72ste Jaargang WOENSDAG 13 MEI 1931 No. 21825 eerste blad. hemelvaartsdag. fclEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VISSCHERIJ-EERICKTFN. Het voornaamste Nieuws van heden. MUZIEK. FAILLISSEMENTEN. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: _er regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen 30 ioentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Hr.rivertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën Bf.tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ï'tpn maximum aantal woorden van 30. Hf;" volgens postrecht. Voor eventueele opzending van braven 1" cts- P°rt0 betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. U nummer bestaat uit VIER Bladen prgen, Hemelvaartsdag, zal ons niet verschijnen en zijn onze iux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. ZILVEREN JUBILEUM. jmsing tek-inzage-legging i lijsten van candidaten. 1 voorzitter van het Hoofdstem- ju in den kieskring Leiden II maakt b dat de bij hem ingeleverde lijsten (ndidaten, gesteld voor de op 24 Juni Shouden stemming ter verkiezing de leden van den Gemeenteraad, ter Intesecretarie voor een ieder ter l zijn nedergelegd. 6032 De Voorzitter van het Hoofdstembureau voornoemd, J. baak Jzn. N.V. LEIDSCHE DUIN WATER-MA ATI J. KT OM DEN ZOMERTIJD! herinneren er aan, dat in den nacht Donderdag op Vrijdag de zomertijd Het verdient dus aanbeveling «avond voor het naar bed gaan de i en horloges een uur VOORUIT te dus van 10 op 11 uur, 11 op 12, enz. 50-JARIG JUBILEUM. Van den heer Meyer. en herdenkt de heer Meyer, boek- bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij., ag, dat hij vóór 50 jaren bij dit be- n dienst trad. Dat dit jubileum fees- gevierd zou worden, was reeds lang n besloten. enmorgen werd hij op het directie- jr ontvangen, en in tegenwoordig- an den burgemeester, mr. Van de Bakhuyzen, van den heer D. A. van ijk, de procuratiehouders, chefs en uit het personeel, allereerst toege- n door den directeur, den heer Van die hem prees om zijn buitengewone amheid en ijver, welke trots zijn 73 nog geenszins is verflauwd, overhandigde hem een couvert met en een prachtige palmpot. na sprak de heer Ducroix namens atiehouders, chefs en kantoorperso- en woord van hulde, hem oök lof .aiende voor zijn grooten ijver en betrachting. ma kwam de burgemeester naar en deelde mede. dat het H. M. de igin heeft behaagd Meyer te begif- met de draagmedaille in brons ver- n aan de orde van Oranje-Nassau, ip hij het eeremetaal op de borst slotte sprak de heer Van Waalwijk, rgeerd commissaris, Meyer nog toe, feliciteerende met de Koninklijke scheiding. Ook deze heer overhan- den jubilaris een souvenir, troerd door zooveel blijken van waar- ug dankte de jubilaris kort. una werd hij geleid naar het kantoor linderij, waar hij werd toegesproken den chef der binderij den heer hé, die hem huldigde en hem namens en kantoorpersoneel een fraaie wan- >k aanbood, welke door den jubilaris ink werd aanvaard, slotte had de huldiging door de 'aden in het technisch bedrijf plaats, x werd de jubilaris toegesproken door 'ollega den heer Wagemans, magazijn ier, die hem huldigde als een zeer vakman, van wien hij veel geleerd en als kameraad voor zijn collega's I overhad.. Hij overhandigde hem na- I alle kameraden een mooien rust- I met bijbehoorende stoelen en een tlge bloemvaas met rozen aan. Jubilaris dankte eenvoudig voor alles i acht den verderen dag in den huise- 1 kring feestelijk door. De heer J. P. Smit. Vandaag herdenkt onze stadgenoot J. P. Smit, brugwachter 1ste klasse zijn zil veren jubileum in gemeentedienst. He denmorgen werd de jubilaris met zijn vrouw en beide zoons in het kantoor van den directeur van den Markt- en Ha vendienst, den heer L. A. Mennes ont vangen en in tegenwoordigheid van een aantal collega's, voor zoover niet door dienst verhinderd, doou dezen toege sproken. De heer Mennes wenschte den jubilaris allereerst geluk met dezen ge- denkwaardigen dag en schetste vervol