DIT Wit DE. VRIJHEIDSBOM AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: De Harmonie. Lezing Centraal Kappers- bedrijf. Prediker: Staatk. Geref. Partij. Spr. ds. H. A. Leenmans (Delft). 8 uur nam. Stadsevangelisatie: Jeruël. Samenkomst te 8 uur. Woensdag. Leger des Heils: Levendaal. Samen komst te 8 uur. Nutszaal: Openb. verg. Chr. Hist. Unie: Sprekers de heer de Reede en Wilbrink. 8 uur nam. Donderdag. Nutszaal: Jaarverg. Lcidsche Belasting- Ophaaldienst. 8 uur nam. Nutszaal: Openb. verg. V. D. B. Sprekers prof. Kranenburg, Vos, de Ren en mr. Oud 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De doodende straal". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Hare Hoogheid beveelt". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Wien, du Stadt der Lieder". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen dlphterie 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Juni a.s. waargenomen door apotheek P du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. WIJZIGING DER ONTEIGENINGSWET. Ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Onteigeningswet en van de wet van 27 Maart 1915 tot tijdelijke afwij king der Onteigeningswet. Het ontwerp heeft in hoofdzaak ten doel in de Onteigeningswet zoodanige verande ringen aan te brengen dat op de kosten van publicatie door advertentiën zooveel mo gelijk wordt bezuinigd, zonder daarbij te kort te doen aan de rechtmatige aan spraak van hen wier eigendommen of rechten voor onteigening in aanmerking worden gebracht, om door voldoende open baarheid in staat te worden gesteld door liet indienen van bezwaren hun belangen te verdedigen. De beoogde bezuiniging zal voornamelijk worden verkregen doordat het besluit, waarbij de te onteigenen eigendommen of rechten worden aangewezen, niet meer in één of meer dagbladen (volgens sommige artikelen nieuwsbladen) wordt geplaatst, zooals thans is voorgeschreven. Als regel zal gelden, de reeds gebruikelijke plaatsing van bedoeld besluit In de Staatscourant, welke daarvoor als officieel en steeds voor ieder verkrijgbaar publicatie- en bewijs middel als aangewezen is. Daarbij zal een exemplaar van de Staatscourant ten gerieve van belangheb benden ter secretarie van elk der betrokken gemeenten voor een leder ter inzage moe ten worden neergelegd. Die nederlegging zal door een advertentie, welke beknopt kan wezen, in één of meer ter plaatse of in de streek verspreid wordende nleuws- of advertentiebladen aangekondigd en te vens op de gebruikelijke wijze door aan plakking van een kennisgeving aan de in gezetenen moet worden bekend gemaakt. EET MEER EIEREN! Propagandacampagne voor grooter eierverbruik in Nederland. Gisteren heeft te Amsterdam een ver gadering plaats gehad, welke was uitge schreven door den Bond van Pluimvee- vereenigingen in Noord-Holland, ter be spreking om te komen van meer gebruik van het Nederlandsche ei. Aanwezig waren o.m. vertegenwoordi gers van de Algem. Nederl. Plulmvee- Fokkersvereenlging. den Utrechtschen Pluimveebond, van de vereenlgingen in Noord- en Zuid-Holland, de Kamer van Koophandel in West-Friesland en vele andere. Na een korte uiteenzetting van den voorzitter, den heer W. R. Drost, burge meester van Kwadijk, werd een inleiding gehouden door den heer B. van Asperen Vervenne, ambtenaar van den Rijks Voorlichtlngendienst voor den Pluimvee- dienst te 's Gravenhage. Deze wees op de vermeerdering van de eierproductie in Nederland na den oorlog, zoodat de over productie van eieren moet worden uitge voerd. De productie, die zoo groot is, dat zij in verschillende maanden van het jaar den uitvoer van boter en kaas evenaart. Ja soms overtreft, loopt