AGENDA. BUITENLAND. duitschland7~ frankrijk. HEDEN: Kon. Mil. Invalidenhuis: Jaarl. alg. ver gadering v. aandeelhouders N.V. Leidsche Sleepstoombooten-MiJ. 7'/i uur nam. Ned. Leger des Heils (Levendaal): Sa menkomst te 8 uur nam. Zomerlust: Tuinconcert T. en D. 8 u. nm. Donderdag. Leger des Heils: Samenkomst Lammer markt, 8 uur. Vrijdag. Volksgebouw: Ledenverg. Inst. v. Ar beidersontwikkeling, 8 uur. Zoelerwoude: Café „Ik leer nog" (Hooge Rijndijk). Spr. de heer H. M. Starrenburg, 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De dubbelganger." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamllle-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Geld ligt op straat." 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De Zondares." 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juni a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND." Propaganda-verkiczingsvergadering. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden van bovengenoemde partij in de Graan- beurs haar eersten propaganda-avond voor de a s. raadsverkiezingen gehouden. De voorzitter, prof. dr. B. D. Eerdmans sprak een kort welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen en wees op het belang van de komende verkiezingen. Spr. uitte den wensch, dat de tijd nog weer eens zal aanbreken, dat de liberale politiek in min der woorden, doch op betere wijze dan tegenwoordig het richtsnoer zal vormen voor de wijze waarop de gemeente bestierd wordt. Daarna gaf hij het woord aan mevr. C. EerdmansDe Hol], nummer 4 der candidatenlijst, die speciaal de taak van een gemeenteraadslid schetste Bij een eventueele verkiezing zou spr. niet optreden als verdedigster van de bijzon dere belangen der vrouw. De wet maakt geeni onderscheid tusschen man en vrouw als kiezers. Spr. wil daarmee niet zeggen, dat er niet eens besluiten zijn genomen, waarbij een vrouwelijke kijk op de zaak wellicht een ander resultaat zou hebben opgeleverd. Spr. wijst bijv. op den dienst van de Ge meentereiniging, en den treurigen toe stand, waarin zich in vele straten het wegdek bevindt. Een gemeenteraadslid mag geen particuliere groepsbelangen be hartigen, doch behoort zijn krachten in dienst te stellen van het algemeen be lang. Het algemeen belang eischt geen hooge belasting, doch belastingheffing naar draagkracht, waarbij er tegen ge waakt moet worden, dat door een te zware belasting der meest kapitaalkrachtigen, dezen de gemeente ontvlieden en deze las ten worden afgewenteld op de gemeen schap. Voorts een zuinig beheer der ge meente-huishouding: beperking van het aantal ambtenaren en werklieden tot het allernoodzakelijkste en verzet tegen over- heidsbemoeing, welke uitbreiding van dat aantal tengevolge heeft. Spr. eindigde met den wensch, dat de kiezers zullen beden ken, dat het meer waarde heeft het oog te richten naar een toestand van blijven- den welstand dan zich vast te'klampen aan mooie beloften, welke toch geen wer kelijkheid kunnen worden. Daarna was het woord aan nummer drie der liberale lijst, den heer R. van Eecke. Spr. begint met te zeggen, dat hij als politiek nieuweling eenlge algemeene libe rale beginselen wil behandelen op eigen wijze en naar eigen opvatting om ten slot te na te gaan. of dergelijke beginselen voor hem een leiddraad zullen kunnen zijn in de gemeentepolitiek. Wanneer spr. een ander bijvoegelijk naamwoord voor libe raal moet geven, kiest hij objectief De liberaal heeft onbevooroordeeld te staan tegenover de geestelijke, zedelijke, econo mische, sociale en politieke vraagstukken van dezen tijd. Deze objectiviteit sluit egoïsme uit en verheft de Liberale Staats partij boven alle andere partijen. In de politiek is zij door rechts en links gedwon gen een partij en bezit zij als zoodanig een positief karakter, want zij heeft op te komen voor de vrije ontwikkeling van individu en gemeenschap. Voor elke ont wikkeling is tijd noodig. De liberaal kan met elke evolutie medegaan: hij zoekt de vrije