I UIT DE RIJNSTREEK. VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. INDIE IN ONS MIDDEN. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Wilhelnms Johannes Maria, z. 'I j Warmenhoven en J. G. G. J-MSrouwd: J. P. Meijer, 27 jaar en M. «^■'A. Meershoek en M. J. Kuij- tfl loep der bevolking. K. Kurth, van Duitschland; den Broek, van 's-Gravenhage; 'Wó Kleijs, van 's-Gravenhage: G. Kits, liWjjjssenaar; J. A. Duivenvoorde, van j Grothoff, van Beesel; F. Brier en van Leiden. ;JBl'rtroklten: Wed. H. Marks en gezin, s.Gravenhage; J. G. den Hartog. S' fPtien aan ^en RUn! 3ac- van den o WASSENAAR. ernstige botsing. Twee zwaargewonden. ^^Bj,rnljddag omstreeks 4 uur had een botsing plaats op den Rijksweg '^■,,'van der Oudermeulenlaan. Uit dezen kwam een auto, bestuurd door S. uit Deze sloeg rechts af en ging in B.ïting den Haag. Achter hem kwam ^H'v.-itc snelheid een auto, bestuurd door Rotterdam. De auto van S. willende ^Hren, raakte hij de buitenachterzijde auto S., met het gevolg, dat zijn van richting veranderde en met kracht tegen een uit de richting komende auto botste, bestuurd D^Bï. uit Alkmaar. De auto van L. werd vernield ,die van W. zwaar en licht beschadigd. «^■bestuurder L. beliep een hersenschud- H7.-n In de auto van W. gezeten dame .i^JrMractuur en een drietal andere in- lichte verwondingen. Nadat ter eerste hulp was verleend, werden '■■Me zwaargewonden per ziekenauto .''Bsinaclit naar het ziekenhuis aan den in Den Haag. ■Bil drukke verkeer ondervond geruimen ''■poote stagnatie. ■«■KWESTIE SLOTEMAKER DE BRUINE. o-B De buitengewone kerkvisitatie toegestaan. rBr. prov kerkbestuur van Zuid-Holland eBi: aan het classicaal bestuur van fBsravenhage toestemming verleend om. Blïolge het verzoek van jhr. mr. W. A. ïrBli!rts van Blokland, president-kerk- .Bjivan de Ned. Herv. gem. alhier en '''■lier van de Eerste Kamer, In verband ÏB de gerezen moeilijkheden tengevolge het ontslag aan prof. dr. J. R. Slote- Bn de Bruine als hulpprediker door den "■teraad met ingang van 1 Juli a.s. in de B-Herv Gem. te dezer plaatse een bui- [;lB;e»'one kerkvisitatie te houden, daartoe ,'B rte gaan. :;B Op liet kruispunt Schoolstraat—Kat- Bi'cae weg zijn twee auto's tegen elkaar ?Btden, met het gevolg, dat van een hunner «iel werd vernield en een spatscherm ^Hchadigd. J!B- Gistermorgen is nabij de Narcislaan B auto. bestuurd door C. R. uit Bilthoven JBbpt. De wagen reed tegen een boom '■'.iel vervolgens om. Zij werd zwaar be- ^"Bidigd weggesleept door garage Jansen. O ZEVENHOVEN. - Door de leerlingen der Chr. school i den Amstel ls een bedrag van f. 17 rameld voor de zending. ALPHEN. Verslag Nutsspaarbank. Iterschenen is de balans per 1 Januari PI van de Nutsspaarbank alhier. De ba l-is sluit met een totaal bedrag van ■914 561,77 en geeft aan de debetzijde i navolgende becijfering. Hypotheken 1113380. effecten f. 423.921,82, gebouwen meubilair f. 24.000. Rotterd. Bankverg. ■667.39. postcheque- en girodienst f 210.04. fs f. 966.18. Interest effecten rentetegoed 11215,21. Idem hypotheken f. 9682.24. Be- pó pensioenfonds f. 4018.89. Gebouw fnbachtssehool f. 27.500. Creditzijde: In- llürs f. 761.460,17. Reserve f. 86.956.17. |im voor koersverschil f30.746,12. Idem |oj, verb op hyp. f. 8656,52. Pensioenfonds 11018,89. Subsidiën f. 1400. Spaarzegels l'Ul. Inleggers