Ificieele kennisgeving De „Drift naar 't verleden" in de Romaansche linguïstiek, stadsnieuws. brand in een houtzagerij. WOENSDAG 20 MEI 1931 No. 21830 Inaugureele rede van Prof. Dr. C. de Boer. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN: cts per regel voor advertentien uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Tndere advertentien 35 Cts. per regel. Kleine Advertentien litsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ui een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van deven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT ;i Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. o.lt Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. peester en Wethouders van Lel- I fctngen ter algemeene kennis, dat l;nde beslissing op het verzoek van: Wijk om vergunning tot het 1 van een herstelplaats van werk- 1 pin het perceel Levendaal No. 158, j iD. No. 1553; fii. J. van Went om vergunning tot I oprichten van een smederij in het Hooigracht No. 1, Sectie I. No. p. Vroom om vergunning tot het op- van een smederij in het perceel i Vest No. 221, Sectie H. No. 813; lp W. Nijssen om vergunning tot het Echten van een wasscherij in het per- IMaredijk No. 131, Sectie L, No 519; de Wed. J. Kooreman, geb. M. van i om vergunning tot het oprichten i een bewaarplaats van lompen en i tderen in het perceel Langestraat No. fsectie C. No. 1889; 1. J. Labree om vergunning tot het op- |len van een kuiperij en kistenmakerij e perceelen Koppenhinksteeg Nis 4, 8, Sectie I, Nis 1893. 1894 en 2147; IJ G. Kluit om vergunning tot het op pen van een banketbakkerij in het iel Aalmarkt No. 18, Sectie G, No. 116; J. van Berge Henegouwen om ver- ting tot het oprichten van een sme- j in het perceel Hoogewoerd No. 19, D No. 951, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. feil. 20 Mei 1931. 6518 EINDEXAMENS GYMNASIA. Ie minister van onderwijs, kunsten en «nschappen heelt bepaald, dat de eind- mens aan het stedelijk gymnasium al- zullen worden afgenomen op 1, 2, 3, i. 6, 8, 9 en 10 Juni onder toezicht van navolgende gecommitteerden dr. A. W. Groot, hoogleeraar aan de gemeente- e universiteit te Amsterdam, wonende leemstede; dr. J. P. B. Josselin de Jong, «leeraar aan de Rijksuniversiteit al- r, wonende te Oegstgeest; dr. J. Wolff, «leeraar aan de Rijksuniversiteit te echt, aan wie op 1, 2, 3, 4 en 5 Juni dt toegevoegd dr. F. A. H. Schreine- iers, hoogleeraar aan de Rijksuniver- at alhier. ils gecommitteerden elders zijn aange- len prof. dr. J. Droste, dr. J, H, Kern, f dr. G. J. Thierry, prof. dr. F. Muller, if dr W, van der Woude, prof. dr. W. Ie Haas, prof. dr. F. A. H. Schreine- kers, prof. dr. B. A. van Groningen, f, dr. N. J. Krom, prof. dr. J. de Vries, il, dr. J. C. Kluyver en dr. H. D. Kloos- man. allen alhier j wezen bepalen Op het gebied der syn taxis is de reactie nog lang zoo ver niet gevorderd, al winnen ook hier. in de laatste jaren andere inzichten ziender- oogen veld. Spreker behandelde daarna meer in bijzonderheden de vraag welke de invloed van het heden en welke de invloed van het verleden is in de overwegingen, welke een taalgemeenschap leiden bij het ver anderen zoowel als bij het behouden der taalverschijnselen, waarbij sterk de na druk werd gelegd op het in deze kwestie belangrijke verschil tusschen arbitraire en niet-arbitraire taalelementen, tusschen ..vormen" en „functies", tusschen mono- linguisme en comparatisme tusschen diachronie en synchronie. Spr eindigde met aan te toonen, dat men schromelijk den invloed overdrijft, welke het klassieke latijn op de fransche syntaxis zou hebben gehad Andere fac toren hebben heel wat meer invloed ge had. wat onder meer duidelijk blijkt uit het feit. dat de syntaxis van de West- Europeesche cultuurtalen. Germaansche zoowel als Romaansche, veel meer met eikaar gemeen hebben dan met het Latijn. Hierna volgden de gebruikelijke toe spraken Tot de studenten in het Ro- maansch zeide spr. woordelijk het vol gende „De omstandigheden, waaronder de stu die der moderne talen in Nederland zich heeft ontwikkeld, hebben u in een. eigen aardige situatie geplaatst: aan uw gene ratie toch is in ons land de rol toebedeeld, welke