RADIONIEUWS. BRIEVEN uit de HOOFDSTAD HISTORISCHE FIGUREN. EEN tAWINE. In het Fransehe Alpengebied Is een weg werkers-nederzetting door een lawine ver woest. Acht groote hutten werden vol komen vernield en al het zich daarin be vindende materiaal werd weggeslagen. o WEER EEN GEVALLEN. Charles P. Wolman, een vlieger die van luchtacrobatlek zijn beroep maakte, is ge vallen terwijl hij met zijn vliegtuig een snelheid ontwikkelde van 300 Eng. mijl per uur. De man verongelukte ten aan- schouwe van 20.000 kijkers in Omaha (Ver. St.) o GEVANGENEN-OPROER IN BRAZILIË. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is in de Staatsgevangenis in de stad Curltyba in den Brazillaanschen staat Parana een oproer uitgebroken. Er zijn tien gevange nen ontkomen, tien werden er tijdens de vlucht gedood en 15 werden er zwaar ge wond. DE PARACHUTE WEIGERDE Zondag werd te Epernay bij Reims een vliegfeest gehouden, waarbij o.a, een zeventienjarige Fransehe parachute- «pringster met een valscherm uit een vliegtuig zou springen. Toen het vliegtuig, waarin zij zich bevond, op 500 meter hoogte vloog, sprong zij er uit De pa rachute opende zich niet en het meisje viel dood. MARCONI OVER DE TOEKOMST DER ULTRA-KORTE GOLVEN. lil een onderhoud inet een Londcnsciieu correspondent heeft Marconi onlangs eenigc opmerkingen over de toekomst der korte golven gelanceerd, die weliswaar geen niêutvs brengen, doch toch het vermelden waard zijn. Marconi wees er in de allereerste plaats op, dat de ultra-korte gulvon een hetere geheimhouding dor uitzendingen linden, aangezien zij een beperkte rijkwijdt r l eb ien, omdat zii niet, zooals de langere elcccrische golven, dc kromming der aarde volgen. Zij loopen in rechte richting en worden door hindernissen, die zij op hun weg ont moeten, opgehouden. Op de vraag, wanneer men van deze golven practised nut zou kunnen verwach ten, antwoordde Marconi, dat dit ongeveer over 10 jaar zou zijn. Genoemde solven zouden dan een geheelen ommekeer in de Radio Wereld teweeg hebben gebracht en men zou dan met Australië net zon ge makkelijk kunnen telefoneeren, als dit thans binnen een stad als b.v. Amsterdam ge schiedt. leder huis zou dan een rddio- iele'onisch apparaat hebben, zooals thans een groot deel der huizen Is voorzien van een telefoontoestel. VEERTIG PROCENT DER ZWEEDSCHE BEVOLKING LUISTERVINK. Volgens de nieuwste luisteraars-statis tiek is het aantal Radioluisteraars in Zweden met 35721 gestegen tot 518026. De sterkste groei is in de steden Stockholm. Malmö en Göteborg waar te nemen. Re kent men op ieder toestel vier luisteraars, dan komt men tot de schatting, dat o.a. 40 procent van de Zweedsche bevolking luis tervink is. ZWEDEN ONTVANGT HEILSBERG MET KRISTAL-ONTVANGTOESTEL. Te Stockholm slaagt men er zonder de minste moeite in den Duitschen kracht zender Heilsberg (278 Meter 75 KW l op een kristal-ontvanger te beluisteren. Wel is er een tamelijk storende fading waar te nemen. De luisteraars zijn over deze ontvangst zeer in hun nopjes aangezien geen ander station met dergelijke eenvoudige hulp middelen te ontvangen is. HET PARIJSCHE GERUCHT. „Het kan niet waar zijn", was hetgeen wij instinctief dachten, toen onze ParlJ- jiche correspondent ons een bericht schreef omtrent de binnen zeer korten tijd plaats zullende vinden vermogen-verhooging van Radio Paris tot 120 Kilowatt. Nu komt het vergeten post-scriptum. dat inhoudt dat de verandering van den Parijschen zender eerst in October a s zal plaats vinden Blijkbaar kan de kabel-verbinding tusschen de Parljsche Studio en den zen der te Essarts-le-Roi niet in orde gemaakt worden zonder toestemming van een aan tal Ministeries, als daar zijn van Buiten- landsche Zaken. Binnenlandsehe