fjj[. en schoolnieuws. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Mei 1931 Vierde Blad No. 21837 Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. RADIO-fROGRAMMA. L Jaargang ked. herv. kerk. en- Te Suawoude (toez.), N. War- Wezep 'Geld.); te Heinenoord de P/ v il- wiel- cand- ln Den Haag. «nomen: Naar Hoogezand (toez.), Pman te Ureterp. jnkt: Voor Bergschenhoek, W. Rijns- Pr te polsbroek en Vlist. Voor Zegveld i den Oudsten te Elburg. Voor Axel p W. de Kluis te Serooskerke. geref. kerken. Litlol: Te Rotterdam (vac. C. B. i.Ai w. H. v. d. Vegt te Bergum en I f, 7K te Amsterdam-West. «pen: Te Watergraalsmeer, P. Ch. f"vliet te Utrecht. .«nomen: Naar Dronrijp. P. Klap- fnnd. te Bergum. Naar Goes ds. W. D der Vegt, te Bergum. geref. gem. «lal: Te Tholen, J. Barth, te Borssele [Hofman, te Krabbendijke. PIISTELIJK VOLKSONDERWIJS, inking van het 40-jarig bestaan. koningszaal van Artis te Amster dam gisteren de Vereeniging voor ijk Volksonderwijs in jaarverga- i bijeen. samenkomst bedoelde tevens te lien herdenking van het veertig- I bestaan der vereeniging. Zij stond presidium van prof. dr. W. J. Aal- [boogleeraar aan de Rijksuniversiteit (ontogen. Aalders hield de openingsrede, I hij den Minister van Onderwijs, II Terpstra, welkom heeft geheeten «it bedankt voor het blijk, dat deze fÜJn aanwezigheid gegeven heeft zijn groote belangstelling voor het der vereeniging, die door dezelfde jolen als hij gedragen wordt. Verder Ktte hij de inspectrice van het Lager van Amsterdam, die het ge- Etebèstuur vertegenwoordigde, en ln J bijzonder dr. J. Th. de Visser, den Iroorzitter, wien hij onder de huis- koten den huisvader der vereeniging tie nam als uitgangspunt van zijn jraak het gelezen Schriftgedeelte, IlSden Psalm. nister Terpstra heeft de Vereeniging gewenscht met haar 40-jarig be- In. Door haar groot aantal scholen, Telgen inspectie, haar opleiding, is zij ïnrijk werkzaam geweest voor het on tijs van een groot gedeelte van ons J de oprichting sloten zich vier scho- |b:j de vereeniging aan. Thans is dat 1 omstreeks 500. i voorts richtende tot den voorzit- I prof. Aalders was het spr. een be lde een woord van gelukwensch tot l te richten. Namens de regeering tde spr. mede, dat H. M. de Koningin i heeft benoemd tot ridder in de orde (den Nederlandschen Leeuw, rvolgens sprak de oud-minister van Ikrwijs, K. en W., dr. J. Th. de Visser, |t-?oorzitter der jubileerende vereeni- I een herdenkingsrede uit. üjma werden door de verschillende af- iardlgden van zusterorganisaties de |iten en gelukwenschen van hun ver dingen en bonden overgebracht, rvolgens kwam aan de orde van be- hdeling het jaarverslag van den secre- t-penningmeester C. W. F. baron Hay, burgemeester der gemeente teet, waaraan wij het volgende ont- fet aantal aangesloten scholen klom 31 Dec. 1930—'31 van 467 op tot 489. vijf Hervormde Kweekscholen, die Ivereeniging ten dienste staan, heb- 1 hnn taak prachtig vervuldthans |fï nog de behoefte bestaan aan twee A t nieuwe. Voor Groningen, Arnhem en Ma en zoo mogelijk ook Den Haag wor- i besprekingen gevoerd. 