v.ROSSEMs TROOST In het land der schoone sehoritas 'ICCARD EN ZIJN METGEZEL ONGEDEERD. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Mei 1931 Derde Blad No. 21837 Een hoogte van 16000 Meter bereikt. Heerenbaai EEN PUBBELTJE dringen experts aan op het regelmatig gebruik van Palmolive. KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. EEN „BIEDERMEIER". .„clit van prof. Piccard en zijn met- ,i is geslaagd. Niet alleen is hun niets hornet d°cl1 ool< wetenschappelijk ,-eel bereikt zijn. Over het verloop jen tocht meldde prof. Piccard zelf volgende: Hij is geland 's avonds 9 op den grooten Gurgler Ferner, in Dp ballon is onbeschadigd. Hij heeft jooveel mogelijk op een hoogte van a 6000 M. bewogen. Om te landen ';1 bij het invallen van den avond af- jbfcn. Nadat Piccard een hoogte van M. bereikt had. is hij, alvorens te „>n nog 14 uren in de lucht geweest, ^as tot landen gedwongen, aangezien Ullon in de richting van den Ortler 1 pn de vrees bestond, dat hij deze 'eou kunnen passeeren. Toen de lan- ianoeuvre gelukt was, bleef prof. A met zijn assistent in den gondel, iien zij zich bij nacht niet konden «eren. Des morgens, bij het aanbre- van den dag, zagen zij de plaats onder zich liggen. Zij maakten zich lardig, doch kwamen al spoedig de ,gsexpeditie tegen. Piccard heefr zijn voldoening ge- ier de resultaten welke zijn expeditie opgeleverd. Hij en zijn metgezel ir. waren bij aankomst vermoeid, daar torende 48 uren niet geslapen had- Zij hebben waarnemingen gedaan [no zeer veel belang zijn, doch waar- jp uitwerking uit den aard der zaak tijd in beslag zal nemen. Zij nog twee a drie dagen te Obergurgl om persoonlijk aanwezig te zijn bij [jtmonteeren van den ballon en den j en het Inpakken van de notities trumenten. belangstelling voor het experiment beide onderzoekers ondernomen beo. is in geheel Europa buitengewoon Zoo werd de redactie van de „Inns- tfer Nachrichten" gistermiddag uit uil landen, ook buiten Europa gele- opgebeld om nadere inlichtingen om- het verloop van den tocht. Ook uit Brussel werd opgebeld en de van prof. Piccard, die. naar ver- I, gistermorgen het levenslicht aan een kind heeft geschonken, informeer- il belangstelling naar de laatste be un omtrent den tocht van haar man. Zwitsersche bondspresident Eberlein de Zwitsersche minister der poste en telegrafie zonden reeds telegram- om Piccard geluk te wenschen met zeer koene, zoo geslaagde vlucht, door baanbrekend werk is verricht, lister Hymans zond aan prof. Piccard lelegram, waarin hij hem en Kipfer wenschte met zijn succes en mee- dat Piccard het Commandeursin- van de Leopoldsorde is verleend en Kipfer het ridderinsigne, it bestaande record is door het berei- van 16000 M. hoogte dus met plm. M. verbeterd. f Piccard werd op 8 Juni 1884 in isch Zwitserland geboren en was ja- hoogleeraar aan de Technische ü-chool te Karlsruhe. Daarna werd hij :eur van het Physisch Laboratorium de Brusselsche Universiteit, ecard's assistent dr. Kipfer is geboor- ,t Basel. Hij is ondanks zijn jeugdigen ijd hij is slechts 27 jaar oud een aard electrochemicus. 