hft Jaargang WOENSDAG 3 JUNI 1931 No. 21841 lofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN (j{s. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen Irijr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle l'jjre advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën I "tuitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. |jr een maximum aantal woorden van 30. 1,-tjsso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Itr.even 10 cts- porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:, Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. II nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SMSGEVING AAN DE SCHEEPVAART ^emeester en Wethouders van Lelden Ca bekend, dat ingevolge een door Tputeerde Staten van Zuid-Holland Jien verleende vergunning, in verband Iden bouw van een nieuwe brug ter Ise, de doorvaart voor de scheep- Y onmiddellijk ten Westen van de Cande doorvaart van de spoorbrug In Cin LeidenWoerden over den Rijn 11 Galgewater) te Lelden van 25 Juni (lot 1 December d.a.v. zal zijn ver- nrd tot 6.50 M. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, luiden, 3 Juni 1931. 752S HINDERWET. jemeester en Wethouders van Leiden :»en ter algemeene kennis, dat door aan H. A. Lonnée en rechtverkrijgen- vergunning is verleend tot het op- !en van een inrichting voor de berei- van -erpakte geneesmiddelen op de l»ttelen kadastraal bekend Gemeente n, Sectie M. Nos. 1751, 3709, 3710 en gelegen aan den Zoeterwoudschen ;el tusschen de perceelen plaatselijk «rkt 7 en 8. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ■Leiden, 3 Juni 1931. 7527 HINDERWET. ■gemeester en Wethouders van Leiden igen ter algemeene kennis, dat door de beslissing op het verzoek van: Speet om vergunning tot het op- hten van een bankclbakkerij en kokerij bet perceel Breestraat No. 11, Sectie G. 1623; b. W. van Dam om vergunning t het oprichten van een banketbakkerij t het perceel Steenstraat No. 47, Sectie [No. 2728; c. de N.V. A. W. Sijthoff's |itgevers-Maatschappij om vergunning het oprichten van een drukkerij en tndenj in het perceel Doezastraat No. 1, «tie E. No. 1531, 727, 1690, 1660, 1530 en 1332, d. P. Th. Verhoef om vergunning tot oprichten van een slagerij in het |cceel Haarlemmerstraat No. 13, Sectie No. 2702: e. J. Segijn om vergunning het oprichten van een bewaarplaats tor lompen in het perceel Kerksteeg Nis. jen 7, Sectie I. Nis. 1193 en 1194; f. Joh. Bruyn om vergunning tot het oprichten een smederij in het perceel Nieuw- No. 53, Sectie I. No. 2447, is ver- lagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I Leiden, 3 Juni 1931. 7528 INAUGUREELE REDE VAN Prof. Dr. H. BOSCHMA. Het soortbegrip. Prof. Boschma. tegenwoordigheid van curatoren, ■'■'-ogieeraren, lectoren, privaat-docenten t studenten heeft hedenmiddag in het gaot-auditorium der Universiteit prof. J- H. Bosscha, benoemd tot hoogleeraar P de dierkunde, vergelijkende ontleed- uinde en vergelijkende physiologie. als tpvolger van prol. dr. P. N. van Kampen !!ln inaugureele rede gehouden over ,,Het Ttsbegrip". Het volgende is er aan ontleend Het soortsbegrip kan op twee manieren ;orden geformuleerd. Men kan, rekening :i'Jdend met den bouw van de dieren, J individuen tot een soort brengen, die, ■Wen van kleine verschillen, op het- k-We stadium van hun leven een over- eenkomstigen bouw hebben. Dit is de ma nier, waarop in de praktijk de soorten van elkaar worden onderscheiden Een andere manier om het soortsbegrip te definieeren is die, dat men als soort beschouwt alle organismen, die zich onaer normale om standigheden met elkaar paren en vruchtbare nakomelingen voortbrengen. Aan beide voorwaarden moet worden vol daan om tot een bruikbaar en goed be grip van de soort te komen. Moeilijkheden voor de bepaling van de grootte van de soort ontstaan vaak tengevolge van sterke verschillen in bouw tusschen de indivi duen, die tot dezelfde soort behooren. Spr. vermeldt enkele gevallen van groe pen van individuen, die onderling