gevaar door de sterke daling van den prijs en wordt be dreigd door tarieven in het buitenland. Spr. beval een reclame-campagne aan voor meer gebruik van Nederlandsche eieren in Nederland Spr. dacht deze reclame te laten betalen door alle Neder landsche pluimveehouders door het heffen van l cent van elke honderd eie ren, die zij afleveren. De campagne zal moeten worden gevoerd door middel van een advertentie-reclame in de Nederland sche pers, in periodieken, door middel van aanplakbiljetten, pakkende reclameplaten lichtreclames, uitgaven van recepten. Deze campagne kan slechts slagen, wan neer alle belanghebbenden hieraan zoo krachtig mogelijk meewerken. De inleiding vond algemeenen bijval, de voorlooptge plannen zullen nader worden uitgewerkt terwijl de fokkers zullen wor den ingelicht, en tot verdere medewer king zullen worden aangespoord. Binnenkort zal te Amsterdam weereen vergadering worden gehouden met het doel om te komen tot de stichting van een commissie voor de reclame. RECLAME. Vereenvoudiging van die overheids bemoeiingen, waardoor het bedrijfsleven wordt belemmerd. 8293 Stemt een der candidaten van lijst 3, De WAARDE VAN EEN STEM. Hoe een gemeenteraad om ging. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad ie St. Annaland (Zeeland) heeft zich het merkwaardig verschijnsel voorgedaan, dat deze raad, die in meerderheid links was, dooi een verschil van 1/3 stem rechts is geworden De rcchtsche lijst behaalde 457 stemmen en daar de kiesdeeler 152 was, waren ge kozen drie der candidaten met een over- schoi van één stem. De ünksche lijst ver kreeg 341 stemmen, en had dus direct twee zetels cn een overschot van 37 stemmen. Een zesde zetel kon direct aan de lijst van Gemeentebelang, eveneens links georiën teerd worden toegekend, deze lijst verwierf 171 stemmen Om voor een rest-zetel in aanmerking te komen moest de officiële ünksche lijst per zetel drie kwart van den kiesdeeler zijnde 114 stemmen, hebben of in totaal 342 en zi; had er maar 341 of 1/3 stem per zetel te weinig. Zoo kreeg de rechtsche lijst met slechts één stem boven de drie directe zetels den restzetel Deze partij had dus per zetel 457 4 114 1/4 stem en dus juist voldoende om per zetel driekwart van den kiesdeeler te hebben, (Msb.) ONTHULLING MONUMENT VOOR Dr. ALETTA H. JACOBS. Gistermiddag heeft de onthulling plaats gehad van het monument, opgericht voor dr. Aletta H. Jacobs in het columbarium II op Westerveld te Velsen Vele vooraan staande personen uit de vrouwen- en vre desbeweging en van de Vrijz. Democrati- schen Bond waren daartoe bijeengekomen in de groote zaal van het crematorium. Voorafgegaan door de dames van het co mité gingen de aanwezigen onder de tonen van het Largo van Handel naar het co lumbarium. waar allen zich rond het ge- denkteeken schaarden. Er is gesproken door mevr. mr. B. Bak kerNort. mr. Wesker, mevr. Thiel— Wehrbeln, Th. M. Ketelaar, mevr. Iluys- mansVan Kol, mevr Nine Blok—Gruys, mevr. v. d. BergWelling, me). C. S. Groot en mevr. van Wulften Palthe NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND. De Nederlandsche Slagershond houdt vandaag en twee volgende dagen zijn jaarlijksche algemeene vergadering te Nijmegen. Deze vergadering heeft bijzon dere beteekenis, omdat zij gepaard gaat met de herdenking van het 40-jarig bondsbestaan. Het aantal bh den bond aangesloten slagers is met 40 toegenomen tot, op 1 Mei, 2324, van wie 2274 behooren tot 48 afdeelingen. Te Apeldoorn en Rotterdam nam het ledental met 16 en 76 af. Amers foort en Arnhem wonnen 23 en 39 leden. Ook steeg het aantal te Haarlem, Nijme gen, Utrecht, Den Haag en Deventer. Als afdeelingen traden toe