1. Piccard verklaarde aan den leider reddingsexpeditie dat hij; zeer tevre- was over het resultaat van de vlucht, was een prachtige vlucht over de geweest. Over het algemeen was de on steeds goed te regeeren geweest, uitzetting van den ballon was overdag groot geweest, dat een landing eerst avonds mogelijk was. De landing op ijsveld verliep vlot. f. Piccard was verwonderd te hoo- dat men hem als dood heeft be- nuwd. Hij en ir. Kipfer zonden terstond ammen aan hun familieleden om gerust te stellen en van het welsla- van de vlucht op de hoogte te stellen. Omtrent de wetenschappelijk resultaten van zijn tocht deelde prof. Piccard mede, dat het hem gelukt Is, met behulp van zijn apparaten kostbare waarnemingen te doen. De dag van gisteren was daarvoor zeer gunstig geweest. De instrumenten, die onbeschadigd zijn gebleven, zijn reeds van den ballon gede monteerd. Zij worden voorloopig naar Obergurgl gebracht, waarheen ook het omhulsel van den ballon zal worden ge zonden, nadat men den ballon op de plaats van de landing leeg zal hebben laten loopen. Een militaire afdeeling, die naar het Ortsdal is gezonden om hulp te verleenen, zal den ballon heden laten leegloopen en het omhulsel naar het dal brengen den ballon betrekking hadden en die ons tijdens de opstijging geheel bezig hielden, konden we met de voornaamste metingen pas op 15 K.M hoogte beginnen. De grootste hoogte, die bereikt werd. was 16 K.M., die geschiedde reeds om 7.45 uur De luchtdruk van buiten bedroeg op dit tijdstip 76 m.M.. (dus éép tiende van de gewone atmosferische druk Kort te voren was een druk van 70 m.M. gecon stateerd. De ballon waarmede prof. Piccard met ingenieur Kipfer, te Augsburg in Beieren is opgestegen, had bij de opstijging een inhoud van plm. 2300 M3„ doch een vijf maal zoo groote capaciteit voor het op grootere hoogte uitzettende waterstofgas. Het omhulsel bestond uit een enkelvou dig weefsel, aan de binnenzijde met een rubberlaag bedekt Op het gewicht was zooveel mogelijk bespaard, al werd door het enkelvoudig weefsel het weerstands vermogen verminderd Men rekende ech ter op gunstig weer, dat reeds eenige ma len bij een voornemen van Piccard om op te stijgen ontbroken had. De middellijn van den ballon bedroeg 30 meter. De bal lon was vervaardigd door de ballonnenfa- briek Riedinger te Augsburg Er was een kleine electrische motor aan bevestigd om den ballon in een bepaalde richting te kunnen brengen De gondel is een luchtdicht af te sluiten bolvormige, van aluminium te Brussel ge construeerde kajuit, die twee personen en de noodige zuurstoftoestellen, wetenschap pelijke instrumenten, mondvoorraad voor twee dagen, enz. kon opnemen. De ballon woog 800 KG de gondel met inhoud even zooveel. RECLAME. 7115 De bailon. Prof. Piccard wees erop, dat een deel van zijn instrumenten goed gewerkt had, maar bij andere was men in de gestelde verwachtingen bedrogen De voornaamste waarnemingen, waaraan de onderzoeker groot belang hechtte, nl. de meting van de door de kosmische straling voortge brachte geleidende kracht der gassen zijn, naar prof. Piccard verklaarde, volkomen gelukt. Deze metingen konden echter slechts op zeer groote hoogte gedaan wor den. daar de ballon in het begin van den tocht te snel steeg. In 25 minuten had men reeds een hoog te van 15.000 meter bereikt; het was dus veel sneller gegaan, dan men oorspron kelijk bedoeld had. Prof. Piccard verklaarde verder: Behal ve eenige technische problemen, die op RECLAME. 