r VOORHEEN EN THANS ficieele kennisgeving t A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, stadsnieuws. v 12tle Jaargang DONDERDAG 7 MEI 1931 No. 21820 Prof. Mr. H. A. IDEMA. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen «r aeentsctiappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle jJre advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tuitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. 1 een maximum aantal woorden van 30. Irasso volgens postrecnt. Voor eventueele opzending van Beven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:, Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. leiden f nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. («meester en Wethouders van Lelden [gen ter algemeene kennis, dat door vergunning is verleend aan J. P. R. 1 bmp en rechtverkrijgenden tot het Lijen van de bewaarplaats voor bus- It in het perceel Vrouwensteeg No. 7, leH. No. 2402. Burgemeester. I VAN STRIJEN, Secretaris, liden, 7 Mei 1931. 5506 Boor,HEEM RAADSCHAP RIJNLAND. de gisteren alhier gehouden Veree- Vergadering van het Hoogheem- schap van Rijnland werd mededeeling lan van een Koninklijk besluit tot jigmg van den termijn van herziening I de Algemeene Keur en van de W aan „Werkspoor" van de levering Instelling van drie centrifugaalpompen Kotoren in het bij Gouda te stichten llgemaal. (egelaten werden als hoofdingeland en jdingeland-plaatsvervanger voor het le let (Bloemendaal) respectievelijk J. i legaal (te Vogelenzang) en N. Zand- 1 Ën Wzn.; als hoofdingeland voor het j «district (Cruquius) A. Knibbe Dzn.; I [ioofdingeland voor het 6de district fel. P. Verdegaal; als hoofdingeland f het 8ste district (Woubrugge) P. J. i Lskerk. Niet toegelaten werd als jikngeland voor het 12de district j (erswoude) J. K. van der Maas. 1 lt lid der financleele commissie werd Jemd de hoofdingeland D Dorrepaal koudekerk. ploten werd o.m. tot het doen van af- Jverschrijvingen op de begrooting voor I en tot het in gebruik geven van een I ran het Spaarne bij Spaarnclam aan IHattum en Blankevoort voor ligplaats Iraartuigen. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. GRATIS BOOTTOCHT. :n verzocht ons opname van het jende: 'oensdag 13 Mei a.s. belooft een heer dag te worden voor de kinderen van 'eeshuizen en andere kindergestichten en van het Kinderhuis „Voor- te Leiderdorp. heer Hofenk, wonende Steenstraat exploitant eener boot „Concordia" hun een boottocht naar het Kager- iraassemermeer. ibrekkige kinderen kunnen zich nog dezen tocht aanmelden tot en met 4 uur a.s. bij Mejuffrouw M. der Velden, Breestraat 91, Leiden, j zullen per auto worden gebracht en haald. boot vertrekt des namiddags 2 uur de Beestenmarkt. i firma Jamln zond reeds een groote met chocoladereepen. 'inkeliers of particulieren, die ook ver teringen willen zenden, worden vrien- ik verzocht deze te zenden: Breestr. 91, len. Openbare vergadering. In de gistermiddag voortgezette verga dering der K. v. K. werd besloten aan de gemeente Leiden de principieele erkenning te vragen betreffende het recht der in- dustrieelen en neringdoenden om de kosten voortvloeiende uit de hernieuwde verplichte aangifte van hinderwet, ver gunningen, noodzakelijk geworden door den Stadhuisbrand, te verhalen op de gemeentekas. Besloten werd verder te voldoen aan een subsidie-aanvrage van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer ten be hoeve van een decoratief uitgevoerd dio rama te Parijs, waarin propaganda wordt gemaakt voor Holland (f.25). Medegedeeld werd. clat ingevolge een schrijven van de P.T.T.. zoogenaamde postagentschappen zullen worden geves tigd op den Morschwég bij den spoorbrug, op