Scherts In Schets. 11^ Jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1931 No. 21849 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bit een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.1# Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.11 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST IN DE NEDERLANDEN. Burgemeester en Wethouders van Lei- ^Gelet op de circulaire van den Commis- raris der Koningin in deze provincie d.d. 7 Februari 1931; Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 15. Dinsdag 16, Woensdag 17 en Donderdag 18 Juni e.k. door de Districts commissie tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de gewone iaarlijksche collecte, ingesteld bij Z.M. dispositie van 16 November 1820, No. 81, zal worden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot onder steuning van personen, die in den strijd joor het vaderland verminkt of invalide zijn geworden, dringend in de liefdadig heid der ingezetenen aan. 8090 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1931. VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN GEMEENTEWERKEN. Jaarvergadering te Leiden. De Algemeene Vergadering dezer Ver eeniging werd heden door den voorzitter, ir. L. W. H. van Dijk, Directeur der Ge meentewerken van Rotterdam, geopend in de Stadsgehoorzaal. Onder de deelnemers bevinden zich af- jevaardigden van zustervereenigingen uit Duitschland. De heer A. M. de Blauw. Directeur der Gemeentewerken alhier, hield een voor dracht over Leiden. Voordracht van ir. A. M. de Blauw. Na een kort overzicht te hebben gegeven van het historisch verleden der aloude Sleutelstad, van de vele merkwaardigheden en bezienswaardigheden, welke deze stad nog bezit, en van de partieele stadsuitbrei dingen in de 14de en 17de eeuw, gevolgd door die in 1896 en 1920, wees spreker er op. dat Leiden, gelegen in het midden van een welvarende streek, steeds was en nog is een centrum van handel en industrie, met tevens een zeer ontwikkeld markt wezen, terwijl de beroemde hoogeschool. de eerste des lands, de stad tot een middel punt van cultuur en wetenschap heeft ge maakt. Komende tot het huidige Leiden gaf spreker een overzicht en beschrijving van de vele werken, welke bij den Leidschen dienst van Gemeentewerken in uitvoering of in voorbereiding zijn. Getoond werd het plan van de Centrale pioleering der stad. met de uitvoering waarvan in 1927 is aangevangen, waarbij gewerkt wordt vol gens een bepaald werkprogram, dat ver moedelijk in 1935 gereed zal zijn. Door de uitvoering van deze werken, waarbij het afvalwater in stamriolen wordt verzameld en vervolgens door rioolgemalen tot ver buiten de bebouwing wordt geperst, zal de vervuiling van de stadsgrachten en andere wateren grootendeels worden opgeheven. Behandeld werd het plan van de stich ting van een nieuwe veemarkt aan den buitenkant der stad. waardoor het houden van de veemarkten in het drukke stads centrum tot het verleden zal gaan behoo- ren. Gewezen werd op het belangrijke bruggenvraagstuk, waarmede men in deze stad, die in het bezit is van 135 bruggen, waaronder vele beweegbare, te doen heeft. Vele dier bruggen moeten met het oog op de zware lasten, welke zij tegenwoordig te dragen krijgen, versterkt worden, en ook de afmetingen dienen in verband met de verkeerseischen te worden vergroot, zoodat brugversterking in den regel neerkomt op algeheele brugvernieuwing. Jaarlijks worden eenige bruggen, voor namelijk beweegbare, onder handen geno men. Getoond werden de teekeningen van de zoo juist gereed gekomen Groote Ha- venbrug. die van een slechts 4 M. breede dubbele ophaalbrug getransformeerd is in een 15 M breede rolbasculebrug met een nuttige doorvaartwijdte van 11 M„ ais- mede van de eveneens zoo juist gereed gekomen Nieuwe Zijlpoortsbrug, gepaard gegaan met verkeersverbeterlng in de omgeving van de Zijlpoort en de Haven; verder van de thans in uitvoering zijnde 50 M lange brug over het Gaigewater, dienende tot. verbinding van het Morsch- kwartier met het Haagwegkwartier. waar aan groote behoefte bestaat. Voorts werd gewezen op een tweetal grachtdempingen, die in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren, n.l. van