Pijnlijke Voeten TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. SPORT. GEMEENTERAAD v. LEIDEN BEURSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 755. Hedenmiddag 3 uur: 758. lelegrafisch weerbericht iliKon. Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt Hoogste stand 770.0 te Janmayen. laagste stand 751.0 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 9 Juni: Meest matige Zuid-Westelijke wind. :jaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke inklaringen. Aanvankelijk weinig of geen ■ater weer toenemende kans op regen, t'einig verandering in temperatuur. luchttemperatuur. Suur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.i. 12 uur 's midd.: 14 gr. C. (58 gr. F.). 3 uur nam.: 15 gr. C. (59 gr. F.). 100GWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Dinsdag. Voorm. te 10 u. 19 m.; nam. te 10 u. 49 m. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 'sMiddags 12 uur: 17'/» gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 'sMiddags 12 uur: 15'/» gr. C. licht op voor fietsers e.a. Maandag: 9.46 n.m. ot 4.11 v.m. RECLAME. lukgeloopen. Geblaard of Branderig, e,vacht en geneest men met PUROL. 7766 DE AARDBEVING. LONDEN, 8 Juni. (V.D.). Het rapport ia den kapitein van een Engelsch amschip schijnt het vermoeden te be- etigen, dat de haard van de aardbeving, cardoor Engeland gisternacht werd op schrikt, gelegen is in de Noordzee nabij Engelsclie kust. De kapitein deelt mede, men in den nacht van Zaterdag op bij tamelijk hooge zee en dichten 1st op ongeveer 84 mijl afstand van arhorough voer, toen men aan boord .otseling het gevoel kreeg alsof 'n hevige iplosie plaats vond. De zeebeving ging (paard met een dof onderaardsch gerom- ül als van een verwijderd gedonder. BRUSSEL. 8 Juni. (Belg. Tel. Ag.). Het tevatorium te Ucele heeft gistermorgen a 1 uur 26 minuten 10 seconden een iidbeving geregistreerd, waarvan het /centrum op 600 K.M. in noordweste- tken richting lag. Het observatorium kreeg een groot aan- telefonische mededeelingen. dat ook het Brusselsche aardschokken waren latgenomen. Het was de sterkste aardbeving, die men axis langen tijd in het land had waarge- omen; de schokken waren verticaal. LONDEN. 8 Juni. (Reuter). Het obser- Worium tc West Bromwich zegt, dat deze «dbeving de hevigste is, welke in Enge- IM sinds menschenheugenis is gevoeld. Het sterkst werd zij waargenomen in de Mlands. de brand te MüNCHEN. MUNCHEN, 8 Juni (Wolff). Het is tot 'toe nog niet gelukt de oorzaak van den hod in het Glaspaleis te ontdekken. Het vermoeden, dat brandstichting in spel is schijnt echter onjuist. tot heden gevonden sporen wijzen Mer op zelfontbranding van door schil- "5 gebruikte lappen neteldoek, in ter- Wn en lijnolie gedrenkt, öe schilders waren n.l. tot Vrijdagavond hl bezig geweest met het wegvegen van Koratle proeven. ken vermoedt nu. dat deze lappen, die l hj hun vertrek met ander gereedschap een berghok hadden geborgen, door «uitbranding den brand veroorzaakt «hen. De decoratieschilder Beyhl. die dit werk «nchtte, houdt echter zelfontbranding j°r uitgesloten. In zijn twintigjarige Dei'Jk is het hem nog nooit overkomen, "e politie zal vandaag proeven nemen 'n terpentijn en lijnolie gedrenkte wn. LEIDEN, 6 Juni 1931. Leidsche Eieren- r1"?- Totale aanvoer 8244 stuks. De ^«h waren: Kippeneieren f. 3.75—4.30; «scneleren f. 3.75—4.25 per 100 stuks, i goed. U8TERDAM, 8 Juni. Veemarkt. Ter Srt waren heden aangevoerd: 362 .■•«koeien, waarvan de prijzen waren: h J? 1.02—1.06; 2de kw. f. 0.88—1; 3de l.