Hoogeveen. Nieuwe Niedorp en omstreken en, als eerste af- deeling In Noord-Brabant, de slagersver- ceniglng voor het land van Heusden en Altena. In het nieuwe boekjaar zijn twee afdeelingen gesticht: Bussum met 16 en Velsen met pl.m. 50 leden. EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdagavond 30 Juni. CHRISTEL. OVERHEIDSPERSONEEL. Te 's-Gravenhage vergaderde het Per manent Comité uit de Christelijke organi saties van personeel in publleken dienst. Na de gebruikelijke opening der verga dering werd de voorzitter aangewezen als lid van de commissie van werkgevers en werknemers van de Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten. Vervolgens werden de heeren D de Ridder te Amsterdam, L. Vermeulen te Den Haag en J. Kooyman te Delft resp. herkozen als voorzitter, secre taris en penningmeester. Hierna kwam in behandeling het ont werp Kon. besluit tot vaststelling van be palingen betreffende indienstneming door het Rijk van personeel op arbeidsovereen komst Arbeidsovereenkomstenbesluit) hetwelk in de op 23 dezer te houden ver gadering van de Centr. Comm. voor georg. overleg een punt van bespreking zal uit maken. De secretaris gaf een uitvoerig overzicht van dit ontwerp, waarbij hij enkele bezwaren ontwikkelde. Bij de be spreking, die hierop volgde, werden van meerdere zijden deze bezwaren onder streept en den wensch uitgesproken, dat in de vergadering der Centr. Commissie een nadere toelichting door de Regee- rlngsdelegatie wordt verstrekt BOND VAN NOTARISKLERKEN. De Bond van Notarisklerken in Neder land hield te Hengelo (O.) zijn algemeene vergadering. De lieercn S R Postma te Meppel, A. H. Riphagen te Hengelo (O.) en J. P. Koopman te Bergen op Zoom werden tot hoofdbestuursleden gekozen. Het „Pensioen fonds voor den Bond van Notarisklerken in Nederland" werd opgeheven in verband met de stichting van hét „Pensioenfonds voor Notarisklerken". Een deel der gelden, op rekening van eerstgenoemd fonds staan de, zal worden gestort in 't Ondersteu ningsfonds Getracht zal worden om twee weken per jaar vacantje te verwerven en om den vrijen Zaterdagmiddag te doen invoeren Heftig werd geprotesteerd tegen uitsluiten door makelaars van notariskler ken op publieke verkoopingen, als bezor gers van assurantiën, enz. VREEMDELINGENVERKEER. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor vreemdelingenverkeer houdt dit jaar haar congres te Gouda. Vandaag Degon de vergadering in de sociëteit Ons Genoegen aldaar. Gisteravond zijn de afgevaardigden ontvangen in een der zalen van het mooie stadhuis Met den burgemeester, den heer E. G. Gaarlandt, waren daar ter begroe ting aanwezig de wethouders Koemans, Sanders en Donker, de gemeente-secre taris, de heer G. J. J. Pot, verschillende raadsleden en de burgemeesters van Wad- dinxveen en Reeuwijk. MASSA-ONTSLAG. Men meldt uit Vlissingen: Op de fabriek de N. V. de Schelde te Vlissingen zijn 100 werklieden ontslagen, terwijl anderen slechts om de maand zul len werken. (Msb) VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is alsnog benoemd tot afgevaardigde der Nederlandsche Regee ring ter Europessche Conferentie nopens de hygiëne op het platteland, welke op 29 Juni 1931 te Genéve zal worden gehouden, ir. W. F J. M. Krul, directeur van liet Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Druten J. A. M. Bruineman. BIJ beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie is, met Ingang van 16 Juli. aange wezen als directeur van het postkantoor te Leeuwarden de referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie P. Schmidt, thans directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Hoorn. (St.ct.) Te Apeldoorn is Zondagavond, 100 jaar oud, overleden de oudste inwoner van deze gemeente de heer K. Bloemendaal, oud-inspecteur van de telegrafie. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 19 Juni a.s. niet plaats hebben Het 18e vliegtuig op de terugreis is gisterochtend uit Calcutta vertrokken en te Allahabad geland. Het vliegtuig ver trok vandaar, doch moest wegens storing in de benzineleiding kort daarop naar Allahabad terugkeeren, waar het gisteren is gebleven. UIT NED OOST-1NDIE. GROOTE BRANDEN. BUITENZORG, 15 Juni (Aneta). De resi dent van Tapanoeli seint dat hij bericht ontving van den controleur van Mandai- ling, dat gistermiddag een brand heeft ge woed in het kampongcomplex Haetataras te Hoetapadang ln de onderafdeeling Mandasllng afdeellng Padang-Sldempoean. Van de 310 kampongwoningen en rijst schuren zijn er 292 verbrand De schade wordt geschat op f. 120 000. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is nog niet bekend. EEN HONDERDJARIG JUBILEUM. MENADO. 15 Juni (Aneta). Onder enorme belangstelling werd op plechtige wijze het feit herdacht, dat het Nederlandsch Zen deling Genootschap sedert 100 jaren werk zaam is in de Minahassa. De herdenking vond plaats in de Pro- testantsche Kerk, waar een wijdlngsdienst werd gehouden en redevoeringen werden uitgesproken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Pessimisme over Duitschland. Heden valt de beslissing over het lot der Duitsche regeering Briining. Haar bestaan hangt aan een zijden draadje. De sociaal democraten hebben haar lot in handen en gunstig ziet het er niet uit. men zie onder Duitschland. Wat de soc.dem. Rijksdag fractie zal doen is echter ook hedenmor gen nog niet beslist; zij staat wel voor een zware keus De Duitsche Volkspartij, Chr. Soc. Volks- dienst en conservatieve Volkspartij be sloten te stemmen tegen bijeenroeping van den Rijksdag, de economische partij voor. Hoofdzaak is en blijft echter de beslis sing der soc. democraten. Valt Briining dan breekt voor Duitsch land de grootste onzekerheid aan. waaruit alles geboren kan worden. En behalve Duitschland wordt gansch Europa daar door ten zeerste beinvloed Pessimisme breekt zich baan. DUITSCHLAND. De regecring Briining naar het einde? Antwoord aan Polen. Gisteren heeft een bespreking plaats ge had tusschen de vakvereenigingen en de Rijksregeering, welke vertegenwoordigd was door Rijkskanselier Dr. Bruenlng, Dr. Dietrich en den Rijksminister van Arbeid Stegerwald. De vakvereenigingsleiders wezen in het bizonder op de ongelijke verdeeling der lasten van de crisisbelasting. De Rijkskanselier verklaarde, dat de Noodverordening op 1 Juli a.s. in werking moet treden. IHj zeide bereid te zijn tot onderhandelingen en hoopte tot de bijeen komst van den Rijksdag op 13 October tot een accoord, althans een compromis, te komen. De groote conferentie in de Rijkskanse larij met de achter de regeering staande partijen is gistermiddag in tegenstelling met de latere besprekingen met de Socia listen, naar de meening der regeering vrij gunstig verloopen De Rijkskanselier heeft een verklaring afgelegd over den algemeenen toestand en onderstreepte in het bijzonder, in verband met de herstelverplichtingen, de noodzake lijkheid van in kracht treding van de Noodverordening per 1 Juli. Overigens wees hij erop, dat het Kabinet tot aftreden be reid is. indien de Rijksdag zou worden bijeengeroepen Aan de besprekingen namen behalve de Rijksministers, ook de Ministers Dietrich en Stegerwald en de President van de Duitsche Rijksbank Dr. Luther deel, alsmede de Pruisische Minis ter-President Dr. Braun en Loebe. Van de partijen waren vertegenwoordigd: Staats partij, Economische Partij, Duitsche Volks partij, Centrum, Landvolkpartij, Beiersche Volkspartij, Chr. Socialisten en Conserva tieven. Bij de besprekingen, zoo wordt offi cieel medegedeeld, heeft Briining nog een beroep gedaan op den vaderlandszin van de afgevaardigden om heden in 't Senioren Convent het voorstel tot bijeenroeping van den Rijksdag te verwerpen. In den laten avond heeft de Rijkskanse lier de besprekingen met de leiders der sociaal-democraten en enkele andere par tijen hervat. Aanwezig waren de soc.