'i balans en de staat van ontvangsten uitgaven vertoonen het beeld van een kenden financieelen toestand der ver- bg. inkomsten werd in 1930 geboekt i bedrag van f. 40.521.14, waaronder i bedrag van f. 12.478.01 aan heffingen schoolbesturen en f. 828.85 aan con- iutien van leden en begunstigers. Een saldo van f. 466.48 werd naar de ®we rekening overgebracht. De balans it in debet en credit met een bedrag l f. 98.891.85 en wijst per 31 December I een kapitaalrekening aan van 11.776.97. [Bij de gehouden bestuursverkiezing ble- de aftredende bestuursleden, de Fen s Stemerding van Voorburg en II. P. Valeton van Zwolle te zijn her- fetn. fa de pauze hield de heer H. W. Tila- lid der Tweecie Kamer, een rede over t Onderwijsrapport-Rutgers. WIJZIGING NIJVERHEIDSONDERWIJSWET. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. I Aan de Memorie van Antwoord aan de Fste Kamer inzake het wetsontwerp tot TfStog en aanvulling van de Nijverh.- f-KTvi]swet wordt ontleend, dat het te lt aan bevoegde leerkrachten bij ver slende takken van nijverheidsonder- bli nog' vrij groot is. Derhalve zal in den pten tijd nog een vrij ruim gebruik £*ten worden gemaakt van de bevoegd- S om vrijstelling te verleenen van den gesteld in het eerste lid onder a van der wet. In den administratieven dien het behandelen van deze ®"agen om vrijstelling voornamelijk in «rste jaren zal veroorzaken, ziet de ■Bister echter niet een voldoende reden Ijr'oor het nijverheidsonderwijs te bre- Bet het beginsel, ook in andere ftrwijswetten neergelegd, dat onderwijs Igfven dient te worden door Ieerkrach- |S_ die aan de wettelijke eischen van l^amheid voldoen. De voorgestelde lie- j de doorvoering van dit beginsel belang terecht het verwijt kunnen gel den, dat met de belangen van de bevoeg den niet in voldoende maté rekening werd gehouden. Wat de beroepsinstantie voor het per soneel, verbonden aan de van Rijkswege gesubsidieerde bijzondere scholen betreft, deelt de minister nog mede, dat de orga nisaties van belanghebbenden, die voor de indiening van het ontwerp door den Mi nister hierover zijn gehoord, zich in over- groote meerderheid voor de voorgestelde oplossing hebben verklaard. RECLAME. Pot 90 cent, Tube 50 et. Zeep 60 ct.. 6079 NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Te Utrecht is gisteren de algemeene vergadering van den Ned. Zuivelbond door den voorzitter, dr. F. E. Posthuma, geopend. De secretaris, de heer J. A. Geluk, deelde het volgende mede: Alles bijeen genomen moet geconsta teerd worden, dat de prijzen van alle zui vel- en melkproducten in de eerste maanden van dit jaar een onbevredigend verloop hebben gehad. Dit geldt onge twijfeld voor de boter- en kaasmarkt in sterker mate dan voor die van geconden seerde melk en melkpoeder. De commissie onder leiding van den directeur-generaal van de volksgezondheid, die op initiatief van het K. N. L. G. en de F. N. Z. is inge steld om het standaardisatievraagstuk van consumptiemelk té bestudeeren heeft de conclusies van haar onderzoek gepu bliceerd. Hieruit blijkt, dat de commissie bezwaar heeft tegen de practlsche toe passing der standaardisatie. Zoomin de wijze waarop zij haar onderzoek heeft verricht, als die waarop zij tot haar eind conclusie is gekomen, bevredigen ons. Het vraagstuk der standaardisatie van con sumptiemelk kan hiermede echter voor de organisatie van de boeren niet afgedaan zijn. Uit het jaarverslag bleek, dat de totale hoeveelheid verwerkte melk ruim 23.000.000 KG. grooter was dan in 1929, en de gemiddelde hoeveelheid per fabriek verwerkte melk over alle bonden gelijk bleef, nl. vijf 1/10 millioen. KAASCONTROLE-STATION Z.