™-86 per K.G. sl.gew. 132 melk- en J?,;oe'en 280—380 per stuk; 141 vette kal- ïj.912de kw. 70—76, 3de kw. 56—68 per ij''«vend gew.; 84 nuchtere kalveren t..Per stuk; 27 schapen 28—32 per to. lammeren 1825 per stuk; 920 Muf'» Resell varkens. wagende van v. KG; 4243- zware varkens 39-41; 'Wkens 36—38 per K.G. sl.gew. 143 s J,n 120—260 per stuk. Aan het abat- „Aln heden aangevoerd acht wagons runderen uit Denemarken. BEZOEK VAN LiTHOGRAPHEN. Een gezelschap Turkische, Scandinavi sche Belgische en Fransche lithographen bracht heden onder leiding van hun Ne derlandsche collega's een bezoek aan onze stad. Zij kwamen hier aan, na een boot tocht van Amsterdam over de Kager- en Braassemermeren en vereenigden zich aan een noenmaal in ,,De Turk". Hun volgende bezoek geldt Den Haag en Scheveningen. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur stonden na afloop van een begrafenis eenige personen na te praten op de luiken van een schip, liggende nabij de Wilhel- mina-brug aan den Hoogen Rijndijk. Plot seling bezweek een der luiken, tengevolge waarvan eenige personen in het ruim vie len. Een vrouw werd bewusteloos opge nomen, doch bleek geen ernstige verwon dingen te hebben opgeloopen. De andere personen kwamen met den schrik vrij. VERDRONKEN. Een drietal jongens uit het dorp Wol- tersum bij Ten Boer (Gr.) had gisteren den geheelen middag gevoetbald en ging na afloop in de Woltersumsche Ee aldaar zwemmen. .De afkoeling is vrij zeker te plotseling geweest, althans de 14-jarige J. Meedema verdween in de diepte. Een poging van den 17-jarigen boerenknecht G. Velthuis om den knaap te redden, mis lukte. Met veel moeite gelukte het ten slotte den boerenknecht op het droge te brengen. De vader van J. Meedema was spoedig ter plaatse doch moest omdat hij niet kon duiken van reddingspogingen afzien. Spoedig arriveerde de heer W. R. v. d. Meer, arts te Ten Boer, die zich te water begaf en er bij een tweede poging in mocht slagen den jongen boven te brengen. Kunstmatige ademhaling leverde evenwei geen resultaat meer op. De arts kon slechts den dood constateeren. BLOEMEN VOOR HET HOLLANDSCIIE PAVILJOE^i TE PARIJS. Bij de opening van het Hollandsche ge bouw te Vincennes werd door de Aals- meersche kweekers een groote zending prachtig witte seringen gezonden ter ver siering van de groote hall. Een hulde van de Nederlandsche kweekers, welke zeer op prijs werd gesteld. Thans is het de bedoeling van de Ver- eeniging „De Iris" te Haarlem, om, ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs een 10.000 afgesneden Irissen (per K.L.M.l ter beschikking te stellen. Gedurende de Hollandsche week, welke eind Augustus te Parijs wordt gehouden, zorgt de Nederlandsche Gladiolus Vereent- ging voor een 10 000 Gladiolusbloemen. Door het Uitvoerend Comité van de Ne derlandsche deelneming is aan het lid der Algemeene Commissie, den tuinarchitect J R. Koning, die ook de terreinen om het Nederlandsche Paviljoen heeft aangelegd, de zorg opgedragen over deze zoo zeer ge waardeerde bloemenzendingen van de Ne derlandsche kweekers. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 29-jarige ingenieur J. Eing uit Gescher (Duitschland), die de vorige week te Enschedé met zijn motor viel door een botsing met een vrachtauto, is gisteren in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen zijner verwondingen overleden. WATERLEIDING TEN PLATTELANDE. De Stichting „Drinkwaterleiding de Elf Gemeenten", Omvattende de gemeenten Nieuwveen, Ter Aar, Nieuwkoop, Zeven hoven, Waarder, Banvoutswaarder, Ka- merik. Zegveld, Rietveld, L. R. Weide en Papekop, besloot in zijn op 6 dezer te Woerden gehouden algemeene vergadering een contract tot waterlevering aan te gaan met de N.V. Bodegraafsche Waterleiding Mij., gevestigd te Bodegraven; de Water- winplaats voor deze levering wordt geves tigd te Kamerik. Tot plaats van kantoor en woonplaats voor nog