afhaaldienst f. 14 976,95. rtolandsche Bank f. 6265.54. Kapitaal Aanrijding. I Zaterdagmiddag had nabij de De Vissêr- r.'aat langs den Rijksstraatweg In de al- pir bekende gevaarlijke bocht een aan- IMng plaats tusschen een personenauto, fituurd door E. v. d. b. uit Den Haag en pn vrachtauto van L. A. alhier. Laatst- latoemde auto moest zeer zwaar bescha- M» worden weggesleept. Omtrent de paidvraag stelt de politie een onderzoek Persoonlijke ongevallen kwamen geluk- hg niet voor. Volksconcert Woensdagavond a.s., halfnegen, aal door f® P -K. Harmonievereenlging „Leo XIII" J1 de muziektent aan de Stationsstraat ■et navolgende volksconcert worden gege- "n, t.w.: nAthalia", marsch, M. Bolderdijk: 2. „Val de l'Ambleve", fantasie, D. D. ï..t. mme; 3 „Patrouille", marsch, J. erkman: 4. „Esmeralda", Valse de con- ®h M. J. H. Kessels; 5. „Excelsior", ®«sch, A. van Kooten; 6. La Reconnals- fantasie. V. J. Benoodt; 7. „Tirail- ïj" marsch, J. Werkman; 8. „La Belle ■lande", fantasie historiette, F. Mourgue; "Reveille", pas redouble, J. Werkman. UT Tot concierge voor de bediening van ChrnieiJw 'n aanbouw zijnde gebouw voor Belangen in wijk Hoorn werd aange- 1110 de heer R. de Jager Dzn. 17 Zaterdagavond werd ten nadeele van J'f-een rijwiel ontvreemd, dat hij een "Wioiik te voren onbeheerd had neer- ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Leonardus, zoon van C. G. van Emmerik en W. J. Rietbroek Cornelia Catahrina, dochter van C. P. de Haas en A. C. Heemskerk. Johanna Maria Amata, dochter van J. Turk en C. van der Hoorn. Margaretha Johanna, dochter van Jac. van Egmond en H Jonk man. Overleden: Johannes de Jong, oud 58 j. Getrouwd: Bernardus Nicolaas Ruijgrok jm. 27 j., met Anna Alida Maria Verkleii jd. 28 j. o BODEGRAVEN. Een serie inbraken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in onze gemeente op 4 plaatsen inge broken. In de Kerkstraat werden achter eenvolgens de huizen van de families C. J. Scheer. J. Bierhorst. W. v. d Schaft en b. v. Muiswinkel opengebroken en geïn specteerd. Voor zoover men kan nagaan is de oogst vrij matig geweest. Bij den een vermist men een rijksdaalder, bij den ander niets, bij een derde een gulden of tien en bij de laatste ongeveer f. 18. Bij de eerste drie perceelen werd de toegang geforceerd aan de achterzijde. Kasten en laden waren opengebroken en doorzocht. Bij den heer v. d. Schaft had men de overgordijnen dichtgetrokken en den in houd van de kasten doorzocht en over den grond verspreid. Ook het kantoor werd bezocht. Voor het forceeren van de schuif ramen aan den voorgevel in de woning van den heer van Muiswinkel, werden eerst uit de smederij van den heer Bos een paar ijzers „geleend" waarmee de koperen afsluiters werden doorgebogen Terstond werd de politie in kennis ge steld met het gebeurde. Deze stelde een uitvoerig onderzoek in. Gemeenteraadsverkiezing. In de Zaterdag gehouden zitting van het Hoofdstembureau werden de inge diende candidatenlijsten als volgt ge nummerd: 1. A.R. partij; 2. R.K. Staats partij; 3. Gemeentebelang: 4. S. D. A. P.; 5. Staatk. Geref. Partij; 6. Chr. Hist. Unie. De verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 24 Juni a.s. W. Heimes. t Te Schaag in Duitschland is overleden de heer W. Heimes, eigenaar van de fa. P. Leonard Heimes. aldaar. Deze heer, die een uitgebreiden kaashandel