5516 EERSTE KAMER. DE INDISCHE BEGROOTING. De Kamer heeft de beraadslaging over de Indische begrooting voortgezet Allereerst sprak de heer Steger, die het over de volks-stroomingen in indie nad en betoogde dat liet nationalisme in goede banen moet worden geleld. Daarop dienen alle krachten te worden geconcentreerd. Sociale maatregelen voor het volk zijn noodig. Ook de industrie kan een macn- tig middel zijn, om de inheemsche bevol king te beschaven. Naar een meer billijke veroeellng der goederen moet worden ge streefd. De algevaardigde pleitte voor het verdwijnen oer poenale sanctie, want dwang-arbeid is in strijd met de christe lijke oeginselen. De heer de Savornin Loliman heeft zich wat de gouverneur-generaal-benoeming betreft, aangesloten bij den heer Briët. Hij betreurde ten zeerste het passeeren van den heer Colijn. Waarom heeft de Regee ring niet alles in het werk gesteld om den heer Colijn te benoemen? Is de heer Colijn niet uitgenoodigd, dan zullen velen in de Kamer geen vertrouwen meÊr kun nen stellen in het koloniaal beleid van deze Regeering. Spr prees den heer de Jonge, maar diens goede eigenschappen kunnen de bitterheid over net met-be noemen van den heer Colijn geenszins wegnemen. Deze afgevaardigde heeft gesproken over het oude vraagstuk van de verhou ding tusschen Minister en Landvoogd. De Minister vertegenwoordigt het opperbe stuur en is eventueel bevoegd om den Landvoogd bevelen te geven. De heer Janssen heeit gewezen op den lof, die vele buitenlandscne deskundigen aan ons koloniaal beleid toezwaaien. Daarom verzette hij zich tegen de cntiek van mr. Mendels. Wat de nieuwe gouver neur-generaal betreft verwachtte hij weinig of geen verandering in politiek j beleid. En de heer Slingenberg erkende, j dat de vroegere functie van den heer de Jonge niet in den weg behoeft te staan aan een goede Indische politiek. De heer Fock betoogde, dat aan de ra mingen der begrooting alle waaide moet worden ontzegd. Hij meende, dat salaris korting eerst toegepast had mogen wor den, wanneer alle andere middelen uit geput waren geweest. Wat den nieuwen gouverneur-generaal betreft: deze is een krachtig en eerlijk man en de afgevaar digde had dan ook geen aanleiding, op de benoeming critiek te oefenen. De Regee ring kan het best uitmaken, wie dc meest-geschikte is. De Minister van Koloniën ontkende, dat de cijfers der begrooting waardeloos zou den zijn. al moeten ze wijziging onder gaan. Inzake de benoeming van den nieuwen landvoogd achtte hij het ongewoon dat vragen gesteld werden als die van den heer Briët. De Regeering wenscht niet achter te staan in waardeering voor den heer Colijn. Wanneer zij tenslotte haar keus op een ander liet vallen, heeft zij daarbij alle mogelijke factoren in 's lands tSpaansche <vrouvcen met haar aan trekkelijke teintmachten olijfkleurig. Het is waar dat Spanje een door de natuur buitengewoon begunstigd land is: volop zonne schijn, een heerlijk klimaat, vrouwen met olijfkleurige, zachte teint. Denkt echter niet, dat deze aantrekkelijke vrouwen zich kunnen veroorloven de verzorging van haar teint te verwaarloozen! Ook zij moeten rekening houden met het advies van bekende schoonheids-experts, als Tejero te Barcelona of Niraus te Madrid. Nauwkeurig volgt de Spaansche het voorschrift op haar gelaat tweemaal daags gron dig te reinigen met een zeep uit zuivere olijf- en palmoliën samengesteld. De eenvoudige behandeling die de heer Tejero hiernaast omschrijft en welke iedereen zonder eenige moeite thuis kan toepassen, heeft algemeene erkenning gevonden. Over de gehcelc wereld geven specialisten hun cliënten dezen zelfden raad. Niet minder dan 24.592 schoonheids-experts bevelen uitsluitend Palmolive zeep aan voor 