Zaken, van Waterstaat, enz., enz. PROGRAMMA-UITWISSELING TUSSCHEN EUROPA EN AMERIKA. Parijs herbergt Mr John W. Elwood, vice-president van de Amerikaansche Na tionale Omroep Maatschappij. Deze Amerikaan is speciaal in Europa voor het aangaan van overeenkomsten met Euvopeesche Omroepmaatschappljen voor een regelmatige programma-uitwis seling over den Oceaan. Naar ons gemeld wordt heeft hij reeds succes gehad in Duitschiand en is hij nu bezig met de Fransehe autoriteiten. Volgens de Fransehe Journalisten hoopt de heer Elwood dergelijke overeenkomsten ook te sluiten met Italië en Engeland. Zijn motieven zijn: Radio te gebruiken om alle volkeren in staat te stellen, elkaar te leeren kennen en op de hoogte te ko men met de diverse aantrekkelijkheden van hun resp landen. Indien dit hel eenige doel is, zoo schrijft de „Wireless World" dan zijn we het hartroerend met hem eens, maar indien (en dit Is reeds door eenige zwartkijkers verondersteld) zij probeeren ons met Amerikaansche Recla mes enz. te besmetten, dan zullen wij niet de eenige zijn, die hiertegen protesteert. GROOTE RADIO-SHOW TE BRISTOL. Bristol als stad met een eigen zender zal In de week van 21 tot 30 Sept. a.s. een Radio week houden, waarvan hoofdzake lijk deel uit zullen maken de Bristol en West of England Radio Tentoonstelling in de Colston Hall. De B.B.C. is bij één en ander zeer geïnteresseerd en overweegt reeds plannen om een studio aldaar te bouwen, van waaruit dan gedurende de tentoonstelling actueele Radio-program ma's zullen worden uitgezonden. VEILIG VERKEER. Een zaak. die niet Amsterdam alleen betreft. Een vraagstuk, dat de hoofdstad den laatsten tijd nogal eens bezig houdt, is dat van het verkeer en de schooljeugd. Bij het aantal slachtoffers, dat jaarlijks aan het steeds Intenser wordende stadsverkeer ten offer valt, of tengevolge daarvan geheel of gedeeltelijk wordt verminkt, is het percentage kinderen in den leeftijd van 416 jaar betrekkelijk zeer hoog. Het varieert tusschen de 20 en 30 en het spreekt vanzelf, dat allerweg wordt ge tracht het jonge leven In bescherming te nemen Reeds een vijftal jaren geleden werd in Amsterdam door den wethouder van Onderwijs een commissie In het leven geroepen, welke tot taak had dit vraag stuk te bestudceren en na te gaan, welke maatregelen er getroffen konden worden in het belang van de veiligheid der schooljeugd. Een en ander had tot gevolg, dat eenigen tijd na het verschijnen van een desbetreffend rapport dier commissie, bij besluit van B. en W. het z.g. verkeers- onderwljs op alle openbare scholen te Amsterdam officieel in het leerplan werd opgenomen. Niet in dien zin. dat een ge heel lesuur van het rooster aan dit soort van onderwijs besteed zou worden, doch zoo. dat gelegenheidshalve. en bij de ver schillende vakken, aangelegenheden, het verkeer betreffend, zouden worden behan deld. Het is volkomen begrijpelijk, dat het hierbij voor een groot gedeelte afhing van het welwtllen der leerkrachten en helaas was bij een gedeelte hunner een zeker sceptimisme niet te miskennen jegens dit nieuwe geluid van bulten af In het school lokaal gebracht. Aan de gedragingen der kinderen is dit al spoedig te merken en wie in de hoofd stad eens hier en daar bij verschillende scholen een kijkje gaat nemen, ziet wel heel duidelijk het onderscheid tusschen kinderen bij wie het gelukt is een soort intuïtief voorzichtigheidsgevoel aan te kweeken en de jeugd, op dit gebied nog zoo goed als ongecultiveerd. Niet alleen moet dit vcrkeersotlderwljs dienen ter beveiliging der Jeugd, doch eveneens tot opvoeding van den toekomstigen wegge bruiker, op wien alle hoop bij het zich steeds uitbreidende moderne verkeer ge vestigd moet zijn. En het gaat hier niet om