5 Goede Kousen j FONGERS De beste en Goedkoopste 5 pCt KORTING Leuke Ballons voor de kinderen UIT DE RIJNSTREEK. SPORT. BURG. STAND VAN LEIDEN ivooi DE WOLKEN. RECLAME. kunt U OVERAL koopen. koopt U echter BIJ ONS. n Bij drie paar, maten, kleuren en kwaliteiten dooreen H 2 Koopt voor UWE KINDEREN, ONZE KOUSEN, U heett nimmer KLACHTEN Haarl.str. h. Donkersteeg 2-4-6 BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Louisa Anthoinette, d. van J. Th. van Ghesel Grothe en D. C. van Aelst; Jannetje, d. van H. P. v. d. Voorst en P. van der Vliet; Cornelia, d. van J. Vogelaar en A. van den Brink; Trijntje, d. van D. Kaptein en A. Hoog- teijling; Beligje, d. van J. Spijker en A. Vuijk; Gerrit, z. van E. van Waveren en A. Batelaan. Overleden: J. Benssinck, 55 jaar, wed. van L. G. van Rossum; A. Mulder, 73 jaar, geh. met A. Oliemans; Neeltje Schouten, 32 jaar. Ondertrouwd: E. J. Meijer, 24 jaar en A. Heemskerk, 27 jaar. Gevestigd: B. van Beek, dienstb., van 's Gravenhage; A. G. Pijnacker en echtg., landarbeider, van Zwammerdam; Ch. M. Voerman, leerares van Haskcrland; A. L. Hontrop graanhandelaarskn., van Stavenisse. Vertrokken: A. Francken, dienstbode naar Leiden; J. A. Kranenburg, zonder beroep, naar Alphen a. d. Rijn; M. K. C. Jaspers, zonder beroep, naar Gouda: A. de Groot, zonder beroep naar Zegveld. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan lieden als werkloos ingeschreven: 6 limmerlieden, 1 metselaar, 2 opperlieden, 17 losse werklieden, 2 betonwerkers, 1 fa brieksarbeider, 1 schipper, 1 stoker, 2 grondwerkers, 2 pakhuisknechts, 1 chauffeur. DE B. V. L. Op» de Nationale schietwedstrijden te te Oudewater kwam de Bodegravensche af- deeling van de B.V.L. uit. Door het lot werd aan de schutters een tweeden prijs toege wezen. De behaalde punten wettigden ech ter een eersten prijs. De Hooge Brug. De toestand van de z.g. „Hooge Brug'* over de Ziende op de grens van deze gemeente en Alphen a. d. Rijn is zoo danig. dat de brug gevaar oplevert voor het verkeer. De Bond van Bedrijfsautohöu- ders in Nederland wendde zich reeds tot het polderbestuur teneinde op spoedig her stel van de brug aan te dringen, hetgeen het bestuur van den polder Nieuwkoop en Noorden bereids heeft toegezegd. Zaterdagavond wordt een openlucht- concert gegeven op de Markt. Ditmaal is de beurt aan de vereeniging „S.D.G.". Gevonden voorwerpen: een kosteloos rijwiel plaatje, een broche, een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter gemeente secretarie. BOSKOOP. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Vrijdag 19 dezer des avonds om 7 uur in openbare vergadering bijeen ter bespreking van onderstaande punten. 1. Opening en trekking nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 20 April 1931. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel tot vaststelling van pensioens grondslagen. 6. Aanbieding van het verslag van den toestand en de exploitatie der bedrijven over 1930. 7. Aanbieding ter vaststelling van de kohieren der hondenbelasting voor het jaar 1931. 8. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van een belasting op vermakelijkheden. 9. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst betreffende de water levering, met de gemeente Koudekerk. 