't behoud van een gezonde, frisschc teint. Is dat geen afdoend bewijs dat ook U door de regel matige toepassing van ditrecept Üwjeugdig, aantrekkelijk uiterlijk moet beschermen? Groene verpakking, zvcarte banderol met in gouden letters: PALMOLIVF. T'cjer0de beroemde Spaansche expertzegt: „Masseer het ge laat met overvloedig schuim van Palmolive zeep en warm water. A spoelen met warm water, dat geleidelijk ijskoud moet wordend cent per stuk 61 j, Calle Corte» BARCELONA. belang laten gelden. Ten aanzien van den benoemden functionaris sloot de Minister zich aan bij het oordeel van den heer Fock. Inzake den financieelen toestand achtte de Minister een vennootschaps-belasting niet wenschelijk. Van een vermogensbe- I lasting kan ook niet vee) worden ver- wacht. Noodig was dc salaris-korting, doch 1 het was niet mogelijk daarover de corpo- rati es te hooren. Breedvoerig heeft de 1 Minister de rede van den heer Mendels bestreden, ook wat het Bandoengsche i vonnis betreft. De heer Mendels geeft zich j veel te weinig rekenschap van de Indi- j sche toestanden, zooals die werkelijk zijn. De Minister zet Vrijdag zijn rede voort. Bijster belangrijk was het debat niet. Het eenige aardige puntje was de landvoogd- I benoeming, waaruit bleek dat de heer 1 Colijn niet is uitgenoodigd voor een benooming tot gouverneur-generaal. RECLAME. HAGENAAR. NIEUWE UITGAVEN. In ae Volksuniversiteitsbibliotheek der erven F. Bolin N.V. te Haarlem verschenen a Dr. A. Kuyper, door Dr P A. Diepen horst, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. b. Het verband tusschen de ziekten van den mensch en die van onze huisdieren, door Dr. J. A Beyers. Lector bij de vee- artsenijkundige faculteit der Rijksuniver siteit te Utrecht. N.V Hollandia-Drukkerij. Baarn. Kamp. jeugd en leiding, door A. M. v. d. Laar Krafft. Hoofdleider der Vrije Jeugdkerk- kampen. Een geestige roman door Nono, getiteld Dubbel zes met circa 40 grappige teeke- ningen van Rodi Roeters verscheen bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam. STERKE MOEDERS - GEZONDE KINDEREN. Engelsche Ziekte in den wortel aangetast. Achteruitgang van het gebit tijdens de zwangerschap is een duidelijk en veelzeg gend teeken. Het beteekent, dat in het bloed te weinig kalk en phosphor aanwezig is om het nieuwe lichaam een stevig been- derstelsel te verzekeren. Deze onontbeer lijke bouwstoffen worden nu rechtstreeks aan het skelet onttrokken en de tanden vertoonen de eerste sporen van dit nadee- lige proces. Nadeelig in twee beteekenissen. In de eerste plaats nadeelig voor het nieuwe organisme, dat in het bloed niet voldoende bouwstoffen vindt en dat dus reeds vanaf den oorsprong met een tekort te kampen heeft, waarvan de gevreesde rachitis kort na de geboorte het treurige gevolg zal zijn. Nadeelig ook voor de moeder, wier geheele beenderstelsel door verlies van kalk en phosphor verzwakt. Vitamine-D bevordert de kalkafzetting in de beenderen. Zoolang Vitamine-D. in vol doende hoeveelheid in het lichaam aanwe zig is, groeit het beenderstelsel op normale wijze en worden de tanden gezond en gaaf. Philips-van Houten's „Dohyfral" tabletten bevatten zuiver Vitamine-D in nauwkeurig gedoseerde gewichtshoeveelheid. Regel matig gebruik beschermt het lichaam der toekomstige moeders tegen te groot verlies van kalk en phosphor. Tegelijkertijd wor den de ontwikkelingsvoorwaarden voor het kind gunstiger en is dit reeds bij de