de Middelstegracht en van het Leven daal, op de in uitvoering of in voorberei ding zijnde verbetering en asphalteering van de singelwegen en andere wegen, on het bouwrijp maken van terreinen (5 stratenplannen zijn op het oogenblik in uitvoering), op het aanleggen van kinder speelterreinen, waarvan er zoo juict twee zijn gereed gekomen, en op verschillende andere werken, als bouw en verbouw van scholen, uitbreidingen van het Slachthuis en van het gesticht „Endegeest", waar mede de Leidsche dienst van Gemeente werken bemoeienis heeft. Thans bestaat deze dienst uit 4 inge nieurs, een architect, en een korps van 35 technische ambtenaren, behalve het noo- dige administratief personeel. Ten slotte gaf spreker een overzicht van de richtlijnen, waarnaar men zich de ver dere groei en ontwikkeling van Leiden denkt. De deelnemers aan de vergadering werden te 12 uren officieel door,het Gemeente bestuur van Leiden ontvangen in „De La kenhal". Toespraak van den burgemeester. 0 De heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Burgemeester van Leiden, heette de deel nemers hartelijk welkom. Dat gij Leiden hebt uitverkoren voor Uwe jaarlijksche réunie, aldus spr., ver heugt ons in veel opzichten. Meer dan anderen toch, kan het dagelijksch be stuur eener Gemeente weten, dat Gij zijt mannen van beteekenis voor wier belang stelling wij dankbaar zijn en wier oordeel wij waardeeren. Geen dienst gaat ons meer ter harte, geen dienst trekt zoozeer de algemeene aandacht, als die van Ge meentewerken. Door geen bemoeienis stelt het College van Burgemeester en Wethouders zich zoozeer bloot aan crittek, door geen bemoeienis kan zij zoo gemak kelijk lof oogsten, als door die tak van gemeentelijke zorg, waarover Gij waakt en die aan uwe kundige handen is toever trouwd. Het is waarlijk geen vleierij, wanneer ik verklaar, dat uw ambt in de laatste jaren met groote sprongen in belang rijkheid is vooruitgegaan. De gemeente lijke machine wordt door en voor onein dig veel meer menschen in beweging ge bracht dan voor betrekkelijk korten tijd. Initiatief komt van alle, niet meer van ééne zijde. Vraagt men zich al vaak met gegronde vrees af of de mentaliteit van de ouderen nog wel duldbaar is in dezen tijd. zeker is het dat gebouwen, huizen, straten, we gen, kanalen, verkeersmiddelen en snel heden van vóór 20 jaar vandaag hopeloos onvoldoende geoordeeld en derhalve ver oordeeld worclen. De eischen van het ver keer alleen al. maken een herziening van den geheelen stedenbouw noodig. In dit opzicht is Leiden wel in sterke mate het slachtoffer van zijn geschie denis. In de dagen toen de „stadsfabricq" nog vooral ook vestingbouwkundig moest zijn, kreeg Leiden zijn bloeitijd en al werd het toen eenige keeren wat ruimer uitge legd, de beurs beperkte deze zucht, omdat nieuwe poorten, wallen en grachten toen maals voor den fiscus al even weinig wel kome voorstellen waren als de doorbra ken, dempingen en saneeringen van thans. Het resultaat was dat binnen den tegen- woordigen singelrand toenmaals ongeveer 70.000 inwoners gehuisvest waren. Wan neer men bedenkt dat er vandaag op een dubbel zoo groot terrein evenveel ge herbergd worden, dat is het te verklaren dat Leiden geen pleinen geen tuinen, geen parken kon houden en geen straat breedten van 20 en 30 Meter Konden wor den gedacht, zooals de term tegenwoordig in uwe voorstellen steeds luidt. Deze benauwdheid heeft Leiden uit ste debouwkundig oogpunt parten gespeeld. Onze industrie heeft geen natuurlijken groei kunnen hebben en is, toen de be drijven zich concentreerden en grootei werden, In de bewoning ingegroeid, meest al op een wijze die én voor de stad èn voor de industrie zelve nadeelig, in iedef geval lastig werd.' In niet mindere mate heeft de Univer siteit zich met veel moeite in bestaande bewoning in moeten dringen, hier en daar waar 't maar even kon, op kerkhoven soms, dikwijls in kerken, kloosters of par ticuliere huizen, nooit op ruime geschikte terreinen, dan nu laatstelijk het reeds weer veel te kleine Nieuwe Academische Ziekenhuis, in het Boerhaavekwartier. Een andere nalatenschap, die den heer de Blauw nachtmerries