sterk verschillen in bouw, maar waarvan aan getoond is, dat zij genetisch met elkaar samenhangen en dus tot dezelfde soort behooren. Ook het omgekeerde doet zich voor: een geheel van elkaar geïsoleerd blijven van groepen van individuen, die morphologisch of zeer geringe of in het geheel geen verschillen vertoonen. Men onderscheidt zulke groepen tegenwoordig alleen dan ais verschillende soorten, wanneer zij zich van elkaar onderschel den door verschillen in bouw, ook al zijn deze van zeer ondergeschikten aard. Soorten, die langs morphologischen weg moeilijk van elkaar te onderscheiden zijn, vertoonen vaak in andere opzichten ver schilpunten van veel belangrijker aard, bijvoorbeeld verschillen in physiologiscn of oecologisch gedrag. Dit komt vooral sterk uit bij de zoogenaamde biologische rassen. Men zou deze gaarne beschouwen als goede soorten, maar er zijn geen vol doende morphologische verschillen aan te toonen. Ook bij geographische rassen kan zich dezelfde moeilijkheid voordoen Spr. gelooft, dat men er op den duur van zal terugkomen om alleen dan van soorten te spreken, wanneer er constante morpholo gische soortskenmerken waar te nemen zijn. Ook in die gevallen, waar deze ont breken, maar waar bepaalde kenmerken van physiologischen aard een groep van individuen scheidt van een andere, die er in bouw geheel op gelijkt, kan men met recht van twee gescheiden soorten sprt- ken. Deze opvatting vindt een bevestiging in de resultaten op het gebied van de erfelijkheidsleer. Spr. eindigde met de gebruikelijke toe spraken. SIR HENRY TIMSON LUKIN. Een monument voor Zuid-Afrika in Leiden gegoten. Foto Bleuzé. welke haars gelijke hier te lande niet vindt. Vooraanstaande Nederlandsche beeldhouwers als Toon Dupuis, August la Fallise e.a spraken onomwonden hun vreugde uit over deze inrichting en ver strekten den bekwamen vakman diverse belangrijke opdrachten, o.a. het gieten van het Lorentz-monument, dat te Arnhem zal worden opgericht. Wij geven hierboven een reproductie van een monument, dat in opdracht van de Engelsche regeering door onzen land genoot, den beeldhouwer A. van Wouw, wonende te Johannesburg werd vervaar digd en eerlang te Kaapstad zal worden geplaatst. Het stelt voor den majoor- generaal Sir Henry Timson Lukin. die 16 December 1925 overleed en in den Boeren oorlog en den Wereldoorlog van 1914 mee streed. Hij genoot in het Engelsche leger een groote populariteit, waarvan het op schrift op het voetstuk: „Een ridderlijk ■soldaat en soldatenvriend" getuigt. Het beeld is 2 meter 80 c.M. hoog en werd in de kunstgieterij van den heer F. A. H. Prowaseck, hier ter stede in kanonnen- brons gegoten De heer Prowaseck, die vroeger een atelier had in de Koenesteeg en toentertijd geassocieerd was met den heer Stöxen, is zoo gelukkig geweest be slag te kunnen leggen op eenige panden in de Ruime Conscientiestraat en heeft daar thans een kunstgieterij ingericht, SLECHTE TOESTAND VAN DEN RIJKSSTRAATWEG LEIDEN-UTRECHT. Protestvergadering te Zoeterwoude. Gisteravond waren in 't café ,,'t Witte Huis" te Zoeterwoude op initiatief van het raadslid, den heer J. C. Stadhouder een aantal bewoners van den Hooge-Rijndijk (waaronder enkele uit Leiden) bijeengeko men. teneinde te spreken over den zeer slechten toestand, waarin de rijksstraat weg aan den Hooge-Rijndijk zich bevindt en te beraadslagen op welke wijze tot spoedige verbetering uit dien levensge vaarlijken toestand kan gekomen worden. De heer Stadhouder fungeerde als voor zitter der bijeenkomst. Hij zeide o a. het volgende: De Hooge-Rijndijk verkeert thans in een toestand (vooral voor wielrijders), welke beslist levensgevaarlijk is. Er wordt door 't Rijk niets afdoends aan gedaan. En nu wacht ons wel algeheele verbreeding van den rijweg, maar dat gaat zoo langzaam, dat daarop onmogelijk gewacht kan worden. Velen onzer inwoners, aldus spr., loopen dan nog groote kans door een on geluk getroffen te worden. Zooals de weg er thans uitziet gelijkt hij wel een ver geten