geboorte gewapend tegen de gevreesde kinderziekte rachitis. N.V. Pharmaceutische Producten Mij. Phi lipsvan Houten, Heerengracht 270, Am sterdam-C. 7146 schilder, bezat niets dan zijn Ot en zijn meisje, dat ook geen cent ie wereld had; het was dc oude, treu- I' leschiedems. Zij was echter een tante f niaar het was juist die tante, die de f «an Anme Gade en Frits Meier zoo 'enkelijk maakte. ■fte lamme, gierige draak", noemde «s haar in zijn stil atelier, als hij zijn f kon luchten tegenover de vele Sme, welsprekende gezichten rondom 7, Gierig was tante eigenlijk niet; zij ;14 alleen maar bij elkaar, wat zij opge- tad. en zij koesterde een diepe min- -,Jtg voor menschen, die zoo iets niet pPen. En onder het soort van niet- <nipende menschen. rangschikte zij jtenaars in het algemeen en schilders bijzonder. Voor die soort wezens aJ een ingekankerden haat. En er ha nog meer bij. ■wette je nu maar niet Meier", zuchtte r1®- ..Ik voor mij vind dien naam erg maar o, je hebt geen idee hoe eigen- rj!? tante ten opzichte van namen /aai hij wist door Annie ook, dat juf- 5" Anastasia Floribus van het motto j; 2eg mij, hoe je heet, en ik zal je ■=i0. wie je bent". En kon ook niet ieder zich verheugen in een zoo bijzon deren naam als dien zij zelve droeg, zoo wenschte zij toch minstens dat een naam niet alléén maar was een soort naam. zooals Brouwer. Bakker of Meier. Vooral Meier! En dan nog schilder er bij' Ach, de heele geschiedenis was hopeloos. Annie had het zooeven haar Frits opnieuw voor gehouden Deze keek woedend om zich heen in het zij-zaaltje van' het groote warenhuis en sprak toornig: „Voor den drommel, maak dan toch een eind aan die tante! Ik heb er geen: waar om moet jij er dan een hebben!" „Ach. Frits" zuchtte Annie, diep-be- droefd, en zij boog zich naar hem heen. In het stille zaaltje was niemand; hij nam het hoofdje van het hulpelooze, ouderlooze wezentje in zijn handen en kuste het Om maar iets ter afleiding te zeggen, vroeg hij achteloos, een medaillon aan haar hals ontdekkend: „Wat heb je daar voor moois om. kind?" Eerlijk gezegd vond hij het medaillon achtige miniatuur, dat aan een dun ket tinkje hing, afschuwelijk leelijl:. Zij keek hem dan ook even wat wantrouwend aan. „Vindt je het heusch mooi? Tante heeft het mij gegeven; haar ter eere dien ik het te dragen. Het is een portretje uit haar kindertijd". „Je tante och neen. niet mogelijk!" Met open mond stond hij te kijken Dit portretje, een verheerlijkt meisjesgezichtje voorstellend en gekleed naar de mode van den reeds lang vervlogen Biedermeier tijd Neen, zóó oud kan zij toch onmo gelijk zijn!" „O. je denkt, naar het kostuum gere kend". zei Annie „O. maar zii heeft zich laten schilderen in een comedie-rol Hij, die met naar speelde, vond haar zoo mooi in dat toilet Hij was toen een aanstaand leeraar en is kort daarop gestorven „Een aanstaand leeraar", herhaalt Frits, en bekijkt opnieuw de beeltenis uit juf frouw Anastasia's jeugdjaren Wat Annie hem daar verteld heeft, doet hem de ge vreesde tante een heel eind naderbij komen, opent voor hem een buitengewoon groot gevoelsvlak. waarop handiggerichte aanvallen kans van slagen kunnen hebben en als geëlectriseerd roept hij uit: „Dan zal zij een zwak moeten hebben voor de heele Biedermeierei' En van Biedermeier naar Meier is maar één stap. Hoera! Ik heb een idee' Maar om uit te voeren, wat ik van plan ben moet jij, klein Annaatje, mij dit