Scherts In Schets. 72sle Jaargang DINSDAG 16 JUNI 1931 No. 21852 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.? Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. git nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden Hengen ter algemeene kennis, dat P. Snik «Leiden, een verzoek heeft ingediend ter lekoming van verlof voor den verkoop van licoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse nu verkoop in het perceel Zuidsingel w. 35, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leiden, 16 Juni 1931. 8322 het gouden feest der n. z. h. vereeniging „zuigelingenzorg". Een muzikaal besluit. Tot besluit van de feestelijkheden ter slegenheid van het 50-jarig bestaan der I Z. H. T. M. werd gisteravond op 't gras- reld voor het remisegebouw aan den Rijns- argerweg door het Leidsche Muziekkorps sn concert gegeven. Van te voren was het brps in optocht getrokken van het club- daal te Oegstgeest, terwijl de directie, tmmissarissen en afdeelingschefs met :m dames in depaardetram hadden üats genomen, hetgeen natuurlijk groote riariteit verwekte. Conducteur Van Llen- Itn en bestuurder Van Zijp voelden zich eer best thuis, doch hun vreugde werd utrschaduwd door de wetenschap, dat dit Ie laatste rit was en nadien aan 't vehikel en plaats in het Museum zou worden in- [ïruimd. Achter de tram volgden vele leden van jt personeel met hun vrouwen en daar- nhter reed, puffende en schommelend de wenlijke aanleiding tot al deze festivi- Ken. het stoomtrammetje! Sa aankomst op de plaats van bestem- Bng werd met animo geconcerteerd, barbij het aan belangstelling niet ont lat Aan de heeren Steenman en Van én Eshof, die dezer dagen een koninklijke tderscheiding mochten ontvangen, wer én neg bloemen aangeboden. Dat de ■■temming er in zat. bewijst wel het feit, iit de directie tot elf uur temidden van let personeel bleef verkeeren. Toen keerde het gezelschap weer huis je en behoorde deze feestviering tot het wieden. Behalve dan natuurlijk, dat a.s. Zaterdag ian het personeel de feestgave wordt uit- fereikt1 Jaarverslag over 1930. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend: In het vereenigingsjaar 1930 werden op de drie consultatie-bureau's ingeschreven 588 nieuwe kinderen en nog 255 kinderen, die reeds in het vorige jaar voor het eerst op het spreekuur gekomen warendus een totaal van 843 kinderen over de drie bureau's als volgt verdeeld: Borst Fleseh Gemcnprd Boerhaavestraat 192 118 47 27 Prinsenstraat 236 162 52 22 Heerenstraat 160 112 24 24 Welke voeding zij hadden bij hun eerste bezoek wordt daarachter aangegeven. De leeftijd der zuigelingen bij het eerste be- zoek was: 190 kinderen 207 80 2—3 35 3—4 28 4—5 25 5—7 16 7 9—12 Dank zij de practische hulp van de huis- CIIR. H B s. Voor het eindexamen der litterair- en ttonomische afdeeling der Chr. H.B.S. alhier, slaagden de heeren J. A. van Arkel (Nieuw Vennep) en B. Corts (Leiden.) bezoekster mej. A. van Ditzhuyzen, is in 29 gevallen de borst-voeding toegenomen; zij bracht. 2292 maal huisbezoek. Overigens was in de eerste drie levensmaanden 318 x borstvoeding, 198 x gemengd, 43 x flesch- voeding, 29 x onbekend. Het aantal bezoeken op de bureau's be droeg Onder leiding van Dr. J. Munk: Boerhaavestraat 1282 v. kleuters 41. Prinsenstraat 1603 v. kleuters 30. Onder leiding van Mej. dr. F. A. v. Brero: Heerenstraat 1499 v. kleuters 190 Het aantal kleuters dat de spreekuren bezocht was 132. De melkkeuken stond onder leiding van mej. Hage en verstrekte gemiddeld voor negen kinderen geregeld voeding, in het meerendeel van een bepaalde noodzake lijke samenstelling. Ook werd wederom j melk verstrekt aan behoeftige moeders om I hen bij het volhouden der borstvoeding te steunen; hiervoor was 210 L. volle melk noodig. Van de zuigelingen, die op de consulta tiebureau^ werden ingeschreven zijn er 8 overleden of 1,36 »/o. i Dit jaar werden enkele consultatie- bureau's eenige maanden bezocht door verpleegsters om er hun praktijk op te j doen voor een zuigeling-verzorgsters- examen. Een