jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Juri 1931 Tweede Blad No. 21844 BINNENLAND. k> de dezer dagen vermelde vragen van 3 heer Duymaer van Twist heeft de mi- Ier van binnenlandsche zaken en land- ra geantwoord oud-wethouder Ketelaar mevr. Ketelaar Gogh, door een afgevaardigde van den senaat van het U.S.A door den heer Kenri ter Hall, door den manager van 't nieuwe revue-gezelschap, den heer Bob Peters door Hase van Gelder, die een gelukstele gram voorlas van Minstinguett, Louis i Davids en vele vrienden en bekenden van de koene reizigster. DE FLUITTOON OP DE 298 M.-GOLF. North National Station nabij Glasgow niet de schuldige. De voorzitter van het Comité van Om- roepvereenigingen deelt mede. dat volgens inlichtingen van het Centrale Controle- station te Brussel en van de British Broad - I casting Company het storend station der 298 M. golf door beide is waargenomen doch nog niet geïdentificeerd is. Het on derzoek naar dit station dat niet in de golflengteband van den omroep thuis hoort, wordt voortgezet. In ieder geval is het niet het North National Station nabij Glasgow, daar dit zelf door het station wordt gehinderd. HET VERDWIJNEN VAN „DE TIJD". „Ons Noorden" verneemt uit Amsterdam het volgende: Onder leiding van den heer Steins Bis schop. aandeelhouder van „De Tijd", is door een groot aantal aandeelhouders van „De Tijd" een nieuwe aandeelhoudersver gadering bijeengeroepen ten einde niet te voldoen aan de beperkende eischen, welke „De Maasbode" inzake de redactie van „De Amstelbode" heeft gesteld. Er schijnt thans een zeer sterke strooming te zijn onder de aandeelhouders van „De Tijd", om wel „De Tijd" op te heffen, maar „De Amstel bode" zelf te houden en van dit blad een krachtig onafhankelijk Amsterdamsch volksdagblad te maken en dan geen enkele overeenkomst met „De Maasbode" aan te gaan. In verband met deze nieuwe vergadering is voorloopig de onderteekening van de overeenkomst tusschen „De Tijd" en „De Maasbode", waartoe in principe reeds be sloten was, opgehouden. o Mevr Roosje Kohier, de bekende Neder landsche actrice is gisteravond als eerste vrouwelijke passagier op de luchtvaartroute IndiëNederland op het vliegveld Schip hol aangekomen. Door vrienden en familie werd zij bij haar aankomst verwelkomd. MOEILIJKHEDEN IN HET VISSCHERIJ-BEDRIJF. VAN PUF-AANVOER BRENGT GEEN DIRECTE VERBETERING. De minister wil regeeringssubsidie overwegen. De ondergeteekende heeft kennis ge- Mi van de moeilijkheden, waarin in bijzonder het treilvisscherijbedrijf te ruiden meer en meer gaat verkeeren. 'moeilijkheden zijn echter slechts voor deel een gevolg van den achteruit- r? van den vischstand. De vangst van Jtvisch" (tarbot, tong, schol, enz. i dei 'mere „kustbooten", in verband met achteruitgang van den platvischstand, rnderheid langs onze kust, moet inder- •ad slecht heeten. Voor het overige vin- de moeilijkheden haar oorsprong in tegenwoordige lage besommingen der We „schelvischbooten", welke voorna- tt'ijt „rondvisch" (schelvisch, kabeljauw, koolvisch, enz.) aanvoeren. De vang- van deze booten zijn over het alge- JWl vrij ruim doch door de lage prijzen -"'rondvisch zijn de besommingen on tdoende om het bedrijf loonend te raten "t Het is hem bekend dat de groote wkloosheid in het stoomtreilvisscherijbe- 1 JM en de daarmede samenhangende be l/Jen te IJmuiden verband houdt met onder 1 bedoelde moeilijkheden. Dat andere visscherijplaatsen groote werk geld in het visscherijbedrijf zou heer is hem niet bekend. °a' de achteruitgang van den visch- in de Noordzee tot nadeelige ge ssen zou leiden voor de haringvisscherij bem niet juist voorkomen. Van een Pteniitgang van den haringstand in de ■vrdzee is zooals ook blijkt uit de uit- ™™en dier visscherij. geen sprake. De ondergeteekende