in Duitsch land had, heeft steeds een eigen pakhuis in onze gemeente bezeten en kwam hier ook steeds, week aan week van Maandag tot Woensdag. Niet alleen in de kaas- handelskx-ingen, maar zeer algemeen stond deze sympathieke Duitscher hoog in aanzien. De brandweer. De brandmeesters, die vroeger als tee- ken van hun waardigheid een gekleurden stok moesten dragen, zijn thans door het gemeentebestuur van dien last ontheven. Voortaan dragen zij een mat-zilveren insigne, ter grootte van een rijksdaalder met „Brandmeester - Bodegraven". o BOSKOOP. Zwemcursussen. Evenals het vorige jaar, zullen er Wederom zwemcursussen worden gehou den in de Bad- en Zweminrichting alhier. Men kan zich voor deze cursussen aan melden bij den secretaris der „Boskoop- sche Reddingsbrigade", den heer W. Kruis wijk. Voordracht gemecnte-opzichtcr. B. en W. dezer gemeente hebben ter benoeming van een gemeente-opzichter, hoofd van publieke werken, de volgende alphabetische voordracht opgemaakt: 1. T. v. Barneveld. opzichter bij den dienst van openbare werken te Haarlem; 2. J. v. d. Molen, opzichter teekenaar bij den dienst van gemeente-werken te Gro ningen; 3. B W. Nieman, teekenaar in algemeenen dienst te Assen en 4. W. H. Nillesen, opzichter van gemeente-werken, hoofd van dienst te Nieuwenhagen Burgerlijke Stand. Geboren: Frida Diana Marry, d. van K. v. d. Ham en M. Rab. Geertje, d. van J. v. Dijk en H. de Jong Franclsca Adnana, d. van C. H. Luijbregts en E. de Klerk. Getrouwd: H. Geers 24 j. en C. Wllschat 24 j. Overleden: P. H. v. d. Meulen, 34 j. M. Wolff, wed. van H. H. Mugge 82 j. Door gemeente-werken is de Rozen- laan opnieuw geteerd. Door de warmte is de weg flink hard geworden, zoodat deze thans goed berijdbaar is. In de afgeloopen week werden aan de Bad- en Zweminrichting alhier, 216 hee- ren-, 284 dames- en 80 volksbaden ge nomen. o1 NIEUWVEEN. Intrede ds. H. G. Brink. Ds. H. G. Brink, beroepen pred. naar Nieuwveen, hoopt Zondag 5 Juli a.s. zijn intrede te houden, na vooraf te zijn beves tigd door ds. Walvaart uit Zevenhoven, consulent van Nieuwveen. Aanbesteding. Aanbesteed is een woonhuis voor reke ning van den heer G. v. d. Breggen alhier, v. d. Breggen en Boeree, timmer en metsel werk f.3071; G. ter Reehorst, metselwerk f.1369: Abr. v. Poelgeest, schilderwerk, f.268: Chr. v. Zoest, schilderwerk, f.270; C. J. Speet, timmerwerk, f. 1420; C. van Dijk, timmer- en metselwerk, f.2768; H. Janmaat, timmer- en metselwerk, f.2769; wed. Spijker, timmerwerk, f. 1490; Chr. Jonker, schilderwerk, f 218 J. Kwakkelbos, metselwerk, f. 1320; P. Egberts, timmer- en metselwerk, f.2775; P. Egberts, metselwerk f. 1335; J. P. Visser, timmerwerk f. 1325. Al de inschrijvers wonen te Nieuwveen. Gegund aan J. P. Visser, J. Kwakkelbos en Chr. Jonker. o OUDE-WETERING. Pricsterintrede. Zaterdag avond heeft de parochie van den H. Jacobus alher een zoon der pa rochie op eenvoudige, doch waardige wijze ingehaald. Omstreeks 7 uur stonden vele belangstellenden in de nabijheid der pas torie, om den neomyst, den heer C. Does- wijk, die des morgens uit de handen van den Bisschop van Haarlem de H. Priester wijding ontving, te verwelkomen. Een keurige stoet van bruidjes, elk mededra- gend een bouquet witte bloemen had zich in den tuin van de pastorie opgesteld. Tegen 7'/- uur kwam hij per auto, verge zeld