ontwikkeling vrijwillig en overal, waar hij die vinden kan Het heden staat In het teeken der menschelijke gemeen schap, welke hoe langer hoe meer gaat domineeren over de afzonderlijke indivi duen. In dit verschijnsel schuilt gevaar voor de vrije ontwikkeling en de zelfstan dige kracht van het individu. Het indivi dualisme is mede schuldig aan de politieke onverschilligheid. Door de politiek worden wij echter geregeerd en gedwongen! Rechts dwingt met kerk en dogma, links met nivelleerend socialisme en commu nisme. Materieel en geestelijk bezit is en blijft een stimulans voor hoogere ontwik keling. Kapitaal is arbeid en arbeid is ka pitaal. Dood kapitaal is verderfelijk even als ongebruikte arbeidskracht! Werk loosheid is geen verschijnsel, inhaerent aan het kapitalisme; zij is voornamelijk ontstaan door de te Snel voortgeschreden ontwikkeling der techniek en door de nog niet algemeen aanvaarde waarheid, dat leven werken en werken leven is! Indi viduen, die niet mee kunnen, moeten door de gemeenschap gesteund worden, doch er mag geen parasitisme op de gemeenschap en geen arbeidsschuwheid ontstaan. Voor alles zorge de liberaal voor de lichamelijke en geestelijke opvoeding van het kind in objectieve richting. Zij, die hun kinderen bijzonder onderwijs willen geven, moeten daarin vrij zijn, doch laat de gemeenschap niet gemaakt worden tot een waar broei nest van sectarisme, dat zelfs den aether infecteert! Orde en gezag moeten er in elke gemeenschap zijn. doch zonder dwang zonder despotisch gezag. Laat de overheid zich alleen dan er mede bemoeien, wan neer dwang noodzakelijk blijkt. Spr. gaat dan na, wat er onder dit laatste te verstaan is. Het Liberalisme gunt ieder 't zijne naar algemeen geldend recht en naar billijkheid; het wil géén strijd, noch van z.g. klassen, staten of volkeren, doch het zoekt vreedzame samenwerking van alle elementen der menschelijke samenleving om met elkaar op een hooger peil te ge raken. Ten slotte bespreekt spr. het karakter der gemeenschap Leiden, eerst als indu strieplaats, dan als academiestad en als studentenstad, vervolgens als marktplaats en als woonplaats en komt tot de conclu sie. dat Leiden geen uitgesproken karak ter draagt en geen perspectief heeft. De voornaamste oorzaken zijn de ligging in het Westen in de directe nabijheid der grootste steden van Nederland, de goede talrijke verbindingen met deze steden en het verouderd zijn der oude veste zelve met weinig omgeving. Het grootste deel der Leidsche bevolking behoort tot de minder goed gesitueerden, zoodat het ge meentebestuur zéér zuinig moet omsprin gen met de financiën. Terloops roert spr. ook even het Stadhuisvraagstuk aan en beveelt als plaats daarvoor aan het Schut tersveld. Elk gemeentebestuur, moet zoo veel mogelijk vrij gelaten worden om zijn plaatselijke belangen zelf te behartigen naar eigen behoeften en inzichten en het draagt de volle verantwoordelijkheid tegen over de gemeenschap. Deze moet echter niet het Gemeentebestuur dwingen tot daden, waarvan het de verantwoordelijk heid niet dragen kan. De llberaal-com- mercieele weg is de juiste! Hoe hoogere eischen de individuen voor zich en hun omgeving stellen, des te ingewikkelder wordt daardoor de samenleving, mede door de techniek en ten slotte moet er een evenwichtstoestand gevonden worden, welke zoo veel mogelijk indivlduën tevre den stelt en welke slechts verkregen kan worden door wikken en wegen! Hierna was het woord aan den heer mr. A. J. Romijn, die van liberaal oogpunt het salaris- vraagstuk wilde belichten, omdat de volksovertuiging nu eenmaal is, dat van die zijde niet anders wordt gedaan dan daarop maar bezuinigen, hetgeen echter een volkomen onjuiste bewering is. De finantieele structuur van een ge meente met haar ver doorgevoerde be moeiing maakt het wel noodzakelijk om als er bezuinigd moet worden, dit te doen op de .salarissen. Zoo bestaat het geheele bedrag dat Lelden uitgeeft, voor de helft uit salarissen en