10. Voorstel tot verhooging van het maxi mum der toegezegde bijdrage in de kosten van den zinker door den Rijn ten behoeve van de watervoorziening van de gemeenten Alkcmade, Lcimuiden en Rijnzaterwoude. 11. Voorstel tot vaststelling van een rooi lijn voor een gedeelte van de Burgemeester Colijnstraat. 12. Aanbieding ter vaststelling van vier concept-besluiten tot wijziging van de be grootingen voor 1930 en 1931. 13. Voorstel tot het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van leer middelen ten behoeve van de Chr. Ned. Herv. School. 14. Voorstel tot het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van meubi lair ten behoeve van de Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs. 15. Benoeming van een plaatsvervangend Secretaris 16. Benoeming van een plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau. 17. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning, plaatselijk gemerkt Bad huisweg no. 37. 18. Voorstel tot aankoop van gronden van den heer Turkenburg. 19. Benoeming van een gemeente-opzichter hoofd van publieke werken. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Paulus, z. van A. Bremmer en A. Marchand Anna Theresia, d. van H. J. de Jong en M. A. Kroft Cornells Johannes, z. van J. van Aalst en C. van Aalst. Gehuwd: W. H. van der Bijl, 27 j. en A. de Bruijn, 25 j. G. W. van der Velde, 22 jaar en V. G. G. Wolvers, 23 jaar. De heer J. van Wieringen, onder wijzer van de Chr. School alhier is in ge lijke betrekking benoemd op het eiland Maxken. o KOUDEKERK. ZILVEREN PREDIKANTEN JUBILEA. Ds. R. IV. Huizing en ds. C. D. Israel. Den 24en Juni ai-:, hoopt ds. R. W. Huizing, Geref. predikant te IJselmuiden, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar ge leden ln deze gemeente in den dienst des Woord's werd bevestigd. Woensdag a.s. hoopt ds. C. D. Israel, Ned. Herv. predikant te Hattem, zijn zil veren ambtsjubileum te vieren. Carl Diede- rich Israel, die van 1917 tot 1928 de Ned. Herv. Gem. alhier gediend heeft, werd 8 September 1878 te Franeker geboren. Na de gymnasia te Doetichem en 's Hertogen bosch te hebben bezocht, aan de Universi teit te Utrecht theologie gestudeerd te hebben, deed hij in 1905 zijn proponents examen bij het Prov. Kerkbestuur van Zeeland. Als opvolger van prof. dr. A. H. de Hartog stond hij gedurende 11 jaren te Ommeren. Den 12en Februari 1928 werd hij door zijn jongeren broer ds. Th. J. H. Israel uit Bemmel in zijn tegenwoordige gemeente bevestigd. Te Hattem geeft ds. Israel zich bovenal aan het pastorale werk. Hij maakt deel uit van de classicale commissie voor het Zuiderzeefonds in de classis Harderwijk, waarvan hij voorzitter is. Ook is hij asses sor van den ring Hattem en eere-voor- zitter van de Chr. Hlst. Kiesvereeniging en maakt hij als secundus-lid deel uit van het classicaal bestuur van Harderwijk. Op den dag van zijn jubileum zal ds. Israel recipieeren en Zondag 21 Juni, 's avonds om 7 uur, een gedachtenisrede in het midden der gemeente uitspreken. Uitslag Verkooping. In café de Bruin vond de afslag plaats van de vorige week in bod gebrachte huizen van den heer W. Leks en net terrein aan de Koudekerksche Brug. Perceel I. Huis en erf in de Lagewaard, in bod op f. 2200, werd niet afgemijnd. Perceel