van ejikele familieleden aan de pastorie, en werd verwelkomd door den pastoor der parochie. Vóór de kerk gaf de nieuwgewijde priester zijn priesterlijke zegen, waarna hij voorafgegaan door mis dienaars en bruidjes het kerkgebouw bin nentrad. De parochianen zongen den neomyst een welkomstlied toe. Hierna werd een kort Lof gehouden- Den anderen ochtend droeg de neomyst zijn eerste plechtige H. Mis aan God op. Na het Evangelie werd de feestpredikatie gehouden door den oud-pastoor der pa rochie, den heer P. J. de Kok. Nog volgden eenige plechtigheden, waarna deze voor den neomyst en zijn ouders zoo heerlijken dag besloten was. Fonds voor Ziekenverpleging. Ten huize van den heer H. P. Klein vond een zeer matig bezochte vergadering plaats van bovengenoemd fonds. Nadat de voorzitter de heer P. Roeloffs de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend en de notulen van de vorige vergadering waren gelezen ~kwam het be langrijkste punt van de agenda aan de orde nl. de vaststelling van nieuwe statu ten en een huishoudelijk reglement.. De voorzitter bracht in herinnering, dat op de vorige alg. verg. het besluit was genomen om een commissie te benoemen, die tot taak had ontwerp-statuten en een ontwerp reglement te maken. Genoemde commissie was met deze taak gereed ge komen, zoodat het bestuur thans in staat was met omlijnde voorstellen ten deze te komen. Zoowel statuten als reglemëht werden artikelsgewijze voorgelezen en be handeld. In enkele artikelen werden wij zigingen aangebracht. Een der voornaamste kenmerken van de nieuwe statuten ls wel, dat voortaan al leen de voorzitter, secretaris en penning meester van de afdeeling Oudewetering van hét Groene Kruis krachtens die functie dezelfde functie waarnemen in het fonds, terwijl vroeger het geheele' Groene Kruis-bestuur het bestuur van het fonds vormde Dit geldt echter alleen, indien deze personen ook lid zijn van het fonds. De overige 4 bestuursleden worden door de leden van het fonds gekozen. Werd vroeger voor een zieke, die wegens besmettelijke ziekte verpleegd werd in het geheel geen vergoeding verleend, thans zal. indien naar evenredigheid en indien de toestand van de kas het toelaat, wel vergoeding worden verleend. Bij dit punt stelde de heer H. Jonkman voor om per halfjaar de eerste 5 voorkomende geval len van besmettelijke ziekte wel voor ver goeding in aanmerking te doen komen, doch dit voorstel werd na uitvoerige be spreking wegens de groote practische moeilijkheden verworpen. Een andere bepaling van belang is, dat men bij vesti ging in het gebied van het fonds, indien men in zijn vorige woonplaats eveneens lid van een fonds is geweest en men zich binnen 14 dagen na vestiging als lid heert aangemeld, bij een eventueel ziektegeval onmiddellijk voor uitkeering in aanmer king komt. b: Na de behandeling".en aanneming der statuten en van het reglement werd over gegaan tot verkiezing van 4 nieuwe be stuursleden. Gekozen werden met nage noeg alg. st. de heeren J. J. de Jong, H. Jonkman, P. M. Oostlander en J Seip. Hierna werd de vergadering gesloten. •o- TER-AAR. Raadsagenda. Woens: ag 3 Juni a.s. komt de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen waarbij de volgende punten in behande ling komen: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming 2 leden van het bestuur der Woningbouwvereeniging wegens perio dieke aftreding 3. Wijziging der verordening op het be heer van het Electrieiteitsbedrijf. 