te benoemen Directeur werd Woerden aangewezen. UIT NED. OOST-INDIE. DRIE DOODEN BIJ 'N AUTO-ONGELUK. MEDAN, 7 Juni (Aneta). Een huurauto botste bij het huis van den administra teur van Loeboepalam tegen een vracht auto. waardoor de huurauto over de parit werd geslagen en ondersteboven neer kwam. De inzittenden de heer J. Broek- huyzen, employé van de firma Guntzel Schumacher te Medan en mevr. Scheurs en de Chineesche chauffeur zijn over leden. De heer Dessauvagie, employé van de B.P.M. kreeg een arm- en beenbreuk, terwijl de employé van de B.P.M. Scheurs ongedeerd bleef. LAWN-TFNNIS. DE WEDSTRIJDEN VAN DE LEIDSCHE S. L. T. C. TE NOORDWIJK. Noordwljk heeft zijn eerste tournooi gehad en al was het geen internationale wedstrijd, doch een tournooi uitgeschre ven door de Leidsche Studenten L.T.C., de belangstelling was grooter dan men ge woon is op dergelijke nationale tennisge- beurtenissen aan te treffen. Het was er genoegelijk en gezellig, vooral in den mid dag toen de zon nog lekker scheen. In den namiddag kwam de regen doch die kon het afwerken niet meer schaden. Alles was, o wonder, eens vroeg klaar. Timmer heeft het heeren-enkelspel ge wonnen. Natuurlijk! Hij mag dan ook nu niet den vorm van voorheen getoond hebben, hij mag een speler zijn die niet overrompelt, doch die juist iets beter speelt dan zijn tegenstander die dus eigenlijk zakt tot een iets hooger peil dan zijn tegenstander er is toch geen spe ler die hem ook maar eenigszlns bena dert. Dat ondervond Karsten in den eind strijd. Karsten had uitstekend gespeeld tegen Weber, had in acht minuten een set gewonnen met 61, doch tegen Tim mer hadden de goede slagen uit zijn spel slechts enkele malen succes. Die goede slagen waren: een lange forehanddrive, een vlakke zuiver genomen backhand, waarmee hij enkele malen keurig pas seerde en een vinnige volley. Kon hij aan het net komen, dan was hij gevaarlijk, doch Timmer hield hem zooveel moge lijk achterin en dat lukte hem, ook ai zag zijn forehand er niet al te secuur uit. Het was routine die won. meer dan eenige andere eigenschap van zijn spel. En zeker mag zijn techniek nog verbeteren voor dat hij in Indië den strijd tegen de Ja panners aanbindt. Mej. Rollin Couquerque won even na tuurlijk als Timmer het heerenspel won, het dames-enkelspel. Zij had meer strijd in den halven, dan in den eindstrijd.. In dien halven eindstrijd had zij mej. Kawi- larang tegen zich en al ging deze het veld in met een gevoel van „Ave Cesar" morituri te salutant", toen het bleek dat mej. Couquerque niet al te gevaarlijk was en allerlei slagen probeerde, toen gaf het vieve klei speelstertje uit onze Oost ee r prachtig staaltje van verdedigen. Zij heeft geen enkelen slag die voor een sterk speelster gevaar inhoudt maar zij woeker de met den kapslag, den slice, den chop en zij haalde veel meer dan mej. Cou querque berekende. Zoo werd het 44, 55. 6—6. Toen had mej. Kawilar een matige game en de eerste set kwam met 8—6 aan onze kampioene. Die in de twee de set meer op winst uitwas, scherper aanviel, meer de tactiek van „the wrong leg" toepaste en met 6—2 won. In den eindstrijd verdedigde mej. Kerk- hoof zich met al het pittige dat haar spel eigen is, doch haar vastheid was tegen het repertoire van verschillende slagen van mej. Couquerque niet opgewassen. Met 61, 62 won deze haar eerste tournooi in 1931. Het heerendubbelspel kwam aan Feith en Karsten die echter een set moesten afstaan aan eeb en Weber. Het gemengd dubbelspel heeft iets aparts gehad: een geheime voorgift. Het werd ook anders gespeeld. Elk speler van de vier moest tweemaal services spelen. De gewonnen slagen werden voor ieder opgeteld en Mevr. Jonquier en Neeb won nen op deze wijze de eene afdeeling, mej. Tienhoven en Mazel de andere afdeeling. Een nummer dat zeer in de smaak is gevallen. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Koolstra en Kuivenhoven. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van eenige missi ves van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van raadsbesluiten ena., voorts van eenige Ingekomen Stukken. De voorstellen van het Stadhuis zullen bij desbetreffend punt worden behandeld, evenals de adressen te dezer zake. Het adres van den Leidschen Bestuur- dersbond inzake extra-steun aan de werk- loozen wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. De heer v. STRALEN vraagt spoed, het geen de VOORZITTER toezegt. agenda. lo. Benoeming van een Regentes van het H. G. of Arme Wees- en KlndeVhuis. (131) Benoemd wordt mevr. S. von Schmld Boreel met 23 stemmen tegen 1 blanco. 2o. Voorstel in zake het sluiten van kas- geldleeningen gedurende het 3e kwartaal 1931. (139) Conform besloten. 3o. Voorstel tot wijziging van de begtoo- tlng dienst 1930, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen en ziekte-verzekering van ambtenaren en werklieden. (140) Conform besloten. 4o. Voorstel in zake het aanbrengen van eenige veranderingen in een tweetal pavil joens van het krankzinnigengesticht „En- degcest", het uitbreiden van het aantal te verplegen patiënten en het verlengen van de termijnen, binnen welke patiënten boven het gestelde maximum in de ge stichten „Endegeest" en „Voorgeest" mo gen worden verpleegd. (132) Conform besloten. 5o. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding aan de besturen van verschillende bijzondere scholen wegens salarieering van vakonderwijzers over 1926, 1927 en 1928, als bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager On derwijswet 1920. (133) Conform besloten. 6o. Voorstel tot vaststelling van de bij dragen aan de besturen van verschillende bijzondere scholen in de kosten van het vervolgonderwijs over 1926, als bedoeld in art. 102 der Lager Onderwijswet 1920. (134) Conform besloten. 7o. Voorstel tot vaststelling van de bij dragen aan de besturen van verschillende bijzondere scholen in de kosten van het vervolgonderwijs over 1927 en 1928, als be doeld in art. 102 der Lager Onderwijswet 1920. (135) I Conform besloten. 8o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Kunstvereeniging, om vrijstelling van de betaling van entrées aan het Mu seum „De Lakenhal" en van de betaling van zaalhuur voor de in het museum te organiseeren tentoonstellingen. ''"O) Conform besloten. 9o Voorstel tot intrekking: a. van de verordening van 14 April 1910 (Gem blad No. 33), houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Heerenstraat, nabij den Witte Singel; b. van het uitbreidingsplan voor deze gemeente, voor zoover het betrekking heeft op het perceel, kad. bekend gemeente-Lei den, Sectie M. No. 3885. (137) De heer ZITMAN dringt aan op zeer zorgvuldig zijn bij het opleggen van'bouw- I verboden. Dat dit noodig is, blijkt uit dit geval. Wethouder SPLINTER zegt, dat het bouwverbod gelegd is naar aanleiding van I het uitbreidingsplan van destijds. Het heeft nu echter geen zin meer. Vandaar dit voorstel. Na re- en dupliek wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. lOo. Voorstel: a. tot overneming ln eigendom bij de ge meente van een strookje grond aan den Zoeterwoudsche Singel Kad. bekend Sectie M No. 1101 ged.: b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van het gedeelte van den Zoeterwoudsche Singel, gelegen tus- schen de Heerenstraat en den Lammen- schansweg. (138) Conform besloten. a. Voorstel tot verkoop aan Ir. J. J. Val kenburg van een strook grond nabij de Johan de Wittstraat, kad. bekend Sectie p. no 98 ged. (141) Conform besloten. b. Voorstel inzake goedkeuring van de normale uitbreidingen van de Gasfabriek en de Electriciteitsfabriek over 1930 en tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden. (142) Conform besloten. c. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 7 Juli 1930. in dien zin dat het bouw- en grondvoorschot ten behoeve van het plan tot den bouw van 28 woningen door de Woningbouwvereeniging „Ons Belang", wordt verhoogd met respect, f 2600 en f.2000 en tot beschikbaarstel ling van de daarvoor benoodigde gelden. (143) De heer ZITMAN zegt, dat deze bouw- vereeniging toch wel recht heeft op eenige vergoeding. Hij zou voorstellen de helft. Wethouder SPLINTER ontkent dit recht. Z. h. st. wordt het voorstel dan goed gekeurd. d. Voorstel in zake den bijbouw van twee hulplokalen bij het Gymnasium en tot beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigde gelden. (144) 7631 Conform besloten. B. en W. stellen voor spoedeischend te gunnen het aanleggen van een gesloten wegdek op Mare- en Heerensingel aan de NV. Wegenbouw te Utrecht voor f.42.947. De heer HUURMAN vraagt of in het be stek is opgenomen het gebruik van Leid sche werklieden voor zoover mogelijk. Wethouder SPLINTER antwoordt beves tigend. Het voorstel wordt dan z. h. st. goed gekeurd. DE STADHUISBOUW. llo. Voorstel in zake de plaats voor den bouw van een nieuw Raadhuis en tot be schikbaarstelling van gelden, teneinde Burgemeester en Wethouders in de gele genheid te stellen deskundig advies in te winnen over het door architect Dudok ingediende plan voor den bouw van een nieuw Raadhuis. (129) De heer WILMER herinnert allereerst kortelings aan den gang van zaken in zake den stadhuisbouw. Aan den heer Dudok werden 2 plannen opgedragen, doch toen het eerste gereed was, werd het 2e plan uitgesteld om eerst het eerste te doen bezien. Er is toen gezegd, dat de bedoeling was den ouden gevel een pui te geven, doch al leek het er toen op. dit was niet zoo. Er ontstonden echter 2 moge lijkheden: le dat het plan Dudok alge meen zou voldoen; 2e dat de critiek richt lijnen zou geven voor een anderen gang van zaken. Die 2e mogelijkheid is werke lijkheid geworden. De ontvangst van het eerste plan was niet zoo gunstig, dat de raad her zou aandurven zonder meer het te accepteeren. Zoo althans is zijn meening Is hij verkeerd, dan blijkt dat wel bij de stemming voor het voortel van B. en W. sub. a. Wordt die aanvaard, dan is z.i. het plan Dudok aangenomen. In die commis sie zouden wij ons toch kiezen een advi seur, dien wij zullen moeten volgen. Luidt het advies gunstig, dan is toch de moge- llikheid zeer gering, dat dan nog daarvan zal worden afgeweken. Uit alle stemmen van buiten den raad en van raadsleden meent hij, dat men dit plan-Dudok niet wil aanvaarden zonder andere plannen te hebben gezien. Dan ligt z.i. het voorstel der rechtsche fracties voor de hand. om eerst den heer Dudok zijn 2de plan te doen maken en daarnevens eenige andere architecten uit te noodigen voor eer) of twee plannen. De raad zou die andere architecten dan moeten aanwijzen. B. en W. zouden het voorstel dan in prae advies kunnen nemen Men kan zeggen: zij had dit voorstel kunnen doen den dag na den brand, doch dit verwijt wijst hij af. Hij had ook zoo'n voorstel willen doen, doch er bleek, dat de readsmeerderheid op 'n ander standpunt stond. Hij verwijt den raad ook niets m deze, doch het feit is er nu eenmaal, dat de raad destijds één architect koos. Hij meent echter, dat duidelijk is gebleken de wenschelijkheid van het kennen van meerdere architecten. Spr. licht dan de vier punten van 't voor stel der rechtsche fracties kort nader toe. Hij gelooft daarbij, dat