II. Burger woonhuis in de Hoogewaard in bod op f. 2200. werd afgemijnd op f500 door den heer de Rooij, alhier. Perceel III. 2 werk manswoningen in de Hoogewaard in bod op f. 2000 werden afgemijnd op f. 10 door den heer Ph. Qualm. De gunning vond evenwel niet plaats. Bouwterrein bij de Koudekerk sche brug. Perceel I in bod op f. 800 af- femijnd op f.800. Perceel II in bod op .1000. Beide perccelen gecombineerd afge mijnd op f. 1300. Zoodat liet terrein heeft opgebracht f. 3108. Kooper is de heer C. Verdegaal uit Hazerswoude (Rijndijk). NOORDEN. Poldervergadering. In café Sluitkade werd de jaarvergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden van de Gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 7 stemgerechtigde ingelanden, tezamen 56 stemmen. Na opening door den voorzitter, den heer P. Koot, werden de notulen gelezen en vastgesteld en werd de stand van zaken medegedeeld omtrent de doorbraakkosten en de kosten tot versterking van de kade. Gelezen en vastgesteld werd een ambte narenreglement overeenkomstig het voor schrift van de Ambtenarenwet. Overlegd werd vervolgens het rhpport van de Commissie van ingelanden, bestaande uit de heeren J. Zuijdervliet en W. J. Groenendijk, afwezig was de heer M. P. var. der Weijden, omtrent de rekening van den polder over 1930; Zij is geheel in orde bevonden. Daarna werd zij vastgesteld tot een be drag aan inkomsten van f. 90899.37 en aan uitgaven van f. 91649.84' o. Nadeelig saldo f. 750.47' 2. Vervolgens wer 1 vast, st 1 i d b gr oting voor 1931, waarbij machtiging werd ver leend tot liet doen van de noodige af- en overschrijvingen. De omslag blijft voor 1931 gehandhaafd op f. 16 per H.A. Tot leden van de Commissie voor het nazien van do in het volgend jaar over te leggen rekening werden benoemd de hecren J. Z. van Hellemond en W. Leli- veld. De rondvraag leverde niets op. Tegelijk werd een verkiezing gehouden voor 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. Pietersen en H. Janmaat. Voor de vacature Pietersen werden uit gebracht 56 stemmen waarvan 3 in blanco en 53 op den aftredende. Voor de vacature Janmaat werden even eens 56 stemmen uitgebracht, welke allen waren uitgebracht op den aftredende, zoo dat de heeren Pietersen en Janmaat waren herbenoemd. RECLAME. 8023 VOETBAL. ALGEMEENE VERGADERING L. V. B. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Leidschen Voetbalbond wordt ge houden op Maandag 22 Junt a.s. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE L.V.B. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie speelt A. R. C. 1 morgen te 4 uur tegen S. L. F. 1. Wint A. R. C. dezen wedstrijd, dan zal vol gende week Zaterdag een beslissingswed strijd om het kampioenschap worden ge speeld tusschen A .R. C. 1 en Q. Boys 1. De tweede klasse brengt S. C. O. 2 thuis tegen Quick Boys 2 in het veld. Het zal de Boys wel niet gemakkelijk worden ge maakt, doch een kleine overwinning op de Oegstgeestenaren is toch wel mogelijk, waarmee Quick Boys 2 kampioen in haar afdeeling zou zijn. EEN BONDENWEDSTRIJD VOOR DE ZATERDAGMIDDAGSPELERS. Op Zaterdag 27 Juni zal te Haarlem om 7 uur 's avonds (terrein wordt nog nader bekend gemaakt) een wedstrijd worden gespeeld tusschen vertegenwoordigende elftallen