4. Wijziging der verordening tot rege ling der voorwaarden voor de werkzaam heden en leveranties ten behoeve van ver bruikers van electriciteit (afschaffing sperklokkenhuur) 5 Voorstel B. en W. tot het verleenen van vergoeding wegens kosten van ver voer van schoolkinderen ingevolge art. 13 der L.O.-wet. 6. Voorstel B. en W. tot het plaatsen van een hek nabij de driesprong bij C. J. Kem penaar ter verkrijging van een stuk grond, te bestemmen voor openbaren weg. 7. Vaststelling kohier hondenbelasting 1931. 8. Wijzigingen der begrootingen van de diensten 1930 en 1931. o WADDINXVEEN. Zuidplaspolder. Het bestuur van den Zuidplaspolder stelt de stemgerechtigde ingelanden voor een regeling van wachtgeld, uitkeering bij ziekte enz. voor de ambtenaren van dien polder te treffen, zulks volgens de Ambte narenwet van 1929. Arbeidsongevallen. De werkman N„ werkzaam bij de firma de Vries, geraakte met zijn hand bekneld tusschen ijzeren dakspanten. Drie vingers van zijn linkerhand werden daarbij zeer ernstig verwond. De heer B. alhier had het ongeluk over ijzeren binten te vallen. Hij bekwam vrij diepe wonden aan het rechterbeen. Gevonden: een aktetasch, twee broeks pijpen en een damestaschje met inhoud. Inlichtingen ter secretarie. De volle, zoete melk is in prijs van 11 op 10 cent de liter gebracht, karnemelk en goornat van 7 op 6 cent de liter. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. H., wegens het berij den van den Bloemendaalschen weg met een auto. zonder de vereischte vergunning te bezitten. In de week van 1—6 Juni zal op het postkantoor ouderdomsrente worden uit betaald. Tot de veiligheidsmaatregelen tegen namaak moeten wij ook nog den overdruk rekenen. Deze overdruk, die vooral op de enveloppe van de vroegere Duitsche Staten veel voorkomt, (in ambtelijken stijl smak men van lijndruk, zegeldruk) werd door middel van stalen ringen om een walsrol gelegd, aangebracht. Op deze ringen waren letters in paars- of diamanttype .(uiterst kleine lettertjes) vastgesoldeerd. een zeer secuur werkje, waarbij niet alle ringen, hoe pijnlijk gelijk de omtrek overigens ook was, gelijken afdruk gaven. De omtrek der ringen bedroeg 20 centimeter: maar de onderlinge afstand tusschen de enkele letters, tusschen woorden of zinnen viel vaak heel verschillend uit. Bij Brunswijk komt op een ring de zilvevgroschwaarden achtmaal voor: „ein Silbergroschen Post Couvert", of ein Schilling Post Couvert" bij Mecklenburg, alles in zeer kleine hoofd letters. De overdruk in gekleurden inkt, in dia mantschrift op twee regels, verloopt van de bovenklep-rugkant over den rechter- voorbovenhoek naar den linker-aehterklep van de enveloppen, en draagt de waarde- aanduiding in schrijfletters. Bij de couverten van Pruisen 1861 staat de overdruk rechts boven den waarde stempel, evenals dit het geval is bij Han nover 1861. Saksen 1862, Mecklenburg— Strelltz 1864. Oldeburg, Wurttemberg en Baden 1862, Lübeck 1864, Brunswijk 1865, Thurn en Taxis 1861. 