-HOLLAND VOOR VOLVETTE KAAS. vT-eren. Werd de vrijstelling voor p!t dan één jaar verleend, dan zou vtdien afgezien van het onderwijs- Algemeene vergadering te Rotterdam. Gisteren heeft het Kaascontrolestation Zuid-Holland voor volvette kaas, gevestigd te 's-Gravenhage, te Rotterdam zijn jaar- üjksche algemeene ledenvergadering ge houden onder leiding van zijn voorzitter, den heer J. v. d. Koogh. Alle afdeelingen I (Bleskensgraaf, Bodegraven, Gouda, Lei- j den, Lekkerkerk en Meerkerk) waren ver tegenwoordigd. Mededeeling werd gedaan van de ver kiezing van hoofdbestuursleden-produ centen door de afdeelingen. Gekozen zijn als zoodanig de heeren J. Vink Hzn. te Wijngaarden, W. Boer te Bodegraven, H. Bongers te Stolwijk, C. A. van Dam te Hazerswoude, C. v. d. Heuvel te Ouderkerk a. d. IJssel en Andr. van Kleef te Hoor naar. De overige zes hoofdbestuursleden (niet-producenten), worden aangewezen door diverse organisaties, zijn nog niet allen benoemd, zoodat het hoofdbestuur nog niet voltallig is. In verband hiermede kon de verkiezing van een voorzitter, die tevens het 13de lid van het hoofdbestuur is, door het hoofdbestuur nog niet plaats hebben en moest ook de verkiezing van een ondervoorzitter in de vacature- W. Boer. Bodegraven, die afgetreden is ingevolge de statutenwijziging, worden uitgesteld. Vastgesteld werd het jaarverslag over 1930, van de hand van dr. H. van Gulik, directeur-secretaris. Het volgende is eraan ontleend: Het ledental nam af van 3346 tot 3257. Er bedankten 247 leden, waarvan 179 wegens melkverkoop, 48 wegens beëindi ging van het kaasbedrijf en 10 wegens verhuizing, terwijl 158 nieuwe leden toe traden. Wegens een vetgehalte in de kaas bene den 46 °/o moesten 407 leden geschorst worden (v.j. 339). Van de 60996 onder zochte monsters had 18.6 °/o (v. j. 18.1 n/o) een vetgehalte lager dan 46°/o. Het ge middelde vetgehalte over het geheele jaar was 49.8 als vorig jaar. Het gemiddelde vochtgehalte van 1868 onderzochte mon sters was 45.7 °/o (46.0 °/o) Gedurende de stalperiode kwamen her haaldelijk abnormaal lage vetcijfers voor, welke bij onderzoek steeds het gevolg ble ken te zijn van een ondoelmatige, meestal eenzijdige voedering van het vee met vet- verlagende voedermiddele/i als plup, aard appelen en maïs; in het bijzonder scheen aardappelmoes en zeer nadeeligen invloed uit te oefenen. In de periode van het heerschen van mond- en klauwzeer wer den zeer vele hooge vetcijfers in de kaas geconstateerd. In 1930 kwamen 61 gevallen van meer dan 60 °/n. voor (waarbij 1 van ruim 64 tegen slechts 1 in 1929. De balans en de rekening over 1930 doen zien, dat er f. 14802.09 is afgeschre ven van het exploitatie-overschot van vorige jaren, welk overschot thans nog f. 33382.05 bedraagt. Uit contributie en bijslag is f. 12320.52 minder ontvangen dan in 1929. hoofdzakelijk door verlaging van den bijslag per koe van 40 cents op 30 