van den Haarlemschen en Leid schen Voetbalbond der Zaterdagmiddag competitie. o KORFBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijd D. T. V.Het Zuiden, de eerste eindstrijd om het kapioenschap van Nederland, zal a.s. Zondag des avonds van 7—9 uur op het Parkschouwburgterrein worden gespeeld. ATHLETIEK. „SNELVOETERS" NAAR ANTWERPEN. Aan de wedstrijden van de Royal Beer schot Athletic Club, die op 21 Juni a.s. te Antwerpen worden gehouden, zullen de volgende Nederlandsche athleten deel nemen 200 Meter: Benz en Hummel. 1500 Meter: Effern en Dop. Hoogspringen' Nieuwland: 5 K.M. Baars; Polstokhoogspringen: Oorschot; Discuswerpen: Eysker; Olympische esta fette: Nieuwland, Dop. Hummel en Benz. De athleten Berger, v. d. Zee, Zeegers en Sierhuis zijn verhinderd. NAAR ENGELAND. Berger zal deelnemen aan de open En- gelsche kampioenschappen te Stamford Bridge op 3 en 4 Juli a.s. in de 100 yards en 220 yards. Peters komt uit in het num mer vèrspringen en voorts in het nummer hinkstapsprong. Van der Zee tenslotte zal deelnemen aan het polstokhoogspringen. LAWN-TENNIS. INTERACADEMIALE TENNISWEDSTRIJDEN. Gisteren werden te Utrecht de inter academiale wedstrijden voortgezet. De uit slagen van den tweeden dag luiden: Enkelspel: L. Heyneker, Utrecht, slaat B. L. Westerhuis, Groningen, 61, 62; J. Hazewinkel, Groningen, si. Havinga, Utr. 61, 60; Van Oordt, Utrecht, sl. F. Suyver, Groningen U—3, 61; Rinckel, Amsterdam, sl. J. Hazewinkel, Groningen 63, 16, 64; Enthoven, Amsterdam, sl. F. Suyver, Groningen 7—5, 63; Marin- kelle, Leiden, sl. W. L. Westerhuis, Gro ningen 61, 62; Hollander, Leiden, sl. J. Hazewinkel, Groningen 63, 46, 75; Schell, Wageningen, sl. B. L. Westerhuis, Groningen 36, 63, 64; A. Wyatt, Wa geningen, sl. F. Suyver, Groningen 62, 62; Enthoven, Amsterdam, sl. v. Oordt, Utrecht, 57, 60, 86; J. Boon, Delft, sl. Havinga, Utrecht 6—0, 62; Havinga, Utr. sl. Juta, Wageningen, 36, 61, 61: de Quant, Delft, sl. Enthoven, Amsterdam 4—6, 6—3, 6—1; J. Boon, Delft, sl. Hol lander, Leiden 63, 62; Hollander, Lei den, sl. Juta, Wageningen 64. 64; de Quant, Delft, sl. A. Wyatt, Wageningen 7—5, 6—1. Dubbelspel: Roëll—Voüte, Utrecht, sl. B. de RegtR. Vos, Groningen 63, 61; R. B. WesterhuisG. Staverman, Gro ningen, sl. van WaverenReesink, Am sterdam 46, 61, 62; L. MeyerWeber. Wageningen sl. R. B. WesterhuisG. Sta verman, Groningen, 26, 86, 63; We berVan Benten, Wageningen. sl. B de RegtR. Vos, Groningen, 61, 64; Pas teurDreun, Delft, sl. LeysenGoslinga. Utrecht, 63, 64; LeysenGoslinga, Utrecht, sl. L. Meyer—Weber. Wageningen, 62, 63; RoëllVoüte, Utrecht, sl. We berVan Benten, Wageningen, 6—3, 46, 61; Karstende Ronde, Leiden, sl. van WaverenReesink, Amsterdam, 62, 61; PasteurDreun, Delft, sl. van Waveren— Reesink, Amsterdam, 63, 62: Broek hulzenDompselen, Leiden sl. Weber—van Benten, Wageningen 75, 62: Kremer Lambach. Delft, sl. Webcrvan Benten, Wageningen 62, 61. De stand van het tournooi is thans: Delft 21 punten. Lelden 14 punten, Utrecht 11 punten, Amsterdam 9 punten, Gro ningen 5 punten, Wageningen 4 punten. SCHERMEN. LEIDSCHE POLITIE-SPORTVEREEN. Door onvoorziene omstandigheden kun nen de onderlinge wedstrijden der L. P.S. V. welke waren vastgesteld op Zaterdag 13 Juni a.s. op dien datum geen doorgang vinden. Het ligt echter wel in de bedoeling van het bestuur om binnen kort schermwedstrijden op het L. P. S. V.