1862 en 1866 Bij de enveloppen van Pruisen 1853 en 1857 vindt men 't waardestempel links boven Zoo óók bij Hannover 1858. Saksen 1859, MecklenburgStrelitz 1856 tot 1866; Oldeburg 1860. Brunswijk 1852, Baden 1858, Lübeck 1863. Een tijdlang werd de waardestempel niet meer rechts, doch links gedrukt, om dat de afstempeling, die het gemakke lijkste rechts werd verricht menigmaal door overmaat van inkt aanleiding gaf tot leelijke vlekken, hetgeen het op de post stukken gedrukte vorstelijk portret al te zeer misvormde. En ook het publiek had bezwaren tegen het portret op de rechter zijde van de enveloppen, waar het vooral bij langere adressen in den weg stond. En bij portret links, vette afstempeling rechts, ondervond men weder een nieuwe moeilijkheid: het adres werd nu ondui delijk. Zoo ontmoette deze verandering op haar beurt bezwaar. De verplaatsing van waardestempel en dientengevolge ook van den overdruk geschiedde krachtens be sluit van de Duitsche Postunie in Maart 1861. Midden over den waardestempel loopt de overdruk bij de couverten van Duitschland 1872, bij die var» het Noord-Dultsche post- gebied van 1868, van Pruisen 1863 en 1865. Nederlandsch-Indië heeft op de envelop pen van 1881 een zwarten drieregeligen opdruk bij de waarde van 10 cent. „POSTZEGELVERZAMELAAR." Nieuwe Uitgaven. Finland. Ter herinnering aan het 75- jarig postzegel-jubilé zijn hier twee ge- denkzegels uitgegeven, n 1.: Vit Mark Rose, 2 Mark Groen Frankrijk. Hier te lande verscheen een nieuw zegel ten bate der Amortisatie kassen. De teekening stelt de hoofddrach ten der Fransche provincies voor. De waarde van het zegel is 1 Fr. 50. terwijl als opslag 3 Fr. 50 wordt gerekend; de kleur is groen. Italië. Ter herinnering aan het 7de eeuwfeest van den dood van den H. Anto- nius van Padua worden hier een zevental gedenkzegels uitgegeven, nl.: 20 centisimi Lila, 25 centisimi Groen, 30 centisimi Bruin, 50 centisimi Violet, 75 centisimi Karmijn, 1,25 lire Blauw, 5 L. en 2 50 Lire Olijfgrijs. Portugal. Na eerst Camoens gevierd te hebben, schijnt men geen ander motief te kunnen om een nieuwe serie te lan- ceeren, dan een serie gewijd aan zijn werk de Lusiades. Verschijnen zullen: 4 cent bruingeel, 5 cent bruin, 6 cent grijs, 10 cent violet, 15 cent zwart, 16 cent blauw. 25 cent donkergroen, 40 cent rood- oranje, 48 cent heibruin, 50 cent bruin, 75 cent rood, 80 cent groen, 1 Es. lila, 1.20 Es. oranje, 1.25 Es. blauw, 2 Es. d. violet, 4.50 Es. geel, 5 Es. geelgroen. Rusland. Ter gelegenheid van het feit, dat voor 25 jaar de revolutie begon, zijn hier drie diverse postzegels versche nen. Watermerk C. getand 12 en ongetand. 3 Kop. rood, 5 Kop. blauw, 10 kop. don kergroen en roode vlag. Gemengde berichten. De in het vorige jaar verschenen Zeppe lin Luchtpostzegels der Vereenigde Staten hebben weinig succes gehad. Er werden verkocht, van de 65 cent 93.536, 1.30 dollar 72.428, 2.60 dollar 61.296. Het restant, meer dan 90 van de geheele oplaag, is verbrand. De prijzen voor een serie ongebruikt varieerde van 7 tot 12 dollar. De in Polen verschenen herdenkings zegels, opstand 1830, zullen wel nimmer zeldzaam worden, er zijn er n.l. van: 5 gr. bruin violet 30 millioen, 15 gr. blauw 30 millioen. 