cents. Aan entréegelden werd f. 2202.30 ontvangen, dat is f. 1671.40 minder dan in 1929. Aan boete werd ontvangen f. 1407.60. Aan salarissen werd betaald f. 59453.81. In het propagandafonds werd f8000 gestort. De totale uitgaven beliepen f. 99814.69. In de begrooting voor 1931 is voor pro paganda wederom f. 8000 opgenomen, te storten in het propagandafonds. De balans, de rekening 1930 en de be- grooting 1931 werden goedgekeurd. Hbld. VOETBAL. HET NEDERLANDSCH ELFTAL OEFENT. Een 3—2 overwinning op Bristol Rovers. Het Nederlandsche Bondselftal, dat gis teravond op Spangen te Rotterdam tegen de Engelsche beroepsclub Bristol Rovers uitkwam, heeft een vlotten wedstrijd ge speeld. die voor de acht a negen duizend toeschouwers zeer wel te genieten was. De achterhoede bleek van voldoende sterkte om met een doelman als Odijk de niet gevaarlijke Engelsche voorhoede in bedwang te houden. De middenlinie kon aandacht besteden aan het steunen der voorhoede, hetgeen vooral spil Van der Wildt goed afging en de voorhoede zette tal van behoorlijke aanvallen op. Voor de rust. toen Lagendaal midvoor speelde, werd er niet gedoelpunt. Daarna, toen Ruys en Van der Heiden invielen voor Lagendaal en Van der Vaart, kon Van den Broek als rechtsbinnen een paar goede doelpunten maken. De rechtsbuiten Wels was wel de beste man in de voorhoede. De Engelsche verdediging zakte tegen het einde wat af. Behoudens het eerste kwar tier na de rust, hebben de Bristol Rovers het kalm gedaan. Zij maakten er niet alleen een oefenpartijtje voor het Neder- landsch elftal van, maar ook voor zichzelf. Toen dat onverwacht nog op een neder laag ging uitloopen, was het te laat om het spel te forceeren. De door de Hollan ders verkregen voorsprong kon door geest driftig spel worden behouden. Het spel is nauwelijks 2 minuten oud als Lagendaal doorbreekt en een prachtig schot lost, dat de doelman uitvallend tot een hoekschop verwerkt. Uit den hoek schop wordt door Lagendaal naast gekopt. De Hollanders blijven in de eerste minuten verreweg het meest aanvallend. De paar Engelsche uitvallen zijn niet gevaarlijk; tot Wanders den bal tegen den mid-voor schiet en deze daardoor een fraaie kans krijgt, die door goed uitloopen van Odijk wordt teniet gedaan. Van den Broek opent het spel goed. Van Nellen is niet erg in conditie. Als echter een voorzet van hem hoog voor doel komt, kopt Lagendaal naar Van der Vaart, die in goede positie over het doel schiet. Van Nellen onderneemt dan een paar rennen, die hij met schoten besluit, maar de En gelsche doelman redt telkens mooi. Scho ten van Van der Vaart en Van Nellen stopt hij uitstekend. Na een fout van Scheffers krijgt de Engelsche linksbuiten Storer kans voor een schot van dichtbij. Odijk stopt dien kogel schitterend. Hoe Lagendaal daarop zich ook inspant en hoe flink Van der Wildt zijn voorhoede ook steunt, voor de rust laat de Engelsche doelman zich niet passeeren. Ook de beide achterspelers staan buitengewoon knap te verdedigen. In de tweede helft is het Hollandsche binnentrlo gewijzigd en van rechts naar links als volgt samengesteld: Van den Broek, Ruys en Van der Heiden. De Engelschen pakken nu veel beter aan. Zij hebben het tempo verhoogd en weldra