hoekje uit een achterbuurt. Directe verbetering is dan ook dringend noodza kelijk. Verschillende personen voerden daarna het woord. Een hunner, eveneens raadslid, zeide: Er is voor den Hooge-Rijndijk, welke al jaren in levensgevaarlijken toestand verkeert maar één afdoend middel: den weg afsluiten met een boord „verboden te rijden, levensgevaarlijk". Alle sprekers wazêh het er over eens. dat de straatweg en vooral het rijwielpad levensgevaarlijk is. Besloten werd een commissie te benoe men. welke zich zal belasten met het op maken van een adres, geteekend door zoo mogelijk alle bewoners van den Hooge- Rijndijk en dit ter hand te stellen aan den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, van wien zij de volle medewerking verwachten. Op verzoek der aanwezige Rijndijkbewoners uit Leiden, zal de lijst ook circuleeren aan den Rijndijk té Lei den. Als comitéleden werden gekozen de heeren J C. Stadhouder, J. de Graaf en J. P. de Bruijn. Dat in 't belang der veiligheid, zoo spoedig mogelijk met het oog op het toe nemend drukke verkeer gedurende de zo mermaanden. het werk der commissie een afdoende uitwerking moge hebben, zal zeker een ieders wensch zijn, want we zijn er allen van overtuigd, dat ongelukken niet zullen uitblijven. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Z. II. VER. „HET GROENE KRUIS." Algemeene ledenvergadering der Leidsche afdeeling. Onder presidium van haar voorzitter, den heer J. A. Schreuder heeft gisteravond de afdeeling Leiden van de Zuid-Holland- sche Vereen. „Het Groene Kruis" een alge meene ledenvergadering gehouden. Na een welkomstwoord van den voorzitter en goedkeuring der notulen, bracht de secre taris. de heer H. Filippo W. Fzn., zijn jaar verslag uit, waaruit wij aanstippen, dat in het afgeloopen jaar verschillende grootere magazijnartikelen werden aangeschaft of vernieuwd, hetgeen een bedrag van f. 734.05 vorderde. Er werd 1060 maal een artikel uit het magazijn ten gebruike ver strekt. Dank wordt gebracht aan de beide zusters van den wijkverplegingsdienst van v/ie Zuster Evelein 3000 bezoeken en Zuster de Wit 2500 bezoeken aflegde en aan hare plaatsvervangsters, zuster de Kier en zuster Riemens. Het ledental be draagt 1347. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den steller onveranderd goedgekeurd. Aan dat van de penningmeesteresse, mej. F. A. Le Poole ontleenen wij, dat de ontvangsten bedroegen f. 9771.50, waarvan aan contributién f. 3764.31, vergoeding zusterhulp f. 3015.25 en een legaat f. 2000; de uitgaven beliepen een bedrag van f. 6280.82. Van het batig saldo ad. f. 3490.63 werd besloten f. 3000.over te brengen op de kapitaalrekening en de rest af te schrijven op het materieel. Nadat mevr. Westerman, namens de Kascommissie had medegedeeld, dat deze commissie vol lof is over de buitengewone wijze, waarop de penningmeesteresse de boekhouding voert, werd deze voor haar richtig beheer gede chargeerd onder dankzegging voor den omvangrijken belangloozen arbeid door haar gedurende vele jaren verricht. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat dr. M. D. Horst als bestuurslid heeft bedankt; in de October-vergadering zal in deze vacature worden voorzien. Bij de rondvraag verzocht mevr. Westerman het bestuur over te gaan tot aanschaffing van een draaibare ligtent of althans zoodanige maatregelen te treffen met omliggende ge meenten, dat een dergelijke tent voor de leden niet-t.b.c.