25 gr. rood 30 millioen, 30 gr. bruin 1 millioen. Frankrijk: Josephine Baker type, aldus werden de jongste reclame-postzegels voor de koloniale tentoonstelling genoemd. Bij het 40 c. zegel sepia komt een variëteit voor met gesloten oog en 193 inplaats van 1931. In het Natuurkundig Museum te Londen vindt men allé postzegels die betrekking hebben op dieren. Zou men er ook onze kinderzegels hebben, uitgave 1929? om van onze mooie leeuw op de 1 ct. van 1923 maar te zwijgen. De groote postzegelveiling van de P.T T. zal gehouden worden op Vrijdag 12 Juni, s middags 2 uur te 's Gravenhage. Correspondentie. Mej. K. Leiden. T.z.t. verschijnen hier over nadere mededeelingen. M. te Lelden. Uw naam heb ik genoteerd wanneer een en ander gereed is. volgen nadere mededeelingen. ■o- Krakeel in een kleine gemeente. Geruimen tijd al komen er nu en dan berichten uit indie over ongeregeldheden tusschen Chineezen en inlanders te Peka- longan. Het bestuur hield zich met het krakeel en de daaruit spruitende vechte rijen bezig, herstelde de orde, maar het is onzeker of ook de oorzaak is weggenomen. Heel jammer voor zoo'n aardig plaatsje op de noordkust van Java! Pekalongan ver toonde 25 Jaar geleden de vriendelijkheid van een oude dame, welvarend en schoon. Tegenwoordig is er te veel blijk van de verandering die de moderne tijd alom brengt, dan dat men nog Pekalongan mag vergelijken met de bejaarde dame. Niet ten onrechte zegt men wel, dat Pekalongan de eenige kustplaats op Java is, waar men weinig heeft te lijden onder de nabijheid van kustmoerassen, die de koortsigheid be vorderen of veroorzaken. Het klimaat is er zeker niet ongunstiger dan in andere laag gelegen streken; de aanleg en de netheid, de bedrijvigheid en de vriendelijke rust. de goede wegen naar Oost en West en Zuid mitsgaders de tramlijn SemarangTjire- bon (al eenige jaren tegelijk spoorverbin ding BataviaSemarang) en de zee op een kwartier afstand, dat alles maakt Pekalongan tot een aangenaam stadje. Maar ziet, daar is eenigen tijd geleden de fakkel der onrust ontbrand: bepaaldelijk tusschen Javanen en Chineezen bleek een vijandschap ontstaan, waaraan men we derzijds uiting gaf door aantasting van personen en bezittingen Aan wie de schuld? Wist men het maar! Want er zijn verklaringen gegeven die ook weer wer den weersproken. Geen lezer zal van mij de juiste verklaring verwachten en ik heb ook het voornemen niet haar te zoeken, doch wel is het voor de kennis van een zoo gemengde samenleving, als een Indi sche stad biedt, van eenig belang, de mogelijkheden te bezien die ten grondslag dienen voor veeten met een langdurige uitwerking. Pekalongan heeft altijd een talrijke Chineesche gemeente gehad, natuurlijk bijna geheel bezig met handel, vooral met tokobedrijf. Men vergete niet, dat in de omgeving der plaats veel landbouwnijver heid bestaat met een groote schare arbei ders, die aan den tusschenhandel en den zgn. pasarhandel drukte bezorgt. Dan ls er de batiknijverheid druk: heel Pekalongan batikt kains (lappen) en sarongs. Chinee zen, inlanders, Arabieren doen er aan; ook de batikkerij als westersche onderneming vindt men er. Van meer beteekenis als nijverheid is het weven van buikbanden even buiten Pekalongan, buikbanden die den heelen archipel door worden verzon den. Geen wonder dus. dat er voor den Chineeschen koopman en credietgever aantrekkelijkheid was tot vestiging. Om dat de handel een rustige sfeer behoeft is de Chineesche koopman een rustig element in Indië. Echter behoeft hij tot afleiding zijn clubwezen, het vormen van kongsies. Nu is de kongsie meestal een vereeniging met een doel, vaak een handelsdoel, maai er zijn ook kongsies alléén maar óm de