»ste Jaargang VRIJDAG 8 MEI 1931 No. 21821 lofte maakt Schuld DE NIEUWE SCHOOL. RAADSELS. OPLOSSINGEN. PRIJZEN. CORRESPONDENTIE. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD Een aardig, lief prinsesje Had speelgoed zonder tal. ueei mooie, leuke poppen En zelfs een gouden bal. 5' Speelde daarmee op een dag Nabij een mooie vliet 0 wee, daar viel de bal er in, wat had zij een verdriet. Kwek. kwak", riep toen een kikker, Zee eens mijn lieve kind, "Wat krijg ik als ik vliegensvlug, 1 "Die bal weer voor je vind?" "o kikker", sprak de kleine meid, I "ais jij zoo lief wilt zijn, "Beloof ik dat je dan altijd: '|Mijn kameraad mag zijn." ue kikker dook toen onder j E„ bracht de bal weerom. 1 jpar 't meisje, dat heel blij was, Keek niet meer naar hem om. Ze meende, wat ik heb beloofd, Dat komt er niet op aan; Een kikker die een vriendje wil, Moet naar de kikkers gaan. De kikker dacht heel anders. En 's avonds, tot haar schrik, Kreeg de prinses visite. Van vriendje Kwek-kwak-kwik Haar vader, die nu pas vernam, Hetgeen er was geschied, Zei: ,je belofte breken kind, „O neen. dat mag je niet." Ze moest nu samen spelen, Met kikker Gllbberpoot Ze vond dat eng en griezelig En schaamde zich haast dood. Maar toen nu op den and'ren dag Zij zocht naar Kwikkerkwak, Vond zij een aardig koningskind In een fluweelen pak. Heel vroeger had dit prinsje Beloften niet vervuld Toen sprak een booze toovenaar: „Dat wordt niet meer geduld." Het prinsje, dat hij toen terstond Tot kikker had gemaakt. Was thans door vriendschap der prinses, Uit toovermacht geraakt. De prins en het prinsesje. Znn later saam getrouwd. Ze waren steeds gelukkig, Het heeft hun nooit berouwc. Dus zorg, als j' een belofte doet, Dat je die ook vervult. Onthoud het heel je leven lang: Belofte maakt steeds schuld. HANS SAMSON. De inhoud is ontleend aan de ver- llillg „Beloven is gemakkelijk, maar oen, uit „Zonnestralen in school en huis", oor Henr Dietz en Kath. Leopold. Eerste undel Het vers kan worden gezongen op ie melodie van „Mis Poes" uit „Kiekjes 4t het Kinderleven", van .1 P. J. Wierts. erste band. Dat viel ons baasje tegen, Toen hij naar school toe ging! (Het was de „groote", weet je!) Zoo een verandering!— Die hooge, malle banken, De juffrouw, 't zwarte bord! De sponzedoos en griffels! Geen kind droeg meer een schort! Nu moet hij leeren lezen En schrijven als een man. Nu is 't geen matjes vlechten. Daar komt nu niets meer van Die arme, kleine peuter, Vindt 't alles even naar. Wie zou het niet begrijpen: ZooTi kind van pas zes jaar! Maar kom eens over.'n jaartje! Zegt 't zelfde kind: 't Is fijn! Je vraagt, of ik terug wil? Nee hoor! Ik^was daar klein! Nu ben ik groot! 'k Kan lezen En 'sWoensdags heb 'k fijn vrij! Datschooltje met die ukkies, Nee, dat is niets voor mij! TR. VERDONER-SALOMONS. (Nadruk verboden). RAADSELS VOOR ALLEN, OM UIT TE KIEZEN, DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. I. Ingezonden door Willy de Neys. Ik ben een zangvogel van 5 letters, laat mijn middelste letter weg, dan vindt je mij bij den molenaar. II. Ingezonden door Jannie Verboon. Wie raken den grond niet met hun voeten, als zij loopen? III. Ingezonden door Lena Geen jaar. Wanneer men in de woestijn gebrek aan water heeft, hoe kan men zich