conterfeitsel van je geliefde tante tijdelijk afstaan „O, neen maar Maar. Frits hoe kan ik. en wat ben je van plar te doen?" En beangstigd bedekt zij het kleinood met haar handen. „Een altaar er bovenop bouwen een altaar voor ons toekomstig huwelijks geluk „Frits, Frits!" En met een onderdrukten tranenlach grijpt zij zijn handen Zij blijven nog een korte poos bijeen; daarna sluipt Annie naar huis terug. Met slecht geweten voor haar tante tredend, beduidt zij deze het medaillon verloren te hebben. Een hevige scène vol verwijten is er het gevolg van, waarin tante Anastasia tevens haar wantrouwen uitspreekt over de on eerlijke menschheid, die stellig een zoo kostbaar kleinood nooit terug zal bezor gen. Toch worden er advertentien met dikke, vette letters geplaatst, met aanbie ding van hooge belooning. doch er doen zich geen eerlijke vinders voor. Op zeke ren dag vindt Annie bii de poste-restante brieven, aan het met Frits overeenge komen cijfer een lakoniek regeltje schrij ven van den volgenden inhoud „Kom hedenmiddag warenhuis met tante, afdeeling schilderijen." Met eenige handigheid gelukt het Annie haar tante in de gewenschte richting te krijgen Komende langs de tentoonstel lingszaal. lezen zijHeden vrij entrée. „Vrij entrée vandaag." bromt tante. „Wie heeft nu ook wat over voor dien poes pas!" En meteen drukt zij den knop neer en treedt het portrettenkabinet binnen. Verachtelijk loopt zij van het eene portret naar het andere. „Om zoo'n gesmeer wordt nu de tijd verboemeld en de dure verf verdaan!" mokt zij in zichzelf Maar plotseling houdt zij als geparaly seerd. stil, haar lippen stotteren: „Anna daar, daar maar zie je dan niets kind. ben je blind?' „O. neen, zij is heusch niet blind, zij heeft het al ontdekt, wat tante daar be machtigt, dat kleine portret, die teere aquarel! Met starende oogen ziet tante: Een prieel, omrankt van bloeiende rozen, waarin een Biedermeier-paartje, hij knie lend aan haar voeten, zij deugdzaam-ver legen op een bank gezeten; een roosje steekt in de licht-blonde haren, hoog op gemaakt. En dit Biedermeiersche juffertje is zij zelve zij, Anastasia Floribus. Dat is. hoewel geflatteerd en vermooid, toch onmiskenbaar de reproductie van het ver loren conterfeitsel. Zij is heelemaal buiten zichzelve haar stem slaat over, als zij hijgt: „Maar dat ben ik, zooals ik toen leefde. En ik niet alléén, neen, Hij ook! O, spre kend is hij de blauwe jas, met de gouden knoopen en het prieeltje, en zoo als hij voor me knielt mij aanziet, en, en, ja! Hoe kan dat nu allemaal? Hoe komt dat portret hier? Wie is de schilder?" Het zijn vele vragen, waarmee tante Anastasia den zaalwachter bestormt, hij kijkt toevallig naar de deur en wijst den binnentredenden heei aan als den maker. Ja zekei, daar komt hij glimlachend de zaal binnen, terwijl in datzelfde oogenblik Annie vol belangstelling een scnilderij in de tegenovergestelde richting beziet. Lachena blijft Frits Meier stilstaan, als juffrouw Floribus naai hem toestapt en naar het schilderstuk wijst. „Dus u is degeen, die dat werk gemaakt hebt?" Maar hij voigi niet de richting van haar hand, maai ziet haat in het gelaat, hij wijkt even terug en toont zich uitermate verrast. Als een jonge bloem van zeventien, slaat de kleur juffrouw Floribus uit, wanneer de schilder, haar steeds fixeerende, zegt: „Maar dat is werkelijk zeer won derbaarlijk!" (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9