een zekere vrees voor dat verkeer den kinderen bij te brengen, doch uitsluitend hen er mede vertrouwd te maker». Zij moeten het verkeer niet schuwen bangheid is een verkeerde grondslag voor ren veilig verkeer doch leeren. dat ook de jeugd in dat groote verkeer haar rechten, maar eveneens haar plichten Jegens andere soorten van weggebruikers heeft Maar bij alles, dat men het kind zal willen leeren, dient vooral goed voor oogen te worden gehouden, dat deze ma terie steeds frlsch moet worden opge- dlscht. Immers zonder dat men de wer kelijke en gemeende belangstelling van de jeugd zelve voor dit uiterst belangrijke vraagstuk van algemeen nationaal belang weet op te wekken, kan elk pogen in die richting volkomen vruchteloos worden ge- heeten. Gepretendeerde aandacht in het klasselokaal kan een leerling misschien behoeden voor een onvoldoende voorge schiedenis of sommetjes; op den weg in liet verkeer, waar rondom het gevaar heerscht en dreigt, moet de aandacht echt. niet geveinsd of gedwongen zijn. om on gelukken te voorkomen. Het kind vraagt naar actie en naar een mogelijkheid zich te kunnen onderschelden. Het is dan ook de prestatie-gedachte, waarop veel te bouwen is. in verband met dit verkeers- ondcrwijs. Amerika en Engeland, de landen, waar reeds gedurende jaren een intensieve cam pagne voor veilig verkeer wordt gevoerd, wijzen ook op het terrein van de school ons den weg. Schooipatrouilles en school- verkeersclubs, beide met de algeheele medewerking van de jeugd zelve opgericht, bestaan daar bijna op elke school. Oudere kinderen uit hoogere klassen helpen de kleintjes bij het oversteken en op ver schillende plaatsen in Amerika heelt men kans gezien het aantal ongevallen tot op de helft terug te brengen. Zoodat in den loop der jaren wel is komen vast te staan, dat verkeersonderwijs, tot opvoeding van de weggebruikers, geen utopie is. Laten de sceptici daarheen het hoofd richten en voor dezen keer eens verder kijken dan het klasselokaal en het zwarte bord. Men zal natuurlijk nooit mogen verzuimen de leer krachten op de hoogte te brengen met het vraagstuk van verkeer en verkeersveilig heid. en zonder twijfel moet er getracht worden ook hun algeheele belangstelling er voor op te wekken. Zonder een zeker enthousiasme is het onmogelijk anderen enthousiast te maken of bezielend te werk te gaan. Onder den invloed van een voor oordeel, ten opzichte van b.v. het snel verkeer. wordt nimmer de juiste geest verkregen, noodig om anderen van de noodzakelijkheid van samenwerking in het hedendaagsche verkeer te overtuigen Ongeveer een half jaar geleden werd te Amsterdam op de Nieuwe Schoolver- eeniging een verkeersclub. in den geest van dergelijke Amerikaansche organisa ties. opgericht. Men heeft ervan kunnen lezen in de dagbladen en tijdschriften: het betrof hier een verkeersclub, waaryan de leerlingen der vier hoogste klassen na theoretisch en practisch afgelegd examen als lid kunnen toetreden. De verkeers politie verleent bij deze examens haar medewerking door het zenden van een harer employés en zoo kan men thans op gezette tijden in de hoofdstad een motor- combinatie van de verkeerspolitie achter een groepje fietsende scholieren, die examen doen. zien rijden het hoofd der schooi of een der onderwijzers, naast den politieman in de zijspan en op andere plaatsen weer leerlingen, die twee aan twee op moeilijke kruispunten vier, vijf, ja zes keer na elkaar verschillende malen door het drukke verkeer moeten overste ken tijdens dat examen, bezig zien. Beant woorden de kinderen aan de gestelde el8chen. dan ontvangen zij het verkeers- insigne der school, hetwelk zij, vanzelf sprekend, met niet weinig trots op de borst dragen. Maar ook wie ongemerkt de