50% Ti 5i AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. VISSCHERIJ-BEPIGHTEN. Maandag. •X>e Harmonie": Alg. Verg. N. R. V. 8V; uur. Dinsdag. De Turk: Alg. Verg. van Aandeelhou ders N.V. Leidsche Expl. Mij. van Onroe rende goederen. 4 uur. Jeruël, le Groenesteeg 16: Bijbeibe- spreking 8 uur. Ned. Leger des Hells: Samenkomst Nutsgebouw 8 uur. Pieterskerk: Concert mej. de Geus en de hceren Oostdam en Mens 8 1 4 u. nam. Stadsevangeliesatie Morschweg 57. Sa menkomt 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Donderdag 14 Mel i Hemelvaartsdag) waargenomen door apotheek. C B Duys- ter, Nieuwe-Rljn 18, telef. 523 en van Vrij dag 15 tot en met Zondag 17 Mei door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. ZUIDERZEESTEUNWET. Mededeelingen van de generale commissie. Aan de mededeelingen der generale commissie, bedoeld in art. 3 der Zuider- zeesteunwet, over het eerste kwartaal van 1931 ontleenen wij het volgende: Acht en zestig personen, die allen door de organen der openbare arbeidsbemidde ling als werkzoekenden waren ingeschre ven, hadden in het afgeloopen kwartaal aanvragen om hulp ter verkrijging van werk bij de generale commissie ingediend. Hiervan werden 23 aanvragen buiten be handeling gelaten. Op 31 Maart 1931 bedroeg het aantal tewerkgestelden. aan wie de commissie hulp ter verkrijging van werk had ver leend, tezamen met het aantal belangheb benden, waarvan aan de commissie bekend Is, dat zij plaatsing gevonden hebben buiten de Zuiderzeevisscherij, in totaal 857 Op 31 Maart 1931 stonden nog inge schreven 713 belanghebbenden, aan wie op hun aanvragen hulp werd toegezegd ter verkrijging van eene door hen verlangde betrekking. Op 31 Dec. 1930 waren bij de commissie in behandeling 26 credietaanvragen. In het eerste kwartaal 1931 kwamen in 70 credietaanvragen. Toegekend werden 10 aanvragen tot een bedrag van f. 48.065, terwijl ln het eerste kwartaal in 6 geval len over het verleende crediet werd be schikt tot een bedrag van f. 17.146 20. Op 31 Maart 1931 waren nog in behandeling 50 aanvragen. In het eerste kwartaal 1931 genoten 1145 personen gedurende korteren of langeren tijd eene geldelijke tegemoet koming inge volge artikel 13 der Zuiderzeesteunwct. Uitbetaald werd aan dezen in totaal f. 64.965.98. Op 31 Maart waren 1120 be langhebbenden in het genot van een gel delijke toegemoetkoming. Acht en dertig aanvragen om geldelijke tegemoetkoming van belanghebbenden van 65 jaar en ouder werden ingewilligd, ter wijl in 11 gevallen reeds toegekende tege moetkomingen werden verhoogd en in 4 gevallen ingetrokken. 11 personen tot deze groep behoorende kwamen te overlijden. Voor deze groep werd in totaal uitbetaald f 43.920.13. RECLAME. GOUDEN FEEST DER NEDERLANDSCH ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. In de aan de feestvergadering te Am sterdam voorafgegane jaarlijksche alge- meene vergadering der N. Z.A. V. zijn tot leden van het bestuur benoemd ol her kozen, Mr. M. J. de Bruijn van Melis en Mariekerke te Den Haag, P. Dijkstra te Amsterdam, L. R. Middelberg te Den Haag Prof. Dr. J. W. Pont te Bussum. Johs. Proost te Amsterdam. P. C. van Traa te Rotterdam, Ir. P. J. van Voorst Vader te Den Haag en Jhr. Dr. P. J. van Wester te Amsterdam. Tot eereleden werden be noemd de heeren D. J. de Villiers. gezant der Unie van Zd Afrika te Den Haag. Dr. H. A. Lorentz, Nederlandsch gezant te Pretoria, Dr. N. Mansvelt, oud supinten- dant voor onderwijs ln de