LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 Juni 1931 Tweeds Blad Ao. 21333 GEMENGD NIEUWS. Ernstig auto-ongeluk bij teteringen. Jaargang OP HET BRAASSEMERMEER zijn gisteren nationale zeilwedstrijden gehouden. De strijd in de „Regenboogklasse". TE TETERINGEN heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, doordat een vracht auto in volle vaart op een groep personen inreed, waardoor drie van hen werden gedood. Een foto van de drie slachtoffers 1. Annie Janssens, 2. Fien Metselaar, 3. de arbeider G. Swolfs, alle drie afkomstig uit Teteringen. VOOR DE ZEVENDE MAAL heeft te Utrecht de Singelloop plaats gehad, welke door duizenden werden bijgewoond. De belangstelling langs den wal en op het water. DE DERDE DAG der HollandialRoeiwedstrijden te Alphen a. d. Rijn. De achten rusten uit na den strijd. drie personen aangereden en gedood. Was de chauffeur in slaap gevallen? Zaterdagavond omstreeks halfzeven is den Oosterhoutschenweg nabij het dorp eteringen bij Breda, ter hoogte van den tcrwegovergang Breda-Tilburg, een bettend auto-ongeluk gebeurd, waarbij e menschenlevens te betreuren zijn. De negentienjarige Anna Jansen en de "(tienjarige Fientje Metsers begaven Ti tegen dien tijd met eenige vriendin- n kerkwaarts. Op ongeveer dertig meter huis zijnde, passeerden zij den veer angen fabrieksarbeider G. Swolfs. die zijn werk te Breda per fiets naar zijn "nplaats te Teteringen terugkeerde. Dit de richting Oosterhout kwam de ■achtauto van de firma Bos en Co., hoen- srpark te Utrecht, met een flinke vaart «reden. Juist toen de meisjes op het netspad, dat ongeveer zeven meter uit de van den weg verwijderd ligt, den wiel- hjder passeerden, verliet de vrachtauto Plotseling den rijweg en reed met de volle ®elheid op het drietal in. Swolfs, vader van drie kinderen, werd deerhjk verminkt. Hij moet op slag dood t]ti geweest. De beide meisjes gaven nog 'eekenen van leven. Mej. Jansen, het eenge meisje uit een gezin van drie kin- ren, overleed spoedig. Ook mej. Metsers '"Jtleed eenige minuten daarna, w. Sluyters uit Teteringen was spoedig 'plaatse, doch kon slechts den dood van drie slachtoffers vaststellen. De pastoor Teteringen, die direct gewaarschuwd door den vader van mej. Jansen (nog Mkend met het feit dat zijn dochter Mood was) diende hen nog het heilig oljesel toe. Omtrent het ongeluk meldt men ons tL volgende: r-i* kuto, op weg van Oosterhout naar tfnn' werc* bestuurd door den 18-jari- Bjs. die naast zijn vader gezeten was. i schijnt door vermoeidheid in slaap te gevallen of door benzinedampen te bedwelmd, waardoor hij plotseling het stuur kwijt raakte en de auto het fietspad op deed zwenken, waardoor dc drie per sonen van achteren werden aangereden. Mej. A. Jansen, 19 jaar oud en F. Met sers, liepen gearmd naast hun fietsen. De 40-jarige G. Swolfs is werkzaam bij de Hollandsche Kunstzijde-industrie. Bos verklaarde dat hij een zeer langen arbeidstijd achter den rug had. Hij ver klaarde onderweg wel eenige glazen bier gedronken te hebben, maar was hiervan absoluut niet onder den invloed. De vader zeide niet gemerkt te hebben dat zijn zoon zat te slapen. Wel wordt dit verklaard door een wielrijder, die voor Swolfs uit reed. Vlak bij hem slingerde de wagen terug op den zijweg, om echter direct daarop wederom het fietspad op te rijden. Hierbij reed hij rakelings langs mej. Nlj- huis, wonende te Teteringen, die op weg was naar Breda. Ook zij ontkwam op het nippertje. Maar toen begon de cata strophe die 3 menschenlevens kostte. Als bijzonderheid kan de Maandagmor gen nog mededeelen, dat mej. Janssen