gens zijn vele goede hoedanigheden. Onder aanbieding van de gebruikelijke gratifi catie, eindigde spr. met de beste wen- schen voor den jubilaris, zoowel in zijn werkkring als in het gezin. Vervolgens werd het woord gevoerd door een collega, den heer van Dissel, die namens het geheele personeel, van hoog tot laag, een gouden horloge aanbood. Tenslotte bracht de oudste havenrecher cheur, de heer Broers zijn gelukwenschen over. De jubilaris dankte vervolgens voor de waardeerende woorden en de geschenken en noodigde allen uit hedenmiddag z;:n woning in de Accaciastraat te bezoeken Het lijdt geen twijfel of het zei hem daar aan belangstelling niet hebben ont broken. GEREF. KERK. De Kerkeraad der Geref. Kerk. alhier, heeft gisteravond in zijn vergadering met algemeene stemmen besloten aan de clas sis Leiden goedkeuring te vragen tot het uitbrengen van een tweede beroep op ds. A. de Bondt te PijnackerNootdorp. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A, de heer W. Bevelander (Den Haagt en mej. J. M Jonker (Noordwijk aan Zee); idem letter L. mej. J. de Lange (Dordrecht); idem letter I, mej. S. van Oven (Leiden): doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer O. Leyendekkers (Den Haag). CONFERENTIE V. E. G. PfDID.UTSTELLING GEMEENTERAAD 65 gisteren gehouden candidaat- ■ag voor de verkiezing van leden voor Igemeenteraad is in de drie kieskringen |een verbonden eensluidende lijst inge- J? van de Partij „Om het Recht", lui- B: "X volgt: 1. A. van der Mey; 2. Jac. Tpee; 3. A Sinke; 4. A. M. Immink. J,°en, kieskring II werd nog een lijst HlV vxn de R.-K. Volkspartij en de ■°»er Pjfijj. j j A wijtenbUrg. 2. H. fle n. r,Lelie; 3' H- Swaak- K w Socialistische Partij diende in 1 li 111 de volgende lijst in: [v.D stgpnder Lelie; 2. L. Bolster; 3. W. J. j'Stt sS Sef5ing werd de lijst van de vsr j> v ij en in twee kringen die Stotn t„ 1 P Volks- en Democratische ■U| w laat ingeleverd. Middelstegracht 3. Gistermorgen te half elf werd onder veel belangstelling de conferentie der V. E. G. door den heer v. d. Horst geopend naar aanleiding van de eerste twee ver zen van Hebr. 12. In het bijzonder koos spr. de woorden: „Ziende op de Overste Leidsman en Voleinder des Geloofs. Jezus!" Hij is naar Zijn belofte het cen trum der vergadering, die zich in Zijn Naam om Hem groepeert. Moge in deze drie dagen ieder belangstellende der Con ferentie dit gewaar worden, dan zal het doel bereikt zijn. Des namiddags waren nog meerderen opgekomen en luisterden met aandacht naar de toespraken van Mevr. Ds. War- tena ten Bosch uit Zevenaar Spr. had tot uitgangspunt voor het onderwerp „Nieuw Leven" gekozen de N. T. geschie denis, die opstanding demonstreerde door de macht van Jezus 'oen men Hem een geraakte voor de voeten liet zinken. De heer J. A. Verweij sprak hierna een kort slotwoord. Des avonds waren podium en zaal ge heel gevuld met een aandachtig luiste rende schare Gesproken werd door Mevr. Garms van Paddenburg en Mevr. War- tena ten Bosch, terwijl Ds. Theeuwissen. die tot Donderdagavond zal blijven, de vergadering op gebruikelijke wijze sloot De eerste dag dezer Conferentie ken merkte zich door een aangename, een voudige. blijde sfeer Een advertentie ir. dit nummer vermeld de bijzonderheden van morgen. Jaarlijksche Vergadering van aandeelhouders. In de hedenmorgen onder voorzitter schap van den heer N. C. F. van Ginkel gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duin water Maatschappij, waren vertegen woordigd 20 aandeelen, uitbrengende 20 stemmen. Aan het door den wnd. directeur, den heer C. J. van Spall uitgebrachte verslag over 1930, is het volgende ontleend In het afgeloopen jaar werden te Kat wijk aan den Rijn uil het duinreservoir I opgepompt 2.432.393 M3. duinwater tegen 2.337.761 M3. over 1929. of 144.632 M3. meer. Gemiddeld werden per etmaal opge pompt 6801 M3„ tegen 6404 M3. over 1929. Uitvoerig worden de vernieuwingen en uitbreidingen in den loop van 1930, ver meld. Met inachtneming