in andere beschaafde landen door de grootvaders en overgrootvaders, der tegenwoordige generatie vrouwen stu deerden toen nog niet Is gespeeld, namelijk die van de eerste generatie te zijn, welke een volledige wetenschappelijke opleiding in ons vak kan krijgen, waar door gij tevens de eersten zijt met wie in ons onderwijs volledig academisch ge vormde docenten in het Fransch hun j intrede doen. Dit voorrecht legt. u tevens een groote verantwoordelijkheid op: gij I zult. moeten, aantoonen. dat ook voor de I moderne talen de opleiding aan de univer- sitelt. de meest wenscheli.ike is. Immers, indien ik gelijk heb met te beweren, dat de m»thode van een docent, onderge schikt. is aan zijn persoonlijkheid, dan zou daaruit volgen, dat. die opleiding in prin cipe de beste is, welke den student het best de gelegenheid geeft zijn persoon lijkheid te ontwikkelen. Die gelegenheid nu ontvangt men niet, aan „cursussen" of „scholen", waar men slechts vakkennis en methoden kan leeren. maar daar waar men het studentenleven kan meemaken, zii het misschien uit bescheiden beurs, maar dan toch in voortdurend contact met anderen en andersdenkenden van denzelfden of ongeveer denzelfden leef- I tijd. Nog altijd geven, naar mijn vaste overtuiging, zij die in dien zin werkelijk student hebben weten te zijn. verreweg de beste waarborgen om goede docenten te zullen zijn: zij zijn het, die de grootste kans hebben hun leerlingen te begrijpen en door hen begrepen te worden, en dat j is de hoofdzaak. Moge het in den loop den jaren aan velen uwer. en aan velen van uw onvoleers gelukken, dat ideaal te verwezenlijken, tot hed van hen, die een maal uw leerlingen zullen zijn, dat wil zeggen van duizendpn jonge menschen in den lande. BRAND BIJ GEBRS. VAN HOEKEN'S HOUTHANDEL. Prof. de Boer. Hedenmiddag heeft dr. C. de Boer. be noemd tot gewoon hoogleeraar in de Ro maansche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele rede. getiteld: de „Drift naar 'tverleden" in de Romaansche linguistiek". Voor deze inauguratie bestond groote belangstelling: onder de aanwezigen be vond zich ook de heer F. A. Kemmerer, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Frankrijk. Nadat in de Romaansche linguistiek ge durende tal van jaren bijna uitsluitend het historisch-causale als object van wetenschap was erkend, aldus ving prof. De Boer aan, is eindelijk tegen deze „drift naar 't verleden" een reactie ontstaan, welke thans nog in volle kracht is, en welke zich ten doel stelt de Romaansche linguistiek te bevrijden van vormtyrannie. latinomanie, te logische of te zuiver stylis- tische taai-analyse, opperheerschappij van te mechanische klankwetten, en vooral van die „drift naar 't verleden", welke het synchronistische in de taal kunde niet de plaats weet te geven, welke het toekomt. Op het gebied der lexicologie heeft deze reactie, reeds overwonnen over vrijwel de geheele linie: daar is reeds ge bleken, uit een reeks overtuigende resul taten, hoe vruchtbaar en noodzakelijk het is, eerst te weten waarover men praat alvorens met vrucht onderzoekingen in en over het verleden te kunnen doen, en niet minder hoe men alleen dan kan te weten komen waarover men praat, wan neer men de taalverschijnselen in kwestie, in plaats van ze geïsoleerd in het verleden te projecteeren, eerst statisch bepaalt, door ze in verband te beschouwen met al de synchronistische factoren, welke hun Foto Bleuzé. De schade geraamd op f. 20 a 30.000. Ruim een half uur nadat het personeel gisteravond naar huis was gegaan, werd brand ontdekt op de zeer uitgestrekte ter reinen van de N.V. gebroeders Van Hoe- ken's Houthandel aan den Waard achter dun Zijlsingel Eenige daar spelende kin deren waarschuwden omwonenden, dat een zoogenaamde afvalschuur van zaagsel en krullen in brand stond en tegelijkertijd sioegen de vlammen al zoo hoog naar bui ten dat zij reeds van verre zichtbaar waren. Van meerdere zijden werd de brandweer dan ook bijkans gelijktijdig van d?n toestand op de hoogte gebracht. Aan gewakkerd door den harden Noord-Ooster greep het vuur buitengewoon snel om zich heen. overal gretig voedsel vindend in het lichtbrand'uare materiaal van houten