deelt de vrij alge- z® gehuldigde meening, dat de achter- 1 ;gang van den rijkdom aan marktwaar- J'e schol en schar moet worden toege- e,en aan de scherpe bevissching van l de Noordzee en de visscherij op jonge platvisch, de z.g. puf. In deze visscherij op jonge platvisch kan naar zijn meening echter niet de oorzaak zijn gelegen van de slechte vangsten der fijnere platvischsoorten als tarbot en tong, aangezien jonge exemplaren van deze soort in den regel in de puf niet in aantallen van eenige, beteekenis worden aangetroffen Met betrekking tot de scherpe bevis sching van de Noordzee zij er op gewezen, j dat de toenemende verplaatsing van de stoomtreilvisscherij naar verder afgelegen vischgronden, welke vooral in, andere Noordzee-staten. met name in Duitsehland en Groot-Britannië, valt op te merken reeds thans gaandeweg leidt tot een min der intensieve bevissching van de Noord- I zee. 4. Met betrekking tot den omvang, dien de z.g. pufvisscherij heeft aangenomen, kan worden medegedeeld, dat de kleine I platvisch, welke vroeger bij het visschen grootendeels als waardeloos over boord werd geworpen, thans wordt aangevoerd door het meerendeel der 200 stoomtreilers te IJmuiden een 30-tal voeren geen puf aan de 8 stoomtreilers en sleepboot- treilers te Zoutkamp, de motorloggers van Katwijk en Scheveningen, wanneer deze in de eerste helft van het jagr de treil- visscherij uitoefenen dit voter jaar 117 en de motorkotters en motorbotters, welke de treilvisscherij langs de kust uit- 1 oefenen - dit voorjaar ongeveer 160 vaar tuigen Omtrent de hoeveelheid van de aange voerde puf staan geen betrouwbare cijfers ter beschikking, doordat de puf niet op den pubheken afslag komt, doch onders hands wordt afgeleverd aan de afnemers In zijn „rapport aangaande de pufvis scherij" door dr Tesch uitgebracht in 1925. geeft-deze op dat in de jaren 1924 en 1925 te IJmuiden, Den Helder en Sche veningen tezamen is aangevoerd respec tievelijk 2 000.000 en 1.720.000 K G. puf. De aanvoer is thans echter, zoowel door de uitbreiding en de mechaniseering van de kustvisscherijvloot, de mechaniseering van de loggervloot, en doordat de stoomtreilers van IJmuiden er sedert dien voor het meerendeel toe zijn overgegaan ook puf aan te voeren, aanzienlijk grooter. 5 De ervaring heeft geleerd, dat de eertdenhoudersbedrijven in Noord-Hol land, inzonderheid die te Volendam, Landsmeer den Up en Oostzaan, voor de eenden een eiwitrijk, licht verteerbaar en goedkoop krachtvoeder als het vischvoed- sel niet kunnen missen. i 6. Het treffen van maatregelen ter ver betering van den vischstand in de Noord zee is uiteraard een zaak van overleg en samenwerking van alle bij de visscherij in de Noordzee betrokken staten. Dit sluit echter niet uit, dat de Staten zoo noodig onafhankelijk van elkander verbeteringsmaatregelen kunnen nemen Zoo had de ondergeteekende zich aanvan kelijk voorgesteld te bevorderen, dat de aanvoer van puf hier te lande zou worden beperkt, in afwachting van een definitief verbod. Bij de mondelinge behandeling der rijks- begrooting 1931, hoofdstuk V. afdeeling visscherijen, in de Tweede Kamer heeft de ondergeteekende naar aanleiding van door verschillende leden gemaakte opmer kingen en tegen de voorgenomen beper king ingebrachte bezwaren, toegezegd nader overleg te zullen doen plegen met de bij een aanvoerverbod van puf betrok ken belanghebbenden. Aangezien dit over leg nog loopende is, heeft hij nog niet na der zijn standpunt ten opzichte van een zoodanig verbod kunnen bepalen, Er dient intusschen op gewezen, dat van een verbod van pufaanvoer geen spoedige verbetering in de tegenwoordige moeilijk heden mag worden verwacht; een zoo danig verbod zal toch eerst na verloop van enkele jaren tot verhooging van de vangst