bezorgt, zijn onze overtalrijke grachten en bruggen, waar van er een 25 beweegbaar zijn, terwijl Foto Bleuzé. Bovengenoemde vereeniging houdt vandaag en morgen in de Leidsche Stadszaal haar algemeene ledenvergadering. Alvo rens hedenmorgen te circa elf uur de bijeenkomst werd geopend, vereenigde onze fotograaf het gezelschap op de gevoelige plaat. De tweede van links op de voorste rij is de Leidsche directeur van Gemeentewerken, ir. A. M. de Blauw. ZICH MET DE BORST OP IETS TOELEGGEN! het nut daarvan voor de stad niet even redig is aan de kosten. Hoe nauw het keurslijf dan ook is waarin ons gemeentelijk leven zich af speelt, met hoe kleine maat ons de grond in het land onzer vaderen is toegemeten, toch eischt ons belang dat wij hier de rol zullen vervullen,' die ons als centrum gemeente van een nijver en dichtbevolkt en welvarend gebied wordt toegedacht. Wat elders bestaat of elders kan, dat kunnen, dat willen ook wij, is een leuze die bij de gemeentebesturen voortdurend wordt aangeheven. Soms zijn het de burgers die zelf met de behoefte naar het nieuwe aan komen, soms zijn het de nijvererv of de kooplieden, die de kunst behoeften in het leven te roepen maar al te goed leerden be oefenen. Wanneer ge nu vanmiddag ons de eer aandoet onze stad te gaan bezichtigen, zult ge ervaren, dat ook steden, die in in wonertal niet of slechts weinig vooruit gaan, niettemin 'n groot aantal problemen op Uw speciaal gebied opleveren, en zult ge zien dat er ook hier veel interessants te zien is, al zijn het dan andere problemen dan het uitleggen en bouwen van stads kwartieren op maagdelijke terreinen. Het verdriet mij U nog niet namens de gemeente te kunnen ontVangen in een Stadhuis Leiden, zijn geschiedenis en be teekenis waardig. Dit moge voor een vol gend bezoek binnen niet al te lang een welkome aanleiding worden. Maar ik ont vang U tenminste in een gebouw, dat door een Uwer voorgangers Arent van 's-Gra- vensande werd opgetrokken en bewijst dat ook de eenvoudige stadsfrabricq van toen groote kunst wist te scheppen. Ik mag U aanbevelen de door denzelfden bouw meester gebouwde Marekerk niet voorbij te gaan. Mijne Heeren, het is voor mij niet de eerste maal dat ik Uwe vereeniging ont moet. Zeer onlangs mocht ik met haar kennis maken te Utrecht en ik weet, dat gij U vereenigt, niet om redenen van gezel ligheid, noch om redenen van eigenbelang. Ik mocht getuige zijn van een even belang wekkende als nuttige werkvergadering, die mij de overtuiging schonk, dat bij U voorop staat de liefde voor Uw vak. dat Ge vooruit wilt brengen. Maar al was het in de voornaamste plaats toewijding voor Uw vak, dat voor iedere stad van zoo groote beteekenis is, die U elkaar deed zoeken en vinden, al voelt Ge dat Gij door aankweeking van gevoelens van collegialiteit U zeiven beter voor Uwe taak toerust door van elkaar te kunnen leeren en elkaar te kunnen heipen, Uw groote jaarvergadering mag toch een feestelijk karakter niet ontberen. Spr. besloot met den wensch dat de Leid sche omgeving daarop van gunstigen in vloed moge zijn, dat Gij U hier thuis zult gevoelen en dat onze bedoeling, het U hier prettig en aantrekkelijk te maken, tot haar recht moge komen. De Voorzitter der Vereeniging dankte het Gemeentebestuur voor de waardeerende woorden, bij monde van den Burgemeester geuit, en tevens voor de gastvrije ont vangst. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken voor Leiden's groei en bloei. Na een gemeenschappelijke lunch in het café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd een door het Gemeentebestuur aan geboden autotocht gemaakt door Leiden en omstreken. Verschillende gereed geko men en in uitvoering zijnde werken werden bezichtigd, waaronder de Leidsche Hout. Voorts werd een bezoek gebracht aan A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N. V. drukkerij, welke maatschappij uitgeefster is van „Publieke Werken", het officieel orgaan der Vereeniging Daarna werd op het Kasteel „Oud-Was senaar" de thee gebruikt. In Maison Bruyns vereenigen de deel nemers, die in grooten getale zijn opge komen, zich 's avonds aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Als gasten