kinderen van deze school gadeslaat, wan neer het geen examen is en zij op weg zijn van of naar huis, constateert in hun ge drag de uitwerking reeds van dit speci fieke systeem van verkeersonderwijs, waarbij de kinderen iets te doen hebben, waarnaar hun onverdeelde belangstelling uitgaat. Oh, ongetwijfeld, zoo'n agent in leeren uniform gestoken, tusschen de banken in de klas. doet sommigen wat eigenaardig aan. Er zijn er, die zulk een systeem ver- oordeelen en het schande hoeten. dat een ander dan de onderwijzer hier in de klasse een hoofdrol speelt. Maar is het wel zoo te laken, dit systeem, als wij bedenken, dat het hier om menschenlevens gaat? En ook als men de ouders vragen zou, om te kiezen tusschen een „vier" voor teeke nen of geschiedenis en de onheilspellende mededeeling van het bezoek aan een zie kenhuis en een opgenomen kind, dan ligt het antwoord wel voor de hand. En tevens is daarbij dan het bewijs gegeven, dat alle sceptici en zij, die meenen zich star te kunnen verzetten tegen evolutie en geest van den modernen tijd, op den duur on gelijk zullen krijgen. Dit verkeersonder wijs. met bezieling gegeven althans, zal onschatbare diensten kunnen bewijzen bij de vorming van een volgende generatie. Zooals wij moeten kunnen lezen en schrij ven. rekenen en talen spreken, zoo wordt ook van ons verlangd, dat wij ons weten te gedragen in de gemeenschap, thuis en op den weg. En niet alleen het kind zal men dienen te doordringen van dit soort op vattingen Oh neen. onze geheelc natie, oud en jong, zal men opvattingen moeten aanleeren van saamhoorigheld en consi deratie onderling en jegens elkander, als de gebruikers van den weg. Zoo kernachtig heeft The National Safety Association in Engeland de zaak destijds aangepakt door het oprichten van een Bond van Weggebruikers, een bond van allerlei klassen van menschen op den weg, die elkaar een soort wellevendheid en sportief optreden beloven. Ziedaar een middel, om te komen tot juist dien band. waarin het geheim van een veilig verkeer op onze wegen en in de steden ligt. Dat men ook in ons land niet veel langer zal kunnen wachten met deze moreele beïn vloeding van den weggebruiker, bewijzen de kranten na den Zondag. De balans van den feestdag is weinig flatteus. Dooden en gewonden in een lange lijst gerubriceerd. Ongelukken veelal, die voorkomen hadden kunnen worden, indien fouten en tekort komingen in de opvattingen der wegge bruikers voorkomen waren. Dc kwestie van het transport der gewonden en slacht offers is een actueel ding in ons land. Men roept om ingrijpen, om hulpdiensten en snelle transportmogelijkheden. Een eigenaardige loop van zaken. Eén phase hebben wij overgeslagen, de belangrijkste zonder twijfel: de opvoeding tot weg gebruiker. VAN SIEGEN. LIEFDE EN POLITIEK. I. Nog een paar kleinere silhouetten uit het groote museum der historie, maar. silhouetten uit groote omgeving. Ik wil iets meedeeien van een liefdesgeschiede nis. waarin een vorst de bekoring onder gaat van een jong meisje, dat verre van mooi was. Hij, de vorst, is niet de eerste de beste; hij is bovendien geen onwetende in „de tuinen van Armida"; hij heeft hooge eischen, waar het vrouwelijke schoonheid geldt. Zelf is hij van zoo impo- neerende voornaamheid, dat hij naar het oordeel van den historieschrijver, dien we zeker wel tot de vleiers mogen rekenen, al is hij een man met groote autoriteit allen, die hem omringeh, tot „gepeupel" maakt. En toch. het jonge, leelljke meisje wordt een zijner ernstige liefdes. een liefde, waaraan hij niet kan toegeven. En de koning schreit bij het afscheid nemen „Vous ètes roi. vous pleurez et je pars" I „u is de koning, u schreit en ik moet weg", klinkt het uit den mond van haar, i die de