-dem. fractieleiders Wels, Breitscheid, Hertz, Hil- ferdlng en Aufhaueser. De ministers Dietrich en Stegerwald zoomede de Rijks bankpresident Dr. Luther, de Pruisische premier Braun en Loebe, de voorzitter van den Rijksdag, woonden ook nu de bespre king bij. Vernomen wordt, dat de Rijkskanselier afwijzend staat tegenover den elsch der Sociaal-Democraten de begrootlngscom- missie van den Rijksdag bijeen te roepen. De Rijkskanselier heeft verklaard, dat thans geen wijziging van de Noodverorde ning mogelijk is, doch dat hij bereid is, later door persoonlijke besprekingen te trachten een compromis te vinden, dat den Rijksdag bij zijn samenkomst op 13 Octo ber kan worden voorgelegd. In sociaal-democratische kringen is men van meening, dat de bijeenroeping van den Rijksdag niet meer te voorkomen zal zijn. De Rijkskanselier heeft opnieuw geen twij fel gelaten, dat een zoodanig besluit het aftreden van het kabinet ten gevolge zal hebben. Het antwoord van de Duitsche regeering op de Poolsche protestnota tegen de be tooging die de Stahlhelm eenigen tijd ge leden te Breslau had georganiseerd, is door den gezant te Warschau aan de Poolsche regeering overhandigd. De Duitsche regeering wijst er op, dat de Stahlhelm een particuliere organisatie is, die geen militaire oogmerken heeft en wier betooging te Breslau geen officieel karakter droeg. Om deze reden kan de Duitsche regeering niet toestaan dat een vreemde regeering invloed zou trachten te oefenen op de houding die de Duitsche autoriteiten tegenover een particuliere organisatie heb ben ingenomen. Ten slotte wordt in het antwoord gewe zen op de bijeenkomst van Poolsche vader landslievende vereenigingen van 3 Juni j.l. op welke de algemeene stemming geens zins vredelievend geweest is, zonder dat de Duitsche regeering daarnaar officieele inlichtingen heeft ingewonnen. FRANKRIJK. Rede van Briand voor den vrede. Brland heeft te Gourdon gesproken voor 5000 oorlogsinvaliden. Hij bedankte voor de hartelijke ontvangst, welke hem was bereid en welke voor hem een com pensatie was voor de aanvallen en het sarcasme, waaraan hij was blootgesteld en hem weer moed voor de toekomst gaf. Gedurende den oorlog zag ik Jonge sol daten, die voortdurend aan den dood wa ren blootgesteld, en ik stelde mij de angst van hun familie voor. Ik nam mij plechtig voor. dat als de omstandigheden mij na den oorlog aan het bewind zouden bren gen, ik de macht ten bate van den vrede zou gebruiken. Ik wilde niet iets dergelijks ondernemen, zonder de oud-strijders te raadplegen en allen waren vol enthou siasme voor mijn plannen. Zij verklaar den. dat ik de oorlogsverminkten van ge heel Frankrijk achter mij zou hebben. De leuze: „Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog", heeft schipbreuk geleden in een zee van bloed. Thans dringt de erkenning door, dat men den vrede moet voorbereiden om den oorlog te vermijden. En niet alleen voorberoiden. ook organi- seeren. Daarom blijft Briand. Wanneer het te doen is om den vrede, den wereld vrede en wanneer men weet wat de oorlog betcekent, heeft men niet het recht zijn post te verlaten, tenzij men er toe ge drongen