de oude plaats de voorkeur verdient en dat de raad 't daar mede in meerderheid eens is. Volgens den heer Dudok is de plaats voor een nieuw Stadhuis in de Breestraat echter te klein. Mogelijk zullen anderen er ook zoo over denken, vandaar zijn opmerking: met mo gelijkheid tot uitbreiding tot de Koorn- brugsteeg. Zooals gezegd, ziet hij deze voorstellen gaarne in handen van B. en W. voor prae advies. Uitstel beteekent dit z.i. niet, want B. en W zouden het bij aannemen toch moeten uitwerken. Dit kunnen B. en W. echter beter doen in een praeadvies en vandaar zijn gedachtengang in dezen. Herhalen wil hij, dat de commissie van B. en W. den raad zou vastleggen bij een gunstig advies. Z.i. zou de raad dan zich moeilijk meer kunnen terugtrekken. De heer PARMENTIER meent, dat wij inzake het Stadhuisvraagstuk in een moe ras zijn terecht gekomen, (Geroep: Door wie?) De VOORZITTER vraagt niet te inter- rumpeeren. De heer PARMENTIER wijst er op, hoe B. en W. eerst het plan Dudok gelukkig noemden, doch daarvan later zijn terug gekomen De critiek is nü losgekomen! Eerst iets over de plaats. Besloten werd voor nieuw-bouw een plaats nader aan te wijzen. Dat kan dus overal zijn Twee plannen zijn aan bod geweest buiten de Breestraat. le. aan de Lammermarkt, die B. en W. verwerpen, steunend op den,heer Dudok en den heer De Blaauw. Spr is het daar mede eens, De omgeving is z.i. derderangs en verandering is vooreerst niet te ver wachten. Los van het bezwaar van de verwijde ring van de motie de Valk en van Amlcitia. Na behandeling dezer laatste kwestie in de C. v. F. is hij het ermee eens, dat aan Amicitia geen bouwvergunning is te wei geren. Men zou de erfpacht kunnen af- koopen, doch dat zou zeer lang duren, waarvoor hij niet voelt, te minder, waar z.i. de Breestraat de voorkeur heeft en vooral als men den ouden gevel wil, waar voor hij wel voelt, ai wil hij zich nog niet vastleggen. Spr. haalt dan het adres der S.D.A.P. aan van 3 Juni. Er staat op .vertrouwelijk" doch de hoofdzaak was reeds lang bekend gemaakt in de pers. Dat vindt hij vreemd. De VOORZITTER zegt, dat het college van B. en W. er het woord vertrouwelijk opdrukten. De heer PARMENTIER trekt dit dan in. De SD.A.P. verwijt het college gebrek aan eerbied voor haar voorstel doch spr. begrijpt dit niet. Het plan is geenszins genegeerd. Het is uitvoerig gepubliceerd, o.a. in het L D.! Dan iets over het voorstel der rechtsche fracties. Bevreemden zal het geenszins, dat hij daarvoor warm voelt. Spr. schetst eerst nog even in 't kort hoe men gekomen is aan de enkelvoudige opdracht. Had de heer Dudok gewild aan een meervoudige opdracht, dan zou de enkelvoudige op dracht er niet zijn gekomen. Dat zou zijn aan te toonen uit allerlei aanhalingen uit de stukken. Spr. citeert in dezen, hoe ook wethouder Splinter er aldus over dacht. Tot 2-maal toe erkende deze feitelijk voor meervoudige opdracht te zijn. De heer Dudok verklaarde zich tegen, niet ln dit speciale geval doch omdat zijn ervaringen met meervoudige opdrachten te slecht wa ren, dus in het algemeen. Ook de voorzit ter liet dit duidelijk uitkomen. Zonder dit bezwaar van den heer Dudok zou ook hiér zijn gekomen een meervoudige opdracht. Doch zie nu naar Den Haag! Daar doet hij wel aan een meervoudige opdracht B. ert W. hadden z.i. nu zelf kunnen ko men met een meervoudige opdracht. De heer Dudok is steeds geprezen, als de man, die Leiden zoo goed kende en zich zoo goed kon aanpassen aan de omstan digheden, ook door den voorzitter, die sprak over een goed aanpassingsvermogen. Nu kan men van smaak verschillen, doch dit gepubliceerde plan past toch niet in de omgeving, oordeelt spr. De heer Dudok erkent dat zelf ook, waar hij zich de