liefde wekte en die zelf zoo gaarne gebleven, en voor goed gebleven, zou zijn. Deed het er iets toe. dat ze leelijk was9 Wat is het geheim, dat de liefde wekt? Zij h3d het niet te omschrijven „iets", dat liefde inspireert en dat met uiterlijke schoonheid niets te maken heeft. We mo gen gerust aannemen dat ze leelijk was. Niet omdat een spotrijm van haar en haar zusters zeide: „Elles ont les yeux d'un hibou L'écore blanche comme un chou, Les sourclls d'une jmo damnée Et ie teint d'une cheminée". Spotrijmen zijn altijd overdreven, vooral als de politiek er achter zit. en dikwijls wreed. Maar een tijdgenoote van het jonge meisje, die onpartijdig tracht te verklaren, waar toch haar bekorende macht zat, is verplicht te erkennen, dat haar oogen groot en zwart waren, doch zonder gloed en vlak: oók. dat haar mond groot en plat was. Had zij niet haar tan den gehad, die zeer mooi waren, zou men haar .doodeenvoudig leelijk van aange zicht" kunnen noemen „Zij was zoo ma ger. zeide dezelfde memoires-schrijfster. en haar armen en haar hals schenen zoo lang en zoo ontvleesd, dat het onmogelijk was, haar te dezen opzichte te kunnen bewonderen" Dus een leelijk meisje en toch bekorend. Zij was een nichtje van den geweldigen Mazarin en heette Marie de Mancini. Toen zij in het jaar 1656 aan het hof van Lode- wljk XIV verscheen, terwijl deze wegens het beleg van Valenciennes afwezig was, dacht niemand, dat zij daar ooit een rol zou spelen van eenige beteekenis. Zij was de tweede van de vijf dochters van Michel Lourent Mancini. die een zuster van kar dinaal Mazarin gehuwd had De moeder was eerzuchtig Haar broer was de groote figuur, die Frankrijk's politiek beheerschte Daarin kon voor haar en haar raaf-zwarte dochters wel toekomst zitten Zoo verliet zij dus Italië en vestigde zich te Parijs. Haar broer, die de machtige man was, schonk haar in den nieuwen kring, dien zij zich gekozen had, eenlg aanzien, doch men begreep te zeer. dat zij naar goede huwelijken voor haar dochters kwam zoe ken en de spotternij bleef niet uit. De vijanden van Mazarin zagen in de „avon tuurlijke" zuster een mooie aanleiding om nieuwe pijlen te spitsen, die den broeder zouden treffen. Merkwaardig Is, dat Mazarin, die met groot seigneuriaal gebaar de begeerten van zün zuster tegemoet kwam en hoog-adel- lijke bruidegoms voor zijn nichten be schikbaar had zooals de hertog van Ven- dóme. den graat van Soissons den hertog van Bouillon en den markies de la Mell- lerave, voor de kleine Marie gevoelloos was. Of zelfs nog erger. Hij mocht haar niet; hij was hard tegen haar, beschouw de haar als een soort Asschepoester der familie. Hoe kwam dat? Was het de schuld van ha.ir leelijkheid die hem, den verfijn den Italiaan, tegen de borst stuitte? Of „Zij hebben de oogen van een uil, de huid zoo wit als een kool. de wenk brauwen van een verdoemde ziel en de tint van een schoorsteen.' zat er iets anders achter? Was hij, de scherpe, reëele Mazarin, soms bijgeloovlg? Dat nichtje werd reeds bij haar geboorte slecht bedeeld. Haar vader, Michel Lou rent, was een amateur-astroloog, maar nletegenstaande zijn amateurschap astro loog van beteekenis. Helaas! Hij paste zijn kennis op zijn pasgeborene toe, trok haar horoscoop en zie: deze was dreigend: „zij zou de oorzaak van veel ongeluk worden." Dus. de kleine Marie werd zonder vreug de begroet. Zelfs haar moeder had weinig liefde voor haar veeleer antipathie. Het kind. dat van nature opvliegend, hoog moedig en trotsch was. werd onder die behandeling niet gemakkelijker. Men be sloot haar in een klooster te laten opne men: de strenge opvoeding zou wellicht nog eens een goede non van haar maken. Maar het was verloren moeite. Toen zij nog geen dertien jaar