loonen, zijnde plm. f. 4.000.000. Gelijk over alles, zoo bestaan er ook over het salarlsvraagstuk verschillende theorlën. De belangrijkste is wel de rek stok theorie van socialisten, die hierop neerkomt dat de overheid voor moet gaan op dit gebied, het voorbeeld moet geven en het gevolg zal dan zijn dat de loonen in het particuliere bedrijf van zelf daar door omhoog worden getrokken. In het kamp van de R. Katholieken hoort men wel dikwijls de behoefte theorie verkondigen. Loon naar behoefte is daar bij sommigen het ideaal, zulks speciaal met het oog op de groote gezin nen. In tegenstelling met deze gelegen- heidstheoriën meenen liberalen dat het eenig uitgangspunt slechts kan zijn loon naar arbeid Men ziet dat ln ongeveer alle gemeen ten de hoofdsplltsing van hand- en hoofdarbeid ook ten opzichte van de sala ris indeeling wordt gemaakt en men eenerzijds krijgt de categorie werklieden, anderzijds de eigenlijke ambtenaren. Het eenige gezonde beginsel, dat ln de praktijk houdbaar is, en dat anders niet te aanvaarden consequenties voorkomt, Is dat de loonen van de gemeente-werklie den zich behooren aan te sluiten bij het particuliere bedrijf, evengoed als de be trokken werklieden zelf zoo zonder meer kunnen overgaan van den eenen dienst in den anderen. De vergelijking van het particulier be drijf is ten opzichte van de eigenlijke ambtenaren moeilijker. Hier zal de alge meene loonstandaard dienen te beslissen en de salarissen min of meer vergelijk baar dienen te zijn met wat in de parti culiere maatschappij door soortgelijke personen kan worden verdiend Voor hen, die niet hooger kunnen omdat er geen vacature is of om dat zij voor die hoogere rangen bepaalde ge schiktheid missen, dient er rekening mede te worden gehouden dat er ook in de levensomstandigheden en levensstan daard een evolutie is, dat bij het klimmen van de jaren en het grooter worden van het gezin de levensbehoeften stijgen en dat de salarieering daarmede rekening heeft te houden, wil men de menschen niet tot een zekere wanhoop brengen of in elk geval hun normale menschelijke ontwikkeling belemmeren. Dit beginsel is tot nu toe wel eens wat uit het oog ver loren en verwaarloosd. Van veel minder beteekenis is deze kwestie weer bij de hoogste rangen, het eigenlijke kader. Het bedrag van het salaris is daar in het algemeen zóó. dat het eenige speling veroorlooft. Om het welbegrepen eigenbelang van de gemeente dient het kader goed te worden betaald en moet men eerder het risico aanvaarden iets te veel te betalen dan aan het gevaar bloot te gaan staan dat door ondeskundlgen kapitalen voor de gemeente verloren gaan. Zoo ziet men dat men er met één be paalde leuze ten opzichte van het salaris vraagstuk niet komt. Iedere groep dient afzonderlijk te worden bekeken en de factoren te worden bepaald, die bij het vaststellen van hun salaris den door slag moeten geven. Maar men spreekt ook dat wil men volgens dit uitgangspunt de zaken bezien en regelen, de noodzakelijkheid bestaat er voor te waken, dat het ambtenaren corps niet te groot wordt, omdat dan de finantieele omstandigheden het onmoge lijk maken met dit alles rekening te houden. Als laatste spreker voerde de heer ir. A. G. Bosman het woord. Deze vestigde de aandacht op de positie van de liberale fractie als po litieke partij ln den raad en wees aller eerst op het verschil tusschen de mentali teit der vroegere raadsleden en die van tegenwoordig. De samenstelling van den raad in vroegere Jaren was van dien aard, dat men over meer deskundige voorlich ting beschikte, waardoor de zittingen een veel zakelijker karakter droegen en dien tengevolge ook minder lang duurden. Hoe wel de vergaderingen tegenwoordig, dank zij de tegengetelde politieke stroomingen, veel interessanter zijn! De liberale fractie heeft zich in de afgeloopen vier jaren zooveel mogelijk onthouden van deelne ming aan politieke debatten, doch er steeds naar gestreefd, voor alles zakelijk te zijn. Al betreurt