Zuid-Afrikaan- sche Republiek en Dr. J Th. de Visser te Den Haag. De feestvergadering werd o.m. bijge woond door den gezant van de Unie van Zuid-Afrlka, leden van het hoofdbestuur van het algemeen Nederlandsch verbond vertegenwoordigers v. verschillende stich tingen der N. Z. A. V. en de vertegenwoor digers van Hoogescholen hier te lande. Medegedeeld werd dat een groot aantal telegrammen was ontvangen o.m. van de Ned. Vereeniging te Johannesburg en te Pretoria, van de rector der Universiteit te Pretoria, De Zuid-Afrikaansche Akademie voor Taal en letteren te Pretoria. De Oranje Vrljstaatsche Onderwijzers ver eeniging te Bloemfontein en vele anderen. Prof. Pont sprak vervolgens de feest rede uit. Hierna had de uitreiking van de diplo ma's plaats aan de heeren, die benoemd j waren tot eereleden. Door den voorzitter werd elk der nieuwe eereleden toege sproken. Dr. J. Th. de Visser dankte namens allen voor de onderscheiding. Nadat Mevr. Anna Lambrechtsen—Vos liederen had gezongen werd medegedeeld dat nog een aantal telegrammen was in gekomen o m. van de Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Aan het einde van deii middag begon de receptie. Gelukwenschen werden op deze receptie o.m. gebracht door Prof. J. H. Gunning Wzn., het studiefonds voor Zuid- Afrikaansche studenten. Dr. J D. J. Iden- burg namens het schoolfonds. Dr. N. Mansvelt namens het Helman-Koster fonds Geruimen tijd bleef men daarna gezellig bijeen. Vereenvoudiging van die overheids- moeiingen, waardoor het bedrijfsleven wordt belemmerd. KON. VEREEN. VAN GEP. OFFICIEREN. De Kon Vereen, van gep. officieren van het Nederlandsche leger heeft te 's-Gra- venhage haar Jaarl. algem. vergadering gehouden onder leiding van den voorzit ter generaal-majoor L. W. van Hoek. Aan geldelijke ondersteuning aan leden, weduwen en weezen werd in 1930 f. 10.785 uitgekeerd. Het aantal leden der vereeniging be droeg op 1 Januari j.l. 518 benevens 85 buitengewone leden (actiefdienende offi cieren). Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het om gezond heidsredenen aftreden van kolonel H. W. L. Hofdijk, gekozen kolonel J. M. Mazel. De voorzitter richtte waardeerende woorden tot den heer Hofdijk, wiens be danken als bestuurslid een groot verlies is. Onder algemeenen bijval werd besloten, kolonel Hofdijk het eere-lldmaatschap der vereeniging aan te bieden. DE ZOMERDIENST EN HET BUURTVERKEER. Met den nieuwen Zomerdienst zullen alle treinen voor buurtverkeer geldig zijn. Alleen op de nachtsneltreinen en D- treinen is buurtverkeer niet geldig. DOORGAANDE RIJTUIGEN le, 2e en 3e KLASSE IN DE NACHTSNELTRE1NEN. Met den a.s. Zomerdienst der Ned. Spoorwegen zullen ln de nachtsneltreinen doorgaande rijtuigen le. 2e en 3e klasse loopen op de lijnen AmsterdamGronin gen (van Zaterdag op Zondag slechts tot Zwolle), Maastricht—Amsterdam, C. S., Rotterdam D. P.Maastricht, Amersfoort HengeloZwolleLeeuwarden, en Gro ningenRotterdam D. P. en omgekeerd. RECLAME. iiijl ALGEM. BOND v. KANTOORBEDIENDEN Te Amsterdam is de 25ste bondsverga- I dering gehouden van den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden onder voorzitterschap van den heer G. J A Smit Jr. Spr. schetste den groei van den bond. Twee jaren geleden was het ledental 10.001, thans is het gestegen tot 13.960. In twee jaren, zeide de voorzitter, is er dus een groei geweest van 40 pet. Van alle ge organiseerde kantoorbedienden is 43 pet. lid van De Algemeene. VERSPREIDE BERICHTEN. Een