was. moest zij uit het klooster teruggehaald worden. Zij had geen natuur om opgesloten te zijn. Zoo kwam zij later als een noodzakelijke bij sleep van de familie Mancini te Parijs. Daar was zij en leelijk was zij, die no. 2 van de zwarte schare der dochteren Man- cini's. En zij had een wilt Ze leert te Lyon in ongelooflijk korten tijd vloeiend Fransch spreken. En in het klooster de la Visita tion, waar zij te Parijs een tijd vertoeft, wekt zij de verwondering harer omgeving wegens haar groot aanpassingsvermogen, zoodat de Fransehe kring de hare lijkt te zijn. Aldus, gevormd voor de nieuwe levens omstandigheden, wordt zij eindelijk weer thuis opgenomen. Maar het Louvre wordt voor haar een soort gevangenis. Zij is naar La Fère geweest, waar de koning was, heeft er deel genomen aan de spelen van den vorst, maar, terug te Parijs, wordt zij de dienstmaagd, de asschepoester van de zusters. Het bekende sprookje wordt, wat zijn aanvang betreft, letterlijk aan haar voltrokken. Zij helpt de zusters bij haar toilet. Als hertoginnen gekleed gaan dezen naar de koninklijke feesten, naar de ont- vangstdagen van mevr. Rambouillet. naar de loterijen, die de kardinaal organiseert en waar geflirt wordt en, thuis gekomen, vertellen zij aan „het leelljke eendje" van al haar genoegens. Vooral Olympc, de toe komstige gravin de Soissons, weet haar te kwetsen door de verhalen van al haar successen en van de welwillende glim lachjes. die de koning voor haar over had. Zij zelf, de kleine, leelljke Marie, mag het paleis niet uit. En daarbinnen is zij steeds vergezeld van Rosa( een oude knorrige be waakster. Is het wonder, dat zij haar bloedverwanten haatte? Haar letterkun dige gaven want die heeft zij haar kennis van de letterkunde zetten haar daar niet overheen. Doch zij neemt alles, wat er aan ridderlijkheid, aan hartstochte lijke liefdesgevoelens in de boeken, die zij verslindt, te vinden is, in zich op en als van zelf richten zich al haar gedachten op dien ééne, dien stralenden ridder, uitste ken boven allen, voor wien allen buigen, ja, zelfs kruipen, op. Lodewijlc XIV, naast wien alle anderen „gepeupel" waren. Het lot heeft verrassingen Mevrouw dc Mancini wordt ziek. De zuster van den kardinaal is.... de zuster van Zijne Eminentie. Dus brengt de koning dagelijks een bezoek aan de zieke. En nu moest Marie de Mancini niet Marie de Mancini geweest zijn. zoo zij niet de gelegenheid had gezocht en gevonden om den koning te ontmoeten. Eiken dag plaatst zij zich op zijn weg. Dan nadert, wat niet te keeren is. Van een groet wordt het een woord, van een woord een gesprek, van een gesprek een teedere gedachten- wisseling, waarbij de gevangene gelegen heid heeft zich te beklagen over het lot. dat haar door haar familieleden werd be schoren, en niettegenstaande de oplet tendheid van Rosa geschiedde het wonder: de liefde sloot haar banden om de twee jonge mensehen, liefde uit medelijden wellicht eenerzijds liefde uit bewondering en verwachting van verlossing aan den anderen kapt. een platonische liefde, door de omstandigheden gedwongen pla tonisch te zijn en te blijven. Dat is het oude sprookje van Cendrillon- Asschepoester. voor een deel herhaald in de XVIIe eeuw. Doch het einde is niet, dat de prinses den koningszoon huwt. dat zij gelukkig worden en vele kinderen krijgen. „Redenen van Staat", misschien veeleer „Redenen van persoonlijk belang" 'nebben i dit huwelijk verhinderd. Ik kom er in mijn volgend artikel op terug. Doch het mooiste deel van het sprookje is dat. wat ik heden vertelde: de liefde van twee jonge menschen. tot elkaar gebracht in weerwil van vijandige gevoe lens. die hen omringden A. J. BOTHENIUS BROUWER. (Van een bijzonderen correspondent.) HET PICTURALE