schuren en stapels droog hout In de omgeving wonend personeel was direct ter plaatse en met een eigen slang werden de vlammen aangetast totdat een kwar tiertje later de brandweer met een motor spuit verscheen en op uitstekende wijze de bestrijaing van het vuur overnam De tweede motorspuit kwam iets later in ver band met het feit. dat juist op dat oogen- blik een oefening werd gehouden aan de Koninginnelaan waar zich ook bevonden de commandant en onder-commandant alsmede verschillende brandmeesters. Toen ook deze echter in den strijd was gebracht terwijl vervolgens de kleine stoomspuit eveneens nog dienst deed, was men met een dertiental stralen de situatie spoedig meester ondanks het bezwaar, dat de spuiten wegens de vele vaarten, welke het terrein doorkruisen op bijna hon derd meter van den brand moesten wor den opgesteld, wat den druk van het wa ter niet ten goede kwam. De vlammen waren inmiddels van de zaagselschuur overgeslagen naar een groote houten luods. waarin de zagerij en schaverij gevestigd waren en welke door een enorme trechter (de z.g. exhauster) van dak tot dak met. de machineloods in de nabijheid verbonden was Voordat de brandweer goed en wel ter plaatse was, bleek ook deze loods reeds verloren en met veel lawaai stortte de exhauster spoedig ineen. Een oogenblik liet het zich nu drei gend aanzien, omdat er in de eerste plaats gevaar bestond voor de machinegebouwen en verder ook de groote opslagplaatsen van gezaagd hout niet veilig meer waren. Het krimpen van den wind heeft echter een ramp voorkomen. De wind liep terug naar het Noorden en de machinegebouwen kwamen daardoor al vrijwel geheel buiten het bereik van het vuur. dat merkwaardig i weinig vonken uitwierp. Wel werd nog een acht a negen meter hooge houtstapel i (met een omvang van misschien 500 M3) J aangetast, doch toen de brandweer een maal in actie was, wist men het vuur ook hiertoe te beperken. Om op mogelijke ult- I breiding niettemin voorbereid te zijn werd I gedurende den brand voortdurend door i politie en brandwachts over het terrein i gepatrouilleerd, terwijl men verder veel I gemak ondervond van het talrijke perso- I neel der zaak, dat in grooten getale aan- i wezig was en bij het blusschen goede I diensten bewezen heeft. Dat duizenden be langstellenden in dit stadsgedeelte op de been waren om het inderdaad fraaie schouwspel der als fakkels brandende lood sen en houtstapels te aanschouwen, spreekt vanzelf, doch de politie had voor een voortreffelijke afzetting gezorgd. Toen de brandweer er tegen halfacht na vrij veel moeite in geslaagd was met behulp van palen en planken den grooten houtstapel omver te werpen, was het pleit beslecht, doch de nablussching heeft nog geruimen tijd gevergd, omdat de vlammen telkehs weer oplaaiden. De eerste motor spuit kon eerst om halftwaalf inrukken, terwijl de tweede vannacht om halftwee nog uit 8 slangen water gaf en eerst hedenmorgen 10 uur naar de kazerne terugkeerde Alles was op beurspolis verzekerd. De schade wordt geraamd op 20 4 30.000 gul den Twaalf jaar geleden heeft op het zelfde deel van het terrein eveneer, een ernstige Brand gewoed Verschillende autoriteiten zijn gisteren aanwezig geweest, o.a de burgemeester, wethouder Splinter, eenige raadsleden en de commissaris van politie, de heer Meijer. Omtrent de oorzaak is niets met zeker heid te zeggen De mogelijkheid b',staat, dat een der werklieden bij het neerleggen der werkzaamheden om halfzes, achteloos een brandende lucifer heeft weggewornen. Ook bestaat de kans. dat een vonk door den exhauster in de zaagselloods is te recht eekomen. frsteravond is door totdusverre onbekende oorzaak brand uitgebroken in een xrullenloods staande op de terreinen der jij Gebr. van Hoeken's Houthandel. Het vuur greep snel om zich heen en legde eenige in de nabijheid staande houtsta- ™s eveneens in de asch. Hierboven een foto van het biusschingswerk. Links de totaal verwoeste krullenloods, rechts eer. der brandende houtstapels. DE TREINENLOOP MET DE PINKSTERDAGEN. Voor de Ned. Spoorwegen zullen Zater dag 23 Mei a.s en Maandag 25 Mei (Twee den Pinksterdag) dertig vóór- en volg- treinen tusschen Amsterdam Haorlem treinen tusschen