-patiënten beschik baar is. De voorzitter zegde overweging toe. Hierna werd de vergadering gesloten. De jaarvergadering. De Leidsche Kunstkring voor Allen hield gisteravond een goedbezochte vergadering in „De Turk". De voorzitter, de heer P. v. d. Hoeven, achtte het een verblijdend teeken, dat be trekkelijk zoo vele leden door hun aan wezigheid blijk van belangstelling in het werk der vereeniging gaven. De secretaris, de heer J. Hartkamp, las de notulen der vorige vergadering, welke met dank werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van een der leden om ook een kerkorgelconcert uit werken van Bach te organiseeren De voorz. onderschreef eenigermate deze gedachte, doch er is een schaduw zijde; de groote kerken zijn voor de win termaanden ongeschikt, dus zou het moeten zijn een buitengewoon concert in een der kleine kerken of des zomers De kas van de vereeniging hoewel niet slecht kan echter zulke buitengewone uitgaven niet lijden. Het bestuur zal het plan echter nader overwegen. De secretaris, de heer J Hartkamp, las vervolgens het jaarverslag. Het ledental bleef stationair. Enkele teleurstellingen heeft het bestuur ondervonden het con cert-Jan Damen en van de madrigaal en motet-vereeniging kon niet doorgaan door onvoorziene omstandigheden; deze con certen werden door andere vervangen. In het bestuur kwam een vacature door het vertrek van mej. Valk. Het jaarverslag besloot met de opwekking nieuwe leden aan te brengen. De voorz. onderstreepte de laatste zin snede en bepleitte een vrijwillige verhoo ging der contributie door de leden. Een groot aantal leden draagt reeds meer bij dan strikt vereischt wordt. Spr. bracht dank aan den secretaris voor zijn verslag en veerleende daarna het woord aan den penningmeester, den heer L. Gerverdinck. Het financieel verslag zag er uit als volgt: Ontvangsten: contributie f. 3340 tente f. 50. diversen f. 20, totaal f. 3410. Uitgaven: gewone concerten f. 2780, paedag. concerten f. 50, algemeene on kosten f. 240, zaalhuur vergaderingen enz. f. 100. totaal f. 3170. Saldo f. 240. Beginsaldo f. 40. totaal saldo f. 280, welk bedrag juist voldoende zal zijn om de begrooting 1931-'32 in inkomsten en uitgaven te laten sluiten op f. 3610. De kascommissie bracht een gunstig verslag uit. De voorz. betuigde zijn harte1 ij ken dank aan den penningmeester voor zijn werk zaamheden in het afgeloopen jaar er. dankte tevens de aftredende kascommissie. Op deze vergadering moest ook bepaald worden welk bedrag in het reserve-fonds wordt gestort. Er was niet veel te reser veeren, waarom het bestuur voorstelde f. 25 in het fonds te storten. De reserve- gelden worden belegd bij de Rijkspost spaarbank en de loopende gelden bij de Nutsspaarbank. De begrooting over het nieuwe jaar werd vastgesteld sluitende in ontvangst en uitgaven op een bedrag van f. 3610 met een nadeelig saldo van f. 280. Dit na- deelig saldo komt regelmatig om het an dere jaar voor wegens het optreden van het Utrechts Sted. Orkest, wat nogal een dure avond is. Het tekort wordt echter ge dekt door het batig saldo van dit jaar. Daarna had de bestuursverkiezing plaats Aftredend zijn mej. C. Oudshoorn en de heeren Gerverdinck en Harmsen, die her kiesbaar zijn. Er is een vacature wegens vertrek van mej. Valk. Een drietal aanbevelingen is ingekomen, namelijk voor mej. Cor de Haas, mej. J. Kortmann en mevr. Gentilevan Dalen. De heer Broekhuizen memoreerde voor de stemming, dat mej. Oudshoorn zich groote verdiensten voor de vereeniging heeft verworven. Aan haar is de oprichting der vereeniging te danken, waarom de heer Broekhuizen voorstelde haar bij acclamatie te herkiezen De voorz. onderschreef volkomen de lof aan mej. Oudshoorn gebracht; ook haar werkzaamheden, in het bestuur zijn zeer te waardeeren. Hel bestuur voelde echter meer voor een stemming met gesloten briefjes, zooals de statuten voorschrijven. Uitgebracht werden 35 stemmen; op mej. Oudshoorn 34 stemmen, den heer Harmsen 34, den heer Gerverdinck 33, mevr. Genlile 25, mej. de Haas 7, mej. Kortmann 3. De voorz heette het nieuwgekozen lid mevr. Gentile welkom in het bestuur. In de kascommissie werden benoemd de heeren P. M Moelker, C. Ahlers en T. •T. Kruyt; tot plaatsvervangers de heeren H. Arnold, N. Welboren en A. van Weizen. De contributie werd wederom vastge steld op f. 3 per jaar en per lid. De voorzitter drong nogmaals met klem erop aan, dat de leden vrijwillig hun con tributie zullen verhoogen Medegedeeld werd, dat het bestuur dili gent is om een verlaging te krijgen van de vermakelijkheidsbelasting. De paedagogische concerten zullen weer gegeven worden, mits de vereischte steun niet ontbreekt. Deze concerten blijken wel geapprecieerd te worden. Het is steeds moeilijk met een beschei den budget een serie concerten samen te stellen, dat den toets der critiek kan door staan. Het bestuur vertrouwt echter, dat de nieuwe serie den leden naar den zin zal zijn. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. waarna de voorz. de bijeenkomst sloot met een woord van :k voor de belangstelling, met een tot weerziens op de concerten en de volgende vergadering. BINNENLAND. Inaugureele rede van prof. dr. H. Boschma aan de Leidsche Universiteit. (Stads nieuws, le Blad). De voorloopige resultaten der volkstel ling; bijna acht miliioen zielen in Neder land. (Binnenland, le Blad). De crisis in het visscherijbedrijfeen commissie van onderzoek benoemd. (Bin nenland. le Blad). Te Rotterdam is een kaslooper van f.4000 beroofd. (Gemengd, 2e Blad). Rapport eener Commissie van Advies inzake Gymnasiasten-Congressen (2de Blad). BUITENLAND. Verdere besluiten ter Internat. Arbeids- confercntie. (Buitenl., le Blad). Onthulling van een gedenkteeken voor de gevallenen te Berlijn. (Buitenl., le Bi.). De verkiezingen in Roemenië. (Buitenl. en Tel., le Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (letter L) mej. A. T. Ditmarsch (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift, getiteld „Kapitaalexport op langen termijn", de heer A. Henkemans, geboren te Rotterdam. KERKCONCERT SURSUM CORDA. Het bestuur van „Sursum Corda" ver zoekt ons te willen mededeelen. dat be halve Louis van Tulder en A. v. d. Horst op het Kerkconcert van Donderdag 4 Juni nog als solisten medewerken; Mevr de VinkVerschoor, den Haag; Mej. W. Schmale, Hilversum en de heer Albert Bode, Hilversum. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: „Het Centrum", Garage, Nieuwstraat 33—35, Leiden. Uittredende Eigenaar: N. Dreef Sr., Leiden, d.d. 1 Mei 1931. Nieuwe Eigenaar. A. Dreef, Leiden. (Huwelijksche Voorwaarden). Wijziging handelsnaam thans„Centrum Garage". GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, musketon met 2 Lipssleutels, ring met 3 sleutels en 1 Lipssleutel, portemonnaie met inhoud, handschoenen, 3 bankbiljetten, vermoe delijk gouden armbandje, damestaschje met inhoud, regenjas, gehaakt kleedje, paarlmoeren manchetknoop, doublé ring met steen, étui met schrijfbehoeften, bronzen medaille voor moed en trouw, gouden ring met steen, kralen halsketting, Avro-speldje, reclame-potlood, zak meel, rijwielbelastingplaatje, rijwielbelasting- plaatje in étui, kosteloos rijwielbelasting plaatje, gouden ringen met paarsen steen, R.-K. kerkboekje, witte kindermuts, zil veren lepeltje actentasch met inhoud, vulpenhouder, autoband met velg, auto- wiel met band. pakje werkgoed, wandel stok, kinderring met blauw steentje con tributieboekje van D. Singeling. paar schoenen, schort, bal van een signaalhoorn, Zeeuwsche manchetknoop, muts, paar bruine lage schoenen, alpim-muts, eenige loten .Witte Stad" rozenkrans in étui, vermoedelijk zilveren horlogeketting, zil veren broche met steentjes, rolletje dub beltjes, dop van een benzinetank, zilveren broche met steen, étui met vulpen en vul potlood, bankbiljet a f. 10, vilten hoed, eenige gramophoonplaten, mantelceintuur, lapje molton, jongensbroekje, gekleurde wollen muts, bruin damesbontje, 2 Fran- sche leerboekjes, lederen motorjas, broche gemaakt van stuiverstukjes, badpak met handdoek, koperen wieldop zilveren da meshorloge met dito armband, zilveren vulpotlood thermometer in houten koker, brilgekleurde das autonummerplaat H. 78907 en H. 10158 Gevonden in de electrische tram (stadslijn) Parapluie, paar handschoenen, zilveren vulpotlood. Gevonden in een autobus v. Stadsverkeer. Parapluie, reclameplaat, koffer inhou dende klein koffertje. Gevonden in het Postkantoor. Vulpenhouder. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politie-bureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1