vliegen schoten van den midvoor en rechtsbinnen op Odijk aan. Hij slaagt er in ze te stoppen, doch na goed aangeven van den rechtsbuiten krijgt Dix den bal binnen het strafschopgebied. Hij draait om een achterspeler heen en schiet onhoud baar in. Scheidsrechter Grootmeyer an nuleert echter dit doelpunt wegens een of andere overtreding. Na 20 minuten veroor zaakt Weber een vrije schop. De rechts achter der Engelschen neemt hem. Wel stopt Odijk het harde schot, maar Dix vangt het leder op en scoort onhoudbaar (0li. Vijf minuten later maakt het Bondsteam gelijk als Wels heel mooi Ruys in de gelegenheid stelt 'n voorzet te geven. Van der Heiden vangt, alleen voor den Engelschen doelman staande, den bal op. Zijn schot wordt weliswaar gestopt, maar de toeloopende Van Nellen werkt het leder in het net (I1). De Hollanders zijn thans geregeld in de meerderheid. Als Ruys mooi met Van den Broek samenspeelt, passeert laatstge noemde de verdediging en maakt met een fraai schot het tweede doelpunt. 10 min. later brengt Scheffers den bal goed op en Van den Broek passeert wederom de ach terhoede om met een goed schot te doel punten (31). Een paar minuten later kopt Dix uit een voorzet van links den bal voor de tweede maal in het Hollandsche doel (32i. Met de Hollanders in den aanval fluit dan de scheidsrechter het einde. De samenstelling van het Nederlandsch Bondselftal luidde als volgt: Doel: Odijk (Hollandiaan). Achter: Weber (A. D. O.), Wanders (Wageningeni. Midden: Scheffers (H. D. V. S.), v. d. Wildt (V. U. C.l. Breitner (A. D. O.). Voor: Wels (Unitas), v. d. Vaart (For- tuna), Lagendaal (Xerxes), v. d. Broek (P. S. V.), Van Nellen (D. H. C.). OM DEN LUGDUNUM-BEKER. LEIDSCH K.N.JLB. XI—D. H. C. Voor dezen wedstrijd ontvingen wij uit Delft officieel het elftal gemeld als volgt (rechts naar links): Doel: P. Boot; achter: W. van Nellen en P. Dorjeé; midden: W. Bakker. J. Pie- terse en H. Dorjeé; voor: W. van der Sloot. G. v. d. Bragt, P. Ditmar, H. Bout, J. van Nellen. Wegens de te verwachten drukte heeft het L. V. B.-bestuur bij - den heer Devilé Nieuwe Rijn kaarten in voorverkoop ver krijgbaar gesteld. ARGENTINIËURUGUAÏ 5—3. Woensdag werd te Montevideo de finale gespeeld om het kampioenschap van Zuid - Amerika. Wederom won Argentinië van den wereldkampioen Uruguay, ditmaal met 53. LAWN-TENNIS. DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK. Tegelijkertijd NederlandArgentinië. De N.R.Crt. meldt: De internationale kampioenschappen van Nederland, van 712 Juli te Noord- wijk te houden, zijn voorbestemd om, meer dan in eenig ander jaar, de voor naamste tennisgebeurtenis van ons land te worden. Immers, het aantal interna tionale wedstrijden in dit jaar niet alleen gering er is geen enkele ontmoeting van beteekenis welke met deze kampioen schappen op één lijn te stellen is. Welis waar vermeldt het programma proviso risch NederlandArgentinië doch de wijze waarop deze ontmoeting zal worden ge speeld, staat nog niet vast. Het is niet onmogelijk dat deze wedstrijd door de internationale kampioenschappen heen gespeeld wordt. Het ligt in elk geval in de bedoeling van de Argentijnen om ook de internationale kampioenschappen als tournooi mee te