bekend figuur uit den bloembol- lenhandel is te Haarlem overleden, nl. de heer J. H Kersten. De ontslapene was secretaris van de afd Haarlem dei Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur en lid van het scheidsgerecht dier vereeniging. (Tel.) Met den a.s. Zomerdienst der Spoor wegen zullen de 1ste klasse damescoupé's in de stoomtreinen wegens de geringe be zetting worden opgeheven. Alleen in enkele treinen en doorgangstremen zullen nog 1ste klasse damescoupé's gesteld worden. UIT NED.J30ST-INDIE. VLIEGTOCHT NAAR AUSTRALIË. BATAVIA, 9 Mei. (Aneta). Het vliegtuig van K. N I.L.M. de Ph. A.-F. C. is om gedoopt in Abel Tasman en vertrekt 12 Mei naar Australië. De onkosten worden ge dekt uit ruime deelname van den Indischen handel aan de vliegpost en andere bijdragen.Het betreft hier een par ticulier experiment van den kapitein- vlieger Pabtist die het vliegtuig van de K. N. I. L. M. huurde. Verdere deelnemers zijn de piloot van de K. N. I. L. M Mol en de mechanicien Elleman. IJ MUIDEN, 11 Mei 1931. VISCIIPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.350 70. Griet per kist van 50 K.G. f. 6530. Tongen per K.G. f. 1.701.40 Middelschol per kist van 50 K.G. f.32. Zetschol per kist van 50 K.G. f 4517 Kleine Schol per kist van 50 KG f.26 55. Schar per kist van 50 K.G. f 8.504.50. Tongschar per kist van 50 K.G. f. 3622. Roggen per 20 stuks f35 25. Vleeten per stuk 4 702.20 Pieter man en Poontjes per kist van 50 KG. f. 11.504.50. Groote Schelvisch per kist van 50 K.G f. 32.50. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G f.25—11.50. Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2210. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 134.30. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3821. Gullen jier kist van 50 K G. f. 13.50—3.80. Lengen per stuk f. 1.50 0.45. Heilbot per K.G. f. 1.70—1.10. Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.50—2.80. Kool- visch per stuk f. 0.750.15. Makreel per kist van 50 K.G. f.4—3.70. Steur per stuk f.1 30. Aangekomen 15 stoomtrawlers: H C 154 met f.2800. S D. 41 met f.2800. O.N. 121 met f.2400. O.N. Ill met f.2000. IJM. 140 met f.2800. IJM. 34 met f.2400. IJM. 59 met f.1300. IJM. 38 met f.2000. IJM. 98 met f.1300. IJM. 201 met f.2200. IJM. 57 met f 1400. IJM. 77 met f.2100. IJM 318 met f.1800. IJM. 49 met f.3300. IJM 197 met f.2100; de Deensche kotter E. 365 met f.390: de beugers VL 80 met f. 1700. VL. 29 met f. 110. VL. 195 met f950. VL. 39 met f470. VL. 50 met f. 380. En 36 loggers: SCH. 210 met f. 505. SCH. 7 met f. 615. SCH 53 met f.415. SCH. 170 met f.560. KW 124 met f.440. KW 79 met f.415. KW 70 met f 420. KW 110 met f 285. KW 16 met f.510. KW. 36 met f.480. KW. 45 met f.540. KW. 43 met f.450. KW 158 met f.375. KW. 19 met f.670. KW 127 met f.545. KW. 42 met f.665. KW. 49 met f 525. KW. 41 met f.190. KW. 29 met f.430, KW. 20 met f.180. KW 58 met 1.565. KW. 138 met f.505. KW. 14 met f. 575. KW.23 met f. 565. KW 147 met f470. KW. 24 met f. 610. KW 178 met f.530. KW. 8 met f.440. KW. 4 met fr 610. KW 57 met f. 680. KW. 175 met f. 590. KW. 105 met f 2480. KW. 67 met f.420. KW. 34 met f.725. KW. 38 met f. 615. KW. 48 met f. 570. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bijzonderheden over Briand's plannen - De slotzitting der Internationale K. v. K. De door Briand in de Kamer gehouden rede wordt door de Fransche bladen als een persoonlijk succes voor Briand en als een overwinning der vredesgedaebte be schouwd. Slechts enkele rechtsche bladen noemen de rede van Briand zonder in houd. De Dultsche pers beschouwt de rede als een inmenging in intieme Duitsche aan gelegenheden. doch is over den toon nogal tevreden. Het viel mee Zijdelings heeft Curtius reeds eenig antwoord gegeven aan Briand in een rede op het banket der buitenl. Persvereeniging te Berlijn. Curtius wees de verwijten over den vorm van actie der Duitsche en Oos- tenrijksche regeeringen ten stelligste van de hand. Spr. hoopt, dat de strijd om deze kwestie van tactiek thans een einde heeft genomen, dat prestige-kwestles buiten spel blijven en dat deze aangelegenheid met rustige zakelijkheid zal worden afge handeld. Spr. juichte toe Briand's zin speling op het zuiver economisch karakter van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. De economische nood, welke door Oosten rijk geleden wordt, is door den Oostenrijk- sche vlce-kanselier uitvoerig uiteengezet. Duitschland staat onder den geesel van de felste werkloosheid en zucht onder den druk van zware reparatieverplichtingen. De onafhankelijkheid van Oostenrijk wordt door de richtlijnen van de Tolunie niet beïnvloed, zoodat de Duitsche en Oostenrijksche regeeringen de beraadsla gingen van den Volkenbondsraad met de grootste gemoedsrust tegemoet zien Na tuurlijk zal de Duitsche delegatie alle andere voorstellen en vérstrekkende plan nen voor saneering van het Europeesche economisch leven toejuichen, en intensief aan dergelijke werkzaamheden deelne men. Verre van naar radicalisme, beoogt de Rijksregeering een verbetering van den algemeenen toestand van het Duitsche volk en streeft tegelijkertijd naar vér gaande samenwerking met andere naties. Duitschland is onvoorwaardelijk voor stander van vreedzame bijlegging van ge schillen, verbetering van den economi- schen toestand der wereld en vooruitstre vende gelijkgerechtigdheid der volkeren. Intusschen geeft de Parijsche corres pondent van de ..Evening Standard" bij zonderheden over Briand's plan. Dit zou bestaan uit twee deelen: een agrarisch en een industrieele gedachte. Door de agrarische overeenkomst zou den de industrieele staten, Duitschland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije. Italië en zoo mogelijk Engeland zich bereid verklaren moeten, het over schot aan graan der landbouwstaten, Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië, Bul garije en Polen af te nemen, waarbij dit graan, in verhouding tot hun opnemings capaciteit, aan deze landen onder een stelsel van preferentieele tarieven zou worden toegewezen. Beweerd wordt, dat het overschot van deze Europeesche graanlanden niet zoo aanzienlijk is, dat I het de graanuitvoerlanden van overzee, i zooals Canada, de Yer- Staten of Argen- 1 tinlë, ernstig zou benadeelen. Bij wijze van bijzondere concessie aan deze landen zullen de Europeesche landbouwstaten verzocht worden, hun tarieven voor zekere fabrikaten te verlagen. De industrieele voorstellen komen hierop neer, dat de industrieele staten van Europa zich bereid verklaren, toe te stemmen in een productiebeperking en een toewijzing van markten. Door het intern, arbeids bureau te Genève zouden zij toestemmen in de invoering van een arbeidsdag, die minder dan 8 uren bedraagt. Ten slotte zou een verlaging en nivelleering van tarieven plaats hebben. Internationale overeenkomsten moeten gesloten worden ten aanzien van goed- koope credieten, evengoed voor de indus trie als voor