wordt. Met kracht wordt de strijd gevoerd te gen de tuberculose, de kanker en andere kwalen, die de menschheid bedreigen; zonden er dan geen menschen te vinden zijn voor den kruistocht tegen den oor log? Briand kan het niet gelooven. En na het zien van een betooging als die te Gourdon durft hij tot zichzelf zeggen: „Ik zal van Gourdon gaan met nieuwe krachten, onophoudelijk versterkt, en gij zult van mij eén nieuwen soldaat voor den vrede gemaakt hebben, jong, krachtig, die zijn ouderdom vergeet en bereid is te strijden tot het einde." ENGELAND. Een nederlaag voor Labour. In hel Lagerhuis heerschte tijdens de behandeling van de Financie Bill een bui tengewone levendigheid. Tot verrassing van alle aanwezigen werd het amendement, in gediend door een conservatief lid, waarbij landbouwgrond vrijgesteld wordt van de grondbelasting,, aangenomen met 232 tegen 208 stemmen. De oppositie barstte in hoerageroep uit schreeuwende aftreden". Baldwin vroeg wal de premier nu dacht te doen. In ant woord hierop zette Mac Donald uiteen, dat hel amendement was ingediend in den vorm van een concept-amendement dat van geen invloed zou zijn op den inhoud van wetsontwerp. Onder deze omstandigheden wil de regeering het amendement overne men en het onderzoeken ten einde uit te maken of het aldus kan worden aangeduid. Op deze verklaring volgde opnieuw luid geroep en een conservatie! lid poogde een gelegenheid te scheppen tot een werke lijk op de proef stellen van de kracht der regeering door een amendement in te die nen waarvan hij zeide dat het van essen tieel belang voor het ontwerp was. Ten slotte stelde Sir Arthur Steel Maitland dc voormalige conservatieve minister sluiting der debatten voor. D? banken der regeeringspartijen waren loer. echter reeds weer beter bezet, zoodat de motie met een kleine meerderheid van 246 tegen 232 stemmen verworpen werd, zoodat de uitslag van deze bij verrassing gehouden stemming in zijn tegendeel ver keerde. CHINA. Dc Koeomintang. D,: vijfde algemeene vergadering van het hoofdbestuur der Koeominttang heeft Tsjang kai Sjek tot president herkozen. SPANJE. De kardinaal-primaat va i Toledo uitgewezen. Toen de regeering bericht ontving dat a kardinaal-primaat van Toledo uit T^r naar Spanje teruggekeerd was, gafi. regeering bevel hem op te sporen en te verzoeken het Spaansche grondgebied te verlaten. De gendarmerie ontdekte den kardinaal in een auto op den weg van Madrid van Guadalajora. De gendarmen brachten den prelaat in kennis met het bevel, dat zij bij zich hadden. Mgr Seeur begaf zich toen naar een klooster te Guada lajara. waar men hem toestond eenige uren uit te rusten. Daarna begaf hij zich op weg naar de Fransche grens ITALIË. Antwoord van het Vaticaan. De Curie heeft aan het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken het antwoord doen toekomen op de nota van de Italiaansche regeering inzake de acti viteit van de katholieke actie. Over den inhoud van de nota van antwoord is nog niets bekend. Een delegatie van 40 Industrieelen ts naar sovjet-Rusland vertrokken. ROEMENIE. Opening van het parlement. De Koning heeft de nieuwe Kamer ge opend met een troonrede waarin hij om te beginnen een groot aantal administratieve hervormingen en bezuinigingen aankon digde. Over de buitenlandsche politiek zeide hij daarop, dat Roemenië's betrekkingen met alle landen vriendschappelijk zijn, in het bijzonder met zijn onmiddellijke bondge- nóoten, waarmee Roemenië denzelfden wensch koesterde om de vruchten van de gemeenschappelijk behaalde overwinning tc smaken. Hel doel van Roemeniës buitenlandsche politiek bleef versterking van de interna tionale solidariteit en