spelen. Voorts bestpat er groote kans dat er enkele sterke Duitsche speelsters en spelers („Ranglistenspieler" zeggen onze nabureni in Noordwijk komen. In elk ge val heeft het bestuur van de Keulsche club „Rood-Wit" het bekende internatio nale tournooi van deze vereeniging, dat samenviel met onze kampioenschappen, een week verschoven. Een voorbeeld van internationale samenwerking! Met de Zuid-Afrikaansche ploeg is het bestuur van de Noordwij ksche Sportver- eeniging nog in onderhandeling. De Zuid- Afrikanen dienen uit den aard der zaak het beloop van de wedstrijden voor den Davis Cup af te wachten, waarin zij de volgende week tegen Engeland moeten spelen. Enkele spelers uit Cambridge hebben het voornemen om zoowel in Noordwijk als op het tournooi van Festina, begin Sep tember, uit te komen. HET LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP SPEELT GEEN PROMOTIEWED STRIJDEN VOOR DE le KLASSE. Het bestuur van het Leidsch Schaakge nootschap besloot voor dit jaar af te zien van het spelen van bevorderingswedstrij den naar de le klasse. Het vorige jaar was de regeling zoo, dat in Mei twee en in Juni en Juli nog zes wedstrijden moesten wor den gespeeld voor een plaats in de le klasse. Ook dit jaar zouden in Juni en Juli nog zeven wedstrijden waaronder één tegen de Schaakclub „Haunton" te Gro ningen, gespeeld moeten worden. Als de laatstgenoemde wedstrijd gespeeld werd te Zwolle( zou dit alleen reeds plm. 100 gld aan de Leidsche club kosten. De meeste wedstrijden worden op Zondag gespeeld en nemen bijna den geheelen Zondag in beslag. Men besloot dus, in afwachting van een betere regeling, thans van inschrij ving af te zien, in de hoop, dat het be stuur van den Ned. Schaakbond het vol gende jaar een betere regeling zal treffen, hetzij door het vormen van een groep 2e klasse voor Noord- en Zuid-Holland sa men, hetzij door het aantal kampioenen te verminderen (nu 3 voor N.-Holland en 1 voor Z.-Holland). Voorts behooren de promotiewedstrijden in de maanden April en Mei hun beslag te krijgen. De beide wedstrijden tegen de N. Rott. Schaakv. II zullen nu ook niet gespeeld worden. RECLAME. DE DAMESWEDSTRIJD BELGIË—NEDERLAND. De jaarlijksche wedstrijd tusschen de officieele Belgische en Nederlandsche dames-tennisploegen is voor dit jaar vast gesteld op Zaterdag 5 en Zondag 6 Sep tember te Chateau d'Ardennes. Deze data vallen samen met het internationale tour nooi van Festina, een tournooi, waaraan gewoonlijk onze sterkste speelsters deel nemen. De eerste wedstrijd van deze serie werd verleden jaar te Bréda gespeeld, waar een zoo goed als volledige Nederlandsche ploeg (alleen mevr. Straub was afwezig) met 84 van een onvolledige Belgische won. „Vad." ^ATERDAGMIDDAGCOMPETITIE L. V. B. Programma voor morgen. le klasse: A.R.C. 2F. Pacta 1, 31/! uur, L. v. Vliet; S.C.O. 1—A.R.C. 1, 5 uur, L. Schweiger. 2e klasseS.C.O. 2F. Pacta 2, 3 'It uur, J. Teske; R. Boys 2Terleede 2, 5'/i uur, P. M. v. d. Berg Q. Boys 2—D.V.E., 3 'li uur, A. Ladan; R. Boys 3A.R.C. 3, 31/! uur, J. Betgen. Overzicht. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie zal ook deze week vermoedelijk nog geen be slissing vallen voor het kampioenschap, tenzij A.R.C. 1 uit tegen S.C.O. I een veer zou laten. Mogelijk is het zeker, doch wij meenen dat A.R.C. wel tegen S.C.O. 1 kan winnen. A.R.C. 2 kan tegen Fides Pacta 1 gelijk spelen. De tweede klasse brengt een overwin ning voor S.C.O. 2 tegen Fides Pacta 2. Rijnsb. Boys 2 kan thuis beide puntjes veroveren op Terleede 2. D.V.E. gaat op bezoek bij Quick Boys 2. welke laatste geen fout zal maken. Rijnsb. Boys 3 kan thuis een kleine zege bevechten op het derde van A.R.C. ZEILEN. DE WEDSTRIJDEN VAN HOLLANDIA. Ook twee zesmeters aan den start. De inschrijvingen voor de Zondag op het Braassemermeer te houden zeilwed strijden van Hollandia, die om 10 uur aan vangen, luiden als volgt: 45 M2. klasse: Viking (eig. Camfferman) Benati II IB. Fenengai, Walta (P Schief- fer), Coppelstock (E. D. Kalis), Fbhn (P. Molenaar). 6 M.-klasse: Edith (H. H. Garbrecht), en Kemphaan IV (H. J. Pluygers). Regenboogklasse: Westeinder (I. Hui zen, Meteor (A. J. Markxi, De Steur II (L. v. d. Steur), Holland (F. P. Bos), Hol landia (C. v. Staveren). Karekiet (dr. A. P. van Rijn), Duke (J. Jesse en J. C. v. d. Velde), De Leede III (L. Doedes). 12-voetsjollen van Standaard-model: Daphnia (P. H. R. Borgerhoff Mulder), Good Luck (J. L. v. Wermeskerkan), Dan dy, (J. de Brey Jr.), Bruinvisch (W. J. J. v. Troostenburg de Bruyn), Kever (H. Crommelin), Loodsje II (W. Pluygers), II Tigretto (D. Rutgers), Kliever (J. Kranen burg), Vagebond (Th. v. Helvert), Woel watertje II (P. A. Wernink Jr.), Radetiske (J. P. Crommelin), en Hans (C. J. v. d. Zeeuw). Idem, uitsluitend gevaren door dames: Banjaart (prof. dr. J. Huizinga), Dobber tje, (mej. G. C. H. Oudshoorn). Zeilkajaks. max. zeiloppervjak 3'/i M2.: Z. K. C. (Z. K. C.), Watergeus (G. Lands man), Bonzo II (L. A. Haafkens), Félise II (A. J. de Haas), Honzie (D. Zeeven), Snoo- kum (J. Siezen). Canadeesche cano's max. zeiloppervlak 4 M2.: Libel (Th. Kikkert), Glippertje (T. v. 't Lam), Snuffel (mej. J. Appel), Clivia (C. Schildt), Fuut (mej. A. B. Boesaart), Seminolah (L. de Jong). SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN SCHAAKBOND. De competitiewedstrijd „Messemahler I" te Gouda—Leidsch Schaakgenootschap II was afgebroken in den stand l'lt6'/s. De twee nog niet uitgespeelde 'partijen zijn thans gearbitreerd. Voor de Leidsche club heeft Volders zijn partij gewonnen en De Blécourt remise gemaakt, zoodat de eind stand van dezen wedstrijd 28 geworden is. Wederom een fraaie overwinning voor de Leidsche club. VOOR ZATERDAG 30 MEI. Hilverusm, 298 M. Uitsl. VARA-Uitzen- ding. 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Mor genwijding VPRO. 10.15: Uitz. voor Arb. in de Continu-bedrijven. M.m.v. Het Amsterdamsch Kamermuziek-ensemble. (Viool, viool, alt-viool, cello, Engelsche hoorn) en Mar. Beversluist voordracht). 12.00: Concert VARA-septet o.l.v. Is Eyl en Gramofoonpl. 2.00: Instit. voor Arb.- Ontwikkeling. 2.15: Ons huis een tehuis door T. Landré. 2.40: Gramofoonpl. 2.45: Paedagogisch concert o.l.v. P. Tig- gers. Causerie Piet Tiggers en Eli Bomli. Toelichtingen aan den vleugel en met gramofoonpl. 4.15: Vragen-halfuurtje. 4.45: Esperantocursus door G. J. Degen- kamp. 5.05: J. v. d. Ven: „Ons mooie Ne derland" 5.35: Optreden van den hu morist „Louis Contran". En Gramofoonpl. 