dat dan verschaffen? IV. Ingezonden door Frans Pieter de Vries. Welke vogel lijkt het meeste op een ooievaar? V. Ingezonden door Coba Waanders. Ik ben een dorp van 5 letters, dat veel bezoek trekt in dezen tijd. Verander de laatste letter en zet er dan nog 3 achter, dan krijg je een groote stad in Portugal. VI. Ingezonden door Nico, Celia en Hans Kret. Ikt ben een meubelstuk van 6 letters, verander mijn laatste letter dan word ik een dier dat in het wild leeft, verander de laatste letter nog eens dan word ik iets dat aan een trein zit. VII. Ingezonden door Gretha Scholte. Een cijfer van 4 letters, zet daar 2 letters voor, dan krijg je een water. VIII. Ingezonden door Truus v. d. Born. Welke groote mooie stad ligt er in het paradijs? OPLOSSINGEN DER PRIJSRAADSELS VOOR DE GROOTEREN. 1. Terschelling, test, schil, gerst, Linge. 2. Worm er veer. 3. Alkmaar. Leiden. Alva. Vlissingen. Amsterdam. 4. Waterloo. OPLOSSINGEN DER PRIJSRAADSELS VOOR DE KLEINEREN. 1. Moord, woord, boord, koord. 2. Rijst, rijs, ijs, IJ. 3. Rues, reis, roos. 4. Mangel, man. gal, nagel. De prijzen der grooteren zijn toege kend aan: JO GUSSEKLOO, 12 j. BRAM LASSCHUIT, 11 j. De prijzen der kleineren zijn toege kend aan: ANNIE BOOTSMA, 10 j. GERRIT DORREPAAL, 9 j. De prijzen kunnen aan ons Bureau worden afgehaald a.s. Woensdag tusschen 12 uur en halféén of tusschen 4 en 5 uur. Red. „L. D." Allen moeten dit lezen. In raadsel 3 der kleineren moest staan met eu, niet met en ben ik heel groot; dat zijn van die vergis singen, die in alle drukwerk, boeken, kranten, enz. voorkomen. Net zoo goed als nu in eenige raadsels: ik wordt met dt, dat is ook een vergissing, anders denken jullie dat de raadseltante haar Holland- sche taal niet kent. Maar als jullie eens ooit had gezien hoe verbazend vlug het uitzoeken der letters voor de drukkerij moet gebeuren, dan zou je heel goed be grijpen, dat er wel vergissingen van let ters plaats hebben. Ik reken het niemand der kleineren als een lout, die raadsel 3 niet goed heeft. De 4 gelukkigen: Jo Gussekloo, Bram Lasschuit, Annie Bootsma en Gerrit Dor- repaal, wel gefeliciteerd met je prijs. Schrijf mij maar eens alle vier of het de le maal is dat je gelukkig loot; ik heb nu geen tijd er mijn lijst op na te kijken. Margaretha Harland, nu was je brief al heel mooi op tijd, dat was uitstekend en voor mij gemakkelijk. Miesje Somerwil, wel neen, er behoeft niet altijd een briefje bij, alleen de oplos singen is ook goed. Gerard en Dorus de Geus, als jullie dit lezen, is het groot feest thuis niet waar? Ter eere van je vaders verjaardag. Allen gefeliciteerd en veel genoegen. Dirkje Schaap, heel aardig dat som metje, maar ik zal het maar niet als raad sel opgeven. Jansje Bedeker, wel gefeliciteerd met het zilveren huwelijksfeest van je ouders en veel plezier in die dagen. Maartje Verdoes. nu weet ik wat je met kijkdag op school bedoelde. Jullie zijn met een groot huisgezin; wij vroeger ook, ik ben de jongste van de negen. Wim van Driel, het is vreeselijk jammer, ik heb erg gezocht in het couvert en den brief, er was heusch geen kiekje. Marietje Simons, als je voortaan gere geld mee wil doen, ga gerust je gang. Jo en Marie v. d. Wolf, wat een vroolijk verhaal over die koeien, ik zie jullie al