den landbouw. In de slotzitting der Internationale Kamer van Koophandel te Washington zijn eenige resoluties aangenomen. De voornaamste behandelt den economischen wereldtoestand en de voorstellen om de economische crisis te bestrijden en te doen verdwijnen. In de eerste plaats ver oordeelt de motie den oorlog, die een groote belemmering voor den vooruitgang in het algemeen wordt genoemd. De motie betuigt instemming met de pogingen, om de bewapening tot een minimum terug te brengen en spreekt den wensch uit, dat deze pogingen voortgezet zullen worden ten einde het mogelijk te maken, de be lastingbetalers te onttrekken aan de hooge lasten van buitensporige militaire begroo tingen. Voorts wenscht de motie, dat de uit werking van de internationale betalings verplichtingen op den wereldhandel zal worden bestudeerd. In de derde plaats verlangt de motie, dat de invoerrechten verlaagd zullen wor den tot het economisch toelaatbare minimum. Ook embargo's worden veroordeeld, be halve in gevallen, waarin deze tegen dum ping zijn gericht. In de vierde plaats komt de motie op voor het particuliere initiatief en verklaart zich tegen een al te sterk ingrijpen van de overheid in het economische leven. Ten slotte dringt de motie aan op het I betrachten van grootere spaarzaamheid I bij de begrootingen van alle staten, opdat I de grondslagen voor een gezond crediet zullen worden gelegd en onbehoorlijk hooge belastingen vermeden zullen worden Verder wordt in een andere resolutie gezegd, dat tengevolge van de enorme technische ontwikkeling der industrie en van denlandbouw, ten deele ook als ge volg van den oorlog, geen overeenstem ming gebracht kon worden tusschen productie en verbruik Om de crisis te overwinnen, is het noodzakelijk, dat de Bank voor Internationale Betalingen en soortgelijk instituten medewerken om het kapitaal te verhoogen Alle te nemen maatregelen moeten op gezonde economi sche grondslagen gebaseerd zijn, alle over dreven belastingen van het volksinkomen moeten worden vermeden Tenslotte is de Duitscher Franz Men delssohn voor het volgende jaar tot voor zitter gekozen. o FRANKRIJK. Stap bij Briand. Hedenmiddag zullen vertegenwoordigers der linksche partijen uit Kamer en Se naat Briand bezoeken teneinde te trach ten dezen te overreden een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Links wil n 1. gesloten optrekken, opdat de president door links op het Elysée zal worden gebracht. SI «i. op «-M* o«> f i\en °/U lien i koriing op 11 wasch DUITSCHLAND. Rede van den rijkskanselier Overeenkomst met de Berlijnsche bakkers. Op een Centrumvergadering in Olden burg heeft rijkskanselier Brüning het woord gevoerd. Na eenige politieke kwes ties te hebben beroerd, zooals het heen gaan der Nazis uit den Rijksdag etc. kwam spr. tot een economische beschouwing. Het bedrijfsïeven moet weten waaraan het toe is, omdat anders nieuw kapitaal niet daarin wordt belegd. Alles moet ge daan worden om de koopkracht in Duitschland niet te verminderen en het bedrijfsleven in staat te stellen werk te verschaffen en arbeiders ln dienst te nemen. Er moet gespaard worden ten einde de flnancieele moeilijkheden te overwinnen. Op welke wijze zulks kan ge schieden, zal door de regeering binnen veertien dagen worden bekend gemaakt, i Er zijn op het oogenblik motieven waarom j wij op het oogenblik nog niet met onze maatregelen naar voren komen, aldus spr. Ten aanzien van de buitenlandsche poll- tiek legde dr. Brüning