de Hoogewoerd. Haven. Lage- en Hooge Rijndijk en te Leiderdorp. Op deze agentschappen kunnen dezelfde handelin gen worden verricht als ten postkantore. Besloten werd verder bij het gemeente bestuur van Noordwijkerhout protest aan te teekenen tegen een aanslag in de zakelijke bedrijfsbelasting in die gemeente van het Hoenderpark „Ajam" en de af schaffing van deze belasting ln het alge meen te bepleiten. De rekening en verantwoording over 1930 werd goedgekeurd en de Cie. voor Finan ciën onder dankzegging gedechargeerd. Overeenkomstig het voorstel van het Bureau werd besloten tot de verzending van een schrijven aan het H.B. der P.T.T. om medewerking tot het verkrijgen van de mogelijkheid om overal in het district dag en nacht te kunnen telefoneeren. Hier mede wordt niet beoogd een officieele openstelling, doch uitsluitend ten behoeve van spoedgevallen. Wordt deze toestem ming verkregen, dan zal overleg worden gepleegd met de gemeentebesturen inzake de verdere uitwerkingen. Het voorstel om het arbitrage-reglement aanbevolen in de Ver. van K. v. K. in I Nederland, ook voor de Rijnlandsche j Kamer te aanvaarden, werd na eenige discussie aangenomen. Besloten werd bij den minister van Waterstaat aan te dringen op spoedigen aanleg van den nieuwen weg Haagsche Schouw—Postbrug op de geprojecteerde j kruinsbreedte van 43 meter. Vervolgens bracht de voorzitter rapport uit van de gevoerde besprekingen met den Dijkgraaf van Rijnland en den burge meester van Oegstgeest terzake van den spoorwegovergang aan den Hooge Morsch wég bij de Vinkbrug. Deze behoort in eigendom toe aan de gemeente Oegstgeest; de burgemeester dier gemeente zegde overweging toe, zoodat besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. De heer Molkenboer deed hierna ver schillende mededeelingen over de resul taten der bestrijding van de misstanden bij het afbetalingsstelsel in den naai machinehandel te Leiden en omgeving, welke onverdeeld gunstig zijn. Dank zij de getroffen maatregelen, is de bona-fide handel momenteel beschermd tegen min derwaardige handelspraktijken. De voorzitter wees op het gevaar, dat de gevoerde actie, welke hij op zich zelve toejuicht, haar terugslag vindt op de bona-fide zaken, welke ook op afbetaling leveren. Men mag niet het stelsel veroor- deelen doch wel de wijze, waarop het wordt toegepast. De heer van Appel als middenstander betreurde het, dat de voorzitter het afbe talingssysteem min of meer in bescher ming neemt. De voorzitter herhaalde, dat hij alleen de uitwassen in het systeem wil bestrijden en de solide afbetalingszaken gaarne zal beschermen tegen aanvallen, welke gericht zijn tegen die uitwassen, doch gevaar Ioopen het geheele systeem te treffen. De heer dé Gooyer betreurde de opmerking van den heer van Appel en prees de neutrale houding van den voor zitter ten deze. Overeenkomstig het voorstel van het Bureau der Kamer werd besloten bij de ministers van Waterstaat en Koloniën aan te dringen op verdere ontwikkeling van de vliegdienst Nederland-Indië in dien zin. dat de 14-daagsche dienst zoo spoedig mogelijk door een wekelijkschen dienst worde vervangen. De candidaatstelling voor de verkiezing van een lid der Kamer ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Wouterlood, werd vastgesteld op Dinsdag 23 Juni. De verkiezing van een lid der Cie. van het Handelsregister en van die voor het Handels- en Nijverheidsonderwijs werd op voorstel van den heer Sanders uitgesteld totdat in de vacature-Wouteriood zal zijn voorzien Bij de rondvraag vestigde de voorzitter de aandacht op het feit, dat door de banken, voor in deposito gegeven gelden een uiterst, lage rente wordt uitbetaald, terwijl