spr. persoonlijk het heengaan van den heer Reimeringer, hij prijst zich gelukkig, dat de partij in den heer van Eecke een waardig plaatsvervanger heeft gevonden. Hij hoopt, dat hijen zoo mo gelijk ook mevr. Eerdmans hetzelfde standpunt zullen innemen als hun voor gangers en zich eveneens zullen onthou den van politiek geharrewar, iapplaus). Tenslotte behandelde spr. in het kort de kwestie van de toepassing der Zondags wet in onze gemeente en uitte den wensch dat de Katholieke raadsleden na de a.s. verkiezingen zullen willen medewerken om te komen tot een soepeler toepassing dezer wet en zij hun gedragslijn in dit opzicht in overeenstemming brengen met die van hun gelpofsgenooten in het Zuiden van ons land, waar 'n vrijwel onbeperkte mate van vrijheid heerscht. Na eenige mededeelingen van huishou- delijken aard van den voorzitter en nadat uit de vergadering eenige vragen waren gesteld en vanaf de bestuurstafel beant woord, sloot prof. Eerdmans de bijeen komst met een woord van dank tot den heer Reimeringer voor alles wat hij ge durende vele jaren voor den Vrijheids bond heeft gedaan en een opwekking tot krachtige medewerking om het uitbrei dingsplan van de Partij te verwezenlijken. o NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De algemeene ledenvergadering. In een der zalen van restaurant „In den Vergulden Turk" kwam gistermiddag het departement Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in ledenvergadering bijeen onder leiding van den heer N. C. F. van Ginkel. Na de opening en voorlezing der notulen bracht de secretaris, mr. M. B. Vos. zijn jaarverslag uit. Hieruit vermelden wij het volgende: In het afgeloopen jaar heeft het departement het overlijden moeten betreu ren van den heer F. Driessen Jr., die eenige jaren zitting heeft gehad ln het bestuur. Gelijk gebruikelijk werden ln het afge loopen winterseizoen eenige avonden ge organiseerd, o.a. een lezing en een film voorstelling: voor deze laatste bestond slechts matige belangstelling. In de ver gaderingen werden verschillende onder werpen behandeld, o.a. het Lager Onder wijs, de mogelijkheid van verbreking of uitstel van contracten door exporteurs, het wetsontwerp tot wijziging van de Octrooiwet en verschillende door het hoofdbestuur aan het departement gerichte vragen. Het ledental bedroeg aan het einde van het vereenigingsjaar 94 en het aantal donateurs 5, In het afgeloopen jaar wer den 7 diploma's al dan niet vergezeld van een eeremedaille uitgereikt. Zoowel het jaarverslag van mr. Vos als dat van den penningmeester, sluitende met een batig saldo, werd goedgekeurd. In de bestuursvacatures, ontstaan door het over lijden van den heer F. Driessen, het perio dieke aftreden van den heer D. Jaeger en het vertrek naar elders van den heer A. Tieleman, werden resp. gekozen de hee- ren: ir. G, A. Klinkenberg, directeur der Stedelijke Gas- en Electriciteitsfabrieken; Ir. J. W. Modderman, directeur der N. Z. H. T. M. en de heer H. H. Tieleman. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, welke te Deventer gehouden zal worden, werden gekozen jhr. C. P. Roëll en de heer P. A. Wernink. o BELGISCHE HOOGLEERAREN. Zooals bekend is, treedt dit jaar de regeling in werking volgens welke eenige Belgische hoogleeraren In Nederland en eenige Nederlandsche in België college zullen geven. Van de Belgische professoren, die naar Leiden zullen komen, hebben prof. Frenck (Brussel) en Nolf (Luik) het voornemen hun voordrachten in het na jaar te beginnen. Reeds voor het einde van den loopenden cursus zal echter prof. dr. J. de Schmidt (Leuven) hier ter stede werkzaam zijn en wel gedurende een deel van Juni en Juli en aan het practisch onderwijs in het Natuurkunding Laboratorium deelnemen. Op Dinsdag 16 Juni, 8 uur nam. houdt de Belgische hoogleeraar in genoemd laboratorium een voordracht over „Bui ging van Röntgenstralen in vloeistoffen en gassen", waartoe belangstellenden toe gang hebben. o ACADEMISCHE EXAMENS. Economisch doctoraal examen Indologie de heer H. A. v. Deinse (Den Haag). Taal kundig candidaatsexamen Indologie de heer J, G. Wegner (Den Haag). Candi- daats-examen Wis- en Natuurkunde, let ter I, de heer J. W. Lodewijks (Den Haag); idem letterL. de heer H. van der Kolk (Den Haag). Doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde, mej. H. J. C. Sengers (Poeldijk) en de heer C. W. Raadsveld (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de Genees kunde op proefschrift getiteld: „Nystagno- graphie tijdens draaibewegingen bij den mensch" de heer J. Kuilman geb. te Nieu we Niedorp (N.