er den nadruk op, i dat wanneer men meent succes te hebben in de herstelpolitiek voor men het eigen huis in orde heeft gebracht, men zich ern- I stig vergist, zooals gebleken is bij het revisieprobleem dat in het Jaar 1928 aan de orde is geweest. Het is onverantwoordelijk voor eenige regeering de op zich zelf door deze regee ring als noodzakelijk beschouwde stappen lot verlaging der reparatielasten te onder nemen, zonder tegelijkertijd de basis te leggen voor een moeilijken strijd en de moeilijke onderhandelingen over deze re paraties. Ik betreur in hooge mate. dat bij het vraagstuk der Duitsch-Oostenrijk sche tolunie in het buitenland een zekere nervositeit is ontstaan, waarbij onze ge- heele politiek m deze richting in een ge heel verkeerd licht is geplaatst. Het woord „oorlog" moet door geen staatsman of politicus meer worden ge bruikt en de politici, die het woord ..oor log" geheel uit hun vocabulaire verban nen, zijn voor het overige die politici, welke den vrede het meest dienen. Wij zijn, aldus dr. Brüning, niet alleen de sol daten van den vrede, doch eveneens de slachtoffers van den vrede. WIJ zijn het die dagelijks ons voor den vrede offeren. Het voorstel tot ontbinding van den Pruisischen Landdag zal, naar men in parlementaire kringen aanneemt, ver moedelijk einde Juni in den Landdag in behandeling komen. Men verwacht, dat de volksstemming zelf op een der eerste Zondagen van Augustus zal worden gehouden. Minister Schiele is er in geslaagd het met de Berlijnsche bakkers eens te wor den op volgenden grondslag: De Berlijnsche roggemaalderijen ont vangen uit de voorraden der Rijksgraan- maatschappij rogge met de verplichting het roggemeel van het type 0/1 tegen 27 Mark, afgehaald aan de maalderij, en tegen 28 mark franco bakkerij te leveren. Dit meel mag alleen afgeleverd worden aan die bedrijven, welke zich verbinden, den door het verbond der bakkerijen van Groot-Berlijn voor zijn leden vastgestelden prijs niet te overschreden. Het verbond heeft beloofd zich tegenover zijn leden te verbinden, dat het brood van de te Ber lijn gebruikelijke kwaliteit en gewicht a 47 pfennig zal worden geleverd. Zoodra de verlaging van den prijs van het tarwe meel. die de maatregelen van de regee ring teweeg hebben gebracht, algemeen zal geworden zijn, zullen de onderhande lingen over de verdere verlaging van den broodprijs voortgezet worden. OOSTENRIJK. Seipel doctor honoris ca In de Weensche universiteit heeft de plechtige promotie plaats gehad van den voormaligen bondskanselier dr. Seipel tot eere-doctor. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de bondspresident, de bondskanselier en de leden van de regeering. het diplomatieke corps en talrijke autoriteiten. GRIEKENLAND. Samenzwering ontdekt. Te Athene is een samenzwering ontdekt. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat te zijner kennis was ge komen, dat het signaal voor het uitbreken van de revolutie door een vliegtuig zou worden gegeven, dat boven de stad zou verschijnen. De regeering heeft daarop van een list gebruik gemaakt en zelf een vliegtuig boven de stad laten vliegen. De samenzweerders zijn daarop op een plein bijeengekomen waar zij door de poll tie, die gereed stond, gearresteerd werden Alle regeeringsgebouwen worden thans door troepen bewaakt. SPANJE. Bloedige botsingen te Madrid, De leden der monarchistische l hadden gisteren in hun clubgebou,! Madrid een vergadering belegd, rJ Artillano 'n