bij het opnemen van geld nog steeds 5 tot 7"/<- moet worden gegeven Naar aan het Bureau bleek bestaat daar over hier en daar eenige ontstemming. Moeilijk is echter uit te maken in hoeverre deze ontstemming gerechtvaardigd is. In elk geval zou het voorbarig zijn reeds thans daaromtrent een oordeel uit te spreken De voorzitter gaf daarom in overweging een commissie te benoemen, welke hieromtrent een onderhoud zal aan vragen met de Vereeniging van den Leid- schen Geld- en Effectenhandel en met deze vereeniging het geval bespreken. Bovendien zou het mogelijk aanbeveling verdiening om aan alle Kamers v. Koop handel te vragen hoeveel deposito-rente en hoevel rente bij geldleening voor de bank in haar district wordt berekend. De heer de Goyer betreurde het, dat waar de voorzitter zelf toegaf te dezer zake onkundig te zijn. deze aangelegen heid in een openbare vergadering ter sprake brengt. De heeren van Zonneveld en Heringa ondersteunden het voorstel van den voor zitter. Laatstgenoemde merkte nog op, dat de aanval van den heer de Gooyer op den voorzitter hem pijnlijk aandeed: spr. waar deerde het juist, dat de voorzitter maat regelen tracht te vinden om aan geuite klachten tegemoet te komen. De heer de Gooyer zeide, van een derge lijke bespreking weinig heil te verwachten, omdat voor dit probleem momenteel geen oplossing te vinden is. De voorzitter nam daarop zijn voorstel terug, doch vroeg en verkreeg van de Kamer mandaat om tezamen met den secretaris over deze aangelegenheid een conferentie aan te vragen met het bestuur van de Ver. van den Leidschen Geld- en Effectenhandel. Hierop ging de Kamer over in huis houdelijke vergadering. Mr. H. A Idema, die in de plaats van prof. mr. G. André de la Porte werd benoemd tot hoogleeraar in het Ned.-I. strafrecht en de Ned.-I. strafvordering aan de Leidsche Universiteit. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Broodfabriek „de Zeeuw", Korte Mare 22, Leiden. Nieuwe commissaris D. G. de Rooy, Leiden. City Theater, Haarlemmerstraat 52, Lei den. Uittreden van gevolmachtigde C. Hartogh, 's-Gravenhage, dd. 1 Febr. 1931. Noordholllandsch Landbouwcrediet N. V. (f.), Kort Rapenburg Leiden. Hoordz. Alkmaar. Bankbedrijf (in den ruimsten zin van het woord). Uittredend directeur bijkantoor P. J. Hasselbach, Leiden. N. plaatsvervangend directeur bijkantoor E. H. Moens, Leiden. 3143 3139 3145 3140 3144 3146 3150 3151 3156 3152 3149 I 3147 I 3157 3148 I 3154 3161 1 3160 3155 3159 3165 I 3163 3133 3162 3164 3168 3158 3171 3167 Havenpost, Pauwbrug (Oude-Singel) Firma J. Mugge en W. F. van Klave ren, Oude-Singel 206. J. Dompeling, Oegstgeesterlaan 23. Albert Heyn, Haarlemmerstraat 188. Mr. Tj. D. Schaper, Fagelstraat 10. G. J. H. Elfrink, Joh. de Wittstr. 6. H. de Roode, Morschwég 48, K. J. Berkhemer, Emmalaan 8, (Oegstgeest). D. Ladan, Rijn-en Schiekade 128. J. H. de Jong, Cobetstraat 34. Sted. labr. v. gas en electriciteit, On derstation Cobetstraat. Antoon Brinks, Donkersteeg 14 W. J. Brakel, Oude-Rijn 12. Mr. D v. Schooneveld, W.-Singel 26. W. T. Kaapaan, Prinsenstraat 68. E. H. Moens, Rijnsburgerweg 84. P. Ph. v. d. Broek. Lijsterstraat 25. W. v d. Heyden, Heerensingel 39. R. Reitsma (gem. secr.), Terweeweg 45 (Oegstgeest). N.V. Aann. Mij. v.h. firma C. de Rui ter, Paradijssteeg la. L. v. d. Hoek, Directiekeet, Christel. Kweekschool. Rijnsburgerweg. Gebr. Dirkse, Geverstraat 39 lOegstg) I. J. Risseeuw, Weth. Spaargaren straat 27 (Oegstg.) C. Ooijendijk, Hooge-Rijndijk F 116, (Zoeterwoude). Bestuur Ver. voor Chr. Onderwijs, Noordeinde 3a. W. Brouwer, Noordeinde 19. Chr. Piket, Lange Diefsteeg 15. C. Tijssen, Hooge-Rijndijk 252. VERKEERSTELLING OP DEN HAAGWEG In verband met de verbreeding en ver betering van den Haagweg voor het ver keer, heeft gisteren vanwege de Provin ciale Staten van 6 uur 's morgens tot 8 uur 's avondsaan den Haagweg op de spoorbrug een telling plaats gehad van het aantal automobielen dat aldaar pas seerde. 