der bepaling van Art. 5 der concessie, werd uitbreiding aan het buizennet gegeven tot een totaal van 787 M Hiervan overgenomen door de gemeente Oegstgeest 86 M. Uitbreiding van het net der Maat schappij 701 M. Lengte van het buizennet op 1 Januari 1930: 101575.5 M. Zoodat de geheele lengte van het bui zennet der Maatschappij op 31 December 1930 bedroeg 102276.5 M. Het buizennet in de omliggende ge meenten, eigendom dier gemeenten, be draagt: te Katwijk 24490 M te Rijnsburg 5532.5 M„ te Oegstgeest 14050 M.. totaal 44072.5 M. Totaal van het verzorgingsgebied 146349 M. Van 7 April27 October werden met de hydrophone-toestellen de leidingen van 13884 perceelen met 7256 closets onder zocht. In deze 13884 perceelen werden aange troffen 678 lekke voorwerpen 4.88 Er werden 43 Overtredingen geconsta teerd. Gesloten werden 206 abonnements- en 142 metercontracten. Vervallen zijn 71 abonnements- en 11 metercontracten. Het water werd het geheele jaar gere geld aangevoerd en onderzocht, door ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was. zeer goed drinkwater, voor zooverre dit langs scheikundigen weg is uit te maken. Bacteriologisch werd het water geregeld onderzocht aan het Chemisch en Bacte riologisch Laboratorium van dr. W. G. N. van der Sleen te Haarlem. Volgens het verslag van dit laborato rium was het kiemgehalte van het water geregeld zeer laag. ook qualitatief bacte riologisch was de hoedanigheid van het water zeer gunstig. De 3047 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 1.084.655 M3.. zoodat gerekend naar het totaal verbruik van 2.482.393 M3„ door de abon- nenten moet gebruikt zijn 1.397.728 M3„ waaronder echter het water voor spuien, brar.dblussching en lekkage begrepen is. Van de geplaatste watermeters is 1/3 gedeelte vervangen door nieuwe of gere pareerde en opnieuw iuist gecontroleerde meters. Over de naar het oordeel van eontrac- tanten „te hooge aanwijzing", kwamen dit jaar vier klachten in, doch de meters bleken bij onderzoek nauwkeurig aan te wijzen. Het waterverbruik der eenige nog in gebruik zijnde standpijp bedroeg 69 M3.. of een vermindering van 42 M3 tegen het voriee jaar Het saldo der exoloitatierekening in 1930 bedraagt f. 359.814.13'/! zoodat na afschrijving op de rekening „Eigendom men" en reserveering voor extra afschrij vingen. een bedrag van f. 221.345.99"" ter verdeeling overblijft, waardoor aan aan deelhouders een dividend van 15 pet. (evenals het vorige jaar) en aan de ge meente Leiden f90.238 80 kan worden uit gekeerd. De balans, reeds goedgekeurd door B. en W. van Leiden, werd aangenomen. De aftredende commissaris, de heer W. F. Verhey van Wijk werd herkozen HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: G. F. Enseling, Nieuwstraat 40, Leiden. Lood-, zink en sanitair. Eigenaar: G. F. Enseling, Leiden. Van Dam en Meyer. Willem de Zwijger laan 7. Oegstgeest Gemeenschappelijk drijven van den veehandel en het gem. uitoefenen van het veehoudersbedrijf, al les in den meest uitgebreiden zin. Ven- nooten: M van Dam. Oegstgeest. J. Meyer. Leiden en H. Meyer, Leiden. Wijzigingen: De Leidsche Stoomververlj en Chemische Wasseherij onder de firma P. Stoek Voldersgr. 23, Leiden. Uittre dend vennoot' A. Stoeke. Leiden d.d. 28 Maart 1931 P. J. C. van Cleef Raamst. 63. Leiden. Tapperij en slijterij Wijziging handels naam. thans: C Michels, weduwe van P. J. C. van Cleei. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot lid der commissie aan welke is opgedragen het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de lichamelijke oefening prof. dr S. T. Bok alhier en tot lid der bijzon dere commissie aan welke is opgedragen het examineeren van de leerlingen der Academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam, die een akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de lichame lijke oefening, dr. S. Hoogerwerf. alhier. Ds. W C. Lamaiii alhier heeft be dankt voor de op hem uitgebrachte be roepen naar Werkendam en Woubrugge. Zaterdag 16 Mei a.s. hoopt de heer G. Mulder den dag te herdenken dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. Daar de a.s. jubilaris vele vrienden heeft, zal het hem zeker dien dag niet aan be- langstelling ontbreken. Voor de derde maal in de 18 jaren gedurende welke de heer C. O. Racké zijn café De groote Havenbrug", Haven 6—8 exnloiteert. is hij genoodzaakt tot uitbrei- ding over te gaan. Onder leiding van den aannemer Iterson uit de Groenesteec wer den verschillende verbeteringen aange bracht, waardoor de caféruimte met circa 10 vk. meter werd vergroot. Hedenmiddag is de zaak heropend, waarbij verschillende leveranciers en zakenrelaties van hun be langstelling door middel van bloemstukken blijk gaven. Oo de gisteren gehouden keuring te Amsterdam van de Koninklijke Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde van nieuwe en zeldzame planten werden aan Aubrietia Gloriosa een ge tuigschrift eerste klasse en aan Aubrietia i Ashtead Purple en Aubrietia Lissadeil Pmk getuigschriften van verdienste toe gekend. Inzender de heer K. J. van Veen, aipenplantenkweekerij. alhier. De snel- en locaaltreinen van Leiden naar Bodegraven zullen uit doorgaande locaalrijtuigen tweede en derde klasse be staan en zullen met dezelfde snelheid als de sneltreinen loopen. De welbekende fotohandel van den heer Joh. Geijtenbeek, Breestraat 79, heeft een grondige metamorphose onder gaan. Drie maanden lang is de onderpui door een schutting aan het oog onttrok ken geweest en nu het houten staketsel eindelijk verdwenen is. hebben we kun nen constateeren dat onder het aardige oude trapgeveltje een steen in den gevel draagt het jaartal 1652 een mo dern winkelpand is verrezen. De grootste verdienste van den ontwerper en uitvoer der. den heer M. E. Groenewegen is wel geweest, dat hij zoo'n gelukkige oplos sing heeft gevonden voor de beperkte ruimte, waardoor de winkeldiepte van 21,-. tot 10 Meter toenam. Twee breede, royale spiegelruiten aan de Breestraat en Dief- steeg-zijde geven het pand een heel wat voornamer aanzien dan het vroegere smalle winkeltje met z'n deur tusscben twee smalle raampjes. De gias-in.lood bo venramen met decoratieve versiering, be trekking hebbende op de fotografie, laten het licht ongehinderd binnenvallen in den eigenlijken winkel, welke door de fa. Hasselman en Pander met veel smaak en practisch overleg is ingericht. De geheele betimmering is in licht eikenhout uitge voerd. De groote wandkasten en vitrines herbergen een enorme sorteering camera's en smaifilmkino's van Kodak, Zeiss-Ikon. Agfa, Voigt.lander. Ihagee, Certo. Pathé, Welta enz. Gistermiddag is de zaak in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden heropend waarbij de heer Geyten'oeek zijn.groote tevredenheid uit- sprak over het werk van den heer Groe newegen en fa. Hasselman en Pander. Men verzocht ons mede te deelen, I dat de brievenbus staande voor het ge- bouw der Kamer van Koophandel wordt verplaatst naar Stationsweg 21 naast het Luxor-Theater. IJMUIDEN, 13 Mei. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.30—1. Tongen f. 1.70 1.20. Griet per kist van 50 K.G f. 6218. Middelschol f.28 Zetschol f.32—16. Kleine schol f.21—4.70 Bot f3.40. Schar f. 5.50— 3.50. Tongschar f. 3523. Vleeten per stuk f 2.50 Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K.G f. 10.505. Groote Schelvisch f. 17 Middel Schelvisch. f.3515.50, Kleinmid- del Schc-lv. f. 22.5011. Kleine Schelv. f.19 —2.20. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 78 36. Gullen per' kist van 50 K.G. f. 20 3.20. Lengen p. stuk f. 1.70—0 68. Heilbot p. K.G. f. 1.50—0.90 Wijting p. kist van 50 K.G. f. 3.701.10 Makreel f. 6—3.50. Kool- visch p stuk f. 0.180.12. Aangekomen 9 stoomtrawlers: HC 231 met 1.3537: ON 89. met f.1777; ÏJM 385 met f.2937; IJM 7. met f.1661; IJM 184 met f 2174; IJM 253, met f.1740; IJM 96 met f. 1135; IJM 193. met f. 1448: IJM 106 met f 2255; de kotters E 142. met f.1089' HT 386 m"t f.946 en 9 loggers: SCH 75, met f81; SCH 25. met f.520; SCH 35, met f.417; SCH 236, met f.520: SCH 250 met f.496: SCH 379. met f.710; SCH 285, met f.515; KW 69, met f.968; KW 144, met f.481. BINNENLAND. Loonsverlaging: in de sigaren-industrie? (Binnenland. 