belangrijke redevoering k waarin hij aaneensluiting der monjg tische vereenlgingen vroeg om bij de r kiezingen krachtig te kunnen optrefel Verscheidene honderden communis woonden deze bijeenkomst bij, na a_ waarvan jeugdige monarchisten hoeriïl het koningschap uitbrachten. Toen J taxi-chauffeur „Leve de Republiek' j werd hij door monarchisten aangeu die hem met stokken sloegen. Voorbijgangers namen het vooi chauffeur op, waarna een verwoede viéj partij ontstond. De politie trachtte met man en mij de orde te herstellen en arresteerden scheidene monarchisten. Toen twee celwagens verschenen out gearresteerden weg te voeren, detd^ woedende menigte 'n aanval op eend celwagens, sleurde de gevangenen j en lynchte hen. Op hetzelfde oogenblik deed het t de ronde dat de door de monarc)t| aangevallen taxi-chauffeur in het zleia huls was overleden, waarop de gevecbtJ met hernieuwde hevigheid begonnecj talrijke personen ernstig gewond mi Toen de civiele garde op het gevest tereirn verscheen, trok deze de sabel voerde eenige charges uit. Met groote moeite werd de orde 1 steld. Tc vreezen is evenwel, dat nu de ming zoo verbitterd is, dat ook in de a komst botsingen niet te vermijden zuJj zijn De opperste krijgsraad te Madrid hij besloten de strafrechtelijke vervold tegen generaal Berenguer te staken I hem in vrijheid te stellen. Ook de vervolging tegen andere i eieren is gestaakt. Verder is een verodeninrg uitgevpj digd. volgens welke het godsdienst)»! wijs op de Spaansche scholen niet r verplicht zal zijn Het onderwijs zal echter op verzoek n de ouders wel gegeven worden Het splitsingsgevaar wordt groote:, s ook in Galicië een vrijstaat wordt gepir pageerd. zij het binnen het kader Spaansche republiek. FINLAND. Wederom politieke aanslagen. Er zijn wederom twee golitieke Mnsï gen gepleegd. De eene betrof een bos aanslag op de drukkerij van een voorni communistisch blad te Wasa. Er esjl deerde in de drukkerij een bom, waard» de drukpersen zwaar beschadigd wenk In deze drukkerij zou binnen korten t een sociaal-democratisch blad gedra worden. Tevens is een nieuwe ontvoeriri affaire bekend geworden. Eenige onbeka gebleven mannen ontvoerden een ra mallg aanhanger der Lappo-beweginiJ den laatsten tijd artikelen tegen de Lapp organisatie heeft geschreven, De man naar Lappo gebracht, waar zijn ontvoi ders hem middenin de stad een rood ba aantrokken. De menigte nam een rij» dige houding tegen den ontvoerde a zoodat hij door de politie in bescherm; moest worden genomen. ZUID-AMERIKA. Uit Argentinië en Chili. De algemeene verkiezingen in Argents zijn uitgesteld tot 8 Nov., hetgeen in P* tieke kringen groote ontevredenheid he gewekt. Verscheidene vergaderingen van stuoe ten, in welke tegen de regeering van t' buru stemming gemaakt werd. zijn me'J weid ontbonden, waarbij vele per*» gewond werden. Ter onderdrukking van de students onlusten zijn eenige regimenten cava® op welke de regeering kan vertrouwen- Buenos Aires aangekomen. De socialistische bladen „Le Liberta»i „Critica" zijn verboden. De uitgever vat- „Critica" werd gearresteerd. De Chileensche regeering heeft böMJ aan de uitvoerige publicatie van ml»1'1 in de pers een einde te maken. De leidende politte-autoriteiten met de uitgevers tot overeenstemmuis» te komen en met hen overleggen, op «J manier deze maatregel het best te f» zenlijken is. De pers zal moeten volstaan ®eI korte mededeeling der feiten.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2