- terrein te organiseeren. De eerste wed strijd in de openlucht zal zeer waarschijn lijk plaats vinden op Dinsdag 23 Juni tus schen „Leiden" en L. P. S. V. WIELRENNEN. WEDSTRIJDEN OP DE STADÏONBAAN. Gisteravond zijn de wedstrijden gehou den op de Amsterdamsche Stadionbaan. Het program opende met een wedstrijd voor amateurs over 6 K.M. in drie klasse menten, welke bijna 30 rijders in de baan bracht. De wedstrijd werd gewonnen door J. van Egmond met 13 punten. In den sprintwedstrijd tusschen Van der Leur en v. d. Linden was in den eersten rit v. d. Linden No. 1. De tweede rit bracht denzelfden uitslag, waardoor v. d. Linden een geheelen wedstrijd won. In den stedenwedstrijd over 15 K.M. met gangmakers tusschen Amsterdam en Den Haag was de uitslag: 1 de Graaf Wlersma) 12 min. 20 1/5 sec.; 2. Domhof (Massicot); 3. Bouquet (Bustraan); 4. Loré (Ceurre- mans Jr.); 5. Wildschut (Bosch). Landenwedstrijd tusschen Frankrijk en Nederland achter groote motoren over 40 K.M. Uitslag: 1. Schlebaum 30 min. 26 2/5 sec 2. Grassin; 3. Urago; 4. Maronnier; 5. Blekemolen; 6. Leddy. Sprintwedstrijd voor beroepsrijders over 2 ronden. Eerste rit: 1. Jan Meijer, laatste 200 M. 12 2/5 sec.; 2. P. Steffes; 3. Jan Arlet. Tweede rit: 1. Moeskops, laatste 200 M. 12 4/5 sec.; 2. Arlet; 3. Steffers. Derde rit: 1. Meijer, laatste 200 M. 12 3/5 sec.; 2. Steffes; 3. Moeskops. „SWIFT". Toen wegens het bar slechte weer van Woensdagavond de recordrit werd uitge steld tot gisteravond, had men niet ge dacht nog zooveel renners en belangstel lenden aan den start te zullen zien. Deze recordritten gaan, evenals verleden jaar, over 18.6 K.M. en benaderden giste ren zeer kort den tijd van het vorige seizoen, toen de snelste tijd werd gemaakt bij bladstil weer. J. Riethoven en D. Ramp „gaan" mo menteel best, wat ten duidelijkste blijkt uit den gemaakten tijd nl. 31 m. 35 sec. en 31 min. 36 sec. Met slechts 1 sec. ver schil wist J. Riethoven zich dus dezen eersten avond aan het hoofd te plaatsen. H. de Roode werd in den tijd van 33.30 een goede derde, terwijl van de B-klasse Straver le werd in den tijd van 34.38; R. Riethoven werd 2e met een tijd van 37.21 en W. Roelandse 3e in 39.30. H. Riethoven nam de keerpunt-controle op zich, wat voor Swift zeer zeker een groot gemak beteekent. Voor de klokjesrit hebben zich een groot aantal deelnemers en deelneemsters op gegeven. Het aantal overtreft dat van ver leden jaar met eenige tientallen. De samenkomst is te halftien bij den heer Van Meizen, Nieuwe Beestenmarkt 13, waar ook de start en de uitreiking der prijzen zullen plaats hebben. Bij goed weder een echte toeristendag. PAARDENSPORT. HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Niet op Woensdag 15 Juli maar op Donderdag 16 Juli a.s. Naar ons wordt gemeld, heeft het be stuur van de Vereeniging „Vooruit" als datum voor het te Hoofddorp op het ge meentelijk sportterrein te houden één- daagsche concours-hippique, welk paar- densportfeest voorloopig was bepaald op Woensdag 15 Juli a.s„ thans definitief vastgesteld Donderdag 16 Juli a.s. DUIVENSPORT. „DE BLAUWKRAS". Wedvlucht vanaf Orleans (Frankrijk) afstand 508 K.M. hemelsbreedte. In con cours 139 duiven, welke om 7 uur 20 min. gelost werden en als volgt werden gecon stateerd: S. N. van Leeuwen le; P. v. d. Leek 2e. 5e en 13e; J, Schreuder 3e, 8e, 12e, 14e, 23e, 25e en 28e; J. Marijt 4e, 24e en 26e; J. Spek 6e; Chr. v. d. Pluym 7e, 10e, 11e, 15e, 16e, 17e en 22e; Jac. v. Leeuwen 9e; A. de Wit 18e; G. A. L. v. d. Reyden 19e A. v. Rooyen 20e. 21e en 27e. De le duif werd geconstateerd te 1 uur 44 min. en 9 sec; de 28e prijswinner om 2 uur 36 min. en 6 sec. RECLAME. 827 GEBOREN: Bartholomeus. z. van B. Mark en G. Franke Samuel Johannes, z. van J. Neuteboom en J. Truijers Cornelia Ju dith Wilhelmina Theresia, d. van J. H. M. Boogers en C. de Vrind Jacobus Anto- nius Johannes, z. van Th. G. Bentveld en C. E, Warmond Arendina, d. van H. P. Benkemper en H. M. Marseille. ONDERTROUWD. A. Terbrugge, jm. 22 jaar en G. H. A. M. Zilverentant, jd. 20 jaar W. van der Linden, jm 21 jaar en A. Flanderhijn, jd. 20 jaar. OVERLEDEN: A. Taffijnvan Hoven. vr. 31 jaar J. Verduijn, zn. 21 jaar M, Rijke—de Haan vr. 68 jaar A. G. van der Linden, zn. 13 jaar. RECLAME. Prima kwaliteit Huishoudzeep 200 grams per dubbel stuk Op vertoon van dezen bon i Iemand, die „naar het weer kijkt" klikt! voornamelijk naar de wolkenlucht' dSI ligt voor de hand, want het karakter vanl het weer wordt voor een groot gedeelte t» I paald door de bewolking en het eenvoul digste, voor ieder bereikbare middel oml belangrijke gegevens uit hoogere lucht I lagen te krijgen is de beschouwing deZI wolken. Wanneer reeds hij, die leek is oul het gebied der weerkunde, aan het uiterllikl van de bewolking een weersverwachting kan vastknoopen, die vrij betrouwbaar is" spreekt het wel vanzelf, dat de meteorej loog aan den wolkenhemel een geheeleI reeks van gegevens ontleenen kan. die voorl weersverwachtingen van het grootste be-l lang zijn. Er is echter een groote ervarlngl noodig om uit de wolkenwereld zulks ge-I gevens te halen en er zijn maar al te veell menschen, die meenen, dat een vluchtlgel blik op de bewolking voldoende kan zljnl om een conclusie te maken omtrent het tel verwachten weer. In den regel vergeten! deze menschen naar de belangrijkste ver-| schijnselen te kijken en gaan zij nietverderl dan het bekijken en beoordeelen van denl vorm der wolken in het algemeen. De meteoroloog beschouwt de wolken ln| de allereerste plaats als een bijna altijd terl beschikking staand middel om verschll-| lende dingen uit de hoogere luchtlagen te| weten te komen. Hij let daarbij op hetl volgende lo. of er een of meer wolkenlagen aan-1 wezig zijn; 2o. welke wolkensoorten te zien zijn; 3o. uit welke hemelstreek zij aan komen I drijven; 4o. of zij een groote of een geringe snel-1 heid hebben; 5o. welk gedeelte van den hemel zij be-l dekken; 6o. in welke hemelstreek zij het meest I voorkomen; 7o of zij toenemen (aangroeien) of af-l nemen (oplossen) en in het algemeen! of de wolkenlucht een verandering I ondergaat en welke; 8o. in welk verband zij met anderel weersverschijnselen kunnen wordenl gebracht. Ik wil deze acht punten achtereenvol-l gens behandelen, waarbij ik echter hetl tweede punt voor een volgend artikel wil| bewaren omdat het hier niet meer behan-l deld zou kunnen