's Avonds om 8 uur toen de telling beëindigd werd, waren ruim 3000 auto's de brug gepasseerd. BINNENLAND. Geruchten over een tekort van 50 mii- lioen op de Staatsbegrooting voor 1932; een verklaring van minister De Geer (Binnenland, 2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den rechtstoestand van militairen (Binnenland, 2e Blad). Een gewijzigd voor-ontwerp van de R.K. Werkgcversvereeniging inzake het instellen van bedrijfsraden (Binnenland, 2e Blad). Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot verhooging van de tabaksaccijns op sigaretten (Binnenland, 2e Blad). De postviuchten tusschen Nederland en Indië; zal Beekman een nieuw record vestigen? (Binnenland, 2e Blad). Algemeene vergadering der Vereeniging van Kerkvoogdijen. (Kerk en School 3e Bi.) BUITENLAND. Een nieuw rapport over de bestrijding der Duitsche werkloosheid. (Buitenl. le BI.) Samengaan van regeering en liberalen in Roemenië (Buitenl., le Blad). De Schneider-cup-winnaar Waghorn is overleden (Tel., le Blad). DE TEEKENWEDSTRIJD DER VEREEN. SCHOONHEID IN OPVOEDING EN ONDERWIJS. De uitslag. De wedstrijd die gisteren gehouden werd is over 't algemeen zeer geslaagd, heel aardige teekeningetjes waren er, al waren natuurlijk niet alle even mooi! De kinderen werden verdeeld in 2 groepen: a. de jongste groep (8, 9, 10 jaar) b. de grootere groep (11, 12, 13 jaar). Voor elk der groepen werden 3 prijzen beschikbaar gesteld. De prijzen zijn toegekend als volgt: Jongste groep (a) le prijs: Jan Kloots, oud 8 jaar. 2e prijs: Tonny Lucas, oud 8 jaar. 3e prijs: Hans Jansen, oud 8 jaar. Grootere groep (b): le prijs: Hans Zaayer, oud 12 jaar. 2e prijs: Jan Kapaan. oud 12 jaar. 3e prijs: Leni Dekker, oud 12 jaar. Hoewel de 3e prijs werd toegekend aan Leni Dekker, waren de teekeningen van Eddy Remouchamps en Rinus Hansen eigenlijk even aardig, maar daar er maar één derde prijs was, is tusschen deze drie geloot. Leni Dekker was toen de gelukkige. De prijzen zullen worden uitgedeeld op a.s. Zaterdagmiddag om 4uur ten huize van Mevrouw van Rijnbach, Witte Rozen straat 26. Er komen nog meer wedstrijden en al won men nu geen prijs, laat dat niet ont moedigen; 't teekenen zelf is toch ook een prettig werkje! „Gemeentelijk vandalisme" hebben sommige ingezetenen de verdwijning van de boomen» groep voor ons Bureau genoemd en ook wij hebben het betreurd, dat dit rustieke plekje, waartusschen het borstbeeld van Rembrandt zoo veilig verborgen stond, tot het verleden zou gaan behooren. Maar de veiligheid van het moderne verkeer eischt nu eenmaal offers en wij geven gaarne toe dat het hoog- opschietend struikgewas het uitzicht ln ernstige mate belemmerde. Maar wanneer de Gem. Plantsoenendienst er steeds in slaagt een dergelijke gelukkige oplossing te vinden als hier, kunnen wij er vrede mee hebben. Onder leiding van den hoofdopzichter, den heer Jonker is een plantsoentje aangelegd een frisch groen grasveld en op den achter grond een gevarieerde heesterbeplanting. Wij betreuren, dat het geheel onrustig gemaal- is door een teveel aan bloemen! Zooals onze foto's laten zien, komt Rembrandt's borst beeld thans heel wat beter uit dan voorheer Jammer, dat het niet mogelijk bleek het monument tegelijk achterwaarts te plaatser waardoor de bocht flauwer gemaakt had kunnen worden en het verkeer nog meet ietwat was geweest;

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1