hollen, als echte buitenkinderen. Ik geloof dat jullie dol veel houdt van dat kleine broertje. Hoe heet hij werkelijk, toch geen Kokkie? Ben je bezig met kelimwerk? Ik ook. Willy C. Mulder, ik had zóo gevraagd om den leeftijd er bij te schrijven, dat moet altijd bij prijsraadsels, ik kan heusch niet alle leeftijden onthouden; zie toen eens hoeveél neefjes en nichtjes ik heb bij mijn raadseljeugd. Jacobus Laurier, je mag heusch net zoo goed op ruitjespapier schrijven, dat komt er niets op aan. Een heel aardig vers deze keer, dat arme vinkje. Leelijk van Jan. Jo de Wekker, voor je moeder in de eerste plaats is het heerlijk, dat er nu radio thuis is. Wat zal zij er van genieten. Het was Zondag geen mooi weer hoor, ben je toch nog gegaan? Bert van Reenen, verleden week uitge weest? En daardoor geen tijd voor de raad sels? Niets erg hoor. Annie van Dorp, ja dat is heel lastig om in een punaise te rijden, toen was je fiets band zeker dadelijk lek? Houdt je zooveel van aardrijkskunde? Johan en Hendrik Mulder, neen het lot was jullie niet gunstig ditmaal. Heb je allebei al eens een boek geloot? Nico van der Hout, dat zou al heel erg toevallig zijn geweest als je tweemaal vlak achter elkaar een prijs lootte. Reinier en Annie den Hertog, ja met prijsraadsels is het altijd dubbel jammer als de brief niet wordt bezorgd Nelly Nagtegaal, jij vindt zeker ook wel aardig dat het broertje van je vriendin een prijs heeft. Ik heb voorloopig nog genoeg raadsels. Cor Bloot, die teekening als raadsel is heusch niet duidelijk genoeg. Willy de Neys, dat was al heel lastig en vervelend, dat je een heel andere ma chine kreeg om op te werken, dat viel niet mee. Anje de Gelder, heel lief van je om mij nu met de extra drukte der prijsraadsels zoo kort te schrijven. Wat veel eau de cologne, wat zal je lekker ruiken voort- aan. Marie Baart, wat aardig hebben jullie voor je jarige juffrouw op school gezorgd. Geesje Oelins, is er niet nog iemand in Koudekerk, die mee wil doen, dan kan het voor één postzegel. Bram Crama, dat is heerlijk als je nu weer mag beginnen te loopen, maar dat valt in het begin heel moeilijk, dat weet ik bij ondervinding, ik heb ook meer dan eens moeten liggen, omdat ik wat aan mijn been had. PRIJS DEZER COURANT:; Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 o per post f. 2.35 4- portokosten. B. S. Gem. H. B. S. men op 23, 24 Chr. H.B.S. te 11 en 13 Juli. scholen zijn 0. Kolkmeijer, ken, Delft, tot W. D. Cohen, ravenhage, tot H. J. Smit, lierry, Leiden; es zullen deze I op 15 en 16 ivolgende des- '.eemstededr. ds. H. J. E. orn: dr. H. E. W. Leendertz, r zijn de data II als deskun- serendr. F. f/. H. Keesom vervanger: dr. okvls. 's-Gra- idem, ds. II. igs te Voor- 4. 6, 7, 8, 9, 10 g van de vol- 1. C. Volkers, nhage; J. Fil- de wed. mr. avenhage; dr. n nog aange- Zwaan, ir. J. J. de Sopper, ners te Oegst- J. Langman aaar. N W. Stadhuisbouw -Dem. Raads- Sehuller het V. gericht: ivies uitbren- van de Soc.