het eenige meisje is uit een gezin van drie kinderen. Mej. Metsaers was het eenige overgebleven kind der familie Met saers, die twee reeds door ziekte zagen ont nomen en nu ook hun derde op deze tra gische wijze moesten afgeven. De inzittenden van den auto, vader en zoon Bos. waren direct na het ongeval onder politiegeleide naar het gemeente huis te Teteringen gebracht, terwijl de auto eveneens, na een voorloopig deskun dig onderzoek, inzake remmen en stuur inrichting, derwaarts werd gebracht. Alles was in orde, behalve de voetrem, die nu en dan slipte. DE LAATSTE EER AAN DEN ZIGEUNER. MET EEN MOKER EEN VELDWACHTER TE LIJF GEGAAN. Zaterdagmiddag is gevankelijk naar Assen vervoerd de bankwerker F. W. K. te Beilen, die met een moker een aanslag wilde plegen op den rijksveldwachter W. te Bijster. Het was de politie bekend, dat ver dachte eenige vuurwapens in huis had, zonder dat hij daarvoor vergunning had. Toen hem gelast werd mee te gaan, werd hij zoo driftig, dat hij plotseling een moker greep en daarmede den rijksveldwachter te lijf ging. De gemeenteveldwachter Oosting wist hem echter te overmeesteren, waar door verder onheil werd voorkomen. Twee geweren zijn in beslag genomen. „Tel." o Zonderlinge ceremonies in een woonwagenkamp. „Er is in het woonwagenkamp aan de Rijnwijk een zigeuner vermoord, en nu zijn ze met het lijk aan het sollen". Het was deze mededeeling van een der verschrikte Rijnwijkbewoners te Arnhem, die de aandacht van de politie op het woonwagenkamp vestigde. Er werd spoedig een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat ingrijpen niet noodig was, al bleef toezicht geboden, aldus de „N. A. Ct.". Er was inderdaad een zigeuner dood, een 36-jarige man, doch deze was, na een ern stige ziekte, overleden. En het kleine groepje Zigeuners, dat sedert enkele weken daar aan de Nieuwe Kade standplaats had gekozen, bewees den doode de laatste eer. Volgens Zigeunergebruik natuurlijk. Enkele uren na het overlijden van den man, kwam, het was omstreeks midder nacht, het geheele zigeunergezelschap bij elkander, om toegesproken te worden door den hoofdman in een voor ons onverstaan bare taal. Na deze toespraak werd door de twee oudste leden der familie, de woon wagen, waarin de man was overleden, ge heel leeggehaald. Potten, pannen, schilde rijen, de kachel, alsmede het geheele ser vies werd vernield. Vervolgens vormde het uit ongeveer twintig personen bestaande gezelschap een kring om den wagen, waarin het stoffelijk overschot op een matras voor de raampjes was gelegd, en begon toen gezamenlijk te schreeuwen, met het gevolg, dat de omwonenden wak ker schrokken en het ergste gingen vree zen. Tienmaal werd dit geschreeuw, waar bij de zigeuners op den wagen toestorm den, herhaald, waarna het gezelschap in een kring om den wagen heen ging loopen, zachtjes iets mompelende. De hoofdman nam toen plaats bij het lijk, om de beurt gingen alle zigeuners naar den doode toe, zeiden iets en keerden naar hun eigen woning terug. Kaarsen werden ontstoken en een wacht van vier man bleef bij den wagen achter. Drie dagen lang werd zoo de wacht gehouden; iederen nacht om twaalf uur werden de deels luidruchtige ceremoniën herhaald. Onderling spraken de zigeuners gedurende deze drie dagen niet, alleen de hoofdman gaf door gebaren te kennen, wat er moest gebeuren. Toer de ter-aarde-bestelling zou plaats vinden, werden even voor het vertrek van den stoet een drietal kransen, bestaande uit alleen witte en zwarte kippenveeren, op de kist gelegd, terwijl in de kist naast den aocde een zweep, een pijp, een