6.15: H. Voogd: ,,De Beteekenis van de Soc.-Dem. Gemeente-politiek in Hengelo". —6.30: Literair Halfuurtje door A. M de Jong. 7.15: Concert door het Wladimir Pique Trio. 8.00: Causerie door A. de Vries. 8 10: Concert VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. Wladimir Plque Trio. „De wijze uit het Oosten" en W. v. Capellen. In de pauze om 10.10 Vaz Dias. 11.40- 12.00: Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. Pitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15: Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.00: Godsd. half uurtje. Pastoor Perquln. 12.00: Politie- berrichten. 12.15: Concert KRO sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45: Postduiven- berichten. 1.50: Gramofoonpl. 2.30 —3.00: Vragenhalfuurtje. 3.004.30: 1 Kinderuurtje. 4.305.00: Zwemcursus. 5.006.00: Concert KRO Kunst-En semble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00: Sportpraatje S. P. J. Borsten. 6.15- 6.35: Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35: Belastingpraatje door C. B. J. Otto. 7.00: F. Zaalberg: „Het aqua rium". 7.30: Politieber. 7.45: Gramo- foonplaten. 8.00: Concert KRO orkest o.l.v. M. v. 't Woud. Truus ter Steege (zang). 11.0012.00: Dansmuziek. 9.00: Vaz Dias. J. H. Nannings: „Brood en gebak in den feestenkring v. h. jaar." Daventry, 1554.4 M. 10.35: Morgenwij ding. 11.05: Lezing. 1.202.20. Or- kestconcert. 3.50: Concert. Inst.rum. Kwintet, F. Richardson (bas), H. Thorpe (tenor). 5.05: Orgelspel* door R. Foort, 5.35: Kinderuurtje. 6.35: Berichten. 6.55: Fluitspel door René le Roy. 7 20 Lezing. 7.35: Lezing. 7.50: Cabaret programma 8.20: Berichten. 9.35 Be richten. 9.40: Lezing door G B. Shaw. 10.00: Orkestconcert. 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs, 1725 M. 8.0512.50: Gramofoon 4.50: Dansmuziek. 6.20: Gramofoon. 9 05: „Een avond in Montmartre" door René Dorin. Brussel, 508 M. 5.20. Dansmuziek. 6.20: Orkestconcert. 6 35: Lezing, -r- 6.50: Gramofoon. 7.35: Causerie. 7 50: Nieuwsber. 8.20: Orkestconcert. In de pauze lezing. 10.20: Nieuwsber. 338 M. 5.20: Orkestconcert. 5.50: Gra mofoon. 6.05: Orkestconcert. 6.35: Lezing. 6.50: Gramofoon. 7.35: Le zing. 7.50: Nieuwsber. 8.20: Orkest concert. 9.20' Gramofoon. 9.35: Dans muziek. 10.20: Nieuwsber. Kalundborg, 1153 M. 12.20—1.35: Or kestconcert. 2.50—3.20: Gramofoonpl. 3.505.50: Orkestconcert en zang. 8 20 9.20: Concert en voordracht. 9.35 11.20: Orkestconcert en zang. Declamatie. 11.2012.35: Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20: Gra- mofoonplaten. 10.3511.35: Gramofoon- platen. 11.3512.15: Gramofoonpl. 12.3012.55: Gramofoonpl. 12.55: Gra mofoonpl. 1.252.50: Orkestconcert. 2.553.45: Orkestconcert. 5.20—6 10: Concert. 6.106.40: Dansmuziek. 8.20: Vroolijke avond. Dansmuziek enz. .10.20—11,50: Concert. 11.50—1.20: Dans muziek. Zeesen, 1635 M. C.a. 7 00: Gramofoon- platen. 10 5512.50: Berichten. 12.50 Gramofoonpl. 1.15—2.20: Berichten 2.203.20: Gramofoonpl. 3.204.50: Le zingen. 4.50—5.50: Concert. 5.50—7.50 Lezingen. 7.50: Vroolijk concert. 9.20: Militair concert. 10.20: Berichten. Daarna tot 12.50: Dansmuziek.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13