worden. Het is lang niet algemeen bekend, 4:1 de wolken in verschillende lagen voot-| komen. Elke wolkensoort heeft zijn elgtzl z.g. étage, die in het algemeen 'n bepaalde! hoogte boven den grond heeft, welke alleen! met het jaargetijde belangrijke verande-1 ringen ondergaat. Wolken van de eerste soort komen in den regel niet voor in het niveau van andere soorten, zobdat, wan neer twee, drie of vier soorten aanwezig zijn, de volgorde van beneden naar boven altijd dezelfde is. Op grond hiervan hebben de meteoro-l logen van vroegeren tijd reeds een wolken- classificatie opgesteld, die tot nu toe ln hoofdzaak behouden is gebleven. Men kan in het algemeen zeggen, dat de aanwezigheid van één wolkenlaag mooi weer beteekent en mooi weer voor de naaste toekomst voorspelt. Dit gaat even wel niet steeds op. Meer wolkenlagen ko men bij ongestadig en onstuimig weer voor en beduiden ook meestal ongunstige vooruitzichten. Hierop hoop ik in latere artikelen terug te komen. Van het grootste belang is de wolken drift, n.l. richting en snelheid der bewe ging aan den hemel. Hoe men deze het best kan observeeren hoop ik eveneens in een later artikel te behandelen. Het spreekt haast vanzelf dat de kennis van de wolkendrift, d.w.z. van den wind in verschillende luchtlagen van groot belang is voor de kennis van den weerstoestand in het algemeen, van de oorzaken der weersverschijnselen en van de verande ringen, die hebben plaats gehad en nog te verwachten zijn. De wolkendrift staat in nauw verband met de z.g. algemeene luchtdrukverdeeling en de daardoor gere gelde atmosferische luchtcirculatie, die de oorzaak is van de weersgesteldheid. Geen meteoroloog, die niet bij het verschijnen van wolken zal nalaten de drift te obser veeren. Minder belangrijk is misschien de graad van bedekking van den hemel, tenzij men aan de waarneming daarvan de verande ring daarin, dus het toenemen of afnemen van de bewolking, vastknoopt. Overigens houde men in het oog dat de bewolking den zonneschijn, die ons toegemeten wordt, regelt. Het is bij bewolking altijd van belang na te gaan of zij in een bepaalde hemel streek dichter is dan elders aan den hemel. Vooral bij de hoogst drijvende wol ken is dit van veel belang, omdat de hemelstreek, waar zij het dichtst zijn, die is. waaruit slecht weer is te verwachten. Dit geldt ook voor opkomende onweers buien. Al deze dingen kunnen door ieder, die belang stelt in weerkunde, gemakkelijk worden nagegaan en door dit geregeld te doen kan men een geoefend en scherpzin nig waarnemer worden. Moeielijk is evenwel de verschijnselen aan den wolkenhemel in verband te bren gen met de groote weersveranderingen, die zich voor en na de waarneming afspe len. Hierover kan ik in dit artikel niet verder spreken, maar het is mijn voorne men om de belangstellende lezers gaande weg in deze kunst in te leiden Een volgend artikel zal gewijd zijn aan de wolkensoorten. fNadruk verboden)C N. Correspondentie. W. W. te Oegstgeest. Uw denkbeeld om wolkenobservaties op geregelde tijden te publiceeren zoodat an deren deze ter vergelijking en controle kunnen gebruiken, vind ik wel sympathies maar de uitvoering stuit vooralsnog £>P te groote bezwaren. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10