- aanwijzing Ivies uitbren- van den heer itueel andere e in verband ïagstuk. plan dsfractie, 3 plannen of i vóór dat de 1 plaats heb- ■e zenden en is van mee- igrijk vraag al wat daar- t alleszins ge- minstens 14 om de even- W. grondig te aas wJïflW1"en wegzenden, maar fs is si. tle.t nie' °ver zooveel geld. zes om voor h0' groepje ander te krij^ei^ benoodiSd<? ?eld bii oti?fnnif b^eJ wat kinderen, die een 1 om ill ™hting moeten heb- nen tijdelijke slapte te over leg nifiï01" zou niet; ieder graag iets ere eift voor het zwakke kind? et hesttoch ls welkom, en- v/illeiirii zou ®raaS een beroep op koopen van"*' "i1 ZatcidaS «en speldje ar aan dames en hoeren, ken- oizien van s 6roen en wit r°z«tje en 'tonden i. bu?,sen. waaraan een label vermeldtWe hat doeI der vereenl" ut ue xiarmuiiic genouaen, was aoor een 40-tal leden bezocht. De avond werd ge vuld met gemeenschappelijk gezang en voordrachten, waarin van oude toestan den op hei platteland van Friesland werd gesproken hetgeen den aanwezigen stof gaf, gebeurtenissen en ontmoetingen uit vroeger dagen aan elkander mede te dee- len. Acht nieuwe leden werden aangeno men. In zijn slotwoord merkte de voorzit ter o.a. op, dat er nog zooveel Leidsche Friezen zijn, die geen lid van de vereeni- ging zijn. Moge de liefde voor de Friesehe taal. de aangenamt en onderhoudende avonden, welke de Friesehe Vereeniging bereidt, aanleiding zijn, dat ook deze „buiten staanders' nader kennis maken met het wezen van het Selakip „Fryslan." 's Avonds vertrekt nog een nieuwe trein om 19.14 van Utrecht en komt om 20.26 in Leiden aan' de laatste trein gaat weer om 22.38 van Utrecht ook heeft men om 22 55 var.Utrecht vertrekkende nog aansluiting te Woerden en komt om 0.04 in Leiden aan. Op de lijn LeidenRotterdam vertrekt de eerste trein nu 6.20, vroeger 6.12 en komt 7.01 in Rotterdam aan, daaron volgt een sneltrein om 6.33. die 7.29 in Rotter dam aankomt.: Vanaf Den Haag vertrekt 8 56 een belangrijke sneltrein naar Breda Tilburg-Eindhoven-H-erlen. De eerste trein naar Amsterdam vertrekt om 6.29. Op de lijn Amsterdam-Leiden-Rotter- dam is anders weinig verandering, alleen komen de treinen vroeger aan, omdat de rijtijd versneld is. SCHAP dsgehoorzaal rijd om het eiden gehou- ter bepaling camp om het and. De jury k (Rotterd.i, en M. A. li de organi- W. F. van ls verplichte Quick Step", i"; voor elk nten. in to- ild worden, aangewezen ier E. Caste- is iets meer alen aantal, De verdere r de paren 'Ot, 181 pnt., 1 pnten R. 9 pnt Het dat tevens het hoogste bestaat uit er D. Holt- 3 paar, dat en P Bour- R «DEL. de Rijn 164, Leiden. Medische Electr. Techn. Hitish. Apparaten, levering aan den Handel en Partic. Eigenaar: D. le Feber, Leiden. Wijziging: A. J. J. v. Engelen, Gouwsluischweg 106 a Alphen a. d. Rijn. Metselaarsbedrij fWijzi ging uitgeoefend bedrijf thans: Metselaars- en stucadoorsbedrijf, annex Glazenwas- scherij. o NATIONALE FOTO-TENTOONSTELLING. Morgen, Zondag en Maandag wordt hier ter stede onder auspiciën van de Leidsche Amateur Fotografen Vereeniging in de toonzaal der firma J. van der Zanden. Breestraat 141 de derde nationale bonds- tentoonstelling gehouden. Voor de bezoek uren verwijzen wij naar een advertentie in dit Blad. BINNENLAND. Bilderdijk-herdenking te Leiden. (3e Blad.) Jhr. Mr. B. C. de Jonge, oud-minister van Oorlog, wordt gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. "Wij publiceeren een interview met den nieuwen functio naris. (Binnenland, 2de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Record-vlucht AmsterdamBatavia in zeven dagen onder leiding van Beekman. (Binnenland, 2e Blad.) Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Indische begrooting. (Binnenland. 2e Blad.) Crisis in het visscherijbedrijf. (Binnen land, 2e Blad. De minister van Waterstaat verbiedt reclame voor uitgaven der omroepver- eenigingen. (Binnenland, 2e Blad.) BUITENLAND. Engeland en de ontwapening. (Buiten land, le Blad.) Het debat in de Fransche Kamer over de Duitsch-Oostenrijksche tolunie is be gonnen. (Buitenland, le Blad.) Snowden's finantieele voorstellen in het parlement. (Buitenland, le Blad.) SCHOOLZWEMMEN. In aansluiting op ons bericht van Woensdag betreffende het schoolzwem men, vernemen wij nader, dat de proef neming zal aanvangen, zoodra de water temperatuur zulks toelaat. In de zweminrichting „De Zijl" wordt dan gezwommen iederen Maandagmorgen te 11 uur (jongens); Dinsdags te 11 uur (meisjes) en halfvier (jongens) en Don derdags te 11 uur (meisjes) en halfvier (jongens en meisjes). HET NED. ROODE KRUIS. Afd. Leiden. Ten kantore van N.V. Scheurleer en Zoonen's_ Bank, alhier, is gistermiddag de jaariijksche algemeene vergadering van de Afdeeling Leiden van het Neder- landsche Roode Kruis gehouden waarin door den penningmeester, den heer G. Gerlings en door den secretaris mr. M. B. Vos de jaarverslagen over 1930 werden uitgebracht. Wij nemen uit deze verslagen over, dat de Afdeeling Leiden ter gelegenheid van de Lustrumfeesten van het L. S. C. ge zorgd heeft voor maatregelen tot hulp verleening bij eventueele ongevallen tij dens de Waterspelen te Warmond op 24, 26 en 28 Juni, terwijl door de afdeeling materiaal werd afgestaan voor hulpverlee ning bij eventueele ongevallen tijdens de drie October-feesten. Voorts geschiedde mededeeling, dat de Afdeeling beschikbaar heeft een geheel parate colonne tot hulpverleening bij spoorwegongevallen, welke colonne ge concentreerd is in het Academisch Zie kenhuis, terwijl in opleiding is een soort gelijke colonne voor overige omvangrijke ongelukken. Onder leiding van de Afdeeling werden verschillende cursussen tot adspirant- helpster gegeven o.a. aan de H. B. S., door mej dr C Hovens Greve. De aftredende bestuursleden de heeren Gerlings en mr. Vos werden herkozen. Tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering. welke op 12 Juni a.s. te Deven ter zal worden gehouden werden benoemd de heeren dr. J. C. M. Timmermans en J. Baak. Naar wij vernemen zal op 28 Mei a.s. voor de leden der Leidsche Burgerwacht een lezing worden gehouden door den heer D. H. Peereboom Voller, reserve-majoor der artillerie, over het onderwerp „Chemische strijdmiddelen en. de maat regelen, welke daartegen genomen moeten worden door de burgerbevolking bij vijan delijke aanvallen op onbeschermde steden" Wij verwijzen hierbij naar een ad vertentie in dat nummer betreffende den Bazar ten bate der Marekerkklok, die wij nogmaals met vol vertrouwen hartelijk aanbevelen. Verschenen is het vierde vervolg van de album-serie „Nederlandsche Historie" van de firma Verkouw en Stokhuyzen, alhier samengesteld door den heer C. van Son. Door het groote aantal plaatjes en de bijgevoegde beschrijvingen bevat het album vele interessante wetenswaardig heden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1