-H.) o EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor A: 3e groep: Sjoukje Hiemstra te Leiden. K. Huibregtse te Wassenaar, G. F. J. Jongbloed te Den Jaag, S. P. de Roos te Leiden, mej. M. Schröter te Leiden en mej. Chr. Snouck Hurgronje te Leiden. Afgewezen geen. BOTANISCHE ONDERZOEKINGEN 's LANDS PLANTENTUIN. Op voordracht van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen te Amsterdam zal weder aan een Nederlandsch plant kundige de gelegenheid worden gegeven om, op kosten van het Buitenzorgfonds, vermeerderd met het daarvoor toegestane Rijkssubsidie, volgens de bestaande be palingen gedurende vier maanden aan 's Lands Plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische onderzoekingen. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, gelleven zich vóór 15 Juni 1931 schriftelijk aan te melden, o.a. bij prof. L. G. M. Baas Becking alhier. AANBESTEDING. Gisteren is aanbesteed het verrichten van wit-, saus-, silicaatwerken. enz., aan Gemeentegebouwen e.d. Er was als volgt ingeschreven: Firma Meygaarden en Crama, perc. I f.2250, 2. f.2120, 3. f.2375, 4. f.2310, 5. f.2253, 6. f.793; J. v. d. Berg 1. f.2260, 2. f.2333. 3. f 2375, 4. f,2450, 5. f 2360. 6. f.709; T. D. J. Welling 3. f.2310, 5. f.2425, J. Arnoldus 1. f.2490. 3. f.2500, 4. f.2575, 5. f.2121. 6. f 825; J. Kukler 1. f.2800, 2. f.2200, 3 f 2450, 4. f.1800, 5. f 2400, 6. f.750; F. A. Wempe 1. f. 2152.50, 2 f.2000, 3. f 2311, 4. f.2383, 5. f.2172, '6. f.750; N.V. Stucadoorsbedrijf v.h. J. de Best 1 f. 2160, 2 f 1800 3, f 1960, 4. f. 1700, 5. f. 1900. 6. f.680; I. Verhoef 1 f 2600. 2. f.1743, 3. f 2549, 4 f.2530, 5 f.2399. 6. f.1050 Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. o WAARSCHUWING. De laatste dagen worden weer kwitan ties gepresenteerd vanwege „Huize Bethel" in Den Haag afdeeling gratis verstrekking van voedsel aan ouden van dagen. Meestal wordt bij de aanbieding medegedeeld, dat ook het vorige jaar een bijdrage zou zijn ontvangen. Men heeft hier te doen met een zeer ongunstig bekend staande onderneming en zende dus deze kwitantie onbetaald terug. o Het bestuur van de theologische faculteit is voor den volgenden cursus als volgt samengesteld: J. M. Gerritsen, praeses, mej. H. C. Luyt, ab-actis, J. H. Hanneman. quaestor, A. F. Scholte, asses sor I, M. A. Visser, assessor II. Dat van de litteraire faculteit luidt ais volgt: C. Vreede, praeses, mej. J. van Blankenstein, ab-actis, J. J. M. Droos, quaestor, mej. J. de Boer, assessor I, W. Kern, assessor II. Bij K. B. zijn benoemd tot leden van de commissie, aan welke in 1931 het af nemen van het examen, bedoeld in arti kel 12 der Hoogeronderwijswet, wordt op gedragen de heeren dr D. E. Bosselaar, A. L van Beeck en dr. C. de Jong, ajlen alhier. Op de gisteren te Amsterdam gehou den plantenkeuring der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd aan een' Inzending Lupinus pol „Miss A. E. Groll" van de Vaste Plantenkweekerij K. J van Veen alhier een getuigschrift eerste klasse toegekend. Wij verwijzen naar de advertentie inzake een boottocht van de A. V. R. O. over de Kager- en Braassemermeer op 18 Juli a.s. De R.'dammer Lloyd Rapide van het mailschip Sibajak komt morgenochtend te 9,29 u. in Den Haag. Men zie de publicatie vaij heden be treffende toelating van leerlingen voor de openb. bewaarscholen en openb. scholcft voor L. O. en U. L. O. etc. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Voor den kalf- en melkveehandel is de eerstkomende weken al stilte te verwach ten. Immers de hooibouw staat voor de deur en belooft, wat de hoeveelheid be treft, goed te worden; maar het weer zal voor een gunstige winning wel wat moeten veranderen. Veel ligt er nog wel niet „voor den grond", maar men is toch reeds druk met maaien bezig, en die dagen zien de veemarkten er zeer stil uit en de aan voerders houden er ook rekening mede. Maandag te Gorkum waren weinig koeien aangeboden en ofschoon niet veel handel, hielden de prijzen zich staande. Zware kalf- of melkkoeien nog f. 340-f. 380. Lichte soorten f. 260320 per stuk. Vaarzen f 220 f300. Pinken f. 90f160 per stuk. Te Groningen werden gisteren aange voerd 592 kalf- en melkkoeien en 131 vette koeien, welke bij matigen handel tegen vorigerweeksche prijzen werden opge ruimd. 773 gebruiks- of weidekoeien te Rotterdam, waar de handel flauw was en de prijzen iets terug gingen Purmerend ook bij gebrek aan voldoende koopers iets terug in prijs. Het vette vee, dat Maardag niet zoo best verkocht werd, nam op de markten van gisteren in handel iets toe en eenigs- zins hooger in prijs Denemarken voerde minder in ons land in. wat de prijzen van ons c-igen product iets ten goede kwam. Thans zal Dene marken ook paarden voor de slachtbank naar ons land in gaan voeren Deze week zal reeds een groot transport slachtpaar- den naar ons land plaats hebben. Dit zal zeker op de marktprijzen alhier van in vloed zijn Reeds trad een merkbare da ling in. De kalverenhandel was gister en Maan dag eenlgszins afwisselend. Prijzen waren echter meerendeels wat vaster. Ook de varkens werden vlugger verkocht. Vooral hier op de Leidsche markt kreeg de ver- kooper daardoor gelegenheid de prijzen iets te verhoogen. De aanvoeren waren overal wat minder Dit was dan ook de oorzaak. Schapen en lammeren troffen geen betere vraag en voor de weidelam- meren werd een weinig minder besteed. VAN DER S. o Tegen de noodverordening Fransch vliegers veroordeeld. Na een uitvoerige en ten deele zeer h tige discussie heeft de Hijksdaefractie dè Duitsche Staatspartij de volgende lutie aangenomen: De fractie is van meening, dat bela rijke onderdeelen van de Noodverordenm verkeerd zijn en onvereenigbaar met ha principieele opvattingen. Over de non? zakelijkste veranderingen en aanvulling^ in sociaal en economisch opzicht zal a fractie met den Rijksdagkanselier ondeT handelen. Van het resultaat dezer onde handelingen laat de fractie haar definitieve hcuding afhangen. De bondsleiding van den Bond van Dull sche ambtenaren, een organisatie die meer dan een millioen Duitsche ambtenaren om vat. heeft onder protest tegen de nieuwe noodverordening, de spoedige bijeenroenino van den Rijksdag gevraagd. Kapitein Goerring, de adjudant van Hitier heeft te MUnchen een rede gehouden en' daarin o.a. beweerd dat de rijksregeerine haar noodverordening alleen heeft gemaakt om de tribuut-betalingen te kunnen voldoen niet echter om het Duitsche volk te helpen' „Wij denken er niet aan. zeide Goerring verder, aldus het verslag van zijn rede in den Völkischen Beobachter, te houden wat de heerschers van lieden nog beioven Ze kunnen leenen zooveel ze willen, wij zullen niets terugbetalen. Het buitenland zou wel doen te overwegen wie over een jaar in Duitschland zal regeeren: Brüning of wij' De Rechtbank te Kaiserslautern heeft de Fransche vliegers, die verleden week Woens dag bij Enkenbacil landden en gearresteerd werden, wegens overtreding van de luchts- verkeersvoorschriften veroordeeld tot tien dagen detentie. De vliegers hebben zich bij dit vonnis neergelegd. Briand in de Kamer. In de gisteren gehouden Kamerzitting werd beraadslaagd over de suppletoire cre- dieten voor het begrootingsjaar 1936—1931 De rapporteur Lamoureux verklaarde o.a dat de inkomsten, die aanvankelijk bere kend werden op 50.270 millioen, gestegen zijn tot 51.356 millioen. De uitgaven