van marktwaardige visch kunnen leiden. Met betrekking tot het treffen van re- geeringswege van maatregelen ter tege moetkoming in den nood der werklooze visschers is aan het gemeentebestuur van Velsen, naar aanleiding van een verzoek om een bijdrage in de kosten van steun regeling, getroffen voor hen, die bij het visscherijbedrijf betrokken zijn, bericht, dat, als de ernstige wil bij ondernemers en werknemers tot gezondmaking van 't bedrijf aanwezig blijkt, de ondergetee kende. ten einde onvermijdelijke onver- gangsperiode voor de gemeente en de be trokken werknemers minder moeilijk te doen zijn, toekenning van een subsidie in de kosten eener steunregeling in gunstige overweging kan nemen. o PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft heden in plaats van den heer P. J. Veelenturf te Hazerswoude, die overleden is, tot lid dezer Staten benoemd verklaard den heer P. de Jong Czn. te Alkemade. DE EERSTE LUCHTREIZIGSTER INDIË—NEDERLAND. Mevr. Roosje Köliler gehuldigd. De eerste vrouw die de lange reis van Indiè naar Holland door de lucht heeft afgelegd, de actrice mevr Roosje Kohier, in het gansche land bekend als de com- mère in de vroegere revues van Ter Hall is gisteravond aan boord van de P.H, A.F.S., het zeventiende retourvliegtuig in het heldere schijnsel van Schiphol's lan- aingslichten op Amsterdamschen bodem gearriveerd. Uiteraard gold het doorzettingsver mogen dat de bemanning van de P.H. A.F.S. gisteren bij uitstek betoond heeft, den meegenomen mail, welker spoedige aankomst ditmaal van te meer beteekenis was, omdat circa 70 K.G. poststukken zijn medegebracht, welke voor de eerste maal in de geschiedenis der Nederlandsche luchtvaart met het Hollandsche vliegtuig „Abel Tasman" van Australië naar Ba tavia zijn getransporteerd. Dit alles nam echter niet weg dat de belangstelling van het gezelschap, dat in het avonduur naar de Amsterdamsche vlieghaven was gekomen, om het vliegtuig af te wachten althans wat de buitenstaan ders betreft, uitsluitend uitging naai mevrouw Kohier, Tot dit gezelschap be hoorde in de eerste plaats mevr. Köhler's echtgenoot, voorts de heer en mevr. Ter Hall, de heeren Plesman en Martin, de heer Simts, chef van de afdeeling propa ganda der Fokkerfabrieken en verschil lende leden van het Revuegezelschap, waarbij mevr. Kohier zich zal aansluiten Ook de heer Thomson, chef van de K.L.M. op Schiphol, en havenmeester Dellaert, ontbraken niet op het appèl. Onmiddellijk nadat het vliegtuig geland was. kwam mevr. Kohier vroolijk en opge wekt naar buiten, waarna zij door de aan wezigen hartelijk begroet werd De heer Plesman hield een korte ope ningsrede. waarop de toegesprokene ant woordde, dat zij gedurende de reis geec oogenblik bevreesd geweest was zelfs nie! toen het vliegtuig bij Rangoon ,n c»n storm geraakt was. Wie gedacht had, dat gezien het mid dernachtelijk uur, de huldiging hiermede afgeloopen zou zijn had buiten den waard in'casu het huldigingscomité gerekend Per auto ging het gezelschap naar het Carltonhotel, waar mevr Kohier toege sproken werd door de echtgenoote van den HET 6e REGIMENT VELDAR TILLERIE uit Leiden heeft gis teren onder commando van ma joor J. E. Haitsma Muiier op weg naar het kamp van Olde- broek een oefening gehouden op het landgoed De Hoogstraat te Leersum Soldaten verplaatsen een zware houwitzer. PROFESSOR PICCARD en zijn assistent zijn na hun zoo succesvollen tocht naar de stratosfeer, weer te Brussel te ruggekeerd Bij hun aankomst werden zij door 'n enthou siaste menigte op de schouders genomen. RENKIN is erin geslaagd 't nieuwe Belgisch kabinet te vormen. RECORDVLIEGER CAPT. HAWKS, welke momenteel Haag vertoeft, vermaakt zich met een spelletje golf op de golflinks te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5