit rapport in den gemeenteraad kwam het tot zeer hef tige discussies. Een adres was ingekomen van 380 Ingezetenen met verzoek het rap port als onrechtvaardig menschonteerend en onchristelijk voor kennisgeving aan te nemen. De Raad besloot echter dat de Raadscommissie zich zal wenden tot Ged. Staten van Gelderland en de departemen ten van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van Justitie, met verzoek een on derzoek in te stellen naar de klachten. .(Hbld.l. JHR. GOLDMAN, MAJOOR DER JAGERS DE KONING EN DE KONINGIN VAN ENGELAND, waren zooals gewoonlijk tegen- tppi is Sistermorgen te Den Haag tengevolge woordig bij de groote ruiterfeesten te Ascot. Tienduizenden woonden't concours teel incognito in Schotland waar hij van een val van zijn paard om het leven eenige vacantiedagen doorbrengt. gekomen. bij en juichten de vorstelijke personen bij aankomst op het terrein hartelijk toe. DE ROEIWEDSTRIJDEN om den „Telegraafbeker" zijn gisteravond door Njord gewonnen. Een overzicht van den wedstrijd vanaf den Nieuwen Amstelbrug. Njord heeft met grooten voorsprong de leiding. KONINKLIJKE FAMILIE is bij haar ic-zoek aan Parijs gisteren door den Pre sident der Fransclie Republiek ontvangen. De chef van het protocol ontving de hooge gasten op de cour van het Elysée.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5