zhn van 50.598 millioen tot 53.499 millioen ge stegen. Het deficit bedraagt dus in totaal 2.072 millioen francs, het grootste, dat ooit in de geschiedenis van het Fransche par lementarisme is voorgekomen. De voor naamste oorzaak hiervan moet gezocht worden ih de suppletoire credieten. Spr noemt het onzinnig in de toekomst de be grooting in evenwicht te brengen, indien deze toch weer door suppletoire credieten wordt verstoord. De regeering heeft niet minder daii 46 wetsontwerpen ingediend, die alle aanleiding zijn tot nieuwe uit gaven. Dit is een ernstige fout, waaraan een einde moet komen. In het verdere verloop van de debatten werd het beleid der regeering scherp gegispt. Voorts is gesproken over de incidenten, die hebben plaats gehad bij den terugkec van Briand uit Genève, De socialistische en radicale afgevaardigden protesteerden tegen de houding van de politie tegenover de menigte, die Briand bij de Gare de Lyon opwachtte. Minister-president Laval verdedigde de houding van de politie. De manifestanten hadden niet alleen geroepen: „Leve Briand! Leve de vrede!" maar ook: „Weg met Tardieu! Weg met Doumer!" De inter pellaties werden op voorstel van de regee ring met 326 tegen 259 stemmen voor onbepaalden tijd verdaagd. Vervolgens vroeg de afgevaardigde Lorin (groep Maginot) spoedige beraadslaging over zijn interpellatie betreffende de be toogingen van den Duitschen Stahlhelm te Breslau die hij een provocatie noemde. Spr. wilde de goede eigenschappen van het Duitsche volk erkennen, maar Duitschland is tegenwoordig pan-Germanistisch en be dreigt den vrede van Europa. In dit verband verklaarde Briand o.a. dat de Kamer bij de algemeene debatten ge legenheid zou hebben zich een denkbeeld t.e vormen van den huidigen stand van de Duitsch-Fransche betrekkingen. Te Bres lau in de nabijheid van de Poolsche gTens is een demonstratie gehouden, welke uit gegaan is van een bond, die niet zeer vredelievend pleegt te zijn. Ditmaal zijn twee vorsten en verscheidene generaals aanwezig geweest. Dit is een evenzeer te berispen als te betreuren gebeurtenis. In de te Breslau uitgesproken redevoeringen is geen beroep gedaan op oorlog, maar is heltige critiek uitgebracht op de regeering, die men voor te zwak hield om een veran dering van de Oostelijke grenzen te ver- krijgen. Het gaat te ver, dat een dergelijke demonstratie in de nabijheid van de Pool sche grenzen na de verzoening van Geneve plaats vindt. Dit had moeten worden ver meden. De Fransche regeering heeft haar standpunt de Duitsche regeering kenbaar gemaakt en heeft den indruk, dat deze door haar gedeeld wordt. „Wij zullen trachten uit het Duitsche volk. zoo al niet een bevriende natie, dan toch een vredelievend volk te maken. De Duitsche staatslieden hebben mij kwade uren bereid, maar ik laat mij daardoor niet ontmoedigen. In ieder geval zou ik niet willen, dat het kabinet Brunlng door nationalisten zou worden vervangen" De Fransche regeering zal in ieder geval niet verzuimen bij dergelijke incidenten in te grijpen. Na deze verklaring ging Briand geheel onverwacht over tot bespreking van het reparatieprobleem en van het bezoek op Chequers. Hierover zeide hij o.a.: Met betrekking tot de reparaties kan Duitsch land zijn eigen opvattingen vertegenwoor digen. dat is zijn goed recht. Wij hebben echter onze eigen meening en men zal de plechtige verdragen niet kunnen aan vechten, zonder dat wij daartoe onze toe stemming geven. Het Youngplan kan niet worden gewijzigd, want het heeft een definitief karakter. Van een eventueel plan om het Youngplan te herzien heb ik geen kennisgeving ontvangen. Wanneer dit ech ter wel het geval ware geweest, zoo niets hebben ondernomen, zonder daarin het parlement te kennen". Ook de verdaging der stemming over,,„ Interpellatie Lorin inzake de demonstratie van den Stahlhelm te Breslau .werd OU handopsteken aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd, 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2