om geving wil doen aanpassen aan zijn eigen ontwerp. Gezien de sfeer ter plaatse, was van den heer Dudok n'et te verwachten een volgen zonder meer, dcch wel een zooveel mogelijk aanpassen. Maar dit laatste zelfs is niet het geval, gelet op de bruggen bij Hoog straat en Korenbeurs etc. En aanpassing daarvan aan Dudoks plan is z.i. niet te eischen. Spr. had verwacht, dat het college nu de heer Dudok het aanpassen heeft, losge laten (de zaken omdraaiend) zelf gezegd zou hebben: dat gaat niet, nu vragen wij een paar anderen erbij. Bij een meervoudige opdracht behoeft het plan Dudok niet weggelegd te worden, het blijft bestaan. De heer Dudok zelf er kende, dat de Raad altijd nog een ander kon hooren, als onverhoopt de Raad zijn plan niet wilde. Er is dus ten aanzien van den heer Dudok geen enkel bezwaar. Als spr. nu den toren wil bespreken, vraagt de VOORZITTER zich zakelijk te houden en niet in details af te dalen. De heer PARMENTIER meent ook hier bij zakelijk te zijn. De heer Dudok zeide, dat de toren niet tegelijk te zien was met het oude gedeelte, doch dit is van de Bree straat af wel degelijk het geval, Is dat eerlijk in de bouwkunst, ja dan neen? Er zijn er. die den toren verdedigdeen. doch spr. verwijst naar den heer Gerstel uit Rotterdam, die het oordeel van wijlen dr. Overvoorde aanhaalde. Spr. citeert. Een toren in ouden trant is z.i. dan ook zeer wel mogelijk. Ook Den Haag besloot, gelijk gezegd, tot meervoudige opdracht. Spr wijst dan op de adressen van totaal 282 personen, waartegenover een adres van 22 staat. Spr. haalt uit die 282 personen dan een reeks bij uitstek des kundigen aan, w.o. Cornells Veth, die zoo juist zeide. dat de heer Dudok deze op dracht niet had moeten aanvaarden. Spr. wijst vervolgens op de enquête van het L. Ddie hem zooveel zegt Als de L. Crt. en N. L. Crt. hetzelfde hadden gedaan, zou de stemming tegen Dudok fabelachtig zijn geweest. Nu kan men zeggen' wat zegt de volks- meening, doch z.i. is die wel degelijk van belang. Hij is blij dat het „L D." de enquête hield. Spr. doet een ernstig beroep op het College om 't voorstel der rechtsche frac ties over te nemen of hierover praeadvies uit te brengen. (De zitting duurt voort). AMSTERDAM, 8 Juni. Algemeen lagere koersen. Industrieelen, Koninklijke, Tabakken en Rubberaandeelen lager. Sui kerwaarden prijshoudend. Scheepvaarten vast. Amerik. fondsen flauwer. De markt technische positie der beurs is nog niet sterk, hetgeen zich heden de monstreerde door een flauwe tendenz, over de geheele linie als gevolg van de zwakke houding van Wallstreet. Het aanbod was zeer beperkt, maar de lust tot koopen nog geringer, en waar dekkingsaankoopen niet aanwezig waren, daar de contramine zich van het noodige materiaal had voorzien. De handel was dus van kleine afmetingen. Het meest ging nog om in de Philips-aan- deelen die ruim 10 pCt. verloren om ver volgens weer een klein gedeelte in te ha len. Unie Levers lager. Aku's verloren een 5-tal punten in ver band met de zwakke houding van Berlijn. Accoustiek wees beneden 50 Ford en Calvé Delft brachten het er niet beter af. Suikerfondsen hielden zich nog het best en al konden deze verliezen niet voor komen, de nadeelige saldi waren be perkt. Rubbers lager, evenals Tabakken. Een gunstige uitzondering vormden Scheepvaart Unies die op 111 "m begonnen waarna de noteering weer wat terugviel. Youngleening flauw. Yankee's iets lager. Vooral koperwaarden zwak van toon. WISSELKOERSEN. Engeland 12.09 3/3 Duitschland 58.99'/», Frankrijk 97j Zwitserland 18.21, Oosten rijk 34.631/2, Denemarken 66.60, Zweden 66.60, Noorwegen 66.62'/? New York 2.48 5/8. Prolongatie l'/i pet. 3-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3