samenwerking, waar op de toekomst der beschaving berust. De rust. die de geheele beschaafde wereld zoo dringend behoeft om de economische crisis te overwinnen, kan niet door nieuwe grens wijzigingen, maar slechts door opheffing van geestelijke tegenstellingen tusschen de volkeren bereikt worden. VEREENIGDE STATEN. Rede van Hoover. Op een tournee door de staten van het Midden-Westen heeft president Hoover in Indianapolis voor het Republikeinsche Ver bond van Uitgevers in den staat Indiana een belangrijke rede gehouden, Spr. wees er in j zijn inleiding op, dat de huidige economi- sche crisis alle tot dusverre plaats gehad hebbende crises verre overtreft. De voor naamste oorzaak hiervan moet niet in Ame rika gezocht worden, maar in de funeste gevolgen van den Wereldoorlog cware belastingdruk, stijgende bewapening, so ciale en politieke onzekerheid, ontwrichting van het economische leven. Spr. wilde den economischen nood der volkeren niet on derschatten. De Vereenigde Staten zijn echter economisch zelfstandiger dan welk land ook. Spr. gaf daarna een uitvoerig overzicht van de maatregelen van de regeering ter bestrijding van de crisis. Hij verdedigde het douanetarief, dat de Amerikaansche ar beiders tegen de concurrentie uit het bui tenland moet beschermen. Hij zegde den farmers verdere hulp toe en bepleitte hand having van het thans vigeerende loonpeil. Hij weigerde het economisch leven door nieuwe bclastingverhoogingen te treffen cn bepleitte stopzetting van de immigratie tot op het moment, dat de laatste werklooze Amerikaan werk zal hebben gevonden. Spr. verwierp ten stelligste de idee van werk- loozenzorg van staatswege, waardoor het bestaan nog meer gedrukt zou worden en welke instelling naar zijn meening een soort premie voor de traagheid zou zijn. Na nog gewezen te hebben op de sociale maatregelen, die de regeering denkt uit te voeren, verklaarde Hoover tenslotte met optimisme vast te houden aan liet vertrou wen in de sterkte der Amerikaansche tra dities. Hoover stelde in het vooruitzicht, dat hij een herziening van het bank- en beurssy steem en een verbetering der belasting var de grondeigenaars overwegen zou. In de plaats van het van verscheidene zijden voor Amerika bepleitte viifjaarsplan naar Russisch voorbeeld stelt hij „een Ame- rikaansch plan" voor, dat voor de in de eerstvolgende 20 jaar met millioenen aan groeiende Amerikaansche bevolking betere levensvoorwaarden verschaft, n.I. betere huizen mooiere steden, duizenden nieuwe fabrieken, nieuwe parken, scholen en ker ken. DE MOEILIJKHEDEN IN ENGELAND LONDEN, 16 Juni (Reuter). Ondanks een besluit, gisteravond door de liberalen genomen om hun amendement op het ontwerp-grondbelasting te wijzigen waar dit een essentieele wijziging bevat van een deel van het regeeringsontwerp, zien de politieke correspondenten der ochtend bladen den toestand voor de regeering duister ln. Zij voorspellen dan ook. dat op het de bat van heden een ontbindingsbeslult zal moeten volgen, tenzij te elfder ure een modus vivandi wordt gevonden. Snowden toont zich onverzettelijk en er wordt zelfs gezegd, dat de regeering aan haar gedelegeerden te Genéve in de man- datencommlssie en op de Arbeidsconfe- rentie opdracht heeft gegeven zich gereed te houden om per vliegtuig naar Londen terug te keeren als dit noodlg mocht blij ken voor de kritieke stemming. EEN GOEDEN SLAG GESLAGEN. NEW YORK. 16 Juni (V.D.). Een vaar tuig van de kustwacht heeft een schoener aangehouden, die voor 300 000 dollar ge smokkelde likeur aan boord bleek te neb ben. De bemanning bestaande uit 15 nop pen, werd ln arrest gesteld. f-t I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2