JAARFEEST. LONDEN, 12 Mei 1931 Het vet was zoo gezegd van den ketel toen de jaarlijksche tentoonstelling van de Royal Academy werd geopend. Zelfs die schaarsche bevoorrechte menschen, die den Zaterdag tevoren de „Private View" hadden bijgewoond, waren in zeker opzicht te laat geweest. Deze Private View zou voor menigeen, die er kwam. belang wekkender zijn geweest, indien de ge kleurde photo's en de copie van een boek illustratie nog hadden gehangen. Maar die aanfluitingen van de ware kunst der Royal Academy, waren juist op het nip pertje weggehaald. De vraag is gerezen of men het een keurcommlssle, die eenige tienduizenden picturale en sculpturale werken de revue heeft laten passeeren kwalijk mag nemen, dat zij In eerste in stantie gekleurde photo's, door een wel bekend maar klaarblijkelijk zoo nu en dan bedriegelijk kunstenaar overgeverfd niet als zoodanig herkent. Oogen die moe ge staard zijn in het beoordeelen van verf en kleur en crayon in lijn en vorm. zal men veel moeten vergeven, ook dat zij door de verf heen niet de photochemische afdrukken kunnen zien. die een artiest op zijn doek had aangebracht, voordat hij er over ging penseeien. Maar er is veel over te doen geweest. En het aanzien van het officieele schildergenootschap, toch ai niet groot bij de warme kunstenaars en hun volgelingen, heeft door dit geval wel wat geleden. En dan was er, vóór de Private View een tooneel aan boord van de Hispanolia. De Hispanolia was een pi- ratenschip. Op het schilderij zag men het achterschip met een vervaarlijk piraat aan het roer en, leunend tegen de ver schansing zittend met de beenen languit gestrekt, een anderen piraat, misschien lichtelijk beneveld door rum. r»- mers de drank der zeeroovers' eens de drank was der Bntsche matrozen (die nu meer aan thee r, colade doen.) Dit tooneel aan bow de Hispanolia was het werk van gen drager van de markt - vane Garden; ge weet wel, die handi» lien, die torenhoog op hun vaardi. den de manden met vruchten en~L stapelen en ze transporteeren 'L buitenkant van de markt, heen en weer loopende kooplied genwlelen en paardenhoofden doe- een Covent Garden-artiest, een i' van nauwelijks zestien, had in 4 uren dit schilderij vervaardigd ent gezonden aan de keuringscommta- de R. A. „for favour of hangin». the line" En de commissie, geïm door dc bijzondere eigenschappen jeugdwerk van een knaap die - de dagbladen nimmer een se" teekenschool van binnen had g had uitgemaakt, dat het zeer zeb the line" zou hangen, dat wil zeg,, de illustere wanden van Burlington" voor alle kunstminnaars en quasi minnaars in den lande om te bew- Helaas, ook dezen knaap rrr driegelijkheid worden verweten. Dt commissie had onder haar leden niemand, die goed bekend was werk van een der helden der letterkunde Robert Louis Stevens® gewoon burger, die uit de besch: in de kranten van het werk v,; wonderjongen achterdochtig was den, moest de keurcommissie ven dat dit stuk een trouwe en 'op copie was van een gekleurde lila uit Stevenson's Treasure Island. De] laat alleen werk toe, dat uit des eigen bevatting is voortgekomen, te spronkelijk is en in zijn oorsprosb heid althans vaardig en met vakken uitgevoerd. In „Aan Boord van 4> panolia" waren vaardigheid en vaki ruim aanwezig; maar de oorsprott heid ontbrak. Zoo ging ook dit v: het laatste nippertje „off the line", toen de mondaine schare kwam, te oogst van picturalen ultingsdrang Engelsche gemeenschap in oogenscho: nemen waren deze opzienbarende de overgeschilderde photo's en de it copie, verdwenenen daanr.» belangwekkends Want zoo is nu raai de opvatting van deze jaarlfl kunst-„show". Men gaat er en v op den dag van de Private View - zoo zeer heen, om in kalme bezonkc en eerbiedige aanschouwing