3e Blad). Vragen van den heer Albarda over de in Augustus te houden lcger-revue. (Bin- nenland, 3e Blad). De moord te 's-Gravenhage opgehel derd; verdachte K. en een 21-jarige jon geman de daders. (Gemengd, 2e Blad). Ernstig auto-ongeluk bij Wemeldinge. (Gemengd, 2e Elad). BUITENLAND. Ook onlusten en brandstichtingen in de Spaanschc provincies. Vervolging ingesteld tegen ex-koning Alfonso (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Briand blijft favoriet voor het Fransche presidentschap. (Buitenl., Ie Blad). Het defensie-debat in de Belgische Kamer. (Buitenl.. Ie Blad). Noodlottige bioscoopbrand in Japan. (Tel., Ie Blad). PIETERSKERK. Joha. de Geus. L. Oostdam. L. Mens. De Haagsche sopraanzangeres Johanna de Geus heeft gisteravond het zomersei zoen in de Pieterskerk ingeluid met een concert, waarin haar stadgenoot de fluitist Oostdam en de organist der kerk Leo Mens medewerkten. Zij heeft drie interessante nummers gezongen. Een Paaschliedje „La passion du doux Jésus" uit den zoo rijken schat van het oude Fransche volkslied (in de uitgave van Yvette Guilbert), eenvoudig en vol teedere bekoring met zijn geheele versregels op éénen toon gedeclameerd, elkaar in diato- i nische en daarmee gepaard gaande psy chische stijging opvolgende. De soberheid in de voordracht van Mej. de Geus wekte herinnering op aan de zeggingskracht waarmee Yvette. la grande diseuse in regels als deze half zingend half sprekend weet te ontroeren. Voorts de aria met fluit uit de Matthaus-Passion „Aus Liebe will mein Heiland sterben" en uit Hugo Wolfs „Spanische geistliche Lieder" het innig vrome en fijnzinnige „Muhvoll komm 'ich und beladen". De zangeres, die door de keus harer liederen van een gedistingeer- den smaak blijk gaf, heeft door stijlvolle voordracht ontegenzeggelijk haar hoorders geboeid. Ze heeft die werkelijk in de spheer van den kerkzang gehouden. Haar geluid deed het mooi in de groote ruimte. Dit zal in draagkracht winnen als ze haar adem nog meer verzorgt en daarmee een onge wild vibrato, dat nu met stemuitzetting gepaard gaat, heeft overwonnen. De heer Oostdam heeft zich doen ken nen als een fluitist van goede scholing. Zijn toon heeft kwaliteit, bezit ronding en volumen. Zijn diepe tonen zouden we voller wenschen. Het best heeft hij ons voldaan in het mooie Bach-obligaat; de suiten van Loelllet en van Handel klonken wat mat. De gedragen gedeelten vragen meer innerlijke roering dan de heer Oost dam thans in zijn toon legde. Zijn spel is in 't algemeen te zeer gereserveerd. Dc heer Mens heeft een g-moll praelu- dium en fuga van Frescobaldi. een der grootsten van Bachs wegwijzers, uitge voerd. En naast deze fuga van eenvoudige structuur, waarin de kunstige vorm nog niet van alle gedwongenheid is bevrijd, heeft hij de in Bachs oeuvre zoo merk waardige d-moil Toccata en Fuga op het programma geplaatst, waarin Bach, waar schijnlijk voor 't eerst, al wat „phrase" is in de fuga volkomen heelt uitgebannen. De toccata, die met zijn dramatische grondgedachte znp'n prachtige verbinding vormt tusschen de heldhaftig opgebouwde passages, de fuga die door zijn onderbre kingen in gebroken accoorden zoo n ge weldige stijging krijgt, het zijn stukken van bijna elementaire werking, die den modernen toehoorder, die zooveel valsch pathos over zich heen heeft vielen gaan. meer nog moet aangrijpen dan den hoor der eener vorige generatie. Mens heeft het grandiose stuk heroïsch gespeeld Het kerkgebouw was matig bezet. Waar schijnlijk vond men den overgang naar den zomer nog wat prematuur. Uitgesproken: De nalatenschap van mej. A. Goedhart, in leven wonende te Alphen a. d. Rijn. Rechter-comm.: mr. A. S Rueb. Curator: j mr. J. A. Risseuw, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1