kongsie, die dan gaarne een andere kongsie dwars zit. Het is nu 25 jaar gele den, dat Chineesche kongsies te Peka longan elkaar af en toe te lijf gingen, de jongeren voor-op. Het waren de avondlijke verpoozlngen, want overdag gaat de ijver naar betere dingen uit. De verbittering tusschen Makao'ers (de uit China geko- menen) en de paranakans (de in Indië ge borenen meest uit Javaansche moeders) lag het eerst voor de hand en, nauwelijks was de zon ter kimme of de leden der vijandelijke kongsies kwamen uit om slag te leveren in de geschiktste straatjes van het Chineesche kamp. Zoo gebeurde het ook te Semarang. Toen de jong-Chlnee- sche beweging intrad, die de staarten ver foeide. die onderwijs in Chineesch en in Engelsch voorstond, vrijheid van beweging verlangde en een nationaliteitsbesef aan den dag legde, was er meteen nieuwe stof voor het kongsiewezen gevonden en men ging elkaar als lid van een schoolvereeni- ging te lijf. Zulke kongsiegenoegens zijn voor de overheid, vooral als zij slechts matig met politie is toegerust, een groote last, maar een gevaar voor den staat ligt er niet in. Alleen: het moet worden beëindigd, Na de ongeregeldheden van 25 jaar ge leden werd de rust te Pekalongan niet ernstig meer verstoord vóór 1931, doch nu gaat het tusschen Javanen en Chineezen. In de gebeurtenissen lag eenige aanwij zing. dat handelsaangelegenheden de oorzaak zouden zijn. Al wat nering mag heeten ondervond den last van de on- eenigheden; men meende overal op zijn hoede te moeten zijn. Er kwamen aansla gen voor, meerendeels op Chineezen en met vuurwapens als de inlander niet pleegt te gebruiken. Vreemd ook ls het, dat na de bevrediging van de inlandsche zoowel als van de Chineesche schare, dank zij het optreden van de overheid, toch de onzekerheid in de nering aan hield en de vrijheid van beweging niet terugkeerde. Het ligt voor de hand, dat men, op zoek naar de oorzaak van het verschijnsel, gaat letten op de kleine cre- dietneming welke de inlander nergens kan of wil missen. Zeker bestaat er desa- crediet en zijn er afdeelingsbanken, waar alles veilig en geregeld gaat, maar de inlander vindt het daar voor zijn kleine leeninkjes te omslachtig en zoekt liever de minder veilige gelegenheid waar het vlot toegaat. De Chinees, de Arabier, de hadji leenen geld uit, gemakkelijk en duur; hun manieren van terugvordering zijn dikwerf zóó, dat men spreekt van hyena's. De Chinees heeft het in den regel het drukst, want hij gaat met zijn mars de desa's en kampongs in en de koopman is gul in het uitleenen. Die zeer gezochte credietverleening moest wel lijden onder de krakeelen, maar de an dere woekeraars kregen juist meer te doen en konden niet anders dan juichen over de vijandschappen, die de Chineezen be ducht maakten en hun koopmanschap belemmerden. Aan die zijde bestaat be lang bij het voortleven van de onzeker heid en onveiligheid en het is mogelijk te achten, dat uit dien hoek kunstmatig de tweedracht werd gaande gehouden Dergelijke aangelegenheden nu behooren tot het werk van het bestuur, lastig werk maar belangrijk en mooi, en er behoort vaak een scherp vernuft toe wil de ambte naar tusschen de weinig onenhartige Oosterlingen de juiste toedracht, de ware oorzaak, de werkelijke schuldigen vinden. DENGAN HORMAT. 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7