moedercursus, gegeven door mej. A. van Ditzhuyzen, aan het bureau in de Prinsenstraat en de Heerenstraat, werd vrij druk bezocht door 19 moeders. Aangezien prof. dr. E. Gorter medege deeld had niet langer het voorzitterschap te kunnen waarnemen bracht de verga dering hem haar hartelijken dank voor het vele, wat hij voor de vereeniging had ge daan. Vervolgens werd als voorzitter ge- kezen dr. J. Munk, die deze benoeming aanvaardde en als secretaris koos de ver gadering dr. H van der Hoeven, die zich bereid verklaard had deze functie op zich te nemen. Besloten werd nog een ledenver gadering bijeen te roepen om te komen tot een statuten-wijziging, welke noodig is om aan de kleuterzorg meer uitbreiding te kunnen geven. Indien wij ons ervan rekenschap geven dat de voornaamste creditpost, het saldo der exploitatierekening door de in het verslag genoemde oorzaken, dit jaar f. 114.052.83,/2 ten achter is gebleven bij de overeenkomstige post over 1929 en boven genoemd winstsaldo uitsluitend kon wor den bereikt door de omstandigheid, dat wegens verkoop van terreinen enkele bij zondere inkomsten werden verkregen en bovendien verschillende debetposten dit jaar lager konden zijn dan het vorig jaar, is er geen reden om met groote voldoening op de uitkomsten van dit jaar neer te zien. Omtrent de in 't loopende jaar te verwachten resultaten meenen wij onze verwachtingen ook niet te hoog te mogen spannen. o ADRES AAN DEN RAAD. A.-R. KIESVEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE" Propaganda-vergadering. Onder voorzitterschap van den heer T. 8 Goslinga is gisteravond een vergadering ishouden vanwege de A.R. Kiesvereeni- Üng „Nederland en Oranje" in verband Bet de aanstaande gemeenteraadsverkie- Üngen. In zijn openingswoord over „De drie toofdzaken" behandelde de voorzitter de jfzagshandhaving, de financiën en de Henzen van Overheidsbemoeiing. Ten opzichte van elk dezer drie punten échtte hij het antirevolutionaire stand punt toe. No. 1 van lijst 6, dr. J. G. van Es sprak •ver het onderwerp: „Niet stil gezeten" ffl memoreerde wat de A.R. fractie in de laatste vierjarige periode al of niet in ^menwerking met andere partijen heeft gpresteerd in den Raad. Mr. C. Beekenkamp, eveneens een can- fldaat van de A.R. lijst had tot onder- terp gekozen „Zwaard en Troffel". Deze •preker liet verschillende partijen de "cue passeeren en toonde aan waarom toe partijen zoo ver af staan van het 811. beginsel. Hij zette ook de taak van 6e A.R. mannen in den gemeenteraad uiteen en wekte op de dagen die nu nog 'an de verkiezing scheiden nuttig te ge- •niiken voor de aanbeveling van de 8R. lijst. Na de pauze sprak de heer I. v. d. Loo, Umeenteraadslid van Den Haag, die de 'evolutionaire en andere linksche par- hjen hekelde en ook de H. G. S. en S. J S. bestreed om evenals de andere spre- 'ers de candidatuur van Es geestdriftig ba te bevelen. br J. G. van Es ging tenslotte voor in dankgebed. NOORD-, ZUIDHOLLANDSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ N.V. Jaarverslag over 1930. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden ba lans en winst- en verliesrekening per 31 December 1930 goedgekeurd. Besloten werd tot een dividenduitkee- j ring van 6°/<i. De aan de beurt van aftreden zijnde i Commissaris, de heer ir. A. G. A. van Eelde, werd herkozen. Aan het jaarverslag en de toelichting is het volgende ontleend: Over het jaar 1930 leverde de ziektereserveering geen te verdeelen overschot op, hetgeen uit het navolgende blijkt: Ingevolge het bepaalde in art. 56 R.D.V. 1924 werd uitgekeerd bij ziekte f- 44 910.35 Gereserveerd werd f. 33.365.47 Inzake uitbreiding van het openbaar onderwijs. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden: Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen het Comité voor Openbaar Onder wijs te dezer stede, Afdeling van het Landelik Comité van die naam, dat het met ingenomenheid gadeslaat de voortschrijding der mening dat het Openbaar Onderwijs, alvorens te kunnen mededingen met het Biezonder, dringend behoefte heeft aan gelijkmaking van om standigheden, dat de ongelijkheid voornamelik hierin bestaat dat de Openbare Lagere School te weinig opleidende Bewaarscholen heeft, die nog lang niet voldoende verspreid zijn over de stad, dat de ongelijkheid ook hierin gelegen is, dat er te weinig Lagere Scholen zijn niet in verband met het aantal gegadig den, doch wat aangaat een doelmatige verspreiding over de stad ze zijn nog te veel opgehoopt in 't centrum, dat de scholen voor Eindondei'wijs ach teruitlopen, wat leerlingen-aantallen betreft, terwijl de z.g. Opleidingsscholen ruimte te kort hebben. dat Uw College wel al werkzaam is in de verbeterende richting om 't aantal Bewaarscholen en Opleidingsscholen uit te breiden, doch dat in 't geheel nog te weinig vooruitzicht aanwezig is. weshalve ondergetekend Comité beleefd doch met nadruk de volle aandacht van Uw College vraagt voor: lo. de noodzakelikheid van zoveel moge- lik bespoediging van de in uitzicht ge stelde maatregelen ten opzichte van Bewaarschool- en Opleidingsonderwijs, 2o. de noodzakelikheid dat de Oplei dingsschool-Aalmarkt minstens één school van dit type naast zich krijge, liefst in een buitenwijk van onze stad, 3o. de noodzakelikheid dat sommige scholen voor Eindonderwijs worden om gezet in Opleidingsscholen, waarbij in 't oog dient gevat dat het voor één der twee scholen schadelik is, als twee scholen van verschillend type worden ondergebracht in één gebouw. 4o. in verband met lo. de grote wense- likheid dat het schooltje Heerenstraat dat uitnemend geschikt is voor een Be waarschool met bekwame spoed hierin worde omgezet, zulks in verband met de behoefte aan Bewaarschool-onderwijs in het zich zo uitbreidend Tuinstadswijk- kwartier. Het Comité voornoemd: (w. g.) Ch. L. Waldkötter. Voorzitter. J. C. van Schaik, Sekretaris. A. v. Parreeren. Penningmeesteres (Vereenv. spelling). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: HaBeVeLenO, Haven 7, Leiden Winkel Hengelsport- en visscherij-artikelen. %naar: F. C. Haalebos, Leiden. Zoodat het nadeelig verschil bedraagt f. 11.544.88 Nadeelig verschil over 1929 bedroeg f. 21.905.52 Het aantal leden van het onderling ondersteuningsfonds bedroeg op 1 Jan. 1930 727 en op 31 Dec. j.l. 732. De ont vangsten bedroegen f 16.805.78; er is een voordeelig saldo van f. 211.36; voor over- lijdensuitkeeringen werd f. 4.672 gereser veerd. De bezittingen van het fonds be dragen de som van f. 55.583.12; het leden tal van het ziekenfonds „Ons Belang" steeg van 146 tot 154. Het personeel be stond op 31 Dec. 1930 uit 140 ambtenaren en 862 beambten. Over het geheele jaar genomen liep het vervoer op bijna alle lijnen achteruit. In hoofdzaak zal dit toegeschreven kunnen worden aan het zeer slechte weer gedu rende de zomermaanden en den alge- meenen zakentoestand, welke in de laat ste helft van het jaar zich vooral in on- gunstigen zin ontwikkelde. De achteruit gang van het vervoer komt dan ook bijna geheel voor rekening van het laatste half jaar. De Winst- en Verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f. 99.000. Heden herdenkt prof. dr. S. de Vries, buitengewoon hoogleeraar in de Middel- eeuwsche handschriftkunde onzer Univer siteit zijn 70sten geboortedag. Overeenkom- sig den wensch van den hoogleeraar werd dit feit slechts in intiemen kring gevierd. Hij mocht evenwel van zeer vele zijden ge- lukwenschen ontvangen. De zeereerwaarde heer C. F. J. Berke- meijer kapelaan der St. Petruskerk is door den bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Oudeschild. Curatoren en Senaat der Leidsche Universiteit hebben heden hun gelukwen- schen gezonden aan dr. L. van der Hoeven te Den Haag, die vandaag zijn gouden doc toraat in de geneeskunde onzer Hooge- school herdenkt. De voordracht, welke prof. Desmet uit Leuven hedenavond als eerste van de reeks door buitenlandsche geleerden te geven colleges hier ter stede zou houden, is wegens ziekte van den hoogleeraar tot nader order uitgesteld. Tot ..lecturer" aan den Nederland- schen leerstoel te Londen in de Neder- landsche taal en letterkunde, is benoemd de heer Th. Weevers, candidaat in de Nederlandsche taal en letteren hier ter stede. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot reserve-eerste-luitenant bij hun tegen woordig korps de reserve-tweede-luite- nants F. L. van Muiswinkel en L. M. Susan van het 4de regiment infanterie en F. J. J. Moerel van het 6de regt. veld-artillerie. De bij Kon. besluit van 22 Mei j.l. be noemde reserve-officier van gezondheid 2e kl. E. J. Roelfsema komt 6 Juli bij den militairen geneeskundigen dienst alhier gedurende 6 weken voor eerste oefening onder de wapenen. LEER OM LEER. Onze oud-stadgenoot, de heer J. W. Muller is geslaagd voor het eindexamen van het Christelijk Lyceum te Zutphen. De dienstplichtigen der lichting 1931, aangewezen voor de officiersopleiding bij het 4de regiment infanterie, die bij het vooroefeningsinstituut in den rang van sergeant-titulair aangesteld, aan het examen voor vaandrig voldaan, doch nog niet in dien rang zijn aangesteld, komen 6 Juli onder de wapenen en vertrekken 5 September d.a.v. met groot verlof. Dit jaar zal de Ned. Spoorwegen goed- koope retourbiljetten 1ste, 2de en 3de klasse uitgeven van Leiden naar Londen en andere plaatsen in Engeland en Schot land. Bovendien zal de Ned. Spoorwegen nog uitgeven goedkoope (retour) weekend biljetten en drieweeksche retourbiljetten. Voor schoolkinderen zullen op tijdige aan vraag gezelschapsbiljetten voor schoolreis jes naar Londen verkrijgbaar zijn. Deze retourbiljetten zullen 60 dagen geldig zijn en de prijs bedraagt naar Harwich f. 6.55, Londen f. 9.30 (retour). Op elke groep van 9 kinderen een geleider f. 11.15 en f. 16.50. Het gezelschap moet uit minstens 10 kin deren bestaan. Gistermorgen te ruim 11 uur is de 2'/!-jarige Nellie T. op de Hooigracht te gen het paard van een groentenkar ge- loopen. waardoor de kleine kwam te val len en een der wielen haar over beide beenen reed. Zij werd ter observatie naar het Sint-Elizabeths-ziekenhuis overge bracht, waar bleek dat zij wonder boven wonder geen letsel had bekomen. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR PARIJS. BINNENLAND. De Koninklijke familie naar Parijs. (Binnenland, le Blad.). Ingediend is een ontwerp tot wijziging der Onteigeningswet. (Binnenland, le BI.). Een propaganda-campagne voor grooter eierverbruik. (Binnenland, le Blad.). De uitslag der Gemeenteraadsverkiezing te Katwijk. (3e Blad.). Huldiging van prof. dr. C. A. Verrijn Stuart te Utrecht. (Kerk en School, 3e BI). Moord in de Wagenstraat te Den Haag. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Ber. le BI.) BUITENLAND. Het Duitsche kabinet Brüning in ster vensgevaar. (Buitenland, le Blad.). Een nederlaag der Engelsche regeering zonder gevolgen. (Buitenland, le Blad.). Redevoeringen van Briand en Hoover. (Buitenland, le Blad.). Nadere berichten over de scheepsramp aan de Fransche kust. (Buitenlandsch Gemengd, 2e Blad en Tel. le Blad.). Voor het bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling. Mei den gewonen avondtrein, weike om halinegen van het Centraal Station te Am- sieraam vertrekt en waarin de Koninklijke rij.uigen benevens een slaapwagen voor het gevolg waren gekoppeld zijn gister avond H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju iana naar de Fransche hoofdstad vertrokken. De Koningin en de Prinses arri veerden tegen halfnegen met klein gevolg per auto van Soestdijk voor de Koninklijke ingang van het Station. Direct begaf H. M. zich naar den voor haar gereedstaanden trein. Op het afgezette deel van het per ron waren geen autoriteiten aanwezig. De chef van het Centraal Station, de heer A. Muller was er, om precies halfnegen het sein voor het vertrek te geven. De belangstelling op het perron was ge ring Een deel van het gevolg, dat reeds vooruit naar Parijs gereisd is, zal zich daar bij de vorstelijke bezoekers voegen. Z. K. H. Prins Hendrik is te 's-Graven- hage in den trein gestapt. Gedurende het oponthoud van den trein stonden de Ko ningin