te a naar de symptomen van evolutie In sche schilderkunst, als om de nleon righeid te bevredigen, die gewekt is de beschrijvingen van picturale uita raadselachtige voorstellingen en ops barende excessen, door de pers bij baat aangekondigd. Toch hadden de Private Viewer eerste uren nog een verrassing. Er een doek van de vermaarde schilderes Proctor. Deze dame is een paar jasj leden door de „Daily Mail" ultgera als een prima donna van het pensee het blad heeft toen een stuk van has slapende vrouw voorstellend, voor de t aangekocht, omdat de kwaliteiten er het voorbestemden voor onsterfell]Ë Er worde aan toegevoegd, dat de keuie het blad alleszins gerechtvaardigd Het was een voortreffelijk staal m zeer eigen conceptie, van krachtig beeldingsvermogen en oorspronkei stijl en daarbij zeer suggestief In de i stelling. Van deze talentvolle dame er nu een doek, waaraan de Private wers aanvankelijk allen zin moesten kennen. Het leek een stilleven var. paar witte handschoenen, bloemen, doosje cigaretten. Maar deze zaken nen te spotten met de wetten der zv tekracht. Hoe waren ze geordend! rustten ze? Men kon er geen wijs uit den. En geen wonder. De echtgenoot de schilderes, die tegen den middag b opdagen en natuurlijkerwijze zijn (i belangstelling wilde samentrekken op doek van zijn vrouw loste het raadsd door te verklaren dat het ondersta was opgehangen. Deze „vergissing" onmiddellijk verholpen en van toen al men van dit stilleven van de bega kunstenares naar hartelust genieten Het duurste en tevens meest vergr stuk van de tentoonstelling van dit is een voorstelling van „Palmzondag ia jaar 33", van de hand van den door schilderen van portretten financieel ,8 h ankelij k geworden Ierschen kunstei Sir William Orpen. Deze Ier is Jd zeer merkwaardige figuur in de Bna schilderkunst. Hij is jaren lang 3ls tretschilder in de mode geweest. Do galooze vaardigheid van zijn hand ta treffende gelijkenis van zijn zitters - mannen van financieel gezag) bud hem vele klanten, die graag de g# sommen betaalden, die hij voor een tret vroeg. Maar Orpen zelf heeft o baar nooit veel waarde gehecht, geea tistieke waarde tenminste aan dit P dat hij met zooveel succes beoefend' laatste jaren heeft hij naast zijn po« ten symbolische en bijna primitief a beelde voorstellingen ingezonden, da hooger schat dan zijn portretten en voor hij dan ook nog meer geld tien tot vijftien duizend pond stern» Men herinnert zich wellicht van ee jaren geleden zijn voorstelling van uitgemergelde Tommies, die met nun weren, bajonet op, de wacht hielden doodkist van een onbekenden soldaa' trieste en sjofele geheel stond in de op tlge pracht van de Spiegelzaal van Paleis van Versailles. De officieele «a de officieele schilderswereld incluis," toen die contra-conventioneele voorst' van den overwinningsvrede maar kunnen verzetten. En nu heeft de stra met zijn „Palmzondag" de steunpr» van den godsdienst leelijk voor het 3 gestooten. „Palmzondag" is het schilderstuk van de tentoonstelling, schetsend voor de aanvaarde kunst tingen is, dat niemand met een heeft gerept over de onmiskenbaar kwaliteiten van het stuk. Deze Orpen heeft zijn plaats ais pioen-portretschilder dit jaar moe"» staan aan Augustus John. eens de van het revolutionaire schilders») van Londen, Chelsea. John is een reus schilder van groot talent. En M' dat men hem nu als zoodanig oos o"r gaat erkennen houdt de belofte in R. A. geleidelijk aan haar behouden" vattingen van schilderkunst, die bw ton House plachten te vullen me> en ziellooze werken, za! ontgroeien tentoonstelling, die veel frisscher isJ5 ooit geweest is en veel meer oorsp)°" werk Iaat zien. getuigt daar ai van

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6