der Vereeniging zitten daarbij o.a. aan de Bur gemeester van Leiden en de Wethouder van Fabricage alhier, de heer J. Splinter. Morgen wordt een door het Gemeente bestuur aangeboden boottocht gemaakt over het Braassemermeer en de Kager- meren, welke tot de z.g. Leidsche Vroon wateren behooren. BINNENLAND. De Ver. van Directeuren van Gemeente werken houdt vandaag en morgen te Lei den haar algemeene vergadering. (Stads nieuws, le Blad). Vragen van den heer Albarda over de radio-censuur. (Binnenland, 2e Blad). De loting voor den dienstplicht is vastgesteld op 26 Juni. (Binnenland, 2e Blad). Steunregeling voor werkloozen; over eenstemming tusschen den minister en dc steden Rotterdam, Den Haag en Utrecht. (Binnenland, 2e Blad). Groote werkloosheid in de Twentsche textielindustrie. (Binnenland, 2e Blad). Vergadering der bakkersorganisaties in verband met de tarwc-wet. (Binnenland, 2e Blad). Overleden zijn dc generaal-majoor P. C. J. Noorduijn, te 's Gravenhage en de schrijver G. I. van der Ploeg (Idsardi) te Leeuwarden. (Binnenland, 2e Blad). Bij dc Tuinders te Ter Aar; de opening der Centrale Veiling. (4e Blad). BUITENLAND. Een nota van Briand over de Duitsche ontwapening. (Buitenland, le Blad). De Belgische regeeringsverklaring afge legd. (Buitenland, le Blad). De kwestie der grondbelasting in Enge land; Lloyd George geeft niet toe. (Bui tenland, le Blad). HET GOUDEN FEEST DER N. Z. H. T. M. Hoewel van de zijde der directie van den N. Z. H. T. M. stilzwijgen wordt betracht omtrent de viering van het 50-jarig be staan der Maatschappij, begint toch zoo langzamerhand dienaangaande het een en ander tot de buitenwereld door te dringen. Op den Rijnsburgerweg en voorts aan alle haltegebouwen der N. Z.H. is men druk bezig een versiering aan te brengen. Op het gazon voor de administratiegebouwen aan den Rijnsburgerweg wordt de oude lo comotief geplaatst, waarmede 50 jaar ge leden het lijntje naar Katwijk werd ge opend. terwijl morgen tot verhooging der feestvreugde het ouderwetsche paarden- trammetje in den gewonen dienst door de stad zal meerijden, d.w.z. van het Station tot aan de Korevaarstraat Naar verluidt blijft deze attractie beperkt van des mor gens 9 tot 12 en 's middags van 24 uur. Ook in Haarlem zal een paardetram ioopen. De eigenlijke herdenking zal geheel te Haarlem plaats vinden. Maandag zal de directie een bezoek aan Leiden brengen ter bezichtiging der aangebrachte versie ring. 's Avonds zal het Harmoniekorps met de directie een muzikalen rondgang maken vanaf de voormalige O L. School in de I Geversstraat te Oegstgeest naar het kan- tcorgebouw aan den Rijnsburgerweg. Vlak voor de versierde en geïllumineerde gebouwen zal ten slotte een concert wor- I den gegeven. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Bij de gehouden verkiezing van hoofd- i ingeland van Rijnland in het 12de district I werden uitgebracht 1077 stemmen, waaj- I van 7 blanco. De heer R. van der Torren verkreeg 543, de heer J. K. van der Maas 517 en de heer Vermaas 10 stemmen. De heer R. van der Torren uit Hazerswoude werd dus met een kleine meerderheid van stemmen gekozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving G. Meeuwenoord en Zonen (Beperkende Bepalingen), Hardepad 21, Noordwijker- hout. Kweekerij en handel in bloembollen en al wat daarmede in uitgebreiden zin in verband staat. Vennooten: G. Meeu wenoord, Noordwijkerhout; N. J. Meeu wenoord, id.; J. G. Meeuwenoord, id. Wijzigingen M van Dam, Oude-Singel 8, Leiden, veehandelaar Bovengenoemde handels zaak is d.d, 1 Mei 1931 opgenomen in de fa „Van Dam en Meyer", te Oegstgeest. Coóp. Boerenleenbank, Alphen a d. Rijn. Stationsstr 21c, Alphen a. d. Rijn. Uittredend lid Raad van Toezicht M. Meyer, Alphen a. d. Rijn. Nieuw lid Raad van Toezicht: A van Nood, Alphen a. d. Rijn. i 0 De heer A. C. Dam te Waarder is be noemd tot hoofd eener Christelijke school alhier. Reserve-luitenant-kolonel W. Dozy, van het 4e regiment infanterie, te Arnhem voor herhalingsoefeningen onder de wa penen, vertrekt 13 dezer met groot verlof. Aan het bureau van politie zijn twee handwagens te bevragen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1