Amsterdam Haarlem terwijl de treinen in de richting Belgis versterkt zullen worden; ook tot Roosen daal en Antwerpen zullen voortreinen loopen. Op de voornaamste stations zullen extra-treinstellen gereed gehouden wor den. om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen Op de lijn Leiden-Utrecht j zullen dit jaar geen voortreinen ioopen, door de uitbreiding van den treinenloop op dit baanvak kunnen geen voortreinen worden ingelegd, maar wel zullen de trei nen met drie en vier rijtuigen versterkt worden. BINNENLAND. Inaugureele rede van prof. dr. C. de Boer in de Leidsche Universiteit. (Stads nieuws, le Blad.). Brand in een houtzagerij te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad.). De luchthaven tc Eelde; mogelijke op neming van Groningen en Drente in het luchtverkeer. (Binnenland, 3e Blad.). Tc Groningen is op 59-jarigen leeftijd overleden dr. IV. H. Mansholt, geneesheer- directeur van het Academisch Ziekenhuis, aldaar. (Binnenland. 3e Blad.). De avonturen van een elfjarigen Spaanschen verstekeling. (Gem. 2e BI.). Op 15 Juni vertrekt H.M. de Koningin naar Parijs voor een bezoek aan de Kolo niale Tentoonstelling. (Laatste Berichten, le Blad.). BUITENLAND Rondom de zittingen van den Volken bondsraad en Europeesche Commissie, (Buitenland en Tel., le Blad De Belgische kabinetsomvorming. (Bui tenland. le Blad.). Mislukte aanval der Engelsche conser vatieven op de financieele wet. (Buiten land, le Blad.). HERDENKINGSAVOND TIENJARIG BESTAAN VRIJWILLIGERSCORPS. Gisteravond werd in de Marekerk ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Vrijwilligers-Corps in de Nederd. Herv. Gemeente, een herdenkingsavond gehou den. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze door dr. J. Riemens was i geopend, heette hij alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de zuster- vereeniging uit Den Haag. In 't kort schetste spr. de ontwikkelings geschiedenis van dit corps en toonde aan, hoe de mannenavonden in Pniël veel heb ben bijgedragen tot oprichting van dit corps. Vervolgens deed spr. uitkomen, hoe dit corps naast Eeredienst, de financieele lasten der kerk tracht lichter te maken, tevens memoreerde hij het feit dat de spoedige restauratie der Marekerk, ook voor een groot deel aan dit corps te dan ken is. Ds. Joh. W. Groot Enzerink hierna het woord verkrijgend verhaalde hoe tien jaar geleden, bij een aantal „Vrijwilligers" de drang gevoeld werd, om iets voor Gods Koninkrijk te doen. En nu. aldus spr het corps een goede honderd leden telt. zou ik het de Gideons-bende" willen noemen. Een keurbende van menschen die zich willen stellen in dienst van God. De Chr. Zang vereeniging ..Hallelujah", directrice mej. Tilly Leening, die belange loos haar medewerking had toegezegd, liet zich een en andermaal op voortreffe lijke wijze hooren. Na dankgebed van ds. Groot Enzerink werd dezen avond met het zingen van „Hallelujah, eeuwig dank en eere" geslo ten. Een flinke schare van belangstellenden vulde het Kerkgebouw. VEREENIGING „HET SPïNOZAHUlS". De jaarlijksche aigemeene vergadering van ae Vereeniging „Het Spinozahuis" zal dit jaar onder leiding van dr. J D Bie- rens de Haan van Aerdenhout worden gehouden op Zondag 31 Mei a.s. te 2 uur in café Centraal' te Rijnsburg. Terstond na afloop der middagverga dering zal mademoiselle Madeleine Fran- cès, agrégce de TUniversité, een voor dracht houden over .L'aristocratie splno- siste et le gouvernement des Pays-Bas au dixseptième siècle, welke voordracht ook voor belangstellende nlet-leden kosteloos toegankelijk is. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen B J Timmerman v h. Alb. B Timmer man. Breestraat 90 Lelden. Heeremnode- artikelen. De handelsnaam bnift. Alb. B. Timmerman zooals oorspronkelijk. „Het Modehuis" Ereesiraat 14a. Leiden. Dameshoeden er. ciamesmoaeartikelen. Uittredend Eigenaar A. Izaaks, 's-Graven- hage. dd 2 Mei 1931 Naamlooze Vennootschap Klgiviai en- fabriek „Nijvrrheid H. Rijndijk A 46, Hazerswoude Bovengenoemde N.V is met means .van 15 Mei 1931 ln liquidatie getreden Llanida- teurs: J. Wassink, Hazerswoude en F. J. F. M. Proot, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1