en de Prinses voor één der ramen. De Prins werd uitgeleide gedaan door zijn adjudant, luit. ter zee le klas Termij- telen, terwijl mede op het perron aanwezig was mr. F. A. C. Graaf v. Lynden v. San- denburg vice-president van den Raad van State, met wien de Koninklijke Familie zich nog even onderhield. Het op het perron aanwezige publiek heeft de Koninklijke Personen bij het ver trek van den trein hartelijk toegejuicht. Het „Handelsblad" meldt dat de Ko ninklijke familie zal logeeren op de villa „Les Tilleuls" in het dorpje Crevreuse dat nog geen tweeduizend inwoners telt en op 30 K.M. afstand van Parijs ligt. Hoe deze plaats gekozen werd wordt door „Figaro" medegedeeld „H. M. wilde een veertien dagen te Pa rijs komen doorbrengen, ver van het la waai en van hinderlijke toeschouwers, en een van haar vroegere eeredames, te Parijs wonende, en die zeer gelieerd is met de eigenares van „Les Tilleuls", had toen het denkbeeld voor te stellen, dit oude familie-huis, tegen 1870 gebouwd, te huren. Een lid van het militaire huis werd op verkenning uitgestuurd; hij be wonderde het park, het goed-ontworpen plein met de oude boomen, de mooie allee, den wilden wingerd, die een gewelf vormt waar rozen en blauwe regen om laag hangen, den vijver, den moestuin den boomgaard en den rozentuinDit was werkelijk het bescheiden plekje, dat de vorstin wenschte, en hij gaf zijn toestem ming". „Figaro" vertelt verder, dat de Koningin en de Prinses met drie hofdames zullen logeeren in het deel van het buiten, dat het blad ietwat pompeus „Le castel" be titelt. De kamer van H. M. is behangen met toile de Jouy, waarmee ook de stoe len bekleed zijn. Het meubilair is in den stijl van Lod XV. Aan de kamer gren zen een badkamer en een salon-boudoir. De Prins en de heeren van het gevolg hebben hun vertrekken in het andere ge deelte. De „Petit Parisien" bevat een uiterst sympathiek gesteld artikel ter gelegen heid van de komst van Koningin Wilhel- mina van de hand van mevrouw De Gu- bernatis, waaraan het volgende is ont leend: „Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek wordt het Nederlandsche pavil joen op de tentoonstelling prachtig met bloemen versierd. Er werden nl. door de Hollandsche bloemkweekers als geschenk 10000 irissen per vliegtuig naar Parijs gezonden om daar voor versiering dienst te doen. „De Koningin blijft maar enkele dagen te Parijs, Prinses Juliana, die voor het eerst naar Parijs komt, heeft den wensch uitgesproken, nog een dag of acht langer te mogen blijven. De Koningin heeft met genoegen dit verzoek ingewilligd, onge twijfeld denkend aan de aangename rei zen, die zijzelve op den leeftijd van 15 en 18 jaar naar Frankrijk deed. Daarna kwam zij er officieel terug onder het pre sidentschap van den heer Faillièrs. De Parijzenaars hebben de herinnering be waard eerst aan Prinses Wilhelmina, daarna aan de jonge Koningin met haar frissche gelaatskleur. Ditmaal zullen zij een allerliefst jongmeisje aan haar zijde zien, dat net zulk een gezonde kleur heeft, opgewekt van aard, en die bij haar zeldzame qualiteiten van hoofd en hart een stevig fond van kennis en studie heeft gevoegd." STEUN AAN DEN VEENKOLONIALEN LANDBOUW. Ook ten aanzien van den oogst 1931. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel. 1. Is de regeering. met het oog op den bijzonderen ernstigen toestand op land bouwgebied in de veenkoloniën, bereid, voorzieningen te treffen, buiten die. welke reeds getroffen zijn voor de financiering van surplus voorraden? 2. Kan. indien het antwoord bevredi gend luidt, de indiening van voorstellen spoedig worden verwacht? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: 1. Een regeling is in voorbereiding, strekkende om ook ten aanzien van den oogst 1931 aan den veenkolonialen land bouw van overheidswege steun te ver- leenen. 2. De voorbereiding van de regeling is reeds zoover gevorderd, dat indiening van de desbetreffende voorstellen binnen korten tijd mag worden tegemoet gezien.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1