pakje tabak, een pet en een sabel een plaatsje kregen De stoet bestond uit een lijkwagen en drie volgwagens. Gedurende het overbren gen van de kist naar den lijkwagen werd door de oudste vrouw van het gezelschap vooitdurend gekrijscht. Toen vielen de zigeuners uit hun rol; de vechtpartij om met twintig man in drie rijtuigen een plaatsje te krijgen, zal ten minste wel niet tot het ceremonieel be- hoo'd hebben. Vijftien zigeuners mochten ten slotte hun moeizaam verworven plaatsje behou den en konden den doode op zijn tocht naar de laatste rustplaats vergezellen. „Msb." ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT. Te Oude Niedorp geraakte in een onbe waakt oogenblik tengevolge van het ach teruit rijden van een vrachtauto, het vier jarig dochterje van den heer B. onder de achterwielen van den zwaren auto. De kleine was op slag dood. VERDRONKEN. Zaterdag is in de badgelegenheid „De IJzeren Man" te Vught, de 17-jarige kan toorbediende M. W., wonende te Tilburg, bij het baden verdronken. De jonge man had den geheelen middag met twee vrien den geroeid. Tegen zes uren besloten zij een bad te nemen. Zij waren op een groo- ten afstand van het badhuis. W., die niet kon zwemmen, begaf zich het eerste te water. De anderen ontdekten plotseling dat hun kameraad in de diepte verdwe nen was. Zij trachtten hun vriend te red den, doch in de diepe put konden zij den drenkeling niet vinden. Onmiddellijk werd hulp gehaald. Het mocht den heer Meye- rlnk gelukken den jongen man op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling werd toege past, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het ziekenhuis te Vught ovegebracht. Volgens „De Crt." is gisteravond te Am sterdam aan de overijde van het IJ bij de Schaapstraat een 11-jarig jongetje uit het Vogelplantsoen te water geraakt en verdronken. WIELRIJDER DOODGEREDEN DOOR DE TRAM. De trambestuurder zijn zelfbeheersching kwijt. Gisteren omstreeks 12 uur is ter hoogte van de halte op den Middensteiger op het West-Nieuwland te Rotterdam een tram ongeluk gebeurd, dat aan den 30-jarigen C. Vriethof, uit de Rijsoortstraat, het leven heeft gekost. V. had geruimen tijd voor een motorwagen van lijn 5 gereden op zijn fiets, terwijl voor hem uit een motorwagen van lijn I reed. Ter hoogte van de post aan den Middensteiger is de fietser door de achter hem rijdende tram aangereden. De man werd zeer ernstig gewond, zoodat hij nog op de plaats van het ongeluk is overleden. De bestuurder van lijn 5 heeft door krachtig remmen getracht een aanrijding te voorkomen, maar dit mocht hem niet gelukken. Door de aanrijding is de bestuurder blijkbaar zoo geschrokken, dat hij een oogenblik zijn zelfbeheersching is kwijt geraakt, tengevolge waarvan zijn wagen op de voor hem zich bevindende motor wagen van lijn I, die juist bij de halte wilde stoppen, is ingereden. Het voorbalcon van lijn 5 en het achter- balcon van lijn 1 (beide nieuwe wagens) werden ingedeukt. Enkele ruiten werden verbrijzeld, tenge volge waarvan eenige pasagiers onbedui dende verwondingen opliepen. 62 KOEIEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In de buurtschap Rietmole, gemeente Haaksbergen is de boerderij „Kamers" door den blikse mgetroffen. De boerderij brandde geheel af. Zes varkens kwamen in de vlammen om, het overige vee kon nog bijtijds gered worden. In een nabu rige weide werd een koe door den bliksem getroffen en gedood. In totaal zijn door den afhaaldienst in deze omgeving 62' koeien opgehaald, die alle tijdens het onweer werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5